Buitenland. heid; muntwezen; schoone kunsten; zeden en gewoonten; landbouw en veeteelt; merkwaardige gebeurtenissen. Van alle voorwerpen, welke niet in originali voorhanden zijn, kunnen naauwkeurige afbeeldingen in het gemis voorzien. Het Europesche dames-orchest, dat op het oogenblik nog onder grooten bijval te Gothenburg uitvoeringen geeft, zal heden Zweden verlaten, om zich hier te lande te doen hooren. Onder de dames executanten bevindt zich ook de in ons land gunstig bekende mejufvr. Anna de Blanck, die nog niet lang geleden door den Koning van België met de orde voor kunst en wetenschap begiftigd werd. Onze hooge, zwart zijden heerenhoed is reeds zooveel uitgescholden en dat wel volkomen verdiend, dat er de volgende ontboezeming van een zijner opregtste haters nog wel bij kan: «Ik weet niet, dat er iets kan gezegd worden ten gunste van bet voorwerp, dat wij genoodzaakt zijn op ons hoofd te dragen. In den zomer is het warmin den winter is het niet warm. Tegen de zon beschermt het ons niet; het beschut ons niet tegen den regen; het is leelijk en duur; gij kunt het niet dragen in een rijtuig; in een kamer staat het altijd in den weg; in de hand is het lastig; de zijde gaat altijd een anderen kant uit, dan zij gaan moet; als gij er op gaat zitten, is hij plat; hij beschut uw schedel niet, als gij van het paard valt, want hij is reeds ver weg, vóór uw hoofd den grond raakt; in een kleêrenkast kan hij niet hangenals gij hem in een doos op reis meêneemt, verliest gij hem negentig maal van de honderd, omdat gij niet aan hem gehecht zijthij is te hard oin op te rollen en te zacht om in een koffer te pakken; bij den minsten wind vliegt hij af en in den regen bederft hij onmiddelijk als hij nieuw is, wordt hij alligt bij vergissing meegenomen, en, draagt gij een ouden, dan heet gij smerig.» Omtrent de besmettelijke ziekte onder de paarden in Egypte, wordt in een door de Augsburger Allgemeine Zeiting medegedeeld schrijven uit Kaïro het volgende gemeld ■De ziekte onder de paarden, welke sedert bijna drie maanden in eenige provinciën van Egypte, met name in Kaïro en zijne omstreken, heerscht, heeft eene schrik barende hoogte bereikt. Het is meer dan tijd, dat Europa zich tegen haar zoeke te beveiligen en gestrenge maat regelen van quarantaine en desinfectie tegen uit Egypte herkomstige beesten, huiden, wol, beenderen, enz. voor- schrijve. Naar het oordeel der hier gevestigde bijzondere vee artsen (in den geneeskundigen raad heeft geen veearts zitting) is de ziekte de typhus carbunculoïdeszij openbaart zich in apoplectischen vorm of met anthrax-gezwellen, en is hoogst besmettelijkde dood volgt binnen weinige uren, en tót dusver zijn geene voorbeelden van genezing bekend geworden. De ziekte heeft zich in AbySsinië onder de paarden en muilezels der aldaar aanwezige Egyptische kavallerie en artillerie ontwikkeld, eene groote verwoesting er onder aangerigt, en zich vervolgens door het onvoorzigtig terug zenden van paarden en tuigen te Suez, in het landschap Wadi en eindelijk in de Abassie bij Kaïro en omstreken verspreid. De beide regimenten kavallerie, welke in de Abassie gekantonneerd waren, hebben te zamen slechts 30 paarden overgehouden; alle paarden der garde-artillerie en alle tot den trein behoorende muilezels zijn bezweken. In de stad Kaïro is sedert 14 dagen de dagelij ksche sterfte gemiddeld 30 a 50 stuks. De ezels zijn tot hiertoe van de ziekte verschoond gebleven. Het is eene treurige waarheid, dat het bestuur alhier gedurende langer dan zes weken met dezen stand van zaken bekend was, zonder zelfs de geringste maatregelen van voorzorg te verordenèn, en hem voor den Khedive verborgen heeft gehouden. Aan de persoonlijke tusschenkomst van dezen heeft men het te danken, dat er thans ten minste in schijn eenige maatregelen genomen worden, echter van zoo weinig afdoenden aard, dat daarvan luttel heil te verwachten is. Daar inmiddels door de naar Servië gezonden Egyptische hulptroepen, ten deele uit kavallerie en artillerie bestaande, de kiem der ziekte ook naar het oorlogstooneel aldaar overgebragt zou kunnen zijn, is het te wenschen dat de regeringen van Oostenrijk en Rumanië op hare hoede zijn en bijtijds krachtige maatregelen van voorzorg nemen.» Heden avond zal te Brussel eene internationale ten toonstelling en concours op het gebied der kappers plaats hebben. Bij deze gelegenheid wordt een tal van schoone jonge meisjes op de meest verschillende wijzen gekapt door de voornaamste professeurs. De burgemeester van Palma, de hoofdstad van Majorca, heeft bepaald, dat ieder, die het waagt binnen het gebied zijner stad een «cri-cri» te doen hooren, tot eene boete van een peseta, ongeveer 25 cents, zal worden veroordeeld. Le Progrès van de Cóte-d'Or verhaalt het volgende zonderlinge voorval, 't welk dezer dagen te Dijon in den win kel van een vergulder heeft plaats gegrepen. Een hond, die den winkel voorbijkwam, zag voor de glazen het portret van zijn meester tentoongesteld met een viervoeti- gen makker, welks kop op zijn knieën rustte. Het dier, meenende zijn meester in levenden lijve voor zich te zien, kreeg een bui van jaloerschheid, zette zijn voorpooten tegen de winkelkast en begon hevig te blaffen. De eigenaar van het magazijn opende de deur om den hond te verjagen, maar op 't zelfde oogenblik sprong deze den win kel binnen, stoof woedend op den geschilderden hond) zijn eigen conterfeitsel) af en wierp alles wat hem in den weg stond, omver. In zijn verwachting teleurgesteld, wilde hij den winkel weer uit en vloog tegen de glazen aan, waarbij hij natuurlijk op nieuw allerlei verwarring aanrigtte. De winkelbedienden hielden het beest voor dol en namen, deels door de vensters deels door de deuren, de vlugt. Ein delijk vond de hond een uitweg en maakte zich uit de voeten. De eigenaar heeft de door zijn viervoetigen lieveling aange- rigte schade onmiddellijk vergoed. Een der nieuwste Amerikaansche uitvindingen zijn ronde speelkaarten. Deze moeten in duurzaamheid en gemak voor de spelers de tot dusverre gebruikelijke kaarten ver overtreffen en bovendien meer waarborgen opleveren tegen valsch spelen. Bedriegen wij ons niet, dan zijn er spellen waarbij men dertien kaarten in de hand krijgt. Hoe men met ronde kaarten zijn spel zal kunnen schikken om het met een oog opslag te kunnen raadplegen, is ons niet duidelijk. Misschien beschaamt de practijk de theorie. Genoemingen, enz. Tot kommandeur der orde van de Eikenkroon is benoemd de heer P. Caland, inspecteur van den waterstaat in algemeene dienst. Tot zetters voor 's Rijks directe belastingen zijn benoemd de heeren P. A. van der Drift, T. L. Koorn en P. Bruinvis de Lange, te Alkmaar. De luits. ter zee 1ste kl. J. Dalen en C. Hoffman, respectievelijk behoorende tot de rol van de schroefstoomschepen Leeuwarden en Prinses Marie, worden met den 20 dezer op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 1ste kl. W. van Oorschot, officier van politie bij 's Rijks werf alhier, wordt met den laatster, dezer eervol van de waarneming dier betrekking ontheven en op non-activiteit gesteld en met 1 Nov. daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. C. J. Marinkclle. De luit. ter zee 1ste kl. L. A. Walaardt Sacró en de luit. ter zee 2de kl. W. H. Hofstede, laatst behoord hebbende tot het eskader in O.-I. en vandaar den 9 en 10 dezer teruggekeerd, zijn met die data op non-activiteit gesteld. De adelborsten 1ste kl. J. A. Borel, P. S. R. Wolterbeek, J. M. Baak, E. C. E. L. Koster, R. Reinders, H. J. van Bisselick, P. H. Brocx, G. J. Buijs en jhr. J. F. Coertzen de Koek, dienende aan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis, de adelborsten lste kl. A. L. van der Moolen, J. M. Wijers, C. E. Hummel, W. Voormolen, G. P. Posthuma, A. L. Boelen en O. J. E. baron van Wassenaar Catwijck, dienende aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden, en de adelborsten lste kl. J. W. A. F. van Maren van den Berg en II. Backer, dienende aan boord van het schroef stoomschip Prinses Maria, worden met den 20 dezer op non activiteit gesteld, en met den 26sten worden geplaatstaan boord van het schroefstoomschip Zilveren Kruis de adelborsten lste kl. G. F. Tydeman, J. J. Hissing, E. F. H. Sutherland, J. M. P. Kluit, W. J. Cohen Stuart. T. H. de Meester. M. E. B. J. Kluit, D. N. Wentholt; aan boord van het schroefstoomschip Leeuwarden de adelborsten lste kl. J. H. van Hoogstraten, R. O. J. Verschoor, A. G. Zeeman, J. M. Phafï, P. C. Swaan, K. D. de Vassy, H. Flaes en jhr. J. K. F. H. von Schmidt auf Altenstadt. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 16 October. Daar het varslag der com missie van rapporteurs over art. 2 van het wetsontwerp betreffende de coöperatieve vereenigingen nog niet gereed is, is het debat ver daagd tot Dingsdag middag te 1 uur. Tal van naturalisatie- en onteigeningsontwerpeu zijn aangenomen. De Commissie van rapporteurs over het voorstel van den heer Moens, tot wijziging van enkele bepalingen der wet op het lager onderwijs, is, na kennisneming van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag met de in het voorstel gebragte wijzigingen, van oordeel dat deze zaak voor de openbare beraadslaging genoeg zaam is voorbereid. Frankrijk. Josiah Henson, een volbloed neger, wordt van Londen te Parijs verwacht. Hij is 87 jaar oud, waarvan hij er 40 in slavernij doorbragt. Hij is onzen lezers bekend, want onder den naam van Uncle Tom was hij voor mevrouw Beecher-Stowe de hoofdfiguur van haar bekende roman. Ziehier een opgave van de 7 belangrijkste besluiten, door het dezer dagen te Parijs gehouden Fransche werk lieden-congres genomenNo. 1 betreft de vrouwen. Het congres verlangt de instelling van vrouwen-syndicaten, het vaststellen van den arbeid op 8 uren daags zonder loon- vermindering, het verbod van den arbeid 's nachts in de fabrieken, gelijk loon voor mannen en voor vrouwen, de oprigting van coöperatieve vereenigingen, bevordering van het onderwijs der vrouwen. Bij no. 2 wordt verlangd een beter ontwerp van wet voor de syndicaat—kamers, dan dat hetwelk thans bij de wetgevende magt aanhangig is; voorts heffing van de beperkende bepalingen waaraan het regt van vereenigen en vergaderen is onderworpen. No. 3 heeft betrekking op de conseils des prud'hommes, het maken van wetten op de ambachten, toezigt over 't nakomen van de leercontracten. No. 4 bevat den eisch tot afschaffing van de wet van 1850 op het lager onderwijs, invoering van kosteloos leeken-onderwijs met schoolpligtigheid, pro- fessionneel onderwijs, betere bezoldiging van de onderwijzers. In no. 5 wordt gesproken van werklieden-candidaturen; het verlangt voortsstemming volgens departements-kiezers- lijsten; afschaffing van de beperkende bepaling betreffende het domicilieoprigting van een socialistisch blad, ten doel hebbende de betrekkingen tusschen de Parijsche werklieden en die in de provinciën te onderhouden. No. 6 betreft de coöperatieve vereenigingener wordt verlangd de oprigting van aandeelen-maatschappijen met een onpersoonlijk, onver vreemdbaar en ondeelbaar kapitaal, waarop zonder arbeid geen aanspraak verkregen kan worden. No. 7 handelt over verzekeringfondsen voor werklieden. Engeland. In het Alexandra-palace te Londen is eene tentoon stelling geopend van «toiletten» voor dames. Iedere leeftijd vindt hier zijne keus en gading. De tentoonstelling wordt druk bezocht. De inzenders zijn verpligt eene opgave van den prijs aan het «toilet» te hechten en zich te verbinden om des gevraagd voor dien prijs zulk een costuum te leveren. Een der Parijsche correspondenten van de Times heeft van een Egyptisch officier, die deelgenomen heeft aan de tweede expeditie, door den onder-Koning van Egypte ondernomen tegen Abyssinië, onder bevel van den Prins Hassan, het volgende vernomen. De eerste expeditie bestond uit 4000 man, onder bevel van kolonel Arendrup. Voort- rukkende, zonder de minste voorzorgen te nemen om zich te dekken, werd dit leger in den bergpas van Goundel overvallen door een tienmaal sterker magt, en van den eersten tot den laatsten man uitgeroeid. Een verschrikkelijk incident deed zich daarbij voor. Onder de vrijwilligers was een Oostenrijksch edelman, graaf Lichy, die in de voorhoede gekwetst doch niet gedood werd. Veertien dagen later wenschte de Fransche consul-generaal te Massowa, de heer de Sarseck, een bezoek te brengen aan Koning Jan van Abyssinië, en trok door den pas van Goundel heen. Onder de dooden ontdekte de Sarseck een man die nog ademde. De Sarseck verleende hem onmiddellijk hulp en bevond dat de eenig overgeblevene graaf de Lichy was; deze was na de slagting bijgekomen en had veertien dagen in 't bitterst lijden doorgebragt. Van de eene plek naar de andere zich voortslepende, had hij geleefd van kruiden en wortels en het water gedronken dat overgebleven was in de flesschen der gesneuvelden. De Sarseck bragt den rampzalige naar een Abyssinisch dorp, vertrouwde hem toe aan de zorg van een der inwoners, en vervolgde zijn reis met het voornemen, hem op de terugreis mede te nemen. In een onderhoud met Koning Jan verhaalde de gezant dit treffend voorval, noemde het dorp waar hij graaf Lichy had achtergelaten en vroeg verlof hem naar Egypte mede terug te nemen, dat oogenblikkelijk werd toegestaan. Na twee dagen kwam de Sarseck in het dorp terug, doch graaf Lichy was verdwenen. Abyssinische soldaten, voorzien van een bevelschrift van Koning Jan, hadden zich meester gemaakt van graaf Lichy en hem weggevoerd. Na dien tijd heeft men niets meer vernomen van den eenig overgebleven getuige van de slagting in den pas van Goundel; hij zal wel voor altijd verdwenen zijn. Met het bouwen van de stad Hygiènia, naar de voor schriften van dr. Richardson, door dezen uiteengezet in zijn rede te Brighton gehouden, bij gelegenheid van het congres van sociale wetenschappen in het vorige jaar, zal in het voorjaar van 1877 een begin worden gemaakt. De stad zal volgens de «Sussex Daily News» verrijzen 1| mijl ten westen van Wortliing (graafschap Sussex). Duilschland. Te Berlijn zijn in tegenwoordigheid van een aantal offi cieren proeven genomen met eene vliegmachine door den uitvinder, een Engelsch ingenieur, W. Ralph Scott genaamd. Hij beweert met zijne machine, die 150 kilo weegt en twee man kan dragen, bij goed weder 70, bij slecht 40 Engelsche mijlen per uur te kunnen afleggen. Rosland. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de toestand van den handel in 't algemeen buitengewoon treurig is. Uit het binnenland komen klagten over het verontrustend snel toenemen van den geldnood, niettegenstaande een in westelijk Europa voor onmogelijk gehouden rentestandaard. De graanhandel in Zuid—Rusland staat, ten gevolge van de toenemende concurrentie van Amerika, bijna stil; vandaar een schrikverwekkend aantal bankroeten in Odessa en andere havensteden van de Zwarte zee. In de Krim is de waarde van den grond, bij vroeger jaren, tot op de helft gedaald. De wereldberoemde mis in Nischni-Now- gorod aan de Wolga, anders het centrum van alle handels transactiën tusschen Azië en Europa, is volgens officiële rapporten sedert onheugelijke jaren niet zoo weinig be- teekenend geweest. Onderscheidene stedelijke banken hebben, wegens diefstal in 't groot en allerlei bedrog van de beambten, hunne betalingen gestaakt. De inkomende regten hebben in dit jaar reeds 6 millioen minder opgebragt dan in gelijk tijdperk van 't vorige jaar. De invoer van edel metaal is aanzienlijk verminderd, die van den uitvoer belangrijk vermeerderd. De Golos schrijft: De uiterst benarde toestand van onze geldmarkt, in 't bijzonder de zeer ongunstige balans van de rijksbank, wekken groote bezorgdheid. Het blijkt, dat die bank in een zeer kritieken toestand verkeert. In den loop van 7 dagen verloor zij 9| millioen aan contanten en kreeg daarvoor lOf millioen in Russische staatsfondsen. Voor een rijk, dat gezegd wordt den oorlog te willen, is deze toestand vrij wanhopend. Spanje. Isabella is te Madrid geweest. In een gesloten rijtuig afgehaald, reed zij naar eene kerk om de mis bij te wonen. Daarna begaf zij zich naar 't paleis en na nogmaals eene kerk te hebben bezocht, vertrok zij 's avonds weder naar het escuriaal. Demonstraties hadden niet plaats. Amerika. Het aantal kaasfabrieken in den Staat New-York bedraagt ongeveer 1000, welke, om 40 millioen kilo kaas te maken, de melk van 250,000 koeijen verbruiken, zoodat op 3 koeijen gemiddeld 500 kilo kaas per jaar komen. De Vereenigde Staten leveren gezamenlijk jaarlijks 125 millioen kilo kaas, waarvan 48 millioen kilo uitgevoerd worden. Engeland voert naauwelijks 12,500 kilo kaas uit, terwijl Nederland, dat vroeger onder alle landen in de kaas-productie bovenaan stond, nog steeds ongeveer 30 millioen kilo kaas uitvoert. Jl. Donderdag is op het terrein der tentoonstelling te Philadelphia een standbeeld van Columbus onthuld, opgerigt door de Italianen, in de Vereenigde Staten verblijf houdende. Gouverneur Hartranft en de Italiaansche gezant, baron Blanck, woonden de plegtigheid bij.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2