alkma arsche markt vangisteren aEkmaarsche markt van heden. hoornsche markt van gisteren. hoobnsche markt vak heden. Eerstdaags zal te Utrecht een paar in het huwelijk treden, dat te zamen 148 jaren telt. De man is 66 jaren en de vrouw 82 jaren oud. Deze beide lieden behoeven toch zeker het artikel van den heer van Houten uit de Vragen des Tijds niet te lezen Te Yeenendaal heeft men in een tuin een radijs geplukt, die ongemerkt tusschen de andere planten was blijven doorgroeijen, een omvang had van 6 decimeter en een gewigt van 3| KG. De persoon, die door de politie te Arnhem jl. Woensdag nacht uit het logement het Roode Hert in de Langstraat werd gearresteerd, als verdacht den moord gepleegd op E. Gerritsen, huisvrouw van Wilbrink te Beekbergen, te hebben bedreven, heeft, naar men verneemt, na eerst hard nekkig te hebben ontkend, eindelijk gezegd de dader van deze euveldaad te zijn. Hij is genaamd Hendrik Jan Peters, 30 jaren oud, ongehuwd en van beroep polderwerker. Zijn uiterlijk is zeer woest. Ten 11 ure begaf zich de justitie met dr. Thijssen als deskundige met een rijtuig naar Beekbergen, ten einde een onderzoek in loco naar de gepleegde misdaad in te stellen. In een ander rijtuig werd de dader onder streng toezigt geplaatst, ten einde mede naar de plaats der misdaad te worden gebragt. Vóór het instijgen in het rijtuig bevonden zich honderden nieuws gierigen aan het bureau van politie, om den misdadiger te zien. Ook te Beekbergen was eene talrijke menigte bijeen om den moordenaar te zien, die geboeid en omringd door een aantal veldwachters naar het kerkhof huis je werd gebragt, waar het lijk was nedergelegd der ongelukkige vrouw, die moeder was van vijf kinderen, waarvan het jongste nog slechts zes weken telt. Had Peters te Arnhem reeds eenigermate zijn misdrijf bekend, maar geweigerd eenige bijzonderheden mede te deelen, bij het lijk kwam hij tot volledige bekentenis. De dader van den moord, onlangs uit de strafgevangenis te Leeuwarden ontslagen, heeft bekend de moord bedreven te hebben, om op zoodanige wijze weder aan de kost te komen. Te Harlinger. is een kind geboren van 15 KG. Het werd gekleed uit de garderobe van een driejarige. 't Vee is thans alom in de Noordelijke provinciën op stal. Het hooi— en koekenvoeder, dat thans vroeger dan gewoonlijk begint, zal den veehouders duur te staan komen; vooral daar de hooi- en koekprijzen overal als bij den dag stijgen. Er zijn landlieden, die voor meer dan f 5000 wintervoer hebben moeten bijkoopen. Ook hier is 't spreek woord ten volle toepasselijk: a't is alles geen goud, wat er blinkt.» Op de veemarkt te Meppel van jl. Donderdag golden guste koeijen f 85 a f 180; jongvee f40 h, f75; er waren aangevoerd 33 stuks runderen, met tragen handel. Verder waren aanvoeren en prijzen als volgt: 7 vette varkens 52 a 59 cents per KG.; 89 biggen f 11 a,f 35löODrentsche schapen f 6 a f 11.25; 13 Friesche schapen f9 a f 16; de handel in biggen was vlug. Rogge gold f 8 a f 8.50; boekweit f 7.50 a f8. Aardappelen (aangevoerd p. m. 1500 Heet.) f 2.50 a f 4.50. In de laatste acht dagen zijn ruim een millioen Italiaansche eijeren in ons land ingevoerdde hooge prijzen van de inlandsche eijeren zijn hiervan oorzaak, daar de ingevoerde buitenl. per 100 stuks ruim f 1.20 minder in prijs zijn. - De gezondheidstoestand van de paarden in de Marne is alles behalve gunstig. Is het al geen Egyptische epidemie, zeer vele zieke paarden geven den veeartsen veel drukte, terwijl men hoort, dat er reeds velen zijn gestorven. Men wil, dat velen bij de schrale weiden vooral de werkpaarden niet tijdig genoeg toevoer hebben gegeven, vertrouwende te veel op het wat gemakkelijk afloopen van 't werk in dezen herfst. Bij de zoo hooge prijzen der paarden is het verlies nog al spoedig een aanzienlijke som. Een veteraan, die alle rangen in het leger heeft doorloopen, vatte als volgt zijn oordeel zamen: Zoolang men nog maar luitenant is, kan men vrienden hebben. Als kapitein heeft men nog maar kameraden, als majoor slechts krijgsmakkers. Een kolonel heeft alleen vijanden. En een generaal heeft slechts twee klassen van menschen om zich heen: die welke hem het hof maken, en die welke nagaan wanneer zijn diensttijd om is. De Koning van Birma heeft onlangs 24 nieuwe kanonnen, waarvan een Kruppkanon, op de verdedigings werken zijner hoofdstad Mandalay doen plaatsen. Om hunne werking te beoordeelen, schoot de moderne Nero, tot zijn groot genoegen, een dorp aan de overzijde der Irawaddy in brand, boorde hij een met rijst geladen kano in den grond en zond hij eenige granaten te midden van een aantal toeschouwers, waardoor 20 menschen gedood of gekwetst werden. Z. M. amuseerde zich kostelijk. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 30 November. Bij de voortzetting van de algemeene beraadslaging over de Staatsbegrooting hebben de heeren Blussó, Smidt, Bastert en van der Loeft' de beschouwing van den financiëelen toestand en de berekeningen van den minister van Financiën ongunstig en onjuist genoemd. De minister heeft zich verdedigd. De heer Begram verzette zich tegen den aanval van den lieer Kappeijne tegen de conservatieven. De heer Fransen van de Putte heeft zijn volkomen adhaesie betuigd en zich geschaard aan de zijde van den heer Kappeijne. De minister van Koloniën verklaarde dat geen besluit van het departement was uitgegaan tot meer offensief optreden in Atsjin. Hij bevestigde de ontvangst van het telegram, dat in Atsjin Wiggers van Kerchem door Diemont is vervangen. Na verschillende replieken werd het algemeen debat gesloten. Zitting van Vrijdag 1 December. Hoofdstuk II der Staats begrooting is aangenomen met algemeene stemmenhoofdstuk III eveneens, na discussie over verschillende onderwerpen. De discussie over hoofdstuk IV is aangevangen. Maandag voortzetting. Benoeming-en, enz. De luit. ter zee 1ste kl. O. A. Woldringh, bchoorende tot de rol van het wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van de kanonneerboot No. 13, wordt beschouwd met 28 Nov. jl. te zijn overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Amsterdam. De luit. ter zee 2de klasse J. D. baron van Wassenaer tot Catwijck, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 22 Nov. teruggekeerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. De adelb. 1ste kl. R. Reindcrs, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier, is met den laatsten Nov. op non-activiteit gesteld. De off. van adm. 3de kl. J. de Visser en F. J. Muller, dienende aan boord van het wachtschip alhier, en J. C. Vos, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoctsluis, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. Buitenland. Frankrijk. Naar de Gazette des Tribunaux meldt, schijnt men op het spoor gekomen te zijn van den moordenaar, of den medepligtige, der vrouw die eenigen tijd geleden in stukken gehouwen in de Seine gevonden is. Zekere Billoir te Parijs is in hechtenis genomen, daar sommige personen het lijk als dat van de maitresse van den thans gearresteerde meenden te herkennen. Zeker is het dat de maitresse van Billoir verdwenen is en dat deze geen genoegzame inlichtingen omtrent die verdwijning heeft kunnen geven. Genoemde moord heeft te Parijs de grootste opschudding teweeggebragt. Het lijk is langen tijd in de Morgue ten toongesteld geweest, waar het dagelijks door duizenden Parijzenaars bezocht werd. Photographiën van de vermoorde zijn door de politie overal in de hoofdstad en hare om streken verspreid, terwijl de geïllustreerde bladen het portret der ongelukkige hebben opgenomen. Dit alles moest natuurlijk dienen om de identiteit der verslagene te doen herkennen. De verdwenen vrouw heet le Manach, weduwe Bellengé. Engeland. Sir Bartle Frere is benoemd tot gouverneur van de Kaap de Goede Hoop. Eerlang zal Huschien-Shen als Chineesch gezant naar Londen vertrekken, als overbrenger van 1,500,000 francs schadevergoeding van China, wegens den moord, nu 2 jaren geleden op den Engelschen consul Margary gepleegd. Den erfgenamen van den consul komt deze som ten goede. Thomas Carlyle, de beroemde Engelsche geschied schrijver, heeft op verzoek, in een brief aan een zijner vrienden, zijne meening over de oplossing der Oostersche kwestie geuit. In zijn eigenaardigen minder sierlijken dan wel krachtigen stijl noemt hij omdat hij van de Russen in de toekomst groote dingen verwacht een oorlog van Engeland voor Turkije tegen Rusland eene volkomene onmogelijkheid. De Turk moet hoe eer hoe beter over den Bosphorus terug naar Azië gedreven worden Rusland en Oostenrijk kunnen het Rijk deelen. Engeland heeft er slechts belang bij, dat Egypte en het Suez-kanaal voor hem open blijven, dat het daar zijn kracht en invlQed doe gelden; Oostenrijk moet zich er op voorbereiden, dat het allengs een Slavisch Iiongaarsch Rijk worde, en dat zijne Duitsche gewesten aan Duitschland gehecht worden. LATEBE BEBIdTfiK. Bij koninklijk besluit van 29 Nov. jl. is bepaald: 1. dat Zr. Ms. schroefstoomschepen Zilveren Kruis en Leeuwarden, liggende alhier, tot eene divisie zullen worden vereenigd, met bestemming naar Lissabon, en het bevel daarover op den dag van vertrek naar zee opgedragen aan den kapt. ter zee W. K. van Gennep, komm. van eerstgen. bodem; 2. dat bij aankomst van Zr. Ms. schroefstoomschip van Galen te Lissabon die bodem deel zal uitmaken van de divisie, welke alsdan bestemd zal worden tot het doen van een oefeningstogt in den Atlantischen Oceaan; 3. dat bij aankomst van laatstgen. schroefstoomschip te Lissabon de kapts. ter zee W. K. v. Gennep en H. P. v. Boneval Faure, respectivelijk komm. Zr. Ms. schroefstoomschepen Zilveren Kruis en van Galen, eervol over het bevel van die bodems worden ontheven en daarentegen aan laatstgenoemde wordt opgedragen het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis en aan den kapt.-luit. ter zee E. L. baron van Heeckeren van Waliën dat over Zr. Ms. schroefstoom schip van Galen; zullende de divisïe-komm. op laatstge noemden bodem overgaan. De ongeëvenaarde royaliteit, waarmee Prins Hendrik nationale ondernemingen steunt, verdient algemeene waar deering. Op nieuw ligt daarvan een schitterend bewijs voor de hand. De Maatschappij Zeeland opent een inschrijving tegen 4| pCt., ten bedrage van f 3,200,000. De Prins garandeert onvoorwaardelijk èn de aflossing in 30 jaren èn de rente. Zou men niet mogen verwachten, dat bij zulk voorgaan het welslagen der leening reeds verzekerd is? Jl. Maandag heeft op het raadhuis te Dirkshorn de aanbesteding plaats gehad van het bouwen eener nieuwe school met onderwijzerswoning in de nabijheid van het dorp. Vijf billetten waren ingeleverd; de uitslag was als volgt: W. Swager f 15555; A. Roos f 15325; J. Eriks f 15175; J. Levendig f 14995; J. Klerk f 14855. Het werk is gegund aan den heer J. Klerk, timmerman aldaar. Men schijnt in België er zeer tegen op te zien om de zaak van 't Kint deRoodenbeke te behandelen. Nu althans verneemt men weder, dat zij eerst in Mei van het volgende jaar zal voorkomen en wel in eene buitengewone zitting. De omvang van het dossier zou niet enkel oorzaak wezen van dit uitstel; maar ook de omstandigheid, dat bij deze zaak een aantal personen en place zijn betrokken, wel niet als directe medepligtigen, maar omdat zij verzuimd hebben de voorschriften in acht te nemen, waardoor 't Kint belet zou wezen zijne daden te plegen. Correspondentie. De lijst der stoomschepen van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland laten wij dezen keer achterwege. De veranderingen betreffenCelebes, den 30 Nov. te Suez aangekomen, zette den I Dec. de reis voort. Holland, 1 Dec. le Port-Saïd aangekomen, zou heden de reis vervolgen. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDP. Boendermaker, broodbakker en M. D. van Riel. A. Baasdorp, vuurstoker en E. Vermeij. B. van der Hagen, zeeman en M. E. Schade. C. van Vliet, zeilenmaker en T. Moor. II. Buijs, bootsman en J. C. Gruter. J. van der Hoeven, werkman en A. Schager. J. H. Roelofs, konstabel en A. Bakker. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: T. de Wijn, geb. Kruk, D. D. Braaf, geb. Schaap, D. G. van der Ben, geb. Dekker, D. OVERLEDENGeene. Ambtshalve ingeschreven 4. Marine-Haven Nieuwediep. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. 1-lerkomtt 28 Nov. Spring. W. Gayland. Duink.&Goedk.New-York^ Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor, de Nijverheid. H.A.Bossinga. Urnen.* Teer. ZurMühlen&Co. i Goede V erwachting.D. Dekker. Hudichswall.Hout. Blikman&Co de Goede Vrede. J.M.Johannesen.Sundswall. vanVliet&Co. *Als bijlegger, bestemd geweest naar Vlaardingen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). ^3 s a Windrigting Barometer Thermometer Toestand D en mm. C. O O van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. =- de zee. 1 12 zotz. 0.4k. 750.47 - 8.77 5.7 - 0.3 0.97 Vlak. a zzw. 13„ 742.46 -16.79 9.9 t 5.1 0.95, Golvend li 12 zw. 7 743.52 -15.73 10.8 t 4.4 0.90 Weersgesteldheid: 1 Dec. 12 u. Digtbetrokken, mistig, regen. 2 Dec. 8 u. Betrokken, winderig, regenb. 2 Dec. 12 u. Digtbewolkt, winderig. 804 m.Tarwe f 259 m.Rogge 614 (Chov.) 1966m.Haver ra.Paardenb. m.Br.Boonen 156 m.Kauariezaad,, o m.Mosterdz.(r),, 19,50a22, ra. ii (gj// 20,—a 37 m.BIMaanzaad// 14,al6, m.Corianderz. a 436 per mud 8,—al2,— 7,50n 8,75 5,50a 6,20 7a 7,75 3,50a 5,50 7, a 8,50 9,—ft 12,— 9,50al0/75 per 50 KG. m.Karweizaad f a per mud m.Grn. Erwten,, 12,al 9, m.Graauwe,, 17,a21, m.Vale 15,—al 8,— m.Witte „n a 248 stap.Kaas, weg. 56755 KG. per50KG. Kleine Hooif Gras f41, Commissie,, „43, Middelb. „44, Laagste prijs f 20, per stuk 3 Paarden b.'tj. f 29,-al50,- 13 Koeijen 72,-a2l0,- 22 Nucht.Kalver.,, 12,a28, 448 Schapen 18,a34, Lammeren a per stuk 73 Mag.Varkens f 15,a24, 225 Bigg.ben.lOw.,, 5,all, 5 Bokk.&Geiten 3,a 6, KleineBokken a Boter f 1,— a 1,05 per 0.630 KG. st.Vculens f 10 st. Koeijen 300 st.Schapen per stuk -a 36,— per KG. per KG. 160 vetteVarkens f0,56 a 0,66 per stuk Kippen a Eenden a vctteKalver. Handel in Koeijen stag, in Schapen vlug en in Varkens matig. PER TELEGRAAF, permud m.Tarwe f 9,all,- 6,75a 7,25 5,25a 6,25 29 m.Gerst 59 m.Haver m.WitteErwt. 13,— m.Groene m.Graauwe,, m.Vale m.Br.Boonen 12,al4, 16, 20,—a22,— 50 st.Paarden st.Koeijen 250 st.Schapen st.Lammercn 25 st.Kalveren 66 st.Varkens per stuk 40,—a250,- a 20,—a31,— i 14,a30, 15,—a24,— Handel matig. per stuk 7 st.Zeugen f85,a70, 360 st.Biggen 9,al 2,50 70 st.Kippen 0,70a 2, per,100 2200st.Kip-Eijeren„ 6,50a 6,75 st.Eend-Eijer. 2000kopBoter m.Aardappel. 30 m.Peren 30 m.Appelen KG.rood .Aalb.„ KG.zw.Aalb. KG.Hazelnot. per kop 0,80a 0,90 per mud a 4,—a 4,20 3,—a 3,50 per 100 KG. Marktberigten. AMSTERDAM, 30 November. Tarwe. Op levering hooger; Maart en Mei f 318. Rogge. Op levering iets vaster; Maart f 206, 207 Mei f208, 209. Koolzaad. Onveranderd; April f 446. Raapolie. Mei f 43}. 1 December. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart en Mei f 313. Rogge. Onveranderd; nieuwe Galatz f 210; Taganrog f 207; Petersb. 202. Op levering iets trager; Maart f 206, 205; Mei f208. Koolzaad. In April f 449; Oct. f 425 nominaal. Raapolie. Per 100 KG.: Vliegend f 42}; Dec. f 411, Mei f 43}, 44}Najaar f 42. Lijnolie. Per 100 KG.: Vliegend f 29}; Dec. f 29, 28}; Maart/Mei f 30}; Najaar f 31} nominaal.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2