Lokaal voor Evangelisatie. ADVERTENTIËN. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. Ds. E. B. GUNNING, Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Pkins Hendrik. 1G Nor. van Batavia vertrokken. 5 Dec. Aden aangek, en vertrokk. Prinses Amalia, 28 Oct. van hier vertrokken. 16 Nov. Suez aangek, en vertr. PRINS VAN Oranje. 25 Nov. van hier vertrokken. 29 Nov. Southampton vertrokk. CONBAD. 28 Nov. alhier aangekomen. Koning der Nederlanden. 14 Oct. van hier vertrokken. J 24 Nov. Batavia aangekomen. Voorwaarts. 2 Nov. alhier aang., vertr. 23 Dec. Madüba. 28 Nov. alhier aangekomen. Holland. 11 Nov. van hier vertrokken. 3 Dec. Suez aangek, en vertr. C E L E B E s. 5 Nov. van Batavia vertrokken. 2 Dec. Port-Saïd aang. en vertr. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: J. Neliase en G. J. Boots. H. P. Compaan en C. A. J. Akkerman. C. Out en H. van den Velde. J. J. T. van der Klaauw en V. G. Spijker. A. J. Willems en M. E. Ludwig. N. Steenakker en C. Kuijsten. A. Kraak en A. Pronk. J. Bremer en E. Sloot. J. Lamens en J. Meijsser. BEVALLEN: M. C. Grooff, geb. de Graaff, D. J. M. Scheer, geb. de Wit, D. OVERLEDEN: S. Klaver, 30 jaren. H. J. Otteu, 2 maanden. J. Bergsma, 43 jaren. Levenloos aangegeven l. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 29 November tot 6 December 1876. ONDERTROUWDKors List en Barber Koppen. Pieter Rab Jz. en Maria Cornelia Keijser. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Augusta Wilhelraiua Josephina, dochter vanJohan Bernard Hermann Kruse en Johanna Bertha Maria Huvett. Bouwe, zoon van Aris Bakker Bz. en Trijntje Mantje. Grietje, dochter van Cornelis Saris en Martje de Boer. OVERLEDEN: Jou Piers Bouma, 76 jaar, weduwnaar van Ariaantje Plavier. Dirkje Schnatsenberg, 19 jaren, dochter van Arie Schaatsenberg en Trijntje Schoenmaker. Jan Timmer, S9 jaren, weduwnaar van Trijntje Bakker. Cornelis Breen, 55 jaren, gehuwd met Pieternella Bakelaar. Jacob van der Kloot, 2 maanden, zoon van Matthijs van der Kloot en Trijntje Smit. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Van 16 tot 30 November 1876. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Klaas Doorn en Maartje Stiuijf. Jan Schot vanger en Guurtje Rentenaar. Cornelis van Bodegraven en Grietje Keizer. GEBOREN: Jacob, zoon van Jan van der Oort en Grietje Delver. Geertje, dochter van Pieter Sloep en Grietje Schotvanger. Trijntje, dochter van Reijer Kos en Elisabeth Blaauwboer. Arnoldus, zoon van Jan Del ver en Maria Henriëtte Oijevaar. Klaas, zoon van Jan Eriks en Dieuwertje Schoorl. OVERLEDEN: Jannetje, 9 maanden, dochter van Jan Bier steker en Maartje Bregman. Hendericus, 5 jaren, zoon van Pieter Veuger en Klaasje Bregman. Jan, 23 jaren, zoon van Dirk Gootjes en Stijntje Kant. Jan Smit, 36 jaren, echtgenoot van Aaltje Nottelmau. Antje, 1 maand, dochter van Jan Breed en Antje Dalenberg. Jacob Hopman, 35 jaren, echtgenoot van Maartje Veuger. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Van 1 tot 30 November 1876. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Bosker en Geertje Koorn. GEBORENAaltje, dochter van P. Keijzer en M. Boersen. Pieter, zoon van J. Kooij en G. Rotgans. Johannes Cornelis, zoon van W. Alles en A. Kaptein. Jan, zoon van A. Mostert. Cor nelis, zoon van C. Kroon en T. Tijssen. Geertje, dochter van N. Mulder en A. Wageraaker. OVERLEDENSimon Elbertz. Lont, 42 jaren, echtgenoot van Arijaantje Kooij. •292ste STAATS-LOTERIJ VIJFDE KLASSE. Tweede lijst: No. 2503, 4732, 16034 en 19044 ieder f 400; No. 1603, 9367, 17450 en 20372 ieder f 200; No. 884, 2545, 5186, 6427, 6491, 10148, 12521, 16173 en 19230 ieder f 100. Derde lijst: No. 14731 f1500; No. 1977 en 8718 ieder f 1000; No. 2690 en 4347 ieder f400; No. 258 en 1101 ieder f 200; No. 1273, 1407, 5630, 7668, 8945, 10088, 12457, 15471 en 15699 ieder f 100. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 3 Dec. Cosmopolitan, st., LondenHendrika, Muntendam, Rochester; Catharina Wilhelraina, Zeven, Riga; Jupi- ter, st., Pillau; Drammen, st., Drammen. 4 Dec. Alert, st., Huil. 5 Dec. Niets. 6 Dec. Vesta, ten Harmsen, Bordeaux. Vertrokken: 3 Dec. de Haan, Visser, Cayenne; Médóa, st., Bordeaux; Osborne, st., Leith; Hanna, Christensen, Noorwegen. 4 Dec. Niets. 5 Dec. Tern, st., Liverpool; Ghipchase, Reed, 6 Dec. Alert en Cosmopolitan. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 16 Paarden Veulens Stieren 38 Gelde-Koeijen - 3 Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen 8 Nucht.Kalveren- Vette Rammen - 2169 Schapen - f 50a200 70u210 180a220 Lammeren f a 8 Bokken&Geiten -2a 6 35 MagereVarkeiiB - 14 a 20 39 Biggen - 7 a 10 30 Kippen c. 45 al75 20 Eenden - 50 a 75 Boter per kop - 95 al 00 Kaas per kilogram - 35 a 40 Kip-Eijeren per 100 -600 a650 Eend-Eijeren a LATKIJLK BEB1GTEW. De ongehuwde moeder, verdacht van kindermoord, en als zoo* danig jl. Maandag ter dispositie van ds arrondissements-regtbank te Alkmaar opgezonden, is gisteren avond alhier teruggekomen en voorloopig in vrijheid gesteld. In de N. Rott. Crt. komt van de hand van den oud-minister van Koloniën, den heer Fransen van de Putte, een nadere toelichting voor omtrent het jongste telegram uit Atsjin, waarnau wij het vol gende ontleenen: „In de onderwerping van Simpang-Olim en Tandjong-Semantok zie ik, ook met waardeering der onderwerping van Pedir, het grootste succes, dat wij in Noord-Sumatra hebben behaald na de inneming van den kraton. Zoolang die onderwerping uitbleef, was onze vestiging aan de Oostkust van Sumatra, voor zoover het voor malig Rijk van Atsjin betreft, onvolkomen en niet aaneengesloten. In naauw verbond met de Atsjinezen te Penang gevestigd, was Simpang-Olim sedert jaren het broeinest van de vijandige gezind heid tegen Nederland. Vandaar uit werden de strooptogten onder nomen, die vóór den oorlog zich soms tot onze vestiging bezuiden de Tamiangrivier uitstrekten. De Gipsy, het gewapend vaartuig, welks opbrenging mede den oorlog deed ontstaan, behoorde daar tehuis. Het berigt, dat de Radja, tot dusver om zijn ons vijandige gezindheid bekend, bij het naderen van onze troepen onvoorwaar delijk zijn onderwerping heeft aangeboden en met een oorlogschip naar Groot-Atsjin gaat, om bij den militairen en civielen bevelhebber persoonlijk deze daad te bekrachtigen, terwijl voor onze vestiging een terrein is uitgekozen dit berigt geeft der onderstelling eenigen grond, dat de twijfel aan de duurzaamheid onzer vestiging de Atsjinsche hoofden begint te begeven. Volgens betrouwbare berigten, was de onzekerheid omtrent het blijvende van onze ves tiging, welke de oorlogspartij in Atsjin veilig tarten kon, het grootste bezwaar, dat toenadering en onderwerping tegenhield. En wanneer de geheele Oost- en Noordkust aan ons onderworpen zijn en de bevolking, gelijk thans reeds in Edi, de voordeelen leert kennen van den Europeschen invloed, die rust, orde en welvaart doet ontstaan, dan zal daardoor de tegenstand veeleer worden gebroken dan door krijgsgeweld." Verder wijst de heer van dc Putte op het hoogst belangrijk feit, dat voor de eerste maal Atsjinezen aan onze zijde streden, in dit geval den aanval deden en door onze troepen ondersteund werden. In verband met de geschiedenis der opkomst van ons gezag in den Archipel, is dit feit van hooge beteekenis. Dc heer van de Putte schrijft het [succes van de onderneming toe aan den knpt.- luit. ter zee Boogaart. Bevallen van een Zoon J. SCHENK, geb. KOSTER. Wieringenvaard, 1 December 1876. Bevallen van een welgeschapen Zoon T. MANTJE, Echtgenoot van A. B. BAKKER. Burg op Texel, 5 December 1876. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving aan FamilieVrienden en Bekenden. toestand o. a. als volgt uit: «Onze taak is vooreerst bet behoud van den vrede te bewerken, dan het aanwenden van onzen invloed tot het uit den weg ruimen van geschillen tusschen Mogendheden en tot beperking van den oorlog, zoo die onvermijdelijk is. Als dat niet gelukt, ontstaat weer een andere toestanddaarover kan men wel gissingen wagen, maar iets zekers zou ik er u niet van kunnen zeggen.» Zwitserland. Een vreeselijk spoorwegongeluk is den 80 Nov. voor gevallen te Weidenschweil bij Zurich. Men maakte voor de tweede maal een proefrid op de berglijn Weidenschweil Einsiedeln, die gebouwd is naar een nieuw stelsel, het systeem-Welhi. In het begin ging alles goed, maar bij Schindeleggie gekomen, weigerde het wiel van den remtoestel zijne dienst; aan remmen viel niet meer te denken en de geheele trein stortte in de vallei. Er waren alleen beambten en ingenieurs op den trein, die, het gevaar inziende, voor het meerendeel van den wagen afsprongen en zich kwetsten. Bij het station Weidenschweil gekomen, derailleerde de wagen en kantelde buiten de rails, terwijl de locomotief met bliksemsnelheid het station binnenreed en zich daar te pletter stortte. Een ingenieur en de stoker waren oogenblikkelijk dood, vijf beambten en twee ingenieurs werden doodelijk of zwaar gekwetst, de vijf overige per sonen, waaronder de ingenieur Welhi, in ligtere mate. Amerika. Boodschap van President Grant aan het Congres. De President verdedigt de handelingen zijner regering. Hij herinnert, dat in zeven jaren de belasting met 300 millioen, de staatsschuld met 435 millioen, de rentelast met 30 millioen dollars verminderd zijn. Hij constateert de uitbreiding van den handel, tengevolge waarvan de hervatting van de speciebetaling gemakkelijk gemaakt zal worden. In het breede weidt hij uit over de goede en nuttige gevolgen van de tentoonstelling te Philadelphia, welke het bewijs heeft geleverd van de vriendschappelijke gevoelens der vreemde natiën voor Amerika. De uitleve ringskwestie zal hij in een afzonderlijke boodschap behan delen. De vreemde regeringen, die het regt van expatriatie toelaten, mogen eischen dat dit regt voor goed geregeld worde. De minister van Oorlog vraagt een suppletoir cre- diet van 6 millioen dollars. De marine is magtiger dan zij ooit te voren was. Met uitzondering van de laatste paragraaf der boodschap, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd de verkiezings-moeijelijkheden te verhinderen, spreekt Grant niet van de tegenwoordige crisis. Waar schijnlijk zal hij dit punt tot onderwerp eener latere boodschap maken. In het verslag van den minister van financiën wordt de schuldaflossing in goud aanbevolen. Op de begrooting voor 1876 bedroegen de inkomsten 266,695,875 dollars en de uitgaven 237,028,753 dollars; voor 1877 zijn geraamd de inkomsten op 270,050,000 dollars, en de uitgaven op 243,350,000 dollars. INGEZONDEN. maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Voorzitter: F. A. T. DELPRAT. Secretaris: Professor W. F.LOMAN. Afdeeling: Vcreetiiging voor Nederlandsche Muziekgeschiedenis. De beroemde componist Aug. Wilhelm Ambros uit Praag zegt, in zijne Geschichte der Musik, over Nederland sprekende het volgende: „das Jahrhuudert von 1450 bis 1550 verdient in der Musikgeschicbte recht eigentlich den Namen des Jahrhunderts der Niederlander. Die Niederlande galten fiir die Hochschide der Musik selbst noeh dann, als Italiens musikalischer Ruhm schon im vollen Glanze strahlte." Wanneer mannen als Ambros en meer anderen een dergelijk loffelijk getuigenis afleggen van de muzikale grootheid onzer voorvaderen, zullen er zeker afdoende redenen daarvoor bestaan. Waar zijn ze echter gebleven die schatten en kunstjuweelen van de oud-Nederlandsche Muziekschool? Welligt hier en daar, heinde en verre verspreid in archieven, particuliere en openbare bibliotheken en misschien veel in handen van onin- gewijden. 't Is daarom dat de bovengenoemde vereeniging zich ten doel stelt, de, ten onzent zoo goed als onbekende en toch zoo roemrijke geschiedenis der Nederlandsche Toonkunst, en meer bepaald het regtmatig aandeel van Noord-Nederland daarin, na te sporen en aan het licht te brengen. Zij is aanvankelijk daarin goed geslaagd. Toonwerken van Sweelinck, Valerius en anderen zijn op nieuw aan de vergetelheid ontrukt en zagen in nieuw gewaad en frisschen tooi het licht. Ontbreekt het der vereeniging niet aan zedelijken en iutellectueelen steun, de stoffelijke heeft niet te over. Vandaar dat het Hoofdbestuur de hulp der correspondenten inroept en bij hen aandringt, door het geven van meer publiciteit aangaande den werkkring en het doel der vereeniging, beschermers en leden trachten te winnen. De ondergeteekende, correspondent der vereeniging, wenschte gaarne aan het verlangen van het Hoofd bestuur te voldoen en vertrouwt dat er te dezer plaatse nog wel een aantal kunstvrienden zijn, die als beschermer of nis lid tot deze vereeniging willen treden. Hij is bereid alle mogelijke inlich tingen te verstrekken. De jaarlijksche contributie is luttel (Be schermer f 3, Lid f 1.25). Beschermers ontvangen elk jaar kosteloos een afdruk van de Verslagen en Schetsen, bovendien een afdruk, in partituur en stemmen, van ten minste één, door de vereeniging uitgegeven, oud-Nederlandsch Muziekwerk, dat, behalve historische waardeook nog genoegzaam aesthetische bezit, om met genot beoefend en gehoord te worden. Zoo trede dan ieder toe, die beseft, welk een schuld wij te kwijten hebben aan den roem des voorgeslachts, aan de eer van Nederland tegenover het kunstlievend Europa, aan de geestes- verheffing der thans levenden, die zoo goed als geheel vervreemd zijn van een der schitterendste tijdperken van voorvaderlijke glorie, dat ooit eenig volk in zijne geschiedenis had aan te wijzen. Ieder kunstvriend, ieder aesthetisch ontwikkelde doordringe zich van de overtuiging, dat het hier eene nationale zaak geldt en dat voor eene kleine natie niets noodlottiger is, dan onkunde betrek kelijk eigen historischen roem en ongeloof aan eigen kracht. Helder, 4 Dec. 1876. L. A. LAUREY, Correspondent der Vereeniging voor Nederlandsche Muziekgeschiedenis Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). ja g Q d D Windrigtiug en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 6 12 zzw. 9k. 738.07 -21.22 10.4 t 5-1 0.91 weingolv 7 8 zotz. 1.0„ 745.67 -13.64 5.7 t 1.7 0.95 Vlak. 7 12 ozo. 1.0„ 744.45 -14.86 7.4 f 2.3 0.94 H Weersgesteldheid: 6 Dec. 12 u. Helder, beneveld, mooi. 7 Dec. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 7 Dec. 12 u. Digtbewolkt, vochtig, mooi. Laagste barometerstand op den 4 Dec. ten 4 u. 30 m. 729.2. Grootste winddruk op den 5 Dec. nam. 6 u. 45 m. 40 KG. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 30 Sept. Adriana.* E. R. Sandberg. Pensacola. 18 Oct. Marie.* M. A. Olsen. New-Orleans. Na lossing en volbragte reparatie. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Finchale. C. Mew. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Op den 30 November overleed mijn geliefde Echtgenoot E. KERKER, gepensioneerd Bottelier der Marine, in den ouderdom van 48 jaren. 's Gravenhage, 4 December 1876. De Wed. E. KERKER, Jong. PALMSTRAAT. ZONDAG den 10 DECEMBER a. s., 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker in 't Lokaal: Predikant te Alkmaar. En: ZONDAG MIDDAG 10 DECEMBER zal door Ds. E. B. GUNNING in de WESTER KERK der Herv. Gemeente alhier den H. DOOP worden bediend.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3