HELDERSCHE Ë.Y MEI ttËDIEPËR COURANT. 1877. N°.13. Woensdag 31 Jannarij. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. EERSTE BEKENDMAKING. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. Binnenland. „W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. B f franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau MOLENPLEIN N°. 163. regels 60 Cents, Prijs der Advertentiën: Van 1— elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag; vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder maken bekend, dat de LOTING over de in 1876 in deze gemeente ingeschrevenen voor de ligting der Nationale Militie van 1877 ia bepaald op VRIJDAG den DRIE-EN-TWINTIGSTEN FEBRUARIJ eerst komende, des voorraiddags ten half elf ure. De loting zal plaats hebben in de BOUWZAAL, achter het Bureau voor Gemeentewerken op de Kerkgracht. •Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunuen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebragt door belang hebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebragt, dat zij die vermeenen vrij stelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. De lotelingen die vrijstelling van dienst reclameren wegens broederdienst of als eenige zoon, moeten zich op VRIJDAG den TWEEDEN FEBRUARIJ te voren vervoegen aan het Raadhuis eerstgenoemden met de geboorte-bewijzen van al hunne broeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broeders, op wier dienst zij hunne reclutne gronden, en laatstgenoemden met de trouwacten hunner ouders, en wel zij wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met K des morgens tussehen 9 en 12 ure, en zij wier geslachtsnamen beginnen met de letters L tot Z des namiddags tussehen 4 en 7 ure. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 25 Januarij 1877. L. VKRHEY, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Helder maakt bij dezen aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat het KOHIER DER GROND BELASTING OP DE GEBOUWDE EN ONGEBOUWDE EIGENDOMMEN, dienstjaar 1877, den 23 dezer door den Heer Provincialen Inspecteur is goedgekeurd en iuvorderbaar verklaard. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 26 Januarij 1877. STAKMAN BOSSE. 6) EEN VREESELIJK MASKER. DOOM E. M. VACANO. Slot Wat was het een schoone nacht, waarin graaf Edmond na dit bal ten zijnent wakend den aanbrekenden dageraad begroetteZijne vertrekken lagen op de eerste verdieping van het logement.en zagen uit op een overdekten tuin, waar de gasten gewoonlijk het ontbijt gebruikten. Een woud van oleanderboomen omgaf daar de verschillende tafels en stoelen, en daar de glasruiten in de bekap- ping geopend waren, steeg de zoete, amandelachtige geur der oleanderbloesems vrij naar boven. Het was te middernacht reeds rustig en stil in dit fashionable hotel. Edmond had geen licht aangestoken en zich alleen van zijn rok ontdaan. Hij zat voor het open raam va'u zijne slaapkamer, omschenen door de zilveren stralen vau de heldere volle maan. Wist hij, dat hij Christine beminde? Misschien niet. De ware, de echte, de eerste en éénige liefde van het mannenhart, die zoo plotseling en onverwacht te voorschijn treedt, zonder zich vooraf te laten gissen, geeft zelden zich zelve reden van haar eigen be staan, evenals liet kind dat niet philosopheert, maar eenvoudig liefheeft. Docb één zaak wist Edmond, hij gevoelde het diep en ontwijfelbaar: dat zijn leven voortaan uur voor uur verbonden was met het hare. Dat zijn leven zonder haar voortaan doodsch en verwoest zou zijn, gelijk het nog gisteren doelloos en kleurloos was geweest, ten spijt van al zijne jeugdige blijmoedigheid. O zoete keten, die hij aan zijne ziel voelde o zalige gevangen schap der echte liefde, gij zijt zooveel heerlijker dan de vrijheid die geen liefde kent! Edmond voelde zijn hart overvloeien van verlangen en vreugde. Hoe lang duurde deze nacht? Wanneer zou hij haar wederzien? Plotseling overviel hem het angstige denkbeeld: zou zij hem misschien bedrogen hebben? Zou hij haar niet wederzien? Maar neen. Zij had niet gelogen toen zij hem zeide: „Ik geef er u mijn woord op, dat wij elkaar zullen wederzien." Hoe waar, hoe kinderlijk, hoe openhartig was haar karakter en hoe onbegrijpelijk lieftallig haar jeugdig gezichtje! O gij bruin kopje, als Edmonds handen u eens grijpen en gij u gewillig stil moet houden voor een kus, die uwe heldere oogeu sluit, bestond er grooter zaligheid dan deze voor zijn ontwaakt, betooverd mannenhart? Hij dacht er slechts een oogenblik over, dat die onschuld een leugen, dat dit lachen een vertooniug kon geweest zijn. Slechts een oogenblik kwam de gedachte in hem op aan de halfvergeten profetie van den rooskleurigen duivelMaar neen, hij was toch niet doof of blind, zelfs in zijne liefde niet: hij kende de vrouwen en hij kende het leven. De schuldeloosheid laat zich niet huichel achtig voorwende» door een van schuld bewuste; de reinheid laat j Het Gemeentebestuur van den Helder brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 8 der wet van den 2 Junij 1875 (Staatsblad No. 95), ter kennisse van het publiek, dut de volgende vergunningen zijn verleend: a. aan A. VOS Rz., tot uitoefening eener Stoomhoutzagerij, op het perceel, Sectie A, No. 5923, nabij de Evang. Luth. Kerk; h. aan P. KROON, tot uitoefening eener Slagterij, in het huis staande in de Keizerstraat, Sectie A, No. 5892; en c. aan A. LONDON, tot uitoefening eener Broodbakkerij, in het huis wijk I, No. 518, Sectie A, No. 5723, in de Koningstraat. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 27 Januarij 1877. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWE DIEP, 30 Januarij. Het hoofdbestuur der vereenigingVolksonderwijs» Leeft eene circulaire verzonden aan de afdeelingen ook bij het afdeelings—bestuur alhier is zij ontvangen houdende mededeeling van 't plan om op nader te bepalen tijd en plaats een buitengewone algemeene vergadering der ver eeniging te houden. Het doel dier vergadering zal zijn: bespreking van het wetsontwerp tot heiziening der wet op het lager onderwijs. Het hoofdbestuur zal echter vooraf zijn oordeel over het regeringsontwerp openbaar maken en beveelt de bespreking der zaak in de afdeelingen aan, ook als voorbereiding om de aanstaande algemeene vergadering aan haar doel te doen beantwoorden. We voldoen aan een ons gedaan verzoek, door de aandacht te vestigen op de achterstaande annonce, waarbij wordt aangekondigd eene lezing, in Musis Sacrum alhier op Donderdag a.s. te houden door den heer dr.B.Tideman, van Hoorn. Velen zullen zich, naar wij vertrouwen, opgewekt gevoelen om den spreker te gaan hooren, die in onder scheidene gemeenten dezer provincie achtereenvolgens optreedt en, naar we vernemen, steeds met veel genoegen wordt gehoord. De heer P. A. van Aken. onlangs benoemd tot ingenieur directeur bij de geprojecteerde waterleiding te Leiden, werd gepasseerde week door eenige zijner vrienden en heeren machinisten der Stoomvaartmaatschappij Nederland verrast met een uiterst prachtig geschenk, bestaande in een gouden zich niet voorstellen door een vernederde hoogstens op het tooneel, waar het blanketsel, het voetlicht en het woord des dich ters tussehen de comediante en den toeschouwer staan. „En zelfs als het onmogelijke mogelijk ware!" sprak zijn moedig, levens lustig en naar liefde dorstend hart, vol krachtige trots. „En zelfs wanneer zij, in plaats van een kind te zijn,* een gevallene ware.... ik bemin haar! Haar blik doet mijn hart sidderen, haar glimlach doet mijne ziel juichen, de klank harer stem opent den hemel voor mij.... Ik zal haar aan mijn hart drukken tot mij van omhoog, als zij een engel, tot mij uit de diepte, als zij eene tooneelspeelster is Zoo brak de ochtend aan. Blozend, vriendelijk, de prachtigste herfstmorgen dien men zich voorstellen kan. Doch hij kon niet te huis blijven, en het gewoel op straat hinderde hem. Hij moest goede menschen zien gelukkige en goede menschen. Degeen, die hem in YVeenen het liefst was, was de majoor baron Ernst Lodes, van den generalen staf, een geestig, ridderlijk en gemoedelijk officier. En dien zocht hij op. Hij maukte groot toilet en koos het middaguur, want majoor Lodes was sedert hunne laatste samenkomst in het huwelijk getreden, met een dochter van den gepensioneerden generaal graaf Fischer. In de woning van zijn boezemvriend aangekomen, liet hij door den knecht zijn kaartje boven brengen. De majoor, een jong officier, die zich prachtig voordeed, stond juist op het punt om uit te rijden enpleine parade de Keizer zou groote revue houden en hij ontving graaf Edinond gelaarsd en gespoord, in een schitterende uniform, met oprechte vreugdeblijken in zijn salon. „Eindelijk komt ge dan toch, mijn oude vriendIk wist reeds sedert gisteren dat gij in de residentie zijt.... Natuurlijk hopen we dat ge bij ons blijft.... Ik moet tot mijn spijt uitrijden mijn Nyajas staat gezadeld op de plaats er is revue.... Als ge liet schikken kunt, moet gij wachten tot ik terugkom.... Kunt gè bij ons blijven eten? Ik laat u over aan mijne vrouw ah, daar is ze......" Tegelijkertijd trad een schoone achttienjarige jonge dame met een vriendelijken glimlach om de lippen het vertrek binnen. „Hier hebt ge mijn besten vriend, graaf Edmond Nespar, lieve Christine," sprak de majoor tot zijne bekoorlijke jonge vrouw, die met een schalksch lachje voor Edmond boog en hem onbevangen de hand reikte. Graaf Edmond greep die hand niet om te groeten, maar om een steun te hebben bij de bedwelmende duizeling die hem overviel.... De vrouw van den majoor, de baronnes Lodes, washet rose domino uit den afgeloopen nacht! Als een goede huisvrouw heette de dame hem hartelijk „welkom" in haar woning, met haar zilverreine stem en haren opgeruimden meisjesachtigen lach. De majoor, die reeds half buiten de kamer was, sloeg broederlijk den arm om graaf Edmonds schouder en terwijl hjg hem zoo eenige schreden medevoerde, fluisterde hij hem remontoir-horologe, met dito ketting, als bewijs van hoog achting en waardeering zijner verdiensten, gedurende den tijd, dat hij als ingenieur van het stoomwezen bij genoemde Maatschappij fungeerde. Jl. Zondag kwam alhier binnen de Pernisser viscli- logger Admiraal, stuurman J. Noordzij, met 1450 stuks kabeljaauwen, 100 lengen, 2500 schelvisschen en 10 heil botten; hij was tien dagen in zee geweest. Van eene derge lijke overvloedige vischvangst heeft men in lang niet gehoord. Zeer verdienstelijk werd gisteren avond door de Rederijkerskamer «Olympia» in Tivoli opgevoerd: het his torisch tooneelspel LatudeEen luid applaudissement na elk bedrijf was het bewijs dat de opvoering in den smaak viel van de talrijk opgekomen leden met hunne dames. In de maand Aug. a. s. zal een examen plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk. Jongelingen, die verlangen mochten bij dit examen mede te dingen, moeten zijn Nederlanders en op den 1 Jan. van dit jaar het 15de jaar bereikt hebben, doch het 18de jaar nog niet zijn inge treden alzoo komen alleen zij in aanmerking, die geboren zijn in de jaren 1860 of 1861. De Staatscourant No. 21 deelt de vereischten van het examen mede. De minister van Justitie heeft bij beschikking van 10 Jan. jl. aan den agent van politie, tevens onbezoldigd rijksveldwachter D. Koster, de nachtwakers J. Schuurman, H. Groen en P. Vos, benevens aan A. Eikema en C. Bakker, allen te Medemblik, zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven over hunne kloekmoedigheid en onverschrokkenheid, betoond bij het in den namiddag van 21 Aug. jl. in de Zuiderzee achtervolgen en aanhouden van vier deserteurs van het koloniaal werfdepót. Ook aan den rijksveldwachter 3de kl. J. 't Hof, gestationeerd te Bunschoten, is 's ministers bijzondere tevredenheid betuigd over zijn flinke houding, bij gelegenheid van de gevangenneming A'an een deserteur van het koloniaal werfdepót. Beroepen te Alkmaar ds. B. van Schelven, pred. te Oost- en West-Souburg. Aangenomen het beroep naar Melissant door ds. W. Ellens, pred. te Hoorn op Terschelling. Bedankt voor het beroep naar Diessen door ds. J. W". Geselschap, pred. te Rotterdam. Te Andijk is eene afdeeÜDg gesticht van den Neder- landschen Protestantenbond, die reeds 82 leden telt. toe: „Ge kent Krisje buitendien reeds van dezen nacht van het bal masqué. Zij bedelde zoo lang dat ik haar toch eens een gemaskerd bal zou laten zien, tot ik het haar toestond. Het arme kind heeft altijd in een klooster zitten suffen en is nu zoo rijk aan levenslust en levensvreugde in deze voor haar zoo nieuwe eu vreemde wereld, waarin zij zich zoo gelukkig gevoelt. Want wij zijn onbe schrijfelijk gelukkig, mijn vriend. Zij is een engel en ik aanbid haar. O, er bestaat wel een hemel op aarde! Ik vergezelde haar, natuurlijk behoorlijk gemaskerd, naar het bal; zij wilde een avontuur hebben zij wilde liegen, intrigeeren, vervolgd worden ik wist geen raad; gelukkig kreeg ik u in het oog. „Daar!" zei ik, „dat is een heer die vau intrigeeren houdt." En toen gij de loge binnentradL, posteerde ik mij bedaard aan het buffet eu wachtte totdat Krisje mij een teeken gaf. Zij heeft mij verteld, hoe goed gij elkander geamuseerd hebt ge hebt haar het hof gemaakt op leven en dood, gij moet er haar uu maar niet te hard over vallen Daar zullen we dezen winter nog heel wat grappen meê hebben want wij zullen u toch alle dagen bij ons zien, beste Edmond Beste Edmond stamelde iets dat voor een antwoord kon gehouden worden. De prachtige jonge majoor drukte hem nog eens de hand, kuste daarop zijne jonge vrouw eu zeide: „A revoir over een paar uurGij weet wel, mijn beste vriendheerendienst vóór hartedienst!" Daarop bleef graaf Edmond met de baronnes Lodes alleen.... De baronnes was nog vroolijker, opgeruimder, hartelijker dan toen zij haar domino droeg. Eerst bloosde zij hevig en vertoonde zij een zweem vau verlegenheid. Maar ook slechts een oogenblik. Zij bood haren bezoeker een stoel aan, en daar hij niet het eerst sprak, begon zij te praten, met hetzelfde bekoorlijke lachje dat hem op het bal zoo verrukt had. „Nu, graaf, ge ziet dat ik myu woord gehouden heb en dat wij elkaar wederzien. Was dat nu niet een prachtig bal masqué? En ik wist wie ge waart en mijn lieve man had mij gezegd: Met hem moogt ge wel eens praten. En hoe prettig zijn we aan 't babbelen geraakt! Vondt ge ook niet?" Zijn hart kromp van radelooze smart ineen; hij had zijn zielepijn wel luidkeels willen uitschreeuwen; doch hij staarde haar aan en zag dat zij een kinderlijk, argeloos, oprecht schepseltje was, dat volstrekt geen kwade bedoelingen had gekoesterd!.... Hij was zoo bleek, dat zij raidden in haar vroolijkheid bleef steken. „O, gij hebt u dus goed geamuseerd, baronnes? Wat doet mij dat een genoegen!" „Ik had nog nooit een gemaskerd bal gezien, weet ge, graaf," sprak zij met nieuwen moed. „Mijn goede Ernst wilde het mij nu eerst toestaan. En wat was het er heerlijk „Maar waarom hebt ge mij zoo voorgelogen kermde hij eindelijk meer dan hij sprak, terwijl er in de uitdrukking zijner stem een onbeschrijfelijk hartzeer lag. Zij zag hem lachend aan. „Omdat ik altijd heb hooren zeggen, dat men alleen naar een bal masqué gaat om auderen wat wijs te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1