Buitenland. gekozen dr. L. H. Slotemaker en dr. A. Kuenen; als plaats waar de Protestantendag in 1877 zal worden gehouden, werd aangewezen 's Iiage; tot eerevoorzitter daarvoor gekozen prof. Boneval Faure. De bond telt 5550 leden tegen 4210 in 't vorig jaar. Aangenomen werd de volgende motie van prof. Rauwenhoff: «De vergadering, kennis genomen hebbende van de besluiten der Synode, betreffende de voorwaarden van het lidmaatschap der Hervormde kerk, verklaart de heillooze strekking van die besluiten te betreuren en betuigt haar ingenomenheid met de pogingen die worden gedaan, om de beginselen van het Protestan tisme in het Hervormd kerkgenootschap te handhaven. Op eene vergadering van de afdeeling Neder-Veluwe der Geldersche Maatschappij van Landbouw, te Wageningen, heeft de directeur der Rijkslandbouwschool, de heer Jongkindt Coninck, de mededeeling gedaan dat het proefstation in zooverre gereed is, dat het nu reeds aan het doel kan beantwoorden. Overigens wenschto hij Nederland geluk mot een inrigting, die reeds nu gebleken is in een bestaande behoefte te voorzien. De vele aanzoeken en inzendingen van zaden, lijnkoeken, meststoffen enz., nu reeds ontvangen tot onderzoek, hebben die behoefte doen kennen. Het onderzoek van een en ander wordt opgedragen aan prof. Adolf Maijer, aldaar. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Deventer is een adres ingediend bij de Synode, houdende verzoek om terug te komen op het besluit tot het verbindend verklaren der belijdenis-vragen aan nieuwe leden der gemeente. In den schouwburg te Groningen zal in de volgende week het oud-Beijersch passie-gezelschap, onder directie van den heer J. B. Schneider, eenige voorstellingen van het Ober-Ammergauer passiespel geven. Volgens Fundgrube leveren de bladen van de groote groene en roode Kattestaart (Amaranthus), die dikwijls in tuinen wordt gekweekt en daar zelfs verwildert, een zeer smakelijke en aangename spinagegroente. In Oost-Indië zegt hetzelfde tijdschrift worden de melige zaden van deze plant, die zij rijkelijk voortbrengt, gebruikt als gort, zoowel in de keuken als voor broodbereiding. Eenige jagers, dezer dagen bij Enumatil op de lange jagt zijnde, bespeurden een haas, die, op de kennismaking niet gesteld, natuurlijk zoo spoedig mogelijk uit lietgezigt wenschte te geraken, de achterdeur van een aldaar wonenden bakker en logementhouder invliegt, den gang door en in de bakkerij arriveert. De deur van den zoogenaamden beneden- oven stond open, en deze als een veilige schuilplaats aan merkende, kroop de haas daarin. De knecht, in de werkplaats zijnde, en den vlugteling bemerkende, sloot spoedig den oven en was natuurlijk zeer verheugd over zijn zonderling baksel. In de Vereenigde Staten van Noord—Amerika bestaat 15 pCt. der bevolking van den landbouw. In Engeland wijdt zich slechts 7.3 pCt. aan dien tak van bestaanRus land 86, Italië 77, Zweden 71, Belgie 51, Frankrijk 50, Pruissen 45, Oostenrijk en Spanje 25 en in Nederland 16 pCt. Benoemingen, enz. Aan den heer J. R. G-. Coninck Westenberg, vice-consul van Zweden en Noorwegen, te Texel, is verlof verleend tot het aan nemen van het ridderkruis der orde van St. Olaf, hem door den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. nieuwde hij den eed, dat hij haar niet weder zou zienhij berede neerde bij zich zeiven de noodzakelijkheid dat hij den volgenden ochtend zou afreizen; hij wist met wiskundige zekerheid te bewijzen dat zijn gemoedsrust gevaar liep en hij de hare dreigde te verstoren. Maar de volgende ochtend kwam en hij vertrok niet. En eiken avond bewandelde hij dien eenzamen weg buiten het dorp, zonder te bekennen dat hij haar daar weder hoopte te vinden. Hij zag haar weder, bijna op dezelfde plek waar vroeger hunne schaduwen elkander ontmoet hadden. Weer kleurde een blos hare wangen toen zij hem zag naderen. Maar hel was geen ontsteltenis, die haar het bloed naar de wangen joeg. Het groote raadsel haars levens, waarover zij zich zoo lang het hoofd gebroken had, was haar geen raadsel meer. Klaar en helder als een spiegel, als een geopend boek, lag haar eigen hart voor haar open, en zag ze nu hoe de liefde voor Maurits heel dat hart had ingenomen; hoe die innige, vurige liefde, waarvan ze zich nu bewust was, reeds lang te voren de vluchtige genegenheid had verdreven, welke zij eenmaal voor dien andere gekoesterd had. En toen hij haar met zijn door dringenden blik aanzag en haar van zijn liefde sprak, en haar de schoonste droomen voorspiegelde, toen wist ze schier zelf niet, dat zij weenend het hoofd op zijn schouder lei en in zalige verrukking aan zijn borst rustte Toen hij dien avond alleen in zijn kamer was, beloofde hij niet meer dat hij haar niet zou wederzien. Want buiten de uren dat hij aan hare zijde door het veld doolde, was het leven hem een kwelling. Men liet haar meer vrijheid, meer aan zich zelve over dan vroeger. Zij zocht de eenzaamheid, om over hem te denken, tot zij hem zag. Hij dwaalde rond tot hij haar hier of daar aantrof. De ont moeting was nooit overlegd, nooit het gevolg vau een afspraak, maar voor beiden altijd een verrassing. En toch wisten beiden dat zij elkander zien zouden. Brieven, die hem tot zijn arbeid en zijn studie terugriepen, beant woordde hij steeds met de verzekering, dat hij binnen drie dagen zou terugkeeren. Maar om harentwil bleef hij telkens langer. Hij bleef te lang Toen hij vertrok, nam hij de helsche wroeging der onherstelbare zonde met zich mede in 't hart. Hij keerde niet weder naar zijn studie en zijn arbeid; hij nam in een kort briefje van zijn oom afscheid en schreef aan zijn moeder dat hij voor onbepaalden tijd op reis ging naar verre landen Zij vloekte hem niet. Er kwam zelfs geen morrend woord over hare lippen, toen zij voor altijd de Staphorst den rug toekeerde, verdreven door het onverbiddelijke bevel haars vaders, die haar voor eeuwig verloochende en de bitterste vervloeking uitsprak over haren verleider en de vrucht liarer schande. Zij reisde en trok vele dagen achtereen, nu eens eenige mijlen te voet afleggend, dan weder uit barmhartigheid een eindweegs medegenomen door den voerman van den een of anderen wagen. Het was een tocht vol kommer en ellendeeen leven vol ontbering en smaadheid. Eindelijk kreeg zij de torens der hoofdstad in het gezicht, waar zij werk en brood zou trachten te vinden. De hoofdstad nam haar op en niemand kende haar. (Slot volgt.) De heer K. Pater is gekozen tot hoofdingeland van dc banne en polder Ursem en' tot hoofdingeland van het Ambacht West- Friesland, genaamd het Geestnier-Ambacht, de heer Jb. Ruijter. De luit. ter zee 1ste kl. G. van Herwaarden wordt inet den 16 dezer geplaatst in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis, en bestemd om te worden belast met het bevel over de stoom- kanonneerboot Hydra. Frankrijk. Maandag is, bij het schoonmaken der loges in het Théatre Lyrique te Parijs, liet lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Om den ijver af te meten, waarmede de Parijzenaars op Allerzielendag hunne begraafplaatsen plegen te bezoeken, is het genoeg, eenige dezer dagen door de dagbladen mede gedeelde bijzonderheden te vernemen omtrent den liandél in immortellenkransen, van welke industrie 1500 menschen, meest vrouwen en kinderen, in de hoofdstad van Frankrijk leven. De bloem wordt in het midden en zuiden des lands geoogst en in de maand October komt ze te Parijs ter markt, wanneer voor meer dan 15,00 francs verkocht wordt, welk bedrag fabelachtig moet voorkomen aan wie bedenkt, dat het kilogram immortellen niet meer dan eenige «sous» kost. Alleen op de begraafplaatsen Pére-Lachaise, welke op Allerheiligen en Allerzielen door ongeveer tweemaal honderdduizend menschen pleegt te worden bezocht, telt men tusschen de twintig en vijf-en—twintig duizend kransen, welke op de graven worden nedergelegd; twee duizend ongeveer vinden hunne plaats aan den voet van de katafalk, de inillioenen dooden vertegenwoordigende, wier graven zijn opgeruimd. Jl. Zaturdag middag wandelde in de Champs-Elysées te Parijs een heer, deftig in het zwart gekleed, met witte das en witte handschoenen eneen mand met glazen makers-gereedschap op den rug. Natuurlijk dat een digte drom van nieuwsgierigen hem volgde en zelfs hadden per sonen hun equipage verlaten om dien mijnheer-glazenmaker in baltoilet van nabij te beschouwen. Een der wandelaars sprak hem aangeen antwoord. Een reporter verzocht hem, naar zijn woning te gaan waar glazen te maken waren; mijnheer verwaardigde den reporter slechts met een woedenden blik. Ten laatste, nadat de glazenmaker den «Are de Triomphe» was omgewandeld, langs de andere zijde in de Champs-Elysées was teruggekeerd en daarop naar de Obelisk ging, helderde de zaak op. Eenige heeren traden op hem toe en gaven hem de hand; een bediende ontlastte hem van het gereedschap en gaf hem zijn overjas. Onmiddellijk sprong de zonderlinge mijnheer in een gereed staande coupé en verdween spoorloos met50,000 francs, die hij in een weddingschap gewonnen had met eenige dwazeEngelschen, natuurlijk. Te Parijs is jl. Maandag in de Halle een oester ge veild van 60 centimeter in doorsneê. Na lang en harts- togtelijk bieden is liet zeemonster door een gaarkok gemijnd voor 7 francs 75 centimes. Engeland. De toevoer van geslagt vee uit Amerika naar Engeland neemt snel toe, en bedraagt thans reeds duizend beesten per week. Van een nieuwen kant worden dus de Engelsche slagters bedreigd met eene concurrentie, die hen ten slotte nopen zal hunne buitensporige winsten te bekrimpen. Dat die winsten inderdaad buitensporig zijn, is genoegzaam aangetoond uit eene vergelijking tusschen de prijzen van 't vleesch bij de slagters te Londen en op He markt te Smithfield. Te Londen is het eerste nommer verschenen van een Arabisch blad, getiteld: Mar-dlu-l-Ahwal, d. i. Spiegel van voorbijgaande gebeurtenissen. Abonnementen worden aangenomen: 33, Fitzroy-street, Fitzroy—square. Het «medium» Slade is onder de Vagrancv Act schuldig verklaard aan opligterij of, zooals het vonnis luidt, «aan 't verkrijgen van geld onder voorwendsel van geschreven boodschappen te bezorgen van geesten, welke boodschappen vooraf door hemzelf op een lei geschreven waren.» Hij is veroordeeld tot drie maanden tuchthuisstraf. Daar hij zich echter dadelijk in hooger beroep begeven heeft, zoo is hij tegen borgstelling op vrije voeten gelaten. Door het werk van slechts één week wordt in Bir- mingham het volgende verkregen14 millioen stalen pennen, 6000 ledikanten, 7000 geweren, 300 millioen spijkers, 100 millioen knoopen, 1000 zadels, 5 millioen koperen of bronzen munten, 20,000 brillen, 6 ton voorwerpen van papier-maché, voor de waarde van f 360,000 aan juweelen, 4000 mijlen ijzerdraad, 10 ton spelden, 5 ton haarnaalden, haken en oogen, 130,000 gros houten schoeven, 500 ton schroefbouten, 50 ton bewerkte deurhengsels, 40 ton ge zuiverd metaal, 40 ton Berlijnsch zilver, 1000 dozijn haard- randen, 3500 blaasbalgen, 800 ton bewerkt koper. Zwitserland. Vicat te Genève brengt, volgens het Ree. de Méd. vét. 1876, No. 2, bij het voorkomen van mond-en klaauwzeer in een stal, reeds sedert vele jaren, de ziekte op alle dieren over door het mondslijmvlies en den neusspiegel dezer laatsten met slijm en speeksel van een ziek dier te bestrijken. Hij geeft van deze handelwijze de volgende voordeelen aanzachter verloop der ziekte, wat voor namelijk voor de melkgeving van belang is; gelijktijdig doorzieken van alle dieren binnen 14 dagen, terwijl de ziekte anders 6 weken tot 2 maanden duurt. Dieren, welke voor genoemde inenting gevoelloos waren, kregen ook later geen mond- of klaauwzeer. Torkije. Een telegram uit Konstantinopel bevestigt het berigt, dat de wapenstilstand geteekend is. Het leger kan derhalve zijne winterkwartieren betrekken. De diplomaten echter zullen met dubbelen ijver aan het werk moeten gaan, om te trachten een vrede, of althans de grondslagen voor den vrede, gedurende den wapenstilstand verzekerd te krijgen. Omtrent den moord, te Tiflis gepleegd op den consul van Turkije en zijn echtgenoote, verneemt men nader, dat op het hulpgeschreeuw van den secretaris, die in een aan grenzend vertrek logeerde, de politie toeschoot en de kamer van den consul gesloten vindende, met geweld binnendrong. Zij vond daar het lijk van mevr. Redget; 'haar echtgenoot werd vermoord gevonden in een ander vertrek. De dader van de misdaad had een gekleurde zakdoek achtergelaten en zich meester gemaakt van de horologiën en ringen zijner slagtoffërs. De heer Redget was geen Muzelman, maar Griek van geboorte en godsdienst. Mevr. Redget, insgelijks in Griekenland opgevoed, was eerst sedert eenige dagen van Constantinopel aangekomen, waar zij haar drie kinderen had achtergelaten. Amerika. Jl. Maandag avond werd in den Chineschen schouw burg te San Francisco door een loos alarm van brand eene paniek veroorzaakt, zoodat vele personen bij den algemeenen aandrang naar de uitgangen onder den voet geraakten. De politie sleepte 20 dooden en omstreeks 70 gewonden naar buiten. De Chinezen weigerden allen bijstand en de tooneelspelers gingen met spelen voort, totdat de politie er een einde aan maakte. INGEZONDEN. Jl. Dingsdag werd in eene vergadering van liet departement Wieringerwaard der M. t. N. v. 't A., op plegtige wijze aan Hendrik Franzeu de zilveren medaille dier Maatschappij uitgereikt, voor getrouwe pligtsvervulling, gedurende vijf-en-twintig jaren, welke hij onafgebroken als timmermansknecht werkzaam was bij den heer A. Visser, aldaar. Door den lieerVisscker, hoofdonderwijzer en lid van het departement, werd bij die gelegenheid in eene korte, doch flinke rede uiteengezet, hoe noodzakelijk het zij dat de mensch wete wat hij wil, tevens wees hij op de aanstaande plegtigheid als eene der heugelijke resultaten van die wetenschap. Vervolgens werden de volgende, voor den jubilaris zeer vleijende rapporten voorgelezen, als van den heer burgemeester der gemeente, waarin deze verklaarde dat Franzen zich altijd een flink, oppassend ingezeten had betoond; van diens patroon, vermeldeude dat zyn trouwe knecht immer door ziju uitstekend voorbeeld in ieder opzigt, krachtigen invloed ten goede had uitgeoefend op zijne mede-werk lieden en eindelijk dat der ter dezer zake met het voorgeschreven onderzoek belaste commissie, in hoofdzaak luidende: dat Franzen zich niet alleen ten allen tijde als uitstekend bekwaam en ijverig werkman had onderscheiden, maar ook meermalen door hulpbetoon zoo jegens door besmettelijke ziekte aangetaste kameraden, als bij treurige omstandigheden in het geziu des patroons, zich had doen kennen op eene wijze, welke hem ook als mensch de algemeene achting en toegedachte onderscheiding ten volle waardig maakten. Daarna werd den jubelaris door den voorzitter het eeremetaal overhandigd, waarbij deze in een zeer gepaste toespraak wees op het verblijdend verschijnsel dat, niettegenstaande den geduchteu strqd onzer dagen tusschen arbeid en kapitaal en de kitteloorigheid van zoovele werklieden, welke om het nietigst verschil, of de geringste loonsverhooging vaak van patroon verwisselen, het in Nederland gelukkig ook nog niet ontbreekt aan bewijzen van ver houdingen tusschen werkgever en arbeider, welke teregt gelukkig mogen heeten. Muziek, zang, gepaste bijdragen en een prettige toon verhoogden het genot van den feestavond, die den bekroonde wel onvergetelijk, doch ook bij de vele verdere aanwezigen gewis lang in aangename herinnering zal blijven. Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 2 Sept. van hier vertrokken. 15 Ocl. Padang, 19 Batavia aang. Prinses A m a l i a. 28 Oct. van hier vertrokken. 31 Oct. Southampton vertrokken. Prins van Oranje. 30 Sept. alhier aang.,vertr.25Nov. c o n r a d. 18 Oct. van Batavia vertrokken. 3 Nov. Aden gepasseerd. Koning der Nederlanden. 14 Oct. van hier vertrokken. 2 Nov. Suez aang. en vertr. V oorwaarts. 2 Nov. alhier aaDg., vertr. 23 Dec. j M ad ura. 14 Oct. van Padang vertrokken. 31 Oct. Aden aangekomen. Holland. 6 Oct. alhier aang., vertr. 11 Nov. j C e l e b e s. 19 Aug. van hier vertrokken. j 27 Sept. Batavia aangekomen. Stad Amsterdam. 30 Sept. van hier vertrokken. 24 Oct. Aden aang. en vertr. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: P. Bosch, winkelier en A. van de GraatF. J. J. Pito, matroos bij de Marine en J. S. S. Willems. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A. W. Trompetter, geb. van Eek, Z. J. M. ter Burg, geb. van der Linden, D. T. Kuiper, geb. van der Molen, D. E. Maret, geb. Lassche, Z. T. Kiesewetter, geb. Klaassen, Z. A. Maager, geb. Kalkwarf, Z. OVERLEDEN: Geene. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Van 16 tot 31 October 1876. ONDERTROUWD: Cornelis Kouwenberg, 21 jaren en Neeltje Borst, 23 jaren. GETROUWD: Jan Swart en Trijntje Swarthof. Klaas Quak en Trijntje Trappel. GEBORENMaria, dochter van Aaltje Wijngaard. Theodorns Cornelis, zoon van Cornelis Nicolaas de Goede en Johanna Josephine Slebe. Klaas, zoon van Dirk Wit en Jantje Eriks. Wilhelmina Henderica Anna Maria, dochter van Cornelis Kalishoek en Wilhel mina Gootjes. Pieter, zoon van Hendrik Dirk van Buuren en Albertje Betje Wolthaus. Jan en Antje, zoon en dochter van Jan Breed en Antje Dalenberg. Dirk, zoon van Willem Quak en Elisabeth Schoen. Catharina, dochter van Gerrit Smit en Sijtje Smit. Jan, zoon van Pieter van Bodegraven en Aaltje Meilis. Jantje, dochter van Simon Groet en Elisabeth Kos. OVERLEDEN: Gerrit, 4 jaren en Jan, 7 weken, zoons van Gerrit Boontjes en Neeltje Jongejan. Jansje Takes, 58 jaren, echt genoote van Klaas Raap.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2