HËLDERSCHË EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 122. Woensdag 11 October. 34 Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. Brieven uit de Hoofdstad. „W ij li u 1 d i g e n li e t goed e." Verschijnt Dingsdtg, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abinnementsprija per kwartaal1.80. w franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indlë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia en Padang, te ver zenden per mailboot Koning der Nederlanden, geschiedt voor drukwerken den 13 October, na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 14 October, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. Met bovengenoemde mailboot geschiedt geene verzen ding via Napels. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 October. Het ijzerwerk voor den nieuwen vuurtoren werd dezer dagen alhier aangebragt. Aan het Westplein gelost, wordt het per as naar de plaats van bestemming vervoerd. De woningen voor de beambten bij de kustverlichting zijn inmid dels opgebouwd. Het standbeeld van Prinses Hendrik, is in het park te Luxemburg, jl. Vrijdag ochtend op het voetstuk geplaatst. Men roemt de bewerking van liet beeld, evenals die van alle overige deeleu van het monument. De plegtige ont hulling is op 30 dezer vastgesteld. H. K. H. Prinses Marianne bragt jl. Vrijdag een bezoek aan 's Gravesande en begaf zich daarna naar den Hoek van Holland. In 't dorp teruggekeerd, bezocht H. K. H. de openbare school onder de middagoefeningen. Van vele gebouwen wapperde de vlag. Bij een dezer dagen door den minister van Marine genomen besluit worden aan een rammonitor en een schroef- stoomschip 4de kl., te Fijenoord in aanbouw, de namen gegeven van Matador en Bonaire. Aan de bij de fabriek van stoom- en andere werktuigen en de Maatschappij Atlas, beiden te Amsterdam, in aanbouw zijnde stoomrivier- vaartuigen die van Rhenus en Isala, en aan de stoom- kanonneerbooten, op stapel gezet bij Christie, Nolet en de Kuyper te Delfshaven, die van Wodan, Thor en Freya, terwijl het gepantserd riviervaartuig den naam zal voeren van Vahalis. XII. 8 October. Amice Er komt geen olifant in. Ook geen drommedaris. Zelfs geen paard En toch is gedurende de afgeloopen week in den Stadsschouw burg op het Leidscheplein voor een dichtbezette zaal een tooneol- stuk opgevoerd, dat door het publiek met ingenomenheid ontvangen is eu de beste verwachtingen opwekt voor de toekomst van ons nationaal tooneel. De DaniscJiejfs, een liussisch tooneelspel in 4 bedrijven van Pierrc Nevsky (Alexandre Dumas Jr.), is voor de Vereeuiging „Het Nederlandsch Tooneel", die thans onzen schouwburg exploiteert, een volkomen succes. De hoofdrol, de trotsche slavin Danischeff, is in handen van mevrouw Kleiue-Gartmann en behoort tot een hater beste scheppingen. Vooral in het eerste bedrijf schitteren zij en hare aangenomen dochter Anna (mevr. Ellenberger) in de vollo ontwikkeling van talent en kunst. Ik zou het eerste bedrijf een der bestgeslaagde gedeelten van het geheele stuk durven noemen en het behoort zeker tot de meest aangrijpende. De fiere, onbuig zame gestalte van de oude Russische gravin, die naar welgevallen over leven en dood, over lichaam en ziel van haar lijfeigenen meent te kunnen beschikken, wordt door mevr. Kleine wegsleepend schoon voorgesteld. Slechts ééue macht vermag voor een oogenblik de ijskorst om haar hart te doen smelten: het is de innige, godsdien stige, afgodische liefde voor haar eenigen zoon Wladiraïr, de stam houder van het geslacht der Danischell's. Het klinkt haar dan ook als een afschuwelijke onmogelijkheid iu de ooren als die zoon door den heer Moor meestal zeer goed getypeerd haar zijne liefde bekent voor de schooue Anna, de lijfeigene der gravin. Zij weet hem echter te bewegen eeu jaar geduld te hebben, zich naar Moscou te begeven en daar verstrooiing te zoeken, om zoo mogelijk Auna te vergeten. Nauwelijks is hij vertrokken of de gravin besluit Anna in het huwelijk te doen treden met haren koetsier Osip, dien zij de vrijheid zal schenken. Het tooneel waarin zij Anna van dat voornemen kennis geeft en deze haar gebiedster smeekt dat besluit niet te volvoeren, is overweldigend schoon en biedt den toeschou wer een zeldzaam verkwikkelijk kunstgenot. Osip bemint de aan vallige Anna, maar hij huldigt haar als zijne meerdere, hij ziet tot haar op met aanbiddende vereering, als tot een heilige, en hij besluit het huwelijk te laten voltrekken, maar om niets meer te zijn dan haar broeder, haar beschermer, en dat alles uit dankbaar heid jegeus Wladimir, dieu zij bemint en die eenmaal Osips ouders yan de doodstraf redde. Te Moscou komt Wladimir iu aanraking met de schooue Priuses Lydia, die geen middel eu geenc intrigues pntzict om hem in hare strikken te vangen, doch Wladimir blijft zijne eerste liefde getrouw en toen hij in het salon een prachtig naar Russischeu trant gemeubeld vertrek verneemt, dat Anna de vrouw van een ander geworden is, op bevel zijner moeder, Naar men verneemt is aan het departement van Financiën een ontwerp tot wijziging der zegelwet in bewer king, en zal het, binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop, aan het oordeel der Staten-Generaal worden onderworpen. De afdeeling Rotterdam van de vereeniging Het Roode Kruis heeft f 1500 beschikbaar gesteld voor de ge kwetste militairen te Atsjin, welke som door liet hoofdcomité te 's Hage zal worden overgemaakt. De Hooge Raad heeft jl. Maandag arrest gewezen in de bekende zaak van zekeren Huygen en dr. Mensert te Amsterdam, de eerste veroordeeld wegens bedelarij, de tweede wegens medepligtiglieid door het afgeven van een onwaar certificaat van ziekte. De Hooge Raad heeft het arrest van het Hof te Amsterdam, zoo wat qualificatie als straften betreft vernietigd, maar toch ten slotte H. veroor deeld tot 3 maanden eenzame opsluiting en daarna opzending naar een bedelaarsgesticht en dr. M. tot 45 dagen eenzame opsluiting. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 8 dezer «Gisteren werd hier weder de winteïcursus geopend, in het bouwkundig teekenen, voor jongelieden tot den ambachts stand behoorende, en welke cursus, even als den voorgaandeu winter, een gevolg is der bemoeijingen van de afdeeling Schagen en omstreken der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. Bij die opening werd door den voorzitter der afdeeling, den heer A. W. Gezellen, eene korte rede gehouden over de kunst en de wetenschap van het teekenen, en daarna den leerlingen op het hart gedrukt, vooral te waar- deeren, de medewerking in hun belang, van het bestuur der gemeente, 't welk, even als vroeger, de raadzaal met genot van verlichting en verwarming, voor het te geven onderwijs heeft beschikbaar gesteld, en de zaak verder nog welwillend steunt door eene kleine subsidie. Dat de teekenschool succes heeft, bewijzen welsprekend de volgende cijfers. Den vorigen winter geopend met 7, telde zij bij sluiting van den cursus 17 leerlingen. Bij de tegenwoordige opening bedroeg het getal ingeschrevenen 25. De begrooting voor deze gemeente, dienst 1877, is den 3 dezer door den Raad vastgesteld tot een bedrag, in ont- volgt er een heftig tooneel tusscheu de trotsche, berekenende gravin en haar zoon, waarin deze wraak zweert en zoowel Anna als Osip met den dood bedreigt. Met een zweep in de hand, als ging hij op zijn honden af, verschijnt hij in Osips woning. Hoe belang wekkend onder deze omstandigheden de ontmoeting is tusschen den wraakzuchtigen Wladimir en den edelen, grootmoedigen Osip, behoef ik u niet te zeggen. Wij hadden hier ruimschoots gelegenheid den heer Spoor (Osip) als een tooneelspeler van groot talent te leeren kennen, die zijn hoogst dankbare, dramatische rol met buitengewone voortreffelijkheid vertolkte. Wladimir is ten prooi aan haat en toorn, totdat hij van Osip de onverwachte, ongehoopte, verrassende ontdekking verneemt, dat hij voor haar, die Wladimirs liefde bezit en beantwoordt, niets meer dan een oprecht vriend, een trouwe besohermer is geweest. De herhaalde betuigingen van dankbaarheid en toegenegenheid van den verbaasden Wladimir jegens Osip wor den eensklaps afgebroken door de komst der trotsche gravin, die nu overtuigd is, dat de liefde van haar zoon voor de schoone Anna onuitroeibaar is en daarom.... aan Osip komt voorstellen, dat hij naar een afgelegen gedeelte des lands zal verhuizen, opdat Wladimir gelegenheid hebbe langs den ongeoorloofden weg te verkrijgen wat de gravin op wettige wijze niet wil toestaan. Hier vertoont Osip zich in de volle kracht zijner edele ziel; hij weigert te vertrekken, hij zal Anna blijven beschermen, tegen iedereen, tegen den boos- aardigen hoogmoed der gravin, ja zelfs tegen Wladimir zoo deze onedele bedoelingen mocht koestereu. Er blijft de gravin niets over dan een scheiding van het huwelijk aan te vragen en dan de liefde voor haar kind blijkt sterker dan haar adellijken hoog*- moed dan in Godsuaam aan Wladimirs wensch gehoor te geven. Maar het verlof tot scheiding wordt geweigerd, een gevolg van dc intrigues der schoone Prinses Lydia, die, uu Wladimir haar hand versmaadt omdat hij een lijfeigene bemint, gezworen heeft zich te wreken en alle middelen te zullen aanwenden om den band, die Anna aan Osip snoert, onverbrekelijk te maken. Het tooneel waarin zij Osip op honenden toon bekent, dat haar dit plan maar al te wel gelukt is en zij de eenige oorzaak is van het mislukken der pogingen om dcu uitslag zijner zelfopofferende toewijding te ver ijdelen, acht ik eeu der schoonsten van het vierde bedrijf. Osip wekt echter nieuwe angst bij haar op door de herinnering, dat hem nog een ander middel rest om de vereeniging van Anua en Wla dimir mogelijk te maken. Zijn dood? Dien uitweg behoudt hij zich voor iu het uiterste geval: maar er is nog een anderen weg. Hij verzoekt de graviu, haar zoon, Anna, allen die in het kasteel zijn, binnen te komen om zijn besluit te hoorenj ook de pope Aridreas moet komen. En nu vraagt Osip den pope (godsdienstleeraar) of het niet waar is, dat een huwelijk feitelijk ontbonden is, zoo de man besluit zich aan den geestelijken staud te wijden en een dienaar der Kerk te worden? De priester antwoordt toestemmend, doch wordt daartoe een dispensatie vercischt, die slechts zeer zelden verleend wordt. Dat is voor Osip geen bezwaar, want met een triomfeerenden blik overhandigt hij den geestelijke het vereischte stuk, plaatst zyn handteekeniug onder zijne verklaring van toetre ding tot den dienst der Kerk ende ongeveinsde betuiging van hoogachting der gravin, de dankbaarheid van Anna en Wladimir, vangst en uitgaaf van f 22,235.42L (De Schager Courant, ouder gewoonte, mijn laatste berigt, zonder vermelding der bron, uit uw blad overnemende, heeft de begro oting waar van ik de aanbieding aan den Raad vermeldde, reeds toen op eigen hand vastgesteld met een totaal f 300 lager dan het bovenstaande. Ik releveer deze vergissing om de Schager, door overneming van dit berigt in zijn geheel, de rectifi catie der curieuse fout gemakkelijk te maken. Redactiën welke blijkbaar geen tijd voor behoorlijke correctie kunnen vinden, moet men vriendschappelijk te hulp komen. De begrooting is in hoofdzaak vastgesteld als volgt: a. ontvangsten: van vroegere diensten f 1284.92|, inkomsten van gemeente-eigendommen enz. f 1670.50, opbrengst van belastingen en heffingen, waaronder f 4250 van hoofdelijken omslag, f 18,724, ontvangsten van verschillenden aard f 503, buitengewone ontvangsten f51; b. uitgavenkosten van huishoudelijk bestuur f 1595, invordering van belastingen enz. f 301, onderhoud gemeente-eigendommen f 5524, openbare veiligheid en brandweer f 1860, gezondheids— politie f 56, onderwijs (waaronder f 3730 voor jaarwedden) f 4765, armwezen (waaronder f 700 voor jaarwedde van plaatselijke genees- en verloskundigen, en te verstrekken geneesmiddelen) f 1406, renten en aflossingen van geld- leeningen f 3435.621, pensioenen f 450, uitgaven niet tot de voorgaanden behoorende f 236, buitengewone uitgaven f 101, onvoorziene idem f 505.80. In de reeds genoemde raadszitting is wijders nog vast gesteld eene verordening, waarbij straf wordt bedreigd op het rijden met wagens of andere voertuigen op de publieke loopstraten in de gemeente.» Men schrijft uit Hoorn, dd. 8 dezer: «De appel- en perenboomen in Noordholland, althans in onze streek, in den omtrek van 3 a 4 uren, hebben nog al een redelijken oogst opgeleverd, nadat men meende, dat er weinig van teregt zou komen. Immers, als men nagaat, dat de hoeveelheid, die wekelijks sedert den pluk hier ter markt komt, telkens ruim 1000 k 1500 HL. bedraagt, dan heeft men nog geen reden van klagen; de prijzen zijn, eenige soorten uitgezonderd, ook niet al te hoog. en niet het, minst de schaamte en ergernis, waaraan de boosaardige Prinses lydia ten prooi is, zijn voor hem als zoovele onloochenbare getuigenissen, dat zijn oogmerk geslaagd is: hij heeft het offer zijner dankbaarheid aan graaf Wladimir gebracht en zijne liefdé voor Anna op de meest schitterende wijze aan den dag gelegd, door haar als eene kostbare parel, die veilig was onder zijne hoede, over te geven aan den redder zijner ouders, die hare liefde verwierf. Ziedaar den hoogst interessanten inhoud van „De Danischeffs", het derde tooneelstuk dat door de Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" wordt opgevoerd, maar ontegenzeggelijk hét eerste watlt- mede zij voortdurend een welverdiend succes zal behalen. Mèt welk een niet genoeg te prijzen zorg is dit stuk gemonteerd, en hoe weldadig voor liet oog is het gezicht van die fijne, keurige decoratiën, die onberispelijke assescoires, met vermijding van allèn noodeloozen opschik. Ziedaar een stuk dat de man van smaak weder zonder ergenis van het begin tot het einde kan bijwonen. Over de acteurs in dit stuk kau het oordeel meerendeels gunstig zijn. Mevrouw Kleine bovenal oogstte rechtmatige bewondering: haar Graviu Danischeff is een schoone dramatische figuur en zij wordt door mevr. Ellenberger als Anna zoo voortreffelijk mogelijk ter zijde gestaan. Ook de hoeren Moor en Spoor, als Wladimir en Osip, mej. Verwoert als Lydia, en zelfs de meeste personen van den tweeden rang kweten zich hoogst verdienstelijk. Ik raad u in gemoede, amice, de opvoering van „De Danischeff'" te gaan zien en gij zult u een groot kunstgenot verschaffen. Het stuk zal waarschijnlijk nog vele malen gegeven worden. Dan krijgen we de beroemde „Lastertongen"naar het Engelsch van Sheridan Alberdingk Thijms voortreffelijke pen vertolkt reeds „La jïlle de Roland"mr. van Hall bewerkt „Le Lulhier de CrcmoneWij zijn op den goeden weg! Gliick auf, gij imnuen van goeden wille; wij kussen dankbaar de hand die ons zooveel schoons biedt. De Dingsdagavonden zullen, als gewoonlijk, dezen winter in den Stadsschouwburg aan de opvoering van groote opéra's en opéra- comiques gewijd zijn. Om beurte geven de Eransche artistcn uit' Den Haag en de Duitsche uit Rotterdam hier een voorstelling. Gepasseerden Dinsdag hadden we de Faustdie zeer meeviel; en tegen overmorgen is de Don Juan van Mozart aangekondigd. Jammer echter dat de hooge toegangsprijzen, f 3.75 en f 2.60 op de eerste rangen, liet geregeld bezoeken dezer voorstellingen wel wat bemoeielijken. De opvoering van De Reis tiaar de Maan bij de heeren Prot en Kistemaker in de Nes, blijft voortdurend het publiek lokken; voortaan zullen echter alleen Woensdags, Zaturdags en Zondagsavonds voorstellingen worden gegeven te Amsterdam, de overige avonden speelt het gezelschap in de provinciesteden. In het theater van Lier, in de Amstelstraat, een heel gezellige, comfortabele zaal, worden tegenwoordig allerliefste Duitsche operettes opgevoerd door goede artisteu, met keurige balletten. Zaturdagavond is daar ook voor het eerst de geheimzinnige „spreekmachine" van „professor" Eaber aan de kijkgrage Amsterdammers tentoongesteld geworden. Ook zullen we hier in de hoofdstad waarschijnlijk binnen kort kennis maken met een Erauschman die de kunst verstaat om uit een paar regels schrift iemands karakter, humeur, enz,, enz. te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1