ri 3. De Voorzitter berigt, dat liet besluit betreffende het houden van meerdere markten en dat voor de verhooging van tractement voor den hulponderwijzer te de Cocksdorp, goedgekeurd van HH. Gcdcp. Staten zijn terug ontvangen. 4. De Voorzitter deelt mede, dat voor de besteding van het voetpad te de Cocksdorp twee billetten zijn ingekomen, als van de heeren J. van der Kloot, te de Cocksdorp, ad f 239 en Jan Jsz. Bruin, aan den Burg, ad f 244. Aangezien het cijfer boven de begrooting is, vraagt hij aan den Raad magtiging het werk te gunnen aan J. van der Kloot, als minste inschrijver. Deze mag tiging wordt verleend. 5. De Voorzitter stelt aan de orde het openen der inschrijvings- billetten voor de levering van steenkolen en turf voor de verschil lende scholen. 4 billetten zijn ingekomen, als van de heeren J. P. Smit, J. P. Noordijk, K. Kalf en P. Jsz. Bruin. Hieruit blijkt, dat J. P. Smit de minste inschrijver is voor Ruhrkoleu, ad f 1.58 per 100 KG. en voor turf, ad 68 cents per 100 stuks, en J. P. Noordijk voor Engelsche kolen, ad f 1.62 per 100 KG. De leve ring wordt aan de minste inschrijvers gegund. 6. Er wordt gelezen ccn rekwest van eenige ingezetenen te Oude Schild, betreffende den slechten toestand van het bruggetje over de Schilsloot nabij het Geneverbuurtje. De Voorzitter deelt mede, dat die toestand door B. en W. is onderzocht en voor de herstelling zal worden zorg gedragen. 7. Er wordt gelezen eene missive van eenige ingezetenen te Koog, betreffende de verplaatsing van den hoofdonderwijzer Quant naar de school aldaar. Aangenomen voor kennisgeving. 8. Ingekomen eene missive van eenige ingezetenen te Oost, die als ongezegeld niet in behandeling wordt genomen. 9. Er wordt gelezen eene missive van den hoofdonderwijzer J. P. Quant, houdende verzoek om verlenging van verlof, enz. Dit verzoek wordt gewezen van de hand. 10. De Voorzitter brengt ter tafel een rekwest van de hulp- onderwijzeres P. van der Werst, te Oosterend, houdende verzoek om verhooging van tractement. Namens het Dag. Best. wordt voorgesteld dat te verhoogen met f 25. Na eenige discussie wordt besloten tot verhooging met f 50. De heer Keijser, wethouder, stelt voor het tractement van den hulponderwijzer te Oude Schild te verhoogen met f 25, en alzoo voor beiden vast te stellen op f 550, ingaande 1 Jan. 1877. De Raad vereenigt zich hiermede. 11. De Voorzitter brengt ter tafel eene concept-verordening betreffende het rijden met vrachtwagens op de grindwegen en eene omtrent het vastleggen van honden. Na geheele mededeeling wor den beide verordeningen goedgekeurd. 12. Er wordt gelezen eene missive van den heer Schoolopziener, betreffende de alhier opgerigte opleidingsklasse van kweekelingen bij het onderwijs, houdende verzoek om eene som van f 100 uit de gemeentekas te mogen erlangen tot aanschaffing van het benoo- digde materiëel. De Voorzitter stelt voor het gevraagde te ver- leenen en tevens de school aan den Burg voor de opleidiugsklasse beschikbaar te stellen. De heer Keijser, wethouder, verklaart zich tegen het voorstel. Hij verwondert zich, dat het Rijk eene opleidingsklasse in het leven roept, zonder te zorgen voor de on misbare aanschaffing van hulpmiddelen. Hij zegt, dat het hier geldt eene geheel nieuwe zaak, waarmede de gemeente niets te maken en waarbij zij weinig belang heeft. Er bestaat geen waarborg, dat de kweekelingen, wanneer zij eenmaal bekwaam en geschikt voor het onderwijs zullen zijn, hier zullen blijven. Men vraagt nuf 100, maar die som kan hooger worden; men creëert op die wijze last posten voor de gemeente, waartoe hij niet wil meewerken. De heer K. Bakker zegt, dat hij de opleidingsklasse eene nuttige zaak acht. Vroeger heeft men beproefd zulk eene inrigtiug in 't leven te roepen, maar toen is er niets van gekomen, wegens gebrek aan fondsen. Te Oude Schild is een kweekeliug opgeleid door den hoofd onderwijzer en die is, bij zijne benoeming tot hulponderwijzer, hier gebleven en steeds als zoodauig in de school werkzaam; daarom zal hij vóór het voorstel stemmen. De heer Mentz zegt, dat hij gedacht had, dat het voorstel met acclamatie zou zijn naugenomeu. Wanneer het Rijk in deze is voorgegaan en de belangen vau het ouderwijs zoo krachtig wil bevorderen, dan raag de gemeente niet achterblijven om, als zulk eene kleine bijdrage wordt gevraagd, een blijk van sympathie te geven. De Voorzitter zegt, dat hij aan den Raad de aangename tijding kan mededeelen, dat zich reeds 9 kweekelingen voor de opleidingsklasse hebben aangemeld. Hij kan geene verzekering geven, dat al deze personen in het vervolg bij het onderwijs in deze gemeente zullen worden geplaatst, maar meer dan waarschijnlijk is het, dat toch enkelen hier zullen blijven. Voor degenen, die uaar elders zullen vertrekken, is de opleiding boven dien niet verloren. Aangenaam zou het hem zijn, indien een groot aantal ingezetenen van deze gelegenheid tot opleiding wilden ge bruik" maken, zij het ook, dat zij zich later buiten deze gemeente verkozen te vestigen. Het voorstel, in stemming gebragt, wordt aangenomen. 13. Mede wordt gelezen eene missive van genoemden heer Schoolopziener, betreffende de vacature van hoofdonderwijzer te Koog. Na geheele mededeeling berigt de Voorzitter, dat het Dag. Best. zich daaromtrent heeft gewend tot H1I. Gedep. Staten, doch dat alsnog geen antwoord is ingekomen. Hij stelt alsnu voor de behan deling uit te stellen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 14. Er wordt ter tafel gebragt eene missive van den heer School opziener, verzoekende om Trijntje Rab aan te stellen tot kweekeling op de school voor gewoon lager onderwijs aan den Burg en aan haar eene toelage ad f 200 te verleenen. Na eenige discussie wordt dienovereenkomstig besloten. 15. De Voorzitter stelt aan de orde de vaststelling der begrooting, dienst 1877. Hij licht verschillende cijfers nader toe en bepaal delijk het cijfer voor de kosten van het onderwijs in de gemeente, dat met ruim f 4000 is verhoogd. De heer Keijser, Wethouder, zegt dat de begrooting, zooals die daar ligt, zijne goedkeuring niet kan wegdragen, aangezien daarop is gebragt een verhoogd cijfer, ter bestrijding van de kosten van het lager onderwijs, zonder dat daarvoor de middelen behoorlijk zijn aangewezen. Men zal, zonder daartoe eenigszins verpligt te zijn, de traetementen der onderwijzers verhoogen en meerder hulppersoneel in de school brengen, en, om dat tot stand te brengen, zal men zich tot het Rijk en de Provincie wenden om ondersteuning. Men wil nog meer personeel in de scholen brengen, dan wanrtoe de wet ons verpligt. Dit acht hij verkeerd en strijdig met zijn gevoelen. De gemeente Texel heeft steeds in de kosten van het onderwijs kunnen voorzien en kan dit nog, maar dan moet men geen zaken willen die overtollig zijn; dan moet men niet willen, wat men niet betalen kan. Bovendien zal de minister weldra de wet op het lager onderwijs in behandeling doen nemen. Het wetsontwerp van Moens zal aan de orde worden gesteld; waarvoor dan die behandeling niet afgewacht? Hij zal, wanneer de post voor de kosten van het lager onderwijs niet op het oude cijfer wordt teruggebragt, tegen de begrooting stemmen. De heeren Bruin en Mentz verklaren beiden groot belang te stellen in verbetering van het onderwijs, maar achten het wenschelijk om de zakeu niet vooruit te loopen en de behandeling dezer zaak in de beide Kamers af te wachten. De heer K. Bakker verdedigt de begrooting. De Voorzitter zegt, dat hij het evenals de heer Keijser minder aangenaam vindt, dat hij zulk eene begrooting moet indienen, als thans voor hem ligt, maar dat hij geen ander middel weet om het beoogde doel te bereiken. Wat toch is het geval? Ieder lid van den Raad erkent, dat het lager onderwijs, zal het eenigszins vrucht dragen, noodzakelijk verbeterd moet worden, dat de tractementeu der hoofdonderwijzers verhoogd, het hulppersoneel vermeerderd moet worden. Daartoe is geld noodig, en alle leden stemmen met hem in, dat aan de gemeente geene meerdere lasten kunnen worden opgelegd. In dergelijke gevallen wijst de wet bij art. 36 den weg aan, dien de gemeente op moet gaan. De tegen woordige begrooting is de eerste stap op dien weg. Aangenaam zal het hem zijn indien bij de Regering een wet wordt aangenomen, waarbij de bezwaren voor gemeenten als de onze, die in geheel cxceptioneelen toestand verkeert, worden weggenomen; maar wij verkeeren te dien aanzien nog in het onzekere en langer wachten acht hij niet verantwoord. Daarom moet hij de aanneming der begroo ting en het zenden van een adres aan Z. M. den Koning om toe passing van art. 36 voor deze gemeente aanraden. De begrooting, in stemming gebragt, wordt onveranderd aangenomen en vastgesteld. Tegen stemden de heeren Keijser, Mentz en Bruin. 16. De Voorzitter herinnert den Raad, dat er een besluit moet gcuoraen worden voor het gedeelte der personeele belasting, en brengt het concept daartoe ter tafel, dat wordt goedgekeurd. 17. De Voorzitter brengt ter tafel de begrootingen van het Algemeen Armbestuur en vau het Algemeen Weeshuis, die beiden worden goedgekeurd. 18. Namens het Dag. Best. wordt door den Voorzitter den Raad aangeboden het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dat gedurende 14 dagen ter visie op de secretarie voor een ieder zal worden nedergelegd. 19. De Voorzitter stelt den Raad voor om den naam van de straat Achter den Wal, tengevolge van de verfraaijingen door het bouwen van het Post- en Telegraafkantoor en andere gebouwen, te veranderen in dien van de Parkstraat. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 20. Een ingekomen verzoekschrift van Jacob Rijk, wordt als ongezegeld, niet in behandeling genomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Het Feest te Alkmaar. Gisteren heeft te Alkmaar de onthulling plaats gehad van het aldaar opgerigte monument, ter herinnering aan het feit, dat Alkmaar vóór ruim 300 jaren de eerste stad was, die de Spanjaarden van haar veste verdreef. De gemeenteraad en de feestcommissie met banier, afdeelingen schutterij en de muziek gingen in optogt naar het feestterrein. De voorzitter der feestcommissie, de heer mr. D. F. van Leeuwen, wees op de beteekenis van het monument: hoe het verrees, wat het herinnert. De burgemeester aanvaardde het monument namens Alkraaars burgerij; hij herinnerde aan den moed en de volharding van den vervaardiger, en spoorde aan tot navolging in vrijheidszin en onafhankelijksgevoel, tot eendragt en vast houding aan het verbond tusschen Oranje en Nederland. Groot was de menigte die de plegtigheid bijwoonde; vele sub-commissiën waren vertegenwoordigd, waaronder de Haagsche door haren voorzitter, den minister Heemskerk. Ook merkte men op mevr. Bosboom-Toussaint en den heer Hofdijk. Om twee uur hield de heer mr. W. van der Kaay, onze vertegenwoordiger in de Tweede Kamer, in de zaal van den heer Vervloet eene feestrede, flink en degelijk, zoo als we dat gewoon zijn als hij optreedt; er lag gloed, warmte en helderheid in zijne woorden. Gedurende deze plegtigheid hadden volksspelen plaats. Bij de harddraverij, waaraan 20 paarden deelnamen, bekwam de eerste prijs Corneliavan den heer Doon, te 's Hage; de eerste premie Rosa, van den heer J. Visser, te Baren- drecht en de tweede premie Susanna, van den heer J. Paarlberg, te Zijpe. De strijd was op het laatst vooral hardnekkig tusschen de twee eersten, die tweemaal tegelijk aankwamen, zoodat zij vier ritten achtereen maakten. Het vuurwerk werd eerst om acht in plaats van zeven uur afgestoken. Duizenden toeschouwers bevonden zich langs 't Kanaal. De verschillende nummers liepen goed van stapel. Bij den aanvang zakte de feesttribune gedeeltelijk in, zonder ongelukkeu te veroorzaken; het meerendeel kwam er met den schrik af. Na afloop van het vuurwerk begaven de leden zich met hunne dames naar het societeits-lokaal, ter bijwoning van een zeer verdienstelijk concert, door het orchest onder directie van Joh. M. Coenen. De heer van Leeuwen deelde den aanwezigen aldaar een hartelijk telegram mede van onzen Koning, in antwoord op het berigt des morgens verzonden, waarbij Z. M. van Alkmaars feestviering werd kennis gegeven. Een driewerf «leve de Koning besloot deze mededeeling. Verschillende dronken werden in den loop van den avond uitgebragt. De eerste aan den feestdisch werd door het lid den heer C. W. Bruinvis uitgesproken en gewijd aan het geëerbiedigd hoofd die ons regeert. Ook werd den heer de Gelder, de ziel van de October-feesten, sinds zijn lÖjarig verblijf aldaar een flink woord toegebragt. «Uw naam blijft verbonden aan Alkmaar's glorie, zoo luidde het slotwoord. Den kunstenaar Stracké en mr. W. van der Kaay werden natuurlijk ook niet vergeten. Aan Terpsichore werd ten slotte nog eenige uren hulde gebragt; door een keur van Alkmaar's jufferschap werd hieraan deelgenomen. Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. prins hendrik. 2 Sept. van hier vertrokken. 27 Sept. Suez aang. en vertr. Prinses Amalia. 90ct. alhier aangek., vertr. 280ct. Prins van Oranje. 30 Sept. alhier aangekomen. C o n r a d. 5 Aug. van hier vertrokken. 14 Sept. teBatavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 7 Sept. alhier aangek., vertr.l40ct. Voorwaarts. 19 Sept. van Batavia vertrokken. M ad u ra. 22 Julij van hier vertrokken. 3 Sept. te Batavia aangekomen. Holland. 6 Oct. alhier aang., vertr. 11 Nov. j celebes. 19 Aug. van hier vertrokken. 27 Sept. Batavia aangekomen. Stad Amsterdam. 30 Sept. van hier vertrokken. 7 Oct. Lissabon gepasseerd. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: D. Kok, geb. Biersteker, Z. J. van der Veer, geb. Göttsche, Z. F. Priem, geb. van Willigen, Z. A. L. C. Bose, geb. Muller, Z. J. Riekwel, geb. Mosk, D. A. M. Buisman, geb. Willems, Z. C. Goudswaardt, geb. Duijts, Z. OVERLEDENT. Faber, geb. van Geem, 33 jaren. A, Blok land, 2 jaren en 10 maanden. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Van 1 tot 30 September 1876. ONDERTROUWD: Simon Dekker en Antje Rotgans. GETROUWDCornelis Asjes en Trijntje Bakker. Jacobus van Es en Cornelia Wagemaker. Lourens Luit en Neeltje Blaauwboer. Jan Butter en Trijntje Kok. GEBORENMaartje, dochter van H. Breet en M. Meints. Cornelis, zoon van S. Koorn en N. Kool. Nan, zoon van S. Bakker en T. Heijblok. Pietemella, dochter van P. van der Welle en A. van der Weel. Jan, zoon van P. Mulder en E. de Haan. Nan, zoon van J. Keijzer en T. Asjes. Cornelis, zoon van W. Dijkshoorn en M. Bakker. OVERLEDENAntje Gorter, 89 jaren, weduwe J. M. Tijsen. Hilgontje Dekker, 73 jaren, weduwe A. Wigman. Aaltje Schoen maker, 86 jaren, laatst weduwe D. Mulder, eerder weduwe D. Roos. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). o Windrigting Barometer Thermometer hd o Toestand L> en mm. C. "3 o van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. de zee. 8 12 ztw. 4k. 761.29jf 0.79 18.0 f 4.0 0.87 Slecht. 9 12 zzw. 8,/ 752.21 - 8.23 18.0 f 4.1 0.86 Golvend 11) 8 zzw. 13„ 751.12 - 9.24 15.5 f 3.8 0.94 10 12 zzw. 16 751.06 - 9.30 15.5 t 1.8 0.94 11 Weêrsgesteldheid: 8 Oct. 12 u. Ligtbewolkt, mooi. 9 Oct. 12 u. Digtbewolkt, winderig. 10 Oct. 8 u. Betrokken, regen en wind. 10 Oct. 12 u. Idem. Op den 9 dezer namiddag 3 uur 40 KG. winddruk. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 4 Oct. JanvanBrakel. D.deRoever. Padang. 6 Oct. 7 Oct. Johanna.* G. T. Muller. Baltimore. *Ligt ter reede. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 7 Oct. Inverarij. J. Semple. ZurMühlenScCo. Soerabaija. 7 u Mary. D. Davis. Meijer Sc Co. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Jose Maria. S. Castello. Berdianski. Rogge. Duink.SrGoedk. Fred.Snowdon.T.E.Atchinson. Newcastlc. Steenk. C.Berghuijs. Kepier. C. Mohrike. ZurMühlen8cCo. Rubens. N. Jorgensen. Drammen. Hout. v. Vliet Sc Co. PrinsesAmalia.E.W.Fabritius. Glasgow. IJzer. de Vries 8c Co. 292ste STAATSLOTERIJ. EERSTE KLASSE. Eerste lijst: No. 1216 f 20,000; No. 7800 f 5000; No. 18820 f 1000; No. 2568, 4751 en 6917 ieder f 400; No. 11974 en 16168 ieder f 200; No. 2378, 4893, 8255, 11698, 12201, 12478 en 14669 ieder f 100. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PEE TELEGRAAF. 22 stuks Paarden. 3 Veulens. 244 Runderen. 77 ii vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 50 n magere dito - 12,a 30,per stuk.(matig) 2309 Schapen. 81 ii vette Varkens 0,56 a 0,68 perkilog.(matig) 20 magere dito - 15,a25,per stuk.(stug) 211 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 3 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,65 a 1,90 per kilogram. Kip-Eijeren f 4,50 a 5,per 100 stuks. Eend-Eijeren- a ï-tTÜBB BEBIOTB1V. Aangenomen het beroep naar Andijk door ds. H. G. Klist, pred. te Ammerstol. F. Woltman te Hannover is aannemer geworden van 58 paarden voor het lste regement veld-artillerie te Utrecht tegen f 687 per paard en van 42 paarden voor het 2de reg. veld-artillerie tegen f 643 per paard. De prijs van het hooi te Dreumel (binnenveld) blijft stationair. Het wordt thans geladen voor f 24 per 500 KG. Het geregtshof te Leeuwarden heeft den kolonist J. S. van Veenhuizen, wegens schriftelijke bedreiging met brandstichting (het schrijven van een brandbrief aan den burgemeester te St. Pancras) veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van 10 jaren. Den 4 Sept. heeft te Batavia de onthulling plaats gehad van het standbeeld van Jan Pieterszoon Koen. ADVER TEM T I M. vrie i0ts te vorderen heeft van den ®^^HB^^Kapitein-Luitenant ter Zee, Havenmeester, Wl D. SCHUURMAN, gelieve daarvan OPGAVE te doen vóór 15 OctoTber a. s. Houders van Connossement der lading BOGGË, per mijn Schip JOSE MARIA, van Berdianskiworden hierbij geïnformeerd, dat het Schip sedert zevenden October in Nieuioediep aangekomen en tot lossen gereed ligt. Nieuwediep, 9 October 1876. STEFANO CASTELLO.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3