Buitenland. ontslagen nachtwaker, beschuldigd van openbare schennis der eerbaarheid, door zich bijna ontkleed op openbare wegen te vertoonen, veroordeeld tot 6 maanden celstraf en drie boeten van f 8. In de jl. Woensdag te Arnhem gehouden vergadering van het Natuurkundig Genootschap hield de heer P. W. van der Sleyden eene belangrijke voordragt over de water wegen naar zee, een onderwerp, dat wel aan de orde van den dag mag heeten, terwijl Amsterdam zich voorbereidt om feestelijk de opening van het kanaal door Holland op zijn Smalst te vieren. Zeer bevattelijk zette spreker uiteen hoe de vier zeehavensNieuwediep, Amsterdam, Rotterdam en Vlissingen, op geheel uiteenloopende beginselen berusten en kunnen gezegd worden elk eene afzonderlijke soort te vertegenwoordigen. Bij den Amsterdamschen en den Rotterdainschen waterweg heeft men met geheel verschillende werkingenj van eb en vloed en stroomingen te doen. De kans op eindelijk volkomen slagen is bij beide werken niet ongunstig, maar toch altijd nog onzeker, omdat er zoo velerlei tegenstrijdige krachten zamenwerken, die men nog niet genoeg kent. (Am. Cour.) Kampen schaft zijne nachtwachts af en vervangt hen door politie-agenten. Verbruikers van petroleum in Duitschland worden opmerkzaam gemaakt op de vervalsching die dit product sedert de rijzing van den prijs ondergaat. Men voegt cr nl. naphta bij, die minder in prijs is. De brandbaarheid vermindert er niet door, maar het gevaar voor ontploffing wordt er op verontrustende wijze door vermeerderd. In Amerika is tegen deze vervalsching reeds een wet uitge vaardigd. Het specifiek gewigt van petroleum wordt dooi den Areometer onderzocht en de vervalsching is door een scheikundige gemakkelijk te ontdekken. Of in Nederland ook dergelijke practijken voorkomen, is ons niet bekend, 't Zou niet vreemd zijn, want in vervalsching van levensmiddelen heeft men 't hier tamelijk ver gebragt. Vooral in 't kunstmeel schijnt men hier uit te munten. Het Hbl. bevat de volgende advertentie: «Wonder! Wonder! Heden bevallen Alida van Zee, huisvrouw van J. A. Huigens, van eene Dochter, die een der Russische kinderen overtreft. Spaarpotsteeg bij de Vijzelstraat, X 26. Hoe weinig een mensch noodig heeft om te leven, heeft eene arme BOjarige vrouw bewezen, die ongeveer drie weken geleden gestorven is. Twee en een half jaar geleden had zij een stuk grond van f 250 verkocht, en van deze som zoo spaarzaam geleefd, dat zij bij haren dood nog f 207 naliet. Zij heeft daarmee een waar kunststuk volbragt, dat echter weinig navolgers zal vinden. Zij gebruikte als voedsel dagelijks voor 2 cent koffij, en als middageten 4 k 5 aardappelen; elke 14 dagen kocht zij een groot roggen- brood en om de 3 weken een kwart pond boter. Zoo had zij jaarlijks f 22 noodig om te leven. Haar huisje bewoonde zij gratis. In het argot der laagste klassen te Parijs geeft men den naam van bijoux aan de kliekjes van spijzen, welke de restauratiën opleveren en waarvan de opbrengst ten voordeele der vaatwaschters komt. Elke emmer wordt voor 3 fr. verkocht. Men vindt daar van alles in: over blijfselen van patrijzen, fazanten, van huspot met rundvleesch, van getruffeerde kip, van tonijn, van kreeft, van sla, van pruimen enz. De byöutierdie in het bezit van dezen tohubohu der kookkunst komt, brengt er regel in en sorteert hem op vernuftige wijze. Hij scheidt dien chaos van spijzen, reinigt ze en schikt ze heel netjes op kleine bordjes. In de Halles, waar deze geregten te land komen, worden daarnaast ook de Parijsche desserten verzameld. Voor 5 of 10 centimes kan men daar dan een gesorteerd schoteltje verkrijgen, waarop de korhaan zeer gemoedelijk het gezel schap deelt met den ragout met knollen. Des ochtends komen de oude vrouwtjes bijoux koopen voor haar hond of haar kat, maar nog vroeger de zooge naamde gouépeurs en fourneaux, vagebonden, die allen groote liefhebbers van bijoux zijn. Dit bijeenraapsel van individuen vormt zelfs weder een nieuwe soort van bijouxin hun dieven-argot. Het zijn allen lieden zonder beroep, zonder onderkomen, zonder werk, en vooral zonder lust daarnaar te zoeken, die men altijd vinden kan op de drempels der nog niet geopende winkels, of de banden der trottoirs. Zij verslinden hun olla podrida met een brood, dat zij somwijlen gekocht of weggenomen hebben. De gouépeurs wachten zoo de gelegenheid af, om hun slag te slaan. Wanneer men hun want zij heeten bood schappen te doen vooruitbetaalt voor een boodschap, dan gaan zij het geld in een kroeg verteren, zonder zich om het verdere te bekommeren. Wanneer men hun iets te dragen geeft, brengen zij dat iets wel weg, maar niet daarheen waar het zijn moet; zij beschouwen het als aan hun adres gerigt. Niet zelden beleedigen zij de voorbijgangers, ten einde een twist met hen uit te lokken, welke gewoonlijk uitloopt op de vangst van een portemonnaie. Weer op een anderen keer, trekt een hunner eenige zonderlinge krijtstrepen op het asphalt der trottoirs, en terwijl de nieuwsgierigen zich daaromheen verzamelen en zich bukken om die hiéroglyphen te ontcijferen, «bearbeiden» de handlangers de zakken dier kijklustige leegloopers. De heer Oscar Carré heeft zich, naar aanleiding van eene uitdaging van den directeur van het circus Renz, blijkens een «open brief,» in de Köln. Zeit. als advertentie voorkomende, met 24 heeren uit Elberfeld, meerendeels deskundigen, naar het circus Renz te Keulen begeven, om zijne 12 hengsten gelijktijdig op de achterpooten te doen staan. Dit gelukte volkomen. De heer Renz daarentegen heeft met zijne hengsten de kunstverrigtiug niet kunnen uitvoeren. De gemeenteraad van Grabo, in het kanton St. Gallen, heeft een premie van 5 francs uitgeloofd voor elke aangifte, welke gedaan wordt van een minderjarigen jongen, die op rooken betrapt wordt. Aan de ouders en voogden van die jeugdige zondaars wordt boete opgelegd. Volgens berigten uit Madrid zijn er in 't geheel ter zake van de zamenzwering, aan wier hoofd Zorilla en öalmeron staan, 126 personen, onder welke 18 generaals, in verzekerde bewaring genomen. Livadia, het lustoord der Russische vorsten, is gelegen op de Zuidkust van de Krim aan den voet van het gebergte te midden van weelderige wijnbergen liggen verscheidene uitgestrekte buitenplaatsen, van welke nu eens de eene, dan weder de andere den Russischen Keizers tot zomer verblijf heeft gediend. Livadia is een park met twee villa's, waarvan de eene gebouwd werd door den vroegeren eigenaar en schepper van dezen lusthof, graaf Potocki, toen Russisch gezant in Napels. Het goed behoort thans aan de Keizerin Maria Alexandrowna, en reeds sedert jaren wonen zij en haar gemaal des zomers in bedoelde villa. De tweede villa is later gebouwd en wordt bewoond door den Groot vorst-troonopvolger. Livadia en Orianda, mede een keizerlijk lustslot, liggen in de nabijheid van Ialta. Bekend is het, dat de moedige Amerikaansclie reporter Stanley, die Livingstone vond, op het oogenblik voor rekening van Daily Telegraph en den New-York-Herald eene ontdekkings—reis doet in Afrika en daarbij overvloedig gebruik maakt van schietgeweer m. a. w. soms ombarm- hartig op de arme wilden laat inschieten wanneer ze iets van hem stelen of 't hem lastig maken. Een en ander heeft te Londen groote verontwaardiging teweeggebragt en naar 't heet, zal het Aardrijkskundig Genootschap openlijk tegen deze reismethode protesteeren. Ook verneemt men dat namens het Engelsch gouvernement aan Stanley zal worden verboden zijne liefhebberij-oorlogen te voeren onder Britsche vlag, gelijk hij thans doet. Op den Pacific-spoorweg moet thans, tusschen New- York en San Francisco, een waggon loopen, waarin het redactie-buraau en de drukkerij gehuisvest zijn van een dagblad, The Trunscontinentnl, hetwelk in het voorbijgaan van berigtgevers aan de verschillende stations zijne nieuws tijdingen ontvangt en welks editiën onderweg door de conducteurs worden verspreid. Benoemingen, enz. De scheepsklerken II. P. M. van Altena en II. A. G. T. D. Rant zijn op hun verzoek, met ingang van den 24 dezer, eervol uit de zeedienst ontslagen; de heer J. P. G. van Mens, arts, wordt met ingang van 1 Nov. a. s., benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt. De olF. van gez. 2de kl. IJ. Bakker, behoorende tot de rol van het schroefstoonischip Prinses Maria, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Nov. a s. vervangen door den benoemden off. van gez. 2de kl. J. P. G. van Mens. Smb\\-Glïi\ERAAL. Tweede Hamer. Zitting van Donderdag 27 October. De algemeene beraad slagingen over de Indische begrooting zijn bereids afgeloopen. Tal van punten, reeds in de stukken behandeld, zijn door onderscheidene sprekers op nieuw bijgebragt. De minister heeft gezegd dat de regeling der heerendiensteu in onderzoek is; het publiek maken der stukken over Atsjin acht hij niet wenschelijk in's lands belang; aangaande de benoeming van den heer Henny stelt hij vertrouwen in het beleid van den landvoogd. Het denkbeeld der oprigtiug van een kolonialen raad zal de minister in overweging nemen in verband met de comptabiliteit. Zitting van Vrijdag 27 October. Na aanneming van enkele amendementen en verwerping van die van den heer Corver Hooft is het geheele hoofdstuk II der Indische begrooting (uitgaven in Indië) aangenomen met 39 tegen 18 stemmen. Morgen voortzetting. België. Dc procureur-generaal te Brussel heeft berigt ontvangen, dat de moordenaar van Sivry, Oblain of Aublin, wiens verrassende ontsnapping uit een spoortrein dezer dagen zooveel opzien gebaard heeft, te Rijssel gevat is. Aan de Indépendance wordt uit Kortrijk getelegrafeerd, dat zulks te danken is aan zekeren Dassouville uit die stad. Met den trein te Rijssel aankomende, herkende hij den mis dadiger, ging in tegenwoordigheid van eenige vrienden op hem toe en zei kortaf: «Gij zijt Oblain, nietwaar?» Deze werd bedremmeld en vlugtte in een wegrijdenden tramway- omnibus, waarop Dassouville de politie waarschuwde. De Indépendance deelt deze bijzonderheden niet zonder uit drukkelijk voorbehoud mede, aangezien voor de inhechtenis neming des misdadigers door de overheid 3000 fr. waren uitgeloofd. Volgens een ander berigt had Oblain, om niet herkend te worden, zich den haard laten afscheren. Reeds vdór zes jaren is Oblain gevat geweest door zekeren agent Delerue wegens diefstal. Uit de verklaringen, door den gevangene voor den commissaris van politie te Rijssel afgelegd, moet gebleken zijn, dat werkelijk de ongelukkige Meeus, die hem uit Engeland overbragt, niet door hem vermoord, maar hem nagesprongen is toen hij uit den waggon ontsnapte. Hij zelf had hierbij eene kneuzing aan het hoofd beloopen en zich den voet verstuit. Hoe 't mogelijk was, dat Meeus zijn waagstuk met den dood moest bekoopen, terwijl Oblain er ongedeerd van af kwam, laat zich zeer gemakkelijk verklaren. Oblain kon, gebruik makende van 't slapen van den gendarme, het geschikte oogenblik kiezen om den sprong te wagen; hij plaatste zich waarschijnlijk op de loopplank en sprong in dezelfde rigting als waarin de trein zich voortbewoog. Meeus daarentegen, bij zijn ontwaken den gevangene ontsnapt ziende, heeft ^hem waarschijnlijk op een afstand van een paar honderd meter door het veld zien loopen, en is, zonder zich in zijn schrik rekenschap van zijn waag stuk te geven, in die rigting, d. i. juist in tegenovergestelde rigting als de trein zich bewoog, uit den wagen gesprongen en met zulk een vreeselijke kracht op den grond neer geploft, dat het ligchaam vier malen gericocheteerd heeft en telkens een diepen kuil in den bodem achterliet. De afstand tusschen den eersten en laatsten kuil was 15 a 20 meter. De Gazette verhaalt van een ongemeen behendigen dief, Poelmans genaamd, dezer dagen te Brussel gevat, die in huizen, welker bewoners tijdelijk afwezig waren, en in magazijnen wist door te dringen, door ruiten uit de ramen te ligten, welke hij, na zijnen buit te hebben bemagtigd, weder inzette. Het zonderlingste is, dat de man van het onnoemelijk aantal gestolen voorwerpen ten zijnent eene verzameling had aangelegd, van etiketten en nummers voor zien en op de keurigste wijze gerangschikt. Van alle kanten komen nieuwsgierigen, die ten burele van politie tentoongestelde collectie van ketels, zilverwerk, keuken gerei, kleederen, photografiën, een grooten spiegel, juweelen, horologes en een aantal brieven, door middel van lijmroeden uit bussen gevischt, bezigtigen. Frankrijk. Een paar maanden geleden werd aan een jongmensch van naauwelijks 18 jaren, genaamd Lanfrey, wonende in Fineize, een klein plaatsje bij Grenoble, het aanbod gedaan van den troon der Mariannen-eilanden, die door een zijner voorzaten in de 17de eeuw waren veroverd. De Koning, die daar heerscht, heeft slechts ééne dochter van zestien jaren, die zeer schoon moet zijn. Hij stelde daarom nasporingen in het werk, of er in Frankrijk nog een bloedverwant van liem leefde, die genegen zou zijn tegelijk met de hand zijner dochter de waardigheid van troon opvolger aan te nemen. Het onderzoek leidde tot de ont dekking van Lanfrey, een wees, die juist een acte van bekwaamheid als onderwijzer had behaald, en natuurlijk volstrekt geen bezwaar had om op die wijze zijn fortuin te maken. Met hem zullen 200 kolonisten scheep gaan, waardoor het bevolkingscijfer van zijn toekomstig Rijk tot 8500 zielen zal stijgen. Zoo althans berigt de Gaulois. Sommige gedeelten van zuidelijk Frankrijk hebben weer van overstrooming te lijden. Zoo wordt uit Bourg- Madame van den 22 Oct. het volgende berigt: «De brug over de Sègre is weggeslagen. Alle gemeenschap is afge sneden. Te Odeillo zijn drie huizen ingestort; men spreekt van verscheidene slagtoffers. De overstrooming veroorzaakt groote verwoestingen.» De Républicain des Pyrénées-Orient bevat verschillende bijzonderheden aangaande de overstrooming. Te Perpignan zijn de voorsteden ondergeloopen. Twee bogen van de brug van Rivesaltes zijn ingestort. Twee dagen lang heeft men besteed aan de redding der bedreigde personen, die men door de vensters uit hunne zwakke huizen moest halen. Te Saint-Laurent de la Salanque zijn meer dan 150 huizen ingestort ten gevolge van het hooge water. Te Portel zijn tal van huizen ondergeloopen en verscheidene stuks vee omgekomen. Stooxnvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 2 Sept. van hier vertrokken. 15 Oct. Padang, 19 Batavia aaug. Prinses Ama.ua. 28 Oct. van hier vertrokken. prins van Oranje. 30 Sept. alhier aang.,vertr.25Nov. C O n r a d. 18 Oct. van Batavia vertrokken. Koning der Nederlanden. 14 Oct. van hier vertrokken. 25 Oct. Napels aangek, en vertr. Voorwaarts. 19 Sept. van Batavia vertrokken. 21 Oct. Napels aang. en vertr. Madura. 14 Oct. van Padang vertrokken. Holland. 6 Oct. alhier aang., vertr. 11 Nov. Celebes. 19 Aug. van hier vertrokken. j 27 Sept. Batavia aangekomen. Stad Amsterdam. 30 Sept. van hier vertrokken. 24 Oct. Aden aaug. en vertr. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 Oct. 28 Oct. PrinsesAmalia. E.W.Fabritius.Pad.enz.viaSuez. 26 Oct. 27 Oct. Hecla. J. K. Bakker. Middell. Zee. 26 Oct. Auton.Hendr.Carol.M.Hoedemaker.Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. TweeGebroeders. J. J. Butter. Gent. Kalk. ZurMühlen&Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 2 O Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 27 28 28 12 8 12 otz. 0.4k. o. 0.1, o. 0.1, 769.75|tl0.61 768.88,f 9.80 768.86,1 9.78 I 9.6 8.3 10.3 - 1.6 - 0.6 - 0.6 0.79 0.94 0.86 Vlak. 11 11 Weersgesteldheid: 27 Oct. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiweer. 28 Oct. 8 u. n 28 Oct. 12 u.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2