derden en duizenden en patronen bij millioenen. De geheele handel "van het land schijnt zich te beperken tot het ver vaardigen van kleederen voor de troepen. Het is bepaald verschrikkelijk, wanneer men er aan denkt, hoe de uitgeputte hulpbronnen van het land dat zullen uithouden, zelfs maar tot aan het voorjaar.» Benoemingen, enz. Aan den heer P. B. Reeringh is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Rijksontvanger te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioen, onder dankbetuiging voor de vele en trouwe diensten, vijftig jaren door hem den lande bewezen. De kapt. ter zee B. D. van Trojen en de kapt.-luit. ter zee H. A. Ridder van Rappard zijn, beiden wegens laugdurige dienst, met 1 Maart a. s. op pensioen gesteld, respectivelijk ten bedrage van f 3000 en f 2025. De kapt.-luit. ter zee J. P. van Rossum wordt met 1 Maart a. s. belast met de waarneming der betrekking van chef der afdeeling Personeel bij het departement van Marine. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In de zitting der Kamer van Woensdag is art. 3 der tariefwet: vrijstelling van invoerregt der deelen van schepen goedgekeurd. Bij art. 4 is aangenomen een araendement van den heer de Bruyu Kops, om ruw of ongebleekt drukkatoen, ten gebruike van katoen- drukkerijen en ververijen, vrij te stellen. Zitting van Donderdag 15 Februarij. Ingekomen is een ontwerp tot vervroegiug van het tijdstip van den aanvang der meerderjarigheid en de afschaffing der venia aetatis. Het ontwerp tot wijziging der tariefwet is aangenomen met 48 tegen 1G stemmen en de in werking treding bepaald op 1 Julij 1877. "Vooraf waren verworpen de amendementen van de heeren van den Berch van Heemstede en van der Loeff op het artikel garens, zoodat thans de beperkte vrijstelling van garens is goedgekeurd. Het uitvoerregt op lompen is bij de regerings-wijziging tevens zonder overgang afgeschaft. Vervolgens is na uitvoerige discussie art. 1 van het ontwerp betreffende den accijns op het gedistilleerd (verhooging met f 4) aangenomen met 35 tegen 29 stemmen. Zitting van Vrijdag 16 Februarij. Zonder verder debat is het ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent accijns en invoerregt op het gedistilleerd, aangenomen met 47 tegen 3 steramen. De heer Fabius heeft verlof bekomen om op een naderen dag de ministers van Koloniën en Builenl. Zaken te interpelleren, over het eervol ontslag, aan den gouverneur van Cura<;ao verleend, in verband met de vele klagten in den laatsten tijd in verschillende dagbladen tegen dien gouverneur geuit. De heer de Jong heeft verlof bekomen om op een naderen dag den minister van Binnenl. Zaken te interpelleren over het verbod tot invoer van vee in Engeland en de maatregelen der regering, ter zake van de runderpest te nemen. De discussie over het ontwerp tot wering van besmetting door zeeschepen is aangevangen. Na de pauze heeft de minister Heemskerk reeds geantwoord op de interpellatie van den heer de Jong, die opkwam tegen de opneming en niet-verbetering van een foutief officieel berigt in de Staatscouraut, over het verbod vau den invoer van vee in Engeland en die inlichtingen vroeg, welke maatregelen de regering zou nemen om de runderpest, in Duitschland heerschende, te weren. De minister erkende de fout in de Staatscourant, het gevolg van kortheid van het telegram van den gezant te Londen. De regering zal den vol- ledigen tekst van het besluit der Engelsche regering 's avonds in de Staatscourant doen opnemen. Daarop had zij gewacht. De maatregelen tot wering der runderpest zijnstrenge hand having van het verbod vau invoer over onze grenzen, met ver sterking van het commies-personeel. Naar aanleiding der gevoerde discussiën verklaarde de minister nader te zullen overwegen maatregelen, om ook den doorvoer van vee te verbieden binnen zekeren kring langs onze grenzen. Bij de voortzetting der discussie over het quarantaine-ontwerp is een amendement van de commissie van rapporteurs aangenomen om de quarantaine alleen uit te strekken tot pest, gele koorts en cholera. Na discussie over de onderscheidene artikelen, waarvan enkele nog gewijzigd werden, is het geheele ontwerp op de quarantaine aan- geuomen met algemeene stemmen, zoomede de aanvulling van art. 10 der wet op de besmettelijke ziekten van 4 Dec. 1872. Maandag ten 1£ ure is het ontwerp tot verbinding van Nederland met de Pruissische kanalen aan de orde. B u ite n I a n d. Frankrijk. De carnevalsfeesten zijn dit jaar te Parijs veel kalmer afgeloopen dan gewoonlijk. Op straat althans op de boulevards en in de hoofdstraten zag men wel veel menschen, maar geen maskers, nu en dan dook een verkleed kind uit de menigte op, dat was al. Het weder was trouwens zeer ongunstig. In de voorsteden ging het vrolijker toe en daar bewogen zich dan ook meer maskers op de openbare wegenmaar de humor ontbrak bijna geheel. De politie heeft zich in de carnevalsdagen streng gehouden aan de bepalingen op het sluiten van de koffijhuizen enz. Keizerin Eugenie zal zich naar Madrid begeven. Haar zoon keert tegen het einde van Februarij naar Engeland terug. Naar men wil, zal eerstdaags een brief van hem het licht zien, waarin hij een verhaal geeft van de wel willende ontvangst, die hem tweemaal bij den H. Vader is te beurt gevallen. De maitresse van den kindermoordenaar Movaux, Douise Deprocq, is te Bergen in Henegouwen ontdekt en in hechtenis genomen. Te Graissesac, in 't departement de 1'Hérault, heeft eene ontploffing van mijngas plaats gehad in eene mijn, waarin 60 mijnwerkers arbeidden; slechts 5 konden zich redden. Onmiddellijk zijn maatregelen tot redding der welligt nog levende werklieden genomen. Amédée Pichot, directeur van de Revue Britannique, is overleden in den ouderdom van 82 jaren. Hij overleefde dus weinige dagen den directeur van de Revue desDeuxMondes. Italië. De Paus heeft jl. Woensdag een bezoek van den Keizer en de Keizerin van Brazilië ontvangen. De Keizer betuigde zijn sgenoegen dat het hem vergund was den Paus te zien, vooral na de jongste voorvallen in Brazilië, en hoopte dat de Paus, in overeenstemming met de Braziliaansche rege ring, het zijne zou bijdragen om de bestaande moeijelijk- heden op kerkelijk gebied uit den weg te ruimen. De Paus antwoordde: «dat het niet de gewoonte der kerk was, hinderpalen te scheppen, maar integendeel ze uit den weg te ruimen, waar zij bestaan.» Hij hoopt in staat te zijn om in het uitgebreide Rijk van Brazilië de godsdien stige eensgezindheid te herstellen, welke dat land steeds had gekenmerkt. Toen de Keizer en de Keizerin afscheid namen, vergezelde de Paus hen tot aan de deur der receptiezaal. Egypte- Terwijl men tot aan de grenzen van het Staatsbankroet is genaderd zoo schrijft men uit Kaïro en duizenden den Khedive vloeken, worden de hoffeesten voortgezet, in paleizen, die, als het regt zijn loop had, reeds voor schulden zouden verkocht zijn. De Italiaansche opera ontvangt jaarlijks meer dan een millioen subsidie; de mise en scène van het ballet Satanella kostte 80,000 frks., een hofbal 10,000 p. st. Intusschen wordt de bevolking van haar laatste penning beroofd; met stokslagen vordert men de belasting in. INGEZONDEN. Vlieland, 14 Februarij 1877. Mijnheer de Redacteur! Met verwondering las ik in uw Nieuwsblad van 7 Febr. 11. een berigt, overgenomen uit het Dagblad van Zuidholland en 's Gvavenhage, aangaande het aan den grond raken (of, zooals daarin gezegd wordt, het stranden) van het Amerikaansche drie mastschip John H. Kimball, kapt. Huraphrey, en waarin aan den heer Tjerk de Haan alleen de lof toegezwaaid wordt wegens het redden der ekwipage van genoemd schip. Er wordt namelijk door de heeren Wichers Co. beweerd, dat er buiten de schuit van schipper de Haan nog een schuit de haven van Terschelling uitgegaan wus om te probeeren bij het schip te komen, doch dat die schuit weder dadelijk was terug gekeerd. Dit laatste is onwaar. Tjerk de Haan is met zijn schuit uit de haven vertrokken, doch later gevolgd door schipper Willem Kleijn, postschipper tusschen Terschelling en Vlieland. Gezegde postschipper W. Kleijn was echter reeds vóór schipper de Haan bij het schip, doch daar hij het schip van achteren moest naderen, en er een sloep achter het schip was, bemand met 2 man der ekwipage, durfde schipper Kleijn het schip niet te naderen, uit vrees de sloep te zullen overzeilen. De Haan echter hield op de sloep aan, en had het geluk de sloep niet te raken, doch er zoo digt langs te zeilen, dat het den 2 man gelukte bij hem aan boord te springen en een lijn mede te brengen, waardoor zij met het schip verbonden werden. Daardoor was het mogelijk een gedeelte der ekwipage, bestaande uit Nieuwediepers, over te nemen en aan wal te brengen. De overige ekwipage bleef gedeeltelijk aan boord en bevond zich ook Zondag 11 Febr. 11. nog op het schip. Ziedaar de geheele wonderbare reddiDg. Toen schipper de Haan aldus met het schip verbonden was, begreep schipper Kleijn, dat hij er niet meer noodig was, daar er niets geen gevaar voor schip en ekwigage bestond, en besloot hij daarom naar Terschelling terug te keeren, om zijn volk aan wal te zetten en zijne gewone postreis naar Vlieland te vervolgen. Ik beschouw het berigt als een beleediging voor onzen wakkeren schipper W. Kleijn, want door zulk een berigt te schrijven en te laten verspreiden, moet ieder lezer denken, dat schipper Kleijn te bang was om naar het schip toe te gaan. In l^etzelfde berigt wordt ook gezegd, dat het schip op strand kwam. Dit is geheel onwaar; De John H. Kimball is in den nacht van 30 op 31 Jan. over de gronden tusschen Vlieland en Terschelling heen geslagen, en toen hij weder in dieper water kwam, bijna vol water geloopen en is toen voor het Oude Schuite gat aan den grond geraakt. Toen het 's morgens dag werd, zat het schip er reeds, en had van deu gaffel de Amerikaansche vlag waaijen. Ik kan mij dus niet begrijpen, dat hier sprake kan zijn van Noodseinendaar die onmogelijk door de heeren Wichers Co. gezien kuunen zijn. Ik zou gaarne nog veel meer over dit onderwerp schrijven, enkel om te doen uitkomen hoe iemand soms dingen kan schrijven, zonder er iets van gezien te hebben en zonder er in het minst eenig verstand van te hebben, en daardoor een smet te gooijen op den naam van een man, die als schipper en als mensch door allen geëerd wordt die hem kennen. Ik raad de heeren Wichers Co. ten sterkste aan, in het vervolg niet zoo spoedig te schrijven „dat zij de tolk zijn van al hunne dorpelingen," daar ik bepaald zeker weet, dat dit eene onwaar heid is. Wees zoo goed, mijnheer de Redacteur, deze regelen in uw blad op te nemen, om te bewijzen hoe soms zaken geheel verkeerd voorgesteld worden en som3 veel hooger worden opgehemeld, dan zij werkelijk zijn. In de hoop, dat UEd. wel aan mijn vriendelijk verzoek zult willen voldoen, noem ik mij, UEd. Bv. Br., A. K. M. HARTOG. EEN AFGELUISTERD GESPREK. Zeg, buurman, heb je 't ook gelezen in de eourant, dat het vee zoo goedkoop was op de Alkmaarsche markt. Ja; dat komt door de veepest..... Nu, daar zullen wij dan nog voordeel van kunnen hebben. Nu kunnen wij ook nog wat bij ons middagmaal krijgen, dat op koevleesch gelijkt. Wel, wat meen je dandat de slagers ons het vleesch zooveel goedkooper zullen leveren. Ja zeker! als zij het bij inkoop zooveel minder krijgen, zullen ze het toch niet op denzelfden prijs houden. Stel je daar niets van voor, dat is een winstje voor de slagers alleen, anders niet. Zoo. Als ik dat wist, dat we altijd afhankelijk bleven van heeren slagers, dan moesten we ons zelf maar helpen. Als ik er maar raad op wist, dan Wel, dat is zoo heel moeijelijk niet. Wanneer eenige menschen, tien bijvoorbeeld, desnoods twintig, voor gezamentlijke rekening eene koe koopen en slagteu laten, dau hebben ze goed en goedkoop vleesch. En met de slagers niets te maken. Dat was toch zoo gek niet en wel te probeeren. Spreek erreis over met je vrienden en kennissen. Ik zal 't ook doen. Komt 't klaar Dau behoeven we niet te wachten tot de slagers het in 't hoofd krijgen het vleesch af te slaan. Afgesproken Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDL. Jonkman, torpedist en E. de Groot. J. de Jong,; matroos en H. Wapstra. G. W. Peters, stoker en M. Kruithof, weduwe van E. Wahlbrinck. R. Bouman, kalkbaas en G. Dienst, weduwe van J. Langkemper. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. Boon, geb. Pauw, D. J. van Woensel, geb. Kroonstuiver, Z. J. W. Boots, geb. Conneman, Z. T. Simonse, geb. Rijnders, Z. M. J. C. Ledeboer, geb. Stakman Bosse, D. T. Bruin, geb. Grande, D. OVERLEDENJ. Bruijnzeel, 3 maanden. A. Roosenburg, 41 jaren. J. van ltieke, 19 jaren. J. Verbrugge, 8 jaren. Levenloos aangegeven 2. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Windrigting eu Kracht. wtn. Sk. w. 14„ wtz. 12„ Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van do zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 58.So|— 5.8 754.75- 4.8 755.78 - 3.7 6.3 7.1 7.5 t 2.2 t 4.6 f 3.4 0.89 0.83 0.84 vveingolr Golvend Correspondentie. De opgave der stoomschepen van de Maatschappij „Nederland" wordt heden wegens plaatsgebrek niet opgenomen. De eenige ver andering geldt de „Celebes," welke den 15 dezer te Napels aangekomen en vandaar vertrokken i9. Weersgesteldheid: 16Febr. 12 u. Ligtbewolkt, winderig, mooi. 17Febr. 8 u. Bewolkt, winderig. 17Febr. 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 22 Oct. Vijf Vrienden. J. Verweij. St. Ubes. 2 Nov. Soderham. H. Y. Visser. Pensacola. 16 Nov. Constance. F.Nannings. New-Y'ork. 21 Jan. Alblasserwaard.J.Zwart. Samarang. 9 Febr. Prof.v.d.BoonMesch.F.J.Schneider. Batavia. 14 Febr. Uraniv. H. de Boer. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 16 Febr. Sindoro. F. Diepenbroek. Hoogl.&v.Herw. Pekalonga. 17 ii Henriette. K. Wijtsma. Suriname. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 15 Febr. James Rankine, st., Glasgow; Eddystone, st., Huil. 16 Febr. Metropolitan, st. Londen. Vertrokken 16 Febr. Pénélope, st. LATKUH BBRI6THN. Officiëel wordt berigt, dat Nederlandsch randyee, schapen en geiten, Hen dagen nadat het in Engeland aan land is gebragt, moet zijn geslagt. Door liet ministerie van Oorlog is voorloopig aan de korpsen kennis gegeven, dat gedurende de maanden Mei, Junij en het begin van Julij de miliciens van oudere ligtingen onder de wapenen zullen worden geroepen. Welligt dat de miliciens dus niet meer in Augustus zullen worden opgeroepen, en dus hiermede de kwestie over het verkeerde tijdstip der groote manoeuvres zou zijn opgelost. Met de droogmaking der Zuiderzee, waarvoor reeds jaren lang allerlei plannen gemaakt werden, is het thans ernst. Sedert langer dan een jaar is men met de voor bereidende werkzaamheden bezig, waarvoor deJNederlandsche Kamers 8 millioen beschikbaar hebben gesteld. Een dam van 40 kilometer langenz. Zoo leest men in de Neue Freie Presse. Men meldt uit Dirksborn, dd. 14 dezer: «Zekere L. W., van een boelhuis naar zijne woonplaats (Schagen) keerende, geraakte gisteren avond in het water. Ofschoon er spoedig iemand den drenkeling ontdekte en op 't drooge haalde, terwijl de levensgeesten nog niet geheel geweken waren, durfde de redder (vanwege het bekende volksvooroordeel) den drenkeling toch niet van de plaats vervoeren, waar hij hem ontdekt had, maar liet hem aan den kant der sloot liggen. Toen eenigen tijd later een geneesheer verscheen, was het reeds te laat.» Een slagter te Amsterdam kreeg dezer dagen bij het slagten van een koe een zoo hevigen slag van het dier, dat hij jl. Donderdag nacht aan de gevolgen overleed. Jl. Donderdag avond is aan het politie-bureau op de Noordermarkt te Amsterdam een löjarige knaap, de zoon van zeer fatsoenlijke ouders, in arrest gebragt, wegens het baldadiglijk werpen van brandende lucifers in een schip, met hooi geladen en liggende in eene der stadsgrachten aldaar. Te Laren heeft men dezer dagen reeds kievieten gezien. Men schrijft aan de Leids. Crt.«Wie er, zoo als huizenbouwers met veel werk, huiverden bij de jobstijding van de sterrewacht te Parijs, dat tegen de laatste helft van Jan. een strenge winter was te wachten, die tot het laatst van Maart zou aanhouden, de boeren niet. Zij lachten wat met die voorspellingen, ook van een zoo verheven ligchaam, en zij waren in hun ongeloof deswege even zeer onwankelbaar als zij in hun bijgeloof doorgaans onwrikbaar zijn. De boeren hielden zich bij hun gewone natuurver schijnselen. Waren er niet heele zwermen spreeuwen in het hout neergestreken en kweelden zij niet naar hartelust, en bleven de mollen niet gaandeweg wroeten? Dat waren althans geen teekenen van winter. Toch hadden de boeren wel gewenscht dat de voorspelling, ten minste voor een deel, in vervulling ware gekomen. Een zoo natte winter als deze maakt drassige, bijgevolg geen gezonde wei- en bouw landen. De poldermolens hebben dan ook op den duur buitengewone dienst moeten doen. Geen wonder, dat de boezem maar zelden op lagen stand kon gebragt worden. Nu de Vastenavond vreugd is uitgedoofd en de pandoer- kaarten op het vuur zijn geworpen; nu de boerenknechts hun vrijsters tot Halfvasten-Zondag hebben vaarwel gezegd, staan aller handen gereed om de spade te grijpen, als het maar wat drooger weergesteldheid worden wil.» Voor België is de handel in vee te Deventer zeer druk. Te Assen is de prijs der koeijen reeds f 24 a 30 per stuk gedaald.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2