Buitenland. tevredenheid wegens de redding op 30 Dec. 1876 van twee per sonen, die met hun visschersvaartuig nabij Terschelling in het ijs vastraakten, verleend de bronzen medaille; verder als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, aan den luit. ter zee 2de kl. H. O. Feitb, de zilveren medaille en aan de raatrozen 3de kl. J. J. E. Langkruis en P. Numan, ieder de bronzen medaille, wegens de redding van een over boord gevallen schepeling van het stoom schip Citadel van Antwerpen, op 27 Oct. 1876, ter reede van Pedir, en aan de matrozen 2de en 3de kl. A. J. Mook en J. Okkes, voor ieder mede de bronzen medaille, wegens de redding van een over boord gevallen schepeling van genoemd stoomschip, op 2 Oct. 1876, mede ter reede van Pedir; voorts aan ieder der bovengenoemden een loffelijk getuigschrift. Frankrijk. In de kerk St.-Augustin te Parijs werd jl. Maandag de jaarlijksche lijkdienst voor Napoleon III gehouden. Ongeveer 12,000 personen waren in de kerk en in hare nabijheid bijeengekomen, allen met het adelaarsteeken of met ruikers van viooltjes voorzien. Rouher was met de Bonapartistische afgevaardigden en de voornaamste aanhangers dier partij tegenwoordig. Het publiek bragt eene ovatie aan Paul de Cassagnac. Een sterke politiemagt was op de been, doch de orde bleef ongestoord. Jl. Zaturdag had in de nieuwe opera te Parijs het eerste bal masqué plaats. Bijna alle vreemde diplomatieke en vele aanzienlijke personen bevonden zich met hunne dames onder de toeschouwers. De ontvangst bedroeg 84.050 frs. Strauss dirigeerde de dansmuziek. Métra ge durende de pauseringen. Zie hier wat we lezen omtrent de eerste repetitie zijner muziek, welke Donderdag te voren voor een 2000 tal toehoorders uit de hoogste en eerste kunstenaarskringen plaats had. Het concert begon tegen half vier. Strauss stond voor zijn lessenaar en gaf het teeken voor 't begin van de walsAimerboire, chanter. Kaarsregt, als een houten soldaat, keert Strauss zich onder de eerste maten van de introductie naar zijn orchest, de beide armen als een paar wegwijzers zoo stijf uitgebreid, en met gebiedend gestrekten strijkstok. Naarmate de melodie breeder wordt, schijnt die strijkstok zich te ver lengen. Men ziet hem als 't ware zich over 't gansche orchest van 125 man uitstrekken, 't Is geen strijkstok meer, 't is een reuzenstaf. De introductie is geëindigd, de wals begint, eerst lang zaam, daarna mollig, wegslepend, eindelijk hartstogtelijk, bruisend. Nu draait en wendt Strauss zich op zijn hielen, en den rug naar de muziekanten gekeerd, grijpt hij zijn viool en speelt mede, met vliegende haren, vlammend oog en rusteloos de maat stampenden voet, om zoodoende aan zijn orchest de soort van muzikale roes mede te deelen, waarin hij verkeert. Het orchest was zamengesteld uit de beste muziekanten van de twee bekende orchesten van Métra en Besselievre. In 1875 bedroegen de uitgaven van de «Revue des Deux-Mondes» 589,193 fr., de ontvangsten 1,027,189 fr. Buloz, de oprigter van dat tijdschrift in 1830, is dezer dagen overleden. Engeland. Aan de Derby-wedrennen van dit jaar zullen 34 vreemde paarden deelnemen, waaronder twee waren aangegeven door den heer Shortland, het pseudoniem van den Prins van Oranje Een dezer paarden is echter gestorven. Dnitschland. De daders, die uit wraak het huis van den burge meester Heim te Kirchheim, met dynamiet gedeeltelijk in de lucht hebben doen springen, zijn ontdekt en gevat. Het zijn een tuiniers- en een steenhouwersgezel. De regtbank te Wiesbaden heeft den 22 der vorige maand een molenaar, die meel met zwaarspath had ver- valscht en verkocht, veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf, 1000 mark (f 600) boete en verlies van burgerlijke regten voor 1 jaar, zijn helper tot 1 maand gevangenisstraf; beiden in de kosten. Amerika. Door het zachte weder is het ijs op de Ohio opge broken en eene overstrooming ontstaan, welke te Pittsburg groote schade heeft veroorzaakt. 7 stoomschepen, 400 kolen- en andere schuiten zijn verongelukt. De schade wordt te Pittsburg op 2 millioen en te Cincinnati op 400,000 dollars geschat. Ook andere steden aan de Ohio hebben groote schade geleden. Honderden schepen dreven de rivier af, bekneld in groote ijsmassa's, met een snelheid van tien mijlen in het uur. Stoomvaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. pbins hendrik. 80 Dec. alhier aang., vertr.24Febr. Psinsis Amalia. 13. Jan.van Batavia vertrokken. Peins van Oranje. 25 Nov. van hier vertrokken. 9 Jan. te Batavia aangekomen. C o n e a d. 13 Jan. van hier vertrokken. 17 Jan. Southampton vertrokk. Koning dee Nedeelanden. 24 Dec. van Batavia vertrokken. 16 Jan. Port-Saïd aangek, en vertr. vooewaaets. 23 Dec. van hier vertrokken. 12 Jan. Suez aang. en vertr. m ad üea. 28 Nov. alhier aangekomen. Holland. 11 Nov. van hier vertrokken. 28 Dec. te Batavia aangekomen. c e l e b s s. 31 Dec. alhier aang, vertr. 3 Febr. Stad Amsterdam. 13 Dec. van Batavia vertrokken. 16 Jan. te Marseille aangek. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: D. de Beer, smid en D. Lammers. GETROUWD: W. v. d. Eijk en E. Baas. J. Breebaart en D. Sevenhuijsen. BEVALLENJ. E. Faber, geb. Bakker, D. B. W. C. Stelleman, geb. Dieho, D. M. H. Timmerman, geb Weetniet, D. A. J. Wentel, geb. van Gans, Z. OVERLEDEN: Geene. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 10 tot 17 Januarij 1877. ONDERTROUWD en GETROUWDGeene. GEBORENKlaasje, dochter van Abraham Lagerveld en Antje Vlaming. Adriaan, zoon van Jan Kikkert Adriaansz. en Neeltje Zuidewind. Ilijnderika Maria, dochter van Leendert Wiegel en Jannetje Wetsteen. Jannetje, dochter van Koenraad de Boer en Neeltje Vos. Passchier Hendrik, zoon van Jan Passchier Quant en Catharina Wijker. OVERLEDENNeeltje Bruin, 5 jaren, dochter van Cornelis Bruin Hz. en wijle Wijntje Koorn. Pieter Bakker, 34 jaren, gehuwd met Catharina Blom. Dirkje Bruin, 38 jaren, dochter van Albert Bruin en Jannetje Abbenes. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Van 1 tot 15 Januarij 1877. ONDERTROUWD: Cornelis Schrijver, 27 jaren, wonende te St. Maarten en Grietje Raven, 21 jaren. Arie Geel, weduwnaar, 38 jaren en Johanna Hendrika Keijzer, 24 jaren, wonende te Nieuwendam. GETROUWD: Klaas van Duin en Huibertje Keijzer. GEBORENCornelis en Dirk, zonen van Gerrit Bos en Grietje Grin. Grietje, dochter van Cornelis Stam en Neeltje Metselaar. Cornelis, zoon van Gerrit Kuit en Bregje Ambuul. Jacob, zoon van Cornelis Stam en Antje Thomasz. OVERLEDENCornelis, 7 maanden, zoon van Jacob van Zonen en Marijtje Metselaar. Geertje de Waard, 59 jaren, echt- genoote van Jan Scholvanger. Wilhelmina Smit, 74 jaren, eclit- genoote van Pieter van Drierch. Pieter Rapstok, 55 jaren, echt genoot van Aafje Ambuul. Antje, 3 jaren, dochter van Harraen Hagen en Trijntje Bakker. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). :p» •3 p s K 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. The/mometer C. ■jf S Toestand "o o van p-l de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 17 12 zto. 12k. 761.84 f 1.54 5.7 t 3.1 O.Ssj Golvend 18 8 zzo. 6,/ 761.07 t 0.77 2.2 t 0.8 0.87 weingolv 18 12 zto. 7 761.51 f 1.20 8.7 t 1.0 0.88j i Weersgesteldheid: 17 Jan. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, winderig. 18 Jan. 8u. 18 Jan. 12 u. n Haven van IJmuiden. Binnengekomen 16 Jan. Mayqueen, st., Green, Huelva. 17 Jan. Niets. Vertrokken 16 Jan. Niets. 17 Jan. Alertst., Steeksma, Huil; Kestrel, st., Carew, Londen. Marktberigten. AMSTERDAM, 16 Januarij. Tarwe. Op levering lager; Maart en Mei f 310. Rogge. Op lev. iets flaauwer; Maart f201, 200; Mei f 204, 203. Lijnolie. Maart f29, Voorj.f29^, Junij/Aug. f 30, Najaar f 30^. 17 Januarij. Tarwe. Op levering geen koers. Rogge. Onveranderdnieuwe Galatz f 200 van boorddito f208; Petersb. f 200. Op lev. flaauwerMaart f199, 198; Mei f202, 201. Koolzaad. Onveranderd; dadelijk en in Aprilf450; Oct. f429. Raapolie. Per 100 KG. onveranderd; Vliegend f 44£; Mei f 45; Sept./Dec. f 4142. Lijnolie. Per 100 KG. onveranderd; Vliegenn f 28JMaart/ Mei f 291; Sept./Dec. f 30£. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. f 1.35, 2de kw. f 1.10 per KG. Graskalveren f 35 a 50. Nuchtere Kalveren f 4 a 8. Vette Varkens 50 a 60 c. per KG. ROTTERDAM, 16 Januarij. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1050 Run deren, 140 vette en Gras-Kalveren, 13 nuchtere Kalveren, 186 Schapen en Lammeren, 381 Varkens en 80 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 86 a c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 75 a c.Kalveren 1ste kw. 125 a c., 2dekw. 110 a c., 3de kw. 100 ac.Schapen 1ste kw. 85 a 90 c., 2de kw. 80 a 85 c., 3de kw. 75 a c.; Varkens lste kw. 70 a c., 2de kw. 68 a c., 3de kw. 56 a 66 c.; alles per kilogram schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 72, 2de kw. f 66, 3de kw. f 64. SCHIEDAM, 17 Januarij. Jenever f 17,25, Arast. proef f 18,60, Moutwijnfl2,per N. vat. KAMPEN, 15 Januarij. Hooi. Buiten- f 20,a 22,en Binnen- f 18,a 19, per 1000 kilogrammen. MEPPEL, 15 Januarij. Hooi. f 30 a f 45 per 500 KG. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. LATfieE fiEIUGTEK. Men meldt uit Purmerend, dd. 17 dezer: «Onze gemeente-secretaris, de heer J. Gediking, had het voorregt deze week zijn 25jarige ambtsvervulling te gedenken. Van onderscheidene zijden ontving de jubilaris blijken van belangstelling in dit voor hem zoo heugelijk feest.» Men berigt uit Venlo dd. 16 dezer aan het Yad.: «Heden namiddag had nabij het station Gladbach een ernstig spoorwegongeluk plaats. De van Dusseldorp komende trein stootte nl. met zulk een kracht tegen een hem tegemoet snellenden rangeertrein, dat verscheiden wagons, waaronder de postwagon, werden verbrijzeld. Een 20tal passagiers werden voor het meerendeel zwaar gekwetst. O. a. werden van een hoogst zwangere dame de beide beenon verbrijzeld, terwijl een postbeambte een ernstige wonde aan het hoofd ontving. De Koning van Spanje zal den 15 Febr. naar Malaga vertrekken, om het bevel over het escader van de Middellandsche zee te aanvaarden. Eene dépêche van de Indische regering begroot op 6,500,000 p. st. de uitgaven, ten behoeve van de door hongersnood geteisterde presidentschappen Bombay en Madras. Oostersché kwestie. De Groote Raad te Kon- stantinopel zal, naar men gelooft, de voorstellen der mogendheden eenvoudig verwerpen. De wapening wordt op groote schaal voortgezet. De regering heeft besloten om aan haar voornemen tot uitgifte van 7 millioen Turksche ponden in nieuw papiergeld geen gevolg te geven. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. 4 Paarden f 60al50 Veulens - a Stieren - a 20 Gelde-Koeijen - 140a240 Kalf-Koeijen - a Vaarzen - a Hokkelingen - a 12 Nucht.Kalreren - 8a 20 Vette Rammen - a 700 Schapen - 10a28£ Lammeren t a Bokken&Geiten - - a - 20 MagereVarkens - 15 a 25 20 Biggen - 9 a 15 50 Kippen c. 50 al60 40 Eenden -100 al25 Boter per kop -110 al20 Kaas per kilogram - 35 a 40 Kip-Eijeren per 100 -525 a625 Eend-Eijeren ua Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderen, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vinden, en moest zij haar taak beperken om het lijden der teringzieken te verligten en 't leven, met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend, dat men den borstlijders aanraadt een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennebosschen, waarvan de uitwaseming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsen, en 't is voornamelijk tot dezulken dat wij onze woorden rigten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een harstachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bronchitis ont aarden. 't Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebben, zich er van bediene, zoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, ouidat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenen, dat ze een zware verkoudheid of ligte bronchitis hebben als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teerwater. Vroeger deed men wat teer in een karaf, en vulde die met water, dat men tweemaal per dag schudde, gedurende een week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossing, waar- j van de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangenamen smaak. Tegenwoordig j vindt men bij de beste apothekers, onder den naam van Goudron de Guyot, een zeer geconcentreerde teerlikeur, die u in staat stelt, om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teerwater te bereiden van 1 niet onaangenamen smaak. I Men doet een of twee theelepeltjes van genoemde teer- I likeur in een glas water, en men verkrijgt terstond een teerwater, meer of minder met de aromatieke bestanddeelen der teer bezwangerd, en van zoo geringen prijs, dat een flacon van twee francs voldoende is om tien a twaalf liters teerwater te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstelligen, heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien, die bij eiken flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur Goudron de Guyot) dat men, met den besten uitslag, proeven genomeu heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, als ook te Brussel, Weenen en Lissabon. 1 De heer Guyot heeft tevens kleine capsules, ter groote van een gewone pil vervaardigd, die onder een enveloppe 1 van gelatine zuivere Noorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die I een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. I Twee of drie teercapsules, genomen op 't oogenblik dat I men gaat eten, vervangen gemakkelijk de teerlikeur. Ieder i flacon van twee francs vijftig centimes bevat zestig capsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goedkoop het gebruik is der capsules de Goudron de Guyot. Vijf tot zeven en een halve cent daags. Wanneer eene verkoudheid ver- ouderd is, of wanneer men het effect wil bespoedigen, kan 1 men de teercupsules gelijktijdig gebruiken met de teerlikeur, die men bij 't eten en naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ontslaat van het gebruik van afkook- seis, patés en siropen en dikwijls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende uitwerking.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3