FLORALIA. Buitenland. Gemeenteraad van Texel. ADVERTENTIE IM. De kapt.-luit. ter zee jhr. E. P. E. de Steurs, kommanderende Zr. Ms. scliroefstoomschip Prinses Maria, wordt met den laatst en dezer eervol van het bevel over dien bodem ontheven en met den 1 Nov. a. s. vervangen door den kapt.-luit. ter zee C. J. Srnith. Aan J. J. Doon, bootsmansmaat, dienende aan boord van liet schroefstoomschip Leeuwarden, is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een over boord gevallen matroos der bemanning van genoemd schip op 27 Junij jl., toege kend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. STATEiV-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 28 October. De behandeling der Iudische begrooting is afgeloopen. Hoofdstuk II, uitgaven in Neder land, is met 32 tegen 13 en de beide hoofdstukken der middelen zijn respectivelijk met 10 en 11 stemmen tegen aangenomen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Bij het afdeelings-onderzoek der Kamer over de Marine-begrooting is van verschillende zijden tegen het hooge eindcijfer van 14 millioen in verband met den algemeenen toestand van 's lands financiën bedenking geopperd. Sommige leden gaven de vrees te kennen, dat de minister te veel toegaf aan den drang van hen, die steeds nieuwe betrekkingen in het leven willen roepen. Men toonde aan, dat de begrooting hier en daar sporen van de zucht vertoont om overal het personeel, dat geen effectieve dienst doet, maar aan den wal werkzaam is, uit te breiden en in gunstigen toestand te brengen. Over het afzien door den minister van den aanbouw van een derde pantserschip heerschte verschil van meening. Men vroeg, wat de minister met het schip Koning der Nederlanden" voor heeft. Verder werd aangedrongen op vermeerdering van het getal stoom- kanonneerbooten (type Staunch), die men ook voor Indië wenscht te bestemmen. Men vroeg, hoe het gesteld was met de waarde der pantsering van ons gepantserd materieel voor de binnenlandsche verdediging. Terwijl sommige leden de afschaffing der lijfstraffen, die in uit- zigt wordt gesteld, een verkeerde philantropie zouden achten, drongen meerdere leden op die afschaffing aan, met of zonder ver band met een geheele herziening van het militaire strafstelsel. Tegen het stelsel om het burgerpersoneel aan het Departement meer en meer door officieren te vervangen, werden verschillende beden kingen te berde gebragt. Men waardeerde hetgeen de minister deed of gedaan had voor het materieel der loodsdienst en voor verbetering der pensioenen van loodsen of hun weduwen, maar wenschte toch den minister met nadruk te wijzen op de noodzake lijkheid van een behoorlijke opleiding der loodsen en van een naauw- lettend toezigt op de uitoefening van de loodsdienst. In een afdeeling merkte men op, dat de vaste tractementeu der zee-officieren niet hoog, welligt eerder laag te noemen zijn. Daarom gaf men in overwegiug de vaste tractemcnten te verhoogen en de toelagen lager te stellen. De reorganisatie van het korps officieren van administratie werd bestreden wegens de meerdere kosten, maar andere leden konden zich met de reorganisatie wel vereenigen. België. De Indépendance meldt, dat zich te Brussel eene com missie geconstitueerd heeft om gelden te verzamelen tot hét oprigten van een gedenkteeken voor den kwartiermeester der gendarmerie Meeus, onder wiens bewaking de befaamde Oblain uit Engeland naar de hoofdstad werd overgebragt met het bekende ongelukkige gevolg. Frankrijk. In de verschillende arrondissementen van Parijs worden zwarte borden geplaatst, vermeldende in witte letters de geneesheeren, commissarissen van politie, apothekers, vroed vrouwen, brandwachtposten, enz. in de omringende wijken. Het eerste van die borden is reeds in de straat Turbigo opgerigt. In het lyceum Saint-Louis te Parijs heeft op de binnenplaats een hevig gevecht plaats gehad tusschen de leerlingen in de mathesis en die in de rhetoriek. Het punt va.n geschil was, zooals gewoonlijk, vreemd aan de studie. Eerst toen de leeraars tusschenbeiden kwamen, nam de veldslag een einde. Er waren twee gekwetsten: een had oen kwetsuur aan den wang, door een pennemes veroorzaakt de ander was door een hevigen vuistslag aan het oog gekwetst. Engeland. De Engelsche Noordpool-expeditie is terug, doch na zoover als 83 gr. 20 min. N. B. geweest te zijn, bleek het haar onmogelijk de pool te bereiken. De Alert, met kapitein Nares aan boord, kwam jl. Vrijdag te Valencia op de westkust van Ierland aan. De Alert heeft op 82 gr. 27 N. B. overwinterd. Met sleden bereikte men 83.20 N. B. Kapitein Nares ontdekte, dat Lady Franklinsstraat een baai is en dat Presidents-land niet bestaat. Gedurende 142 dagen rees de zon niet boven den gezigteinder. De manschappen, die met een slede over het ijs de pool trachten te naderen, waren zeventig dagen van het schip weg. Op deze lange hagchelijke reis in de slede stierven vier der manschappen; geen Eskimo's en geen stuk wild, behalve een ijsbeer, werden gedurende die zeventig dagen gezien. Het ijs was zoo oneffen, dat slechts een Engelsche mijl (20 minuten gaans) per dag werd afgelegd. Eindelijk moest de poging worden opgegeven op ruim 100 uur gaans van de pool. 14 dagen lang was de thermometer van Fahrenheit 59 graden onder nul. Eens wees hij 104 graden onder het vriespunt. De twee schepen, welke de expeditie uitmaakten, de Alert en de Expedition, zijn beide in Engeland aangekomen. Zij hebben de Pandora (aan boord waarvan de heer Koole mans Beynen is), het stoomschip dat een nieuwen ont- dekkingstogt begonnen is, gedeeltelijk om tijding van kapt. Nares te vernemen, den 16 Oct. ter zijde van Cape Farewell gepraaid. Alles was wel aan boord, doch de schroef was eenigszins beschadigd door het ijs. Behalve de vier mannen, die gestorven zijn, is de geheele bemanning gezond teruggekeerd. De pool schijnt omgeven te zijn door ijsvelden, waarvan het ijs 260 voet dik is. Mag men een berigt uit Londen van jl. Zaturdag gelooven, dan wordt het vooruitzigt op de Russisch- Turksche schikking steeds gunstiger. Dnitschland. De Keizer hoopt den 1 Jan. 1877 den dag te herdenken, waarop hij 70 jaren geleden als officier in het leger trad. Jl. Maandag is de zitting van den Rijksdag geopend namens Z. M. den Keizer. In de troonrede wordt verklaard, dat de buitenlandsche betrekkingen van Duitschland, in weerwil van de moeijelijk- heden van het oogenblik in den bestaanden toestand, beant woorden aan het vredelievend karakter van 's Keizers politiek. Des Keizers aanbevelend streven is onveranderlijk dddrop gerigt, om de goede betrekkingen te onderhouden en aan te kweeken met alle mogendheden en in 't bijzonder met die, welke door nabuurschap of geschiedenis naauwer met Duitschland verbonden zijn en om ook onder dezen onder ling den vrede te bewaren. «Werd die vrede bedreigd, de regering zou trachten dien door vriendschappelijke bemiddeling te bewaren. Wat ook de toekomst brenge, Duitschland mag zich verzekerd houden, dat het bloed zijner zonen slechts zal vloeijen tot bescherming van eigen eer en eigen belangen.» Amerika. Den 3 en 4 dezer heeft in Centraal-Amerika een orkaan gewoed. De stad Managa is overstroomd; 400 huizen zijn verwoest en vele menschen verdronkende schade bedraagt 2 millioen dollars. Vergadering van Vrijdag 27 October 1876. Afwezig de heeren S. Keijser Sijbz., D. Bruijn, P. Langeveld, II. Bakker, A. Dros en Jb. Vlaming, de eerste met kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goed gekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige ingekomen provinciale bladen en circulaires. Aangenomen voor kennisgeving. 2. De Voorzitter berigt, dat er geene reclames zijn ingekomen tegen bet suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dat gedu rende 14 dagen voor een ieder ter visie op de Secretarie was nedergelegd en verkrijgbaar gesteld. Hij stelt voor, dit kohier alsnu vast te stellen. Dienovereenkomstig wordt besloten, zullende het andermaal gedurende 8 dagen voor een ieder ter visie worden nedergelegd. 3. De Voorzitter berigt, dat de verordening op het losloopen der honden door 1IH. Gedep. Staten is goedgekeurd en de afkon diging heeft plaats gehaddnt de verordening op het rijden met vrachtwagens op de grindwegen niet kon worden goedgekeurd, aangezien, ingevolge art. 2 der wet van 6 April 1869 (Staatsblad No. 39), daarin wordt voorzien bij prov. verordening. Hij stelt voor om deze zaak, zoo mogelijk, met HH. Gedep. Staten te regelen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 4. De Voorzitter doet voorlezing eener missive van den heer Commissaris des Konings, waarbij wordt te kennen gegeven, dnt er geen bezwaar bestaat legen de benoeming van den eenigen sollicitant voor de hoofdonderwijzers-betrekking te Koog. Hij stelt alsnu voor, namens B. en W., in overleg met den heer School opziener, over te gaan tot de benoeming. Op de voordragt is geplaatst de eenige sollicitant, de heer Jacob Bakker, hulponder wijzer met hoofdonderwijzers-acte te Kolhoru, die met algeraeene stemmen wordt benoemd, op eene jaarwedde van f 650, ingaande 1 Jan. 1877. 5. Er wordt gelezen eene missive van den heer C. P. Keijzer, hoofdonderwijzer aan de Waal, houdende verzoek om Welmoed Petersen, aldaar woonachtig, op de school aan te stellen tot kweekelinge. De Voorzitter deelt mede, dat bij den heer School opziener daartegen geen bezwaar bestaat en stelt, namens het Dag. Best. voor, die kweekelinge te benoemen, met eene toelage van f 125. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd. 6. De concept-besluiten tot verhooging van het tractement voor den hoofdonderwijzer te Koog en tot het aanstellen van eene kweeke linge aan de Waal worden goedgekeurd. 7. Er wordt gelezen eene missive van de PI. Schoolcommissie, betreffende de verbetering van de school te Eijerland-zuidzijde, die te klein is om het aantal kinderen te kunnen bevatten. De Voor zitter zegt, dat het Dag. Beat. de drie door de PI. Schoolcommissie aangeboden voorstellen onaannemelijk acht; dat de bekrompenheid zeker is weg te nemen door één der middelen aan te wenden, door haar aan de hand gegeven, maar dat daarmede het onderwijs zoozeer zou worden benadeeld, dat B. en W. daartoe niet zullen adviseeren. Hij stelt mitsdien voor, aan het Dag. Best. een onder zoek op te dragen omtrent den bestaanden toestaud, vooral wat betreft de kinderen, die thans de school te Eijerland-zuidzijde bezoeken en misschien gevoegelijk te Koog of te de Cocksdorp ter school zouden kunnen gaan, en niet dan in de uiterste noodzake lijkheid over te gaan tot het bepalen van den leeftijd voor de toelating der leerlingen op 7 jaar. Overeenkomstig dit prae-advies wordt besloten. 8. De Voorzitter doet voorlezing van een adres, op te zenden aan Z. M. den Koning, om toepassing van art. 36 der wet van 13 Aug. 1857 (Staatsblad No. 103), dat na eenige wijziging wordt goedgekeurd. 9. De Voorzitter berigt aan den Baad, dat hij met eenige mede- ingezetenen hel voornemen heeft opgevat om, zoo mogelijk, eene algemeene bewaarschool aan den Burg op te rigten. Hij zou daartoe gaarne willen beschikken over het schoollokaal, dat thans vanwege de gemeente kosteloos wordt afgestaan aan het departe ment Texel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ten behoeve van het gymnastiek-onderwijs, aangezien dit onderwijs sedert Junij 11. niet meer wordt gegeven en mitsdien het lokaal ongebruikt en ledig staat. Na eenige discussie wordt besloten, zoodra de gymnastiekschool definitief zal zijn opgeheven, het schoollokaal op nader te stellen voorwaarden ter beschikking te stellen van eene op te rigten Bewaarschool-Vereeniging aan den Burg. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Zaturdag middag tot Diugsdag middag. ONDERTROUWDH. J. A. Verhoef, kwartiermeester bij de Marine en G. Rustemeijer. G ETRO TJWDGeene. BEVALLENM. Boon, geb. Vroom, Z. G. de Ruijter, geb. Quak, D. C. de Munck, geb. Blikkenhorst, D. E. J. Kamp, geb. Zuidewind, 2 Z. C. L. de Wijn, geb. van der Velden, D. C. Muije, geb. de Vries, Z. G. M. Lauritsen, geb. Kroese, D. OVERLEDEN: W. Vink, 3 dagen. E. Leliveld, 25 jaren. F. E. W. Chriflten8en, 4 jaren en 6 maanden. Stoom vaart-Berig ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hindbik. 2 Sept. van hier vertrokken. J 15 Oct. Padang, 19 Batavia aang. Prinses Amalia. 28 Oct. van hier vertrokken. 29 Oct. Southampton aangek. Prins van Oranje. 30 Sept. alhier aang.,vertr.25Nov. CONRAD, 18 Oct. van Batavia vertrokken. Koning der Nederlanden. 14 Oct. van hier vertrokken. 30 Oct. Port-Saïd aang,. 31 vertr. Voorwaarts. 19 Sept. van Batavia vertrokken. 21 Oct. Napels aang. en vertr. Madera. 14 Oct. van Padang vertrokken. Holland. 6 Oct. alhier aaug., vertr. 11 Nov. j C E L E B E s. 19 Aug. van hier vertrokken. 27 Sept. Batavia aangekomen. STAD Amsterdam. 30 Sept. van hier vertrokken. 24 Oct. Aden aang. en vertr. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 26 Oct. Anton.Hendr.Carol.M.Hoedemaker.Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor, llerkoms'. 80 Oct. CorneliaenMaria. P.D.Mulder. Duink.&Goedk. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Kepier. C. Mohrike. Newcastle. Steenk.C. Berghuijs. Chip Chase. T. Reed. Zur Mühlen8tCo. BrotherlyLove. C. Borrough. Shields. Hoogl.8tv.Herw. Askur. A. Hansen. Iludichswall. Hout. Amons St Co. Frederikatad. J. Sundbye. Kötka. v. Vliet 8c Co. Urania. G. Sorensen. Barnbore. u Vikingen. A.O.Arnezen. Kötka. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. Afw. Thermometer C. Stand. Afw. o o Toestand van de zee. 12 zwtw. 8k. 766.47 f 7.47 12.3 f 1.6 0.67 weingolv 12 nw. 18„ 761.21 f 2.23 9.8 - 0.6 0.75|holin zee 31 8 nwtn. 30„ 760.63;f 1.66 8.0 - 0.2 0.81 hol water 31 12 nw. 20/, 761.25 f 2.28 7.2 - 3.0 0 86 Weersgesteldheid: 29 Oct. 12 u. Bewolkt, winderig, mooi. 30 Oct. 12 u. Digtbewolkt, regen, hagelb. 31 Oct. 8 u. Zwaar-en losb., wind-,regen-en hagelb. 31 Oct. 12 u. Idem. Grootste winddruk op den 30 dezer ten 4 u. 25 m. 49 KG. windrigting NW., ten 3 u. 20 m. een windstoot van 42 KG. NW., ten 10 u. 35 KG. NNW., 's nachts half een ure 40 KG. NW., 31 dezer 3 u. 20 m. voorm. 37 KG. NWtW., 7 u. 20 m. 47 KG. NWtN. De vloed heden voorm. 5 u. 47 m. 0.87 M. bov. volzee. GAT F.BE BERIGT FIV. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexander zijn jl. Zaturdag middag te ruim 12 uren te Brussel aangekomen. H. M. de Koningin is per trein van 2 uur 45 min. naar Parijs vertrokken. De majoor der vesting-artillerie Zegers Rijser, over geplaatst bij de veldartillerie te Leiden, wordt vervangen door den majoor der vesting-artillerie Oldkamp, thans te Amsterdam in garnizoen. Naar het Hbld. verneemt, bestaat bij den minister van Oorlog bet voornemen een pupillenkorps op te rigten, en zijn er reeds maatregelen getroffen om een standplaats voor die inrigting aan te wijzen. In de Engelsche taal zijn o. a. gisteren te Haarlem geëxamineerd en toegelaten de dames H. G. Polkijn en J. C. Tichelman, van hier en in de Fransche taal mej. C. A. de Roever, van Amsterdam. PÜRMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 33 stuks Paarden. Veulens. 308 Runderen. 65 vette Kalveren f 0,80 a 1,per kgr. (vlug) 58 magere dito - 12,a 30,per stuk.(vlug) 2709 Schapen. 52 vette Varkens - 0,58 a 0,66 perkilog. (vlug) i, magere dito aper stuk. 195 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 4 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,55 a 1,70 per kilogram. Kip-Eijeren f 6,a 5,50 per 100 stuks. Eend-Eijeren- a Bevallen van een Dochter C. L, DE WIJNVAN DER VELDEN. Nieuwediep30 October 1876. De Commissie, die het plan heeft ontworpen tot stichting eener FLORALIA in deze gemeente, berigt by deze, dat in den loop der maand November eene Inteekenlijst voor dit doel zal worden aangeboden en beveelt de ondersteuning van dit plan bij hare Plaatsgenooten ten zeerste aan. Helder30 October 1876. DE DIRECTIE DER SCHROEFSTOOMBOOTDIENST langs het GROOT NOORDHOLLANDSCH KANAAL, berigt bij dezen, dat haar AGEKT' alhier, de Heer A. ZEVENBOOM, van af heden vervangen is door den Heer J. P. RADIUS. 1 November 1876.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3