HELRERSCHE E\ MEIIWEDIEPER COURANT. 1877. N°. 31. Woensdag 14 Maart. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Binnenland. „Wij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. w t franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 11 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. EUken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indlë. Laatste ligting avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia en Padang, te ver zenden per mailboot MADURA, geschiedt voor drukwerken den 16 dezer, na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 17 dezer, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt, ter vol doening aan het bepaalde bij de artt. 6 en 7 der wet van den 2 JuDij 1875 (Staatsblad No. 95) ter openbare kennis, dat door M. WITSENBURG Junior alhier, het verzoek is gedaan tot oprigting eener wattenfabriek in de Gravenstraat op de perceelen grond bekend bij het kadaster onder Sectie A, No. 4534 en 4535, en dat dit verzoek met de daarbij hehoorende bijlagen ter Secretarie der gemeente ter visie is nedergelegd. Bezwaren tegen die oprigting kunnen worden ingebragt op Vrijdag den 23 Maart aanstaande, des avonds ten 7 ure, aan het Raadhuis der gemeente. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 12 Maart 1877. L. VERHEY, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Pau lowna brengen ter kennisse van de ingezetenen, dat de lijsten, aanwijzende de personen, die bevoegd zijn tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeen teraad, zijn vastgesteld en van heden af, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente, van des morgens 9 tot des namiddags 1 ure (de Zondagen alleen uitge zonderd) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en dat zij, die zich daarop niet geplaatst vinden of vermeenen mogten dat anderen daarop ten onregte waren gebragt, hunne bezwaren bij verzoekschrift, door de noodige bewijs stukken gestaafd, binnen veertien dagen na heden aan den Gemeenteraad kunnen indienen. Anna Paulownaden 10 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Maart. Gisteren morgen, omstreeks 6| ure, strandde op de Noorderhaaks het Noordduitsche schoenerschip Paul, kapt. Ducker, van Antwerpen niet dakpannen en steen naar Koningsbergen bestemd. De ekwipage, met den gezag voerder uit zes man bestaande, bet gevaar ziende waarin zij verkeerde, verliet met hare boot het schip en be proefde den op eenigen afstand zich bevindenden loodskotter te bereiken. Zeer lang en niet zonder gevaar zouden zij welligt nog tegen de felle branding hebben moeten kampen, zoo zij niet nog bijtijds ontdekt waren door de bemanning van den loodskotter No. 9, die ijlings op de schipbreukelingen aanhield en het geluk had hen behouden bij zich aan boord op te nemen en hier aan wal te brengen, alwaar zij door de zorg van het Noordduitsche consulaat behoorlijk geherbergd en van het noodige voorzien werden. De geredden roemen zeer de liefderijke wijze, waarop zij door den schipper en de bemanning van den loodskotter zijn opgenomen en bejegend. De ekwipage van gezegden kotter bestond uit den schipper A. Abbenes, en de loodsen en loodsleerlingen S. Boes, P. van Leeuwen en Tj. Smit. Nog dient vermeld, dat op het eerste berigt der stran ding, de reddingboot te water werd gelaten, maar, uithoofde de redding reeds was geschied, onverrigter zake is terug gekeerd. De schoener is gisteren nacht uit elkander geslagen. Een gedeelte van het wrak met den acbterspiegel is op het strand bij Kaaphoofd aangespoeld. Aan het slot van een schrijven over de mystificatie met het Oera Linda Bok, voorkomende in de Ned. Spec tator van jl. Zaturdag, leest men: «In den Ned. Spectator van 1876 (No. 32) vindt men getuigenissen van den heer Fred. Muller en van den heer Smidt van Gelder en zijn meesterknecht. Zij verzekeren dat het papier van ons boek uit een Maastrichtsche fabriek, die met name genoemd wordt, herkomstig is. Tijd van vervaardiging wordt ook bepaald. Ook deze heeren zijn er in geloopen. Het boek is geschreven op Chineesch papier, dat door Over de Linden zelf uit China was medegebragt.» De negerzangers zijn met bijzondere onderscheiding door Z. M. den Koning op het Loo ontvangen. Z. M. heeft hun een aanzienlijk geschenk in geld voor hun doel vereerd, benevens een persoonlijk huldeblijk aan een der negerzangeressen en zangers. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tot her vatting harer werkzaamheden opgeroepen op Maandag 19 Maart e. k. Op het zestal voor de predikants-vacature te Nieuw- veen en Kalslagen komen o. a. voor ds. A. de Joode, te Callantsoog en ds. L. van 't Sant, te Oterleek. In «de Wekker,» weekblad voor onderwijs en school wezen, leest men in een artikel, bandelende over school- spaarbanken het volgende 1. Het kind heeft geene eigendommen, dus ook niets te sparen. 2. Spaarzaamheid is eene deugd (niet de hoogste), die natuurlijk bij de kinderen aangekweekt moet worden; doch komt nu aan de spaarzaamheid eene afzonderlijke eereplaats toe, dan mogt men ook wel vereenigingen in het leven roepen tot beteugeling van lengen, overmatige weeldeonverdraagzaamheid, kwaadsprekendheid en dergelijke ondeugden. 3. Vooral op dorpsscholen, waar rijke en arme kinderen naast elkander zitten, kunnen door de school- spaarbanken jaloezie en hoogmoed opgewekt worden, 't Rijke kind geeft van zijn overvloed (en snoept welligt even goed) en ziet met minachting neer op 't arme kind, dat misschien slechts één cent kan geven. 4. Bij sommige kinderen zullen de kiemen van gierigheid zich vroegtijdig ontwikkelen en wij allen zijn er van overtuigd, dat die verschrikkelijke ondeugd een wortel is van alle kwaad. Na een langdurige ziekte overleed jl. Zaturdag te 's Hage dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland. Onder den pseudoniem van «oude heer Smits» was hij als letterkundige hoog gewaardeerd. De heer Lindo, die slechts 56 jaren oud is geworden, was in 1819 te Londen geboren; zag zich te Amsterdam tot doctor in de letteren lionoris causa benoemd, was ridder van den Nederlandschen Leeuw en officier der Italiaansche Kroonorde. Heden morgen zou het stoffelijk overschot op Eik-en- Duinen worden ter aarde besteld. De heer J. H. Keen, instituteur te Wieringerwaard, staat op de voordragt voor de vacante hoofdonderwijzers betrekking te Zwolle. Door het algemeen bestuur van Multapatior's Bond, ter bestrijding van misbruik van bedwelmende dranken, werd jl. Zaturdag een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden, om te verzoeken, «dat in de lagere school de kennis van de waarheden van de gezond heidsleer door de meest gepaste middelen worde bevorderd.» Het algemeen bestuur van genoemden Bond meent, dat de kennis van het groote nadeel, door overmatig gebruik van alcohol op het ligchaam uitgeoefend, velen van de kwade drinkgewoonte zal terugbrengen. De commissaris des Konings in Noordholland heeft alsnog, ter aanvulling van opengekomen plaatsen, benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen de navolgende heeren: te Andijk, P. Mantel; te Assendelft, K. J. Kramer; te Avenhorn, C. P. Spaans; te Blokker, A. Schouten Kz. te Castricum, A. van der Park; te Edam, K. D. Veen; te Nieuwe-Niedorp, J. van der Deure; te Ouder-Amstel, L. Otto; te Westzaan, A. Francken; teZijpe, C. F. Nobel. Te Anna Paulowna ziet men tegenwoordig, vooral 's namiddags, ontzettende zwermen spreeuwen, die door eenige valken worden vervolgd. Men meldt uit Zuidscharwoude «Jl. Donderdag werd alhier de laatste der volksvoor- dragten in dit wintersaizoen gehouden van wege de ver- eeniging, die zich ten taak heeft gesteld den bewoners van den Langedijk beurtelings in deze gemeente en te Noord- scharwoude nuttige en aangename avonden te schenken. De heer Zeilmaker, uit Alkmaar, sprak over Een vrucht baar leven, het leven namelijk van Frans Schubert, den grooten liederen-componist, en gaf door zijne lezing aan het talrijk opgekomen publiek veel genoegen. Vóór den genoemde zijn achtereenvolgens 9 sprekers, gewoonlijk om de 14 dagen, voor het publiek opgetreden. De heer Hom brink, van Zuidscharwoude, sprak over de Zuid-Afrikaansche republiekde heer van Bommel, van Zuidscharwoude, over het Spiritisme en eenige daarmede verwante verschijnselen; de heer Heringa, mede van Zuidscharwoude, over het Communisme. De heer Jelgersma, van Oudkarspel, leverde eenige bijdragen op het gebied der gezondheidsleerde heer Dekker, van Broek, verhaalde, hoe Andersen dichter werd-, de heer Jongeneel, van Zuidscharwoude, deed in de loterij en den jenever twee verwoesters zien van het menschelijk gelukde heer de Vries, van Oudorp, droeg, naar aanleiding van de fraaije Engelsche Wallpapers, eenige boeijende schetsen uit het volksleven voor; de heer M. Kroon; uit Oudkarspel, gaf eenige nuttige wenken over de opvoeding; de heer Dorsman, van Noordscharwoude, hield eene leer rijke lezing over vergiftige planten. De opkomst was vooral te Zuidscharwoude gewoonlijk talrijk; te Noordscharwoude liet zij nu en dan te wenschen over. Het publiek was zeer gemengd, doch bestond voor het grootste gedeelte uit den welvarenden landbouwersstand. De genomen maatregel, om van de bezoekers een klein entrée-geld (5 centen) te heffen, heeft over het geheel gunstig gewerkt. De ver- eeniging hoopt in het volgend wintersaizoen hare taak met ijver voort te zetten.» Het bouwen van een houten zomer-theater in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is aan besteed; de laagste inschrijving bedroeg f 19,840. In een vaartuig, liggende in den Amstel te Amster dam, werden gisteren nacht drie personen door kolendamp bevangen. Toen men gisteren morgen het luik van het vooronder openmaakte, was reeds een hunner bezweken; de twee anderen zijn in bewusteloozen toestand naar het gasthuis vervoerd. (Amst. Crt.) Den 23 dezer zal te Amsterdam de groote voor- jaars-paardenmarkt worden gehouden. Jl. Vrijdag avond werden te Amsterdam een vrouw en een kind overreden door een kar, door twee beschonken lieden bestuurd. Het publiek hield de kar aan en haalde de politie, die de twee mannen in arrest nam. Dat wij in de eeuw van vooruitgang zijn en alles sneller gaat, dan voorheen, bleek dezer dagen weer. Een jongmensch, te Amsterdam woonachtig, vroeg het jawoord aan een dienstmeisje te Utrecht. Per brief ging hem te langzaam, bij stuurde een telegram, met antwoord betaald. Het meisje seinde terug, met het woord ■ja., D.) Door de daling der veeprijzen hebben 12 der voor-? naamste veehandelaren in de gemeente Schoterland en omstreken bekend gemaakt, dat zij bij meerdere schorsing of afsluiting voor het vervoer van vee met den besten wil de gekochte runderen niet kunnen ontvangen, en zich derhalve van den koop ontslagen achten. Men schrijft uit Meppel, dd. 10 dezer, aan het U. D.: «De handel in vet vee en kalfkoeijen naar Brabant enz., begint op nieuw te animeeren. Er worden reeds weder vette koeijen afgeleverd tegen f 300 en meer per stuk; kalfde dito tegen f 250 a 275.» De jongste (waarschijnlijk niet de allerlaatste) voor spelling van het vergaan der wereld heeft een te Reeuwijk wonenden werkman, een verstandelijk weinig ontwikkeld huisvader, aan het malen gebragt. Hij las het onheilspel lend berigt in een der dagbladen en trok zich de zaak zóó aan, dat hij in twee dagen niet gewerkt heeft en voort durend weende. Zijn toestand is van dien aard, dat men vreest dat hij krankzinnig zal worden. Tengevolge van den grooten invoer van Pruissische aardappelen, is te Deventer dat artikel f 2 per hectoliter gedaald, zoodat zij voor f 3 verkocht werden. De vuilnis heeft in de gemeente Groningen in het vorige jaar nog meer opgebragt dan ooit te voren. Tot dusver was de hoogste opbrengst die over 1873, namelijk de som van f101,751.77. Over 1876 bedroeg zij f106,911.50. Op eene bevolking van ongeveer 40,000 personen was dit ongeveer f 2.70 per persoon in 't jaar. De winst bedroeg ongeveer een halve ton. Intusschen is in dezen niet de zuivere winst voor de gemeentekas de hoofdzaak, maar de opbrengst van de vuilnis over het geheel. Wel beschouwt het gemeentebestuur de zaak tot nu toe anders, maar met het oog op de sanitaire, het landhuishoudkundige en het industriëele belang der kwestie kan de zaak niet voor namelijk uit het geldelijk oogpunt beschouwd worden. Het programma is verschenen voor de tentoonstelling van vee, landbouwwerktuigen, enz., te houden door het genootschap ter bevordering van den landbouw in Drenthe tijdens het 31ste landhuishoudkundig congres te Assen. De tentoonstelling van vee zal gehouden worden op Woensdag 27 Junij, van 11 tot 2 uur, van werktuigen en bijenkorven van Maandag 25 Junij tot Vrijdag 29 Junij, telkens van 10 tot 4 uur. Ieder wordt uitgenoodigd voorwerpen in te zenden; inzenders van werktuigen om van hun voornemen tot inzending vddr den 20 Junij opgave te doen aan den secretaris der commissie P. Kranenburg, te Assen, met opgave tevens waar de voorwerpen gemaakt zijn en zooveel mogelijk den prijs; voor vee geslacht, kleur en ouderdom. Paarden, runderen, enz. moeten 27 Junij 's morgens vddr 9 uur op het terrein aanwezig zijn; de aangifte moet plaats hebben vddr den 26sten bij den secretaris der com missie of (wat het vee in de provincie Drenthe aangaat)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1