Z, M. de Koning zal, naar de N. Fr. Presse meldt, in Jan. a. s. gedurende eenigen tijd de gastheer zijn van Frans Liszt. (D.) Beroepen te Groningen ds. de Vlieger, pred. te Katwijk aan zee. Ook te Winkel wordt het bekende Amsterdamsche ad re® in zake de bevestiging van lidmaten aan de gemeente ter onderteekening aangeboden, terwijl daarenboven de kerkeraad zich met een afzonderlijk adres tot de Synode Wendt, ten einde zoo mogelijk alsnog de intrekking van het bedoelde besluit te bewerken. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is gisteren o. a. aanbesteed: 1. Het bouwen van eene school en het verbeteren van de onderwijzerswoning te Graft; minste inschrijver de heer J. G. N. Haselman, te Graft, voer f 8455. 2. Het driejarig onderhoud van de haven beoosten het Oude Schild op Texel van 1 Jan. 1877 tot 31 Dec. 1879; minste inschrijver de heer W. Hillenius te Texel, voor f 3678 per jaar. 3. Het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Terschelling; minste inschrijver de heer A. C. Straurt, te Terschelling, voor f 4875 per jaar. Dezer dagen is tot hoofdingeland van den Honds- bossche en Duinen tot Petten herkozen de heer Jacob Leijen, te Bergen, met 103 van de 140 uitgebragte stemmen. -Jl. Woensdag avond is op den Buitensingel te Amsterdam een aangespannen vigelante te water geraakt. De heer, die er inzat, is er gelukkig uitgekomen, maar de koetsier werd levenloos onder het rijtuig vandaangehaald. Den 22 dezer is te Amsterdam overleden de heer J. van Oosterwijk Bruijn, de dichter van wien onder scheidene stukken, als «de Kamerjacht,» de «Trekschuit» en ook eenige dramatische werken eene algemeene bekend heid verwierven. Hij had den hoogen ouderdom van 82 jaren bereikt. Bleef de provincie Noordholland gedurende 5 maanden verschoond van de zoo zeer gevreesde longziekte, thans zijn van den heer H. v. d. V. te Sloten 9 koeijen ont eigend en afgemaakt, als lijdende aan die ziekte. In Maart a. s. zal te 's Hage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van hen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij den Rijkstelegruaf. In de vogelgalerij der Rotterdamsche diergaarde is een exemplaar van den beruchten Colorado-kever ten- Jl. Donderdag morgen is uit de Schie te Rotterdam opgehaald het lijk van den 60jarigen H. R., een oud soldaat met een houten been en versierd met de Militaire Willemsorde en het expeditiekruis van Bali. De overledene woonde vroeger te Dordrecht, doch laatstelijk te 's Hage. Aangezien de Groninger markt deze week bijna niets voor Zwolle heeft aangebragt, hebben de buitenlandsche en Noordholl. boeren in den omtrek van Zwollerkarspel de veestallen druk bezocht en is de stalhandel zeer beduidend geweest. Voor primo soort vet- en melkvee is besteed van f 190 tot 330; 2de soort f 150 a 240; spoeling- of opstalvee f 120 k 200; schotten f 113 a 200; pinken 60 a 110; reeds jl. Donderdag zijn eenige waggons vee naar België verzonden. ophouden Duitsch te zijn, en dat hij drie eeuwen later moordende kogels in plaats van steentjes zou o verwerpen, om het niet weder te moeten worden! Met een blik vol weemoedig verlangen sloeg Hans het oog in de richting van Straatsburg, dat toenmaals een def steunpilaren van Duitsche kunst en ontwikkeling was. Maar de glans van den helderen hemel deed hem pijn; de stralend «choone natuur scheen hem heden eene egoïstische vriendin, die zieh opschikt terwijl haar vriend weent. Hij zette zich in de nis ouder den rozenboom, waar nog altijd zoo geheimzinnig de uegenende schim van den gestorven Keizer vertoefde, waar elke roos onder zijne en Maili's kussen ontloken was; daar werd hij steeds weder heen gedreven, daar had hij steeds uitkomst gevonden. Maar welke uitkomst bleef er thans nog voor hem over? Kon de boom zich met zijne wortelen uit den grond opheffen en naar Buppacher gaan om zijn voorspraak te wezen? Kon de Keizer, die niet weer in dit leven terugkeerde, uit den dood opstaan om hem te helpen? En al kon de boom zich ook uit den grond opheffen, en al zou de Keizer ook uit zijn graf te voorschijn komen, en al liet Buppacher zich ook vermurwen, wat baatte het hem? Buppacher zelf kon hem zijn dochter niet meer geven, want deze had immers een eed gedaan dat hij haar dan alleen zou krijgen, als hij een altaar maakte dat hooger was dan de kerk waarin het stond! Dit ns was onmogelijk, en dus was ook zijn wensch onmogelijk; en er had een wonder moeten geschieden om hem te helpen. Maar wonderen deed God niet voor zulk een onbeteekenend menschenkind als hij was. Yoor hem en voor Maili was er geen redding, geen hoop meer Onophoudelijk zag hij het doodsbleeke, geliefde meisje voor zich, dat hij niet meer durfde aan te raken, en smart, verlangen en woede pwsten den anders zoo sterken man heete, niet te weer houden tranen af. Hij drukte het bezweete voorhoofd in de handen en snikte weder als in vroeger jaren, hulpeloos als een kind „O mijn Keizer, mijn Keizer, waarom zijt gij gestorven?" Doch ditmaal was Maili er niet, om hem te zeggen dat God bij hen was, en geen knnstenaars-visioen wekte hem, als eertijds, tot grootsehe verwachtingen op. Alles bleef stil om hem heen; slechts eenige insecten zweefden gonzend oyer de rozen, en hoog in de lucht dwarrelden de zwaluwen. Dochwat was dat?Daar voelde hij eensklaps een hevigen slag op den rug!.,.. Hij kromp ineen van sehrik, en verbeeldde zich dat de Keizer achter hem zou staan als hij omzag. Doch het was niet de onzicht bare hand van den dooden Keizer, die hem getroffen had; het rozenboompje had aich eindelijk door zijn eigen kracht van den achtermuur der nis losgerukt, waaraan Maili het vastgebonden had, en was bij bet terugspringen tegen Hans aangeslagen. Daar stond het dan nu, zoo recht als een kaars, verre buiten het gewelf uitstekend, en nu eerst zag Hans hoe veel hooger het boompje al was dan de nis waarin het stond. En als een licht straal vloog daarop den armen Hans een gedachte door het hoofd! Een oogenblik peinzens, een luiden juichkreet: „Heer, mijn God, Gij zijt groot, ook in het kleinste, en Uwe wonderen hebben geen einde!" Wat had het boompje hem geleerd? Wat was het, dat hem zoa plotseling nederknielen en den ruwen stam van den Keizerboom als waanzinnig van Treugde liefkoozen en kassen deed? {Slot volgt.) Uit Groningerland meldt men, dat de aanvoer van vlas op de markten nog gering is, tengevolge van de vele buiten-werkzaamheden. De prijzen bedragen p. m. f 2 per bundel. De afzet van aardappelen is alom nog in vollen gang. De prijzen variëeren van f2 tot f 3 per hekt. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 23 November. De algemeene beraad slaging over de muntwetten is afgeloopen na uitvoerige discussiën, waarbij de minister van Financiën verklaarde, dat deze voordragten alleen uitstel bedoeldenzijne overtuiging, welke rigting later moet worden ingeslagen, was niet veranderd. Op art. 1 van het ontwerp, betreffende het Nederlandsch muntwezen, is aangenomen met 34 tegen 25 stemmen een amendement van den heer Schimmelpenniuck om het gouden vijfguldenstuk te doen vervallen. Zitting van Vrijdag 24 November. Het ontwerp der Nederl. muntregeling (tijdelijk behoud van den beslaanden toestand met bevoegdheid van den minister tot zilverontmunting, zoomede invoe ring van bronzen pasmunt) is aangenomen met 36 tegen 25 stemmen. Daarna is de Indische muntwet (waarvan art. 4 nader aldus is ge wijzigd vreemde gouden en zilveren munten, waarvan de koers door den gouv.-generaal bij algemeene verordening is bepaald, worden aangenomen in de door den gouv.-generaal bij algemeene verordening aangewezen laudskassen) aangenomen, üingsdag is de staatsbegrooting aan de orde. Uit het antwoord over hoofdstuk Marine blijkt, dat de minister gaarne toegeeft, dat het streven moet zijn, de belaugen der zaak met de eischen van pligtmatige zuinigheid te doen zaraengaan. De minister is erkentelijk voor de hulde, aan de volledigheid der memorie van toelichting gebragt; zijn streven was steeds, zoo uit voerige en duidelijke toelichting als mogelijk is te geven, opdat de vertegenwoordiging met volledige zaakkennis haar oordeel kunne uitspreken. Alleen op die wijze kan het vertrouwen dor Staten- Generaal gewonnen en behouden blijven. De minister van Oorlog heeft thans een definitieve begrooting voor zijn departement bij de Tweede Kamer ingediend. Het eind cijfer wordt verhoogd met f 5,366,751 en alzoo gebragt op de kapitale som van f 26,029,451. De voornaamste verhooging bestaat in fourages, verbeterde voeding, langer onder de wapenen houden der militie, pupillenschool. Voorts materieel der artillerie f 3,392,170. Kazerneering f 447,000 en voltooijing van het vestingstelsel f 1,150,000. Blijkens een nadere toelichting door den minister van Oorlog, zullen tot de pupillenschool, die de minister wenscht op te rigten, worden toegelaten knapen van gehuwde militairen tot 15jarigen leeftijd. Aan hun militaire, zedelijke en maatschappelijke vorming zal met de meeste zorg gewerkt moeten worden, terwijl de geldelijke bijdrage, die daartoe ten behoeve van andere kinderen dan die van militairen, jaarlijks, hetzij door ouders, hetzij langs philantropischen weg, verleend zal moeten worden, zeer gering zal behoore» te zijn. De pupillen zullen de Bcliool verlaten op 15 a I6jarigen leeftijd en dan in dienst treden, hetzij als volontair bij het inslructie- bataillon te Kampen, of bij de instructie-kompagnie te Schoon hoven, betzij als jongeling bij een der regimenten kavallerie of bij bet bataillon mineurs en sappeurs, hetzij als, tamboer, hoornblazer of élève-muziekant bij een der reg. infanterie of artillerie. Vanwege het departement van Oorlog is een onderzoek ingesteld omtrent de mogelijkheid en wenschelijkheid eener verplaatsing der Koninklijks Militaire Akademie van Breda naar Utrecht. Benoemingen, enz. De kapt.-luit. ter zee J. Tromp, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 24 Oct. jl. teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. B u ite n I a n d. Frankrijk. De zaal van het Thèiltre de la Renaissance te Parijs was deze week het tooneel van een bijzonder comisch incident. Men speeldeKosiki. In het derde bedrijf zegt Sagami tegen Xicoco: «Waarom wilt ge mij niet tot schoon zoon hebben?Ik heb toch een uitmuntende positie, dunkt mij. Ik ben minister van«Minister?» ant woordt Xicoco, «denkt ge" dan dat ik een minister tot schoonzoon begeer? Dankje. Dat is tegenwoordig een alles behalve soliede betrekking.» Op dat oogenblik begon een toeschouwer, die met zijne vrouw in een der balkons zat, uit al zijn magt te applaudisseren, en riep luidkeels«Bravo, bravo!» «Houd je mond toch,» duwde zijne vrouw hem toe, alsof zij thuis waren, «houd je mond toch!» Je moet ook altijd politiserenEn dat nog wel hier, in den schouw burg! Maar de man liet zich niet door zijne zachtzinnige wederhelft gezeggen. Hij wilde tegenover hare, door het geheele publiek gehoorde, teregtwijzing nu juist niet onder doen, en bleef obstinaat doorschreeuwen«Bravo, bravo Xicoco heeft gelijk, bravo!» terwijl zijne vrouw hem aan den arm trok, heen en weêr schudde en even luid als zijn «bravo,» haar: «wil je nu je mond wel houden! zwijg toch!» klonk. Het werd nu een openbare kijfpartij, die zoo hoog liep, dat, terwijl de acteurs en scène en het publiek in de zaal schaterden van lagchen, de inspecteur van politie het paar de zaal moest laten uitzetten. Onlangs moet baron Rotschild te Parijs eene vrij onaangename ontmoeting gehad hebben. Op een regen- achtigen en guren dag ging de baron in een der Parijsche omnibussen, om zich naar de beurs te laten brengen, en verliet deze zonder te betalen. De conducteur hield hem echter staande en herinnerde hem, dat hij nog niet betaald had. Rothschild voelde in zijn zak, maar had volstrekt geen klein geld. De conducteur was vrij barsch en her nam: «Waarom ben je er ingegaan, indien je niet betalen kondet? Je wist het wel, dat je geen geld hadt.» «Ik ben baron Rothschild,» riep de groote kapitalist uit, «en daar is mijn kaartje.» De conducteur wierp het naamkaartje in de goot en zeide: «Ik heb nooit vroeger van je gehoord en ik hoop ook niet verder van je te hooren, maar ik wil mijn geld hebben, en ik moet dit hebben ook.» De baron was in groote haast en hernam«Ik heb slechts een wissel voor een millioen bij mij, geef mij geld terug.» De con ducteur keek hem verbluft aan en de omstanders barstten jn lagchen uit. Juist ging er een wissel-agent voorbij, van wien de baron daarop zes stuivers leende, om zijn schuld te betaleu. De conducteur veranderde nu eensklaps en, zich naar den geldkoning keerende, sprak hij vriende lijk: «Indien ge tien francs hebben wilt, zal ik die wel op mijn eigen rekening aan u leenen.» Engeland. Aan de Times wordt uit Berlijn van jl. Donderdag gemeld: «Prins von Bismarck gaf de markies van Salis bury de verzekering van Duitschland's vredelievende be doelingen. Ingeval van eene botsing, zou Duitschland eene vriendschappelijke onzijdigheid tegenover alle partijen in acht nemen. Ofschoon hij nog hoop had op eene schikking, ontveinsde Bismarck zich niet, dat de omstandigheden van dreigenden aard waren.» Uit New-York meldt men aan Daily News, dat de verkiezing van Hayes (Republikein) tot President der Vereenigde Staten zoo goed als zeker is. De Londensche correspondent van 't Yad. verhaalt de volgende anecdote uit de Engelsche regtsplegingSerg. Cox veroordeelde in de vorige week een ouden bekende van Londens dievenbende tot 5 jaren tuchthuisstraf. De beschuldigde veroorloofde zich op te merken, dat de regter bij zijn vonnis de zaak verkeerd opvatte. Immers was hij slechts wegens poging tot inbraak veroordeeld, en de wet heeft daarop geen strenger straf dan twee jaren tuchthuis Nadat de veroordeelde de zaal verlaten had, besloot de regter de papieren nogmaals in te zien enontdekte, dat de weggevoerde dief gelijk had. Andermaal den ver oordeelde binnenroepende, deelde serg. Cox hem dit mede en i veranderde de 5 jaren in 2 jaren tuchthuisstraf. «Dat heb ik je immers vooruit gezegd, wij kennen de wet beter dan zij, die haar beoefenen,» was het laconieke antwoord. Daitschland. Lord Salisbury heeft Donderdag voormiddag een lang durig onderhoud gehad met Prins Bismarck en daarna eene conferentie met den Engelschen gezant. Ten 1 ure is hij een half uur bij den Keizer ter audiëntie geweest. Spanje. Koning Alfonsus XII zal in het huwelijk treden met de derde dochter van den hertog van Montpensier, de infante Maria las Mercedes. De Koning moet zijn 20ste jaar nog intreden; de infante viert eerstdaags haren 17den verjaardag. Zuid-Afrika. De laatst ontvangen berigten uit Kaapstad, loopende tot 24 Oct., melden van het oorlogstooneel in de Transvaalsche republiek niets nieuws. De toebereidselen tot de verkiezing van een president, die in April moet geschieden, schijnen de belangstelling in het oorlogsnieuws op den achtergrond te gaan dringen. Vrijwel stemmen de berigten van ver schillende zijden hierin overeen, dat de heer Burgers groote kans heeft van herkozen te worden, hoewel zijne herkiezing ernstig bestreden wordt. Onder zijne tegen-candidaten komt ook de heer Brand, president van den Vrijstaat, voor, die door eene partij in de Transvaal candidaat wordt gesteld met het doel om die twee republieken te vereenigen. •292ste STAATS-LOTERIJ VIERDE KL L A. S S E. Vierde lijst: No. 17530 f 25,000. ALKMA A RSC HE MARKT VAN GISTEREN 829 m.Tarwe f 298 m.Bogge m.Gerst (Chev.) 1853m.Haver m.Paardenb. m.Br.Boonen 11,al7, 132 ra.Kanariezaad,, 11,al2, o o m.Mosterdz.(r),, 23,a25, m. (g)„ 19,a20, 30 m.BIMaanzaad,, 17,a m.Corianderz. a per mud 8,50al2, 8,25a 9, 5,60a 6,50 7 _a 8,-- 4,—a 6,- 7,50a 8,50 per stuk 9 Paarden b.'tj. f 95,-a275,- Koeijen a 14 Nucht.Kalver.,, 14,a22, 260 Schapen 19,a34,— Lammeren a HOORNSCHE MARKT VAN GISTEREN. st.Veulens f 250 st.Koeijen 700 st.Schapen per stuk a 110,-a 330,- 26,—a 39,— per KG. vetteKalver. Handel in Schapen en Koeijen matig, in Varkens vlug. HOORNSCHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. Handel matig. per 50 KG. m.Karvreizaad f a per mud m.Grn.Erwten,, 14,a20, qft m.Graauwe,, 18,a23, m.Vale 15,a20, m.Witte u 14,al5,— 388 stap.Kaas, weg. 80765 KG. per50KG. Kleine Hooif Gras f40,50 Commissie,, „43,50 Middelb. «45, Laagste prijs f 25, ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 81 Mag.Varkens f 16,a24, 226 Bigg.ben.10w.,, 8,all, 10 Bokk.&Geiten 3,alO, Kleine Bokken a Boter f 1,a 1,15 per 0.630 KG. per KG. 240 vetteVarkens f 0,56 a 0,67 per stuk Kippen tt a Eenden a permud per stuk 9 m.Tarwe f10,—all,— 8 st.Zeugen f 40,—a85,— m. Rogge u a 330 st.Biggen 7,—all, 42 m.Gerst 6,75a 7,25 125 st.Kippen 0,60a 2,25 59 m.Haver 6,—a 6,25 per 100 m.WitteErwt. 12,—al3,— 2 5 00st. Kip-Eij er en 6,a 6,25 m.Groene 15,—al 6,— st.Eend-Eijer. a i m.Graauwe„ 20,a21, per kop m.Vale 16,—al9,— 1650kopBoter 0,90a 1,— m.Br.Boonen h 12,al4, per mud per stuk m.Aardappel. a 45 .">t.Paarden 40,a225,- 20 m.Peren 3,50a 4,— st.Koeijen a 30 m.Appelen 3,—a 3,50 425 st Schapen 22,—a35,— per 100 KG. st. Lammeren a KG. rood Aalb.,, a i 20 st Kalveren 14,—a25,— KG.zw.Aalb. 120 st.Varkens j, 14,a23,— KG.Hazelnot. a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2