Knorringa aldaar werd gered en ten huize van diens vader, een slagter, zorgvuldig werd verpleegd. In eene vergade ring, te Uskwert gehouden, is thans besloten den jongen K. te beloonen, en wel door zijn vader, in wiens zaak hij is, eene bestelling van lüü kilogram rundvleesch te doen. Op zoo'n manier had men zelf ook nog wat aan zyn geld. De Koning van Italië heeft motu proprio aan kapt. Boyton, den zwemmer en drijver, het ridderkruis der Kroonorde geschonken. Slechte tijden. Naar aanleiding van een dezer dagen in de Köln. Zeit. geplaatst artikel, dat voornoemd onderwerp behan delde, en de daarin opgenomen vermaning om te sparen en de tering naar de nering te zetten, wordt thans in genoemd blad door een eerzaam huisvader de vraag behandeld, waar men met sparen beginnen moet. Als galante heer en der schepping, zegt hij, moeten wij voor dezen keer de dames den voorrang laten en dat met veel meer regt, dan in veel andere gevallen plaats heeft. Ik weet wel, zegt hij, dat men even goed het vat der Danaïden zou kunnen vullen, als de spilzieke mode overwinnen; dat men zijn vingers in een wespennest steekt als men dit nimmer verzadigde monster te heftig aanpakt; niettemin wordt de strijd thans ligter gemaakt door den algemeenen nood en den achteruitgang van veler iukomsten. Hoe menige familie heeft een goed inkomen, zij leeft niet op een te grooten voet, houdt een eenvoudige tafel, veroorlooft zich geen buitensporigheden en toch zit de pater tamilias aan het eind van eiken jaarkring met de handen in het haar, want het deficit komt even zeker als de nieuwjaarsmorgen. Maar waar is hier de haas van de hazepeper? Enkel en alleen in de omstandigheid, dat de toiletten van vrouw en dochters ongeveer het drie- of viervoudige gekost hebben vau hetgeen zij in ver houding tot de middelen van het gezin kosten mag. En is dit te verwonderen? Men vergelijke de prijzen der damesklecreu van thans met die van voor acht of tien jaren en men zal zien, dat zij drie- tot viermaal duurder zijn. Zijn zij daarom fraaijer, smaakvoller? De crinoline was ook iets afzigteiijks, maar daarom zul niemand beweren, dat de tegenwoordige mode, die aan de dames het fatsoen van een slecht gestopte worst geelt, ook maar een jota smaakvoller is. Zij kost alleen meer. Vroeger kon een spaarzame huismoeder uit kleêren, die uit de mode waren, nog zeer goed „wat nieuws" maken voor het jongere volkje, maar nu lieve hemel, zulk een ding, dat men een kleed noemt, is zoo danig geknipt, gelapt, met knoopen en knoopsgaten bezaaid en ontsierd, dat het, als de mode nog wat dwazers uitvindt, voor niets meer deugt, dan voor den voddenmand. En toch heeft het ding welligt dubbel zoo veel gekost als een volledig heerenpak van goede stof. Als er van sparen zal inkomen, moet hier een begin gemaakt worden. Geen verandering in de leefwijze zal zoo afdoende werken ten aanzien van de mode, als de terugkeer tot eenvoudige, verstandige kleeding. Want afgezien hiervan, dat de bovenmatige weelde in kleeding de hoogere klassen zelfs plundert, verleidt zij ook den middenstand en de lagere klasse door zijn onge lukkig voorbeeld tot een voor deze althans zeer verderfelijke gewoonte. De groote internationale tentoonstelling voor zuivel bereiding te Hamburg. Deze heeft in alle opzigten een vol komen succes gehad. Geheel Europa en zelfs Noord-Amerika had daar bijeengebragt al wat op dezen specialen tak van landbouw merkwaardigs was te zien. De eerste afdeeling (melk, verschillende botersoorten, kaas uit koe-, geiten- en schapenmelk en andere melkproducten) telde 977 nummers, ingezonden door 779 exposanten, van welke 429 uit Duitschland, 84 uit Finland, 71 uit Denemarken, 27 uit Oostenrijk, 26 uit Nederland, 49 uit Rusland, 48 uit Zweden en Noorwegen, 15 uit Italië en evenveel uit Zwitserland, 7 uit Frankrijk, 5 uit Engeland en 3 uit Noord-Amerika. De tweede afdeeling (machines, gereedschappen, melkerijinrigtingen enz.) was bijeengebragt door 238 exposanten, van welke uit Duitschland 148, uit Engeland 28, uit Denemarken 18, uit Nederland en Italië elk 7, uit Noord-Amerika 6, uit Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland elk 5, uit Finland, Rusland, Zweden en Noorwegen elk 3. Nederland heeft op deze tentoonstelling een goed figuur gemaakt. Aan de Weser Zt. wordt gemeld, dat in de afdeeling kaas de Hollandsche Maatschappij van Landbouw onvoorwaardelijk de grootste overwinning heeft behaald. Van de door haar ingezonden 10 soorten van kaas wezen de prijsregters aan 6 het predicaat „zeer fijn," aan 2 dat van fijn" en aan 2 dat van „goed" toe, wat te meer beteekent, als men bedenkt, dat die eerstgenoemde onderscheidingen slechts zeer zeldzaam zijn toegewezen. Er zijn geene medailles of diploma's uitgereikt, maar ieder ten toongesteld voorwerp werd aan een naauwkeurig zaakkundig onder zoek onderworpen en 't resultaat van dit onderzoek is in een afzonderlijk geschrift van bijna 70 pagina's medegedeeld, terwijl ieder nummer werd gekenschetst als zeer fijn, fijn, goed, middel matig, ordinair of slecht. De jury voor de beoordeeling der verduurzaamde boter liet zich aldus uit: Wanneer ook in 't algemeen in vergelijking met vroegere tentoonstellingen een groote vooruitgang op dit gebied kan worden geconstateerd, zoo gelooft de jury toch te moeten doen uitkomen, dat de blijkbaar voor eene zoo groote tentoonstelling niet voldoende hoeveelheid fijne en zeer fijne boter twee hoofdgebreken bij de productie aanduidt: de te sterke bearbeiding vau de boter en de te sterke verzuring van de room. Ten opzigte vau de kaasuitstalling kunnen de prijsregters in 't algemeen een vooruitgang op dit gebied niet erkennen. Zij hebben bij de beoordeeling der verschillende producten de overtuiging ge kregen, -dat als aan de kaasproductie meer zorg en attentie werd besteed, zich een veel beter product liet maken. Het bewijs daarvan leveren enkele nummers van den catalogus, die na spoedig ver kregen overtuiging van eere-prijzen konden worden voorzien. Benoemingen, enz. Bij het personeel van de geneesk. dienst der landmagt is benoemd tot apotheker 3de kl. de heer F. M. G. van Walsem, civiel- apotheker te Hoorn. STATEN-GENËRAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 8 Maart. Met verwerping van alle amendementen op art. 1 van het ontwerp, regelende het regts- gebied van Arnhem, is art. 1 onveranderd goedgekeurd. Zitting van Vrijdag 9 Maart. De heer Haffmans heeft verlof gevraagd en bekomen de regering nader te iuterpelleeren over de opheffing der Pauselijke consulaten te Amsterdam en Botterdam. Daarna is voortgezet de discussie over de regterlijke wetten. Ont werp 4 (regtsgebied van het hof te Arnhem) is met geringe wijziging der kantonnale indeeling aangenomen met 51 tegen 21 stemmen. Alle amendementen op ontwerp No. 5 zijn verworpen, dat van den heer van den Berch van Heemstede tot behoud der regtbank te Leiden met 48 tegen 19 stemmen; van den heer Eombach tot behoud van - Brielle met 43 tegen 24van den heer Bredius tot opheffing van Zierikzee met 58 tegen 1Uvan den heer Saaymuns tot herstel van Goes met 44 tegen 24. Art. 1het geheele regts gebied onder het hof te 's Gravenhage, werd aaugenomen. Maandag ten 1 ure voortzetting. B u ite n I a n d. Frankrijk. Uit Parijs seint men van gisteren: «Moyaux, de man die zijn kind in een put geworpen heeft, is te Parijs in hechtenis genomen, terwijl hij bezig was platen in eene illustratie te bezien. Hij toonde zich zeer verbitterd tegen zijne vrouw.» De Evenement deelt mede, dat in den Jardin des Plantes te Parijs twee slangen uit Mexico, in dezelfde glazen kooi opgesloten, in strijd zijn geraakt; het gelukte aan de grootste den kop der kleinste in te slikken. Maar de overwinnares was alras met die overwinning verlegen, want in de hitte van den strijd woedend toehappende, had de slang niet op de afmeting van hare tegenpartij gelet, en zij kon haar niet verder dan 40 centimeter inzwelgen. Toen de wachters op het feit aankwamen, vonden zij de twee slangen in deze zonderlinge positie. Er moest onmid dellijk raad geschaft worden, zou de overwinnares niet aan haren triomf stikken; aan terugtrekken of uithalen was niet te denken. Zij sneden dus kort en goed de voor een derde deel harer lengte ingeslikte slang, bij den bek der andere, af, en hopen dat deze nu het derde gedeelte wel op de gewone wijze verteren zal. De gedoode slang had 500 frs. gekost en de andere is ongeveer 800 waard. Het hof van assises in het departement du Gard heeft, na vijf langdurige zittingen, eene talrijke dieven bende gevonnisd, die in den nacht van 10 op 11 Sept. 1876 bij den koopman Nausset, te Nimes, 200,000 francs gestolen had. Een der beschuldigden had zich zekeren naam gemaakt in de zaak van maarschalk Bazaine, name lijk Rocca, doordien hij het was die de bark geleverd had, met behulp waarvan de maarschalk ontvlugt is. Zooals aan de Petit Marseillais geschreven wordt, is in den avond van den 3 dezer, toen de trein uit Vintimille zich tusschen Cannes en Antibes bevond, de hoofdconducteur door twee gemaskerden overvallen, die het hoofd in zwarte kappen gestoken hadden. Een hunner greep hem bij de keel en de tweede maakte zich inmiddels meester van een verzegelden zak zilvergeld, inhoudende 20,000 francs en bestemd voor een bankier. Bij Antibes sprongen de roovers met hunnen buit van den trein. Een gendarme vuurde op hen, maar miste. De koord van de alarmschei was door gesneden. Natuurlijk is het tweetal terstond nagezet. De leening van Marseille van 89 millioen, uitgeschreven door het Crédit Foncier, is 62 maal volteekend. Alle resultaten zijn nog niet bekend. Een personentrein, die jl. Dingsdag van Parijs langs den Ooster—spoorweg is vertrokken, is digt bij het station te Gagny gestooten op een goederentrein, die door eene verkeerde manoeuvre op het spoor van den naderenden trein stond. De schok was zóó hevig, dat 14 waggons ver brijzeld zijn. Drie reizigers waren binnen het uur lijken; twintig zijn verwond of verminkt, Yan welke 12 zóó deerlijk, dat zij in gevaarlijken toestand verkeeren. De goederentrein was geladen met eeü groot aantal schapen, waarvan de meeste gedood zijn. Engeland. De matrozen-wet van verleden jaar schijnt goed te werken. Tot nieuwjaar werden niet minder dan 50 schepen, die zouden uitzeilen, als onzeewaardig aangehouden en 46 daarvan werden voor goed afgekeurd. Eene prent in het jongste nummer van Punch stelt voor hoe een Engelsche slager door een Amerikaansch rund (Bos Americanus) wordt op de horens genomen. De rekeningen, waarop de Engelsche vleeschprijzen geno teerd staan (rundvleesch 13 stuivers, schapen vleesch 12 st.), vliegen den in de lucht zwevenden baas om de ooren. De Amerikaansche os is gemerkt met de prijzen van zijn vleesch naar gelang van de verschillende ligchaamsdeelen. Zijn beste brokken kosten 9 stuivers per Eng. pond, zijn minste 5 stuivers. De prent is leerzaam voor slagers en huisvaders beiden economisch zoowel als anatomisch. De Saturday Review van 3 dezer bevat eene boek beschouwing over de nieuwe uitgave der oude Engelsche vertaling van Gerrit de Veer's beschrijving van Barent's reizen: «(Barent's Three Voyages to the Arctic Regions. Second Edition. With an Introduction bij Lieutenant Koolemans Beynen. Londen: Hakluyt Society. 1876).» 't Weekblad vat in het kort den loop en den uitslag van Barent's togten zamen. «Niemand,» zoo eindigt het zyn artikel, «kan dit boek lezen, zonder op nieuw een indruk te verkrijgen van de vroomheid, den moed, de zachtzinnig heid en de nederigheid der heldhaftige Hollanders.» De Daily News bevatte het volgende telegram uit Madeira «De Kaapsche bladen tot 13 Febr. melden, dat met het op orde brengen der zaken in de Transvaal weinig vordering gemaakt is. Paul Kruger, die waarschijnlijk President zal worden, vertegenwoordigt de partij van verzet tegen confederatie, annexatie, spoorwegen en al wat nieuw is. President Burgers sloeg op het laatste oogenblik de uitnoodiging af om deel te nemen aan den maaltijd, die ter eere van sir Th. Shepstone te Petroria gegeven werd. De pressie van buiten had opgehouden, tengevolge van het staken der aanvallen van Cetawayo en Secocoeni. De Volksraad zou den 13 Febr. jl. in bijzondere zitting vergaderen.» Dnitwhlani Volgens de Kieler Zeitung heeft, op last der admi raliteit te Wilhelmshaven, de toepassing plaats gehad van eene nieuwe uitvinding van scheepsbekleeding. Een En- "gelschman, de heer Thomson, heeft een middel bedacht om glas en ijzer zoodanig zamen te smelten, dat daaruit ontstaat eene glasachtige massa, door hem genoemd vitreous slaps strcating. De op die wijze gevormde scheepsbeklee ding heeft de hardheid van ijzer en de gladheid van glas, zoodat schelpdieren en planten zich bij het doen van zee- togten niet aan de huid der schepen vasthechten. Ten einde spoedig en met zekerheid de waarde dezer uitvinding te kunnen beoordeelen, is een gedeelte van de kiel van de Boreas op die wijze bekleed. In plaats van wijlen professor Fabrucci, is te Berlijn tot beëedigd translateur voor het Italiaansch eene dame benoemd, mej. Lina von Forstner. Aneriki. De nieuwe President Hayes der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is 54 jaren en stamt af van een Schotsch geslacht, dat zich tegen het einde der 17de eeuw in den staat Vermont vestigde. Zijn grootvader was hoefsmid. Zijn vader, die hooger maatschappelijke betrekking be kleedde, liet hem studeren, zoodat hij in de regten promo veerde. Hij was echter bij het aanvaarden van zijn loopbaan meer literator dan jurist en volstrekt geen vriend van de politiek. Te Cincinnati vestigde hij zich als advocaat, doch daar deed hij meer aan de letteren dan aan de regten. Veel heeft hij in zijn vaderland gereisd en was dus goed op de hoogte van Amerikaansche toestanden. In den burgeroorlog bragt hij het van vrijwilliger tot brigade-generaal en was wegens zijn moed zeer gezien. Na den oorlog werd hij als afgevaardigde in het Congres gekozen. De nieuwe President heeft veel beminnelijks en aantrekkelijks, is een flink gebouwd man en zeer bemiddeld. Men heeft hem tot nu toe niets ergers kunnen verwijten, dan dat hij een trouw kerkganger is en zich gaarne net kleed. Uit New-York wordt gemeld, dat aldaar een paniek in een kerk ontstaan is, tengevolge waarvan zes dooden zijn gevallen. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zalurdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENT. Nieuwland, geb. v. d. Woldt, Z. J. C. Basie, geb. Querelle, Z. G. Kaleveld, geb. Amse, Z. E. M. Löscher, geb. Riiter, D. T. de Schot, geb. Disper, Z. OVERLEDEN: A. de Man Trotz, geb. Gelderblom, 52 jaren. K. Keizer, 23 jaren. Levenloos aangegeven 1. Correspondentie. Een ingezonden artikel wacht op plaatsruimte. G. vraagt of het dobbelspel op den openbaren weg in deze ge meente niet bij plaatselijke verordening is verboden. Is dit zoo, dan zou het hoogst wenschelijk zijn, dat de politie de dagelijksche overtredingen tegenging en deed straffen, van tal van opgeschoten jongens, die op den Dijk bij 't Westplein, zeer tot overlast der nabijwonenden, dat bedrijf uitoefenen, 't Kan toch geen spelen beeten, als een der deelnemer bv. f 1.50 op een dag daarmee wint. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). as es 2 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. 1 Afw. 9 12 notn. 6k. 764.0l|f 8.91 1.4 - 3.6 0.78 weingolv 10 8 otz. 0.8 767.32 f 7.22 - 2.2 - 5.4 0.75 Slecht. 10 12 zoto. 1.8„ 767.81 f 7.71 - 1.0 - 6.0 0.73 Vlak. Weersgesteldheid: 9 Maart 12 u. Ligtbewolkt. 10 Maart 8 u. Helder, vorst, mooi. 10 Maart 12 u. Idem. Gevroren dikte van 9 op 10 dezer 18 millimeters. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 21 Jan. Alblasserwaard.J.Zwart. Samarang. 1 Febr. Koning der Nederl.A.G.M.Bruins.Bat.viaLondenenz. 9 Febr. Prof.v.d.BoonMesch.F.J.Schneider. Batavia. 14 Febr. Urania. H. de Boer. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Chip ChaBe. T. Reed. Newcastle. Steenk. ZurMühlen&Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 8 Maart. BataviaOepkes, BataviaCosmopolitan, st., Londen James Rankine, st., Leith; Vertrouwen, Leuning, Cardiff. 9 Maart. Eddystone, Huil; Etna, Pillau. Vertrokken 8 Maart. Columbine, Ilull; Columbus, Ihlder, Amerika; Tem, Liverpool; Rembrandt, st., Bordeaux. 9 Maart. Cornelia Maria, van Diest, Suriname; Alida, van der Veen, Nantes. Marktberigten. AMSTERDAM, 8 Maart. Rogge. Op levering onveranderd; Mei f 193, 194. Koolzaad. Onveranderd; April f 400 Oct. f 392. 9 Maart. Tarwe. Op levering flaauw; Maart f 303. Rogge. Met weinig handel; nieuwe Galatz f 198Petersb. f 193. Op levering onveranderd; in deze maand vóór 1 ure f 189, 190; Mei f 193, 194; Oct. f 197. Koolzaad, f 2 hooger; April f 402; Oct. f 394. Raapolie. Per 100 KG.: vast, sluit als voren; Vliegend f 39$ Mei f 891, i, i; Sept./Dec. f 38, 37|. Lijnolie. Per 100 KG.: vast; Vlieg, en April f27£; Mei f271; Zomer f 28J; Sept./Dec. f 29. HOORN, 8 Maart. Ka3s. Aangevoerd 35 stapels, wegende 6649 kilogrammen. Hoogste prija f 39.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2