Buitenland vóór den 25sten bij den burgemeester der betrokken gemeente. Onder de papieren van den vorigen Rumaanschen minister van Financiën, Prins Sturdza, heeft men een zonderling ontwerp gevondenhet strekte om een belasting van 200 francs te leggen op elke echtscheiding, en de daardoor te verkrijgen som werd door den minister geraamd op een millioen per jaar, zoodat het blijkt, dat Sturdza niet minder dan 5000 echtscheidingen per jaar verwachtte, Visitekaartjes. Te Parijs heeft de eeuwig afwisselende mode zich thans van de visitekaartjes meester gemaakt. Men vervaardigt ze thans niet meer in een sierlijk zakformaat, maar in afmetingen, die, in vergelijking tot de vroegere grootte, reusachtig te noemen zijn. Ook bevatten deze kaarten niet enkel meer de namen, of hoogstens nog daarbij het wapen van den eigenaar, maar zij zijn ook in opvallende wijze met bonte guirlandes versierd. De visitekaartjes zijn op zich zelf geene uitvinding der moderne beschaving, maar van oosterschen oorsprong. De Chinezen hebben er zich reeds voor duizend jaar van bediend en bij hen wisselt de grootte der visitekaartjes af naar den rang, in welke degene staat, dien men zijn bezoek toegedacht heeft. In Frankrijk werden de visitekaartjes onder Lodewijk XV algemeen gebruikelijk; men versierde ze in dien tijd met mythologische emblemen, met herders en herderinnen, enz. Tegenwoordig wordt de waarde van het jaarlijksch verbruik van kaartjes te Parijs alleen op tachtig millioen francs geschat. Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland's Noorderkwartier. Op den 7 dezer hield voor noemde Vereeniging in het lokaal van den heer J. Waal te Span broek hare algemeene voorjaars-vergadering. Deze vergadering, die ten 10 ure door den voorzitter met eene gepaste toespraak werd geo pend, werd door 67 leden, benevens door vertegenwoordigers van afdeelingeu der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, alsmede door onderscheidene gasten, waarvan vijf staande de vergadering zich voor het lidmaatschap aanmeldden, bijgewoond. Hierop volgden mededeelingen van ingekomen stukken, waaronder van belangrijken aard, als eene missive van het hoofdbestuur der H. M. v. L., dd. 10 Febr. jl., in zake de veepest, waarop, volgens mededeeliug van den voorzitter, door het bestuur was besloten eene audiëntie bij den minister van Binnenl. Zaken te verzoeken, ten einde aan te driDgen op krasse maatregelen aan onze grenzen, om dezen zoo gevreesden vijand te werenwelke maatregelen dan ook niet lang daarna door de regeriug door afzetting onzer grenzen zijn genomen. Al deze stukken, waaronder nog voorkwamen een prospectus van het handboek voor den kaasmaker in Nederland, door J. P. Holl- man te Edam, zijnde het bekroonde antwoord op eene prijsvraag van de H. M. v. L., een boek, waardig in veler handen te komen, benevens een prospectus van de scheikundige preparaten van den heer Chr. Hansen te Kopenhagen, waaromtrent besloten wordt proeven te nemen met het „Kaas-lebextract" en boterkleursel, worden verder voor kennisgeving aangenomen. Nog kwam ter tafel een schrijven van de heeren Waller en Sluis, afgevaardigden der Vereeniging naar de melkerij-tentoonstelling te Hamburg, berigtende, dat zij niet 1er vergadering kunnen verschijnen, daar, in het belang van den vaderlandschen landbouw, nog eenige groote Duitsche boerderijen door hen worden bezocht. Bij meerderheid vau stemmen werd aangenomen het noodige materieel aan te schaffen tot het vervaardigen van getuigschriften, terwijl de Com missie tot onderzoek der rekening, welke sluit met een batig saldo van f 551, adviseert deze rekening goed te keuren. Het ontwerp /Statuten en huishoudelijk reglement" werd, na eene toelichting door de Commissie van herziening, onveranderd en bij acclamatie aangenomen. Naar aanleiding van twee ontvangen missives van het bestuur der Geldersche Maatschappij van Landbouw, besloot de Vereeniging, op voorstel van het bestuur, f 50 uit te loven voor dc beste inzending van Edammer kaas op de tentoonstelling van zuivelbe reiding, in Junij a. s. te Apeldoorn te houden. Tot afgevaardigden voor de vergaderingen van „Het Nederlandsch Bundveestnmboek" werd benoemd de edel-achtb. heer Baron van Dedem te Hoorn, terwijl als plaatsvervanger werd aangewezen de heer E. Kluiver te Barsingerhorn. Een uitmuntend plan van uitvoering tot proefneming met mest stoffen kwam ter tafel, en het noodige crediet werd daarvoor bij acclamatie toegestaan. Men stelt zich voor, op één bunder land proeven te nemen met negen verschillende mestsoorten, op zeven verschillende gewassen, zooals door overgelegde teekening werd aangewezen. Het voorstel tot het doen onderzoeken van veevoeder (lijnzaad koeken) bij het proefstation te Wageningen lokte eene zeer geani meerde discussie uit en werd eveneens bij acclamatie goedgekeurd, zoo ook het programma voor den graanmaaiwedstrijd, waarbij werd medegedeeld, dat het bestuur zal trachten buiten mededinging ier proefneming te verkrijgen één of twee machines, die het gemaaide graau zelf binden. Het crediet, daarvoor aangevraagd, werd met algemeene stemmen toegestaan. De begrooting, sluitende ir. ontvangst cn uitgaaf ter somma van f 2671.76, werd vastgesteld, en de plaats voor de volgende alge meene vergadering te Schagen bepaald. Nog behoorde tot de vele werkzaamheden dezer vergadering het uitreiken der gouden medailles met eere-diploma's aan de heeren C. Wonder te Oude-Niedorp en K. Rezelman te Winkel, de eerste voor zijne bekroonde kudde rundvee, de tweede voor zijne even eens bekroonde kudde fokschapen; alsmede, op voorstel van het bestuur, de toekenning aan de firma Boeke Huidekooper te Groningen vau eene premie van f 50, ter aanmoediging voor het invoêren van een nieuw Amerikaansch kooibouwwerktuig (hooilader), aan de Vereeniging welwillend ter proefneming afgestaan, en de benoeming van de heeren M. J. Tiele, oud-bestuurder der Veree niging en P. F. L. Waldeck, secretaris-penningmeester der H. M. v. L. te Loosduinen, tot leden van verdienste der Vereeniging. Moge ook deze vergadering tot bevordering van den bloei van Holland's Noorderkwartier krachtig hebben bijgedragen! Benoeming-en, enz. Bij koninkl. besluit van 9 dezer zijn tot belooning dergenen, die zich onderscheidden bij de krijgsverrigtingen tegen Atsjin, en dat wel in het bijzonder gedurende het tijdvak van 1 Jan. 1875 tot uit. Mei 1876: 1. benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Wil lemsorde a. van de koninkl. Nederl. marinede luits. ter zee 2de kl. H. F. Verheggen en F. M. A. Mathon; de bootsmansmaat B. Kamermans (sinds bevorderd tot bootsman); de matroos 1ste kl. J. G. Dingemans (sinds gepensioneerd) eu de vuurstoker 2de kl. A. Linde, en l. van het korps mariniersde korporaal A. van der Stroom, en de marinier 1ste kl. A. Boers; 2. bij afzonderlijke dag orders, zoo in Indië als in Nederland, eervol vermeld: a. van de koninkl. Nederl. marine: de luit. ter zee 1ste kl. A. J. Dumont; de luit. ter zee 2de kl. A. Seret; de bootsmansmaat G. J. Evers; de kwartiermeester B. Koorn; de matrozen 1ste kl. J. C. L. van der Salin, A. J. Ketz, W. It. Smit, J. F. Dellius, P. Ponse en P. A. van Dongen (laatstgenoemde sinds gepensioneerd); de matroos 2de kl. C. H. Spaan, (sinds aangesteld als hofmeester); en de matroos 8de kl. J. iMellema; de marinier 2de kl. B. F. Muurlink (sinds bevorderd tot marinier lste kl.); en c. van de gouvernements marine de lste stuurman D. van Batenburg. STATEX-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 12 Maart. Ingekomen het wetsontwerp tot wijziging der wet op het notarisambt. Art. 2 van het ontwerp, regelende het regtsgebied van 's Hage, is goedgekeurd, nadat men o. a. bij regeling de gemeenten Noordwijkerhout, Noordwijk, Voorhout en Sassenheim gevoegd had bij het kanton Haarlemmer meer (zijnde die gemeente in plaats van Lisse als hoofdplaats van het kanton aangenomen). Het geheele ontwerp is aangenomen met 48 tegen 22 stemmen. Morgen is liet regtsgebied van Amsterdam aan de orde. Bij de Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de niariue-begrooting voor 1877 met f 374,000. Het strekt tot verineerdering van art. 2. tractemeuten der ambtenaren bij het departement enz., met f 4000, het gevolg eener wijziging bij amendement daarin gebragt, waaruit de aanstelling van burgerlijke ambtenaren voortvloeit; 2. tot voorziening in buitengewone werken ten dienste van het Noordzeekauaal, met name in de dienst van het loodswezen en van de verlichting. Voor het loodswezen is noodig een gebouw te Amsterdam en een magazijn nabij de haven van IJmuiden voor berging vau waarlooze behoeften, een en auder geraamd op f 35,000; voor de dienst der verlichting is benoodigd de bouw van twee lichttorens de aanschaffing vau twee lichttoestellen, de bouw van woningen voor lichtwachters, geraamd op f 280,000 en 3. tot herstelling van de marine-schutsluis te Willemsoord, waarvoor f 55,000 noodig is. Blijkens het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot nadere liemening der wet van 2S Aug. 1857 regelende de militaire pensi oenen bij de landmagt en intrekking der wet van 8 Junij 1864, betoonde men zich over het algemeen niet ongezind om tot een verbetering van het bedrag der pensioenen mede te werken. Het ligt voor de liand dat een bedrag, hetwelk in 1857 als voldoende werd beschouwd, dit thans niet meer is. Met het oog op den weinigen lust, die er bestaat om zich aan den militairen stand te wijden, schijnt bovendien verbetering der uitzigten voor de toekomst dringend geboden. De vraag rijst echter of uit dit oogpunt de voor gestelde verhoogingen wel als eene afdoeude voorziening te beschouwen zijn. Een onderofficier zal, volgens het wetsontwerp, f 250 's jaars pensioen outvangen en een soldaat f 150 's jaars. Die sommen achtten sommige leden niet voldoende om dien militairen een ver zorgden ouden dag te verschaffen, wat toch het doel moet zijn van het toekennen van een pensioen. Wil men een iets beteekecenden maatregel nemen tot verbetering van de positie der onderofficieren, vooral opk met het doel om de vrijwillige dienstneming aan te moedigen, dan zal het bedrag der pensioenen zoodanig dienen bepaald te worden, dat de soldaat ongeveer f 5, de onderofficier f 7 tot 8 per week ontvange. De voorgedragen wijziging der wet op het notarisambt behelst slechts partieele veranderingen. Drie hoofdpunten komen daarbij in aanmerking, als: de eiscnen van benoembaarheid der notarissen, het over hen uit te oefenen disciplinair toezigt, en het vraagstuk der instructie van getuigen. De doctorale graad in de regten wordt vereischte voor de toelating tot het notnrieel staatsexamen en voorwaarde der benoembaarheid. Verscherping van het disciplinair toezigt wordt in de artt. 7 en 8 opgenomen, met handhaving van artt. 50 en 57 der tegeuwoordige wet. Aan liet openbaar gezag zijn zij verantwoording schuldig, en het toezigt van het O. M., gesanctioneerd door disciplinaire regtsmagt van den onaf hankelijken regter, biedt grooter zekerheid aan voor een onbevangen en onpartijdig onderzoek en oordeel. Volgens art. 23 der bestaande wet, geldt als regel zonder uit zondering, dat de notarieele acten worden verleden in tegenwoordig heid van twee getuigen. De ondervinding van 34 jaren heeft over dien regel eene weinig bevredigende uitspraak gedaan. Deze regel wordt nu uitzondering voor enkele gevallen. Frankrijk. In ons vorig nommer hebben wij reeds eenige bijzonder heden medegedeeld omtrent de inhechtenisneming van Moyaux, die zijn kind in een kuil heeft geworpen. Aan de prefectuur van politie bekende hij zijn misdaad. Toen het lijk van zijn dochtertje, dat gebalsemd was, te voorschijn werd gehaald, ontstelde de moordenaar en verklaarde het kind om 't leven te hebben gebragt, dewijl hij de moeder haatte. Toen Moyaux gearresteerd werd had hij een geladen revolver en eenige stukjes raauw bedorven vleesch in den zak. Het geladen pistool moest, naar zijn verklaring, dienen om den- gene, die hem wilde arresteren, dood te schieten; doch bij nadenken was hij tot het besef gekomen, dat dit hem weinig zou gebaat hebben. Op het oogenblik dat hij gevat werd, had hij werkelijk de hand in den zak en hij wilde de hand ook niet vrijlaten, toen hem dit door den politie-agent gelast werd; maar ten slotte moest hij wel toegeven. Hij verklaarde te Parijs gebleven te zijn, om ook zijn vrouw te dooden. Daarna zou hij zichzelf een kogel door het hoofd hebben gejaagd. Men weet, dat Moyaux een paar dagen na den moord van zijn kind werkelijk het huis van zijn vrouw te Bagneux was binnengeslopen, om zijn vrouw van kant te maken. Zij wist toen te ontkomen; maar haar vader, die Moyaux tevens in huis had gevonden en op wien hij schoot, kreeg een kogel in den schouder. Z. M. Aurelius Autonius I, ex-IConing van Arau- canië, is nog niet dood. Hij bevindt zich nog wel in het hospitaal te Bordeaux, maar neemt in beterschap toe. Den 7 dezer heeft zich te Rhodez, in het departe ment Aveyron, het zeldzaam meteorologisch verschijnsel voorgedaan, dat in het midden van den dag eene aanzien lijke hoeveelheid sneeuw viel, terwijl het bliksemde en donderde. De correspondent van den Temps waarschuwt op nieuw tegen de neiging om de Turksche zaken van het standpunt van den West-Europeaan te beschouwen. «Men vergist zich geheel,» zegt hij, «wanneer men de Turken als een volk van het Westen behandelt. De Turken, het is waar, hebben eene diplomatie, een leger, financiën, eene administratie. Maar het is geen paradox, wanneer ik beweer, dat dit alles slechts schijn is. Hunne financiën zijn maar al te goed bekend aan hunne schuldeischers. De christelijke rayas en de vreemdelingen kennen de ver diensten van hunne administratie. Hunne diplomatie heeft slechts een schijn van gewigt verworven door de verdeeld heid der Europesche Staten. Blijft het leger en het leger is niet te minachten. Maar het is geenszins het gevoel van vaderlandsliefde, dat aan den Turkschen soldaat stout moedigheid en kracht geeft. De Turksche soldaat veracht den dood, omdat hij zeker is, vallende, na zijnen dood eene plaats in 't paradijs te zullen verkrijgen. Dc godsdienst is de beweegkracht en het doel der daden van alle Turken, zoowel van hen, die de Europesche zeden hebben aangenomen als van hen, die de gewoonte der vaderen hebben behouden. Uit dit oog punt moet men hen beschouwen en niet vergeten, dat zij een Aziatisch ras zijn. De groote dwaling van Europa is zijne beschaving te willen enten op eene uitsluitend godsdienstige volksgemeenschap met Aziatische zeden. Ik zal op dit onderwerp terugkomen, omdat het den grondslag uitmaakt van de Oostersche kwestie. In Duinkerken kwam dezer dagen de Zweedsche driemaster «011 Mollr» aande kapitein en twee loodsen wenschten zich aan wal te begeven. Vier man der ekwipage bragten hen in een boot derwaarts, maar onderweg deed een windvlaag de boot omslaan en de zeven personen ver dwenen in de diepte. Slechts een hunner, de loods van Calais, bragt er het leven af. Hij werd geheel bewusteloos aan wal gebragt en eerst na drie uren onafgebroken behandeling, gelukte het, weder teekenen van leven te bespeuren. In zake het duel, dat te Cairo het leven kostte aan den Franschen Afrika-reiziger markies de Compiègne, wordt nog het volgende gemeldeen Duitscher, bediende op een handelskantoor, Mayer genaamd, had zijn arm geslagen om het middel eener dame, die door den markies naar een in de opera te Cairo gehouden gemaskerd bal geleid was. De markies strafte deze vrijheid met een slag in 't aangezigt van den Duitscher en daar hij weigerde voor deze hand tastelijke beleediging voldoening te geven, werd hij door Mayer uitgedaagd. De markies koos pistolen en werd aan den schouder zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop den geest gaf. Engeland. De 18 verongelukte visschersschuiten, waarvan wij in een vorig nummer melding maakten, behoorden tot de vloot van Yarmouth. Doch in 't geheel zijn, gedurende de jongste vier of zes weken, niet minder dan 36 Engelsche visschersschuiten met man en muis in de Noordzee gebleven. Voor de hulpbehoevende betrekkingen der 215 verdronken manschappen (88 weduwen en 164 kinderen), is door den lord-mayor eene inschrijving geopend. Het bestuur der posterijen heeft er van afgezien te Londen nog vrouwen bij de telegraafdienst aan te stellen, omdat zij 's nachts geen dienst kunnen doen. Volgens de Liverpool Post, heeft eene proef der North Western Railway Company, om vrouwen als klerken in de goede- ren-bureaux te gebruiken, niet voldaan. Dikwijls moesten de treinen na den gestelden tijd vertrekken, omdat de dames-klerken de kaartjes niet vlug genoeg afgaven. Het voorloopig verslag van de Arctische commissie, belast met een onderzoek naar 't uitbreken van scheur buik onder de manschappen der jongste Britsche Noordpool expeditie, luidt niet gunstig voor kapitein Nares. De commissie is tot de slotsom gekomen: 1. dat 't uitbreken der ziekte te wijten is aan 't verzuim om limoensap meê te nemen bij de sledetogten; 2. dat limoensap overvloedig aan boord der schepen voorhanden was; 3. dat kapitein Nares geen afdoende reden had om af te wijken van de hem op dit stuk verstrekte instructie; 4. dat, zoo in het vervolg bij sledetogten iets moet achtergelaten worden, het niet 't limoensap behoort te wezen, maar de rum. Joachim, de uitstekende vioolspeler, werd jl. Donder dag aan de hoogeschool te Cambridge met de waardigheid van doctor in de muziek bekleed. Te Stafford werd onlangs een zonderling geval voor de regtbank behandeld. Een boekhandelaar, Wright genaamd, werd door den heer Milford, een verslaggever, aangeklaagd wegens geweldpleging. Laatstgenoemde was in den winkel van den boekhandelaar gekomen om een boek te koopen, dat deze hem ook overhandigde, terwijl hij tevens de vraag tot hem rigtte, of de verslaggever ook tabak bij zich had. Deze antwoordde bevestigend, doch vroeg op zijne beurt: «Waarom?» «Dan dadelijk den winkel uit,» luidde het antwoord. Dit scheen den heer Milford niet te bevallen, die gekomen was om een boek te koopen, waarop hij den verkooper opmerkzaam maakte, hem tevens in overweging gevende, het publiek, door middel eener ken nisgeving voor de glazen, van zijn afschuw van tabak te verwittigen. De boekhandelaar scheen echter niet geneigd, zich met zulke redeneeringen in te laten; hij pakte zijn klant eenvoudig bij den kraag en wierp hem de deur uit. Door den regler is hij wegens deze daad met 5 shilling beboet en in de kosten van het geding veroordeeld. Denemarken. Door het Landsthing (Eerste Kamer) is in eerste lezing aangenomen een nieuw militair strafwetboek, waarbij o. a. bij het leger en de marine de lijfstraffen worden afgeschaft. De regering wilde het «krom sluiten» handhaven en het Landsthing heeft zich daarmede vereenigd, maar het Folkething heeft besloten, ook deze straf af te schaffen. Het ontwerp is nu in handen eener commissie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2