Buitenland. ADVERTENTIËN. a. z ij r, België. Jl. Dingsdag, zoo verhaalt de Précurseur, begaf zich Koning Leopold, vergezeld van twéé aide-de-camps, even als hij in gewone burgerkleeding, in een rijtuig naar een vuurwerk, dat ter gelegenheid der onafhankelijkheidsfeesten op het exercitieveld te Brussel zou worden afgestoken. In de Avenue d'Auderghem gekomen, werd het koninklijk rijtuig door een politiedienaar aangehouden. «Geen passage!» riep hij den koetsier toe. «Maar....,« antwoordde deze. «Geene maren!» viel de agent in: «rijtuigen mogen hier niet door.» De Koning stapte zonder een enkel woord uit en ging te voet verder. Engeland, Dezer dagen is te Portland ontslagen de heer William Roupell, een voormalig lid van het Lagerhuis, die twaalf jaren geleden wegens valschheid in particulier geschrift veroordeeld was. Ofschoon hem reeds herhaaldelijk ver korting van straftijd aangeboden was, heeft hij die steeds geweigerd. Zijn uitstekend en zelfopofferend gedrag gedu rende zijne gevangenschap had hem den bijnaam van den «engel der galeijen» doen verwerven. Duitschland. De Neue freie Presse verzekert en andere bladen beves tigen, dat de Keizer van Rusland voorgesteld heeft, de Slavische provinciën van Turkije door Russische en Oosten- rijksche troepen te laten bezetten, om een onderpand voor de uitvoering der vredesvoorwaarden te hebben. Het nemen van een onderpand door Rusland was inder tijd het begin van den Krim-oorlog. Van Woensdag 28 Febr. tot Zondag 4 Maart 1877 zal te Hamburg worden gehouden een internationale ten toonstelling van zuivelbereiding. De 1ste afdeeling zal bestaan uit 4 hoofdgroepen: 1. melk, 2. boter, 3. kaas en 4. verdere melkproducten. In de 2de afdeeling heeft men de hoofdgroepen1werktuigen, betrekking hebbende op de melk, 2. inrigting van zuivelbereiding, 3. boterkleursel, enz., 4. voedende stoften en 5. wetenschappelijke voor werpen betreffende de zuivelbereiding. Uiterlijk den 15 Dec. 1876 moeten de inzendingen worden opgegeven. Dr. L. Mulder, te 's Hage, is lid van het comité. Op het diner, ter gelegenheid van het jongste congres te Bremen gegeven, werden o. a. door den Senaat der stad aan de gasten eenige flesschen wijn geschonken uit den stadswijnkelder. Voor de curiositeit was door een der leden van het congres van de waarde van dezen wijn eene berekening gemaakt, waarvan aan ieder een afdrukje werd gegeven. Volgens deze berekening vertegenwoordigde ieder glas van dezen wijn de fabelachtige waarde van ongeveer twee milliard mark. In 1624 toch, toen deze wijn werd opgeslagen, was de prijs per stukvat (32 anker) 300 thaler. In 221 jaren (tot 1845) maakte dit tegen 10 pCt. rente op rente (5 pCt. rente en 5 pCt. lekkage) per stukvat 421,607,100,000 thaler. Een glas dus (8 glazen op 1 flesch) had toen de waarde van th. 36,597,83839 gr. Een droppel (1000 per glas) th. 36,59750 gr. In 1859 kostte een droppel reeds 146,391 thaler. In 1873 thl. 585,56524 gr. In 1876 was de prijs van een droppel in marken 1,932,366 of die van een glas, als gezegd is, nagenoeg 2 milliard mark. Turkije. Jl. Zaturdag hebben de Turken met 20,000 man en 40 stukken geschut het Servische leger bij Greditin aange vallen, maar zijn na een gevecht van twaalf uren met groot verlies volkomen teruggeslagen. Het Servische leger heeft zich in zijne op de hoogten ingenomen positiën gehandhaafd. Zuid-ifrika. Blijkens berigten uit Kaapstad, loopende tot den 9 Sept., jl. Vrijdag van Madeira aan de Daily News overgeseind, verkreeg de Transvaalsche oorlog meerdere uitbreiding. Soecoconi heeft aan de Engelschen te Lijdenburg eene waarschuwing gezonden, ter voorkoming van gevaar die plaats te verlaten, daar hij voornemens was zijne troepen te gelasten, alle aldaar aanwezige Hollanders te dooden. Voorts wordt gemeld, dat Cetchwayo een leger Zulu's op de been heeft gebragt om de boeren uit de Transvaal te helpen verdrijven. Correspondentie. Be oorspronkelijke novelle „Mooi Pleuntje," een Noordhollandsehe dorpshistorie, zullen wij beginnen en vervolgen wanneer we het feuilleton voor één nummer „Het testament van een Millionair" en een artikel over het lager onderwijs ten platten lande, beiden reeds gezet, hebben geplaatst. Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 2 Sept. van hier vertrokken. 27 Sept. Suez aang. en vertr. Prinses Amalia. 2 J ulij te Glasgow in repar. gekom. Vertr. van hier naar Batavia 28 Oct. Prins van Oranje. 30 Sept. alhier aangekomen. C o n r a d. 5 Aug. van hier vertrokken. 14 Sept. teBatavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 7 Sept. alhier aangek., vertr.l40ct. Voorwaarts. 19 Sept. van Batavia vertrokken. Madïïra. 22 Julij van hier vertrokken. 3 Sept. te Batavia aangekomen. Holland. llAug.v.Batavia, 17Padang vertr. 23 Sept. Malta gepasseerd. C e l e b e s. 19 Aug. van hier vertrokken. j 11 Sept. Aden aangek, en vertr. Stad Amsterdam. 30 Sept. van hier vertrokken. 1 Oct. Southampton aangekomen. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: R. Willems, geb. Visser, D. M. N. A. Grirame, geb. Klinkert, D. G. Engelenberg, geb. Molenaar, D. M. Kraan, geb. Keesman, Z. A. Kunst, geb. Bruin, D. J. Roemer, geb. van der Meer, D. G. Kikkert, geb. Timmerman, Z. E. Blok, geb. Stam, D. M. Otten, geb. van Steenbergen, Z. OVERLEDEN: P. van 't Hert, 7jareu. S. Bruisschaart, bijna 5 maanden. S. Smit, 20 maanden. B. Schorsij, geb. Lastdrager, 43 jaren. M. de Wijn, 60 jaren. M. Bot, bijna 6 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Stand. Afw. nto. 14k. otn. 0.2/, zotz. 0.8„ 754.53 768.93 764.51 12.6 13.9 10.2 11.9 - 2.1 - 0.7 - 2.3 - 2.7 0.81Golvend 0.49.Vlak. 0.88 Slecht. 0.73, - 6.33 f 8.11 t 3.73 763.86 f 3.08 Weersgesteldheid: 1 Oct. 12 u. Digtbewolkt, winderig. 2 Oct. 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 3 Oct. 8 u. Ligtbewolkt, mooi. 3 Oct. 12 u. Bewolkt, beneveld. Normale regenboeveelbeid voor September 80.1 mm. Gevallen in September 1856: 161.6 1865: 5.1 1876: 155.9 Normale regenhoeveelheid per jaaar .674 In 1876 reeds gevallen 548 Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 19 Sept. 2 Oct. Nicolette. A. G. Bouten. Batavia. 27 Sept. 1 HenriëLte. K. Wijtsma. Suriname. 27 Sept. Friesland. T. Sipkes. Passaroeang. 1 Oct. AnnaSophia.P.Sorgdrager. Soerabaija. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Scbip. Gezagvoerder. Cargadoor, llerkoms'. 1 Oct. Urania. P. II. Kiewit. Duink.&Goedk. Batavia. 3 Vindex. F. Roberts. Meijer Co. Queenstown. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Scotia. W. Parkes. Moulmain. Hout. Meijer Co. Baltimore. W. de Wijn. Sundswall. v. Vliet Co. Cath.Wilhelm.H.Zeven. Kötka. Albatros. P. K. Visser. Riga. Eensgezindheid.D.deGroot. Kongsham. Alabama. O. E. Haraldsen. Riga. AartenCornelia.C.Krijnen. Minerva. H. Ericksen. Sundswall. Calla. A. Arnesen. Kötka. ChristianAgatha.K.Gui. Pikalawick. Argo. T. A. Schwartz. Nerva. Prins Oscar. A. Kiklberg. Croonstad. RichardCobden.O.Torbjornsen. Kötka. Amons 8c Co. Pieter. G. Oostervink. Riga. Tryggve. J. M. Feyth. Borgo. Valkyrien. H.J.Johannesen. Hernosand. IJ. de Jonge. c Houtvaart. M. E. Visser. Nerva. Elizabeth. A. Hansen. Riga. Johan Smit. M. Moe. Sundswall. Rebecca. R. Laing. Shields. Steenk. Duink.&Goedk. Kepier. C. Mohrike. Sunderland. C. Berghuijs. Fred.Snowdon.T.E.Atchinson. Newcastle. Vestalinden. H.P.Andreasen. Sundswall. Hout. van Vliet Co. Freya. A. C. Andersen. HenrichWergeland.L.A.Johnsen. Amons Co. Finchale. C. Mew. Sunderland. Steenk. Duink.&Goedk. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 25 stuks Paarden. 3 Veulens. 326 Runderen. 88 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 43 magere dito - 10,a 18,per stuk. (stug) 2529 7 Schapen. 52 vette Varkens - 0,56 a 0,66 perkilog. (matig) 40 magere dito - 16,a28,per stuk.(stug) 240 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 3 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,60 a 1,70 per kilogram. Kip-Eijeren f 4,50 a 5,per 100 stuks. Eend-Eijeren- a LATE MS BBBI6TB1V. Onze Amsterdamsche correspondent seint ons het volgende: «Volgens hier ontvangen berigtgaat het ramschip Koning der Nederlanden heden namiddag ten 2 ure naar zee.» Erratum. Het bewuste adres der werklieden is verzonden met 4000 hand- teekeningen en niet met 400, zooals abusivelijk in onzen Amster- damschen brief (zie vorig nummer) staat. Bevallen van een welgeschapen Zoon M. KEESMAN, geliefde Echtgenoote van L. C. KRAAN. Nieuwediep2 October 1876. Heden overleed, na een smartvol lijden van 9 maanden, BERENDINA LASTDRAGER, Echtgenoote van A. C. SCHORSIJ. Helder1 October 1876. Algemeene kennisgeving. Gemeenteraads-Verkiezing te Zijpe, Binnen weinige dagen zullen de Ingezetenen dezer gemeente wederom worden opgeroepen tot het verkiezen van een Lid voor den Gemeenteraad, ter vervulling eener tusschentijdsche vacature, ontstaan wegens vertrek naar elders van het Lid P. KISTEMAKER. Hebben de kiezers bij de laatstvoorgaande verkiezingen de onverantwoordelijke verklaring afgelegd, dat het hun bij het doen eener keuze niet te doen was, om de werkelijk geschiktste personen voor die betrekking te kiezen, maar dat familie-aangelegenheden steeds de hoofdrol speelden, en de keuze op mannen is gevallen, die waarlijk in een Collegie, waar zooveel gewigtige belangen worden behan deld, in de verste verte niet te huis behooren. Op wie zal thans de keuze worden gevestigd? De vraag: «wie moeten wij kiezen?» werd dan ook herhaaldelijk reeds gedaan en namen werden genoemd, waaronder van hoogst geschikte en ontwikkelde mannen. Bij het noemen van enkele namen, volgde dadelijk met schouderophalen het antwoord: «Ja, die was wenschelijk, maardie kan te goed praten en weet te veel, die naam is vroeger zoo vaak genoemd en in aanmerking gekomen, maar werd steeds bestreden door oneerlijke middelen, en de vele zamenwerkende familie-betrekkingen deden hem schipbreuk lijden.» De Gemeenteraad is daar door dan ook langzamerhand eene familie-vereeniging geworden; vele leden noemen zich zwagers, echter niet in den verboden graad bij de Gemeentewet (door het aan wezig zijn der kinderen blijft echter de familie-betrekking bestaan). In vroegere jaren bestond in deze gemeente eene vrij talrijke Kiezersvereeniging, waarin over de te doene keuze met veel animo soms werd gesproken. Door haar invloed zijn dan ook enkele Leden in den Raad gebragt; maar de weinige belangstelling, die daarop volgde, deed haar kwijnen en later werd zij opgeheven, hetgeen zeer te betreuren is. In 1875 is vervolgens opgerigt eene afdeeling van het Schoolverbond met 48 Leden. Onder die Leden, men zou het bijna niet kunnen gelooven, schitteren de namen van al de Leden van den Raad, met loffelijke uitzondering van den Heer Burgemeester, door hunne afwezigheid. Waaraan is de weinige belangstelling dier Leden van den Raad voor het Schoolverbond toe te schrijven? Is het gemis aan belangstelling in de zaak van het Volksonderwijs? Men mag dit niet veronderstellen. Eene zaak die de gemeente zooveel geld kost en waaraan wegens het bouwen van nieuwe scholen zooveel wordt ten koste gelegd, moet van hare belangstelling getuigen alzoo moeten andere redenen bestaan. Herhaaldelijk hebben wij ons de vraag gesteld: welke redenen dat toch zijn kunnen Wij vroegen ons af: Gevoelen de Heeren Leden van den Raad zich te hoog geplaatst om niet de (onder hun bevel staande) Heeren hoofd- en hulponderwijzers op gelijken voet te vergaderen en, soms met deze of gene in debat getrokken wordende, van hunne volslagen onwetend heid de hoorbare blijken te zullen geven? Vreezen zij soms om bij de beraadslagingen en plaats hebbende lezingen over het openbaar volksonderwijs op leemten en gebreken te worden gewezen, die in velen nog bestaan? Of hebben zij een afschrik van eene zekere bepaling in het huishoudelijk reglement, waarin wordt voorgeschreven, dat bij het ontstaan van vacaturen, o. a. ook in den Gemeenteraad, zal worden besproken de vraag of het, met het oog op het belang van het openbaar volks onderwijs, al of niet wenschelijk is, bij de verkiezing handelend op te treden. Bij het bespreken dier wenschelijkheid worden bij eene te houden toestemmende rede soms wel punten aangeroerd, die voor het oor van een Raadslid altijd niet even vleijend kunnen zijn. Hoe het zij, die Heeren geven daardoor, tot heden, blijk van geringschatting der bedoelingen van de vereeniging van het Schoolverbond; het ware wel zeer te wenschen, dat die Heeren van hun hooggeplaatst standpunt konden afdalen tot die zeer nederige afdeeling van dien Bond; de zaak zou er oneindig door worden gebaat, met het oog op de gemeente en het onderwijs. En thans komen wij weder op onze gestelde vraag terug Wien moeten wij kiezen tot Lid van den Gemeenteraad? In de laatstgehouden vergadering van de afdeeling van het Schoolverbond is met overgroote meerderheid van stemmen besloten, ditmaal bij de verkiezing niet handelend op te treden, maar indirect mede te werken tot het ver kiezen van iemand, van wien het bekend is, dat hij de belangen van het openbaar volksonderwijs is toegedaan en in staat is die belangen in den Raad te verdedigen. Zulke mannen zijn in de gemeente Zijpe genoegzaam bekend. Op hun, Kiezers! alzoo uwe keuze gevestigd; werkt op alle mogelijke eerlijke wijzen mede, dat denzulken eene plaats in den Gemeenteraad wordt aangeboden, opdat de vele en groote geldelijke offers, die van u voor het onderwijs uwer geliefde kinderen worden gevorderd, rijke vruchten mogen dragen en gij voor uzelven de genoeg doening moogt smaken, daartoe met alle kracht die in u is te hebben medegewerkt. Dat zij zool Medekiezers worden bij dezen allen uitgenoodigd hunne stemmen uit te brengen op den Heer die ons aller vertrouwen waardig is en tevens zeer goed met de belangen der gemeente bekend is. Zijpe, 2 October 1876. EENIGE KIEZERS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3