HELDËRSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1876. N°. 137. Woensdag 15 November. 34 Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. AANBESTEDING. „W ij huldigen het goed e." Verichijnt Dingsd*g, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abannementaprij» per kwartaal1.80. i i franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar OoBt-Indlë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. PROVINCIE NOORDHOLLAND. Op Donderdag den 23steu November 1876, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Noordholland te Haarlembij enkele inschrijving worden aanbesteed Het driejarig onderhoud van de haven beoosten het Oude Schild op Texel, loopende van 1 Januarij 1877 tot 31 December 1879. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exemplaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemd, aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op den O. Z. Achter burgwal tegenover het Walepleintje, te Amsterdam en ter Secretarie van de gemeente Texel. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Haarlem, bij den Ingenieur J. M. F. WELLAN te Alkmaar en bij den Opzigter W. Ph. DE KlIUIJFF te Helder. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 November. De hevige koude, waardoor zich de laatste dagen der vorige week kenmerkten, werden jl. Zondag gevolgd door een sneeuwstorm, die het verblijf in de buitenlucht alles behalve aangenaam maakte. Niet het minst werd zeker de guurheid des weders waargenomen door de reizigers en beambten van de treinen, die hier Zondag avond ten 7 u. 37 mi en ten 10 u. 58 m. verwacht werden, maar eerst respectivelijk 's nachts ten 2 ure en 's morgens ten 7 ure arriveerden. Met groote moeite en inspanning werden deze reizen ten einde gebragt. Naar men ons verzekert, werden o. a. over het traject van Schagen naar hier niet minder dan vier uren besteed. Telegraafpalen waren over den weg geslingerd, de seinlichten waren niet zigtbaar of uitgedoofd en door den gevallen regen kon men niet dan met de grootste behoedzaamheid den weg passeren. Met een aantal flambouwen moest men gedurende een deel van den togt een achteraankomenden trein waarschuwen om op een afstand te blijven. Tot overmaat van ramp waren bij aankomst enkele portieren zoo bevroren, dat men gereed schappen moest nemen om ze open te krijgen. De lichten in de waggons waren hier en daar reeds geruimen tijd uit, terwijl er ook passagiers waren, die in hun coupé groote aanvoer hadden van versche lucht, daar de ramen waren gebroken. Het aardigst is, zegt de Amsf; Crt. behalve voor de reizigers-slagtoffers dat de laatste trein van Amsterdam naar hier, die ten 10.58 moest aankomen, eerst gisteren morgén ten 7 ure met kalme moeijelijkheid zijn eind station heeft bereikt, na een of twee uren vroeger te Anna Paulowna eenige passagiers te hebben afgezet, die Nilsson waren komen hooren. De gloed, die Zaturdag van den zang der diva is uitgestraald, moet dien goeden Noord- hollanders wel bijzonder verwarmd hebben, indien zij op de lange naar-huis-reis niet door verkoeling zijn bevangen. Dén geheelen dag heeft het hier sterk gesneeuwd; de straten waren door gladheid' bijna onbegaanbaar en lever den daardoor vaak komische tooneëlen op. Ook in bijna geheel Duitschland is sneeuw gevallen. De temperatuur dér lucht is, zegt het U. D., in vele oorden in het Ni.0. van Europa zeer gedaald^ Zoo had men te St. Petersbürg op dén morgen van 7 dezer 7; te Moscou 4.6; te Wëerien 1; te Leipzig 0.1?; te Breslau 0.6 graden vorst, volgens den thermometer van Celsius. Dfe trein van 's Bosch, die jl. Zondag ten 7 uur 55 min. te Utrecht werd verwacht, kwam, naar men meldt, eerst des nachts ten 3| ure aan. Ten gevolge van het zich zetten van eene groote hoeveelheid ijs aan de telegraafdraden, waardoor op som mige plaatsen het gewigt van deze tot ongeveer het tienvoud werd verzwaard, en door den gelijktijdigen hevigen wind is aan de telegraaflijnen van 's Hage naar Amsterdam en Rotterdam belangrijke schade ontstaan. De gemeenschap is dientengevolge in beide rigtingen afgebroken. Op vele andere lijnen heeft gelijke beschadiging plaats gehad. De herstelling is met kracht begonnen, maar zal niet overal spoedig kunnen afloopen. Door de weduwe van wijlen den vice-admiraal- titulair Jacobus Boelen, lid van het Hoog Milit. Geregtshof, Ridder der Militaire Willemsorde 4de kl. en van den Nedërl. Leeuw, kommandeur van de Eikenkroon, is, inge volge den bij zijn leven te kennen gegeven wensch, een hoogst merkwaardig geschenk aan het Kon. Instituut voor de Marine aangeboden. Het bestaat uit twee modellen van schepen, het eene van een geheel opgetuigd schip uit den tijd van de Oost-Indische compagnie en het andere van een fregat van 60 stukken, genaamd Batavier. De romp van het eerste is geheel door den vader van den admiraal gemaakt en door laatstgenoemde opgetuigd, doch het model van het fregat is door hemzelven, met alles wat daaraan los en vast is, zoowel hout, metaal, tuig, touwwerk, enz. geheel en al in zijne ledige uren vervaar digd. In het jaar 1856 werden kiel en stevens aan elkander verbonden, en onafgebroken heeft de waardige admiraal daaraan 13 jaren lang gearbeid, tot eindelijk in den jare 1869, toen hij den leeftijd van 73 jaren had bereikt, het model geheel was voltooid. Alles, zoo als liet werkelijk zich op bovengenoemd fregat bevond, is tot in de kleinste bijzonderheden, op der ware grootte, allerkeurigst uit gevoerd, en bij het aanschouwen van dit in een netten glazen kast geplaatste kunststuk, waarboven het portret van den admiraal is aangebragt, moet men verbaasd staan over de kunstvaardigheid en het volhardend geduld van den maker. Aan het dankbaar aanvaarde geschenk is eene doelmatige plaats toegekend in de groote vestibule van het Kon. Instituut, opdat onze toekomstige zeeofficieren het dagelijks onder de oogen zouden hebben en het hun tot nuttige leering zou kunnen strekken. Eere den edelen admiraal, die -door dit kunstgewrocht zichzelven een blij vend en waardig monument heeft gesticht! Naar wij vernemen zal de tweede volksvoordragt in dit saizoen, aanvankelijk bepaald op 17 dezer, gehouden worden op Vrijdag 24 November a. s. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Schiermonnikoog de heer E. Havinga, alhier. Tot zetters voor 's Rijks directe belastingen zijn benoemdte Graft de heeren A. Groot en J. Hopte Harencarspel de heeren J. Groot en J. Weel; te Heer- hugowaard de heeren IC. Raat en J. de Boer: Ie Hcnsbroek de heeren P. Baan en II. Schrooder. Tot hoofdingeland in het bestuur van den Honds- bossche en Duinen tot Petten is jl. Zaturdag herkozen de heer Jb. Leijen, te Bergen, met 103 stemmen, tegen 37, uitgebragt op den heer W. Buis, mede te Bergen woonachtig. Men schrijft ons uit Hoorn, dd. 13 dezer: «Op de groote najaars-koemarkt van heden en gisteren, alhier gehouden, werden ruim 7000 stuks vee aangevoerd, over het algemeen van beste kwaliteit. De handel in de beste soorten was vlug en daarvoor werden hooge prijzen betaald; in mindere kwaliteit was de handel matig. Groote driften werden van hier naar elders vervoerd, terwijl 4 stoombooten en 24 vaartuigen met vee werden geladen.» Heden is verschenen het verslag van het vierde congres van bestuurders en voorstanders der Vereenigingen voor Volksvoordragten en Volksvermaken in Nederland, onlangs te Amsterdam gehouden. Daaraan ontleenen we het volgende: «Aan 't einde der werkzaamheden bragt de heer Joh. Dyserinck, van den Helder, openlijk dank aan 't Centraal- Bureel voor zijne bemoeijingenjuist bij de herinnering der jongste woelingen in de hoofdstad,» dus sprak hij, «was eene bijeenkomst als deze beschamend, daar zoovele mannen van invloed betere vermaken voor het volk willen voorbereiden, om op die wijze het kwaad der uitspatting door het goede eener doeltreffende uitspanning te over winnen. Vonden de praatjes maar al te gereedelijk ingang, dat men het volk door de afschaffing van de kermis alle openbaar genot wilde ontnemen, juist het tegendeel is hier gebleken. Moge de tijd worden voorbereid,» met dien wensch besloot de spreker, «waarin degelijke ont spanning ook het hare kan toebrengen tot beschaving van het hoofd en het hart des volksMet blijken van in stemming werden deze woorden begroet.» Voor de arrondissements-regtbank te Amsterdam is gedagvaard de logementhouder L., ter zake dat hij in de maand Oct. jl., op een kamer in zijn logement te Amsterdam, betrokken door de gezusters Fanny Ilerfter en Olga Herfter, leden van het dames-orchest, en Herman Temler, hoorn blazer bij dat orchest, deze personen achtereenvolgens ge welddadig aangegrepen en moedwillig uit dat vertrek ge gooid heeft, tengevolge waarvan Fanny Herfter en Olga Herfter op den grond zijn gevallen. Jl. Vrijdag middag ten half twee ure had te Feijen- oord het volgende ongeluk plaats. De heibaas L. V., met zijn werkvolk bezig zijnde op het werk der Handelsver- eeniging een heipaal ter beheijing gereed te maken, kreeg door het onklaar geraken der touwen, die het heiblok geleiden, een zwaren ijzeren band, die boven op den heipaal moest bevestigd worden en los geraakte, op het hoofd, zoodat hij onmiddellijk dood bleef. De ongelukkige was 26 jaren oud en laat eene weduwe en twee kinderen na. De Brusselsche correspondent van de Middelb. Crt. meldt, dat de Belgische regering langs diplomatieken weg het gevoelen der regering van Groot-Brittannië gevraagd heeft over hetgeen men in België noemt de «kwestie van de vrijheid der Schelde,» waarmede, zoo als men weet, de vraag bedoeld wordt of Nederland op de Nederlandsche rivier al dan niet tot de uitoefening van het regterlijk gezag bevoegd is. Het antwoord der Britsche regering zou geweest zijn, «dat het tegenwoordig oogenblik weinig ge schikt is om deze internationale kwestie te behandelen.» Het Wageningsch Weekblad doet in één artikel twee eischen te gelijk, namelijk: «de Turken moeten over den Bosphorus en het zilte water der Zuiderzee over den arm in de Noordzee.» De Arnh. Crt. antwoordt daarop«Wij hopen, dat de droogmaking der Zuiderzee niet op de ver drijving der Turken wachten zal, want dan zou ze waar schijnlijk nooit tot stand komen.» In de nabijheid van Sneek is eene boerenplaats bij publieke veiling gekocht voor f 116,303. Vroeger werd dezelfde boerenplaats, groot bijna 32 H. A., verkocht voor f 12,000. In 1851 was ze door den verkooper aangekocht voor f 30,000. Blijkens een ingezonden stuk in de Gron. Crt. bevindt zich in het gezelschap, dat thans hier te lande het passiespel ten tooneele voert, geen enkel der vertooners van het beroemde passiespel uit Oberammergau in Beijeren. De pastoor der gemeente heeft dit uitdrukkelijk verklaard. De Gron. correspondent van de Vox Studiosorum berigt, dat mlle Agar bij haar bezoek te Groningen haar voornemen te kennen heeft gegeven het volgend jaar terug te komen; zij zal alsdan optreden in Corneille's Cid en ook in Molière's Femmes savantes. De resultaten van de werving voor de Marine, ten vorigen jare in de noordelijke provinciën gedaan, schijnen genoegzamen grond opgeleverd te hebben om zulks weder te herhalen. Gedurende dezen winter zal te Groningen de kanonneerboot onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. Woldringh gestationeerd zijn tot werving van jeugdig scheepsvolk. Uit Meppel meldt men dd. 11 dézer: «Een massa jongelieden bewoog zich reeds heden op de schaatsbaan; de om de stad laag gelegen landen zijn alom met ijs bedekt. In geen jaren is er zóó vroeg schaatsen gereden.» De Nordd. Alg. Ztg. vraagt, of het raadzaam en wenschelijk mag geacht worden, dat Duitschland deelneemt aan de beraamde internationale tentoonstelling te Parijs, en wel op grond van de steeds toenemende bewijzen van den haat in Frankrijk jegens Duitschland en vooral jegens Priiisserl gekoesterd. Het blad deelt daarvan een nieuw bewijs mede, een uit de velen, zegt het, welke als voorbeeld daarvan kunnen strekken. Een industriëel, te Narorocki gevestigd, had aan een hem bekende firma te Parijs een voorwerp van nieuwe con structie toegezonden, dat in zijne fabriek was vervaardigd. Hierop ontving hij eenige dagen later een antwoord, het welk woordelijk aldus luidde, zegt het blad: «Mijne heeren! Alle gevoel van betamelijkheid en schaamte moet bij u wel zijn uitgedoofd, dewijl gij, een Pruis, het durft wagen mij een voorwerp uwer nijverheid aan te bieden. Meent gij wel ligt, dat men in Frankrijk zoo spoedig de heugenis heeft verloren aan de schromelijke wanbedrijven van allerlei aard, waaraan uwe landslieden zich bij ons hebben schuldig gemaakt? Is het u welligt onbekend, dat het vaderlands gezinde hart van een Franschman niets zoozeer haat en veracht als een Pruis? Weet gij niet, dat de Pruissen bij ons te lande hebben geroofd en gebrand, dat zij onze vrouwen en kinderen hebben onteerd en vermoord en dat zij dergelijke gruwelen hebben bedreven in alle steden en dorpen, welke zij zijn binnengedrongen? Met verachting wijs ik uw aanbod van de hand en ik zal pogingen aan wenden om anderen op gelijke wijze te doen handelen.» De Fransche clericale bladen melden, dat de kardinaal Lucca benoemd is tot opvolger van Antonelli als staats secretaris van den Paus. Te Yokohama zullen eerlang stierengevechten worden gehouden. Uit Amerika nog geen beslissing, maar ze zal nu wel spoedig komen. Hayes, de republikein, schijnt meer kans te krijgen, althans men wedt op hem twee tegen één. Jl. Vrijdag werd de tentoonstelling te Philadelphia door president Grant op plegtige wijze gesloten. Als de lof van clen aardappel niet reeds sedert lang gezongen was, zou het tijd wezen er eens spoedig aan te beginnen. Dat er van aardappelen sterke drank wordt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1