DE QfJINA LAROCHE G. GOEDKOOP, 20,000. SIGAREN. 20,000. Gedurende 26 jaren beproefd HOL M, KRAEPELIEN en Apothekers te ZEIST, is het volkomenste aller Kina-bereidingen van een aangenatnen smaak; haar doeltreffende eigenschappen zijn algemeen door HH. Geneeskundigen erkend tegen algemeene zwakte, zoowel bij kinderen als volwassenen; gebrek aan eetlust, slechte spijsvertering, zenuwziekte en vele harer gevolgen, als hoofdpijn, aangezigts- pijn, enz.; in het tijdperk der herstelling na zware ziekte of kraambed, koorts cn hare gevolgen, enz. In de Geneeskundige Courant van 20 Sept. 1874 wordt deze bereiding ten zeerste door de Redactie aan iih. Medici aanbevolen, alsook de IJ2BR2B1HOUDI21VDIS qjubiwa iiahdchje, tegen chlorosis of bleek zucht, tcringachfigheüd, gruotc zwakte, blocdgebrek, kwalen van critischen leeftijd, enz. ah. Tot waarborg der echtheid van deze door de geneeskundige faculteit in Nederland eenig goedgekeurde en aanbevolen Quina Laroche is iedere flesch 0111 den hals en etiket met de handteekening onzer firma voorzien. Depots bij de volgende HH. Apothekers: Helder, L. JELGERSMA Amsterdam, Wed. O. HESTERMAN Zn., Kalverstraat hoek Schap en plein; Alkmaar, LUIJMES PEEREBOOM; Beverwijk, D. MIJSBERG; Edam, S. S. HOLA VAN NOOTEN; Bakhuizen, DE KONING ROLDANUS Zn.; Haarlem, MONS GRIJSSEELS; Verder in de meeste Apotheken te bekomen. Gz. Hoom, S. VAN HALM; MedemblikK. DE VRIES: Monnikendam, «J. W. L. COCX; Schagen, W. A. HAZEU; Purinerend, P. v. D. VOOREN; Zaandam, G. TRAIJS. O Ft I O 3EHL I. Polka voor Piano, door F. Tymolskiego, PBIJS 35 CKWT, is pas verschenen. De titel herinnert aan een onaangenaam geluid. Het stiikje zelf, van dezen Poolschen Componist, is allerlièfst en melodieus én heeft in de muziekwereld buitenslands algemeen opgang verwekt. Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar. BERKHOUT Co., Uitgevers. Medne. Doctor en Chirurgijn gewezen Officier van Gezondheid bij de 5!arine, anlangs na een verblijf van 12 jaren uit de Vereenigde Staten van Noord—Amerika teruggekeerd, maakt bij dezen aan het belanghebbende publiek bekend, dat hij dagelijks van des morgens 9 tot 1 uur en des avonds van 7 tot 8 ure zal te COIVSGïiTKEK.ltJIV zijn, zoo voor pas ontstane ziekten als voor die welke geacht worden ongeneeslijk te zijn, als: longziekten, borstkwalen, hartziekten, water zucht, kanker, slepende koortsen, enz. Adres: Haarlemmerstraat, bij Korte Singel, Ko. 85, AMSTERDAM. Anatherin-Pre;raraten van Dr. J. Cr. POPP, K. K. Hof-Tandarts van Z. M. den Keizer van Oostenrijk, te Weenen, Bognergasse, No. 2. Tot vulling van holle Tanden is er geen heilzamer en beter middel dan liet Tandplombeer^el, dal iedereen zelf zeer gemakkelijk en zonder pijn in den hollen Tand kan plaatsen, dat zich dan aan den Tand en het Tandvleesch vasthecht, den Tand voor verder bederf behoedt en de pijn verdrijft. Anatherin-Monihvaier, in flacons tegen fl 1.75 en fl 1.20, is het voortreffelijkste middel tegen rhum atische tandpijn bij ontsteking, zwellen en zweeren van het tandvleesch, het lost den aanwezigen tandsteen op en voorkomt de nieuwe vorming daarvan maakt losstaande tanden weder vast door versterking van het tandvl-esch van alle schadelijke stoffen reinigt, geeft het den mond een aangename frissche reuk, terwijl het den onaangenamen reuk weldra dost verdwijnen. Anatherin-Tandpasta. Dit middel geeft reinheid en frischheid aan den adem, en dient bovendien om de tanden een helder witten glans te doen verkrijgen, hun bederf te voorkomen en het tandvleesch te versterken. Prijs 11 1.20 en 80 cents. Plantaardig Tandpoeder. Het reinigt de tanden zoodanig, dat door een dagelijksch gebruik niet alleen de gewoonlijk zoo lastige tandsteen verwijderd wordt, maar ook het 'glazuur der tanden aan helderheid en fijnheid toeneemt. Prijs per doos 80 cents. Tandenborstels, volgens aanwijzing van Dr. .7. G. POPP, K. K. of-Tandarts van Z. M. den Keizer van Oostenrijk, te Weenen, voor Volwassenen fl. 1, voor Kinderen 80 cents. WAARSCHUWING. Alle bestaande namaaksels van Anatlierin-Mondwater zijn alleen op de ligte geloofwaardigheid van het Publiek berekend, en hebben zeer1 'voel soliade tengevolge gehad, of hebben geheel geen werking tewecggobragt, daarom waarschuw ik hiermede liet geëerde Publiek voor aankoop van zulke namaaksels. Dr. J. G. POPP, K. K. Hof-Tandarts en uitvinder der Anatherin-Preparaten, te Weenen. Depots van alleen echte Anatherin-Prepi;raten bevinden zich: te Nieuwediep bij W. V. Bruinvis; te Hoorn bij J. Vet; te Zaandam. bij H. G. van Aken (Verkoophuis); te Alkmaar bij Ji BrongersPz. te Enkhuizen bij J. Spanjaardt; te Haarlem bij J. P. Karthaus (Verkoophuis); te Edam bij Jan Lol; te Purmerende bij P. J. de Wolff Wz.te Hoogkarspel bij P. de Witte Medemblik bij J. Drost.; te Schagen bij 7. L. Munter; te Amsterdam bij F. van Windheim en C°. (Verkoophuis). Hl. J W A A S, Oostslootstraat, tegenover de Nieuwe School, heeft ontvangen: Puik beste groote KASTANJES van 16, 14 en 10 cents de vijf ons en nieuwe COMADRE- VIJGEN a 12 cents de vijf ons. De ondergeteekende biedt te koop aan 200 Kistjes fijne SIGAREN, a 2.50 per 1 /10, a contant, waaronder zijn: 35/10, welke ieder een geldswaarde inhouden, als: In een kistje een prijs van j 25.25. o een «....- 10.- 10. o drie kistjes elk een prijs van - 5.- 15. tien o o 2.50 - 25. twintig- 1- 20. Te zamen f 95. Een elk zal overtuigd zijn van de levering van puike SIGAREN en hij twijfelt niet of ieder zal een kistje koopen, zoolang de voorraad strekt. De ondergeteekende zal na de verkoop van de 200 kistjes SIGAREN, onmiddellijk in de Courant adverteeren wanneer de aflevering zal 'geschieden. De aflevering heeft plaats in het Lokaal T CEN TRUM, van den Heer P. DIJKER, te Nieuwediep. De Ondernemer, B. J. BAKKER, liangestraat, te Helder. Tegen toezending van een postwissel a 2.50 geschiedt de toezending naar buiten franco. INGEZONDEN. Doen wij genoeg'? Doen wij genoeg, waarde lezer; waaraan? zult ge alligt vragen. Waaraan Aan ons eerste, hoogste belang, aan 't heil onzer kinderen? Bevorderen we dat naar ons beste vermogen, door alle middelen, die in onze mngt zijn, ook door hun onderwijs te doen geven, zooveel we kunnen? Doen wij, het kleine volk van Nederland, genoeg aan de militaire verdediging van ons vaderland; hebben we daar geld genoeg voor over? Met de hand op het hart durven we zeker we! zeggen „ja! te veel zelfs misschien." Te veel, wanneer we eens nagaan, waartoe dat groot aantal inillioenen voor 't budget van oorlog wordt gebruikt, wat we daarvoor zoo al hebben: parades met mooi gekleede en slecht bezoldigde officiers, prachtig ingerigte forten, kazernes, waarheen men liefst zijne zonen niet zendt, raintorenschepen die goddank niet gebruikt worden, allerlei soort van kanonnen en geweren, die over een jaar afgeschaft zullen worden, omdat er dan weer nieuwere uitgedacht zijn, en nog veel meer van al die fraaije zaken, welke menig' burgerman doen hoofdschudden en hem iets doen mompelen van: „verspild geld." 't Geld moet er voor wezen, zegt welligt menigeenover dat moeien willen we maar niet spreken; laat het ons genoeg zijn, dat het geld er komt, schoon we betreuren, dat het Jaarvoor wordt uitgegeven. Is dan wezenlijk de instandhouding van al dat militair vertoon van zoo groot belang voor ons, Nederlanders, die in de eerste plaats een handeldrijvend en landbouwend volk zijn, groot door de vruchten des geestes, meer dan door gewelddadige over- hcersehing? Zoo we dan veel geld uitgeven voor het departement van oorlogzou er dan ten minste niet genoeg gegeven moeten worden voor het departement van onderwijs? Maar, wat zeg ik! er is geen departement van onderwijs. Met zooveel andere afdeelingen behoort het tot het groote ministerie van Binnenlandsche Zaken. Nu, de naam doet minder ter zake; of er kwestie is van een departement van onderwijs of van ccne afdeeling van onderwijs, dat is hetzelfde, als de zaken maar naar behooren behartigd worden. Of ze 't worden we vertrouwen van ja zoo lang geen bewijzen ons van het tegendeel overtuigen, zijn wij zedelijk verpligt in de raadslieden der Kroon en in de vertegenwoordigers des volks mannen te zien. die met alle energie ook deze groote volkszaak, welligt de grootste, het onderwijs, behartigen. De aangeboden wet op het lager onderwijs is ons op 't oogenblik slechts door enkele bijzonderheden in de dagbladen bekend. Binnenkort zullen we in bijzonderheden vernemen hoe de Hooge llegeriug over dit nationale belang denkt. Maar wij zeiven, doen wij genoeg aan 't onderwijs? Die vraag wrdient gewis de aan lacht van alle burgers, welke het met hunne kinderen, dus met het volk, goed meeneu. Zeker is die vraag moeijelijk te beantwoorden men heeft daartoe cijfers en opgaven noodig, die een ieder niet zoo dadelijk bij de hand heeft. Onlangs woonde ik te Schagen eene vergadering bij van de daar gevestigde afdeeling der Vereeniging „Volksonder wijs." In den boezem der vergadering was bovenstaande vraag ook gerezen; men trachtte haar zoo goed mogelijk te beantwoorden voor de verschillende gemeenten, tot die afdeeling behoorende, en nu wil ik u in hoofdzaken eens meêdeeleu, wat daar zoo al aan 't licht kwam. Dan kunnen wij, bewoners van Noordhollands Noorderkwartier, voor ons zeiven de vraag uitmaken, aan 't hoofd van mijn geschrijf gesteld Doen wij genoeg aan hetgeen voor onze kinderen het hoogste en eerste belang is, doen wij genoeg aan 't onderwijs? 't Behoeft in Holland zeker niet aangewezen te worden, van hoe veel belang het volksonderwijs is Ieder is er immers van overtuigd, dat elk burger van Nederland bij 't verlaten der school eene zekere mate van kennis behoort te bezitten, maar zijn we ook allen over tuigd, dat we als burgers van den Staat in vrede naast elkander moeten leven? Neen, gewis niet. Secte-scholen vindt men ook hier te Schagen o. a.niet waar, "de kinderkens reeds moeten op de hoogte gebragt worden van zaken, die een volwassen mensch niet kan vatten. Te Schagen zijn er ruim 500 kinderen tusschen 6 en 12 jaar en daarvan gaan er 300 slechts naar de volksschool. Gelukkig 200tal, die reeds vóór uw L2de jaar in uwe buurjongentjes kettertjes leert zien. Zoo wordt immers nationale eendragt bevorderd. Maar, laten we niet klagenoverigens is er geen secte-onderwijs in de gemeenten Schagen. Wieringerwaard, St. Maarten, Valkoog, Eenigenburg, Dirkshorn, Haringcarspel en Petten. Als men nagaat, hoeveel kinderen als schoolgaande zijn inge schreven, dan kan men niet klagente Schagen zijn 303, te Wieringerwaard 258, te St. Maarten 76; te Valkoog 68, te Eenigen burg 35, te Dirkshorn cn Haringcarspel zamen 208, te Petten 112 als schoolgaande ingeschreven. L)ie. getallen zijn wel mooi op het papier, maar twee zaken verhinderen, dat onze jonge kinderen het onderwijs niet vrucht genieten: ze gaan te vroeg van de school, en ze komen te ongeregeld school. Te Schagen bijv. zijn van de 303 schoolkinderen maar 26 boven de twaalf jaar, dat is ongeveer één op de 12. Dit is voor Schagen zeker zeer weinig: want men heeft hier minder aanleiding om de kinderen vroeg van de school te nemen dan op het platteland, waar menig knaap of meisje op 12javigen leeftijd „bij den boer komt." Te Wieringerwaard heeft men op de 258 schoolkinderen 40 boven de 12, dus bijna 1 op de zes. Dat dit nu zoo byzonder gunstig is, mag ons niet. verwonderen. In die gemeente namelijk is eene zoogenaamde Fransclie school, waarvan al de leerlingen, op één na, boven de 12 zijn. Intusschen zijn er op deopenbare lagere school alleen van de 240 schoolkinderen 23 boven de 12, dus bijna 1 op de 10; me dunkt nog al welletjes; want vergeten we niet, dat Wieringerwaard eene plattelands-gemeente is. Te St. Maarten, Valkoog en Eenigenburg zamen zijn van de 180 schoolkinderen 13 boven de 12 jaar, dat is van de 14 één; te Petten is 't nog minder: vier van de 112 zijn er boven de 12, du9 één op 28; te Dirkshorn en Haringcarspel zijn er zamen 298 schoolkinderen, en maar 9 zijn er onder, die boven de 12 zijn, dat is 1 op de zegge 33. Arme kinderen, die bijna allen zoo vroeg van de school wordt genomen, en nu verder moet teren op wat ge opvingt van 't onder wijsOuders, bedenkt toch, de tijd van begrijpen komt pas na 12 jaar. Al drukken soms 's levens zorgen u zwaar, spaart uw kind; laat het leeren, zoolang ge 't zonder zijne hulp eenigszins kunt uithouden; door het leeren is uw kind misschien later in staat, zich hooger te plaatsen, dan gij nu staat. 't Is toch niet altijd nood en behoefte, die u noodzaken, uw kind met 12jarigen leeftijd van de school te nemen; hoe vaak gebeurt dit niet uit gewoonte, en omdat buur die of die het ook doet. Uit liefde tot uw kind, lezer, laat het leeren, zoolang het maar kanlater zal het er n dank voor weten. Maar niet alleen schieten wij te kort, wat aangaat het aantal jaren, dat we onze kinderen naar de school zenden; veel meer nadeel brengt het erge schoolverzuim. Als ieder huisvader eens wist, hoe hij zijn kind en de geheele school benadeelt, den onder wijzer ontmoedigt door vandaag zijn kind thuis te houden, morgen heen te zendenals hij eens even de zaken goed doorzag, ik geloof, hij zou wel zorgen, dat buiten geldige redenen natuurlijk aan hem de schuld niet lag van den achteruitgang van 't school onderwijs, van de gebrekkige ontwikkeling van zijn eigen lieve lingen, van zooveel moedeloosheid vaak bij den man, die zijn best doet, hem in 't opvoeden zijner kinderen te helpen. Dat in onze omstreken veel schoolverzuim bestaat, zal u blijken uit de volgende getallen, als ge die even met me nagaat. Het ergst vinden we dezen kanker van volksoniwikkeling in hel Waarland, waar gemid deld der leerlingen wegblijft; te Haringcarspel zijn door elkaar gerekend T9T absent, te St. Maarten, Valkoog en Eenigenburg te Dirkshorn te Petten -j-'j, te Schagen T'T, terwijl van den Wierin gerwaard gezegd werd, dat het schoolverzuim er niet groot was, en gelukkig veel verminderd door de vroegere schoolfeesten. Op merkelijk is, dat dit jaar nu geen schoolfeest is gehouden het verzuim weer eenigszins toeneemt. En wie blijven weg? Meestal de grooten, die voor veldarbeid, het oppassen van broertjes en zusjes gebruikt worden; de laagste klassen zijn gewoonlijk er nog het best aan toe, zoodat het gemiddeld cijfer voor de hoogste klasse nog treuriger moet zijn dan hierboven werd opgegeven; want die getallen gelden voor de geheele school. Als dus de kinderen na het allereerste onderwijs wat degelijks zullen beginnen te leeren, dan ja, dan hebben ze 't zeker niet meer noodig. Wat kan er dus bij den besten wil en de grootste inspanning van den kant der onderwijzers wel van hun werk teregt komen? In gemoede werd door heercu hoofdonderwijzers aan de uitbrengers der verschillende rapporten verklaard, dat ze niet tevreden konden zijn met de vruchten van hun onderwijs. Als redenen werden opgegeven: schoolverzuim (cn dat beteekent nog al wat, zóoals we boven zagen) en het vroegtijdig verlaten der school. Laat dan gemeentebesturen maar kundige personen plaatsen aan 't hoofd der scholen, al worden er nog zoo flinke lokalen gebouwd. het geeft alles evenveel, als er toch geen goed gebruik van gemaakt wordt niets! Groote sommen worden er telken jare voor het onderwijs uitgegeven, maar het schijnt, dat velen dien nationalen zegen niet willen. Waartoe ook dat leeren, niet waar? Waarom zouden onze kinderen ook gelukkige menschen worden? Ze kunnen zonder dat onderwijs immers ook wel naar 't land gaan te werken, het vee voeren, de sloot baggeren, als halve machines voortsukkelen Hoe menigeen zegt nietik heb nog veel korter school gegaan dan mijne kinderen, en ik doe het er wel meê. Ja, vader, gij doet het er meê maar hoe? Moet later uw kind het er ook beter mee kunnen doen Slot volgt.) Stoomsnelpersdruk van A. A. Bakker Cz. Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 4