j Uren. ADVERTENTIËN. De Times deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het verschrikkelijk spoorweg-ongeluk, dat in Oliio, op de Lake Shore-lijn, bij Ashtabula jl. Vrijdag heeft plaats gehad. Des avonds tegen 6 ure kwam een sneltrein in een geweldigen sneeuwstorm aanzetten; hij had met twee locomotieven werk gehad om zijne zeven waggons te bestemder tijd te brengen waar zij wezen moestenhij was te laat, maar had toch zijne vaart reeds zeer verminderd, daar hij het station naderde. Even vóór het bereiken van het station moest hij eene 75 voet hooge brug passeren, die over de Ashtabula-kreek, een water van ongeveer zes voet diep, geslagen is. Toen de trein op die brug kwam, is de brug bezweken en de trein naar beneden gestort. Van de 179 personen zijn er maar zeven ongedeerd gebleven honderd zijn omgekomen en zestig ernstig gekwetst. De trein geraakte in brandsommige passagiers, die zoo bezeerd waren bij den val, of zoo geklemd zaten tusschen de gebroken waggons, dat zij zich niet bewegen konden, zijn verbrand, anderen zijn verdronken of doodgevroren, de koude was fel, de sneeuwstorm hield aan en belemmerde zeer de pogingen van hen, die hulp moesten aanbrengen. Parnell, een lid der "International Gun and Polo Club» te Brighton, heeft een eigenaardige weddingschap gewonnen. Hij schoot namelijk op 100 pennystukken, die een ander, op 24 voet van hem verwijderd, drie voet hoog in de lucht wierp, en raakte alle stukken op de rij af, in den tijd van 50 minuten. Parnell won 300 p. st. met de weddingschap. Op Long-Island is jl. Vrijdag avond in een storm aan stukken geslagen het Engelsche schip Circassian. Acht-en-twintig menschen zijn daarbij omgekomen. Punch heeft over oud en nieuw een prent vol poëzy The Old Year's Legacy. 1876 exit een gebogen grijsaard, geleund op zijn staf. Zijn handgebaar drukt smart en zorg uit. En in zijn plaats is een bevallig knaapje getreden 1877. Een stralenkrans omspant zijn hoofd. In de eene hand bragt hij een palmtak meê: Vrede. Doch in de andere rust het gevest van een ontzaggelijk zwaard: Oorlog het legaat dat de grijsaard den knaap vermaakte. Het wapen schijnt den kleinen man veel te zwaar om te tillen. Doch een nieuw jaar groeit snel: snel zullen de krachten van het kind toenemen. Zal 1877 eerlang zwaaijen met het zwaard, of wuiven met den palmtak? Duits€hland. De Nieuwjaarsdag te Berlijn droeg een bijzonder fees telijk karakter door de viering van 's Keizers 70jarige dienst als officier in het Pruissische leger. Alle straten der hoofdstad prijkten met vlaggen en in de nabijheid van het paleis stond een digt opeengepakte menigte, die de komst der deputatiën, welke den Keizer wilden begroeten, wilde bijwonen. De leden van het Vorstelijk Huis hadden den voorrang; daarna kwamen de ministers, de Vorsten, die ter viering van dezen dag te Berlijn waren gekomen, tal van andere, zoo civiele als militaire autoriteiten en deputatiën uit alle regimenten van het leger. Ten 12| ure werden de veldmaarschalken en generaals ontvangen. Namens hen voerde de Kroonprins het woord, waarbij hij inzonderheid deed uitkomen, dat de Duitsche armee, vast aaneengesloten en ten allen tijde ter verdediging des vader lands bereid, een hechte steun voor Duitschlands vrijheid en eenheid is geworden sedert de Keizer op haar die organisatiën heeft overgebragt, waardoor vroeger de Pruissische armee in staat was hare taak te volbrengen. Na vervolgens in warme bewoordingen te hebben herinnerd, hoe «in die ernstige ure, waarin Duitschland met een vijandelijken inval werd bedreigd, de Duitsche vorsten en volken ter verdediging van den vaderlandschen bodem en ter bescherming hunner hoogste goederen zich rondom Zijne Majesteit schaarden» en hoe uit dien strijd het nieuwe Duitsche Rijk was verrezen, eindigde hij met den wensch, dat de grijze vorst, «de beschermer des vredes; ten heil des vaderlands nog lang gespaard moge blijven.» In niet minder warme taal betuigde de Keizer zijn dank voor die hulde van hen, welke hij wederkeerig zooveel erkentelijkheid verschuldigd was. «Van Fehrbellin tot op de jongste glorierijke kampstrijden,» riep hij uit, «staan de wapenfeiten der Brandenburg-Pruissische armee onuit- wischbaar in de jaarboeken der wereldgeschiedenis, en wat Pruissen geworden is, is het voornamelijk geworden door zijne armee. U, mijne heeren, die hier mijne armee ver tegenwoordigt, verzoek ik, haar mijn persoonlijken dank over te brengen, een dank, dien zij van mij te meer ver- dient, nadat ik mij, gedurende zulk een lang tijdperk, steeds van nabij heb kunnen overtuigen van hare gezindheid en haren geest, een geest, die ook uw werk is en in zamen- werking met dien der Duitsche troepen het groote resultaat heeft verkregende schepping van een vereenigd Duitschland en eene Duitsche armee.» Rusland. Het Journal de St. Petersbourg wijst, naar aanleiding der verlenging van den wapenstilstand, op het belangrijk verschil tusschen den tegenwoordigen toestand en dien in Oct. jl.; toen gebood de wapenstilstand het staken van den strijd, zonder eenigen waarborg voor den vréde op te leveren, nu echter heeft Europa door de conferentie omtrent de waarborgen en de toe te passen hervormingen uitspraak gedaan. Daarom zou de vrede, indien hij thans geloten werd, ernstig en eervol zijn. Echter is 't gemakkelijker i voorwaarden voor te schrijven dan ten uitvoer te leggen, en daar de hervormingen slechts in beginsel geformuleerd zijn, zoo blijft er nog veel te doen, eer zij in tpassing gebragt kunnen zijn. Daartoe zouden twee maanden naauwelijks voldoende wezende vrede echter, zooals Rusland die wenscht, zou uit den verlengden wapenstilstand kunnen voortkomen, indien de Mogendheden slechts voortgaan 1 eendragtig te zijn. Turkije. Eenige dagen geleden zag men een eigenaardige ver tooning op de brug, die van Galata over de Gouden Hoorn naar Stamboul (Constantinopel) leidt. Een algemeen bekend advocaat van Pera, vergezeld van twee sterke liamalen (kruijers of pakkendragers), die ieder een groote kist di'oegen, wandelde tegen den middag deftig over de brug en inspecteerde met de meeste naauwlettendheid de kleederen der bedelaars, die daar in groot aantal staan. Vond hij een, wiens gewaad uit het oogpunt van schilderachtige scheuren en gaten en van morsigheid niets te wenschen overliet, dan gaf hij aan zijne hamalen een teeken; deze spreidden als met een tooverslag een groote linnen doek uit, waaronder de bedelaar, de advocaat en de 2 bedienden, voor het oog der nieuwsgierigen verborgen werden. In die plotseling ontstane tent werd de gelukkige bezitter van het fantastische morsig bedelaarskleed ontdaan en met een nieuw mooi gewaad beschonkentien zulke kleedingstukken lagen in de eerste kist en in de andere kist werden de lompen zorgvuldig neergelegd. Dit gebeurde tienmaal achtereen, en toen nu de eene kist ledig en de andere met de vuilste bedelaars-kleederen welke te Constantinopel te vinden waren gevuld was, ging de advocaat, door een digt opeengedrongen volksmassa gevolgd, huiswaarts. In de practizijns-cocieteit vroeg een zijner collega's hem: «Wel, wat gaat ge nu doen, mijnheer T.? Wilt ge alle naakten hier kleeden De heer T. lachte en antwoordde «volstrekt niet. Een schilder te Parijs, een mijner vrienden, heeft mij dikwijls dringend verzocht hem eenige vuile bedelaars-kleederen te zenden, om er studiën mede te maken. Ik dacht dat hij schertste en voldeed niet aan zijn verzoek, maar toen werd de man boos en nu moest ik wel of ik wilde of niet. Zoo even heb ik de kist met de tien kleedingstukken aan hem verzonden. Ik hoop dat hij zijne studiën er mede moge bevorderen, wanneer althans niet de bewoners van die kleederen gedurende de reis, bij gebrek van het gewone vleeschvoedsel, ze vernietigen en dus de kist leêg aankomt!» Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 30 Dec. alhier aang., vertr.24Febr. Prinses Amalix. 28 Oct. van hier vertrokken. 9 Dec. te Batavia aangekomen. Prins van Oranje. 25 Nov. van hier vertrokken. IS Dec. Suez aangek, en vertr. C O N R A D. 28 Nov. alhier aang., vertr. 13 Jan. Koning der Nederlanden. 24 Dec. van Batavia vertrokken. 1 Jan. Point de Galle gepasseerd. Voorwaarts. 23 Dec. van hier vertrokken. 2 Jan. Gibraltar gepasseerd* M a D R A. 28 Nov. alhier aangekomen. Holland. 11 Nov. van hier vertrokken. [-28 Dec. te Batavia aangekomen. C E l e B E s. 31 Dec. alhier aang, vertr. 3 Febr. STAD Amsterdam. 13 Dec. van Batavia vertrokken. 22Dec. Point deGalle binnengek. *lieeft zwaar stormweder ondervonden. Marktberig'ten. AMSTERDAM, 2 Januarij. Rogge. Onveranderd; nieuwe Galatz f 203,205; Petersb. f 200. Op levering llaauw; Maart f 201. Vee. Vette Runderen 1ste kw. 90, 2de kw. 85 en 3de kw. 75 c. per KG. Melk- en Kalfkoeijen f 130 a 290. Nuchtere Kalveren f 8 a 14. Vette Varkens 53 a 65 c. per KG. 3 Jannarij, Tarwe. Op levering flaauw; Maart en Mei f 313. Rogge. Onveranderd; nieuwe Galatz f 203, 205, 210; Petersb. f 200. Óp levering iets hooger verkochtMaart f 202Mei f 204, 205. Koolzaad, f 2 lagerApril f 454. Raapolie. Per 100 KG.Vlieg, f 44Mei f 44|Sept./Dec. f 41|. Lijnolie. Per 100 KG.: Vlieg, f 28£; Maart/Mei f 291; Sept. Dec. f 30*. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. f 1.50 en 2de kw. f 1.30 per KG. Nuchtere Kalveren f 8 a 14. Vette Varkens 53 a 62 c. per KG. ROTTERDAM, 2 Januarij. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 845 Run deren, 149 vette cn Gras-Kalveren, 5 nuchtere Kalveren, 87 Schapen en Lammeren, 315 Varkens en 14 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 85 a 90 c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 76 a c.Kalveren 1ste kw. 125 a 130 c., 2dekw. 110 a c., 3de kw. 100 ac.Schapen 1ste kw. 90 a c., 2de kw. 85 a c., 3de kw. 70 a 80 c.Varkeus 1ste kw. 68a 70 c., 2de kw. 68 a c., 3de kw. 60 a 64 c.; alles per kilogram schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 7,0 2de kw. f 66, 3de kw. f 64. SCHIEDAM, 3 Januarij. Jenever f 17,25, Amst. proef f 18,50, Moutwijn 112,per N. rat. KAMPEN, 2 Jannarij. Hooi. Buiten- f 25,a 26,en Binnen- f 18,a 20, per 1000 kilogrammen. MEPPEL, 2 Januarij. Hooi. f 30 a f 40 per 500 KG. LONDEN, 1 Januarij. Vee. 3800 Runderen, 15000 Schapen en Lammeren, 100 Kal veren enVarkens. Prijs der Runderen 6/2, Schapen 7/2, Kalveren 7/4 en Varkens 5/4 per steen. BELFAST, f in narij. Vlas. Op de verschillende markten waren deze week aangevoerd 254 ton machinaal en 190 uit de hand gezwingeld. Voor eerst- gemelde soort werd 6/- a 10/3 en voor de tweede soort 4/6 a 8/- per steen betaald. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 2 Jan. Drammen, st., Moe. 3 Jan. Niets. Vertrokken 2 Jan. Bcrcnice, st., Ruiters; Amsterdam, st., Visser. 3 Jan. Cape City, Streeter; Alert, st., Steeksma; Anatoli, Anegis DommerBöhm. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: J. W. Schipper en T. Lijkkedrang. J. Craner en C. F. Enzlin. S. van Waarden en J. S. E. van Os. BEVALLENV. Buijs, geb. Vos, D. N. Kersting, geb. Vermeij, D. S. Govers, geb. Sinit, Z. J. Pheiffer, geb. Boesaart, Z. N. Seegers, geb. van der Meule, D. J. Kraan, geb. van den Bergen, D. W. Donker, geb. Overduin, Z. OVERLEDEN: A. van Rijn, geb. van der Gaag, 81 jaren. W. Noordzij, 58 jaren. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 27 December tot 3 Januarij 1876. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENArie Hendrik, zoon van Gerrit Dros en Pieternella Tanis. Frouwtje, dochter van Jan Raven en Aaltje Boonacker. Adriaan Jacobus, zoon van Jan Bruin en Guurtje Kramer. Pieter, zoon van Jacob Hin en Aagje Kuip. Reijer, zoon van Jan Gomes en Jaatje Dopnieijer. OVERLEDENMaria Anna Duinker, 3 jaren, dochter van Cornelis Duinker en Jannetje van Grouw. Janlje Slot, 22 jaren, gehuwd met Jacob Bruin. Neeltje van Houten, 4 jaren, dochter van Eilke van Houten en Grietje Hoogheid. Cornelis Schaatsenberg, 22 jaren, zoon van Arie Schaatsenberg en Trijntje Schoenmaker. 1 aangespoeld lijk. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 Januarij. 1 Windrigtiiig en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 3 12 otn. 7k. 754.95 - 5.25 3.7 t 0.7 0.81 weingolv 4 8 zzo. 2,/ 744.45 -15.75 8.3 f 5.8 0.92 Golvend 4 12 z. 13, 743.35 -16.85 9.3 f 6.3 0.87 11 Weêrsgesteldheid3 Jan. 12 u. Bewolkt, winderig, regenbuijen. 4 Jan. Su. Bewolkt, winderig. 4 Jan. 12 u. Idem. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 12 Paarden Veulens Stieren 12 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen llokkelingen 11 Nucht.Kal veren Vette Rammen 1000 Schapen f 20a450 a 18a 37 Lammeren 1 a 5 Bokken&Geiten - 1 a 4 20 MagereVarkens - 14 a 25 11 Biggen - S^al0£ 20 Kippen c. 40 al 75 70 Eenden - S0 al25 Boter per kop -100 allO Kaas per kilogram - 35 a 45 Kip-Eijeren per 100 -500 a550 Eend-Eijeren a ff* AT Ei: Si 24 Bij voortduring leest men berigten omtrent den storm, die op Nieuwjaarsdag hier te lande heeft gewoed. Het blijkt, dat op zeer vele plaatsen groote schade is aangerigt. Te Utrecht werd de sterkste windstoot waargenomen 's namiddags ten 2| ure, namelijk 95 KG. op den M2 te Leeuwarden ten 2£ ure 130 KG. Nabij het eiland St. Philipsland is eene aak omgeslagen; de schipper is behouden aan land gekomen, doch zijne vrouw met drie kinderen en de knecht hebben hun graf in de golven gevonden. Te Katerveer is de muziektent, onlangs voor f 8000 gebouwd, omgewaaid en geheel verbrijzeld. Te Hellevoetsluis is de ijzeren bedekking van de vaste kap van het koninklijk stoomjagt aan de oostzijde weggeslagen. Te Leiden is een pakhuis, dat in het laatst dezer week in publieke veiling zou worden verkocht, ingestort. Zeer wijselijk was dan ook niet op het billet vermeld, dat het een hecht, sterk en weldoortimmerd pakhuis was. Men schrijft uit Deinum «Den laatsten Kersdag ging een arm man op schaatsen zijne welgestelde broeders, die in de nabijheid van Hennaard wonen, bezoeken. Onderweg kwam hij te vallen. Hij is in de vreeselijke koude blijven liggen, totdat een schaatsen rijder, die daar voorbijkwam, hem vond. Met een ge broken been en bevroren vingers werd bij in eene slede naar een zijner broeders gebragt, die hem echter den toegang tot zijn huisweigerde. De andere broeder heeft hem opgenomen en 4 dagen later per wagen naar Deinum terug laten brengen.» Jl. Zondag, 's daags voor Nieuwjaar, heeft; de politie te Parijs niet minder dan 370 pick-pocketi1 (zakkenrolders) in verzekerde bewaring genomen. Den volgenden dag heeft zij er nog 180 gevat. Den 16den November 1876 overleed, in den ouderdom van 21 jaren en 2 dagen, mijn dierbare Echtgenoot MARIA LUTZ. Meuioediep, 3 Januarij 1877. J. DE JONG Jrz. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden, betuigen wij onzen harte- lijken dank. H. J. A. RIESSELMANN. E. M. P. RIESSELMANN—PEETERS. Ik betuig mijn innigen dank voor de hartelijke belang stelling, bij het overlijden mijner dierbare Echtgenoot ondervonden. Nieuwediep, 3 Januarij 1877. J. DE JONG JRZ.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3