HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. 1877. N°. 3. Zondag 7 Januarij. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingadag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementaprija per kwartaal 1.80. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentïên: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Blken Donderdag vertrekt de mail Oost-Indlë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEÜWEDIEP, 6 Januarij. Wij vernemen met genoegen, dat mej. E. Baart eerstdaags in Musis Sacrum eene lezing zal houden. Als een bewijs van welk gehalte de mensclien zijn, die de zee ter vischvangst bevaren, kan dienen, dat de kapitein van de vischsloep Pollux de laatste reis viermaal 24 uur onafgebroken het roer in handen heeft gehouden. Omtrent de loopbaan van den overleden bisschop van Haarlem, den heer G. P. Wilmer, in 1800 te Boxtel geboren, deelt de Tijd de volgende bijzonderheden mede Nog vóór zijne priesterwijding, in de jaren 18211825, werd hij benoemd tot professor in de RhetoricaenPhilosophie; te Keulen ontving hij de H. Priesterwijding op den 8 Sept. van het jaar 1824. Na vervolgens in Oct. 1825 assistent te zijn geweest te Cromvoirt en te Heusden, werd hij den 30 Jan. 1826 tot kapelaan benoemd te Eindhoven. Ver volgens werd hem, den 10 Nov. 1829, te Herlaer deleer- stoel der Theologie aangeboden, dien hij behield tot 12 Sept. 1834, toen hij secretaris werd van den Apostolischen Administrator van het Vicariaat te 's Bosch. Op den 23 Maart 1852 ontving hij zijne benoeming tot pastoor te Boxtel en Deken van Oirschot. Later, op den 23 Sept. 1856, werd bij deken van 's Bosch en plebaan der Kathedraal. Op den 4 Mei 1861 tot bisschop van Haarlem benoemd, werd hij den 23 Junij van datzelfde jaar in de kapel van het Seminarie te Haaren geconsacreerd. Gedurende het afgeloopen jaar zijn ongeveer 2200 vreemdelingen van verschillende natiën over de grenzen van het Rijk geleid, waarvan 534 uit Harderwijk, die aldaar voor de dienst in Oost-Indië wegens valsche of onvoldoende papieren waren afgewezen. Op den 31 Dec. 11. heeft Denemarken zyn besten dichter, na Oehlenschlager, namelijk Frederik Paludan Müller ver loren, in den leeftijd van 67 jaren. Hij genoot sedert jaren een toelaag van 3000 kroonen uit 's lands kas. Zestal te Alkmaar: ds. J. de Vlieger, pred. te Katwijk aan Zee; dr. Riemens, pred. te Driebergen: ds. B. van Schelven, pred. te Oost- en West-Souburg; dr. P. D. Schouw Sant voort, pred. te Leiderdorp; ds. Akman, pred. te Benschop; ds. P. C. van Oosterzee, pred. te Heino. Drietalds. J. de Vlieger, dr. Riemens en ds. P. vanSclielven. In het Provinciaal Blad, No. 88, van 1876, is opge nomen eene circulaire aan de gemeentebesturen, van den 29 Dec. jl., van den commissaris des Konings in deze provincie, waarin mededeeling gedaan wordt van nieuwe voorschriften van den minister van Binnenlandsche Zaken, omtrent de statistiek der bevolking en waarbij wordt voor geschreven, dat de inhoud der registers van den Burgerlijken Stand voor zooveel noodig maandelijks in staten worden gebragt, die zoo spoedig mogelijk aan de provinciale bureaux van statistiek en aan het departement van Binnen landsche Zaken ter verdere bewerking moeten worden ingezonden. Voor zoover de sterfte-statistiek betreft, is daarbij het gebruik van kaarten voorgeschreven, onder scheiden door verschillende kleuren, naar het geslacht en den burgerlijken staat der overledenen. De minister heeft dezen gewijzigden vorm wenschelijk geacht ter bevordering van grootere juistheid in de opgaven en ter verkrijging van onderscheidene opgaven, voor de statistiek niet van belang ontbloot. Naar de Amst. Crt. verneemt zijn in de maand Dec. geschut: Noordzeesluizen. Naar zee: 8 fregatten of barken, 5 brikken, 9 schooners, 1 raderstoomboot, 40 schroef- stoomschepen en 1 ander vaartuig, te zamen 63 schepen, inhoudende 19,699 tonnen. Uit zee: 6 fregatten of barken, 1 brik, 5 schooners, 1 kofschip en 37 schroef- stoomschepen, te zamen 50 schepen, inhoudende 18,864 tonnen. Totaal 114 schepen, inhoudende 38,533 tonnen. Vorige maand 129 schepen, inhoudende 43,454 tonnen, te zamen sedert de opening op 1 Nov. 343 schepen, inhoudende 81,987 tonnen. Oranjesluizen. 2 schoeners, 4 kofschepen, 113rader- stoombooten, 182 schroefstoombooten, 2576 tjalken en pramen, 844 visschersvaartuigen en 8 andere vaartuigen; te zamen 3729. Vorige maanden 76,935. Totaal in het jaar 1876 80,664 schepen, houtvlotten inbegrepen; in het jaar 1875 68,935; in het jaar 1874 80,823; in het jaar 1873 86,753; in het jaar 1872, na de opening dersluizen op 18 Maart, 70,395 schepen. Totaal generaal 387,570 schepen, houtvlotten inbegrepen. Het contingent suppletie-troepen, dat in den loop jaars naar Oost-Indië zal worden uitgezonden, is vastgesteld op 2500 man. Bij een buitengewoon Politieblad, is gesignaleerd de persoon van Johannes Bernardus Leusing, oud 14 jaren, geboren te Groenlo, laatst wonende te Ruurlo, die uit het huis van verbetering en opvoeding van jongens te Alkmaar op 29 December is ontvlugt. Men schrijft ons van Texel, dd. 5 dezer: «Het zoontje van den stalhouder Bakker had gisteren het ongeluk van het dek in het ruim van een vaartuig te vallen, waardoor hij zich deerlijk bezeerde.» Men schrijft ons van Texel, dd. 5 dezer: «Het zal zeker aan onze mede-ingezetenen aangenaam zijn te vernemen, dat op aanstaanden Donderdag, ten huize van W. Moojen, eene tooneelvoorstelling zal worden gegeven, geheel ten voordeele van het fonds voor de op te rigten algemee.ne beioaarschool aan den Burg, door het gezelschap, dat ook bij een vroegere gelegenheid voor een even nuttig doel en met zoo gunstig gevolg is opgetreden. De keuze der stukken, de namen der dilettanten, de prachtige costumes en het nuttig doel dat beoogd wordt, zal voorzeker velen tot deelname aanmoedigen en deze onderneming, zoo wij hopen, een krachtigen stoot geven aan de oprigting der zoozeer gewenschte bewaarschool In het jaar 1876 zijn in de gemeente Wieringen [geboren 79 kinderen, 43 mannelijke en 46 vrouwelijke, [overleden 38 personen, 12 van het mannelijk en 19 van het vrouwelijk geslacht; de geheele bevolking bedroeg op 31 Dec. jl. 2277. Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld, dat iin den nacht van Donderdag op Vrijdag bij den landbouwer C. Kcijzer, aan het Zand, een zwart schaap reeds 2 zwarte lammeren heeft geooid. In het jaar 1876 zijn te Anna Paulowna geboren 77 jongens en 66 meisjes, te zamen 143 kinderen, over leden zijn 82 personen, waarvan 51 van het mannelijk en 31 van het vrouwelijk geslacht. In de gemeente hebben zich gevestigd 271 personen en haar verlaten 471 personen. De bevolking, die op 31 Dec. 1875 bedroeg 2889, telde iop 31 Dec. jl. 2750 personen en verminderde alzoo met 139 personen. Het getal der huwelijken bedroeg 22. Naar de verschillende godsdienstige gezindheden is do bevolking verdeeld als volgt: Ned. Herv. 2082, Evang- Luth. 16, Herst.-Luth. 4, Doopsgez. 167, Remonstr. 2, jChrist. Geref. 150, R.-Cath. 328, B. Clerezy 1. Aangaande liet ongeval op het Noordhollandsche Kanaal, wordt nog berigt, dat het vaartuigje door den hevigen wind is omgeslagen en dat van de 4 personen, die er in zaten, drie werden gered. Een van dezen is echter aan de gevolgen overleden. Het lijk van den ver dronkene is opgevischt. Jl. Woensdag had te Callantsoog de eerste volks- voordragt plaats, welke door het ongunstige weder niet zoo talrijk was bezocht, als men dit wel verwacht had. Ds. A. de Joode droeg voor het gedicht Iienoch Arden,» naar het Engelsch, de heer A. Klerk Az. «Een woord van liefde en lof voor huismoedersen de heer Jb. Zander «De bekeering van een dronkaard.» Voordragt voor hoofdonderwijzer te Groot-Schermeer: de heeren J. Ditmars, J. Edel, M. J. Rotgans, S. Baert, J. Vis, W. Sieuwerda. De storm van de jongste dagen bragt niet veel schade toe aan de werken van de haven van IJ muiden. Volgens de Standaard, zakte de zeebreker over een lengte van 80 meter ongeveer 1 meter, terwijl eenige betonblokken werden afgeslagen. Omtrent de vermelde doorbraak van een dijk in den IJpolder verneemt men nader, dat het westelijk gedeelte van polder III (Groote IJpolder) geheel droog is, doch dat het oostelijk gedeelte, voorbij Sloterdijk, onder water staat. De verwoesting in bovengenoemden polder is volgens de St. te grooter, daar deze polder bereids geheel verkaveld was en de slooten er reeds waren ingeschoten. De schade wordt globaal berekend op f 100,000. Toen men jl. Donderdag bezig was met op het binnenplein van het voormalige Oudemannenhuis te Amster dam, het standbeeld van M. A. de Ruyter weg te nemen, brak een der touwen, waardoor het sierlijke beeld met een vervaarlijk geraas van zijn voetstuk stortte en voor een gedeelte verbrijzeld werd. Men meldt uit Amsterdam aan deGron.Crt. ,dd. 3 dezer: «Hoewel velen teleurgesteld zijn, dat de benoeming van een hoofdcommissaris van politie vóór den 1 Jan. niet is geschiedt, is de benoeming daarom nog niet op losse schroeven gesteld. Het is meer dan zeker, dat mr. F. de Klopper eervol ontslag zal erlangen als hoofdcommissaris, dat de gemeenteraad hem zijn volle salaris (f 3500) zal laten als wachtgeld en dat de heer P. W. Steenkamp, k'ommandant der brandweer, door den minister van justitie zal worden voorgedragen aan den Koning om tot hoofdcommissaris te worden benoemd. Het salaris zou dan bij koninklijk besluit op f 5000 worden gebragt. "TTT* Men verwacht, dat de heer mr. N. J. den Tex zal aftreden als secretaris der Kamer van Koophandel, daar hij eene andere betrekking zal gaan vervullen. Voor deze betrekking zijn nu reeds een aantal sollicitanten.» Reeds op den Olymp was 't bekend, dat Venus en Mars op een goeden voet met elkaêr stonden, en niet alleen uit de mythologie, ook uit de werkelijkheid weet men, dat het vrouwelijk geslacht voor de militairen groo tere gevoeligheid pleegt aan den dag te leggen, dan voor het gros der mannelijke stervelingen. Voor een schitte rende uniform is, helaas, al menig vrouwenhart bezweken. Zoo ook de jufvrouw, die den 12 Dec. 11. plotseling zulk een geweldige liefde opvatte voor een rijdenden artillerist uit 's Hage, die voor twee dagen met verlof te Amster dam vertoefde, dat niets, zelfs niet het einde van dat verlof (14 Dec.) haar kon bewegen, de zijde van den aan gebedene te verlaten, doch dat zij hem overhaalde, niet op den bepaalden tijd naar zijn garnizoen terug te keeren. Dan, onze artillerist was een plaatsvervanger, afgeleverd aan den lande door een van die mannen, welke men in de wandeling «zielverkoopers» noemt, ofschoon zij men mag dat zeggen zonder hen te beleedigen bepaald meer in ligchaam dan in ziel handel drijven. De soldaten- leverancier nu vond het allesbehalve verrassend te hoóren, dat de door hem geleverde plaatsvervanger niet te zijner tijd op het appèl was verschenen en voelde reeds met schrik de gevolgen van dat verzuim in zijn zak. Onmid dellijk nadat hij er kennis van had gekregen, besloot hij tot een speurtogt tegen den artillerist; zelfs organiseerde hij een ware klopjagt, minder wreed en treffend dan de jagt, door Beecher Stowe zoo aandoenlijk geschilderd, maar daarentegen zeer vermakelijk en rijk aan kluchtige episoden. Men ziet in zijne verbeelding den kooper en verkooper van den rempla^ant de stad in alle rigtingen doorkruisen, den neus in den wind en de ooren gespitst. Nu en dan meent bij op het goede spoor te zijn, hem voor een of meer borrels door een goeden vriend aange wezen; maar weldra merkt hij, dat hij de speelbal is geweest van een guit. Geen kroeg, die niet door hem wordt bezocht; geen danshuis, waarin hij zich niet waagt; geen soldaat of politie-agent, dien hij niet aanklampt mét de vraag«Hebt gij ook een rijdenden artillerist gezien Maar altijd luidt het antwoord op die vraag: «neen!» of «nergens!» Veertien dagen had die jagt op den militair geduurd en de man bleef onvindbaar, totdat eindelijk den jager een gerucht ter oore komt, dat zijn man gezien is met zekere Anna. Een snoek schiet niet sneller op het aas af dan de zielverkooper op de woning van die Jufvrouw, en, bijgestaan door de politie, stelde hij een naauwkeurig onderzoek in, maar niemand werd gevonden, die op den artillerist geleek, niets dat aan hem denken deed. Boven dien, jufvrouw Auna wist van niets, en onverrigterzake moesten de menschenjagers aftrekken, om elders het vorschen en speuren voort te zetten. Dit geschiedde te vergeefs tot eergisteren middag, toen eindelijk, naar men wil; op aanwijzing der buren van ge zegde Anna, de rijdende artillerist uit den schoorsteen werd gehaald, waarin hij door vrouwenlist.vier-en-twintïg dagen voor onbescheiden oogen werd verborgen gehouden.(Am.Crt.) Jl. Donderdag is onder Haarlem in een weiland een man gevonden, die verleden week doodgevroren is. Hij was 50 jaar oud. Ik was eergisteren, Kersmis, te Parijs, zoo meldt men o. a. van daar aan de N. Rott. Crt., en heb er de Boulevards, van de Madeleine naar de Bastille, afgeloopen, heen langs den eenen kant, terug aan den anderen. Het was op de breede trottoirs zoo vol, dat men naauwelijks den eenen voet voor den anderen kon zetten. De winkels aan beide zijden hadden langs de geheele uitgestrektheid, met het oog op aanstaande Nieuwjaar, hun pronk uitgestald. Maar hoe prachtig die uitstallingen ook waren, de aandacht viel vooral op de onafzienbare rij kraampjes, welke tegen dien tijd, bij exceptioneele vergunning, opgeslagen zijn langs de trottoirs, tegenover de huizen. Wat die honderden en honderden kraampjes te aanschouwen geven, is eene af spiegeling in 't klein van den Parijschen geest, wuft en ligtzinnig, zoo ge wilt, maar vernuftig, rijk aan hulp middelen, om zoowel iets nieuws en tevens goedkoop uit te vinden, als om den voorbijganger door iets origineels te lokken. De kraampjes verkoopen van alles; maar inzonderheid voorwerpen, die in de kleine huishouding tot Nieuwjaarsgeschenken kunnen dienen: goedkoop speelgoed,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1