79% «PI npDvnir "SS g|§ HLLIfLII^tliL ggj E\ MEIWEIHEPEII COURAXT. 1877. N°.24. Zondag 25 Februarij. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. AANBESTEDING. Binnenland. Verschijnt Diugsdag, DoudWjdag en Zaturd&g namiddag. ib^Bnementaprijs per kwirthal1-80. franco per poit - 1.65. ffillkètt Donderd»| vertrekt 4e mail naar Oost-ïndfë. Laatste ligting 'b avonds 6 uur. Provincie NOORDHOLLAND. Op Dingdag flen 13deni Haart 1877,- des namiddags ten half drie ure, zal, onder nadere goedkeuring, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Haarlem, namens en voor rekening van het bestuur der hierna te noemen gemeente, worden overgegaan tot de aanbesteding van Het bouwen vaiieénescliool en onderwijzerswoning, te-Hoorn, op het eiland Terschelling:. De aanbesteding zal ptalits hébben bij enkele inschrijving, ingevolge art. 20 van het bestek. Het besték én de teekenin'g zijn, tegen betaling van Een gulden, te Verkrijgen aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten, gevestigd in het raadhuis tè Amsterdam, en aan de gemeente-secretarie van Terschelling. Gegadigden worden er aan herinnerd dat de biljetten van inschrij ving uiterlijk vóór drie ure des namiddags van den dag die de be steding vóóraf gaat, in de bus moeten gestoken sijn, zooals art. 68 441 der algemeene voorschriften bepaalt. Nadere itiliéhtingen zijn te bekomen bij dengene, die daartoe door den BurgemeeStar der gemeente Terschelling zal worden aangewezen; De aanvrijziitgin loco zhl geschieden óp Zaturdag voor dé besteding. VERGADERING van den.RAAD der gemeente ANNA PAULOWNAt op DINGSDAG den 27 FEBRUARIJ 1877, des namiddags ten 2 ure. Anna Paulotuma^. den 22 Februarij 1877. De Burgemeester C. E. PERK. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ontslig hulponderwijzer. »2. .Beneeming lid Armbestuur. 3. JBenoeiping leden stembureau. 3. Aanbieding verslag onderwijs 1876. 5. Mededeeling ingekomen stukken. HELDER ern NIEUWEDIEP, 24"Februarij. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is de -divisie, bestemd tot het maken van een oefeningstogt iu'den Atlantischen Oceaan; onder bevel van den kapt. ter zee W. K. van Gennep, in den namiddag van den 21 dezer van Lissabon naar St, Vincent vertrokken. Gisteren jheeft in de Rouwzaal alhier de jaarlijksche loting plaats gehad voor de nationale militie. Hét getal lotejijigen bedrieg 186. Hedeni heeft de: loting plaats van de i ingeschrevenen in des gemeenten Texel, Vlieland eni Wjeriflgen. Het getal ingeschrevenen bedraagt respec- tivglijk-.bït,; 5en\22. -r. Over de jubilé-zangers, welke zich in verschillende plaatsen van ons land zullen doen hooren, deelt het Dag blad uit; een Fngelsche Courant het volgende mede: «Het is de grootste zegepraal der kunst om natuurlijk te: zijn. Het zingen van deze vreemdelingen is zoo natuur lijk, dat. het ons in den beginne niet eens goed opvalt hoeveel ware. kunst er in verscholen is, met hoeveel zorg zij opgeleid zijn door hun meester, die even bekwaam is als hij zich bescheiden óp. den achtergrond houdt. Hun 'zaïig geëft ons, evenals de f Zweedsche melodiën van Jenny Lind, iets nieuws, en dat teyens frisch en gézóh^-ib: 'Met 'rëgt is gezegd, dat defce miizi'ék in sommige opzlg- téh de crftiek ontwapent; maar met gelijke waarheid kan gezegd worden, dat zij 'iri andere opzigten haar gerust oftdér de-oogen mag zien en haar oordeel tarten. Éen eenvoudig Hooglandsch meisje hóóft haar schoon en juist beschreven, toen zij zeide: mijn hart is ep geheel vod van. -De rijkdom en dfe zuiverhöid van toon, zoowel in melodie als in harmonie; de tegenstelling van licht en schaduw, de afwisseling van tèèderheid en grootschheid van uitdrukking effide keurigheid van het pianó, in verband tot een rüagtig forto, vervullen öhze ziel met het' hoogste genot, terwijl het tegelijkertijd ons verbaast, dat deze op niets aanspraak mdkebdö'zangen* moesten overkómen om ons op muziekaal gebied een zuivere bekchaVing en de volle godsdienstige magtdes lieds1 te leören.» Bij koninklijk besluit van den 2 dezer is ingetrokken het bdsluit van den 23 Jan. 1875 No. 13, houdende vast Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 1«3. Prijs der Advertentién: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. stelling. van de bezoldigingen der ambtenaren bij de maritie- directiën, en zijn deze thans als volgt geregeldgriffiers f 2300 a 2700, commiezen f 1800 a 2200, adjunct-com miezen f 1100 a 1700 en klerken f 400 a 1000. Bij beschikking van den minister van Binnenl. Zaken van 22 dezer, zijn, krachtens magtiging des Konings, de heeren Th. J. Waller, te Anna Paulowna, en W. Sluis, te Beemster, aangewezen om als commissarissen der Nederl. regering op te treden bij de in deze maand te Hamburg te openen, internationale tentoonstelling van melk- eD zuivelbereiding. Sedert de laatste opgave zijn, ten behoeve der zieke en gewonde krijgslieden in den oorlog met Atsjin, de navolgende bijdragen bij het hoofd-comité van het Roode Kruis ingekomenopbrengst van een door den heer Götz, kapitein der infanterie, en eenige andere heeren en dames te Helder gegeven concert f 236.74opbrengst van een door de Onderofficiers-Societeit «Volharding,» te Geer- truidenberg, gegeven voorstelling f 10, totaal f 246 .'74. Sedert de vorige circulaire ontving het hoofdbestuur van de Vereeniging het Roode Kruis van het centraal-comité te Batavia berigten omtrent den toestand en de verrigtingen van het Roode Kruis in Neêrlandsch-Indië. Naar aanleiding van deze berigten vervult het hoofd-comité in de eerste plaats den treurigen pligt, mededeeling te doen van het overlijden van den algemeen geachten voorzitter van het comité te Soerakarta, mr. R. E. N. d'Abo, wiens plotseling overlijden als een groot verlies moet worden beschouwd, niet alleen voor het Roode Kruis in Indië, maar ook voor de Nederlandsche Vereeniging. Als een verblijdend teeken kan worden vermeld, dat het oprigten van comité's en het optreden van correspondenten, ook buiten Java, dank zij de medewerking, overal onder vonden, zoodanige vordeFt, dat het Roode Kruis spoedig door den geheelen Archipel vertegenwoordigd zal zijn. Het centraal-comité gaat steeds voort met het verleenen van hulp aan verminkten. Door het centraal-comité werd ontvangenvan den com mandant van het leger de som van f151, zijnde het bedrag Yan eene door den heer de la Yieter te 's Hage, ten behoeve der zieken en gekwetsten te Atsjin ontvangen opbrengst van den verkoop van het photographisch portret van generaal Pel; door tusschenkomst van den minister van Koloniën eene som van f 425, zijnde eene bijdrage van het comité van het Roode Kruis te Tilburg, ten behoeve van de strijders te Atsjin; van den resident der Wester- afdeeling van Borneo f 83, zijnde een geschenk van een Chinees te Pontianak; eindelijk verschillende toezendingen. Zoowel door het centraal-comité te Batavia als door het hoofd-comité in Nederland zijn wederom een aantal brieven van zieken en gewonden uit Indië postvrij naar hunne betrekkingen in Nederland en het buitenland verzonden. Dén 10 Januarij 1878 zal het 100 jaar geleden zijn, dat de beroemde geleerde Carolus Linnaeus is gestorven. De Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, het wenschelljk en gepast achtende, dieh dag plegtig te herdenken, neemt ite, dien einde het initiatief. Zij-wenscht aan de zaak een nationaal karakter te geven, en zal alle wetenschappelijke Genootschappen, Inrigtingen éniMaatschappijen in Nederland daarom uitnoodigen, zich met haar te vereenigen. Eefle voorloopige regelings—vergadering met afgevaardigden zal, naar de Amst, Crt. verneemt,i.'Éaturdag 17 Maart e. k., des namiddags te 12 uur, in eene der zalen van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap ^Natura Artis Magistra» te Amsterdam, daartoe welwillend afgestaan, gehouden worden. Bedankt voor het beroep naar de Doopsgez. gemeente te Westzaan-Noord, door den heer J. W. van der Linden, pred. te Barsingerhorn. - Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 23'dezer: «Hól; igfóóte werk ter reconstructie van de Hondsbossche zeewering, waarvan de kosten ruim 21 tonnen gouds hebben bedragen, is in den loop dezer, week, na vijfjarigen arbeid, geheel voltooid, door de aannemers, de heeren van Haaften opgeleverd. De uitvoering van dit werk strekt zoowel den aannemers alg den hoofdopzigter en den opzigters tot eer. De storm van 30 Jan. jl., die zooveel zeeweringen in ons land belangrijk heeft geteisterd, heeft aan deze nieuwe zeewering, die eene lengte uitmaakt van 4400 M. en eene oppervlakte steenglooijing van bazalt op den kop van ruim 13 bunders, geene schade toegebragt, niettegenstaande de uitloopende golven op sommige plaatsen de dijkskruin boven de steenglooijing hebben bereikt. Te betreurén is het, dat de heer dijkgraaf, nu wijlen jhr. mr, C. van Foreest, die in 1870 het plan tot recon structie dezer zeewering heeft ontworpen, de voltooijing van dit, voor een groot deel van Noordholland, belangrijke werk, niet heeft mogen beleven.» Gisteren voormiddag, omstreeks 10J ure, is de stoom boot Willem III met de Hoornscke de Stad Hoorn onder Nieuwendam, door de zware mist misleid, in botsing ge komen. De Willem III liep ia de raderkast van de Stad Hoorn, waardoor deze geheel werd verbrijzeld en het scheprad.defect raakte, terwijl eerstgenoemde boot belangrijke schade aan den boeg bekwam. De Stad Hoorn werd na eenig oponthoud door de Willem III naar den steiger van het Oosterdok te Amsterdam teruggesleept, om gerepareerd en de Willem III stoomde naar het Westerdok, om aldaar gerestaureerd te worden. (Amst. Crt.) Tot gemeente-secretaris is door den raad van Haar lemmermeer benoemd de heer W. G. Yergers, aldaar. In het chemisch laboratorium te Leiden is een philos. doctorandus tamelijk erg gekwetst door het springen van een buis, terwijl lnj bezig was proeven te nemen. Het aangezigt van den patiënt moet door de glasscherven zeer geschonden zijn. Zijn oogen zijn er goed afgekomen, door dien hij een 'bril droeg. Deze is echter tot gruis geslagen. Het geregtshof te 's Hage heeft jl. Donderdag uit spraak gedaan in de dezer dagen behandelde zaak van Izak Timmerman, te Oostburg, beschuldigd van doodslag met voorbedachten rade (moord) op zijn wettige huisvrouw Adriana Lievense. Het hof heeft overtuigend bewezen geacht, dat besch. zijn huisvrouw moedwillig van het leven heeft beroofd, door haar met een mes den hals af te snijden; verder beslist dat het gehouden onderzoek niet opgeleverd heeft het regtsgeidig bewijs, dat hij het voornemen tot moed- willigen doodslag reeds had opgevat; hem, met niet schuldig verklaring en vrijspraak van de ten laste gelegde ver zwarende omstandigheid, dat hij vóór het plegen van de daad het plan daartoe zou hebben gehad overeenkomstig de conclusie van pleidooi van den verdediger, advocaat mr. C. P. D. Pape, schuldig verklaard aan moedwil- ligen doodslag, na vroegere verooi'deeling van gevangenisstraf van langer dan zes maanden, en hem veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Vóór deze uitspraak was voor de tweede maal aan de orde de behandeling der zaak tegen jhrn. H. en W. de i Gijselaar, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk. Ook thans waren de besch. niet ter teregtzitting ver- i schenen, weshalve het hof, op rekwisitoir van adv.—gen. mr. Gregorv, de besch. heeft verklaard te zijn wederspannig aan de wet. De leden der vroegere Haagsche bankiers-firma Over- klift en Co. zijn wederspannig verklaard aan de wet. Woensdag had te Vlijmen de jongste zoon van de familie v. H. liet ongeluk in eèn hooivork te vallen. Het scherpe ijzer drong onder in het ligchaam en kwam ter hoogte van den navel weder te voorschijn. De weerhaak, die zich aan de vork bevond, maakte het onmogelijk het ijzer terug te trekken. Eerst moest de haak afgevijld worden, wat een geruimen tijd duurde. De knaap hield zich bij die pijnlijke operatie zeer moedig; zijn toestand is vrij gunstig. (Amst. Crt.) Jl. Dingsdag stond te Deventer te regt zekere M. D. L., oud 66 jaren, koopman, woDende te Tubbergen, beschuldigd van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst en het als zoodanig bereiden en afleveren van geneesmiddelen aan verschillende personen. Ten processe bleek, dat be klaagde aan zeer vele lieden in. naburige gemeenten ge neeskundige hulp had verleend en geneesmiddelen, door hem zeiven bereid, had afgeleverd, als o. a. potjes met zalf, welke volgens scheikundig onderzoek en volgens de ver klaring van beklaagde, hadden bestaan uit een mengsel van loodwit, verbonden met olie of vet, waarvoor hij zich, blijkens de verklaring der getuigen a charge en volgens zijne eigen bekentenis, van 90 tot 300 cent had doen betalen, terwijl door het aanwenden van- die zalf niet alleen geen der patiënten eenige baat heeft gevonden, doch daarentegen door het gebruik er van de wonden zoodanig zijn verergerd, dat sommigen der getuigen niet in staat waren ter teregt zitting te verschijnen. Beklaagde bekende, zich aan de hem bij acte van dag vaarding ten laste gelegde feiten te hebben schuldig ge maakt, en zeide niet geweten te hebben, dat hij ongeoor loofde handelingen pleegde. Wijders verklaarde hij sedert onheugelijke jaren zijn bedrijf te hebben uitgeoefend, zonder dat hij hierin ooit belemmerd werd. Het O. M. eischte schuldigverklaring aan 1. het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, en 2. het onbevoegd, bereiden en afleveren van geneesmiddelen, met veroordeeling tot twee geldboeten ieder van f 75. Uitspraak Dingsdag a. s., 's avonds ten 8 ure. Nabij Ootmarsum ia door eenige kwaadwilligen des nachts in het Broek een dijkje of weg doorgestoken, waar door verscheidene landerijen met graan onder water zijn gezet. De zaak is in handen der justitie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1