Buitenland. Gemeenteraad van Texel. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Schermerhorn de heer J. Ditmars, hulponderwijzer te Anna Paulowna. De Justitie te Purmerende heeft een persoon in hechtenis genomen, verdacht van schuldig te zijn aan den diefstal ten nadeele van den heer V. aldaar. De voorjaarspaardenmarkt te Amsterdam zal gehouden worden Vrijdag 23 Maart a. s. Bij die gelegenheid zal door de Amsterdamsche afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw eene groote verloting van paarden gehouden worden. Het maximum der loten is bepaald 25,000, de prijs per lot is f 1 en er zullen zijn prijzen van f 1000 en f 2000 waarde. De trekking heeft plaats 24 Maart 1877 op het raadhuis aldaar. Het bestuur van het studentengezelschap «Doctrina» te Leiden heeft in antwoord op zijn uitnoodiging aan den heer Ernest Benan, te Parijs, om een voordragt te komen houden, van dezen geleerde een brief ontvangen, waarin hij in voor ons land en de Leidsche academie, zeer vleijende bewoordingen die uitnoodiging aanneemt. Tot hiertoe heeft, volgens het D. v. Zh. en 's Gr., de uitkeering nog niet plaats gehad van de premie ad f 1000, uitgeloofd op de ontdekking van den moordenaar van mevr. van der Kouwendoor een der belanghebbenden was tegen de eerst voorgenomen verdeeling bezwaar geopperd. Thans is, naar genoemd blad verneemt, de volgende verdeeling vastgesteld: aan van Schalen, schrijver van den anoniemen brief, f 250; Hafner, vader van den moordenaar, f 250; Jenck, die de ontdekking en de aanhouding te Rotterdam heeft aangebragt, f 200; Roelfs, die daarbij zijn mede werking verleende, f 200 en Manders, ambtenaar van politie te Rotterdam, f 100. Te Sluis is een vader van drie kinderen drie achtereen volgende jaren de eerste geweest om bij den burgerlijken stand aangifte te doen van de geboorte van een kind. No. 1 en 3 zijn respectivelijk geboren 1 Januarij 1875 en 1877, No. 2 12 Januarij 1876. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de eerste overgangs- school te Arnhem de heer J. C. Boeser, hoofdonderwijzer te Medemblik. De Rijks-Landbouwschool te Wageningen heeft van den heer Stumpf, 1ste luit.-adj. te Paramaribo, een geschenk ontvangen, bestaande in 19 verschillende West-Indische houtsoorten, met berigt van nog meerdere toezending. IJsverbruik in Amerika. In de Vereenigde Staten zijn de handel in ijs en de ijsindustrie zeer belangrijk, daar de zomers heet zijn en ieder Amerikaan ijs eet of ijswater drinkt. Gedurende den winter is het oogsttijd en die ijsoogst zet aan den winter op de magtige Amerikaansche stroomen een eigenaardige levendigheid bij, daar allen, die voor hunne zaken ijs behoeven, zich zooveel mogelijk trachten te voorzien. Vooral New-York is eene stapelplaats van belang. Zoodra het ijs op de Hudson 9 a 10 duim dik is, komen van alle zijden de ijsploegen opzetten. Eerst worden met de ligte ijsploeg door vrij diepe groeven de grenzen der blokken aangewezen; een sterker ploeg verdiept daarna die groeven, totdat het blok nog maar zwak verbonden is aan het ijsveld, waartoe het behoorde en die laatste band wordt met een soort van langen beitel doorgestooten, waarop de blokken door een in het ijs uitgehouwen kanaal naar de magazijnen gevoerd wordem Daar worden ze door stoomkracht naar de galerijen geheschen, waar zij met ongeveer 2 duim onderlinge tusschen- ruimte op den kant worden nedergezet. Een afzonderlijke ventilatietoestel voert koude lucht tusschen de blokken door en zoo doorstaan deze ook den heetsten zomer en blijven maken. Waarom doet men anders een masker voor liet gelaat? En ik loog van alles, wat mij zoo op het oogenblik inviel.... Dat wil zeggen, wat ik u vertelde was alles waarheider is mij geen bepaalde bedriegerij in de gedachten gekomen, doch ik heb u alleen dit verzwegen, dat ik reeds getrouwd was. Dat vond ik zoo grappig Vindt ge nu dat ik daaraan verkeerd gedaan heb?" „Neen," mompelde hij, verpletterd en machteloos. „Maar...." zeide zij, gij zijt nu toch niet zoo vriendelijk als van nacht. Ik heb er wezenlijk niets kwaads mede bedoeld." Zijn hand rustte op zijn onstuimig kloppend hart. „Gij hebt er niets kwaads mede bedoeld!" sprak hij bitter. Het beminnelijke vrouwtje begon thans werkelijk ontsteld te worden. „Zijt ge boos op mij?" vroeg zij. „Boos!" mompelde hij. Hij greep hare hand en bracht die aan zijn mond. Zijne lippen bleven er een oogenblik bevend op rusten. Zijn borst zwoegde onder een storm van verwilderde gedachten. Zij werd bang. Iets ombestemds in haar kinderlijk hart deed haar beseffen dat er een groot leed in haar nabijheid geschied was. „Vergeef mij.... genadige vrouw, als ik mij verwijder," sprak hij stotterend. „Ik gevoel mij niet heel wel.... Ik lijd aan duizelingen. Verontschuldig mij bij mijnen vriend. Ik zal later terugkomen." Hij kuste nog eenmaal hare hand, doch slechts als ter loops en groette haar eerbiedig. Zij snelde hem eenige schreden na en sprak met de volle rondborstigheid van haar trouwhartig karakter: „Ik zie, het doet u leed dat ik mij die scherts veroorloofde. Het ergert u! O ik bid u.... Kunt ge het mij vergeven?" Hij keerde zich op den drempel om. In zijn blik gloeide iets als de vlammen der hel. Was het liefde of haat? Doch hij kon het lieftallige wezen geen antwoord geven op haar verzoek. Het was de laatste maal dat hij haar zag. Graaf Edraond ging nog dienzelfden dag op reis naar Parijs. Hij leidde daar een zeer woelig leven en had steeds veel menschen om zich heen. De champagne bracht hem meer dan ooit in ver voering. Toen dit weer eens het geval was, bezocht hij arm in arm met een Cora Pearl en een theater-dichter het ba! in Mabillc, en vertelde hun toen de historie van iemand die op een roos kleurige domino verliefd werd, ernstig verliefd werd, en die later ontdekte, dat het bekoorlijke masker „Eene lichtzinnige was!" riep de poect.... „Ik ga er een comedie over schrijven! Dat is een prachtige stof! De held raakt verliefd op een masker, dat zich onschuldig aanstelt, en ten laatste komt het uit, dat zij een lichtvaardige comediante is...." Graaf Edmond knikte lachend „jawel! Dat is een pikante ont- kuoopiugEn bij zich zeiven dacht hij, terwijl hij langzaam in de absynth-drooraeu verzonk: „Alsof in deze ontgoocheling zulk een groote ellende lag, als ik in mijn hart omdraag....Graaf Edmond Nespar ia sedert dien winter op reis. Men bespeurt dat hij de vrouwen haat, veel van koppigen wijn houdt en zeer langzaam en moeielijk spreekt. Hij is zichzelven en anderen tot last. vaak goed tot de nieuwe oogst rijpt. Een aantal op grooten voet ingerigte magazijnen van dien aard behoeden in den zomer de stad en den handel voor ijsgebrek en verschaffen aan duizenden arbeid in den winter. Ook België is voor den in- en doorvoer van vee uit Duitscliland gesloten. Z. H. de Paus is nagenoeg weder geheel hersteld. De Keizer van Brazilië heeft den 22 dezer de Etna bestegen: een togt, die veel kracht en geduld eischt. De laatste berigteu uit de Transvaal luiden, dat de oorlog gaandeweg zijn einde nadert in het voordeel van president Burgers. Benoemingen, enz. Benoemd tot eere-voorzitter van de hoofdcommissie, ingesteld ter bevordering van de belangen der Nederlandsche afdeeling in de internationale tentoonstelling van voortbrengselen van nijverheid, kunst en landbouw te Parijs in 1878, Willem Erederik Hendrik, Prins der Nederlanden. Benoemd tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw rar. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Benoemd tot heemraad van den Anna Paulowna-Polder jhr. mr. J. H. van Eoreest van der Palm. De plaatsing van den luit. ter zee 1ste kl. W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal, aan boord van het wachtschip te llellevoetsluis, met 1 Febr. a. s., wordt ingetrokken. Met den 11 dezer wordt aan boord van genoemden bodem geplaatst de luit. ter zee lste kl. J. Dalen. Aan den constabel L. Schooueman is toegekend de gouden medaille voor 50 jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. Frankrijk. De heer Eugëne Raspail zal, naar verzekerd wordt, in de Kamer een wetsontwerp indienen, waarbij het huwelijk aan de priesters veroorloofd wordt. Het zal vergeefsche moeite zijn van Raspail en de afge vaardigden, die met hem chorus maken, zegt de LJnivers. De Kamer zal zeker bereid worden bevonden zoodanige wet aan te nemen, taaar men moet niet gelooven, dat de Senaat ze zal goedkeuren. Doch ook al mogt de Senaat zich met dergelijke voordragt vereenigeu, dan nog zou het niets beteekenen; want de kerkelijke wetten gaan boven alle wetten, die de vrijdenkers er tegenover zouden willen stellen. Wat de valsche mauvaispriesters aangaat, de gelegenheid, die hun in Zwitserland en in België gegeven wordt, om de wetten der kerk met voeten te treden, moet, zou men zeggen, voldoende zijn voor de afgevaardigden, die door hun ontwerp kennelijk de belangen van dat slag van cliënten willen dienen. De minister van Landbouw, zoo leest men in de Débats, heeft de gemeenteraden uitgenoodigd om in hunne zittingen van Eebruarij een denkbeeld in overweging te nemen, door welks toepassing het gebruik van kostbare werktuigen, met name van locomobilen, ook voor minvermogende land bouwers, zou worden gemakkelijk gemaakt. Indien nl. in landbouwende gemeenten de raad dergelijke machines aan schafte en een machinist in dienst nam om die te begeleiden en te onderhouden, zuuden zij tegen matigen prijs aan be langhebbenden ten gebruike kunnen worden afgestaan. De koopprijs zou krachtens schikkingen met de fabrikanten bij termijnen voldaan en van lieverlede uit de opbrengst der verhuring gevonden kunnen worden, zoodat de zaak der gemeente slechts op een eenvoudig voorschot zou te staan komen. De Figaro maakt melding van eene bij uitstek brutale opligterij, die in den nacht tusschen Maandag en Dingsdag der vorige week te Parijs plaats had. Nadat de heer Cherret, eigenaar van den tegenover het station Saint Lazare gelegen bazar, des avonds zijne bedienden hun loon had uitbetaald en den winkel had gesloten, begaf hij zich naar zijne in dezelfde straat gelegene woning, alwaar hij, vermoeid zijnde, de ontvangsten van den dag op eene commode nederlegde en zich aanstonds ter ruste begaf. Naauwelijks intusschen was hij in slaap, toen plotseling hevig aan zijne deur werd geklopt en hij de woorden vernam: «In naam der wet doe open?» Oogenblikkelijk voldeed de heer Cherret aan dit bevel en zag hij dan ook, toen hij zijne deur had geopend, een met de gewone driekleurige sjerp versierden politie commissaris tegenover zich staan, die hem vroeg: «Gij zijt iinmers de heer Cherret?» Na een bevestigend antwoord te hebben ontvangen, vervolgde de commissaris: «Mijn naam is Levy. Ik kom bij u eene huiszoeking doen, daar gij zijt aangeklaagd van het vervaardigen van valsche munten. Niet weinig verwonderd, wees de heer Cherret op de veertig duizend francs, welke op de commode lagen en aan welker echtheid toch niet te twijfelen viel. «Welaan,» zeide de commissaris, «ik neem ze in beslag en neem u in arrest, terwijl ik u raad geen weerstand te bieden, daar een rijtuig voor de deur staat, waarin zich nog drie agenten bevinden.» De heer Cherret, wien dit bezoek en deze handelingen evenwel minder aangenaam waren, begon zich eenigszins te verzetten, terwijl door het rumoer allengs eenige personen die in hetzelfde huis woonden, kwamen zien wat de oorzaak van dit leven was. Hierdoor evenwel scheen de gelijk later bleek voorgewende commissaris eenigermate verschrikt, zoodat hij zich verwijderde om, naar het heette, de drie in specteurs te halen, die hem beneden wachtten. Terwijl de portier later bevestigde, dat zich inderdaad nog drie personen in een rijtuig voor de deur hadden bevonden, laat intusschen de commissaris tot dusverre nog op zijne terugkomst wachten. Uit Parijs wordt aan de Indépendance gemeld, dat de Czaar, door Vorst Milan geraadpleegd, heeft geantwoord, dat hij den vrede moest aannemen, van waar die ook komen mogt, daar de vrede wenschelijk was. Tegen regt- streeksche onderhandelingen met Turkije heeft Rusland geene bezwaren geopperd. Voor eenige dagen werd te Parijs een kunstrijder, Benhamo genaamd, begraven, die op een allerzonderlingste manier om 't leven kwam. Hij speelde in een café met den eigenaar een partij billard. Nadat het spel was geëindigd, vroeg de eigenaar hem, of hij wilde aannemen over de regtstandig gehouden queue heen te springen. Er werd een weddingschap aangegaan om een flesch champagne. Benhamo deed den sprong, maar eene verstuiking, die hij kort geleden aan den voet gekregen had door een val van het paard, was oorzaak, dat de sprong mislukte. Hij viel zoo ongelukkig op de queue, dat deze hem tot in zijne ingewanden drong. Na een verschrikkelijk lijden van 3 dagen overleed hij. Deze week werd te Parijs een even zeldzame als zon derlinge veiling gehouden, en wel in het hotel der invaliden. Men verkocht er eene partij krukken, houten beenen, loop- schragen op rollen, enz., enz., afkomstig van gestorven invaliden. Engeland. Dr. William Harvey, de uitvinder der Ranting-kuur is te Londen overleden. (De kuur, tegen vet worden, draagt haar naam naar den eersten kunstmatig mager gemaakten vetten patiënt.) In Schotland vertoont zich een epidemische ziekte onder de paarden; tast zij een paard aan, dan ontwaart men vlekken op de tong, hetgeen men beschouwt als een bewijs, dat er bloedvergiftiging heeft plaatsgehad; dit gaat gepaard met pijn in alle leden en zwelling der oogen, maar vooral van het linkeroog. Men heeft opgemerkt, dat paarden, die op asphaltbodem staan, sneller genezen dan andere; om die reden schrijft men het ontstaan der ziekte toe aan kwade uitdampingen, die uit den grond opstijgen. Daitscbbid. De jonge gorilla, die in het Berlijnsche aquarium gehuis vest is, toonde zich sedert eenigen tijd uiterst norsch tegen den directeur der instelling, dr. Hermes, en beet hem zelfs eens in den arm. Alle pogingen, om de oorzaak van zijn slechte luim op te sporen, bleven vruchteloos, tot eindelijk de oppasser tot de ontdekking kwam, dat de kwaadaardig heid ontsproot uit de verhuizing, die men hem had laten ondergaan. In zijne vorige woning had hij namelijk geregeld omgang met de familie van den directeur, waar hij soms aan tafel werd toegelaten en uit het venster het bonte gewoel «Unter den Linden» mogt aanzien. Het verwende dier beschouwde den directeur als de oorzaak van die ver huizing en was daarom zeer op hem gebeten. Zoodra dr. Hermes dit vernam, gaf hij last, dat de aap weder naar zijn vroegere kooi teruggebragt moest worden. Treffend was de dankbaarheid van het beest, toen hij weer voor 't eerst in den familiekring verscheen. Hij omhelsde alle kinderen, klapte in de handen en was uitgelaten van vreugde, vooral toen hij 's middags weer aan tafel mogt zitten. Sedert zijn dr. Hermes en de gorilla weer goede vrienden. Volgens de Montagsrevue opent de aangekondigde Russische circulaire een geheel nieuw tijdperk van de Oostersche kwestie. De vraag zou gesteld worden, of de Europesche mogendheden voornemens zijn de ter Con ferentie uitgedrukte meeningen verder te laten rusten, dan wel gezamenlijk eene sterkere pressie op de Porte uit te oefenen. In het eerste geval zou de kwestie waarschijnlijk slepende blijven, in het tweede Rusland verder zelfstandig blijven optreden. In elk geval zou de Porte zich zeer moeten haasten, indien zij door de invoering harer con stitutie en een vredesverdrag met Servië en Montenegro de voorgenomen tusschenkomst van Rusland doelloos zou willen maken. Er zou ongetwijfeld geen dadelijk gevaar voor het uitbreken van den oorlog bestaan, maar dat gevaar zou niet anders dan door krachtige maatregelen geheel van den politieken gezigteinder kunnen verdwijnen. Amerika. Uit New-York wordt berigt, dat de schouwburgen en concerten thans nagenoeg niet meer bezocht worden. Nooit sedert 1873, toen de «harde tijden» voor het tooneel en de muzikale uitvoeringen begonnen, waren er zoovee acteurs, zangers en zangeressen zonder engagement. Geen enkele ondernemer waagt het meer een kunstreis te doen met artisten, zelfs al wilden deze kosteloos optreden of concerten geven. De berigtgever uit het vermoeden, dat de schouwburgbrand te Brooklyn mede oorzaak is van dezen toestand der kunstwereld. Vergadering van Vrijdag 26 Januarij 1877. Afwezig de heeren P. Langeveld, D. Bruijn, H. Bakker en A. Dros Az. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. Door den Voorzitter worden ter tafel gebragt eenige provin ciale bladen en circulaires, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. De Voorzitter doet mededeeling van het proces-verbaal van' opname van de boekeu en de kas van den gemeente-ontvanger, over het 4de kwartaal 1876. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Er wordt gelezen eene missive van HH. Gedep. Staten van Noordholland, waarbij wordt kennis gegeven, dat de gemeente niets behoeft bij te dragen voor de nieuw te bouwen school in Eijerland. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Er wordt ter tafel gebragt eene missive van HH. Gedep. Staten, kennis gevende, dat, aangezien de begrooting, dienst 1877, nog niet is goedgekeurd kunnen worden, over de helft der aan gewezen posten kan worden beschikt. Aangenomen voor kennis geving. 5. De Voorzitter berigt, dat de begrooting andermaal van HH. Gedep. Staten is terug ontvangen, met uitnoodiging den post, uitgetrokken voor tractementen der onderwijzers, naar aanleiding der te dien aanzien genomen raadsbesluiten, te verhoogen. Hij stelt, namens het Dag. Best., voor, aan die uitnoodiging te voldoen. Dienovereenkomstig wordt besloten. 6. Er wordt gelezen eene missive van den hulponderwijzer J. Baert, aan den Burg, houdende verzoek om eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking, tengevolge van zijne benoeming tot klerk bij 's Rijks Marinewerf te Willemsoord. 7. Mede wordt gelezen eene missive van den hulponderwijzer

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2