Te Breukelen verschijnt den 21 dezer bij den heer J. den Boer een nieuw weekblad, «de Vechtbode,» nieuws- en advertentieblad. Bij den titel heeft men waarschijnlijk niet te denken aan het werkwoord «vechten,» maar aan de rivier de Vecht. Te Utrecht heeft zich een gewoon klerk van het kantoor der directe belastingen schuldig gemaakt aan valsch- heid in geschriften op billetten der personele belasting, door deze voor voldaan te teekenen, met de handteekening van den geagreëerden klerk. Een tweede persoon heeft dat feit op een grondbelasting- billet bedreven. Tegen hen is door de politie eene ver volging ingesteld. De eerste is voortvlugtigde andere is aangehouden en naar de cellulaire gevangenis overgebragt. Wegens de groote verzending van boter naar het buitenland, is de prijs in de laatste dagen aanmerkelijk gerezen en niet zelden gebeurt het, dat den veehouders hiervoor van f 1.90 tot f 2.20 het KG. geboden wordt. Een veehouder in de omstreken van Utrecht verkocht in de afgeloopen week 200 KG. boter voor f 473. Te Breda heeft eene bijeenkomst plaats gehad van leerlooijers uit het geheele Kijk. Over de 300 waren opgekomen met het doel, eene commissie te benoemen en een bond op te rigten, om dan stappen te doen bij het Rijk, tot invoering van inkomende regten en belasting op huiden, leder enz., ten einde met het buitenland te kunnen concurreeren. Men schrijft uit Wageningen, aan de Arnb. Crt.: «De vraag is gedaan of bij inzending van een monster zaaizaad aan het proefstation alhier, volgens vroeger bekend gemaakte voorwaarden, do herkomst moet worden opgegeven. Sommigen zijn van meening dat, wanneer de naam van den zaadhandelaar of van de firma, die het te onderzoeken zaad geleverd heeft, dadelijk bij de toezending gevraagd wordt, er weinig landbouwers van zullen gebruik maken; er zijn er nl. die de vrees niet van zich kunnen weren, dat de directeur van het station dan minder onpartijdig in zijn onderzoek zou zijn, dan het belang der zaak vordert. Naar aanleiding daarvan heeft Adolf Mayer o. a. het volgende bekend gemaakt: «Het voordeel der controle is niet voor de landbouwers alleen dit beloonde geenszins de groote moeite het moet zich zoover mogelijk uit strekken niet alleen moeten de verkregen resultaten worden bekend gemaakt, maar ook de namen der leveranciers.» Overigens verklaart de directeur van het proefstation thans, dat men ook bereid is zaden, zonder voorafgaande bekend heid met de firma, te onderzoeken, mits in het begeleidende schrijven de verzekering voorkomt, dat, onmiddellijk na de mededeeling van het onderzoekings-resultaat, de bedoelde firma door den inzender aan het proefstation zal worden opgegeven. Een milicien van het te Nijmegen in garnizoen liggend lste bat. 7de reg. infanterie, werd jl. Maandag avond in een herberg zooveel drank geschonken, dat zijn gastheer, een Duitscher, eindelijk roeping gevoelde hem naar de kazerne te brengen. De militair was hiervoor zoo dank baar, dat hij het horologe van zijn drankschenker ontfutselde. Hij zal voor dit feit voor den krijgsraad teregtstaan. De langdurigste predikants-vacature bestaat welligt wel te Kootwijk (gem. Barneveld), nl. reeds sedert 1868. Thans schijnt men begrepen te hebben, dat het nutteloos is verdere pogingen te doen ter verkrijging van een predikant. Den bewoners van het stadje Mödling bij Weenen wachtte in den schouwburg aldaar het genot van twee drama's, waarvan het eene getiteld was: «De geschonden roofridder,» het tweede: «De moord in de Koolmeesteeg.» Kort vóór de opvoering moest de directeur naar Krems; zijn vrouw nam inmiddels de functie van directrice waar. Nu werd een der vertooners ziek en zij zond een telegram aan haar echtgenoot, dat aldus begon: «N. N. ziek, Roof mogelijk, Moord niet.» De telegrafist van Mödling, die de toedragt kende, verzond het telegram over Weenen. Daar scheen het telegram verdacht en werden door het geregt inlichtingen gevraagd. Gelukkig werd de zaak spoedig opgehelderd en door het spoedig herstel van den tooneel- speler genoten de Mödlingers ook van den Moord. De vrede tusschen de Transvaalsche Republiek en Secocoeni is gesloten. Deze heeft toegestemd in eene schadeloosstelling van 2000 stuks vee en erkent de sou- vereiniteit der Republiek. Terwijl in de Köln. Zt. een eerzaam huisvader de tegenwoordige dameskleeding bespreekt en zeer sterk de weelde afkeurt, verscheen bijna gelijktijdig in Ons Streven, het weekblad voor dames, dat door eene dame wordt ge redigeerd, een zeer goed geschreven artikel, waarin partij wordt getrokken voor de vrouwen, die door fraaije en kostbare toiletten werk geven aan velerlei industriën. Voor beider meening valt iets te zeggen; maar mogt de «eerzame huisvader» dwalen, wat wij nog zoo gaaf niet aannemen, dan geldt voor hem eene verzachtende omstan digheid in den regel is het de huisvader, die de rekeningen der modemaaksters betaalt. (Arnh. Crt.) De Aankondiger, een nieuw advertentieblad van de firma Nijgh van Ditmar, hetwelk ook eenige mede- deelingen bevat voor de journalistiek van belang, neemt in zijn voorlaatst nommer uit de Opregte Haarlemsche Cour. van 8 Jan. 1656 het volgende berigt op: Weekelycke Courante van Europa. No. 1. Spangien. Cadix den 27 Novem: 1655. Den Commandeur Gidion de Wilde heeft in zee verovert en alhier opgebracht een treffelijck Turcks schip, gemonteert met 32 stukken, op hebbende 250 Turcken, en bij de 40 Christen Slaeven. De Turcken zullen, tot goedtmaeckinge vande Onkosten en voorts tot Prijze van d'Officieren ende ghemeene Maets, verkocht worden. De Christen Slaeven zijn met een Hollandts schip, komende van Venetien, en gaende naer Amsterdam, op Eergisteren van hier nae Huys geseylt. Den Hollandtschen Vice Admirael de Ruyter is teghen- woordigh 10 Oorlog-schepen ende 2 Jachten sterck. De ingevoerde verandering in de éffecteii-notering'. De heer J. Pik, commissionair in effecten te Groningen, geeft in de Gron. Crt. de volgende ophelderingen omtrent de met den 1 Maart jl ingevoerde vvijzigiug in de notering van eenige effecten. Sedert den 1 Maart jl. worden alle effecten procentsgeioijze, en die, waaraan vaste rente verbonden is, met bijberekening van rente verhandeld. Op dezen regel werd vóór den 1 Maart door eenige effecten uitzondering gemaakt. Daartoe behooren o. a. de volgende hier nog al voorkomende fondsen: De aand. Groot Russ. Spoorw. ,i Balt. Spoor. Riaschsk-Wiasma. Morschansk-Sysran. Theis. Sp.mij. i, Oost. Nat. Bank. oblig. 4 pCt. Groot Russ. Sp.mij. Jelez-Griasi. i, Zuid Italië. Victor Emauuel. i Ned. Cent. Sp. loten Oostenrijk 1854 en 1860. Rusland 1S64 en 1866. Madrid, welke effecten vroeger alle in eensgevend geld, zonder bijberekening van rente, verhandeld werden; voorts: De aand. Ned. Rijnspw. Kieuw Brest. n Warschau Weenen. ,i loten Oostenrijk 1839 en 1858, welke vroeger in eensgevend geld werden verhandeld. Om dit verschil in de noteering zoo duidelijk mogelijk te maken zal ik een paar voorbeelden geven. Den 8 Maart noteerden de aand. Groot Russ. Sp.mij 101-f. De nominale waarde dier aand. is Z. R. 125 of, de zilv. roebel volgens Amsterdamsche beursusance op f 2 gerekend, f 250. 1014 pCt. van f 250 f 253.44 Rente a 5 pCt. over 1 md. 24 d. - 1.87$- f 255.31| De noteriug op den 9 Maart van 101$ is dus ongeveer gelijk met f 255J volgens de notering van vóór den 1 Maart (in eens gevend geld zonder bijvoeging van rente). Een ander voorbeeld. De middenkoers der Baltische Sporen was op 8 Maart 47xfc. De nominale waarde der Balt. Sp. is ook Z. R. 125 f 250. *lit PCt. van f 250 f 118.59 Rente a 3 pCt. over 1 md. 23 d. - 1.10 f 119.69 In eensgevend geld zonder bijvoeging van rente, gelijk voor den 1 Maart de Balt. Sporen verhandeld werden, had de uotering op 8 Maart dus ongeveer 119f moeten zijn. De aand. Groot Russ. Sp.mij en Balt. Sp. moeten dus (om mij van een eigenaardigen, in de volkstaal gebruikelijken term te bedienen) 2| maal „omgeslagen" en met de loopende rente ver meerderd worden om hunne beurswaarde te kennen. Dit is mede het geval met de volgende effecten, die eveneens nom. f 250 zijn: De aand. Kieuw-Brest i, ii Riaschsk-Wiasma Noninale waarde Morsch-Sysran ,i ,i 4 pCt. Gr. Russ. sp. 1 Z. R. 125 f 125. i, Jelez Griasi n Zuid Ital. sp. I Nominale waarde Victor Emauuel j frs. 500 f 250. Daarentegen moeten 2maal „omgeslagen" worden: De aand. Warschau-Weenen J XT i j X» i i -.o„i .Nominale waarde lote" ïu!la"d j884 I Z. K. 100 f 200. ff lobb De aand. Theis. sp.mij hebben eene nominale waarde van fl. 200 of, de florijn volgens beursusance op f 1.20 gerekend, f 240. De berekening hiervan geschiedt dus evenals van de, in deze provincie veel voorkomende, obligatiën Rusland 1867/9 (Nicolaï). Op dezelfde wijze geschiedt ook de berekening der aand. Ned. Rijnspoor, die 20 n f 240 nominaal zijn. De nominale waarde der Oost. Nat. Bankaand. is fl. 600 f720. Die der loten Oostenrijk 1839 en 1854 fl. 250 f 300 en worden dus 3 maal, en 1860 fl. 500 f 600 en worden dus 6 maal „omgeslagen." De Oostenrijksche loten 1864 zijn groot nominaal fl 100 f 120. Nog een enkel voorbeeld tot slot. De Madridsche loten noteerden 9 Maart 27 pCt. De nominale waarde dier loten is frs. 100 of, de franc a f 0.50, f 50. 27 pCt. van f 50 f 13.50 Rente a 3 pCt. over 2 md. 8 d. - 0.28 f 13.78 De procentsgewijze notering op den 9 Maart van 27 is dus ongeveer dezelfde als van f 13| volgens de notering in eensgevend geld zonder bijberekening van rente. Benoemingen, enz. Met den 1 April a. s. worden aan boord van het opleidingschip Admiraal van Wassenaer geplaatst de luit. ter zee lste kl. H. van Broekhuijzen, ter waarneming der betrekking van lste off. en de off. van adm. 3de kl. J. H. de Sauvage, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van het instructievaartuig Ternate. De scheepsklerk A. A. Kleijnhens wordt, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten Maart a. s. eervol uit de zeedienst ont slagen en met ingang van 1 April benoemd tot 2den luit.-kwartierm. bij het leger in Oost-Indië. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 13 Maart. Tegen Maandag a. s. is de inter pellatie van den heer Haffmans over de Pauselijke consulaten aan de orde gesteld. Verworpen is een voorstel van den heer Corver Hooft om vóór het Paaschreccs de kieswet in de afdeelingen te onderzoeken. De discussie over het ontwerp betreffende het hof te Amsterdam is voortgezet. Een sub-amendement van den heer van der Kaay tot opheffing der regtbankvan Haarlem is verworpen met 57 tegen 15 stemmen; over een amendement van den heer de Jong tot behoud van Hoorn, met opheffing van Alkmaar, staakten de stemmen, 36 tegen 36. Bij de behandeling van de zaak der regtbanken Haarlem-Alkmaar- Hoorn streed de heer van der Kaay met allen ijver voor het behoud der Alkmaarsche regtbank. Hij kwam op tegen het beweren van den heer de Jong, afgevaardigde van Hoorn, als zouden er geene goede wegen bestaan, die van uit het tegenwoordig arrondissement Hoorn naar Alkmaar leiden. Hij wees op de zeer goede communicatie per diligence. Verder deed hij uitkomen, dat Alkmaar door zijne ligging in 't centrum der provincie zich bijzonder aanbeveelt, terwijl Haarlem voor het noordelijk gedeelte van dit gewest veel te afge legen is. Voor strafzaken inzonderheid acht hij Haarlem zeer nadeelig voor het grootste deel van Noordholland. De minister van Justitie sloot zich bij 't gesprokene door den heer v. d. Kaay aan, en verdedigde het regeringsvoorstel, inzonderheid door te wijzen op de omstandigheid, dat bij de keuze van Haarlem en Alkmaar, zooals door de regering is voorgedragen, onder ieder der beide regtbanken 150,000 ingezetenen zullen resorteren, terwijl volgens't amendement de Jong 82,000 ingezetenen onder Hoorn en 228,000 onder Haarlem zouden resorteren. De heer de Jong kwam her haaldelijk tegen de beweringen van den heer v. d. Kaay en den minister op. Tegen den laatste bragt hij de beschuldiging in 't midden, dat de minister hem door te spreken van de „aanzienlijke" gemeente Hoogkarspel (van welke gemeente de heer de Jong burge meester is) zou hebben bespottelijk gemaakt. De minister beweerde daarentegen, dat bij zijne bestrijding door hem niet aan ironie was gedacht. Zitting van Woensdag 14 Maart. Met verwerping van alle amendementen is het ontwerp regelende het regtsgebied van Leeuwarden aangenomen met 53 tegen 20 stemmen en dat regelende het regts gebied van Arasterdam met 54 tegen 19, na verwerping van het amendement van den heer de Jong tot behoud van Hoorn met 39 tegen 34. De minister van Binnenl. Zaken heeft aan de Kamer inlichtingen verstrekt n. a. van het nader adres van den gemeenteraad van Winkel ten aanzien van de voorgestelde grensregeling tusschen die gemeente en Hoogwoud en eene geringe wijziging van redactie in de beschrijving gebragl. De commissie van rapporteurs acht het ontwerp nu rijp voor beraadslaging. Buitenland. De regtbank van eersten aanleg te Brussel heeft den Staatsspoorweg veroordeeld tot het betalen van 143,500 francs als schadevergoeding aan een jong officier van het voetvolk, die het slagtoffer was eener spoorwegramp. Het vonnis constateert hoedanig de mogelijke kansen van toe komst en bevordering waren van dien persoon, wiens loop baan werd verbroken door eene gebeurtenis, waarvoor de Staat verantwoordelijk is. Ook is in aanmerking genomen het gering bedrag van het pensioen, dat de eischer geniet en de groote uitgaven tot welke hij, tengevolge der beko men verwondingen, zich gedwongen zag. Op de veemarkt te Brussel, jl. Donderdag gehouden, waren 1242 stuks vee te koop gesteld. De besteede prijzen per KG. op voet zijn: ossen fr. 0.84 tot 1.02; stieren fr. 0.57 tot 0.88; koeijen en vaarsen fr. 0.57. Op de veemarkt te Antwerpen, jl. Maandag gehouden, waren te koop gesteld 12 stieren, 110 ossen en 205 koeijen. De besteede prijzen per KG. op voet zijnstieren fr. 0.45 ossen fr. 0.88 a 0,98; koeijen fr. 0.52 h 0.66. Frankrijk. Te Parijs heeft aan het station Saint-Lazaire een vreeselijke zelfmoord plaats gehad. Een jonge net gekleede dame begaf zich, van een plaatsbillet voorzien, 's avonds in een geheel ledige coupé lste kl. van den trein, die op het punt stond te vertrekken. Zij sloot het portier achter zich digt, om onmiddellijk daarop de coupé door het andere portier te verlaten. Zij legde zich na een dikken sluijer om het hoofd gewonden te hebben met het hoofd op de rails, tusschen de wielen van den wagen. Eenige oogen- blikken later vertrok de trein en had de ongelukkige haar doel bereikt. Engeland. In het bureau der New-York Herald te Londen is het volgende telegram ontvangen: «Een gevaarlijke storm gaat over den Atlantischen Oceaan en zal omstreeks Woensdag in Engeland worden waargenomen.» De telegrammen uit Engeland vermelden echter niets van een daar gewoed hebbenden storm. Mevr. de barones Meyer de Rothschild, van Londen, volle nicht van de Parijsche familie de Rothschild, is vóór Nizza aan boord van haar jagt overleden. De geneesheeren hadden haar een verblijf op zee voorgeschreven. Het jagt kruiste in de Middellandsche zee en wierp van tijd tot tijd het anker in de baai van Villafranca, tusschen Nizza en Menton. De armen van Londen verliezen in haar een hunner edelmoedigste weldoensters. In 1854 kostte een linieschip van de Engelsche marine f 1,500,000. Tegenwoordig kost een oorlogschip van de lste klasse het vijfvoud van die som, en nog altijd is men op duurdere schepen bedacht. Als een staaltje hoe met sommige oogenschijnlijk onbeduidende bedrijven veel geld kan worden verdiend, wordt het volgende medegedeeld. De eerste jockey van Engeland had in 1876 niet minder dan 657 ritten gemaakt, en 207 malen den prijs gewonnen. Telkens als hij den voet in den stijgbeugel zette, had hij een loon ontvangen afwisselende tusschen f 65 en f 40, te zamen uitmakende een som van f 30,000; aan geschenken, premies en andere toevallige voordeelen had hij nog f 80,000 opgestreken, te zamen dus f 110,000, dat is nog meer dan het inkomen van den rijks-kanselier van Engeland. Dnitschlaod. In de glasfabrieken der Rheinisch-Westfalische Verein te Mülheim, Bielefeld, Annen, Witten en Krangeldanz is door de directie bekend gemaakt, dat, wegens den ongun- stigen toestand van dezen tak van bedrijf, de loonen, te beginnen met 16 dezer, met 10 pCt. worden verlaagd. De Post deelt mede, dat tijdens de Russische generaal Ignatieff zich te Berlijn bevond, ruim 20 journalisten hunne opwachting hebben willen maken bij genoemden diplomaat. Door zijn secretaris deed hij hun mededeelen, dat een ongesteldheid hem verhinderde bezoeken te ontvangen en dat hij daarenboven niet de minste geneigdheid had om zich te laten «interviewen.» Zwitserland. De bevolking van het kanton Bern heeft jl. Zaturdag gestemd voor den aankoop van den BernLucernspoorweg door het kantonnaal bestuur. De aankoop is goedgekeurd met 41,050 tegen 31,028 stemmen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2