HELDERSCHE EIV N1EI1WER1EPER COURANT. 1877. N°. 34. Woensdag 21 Maart. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. „Wij huldigen het goed e." Verschijnt Dingadag, Donderdag en Zaturd&g namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. p li franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. liJlken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indi?. Laatste ligting 's avonds 6 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL op VRIJDAG 23 MAART 1877, des morgens 10 ure. Punten van behandeling: Ingekomen Stukken. Aanbieding Kohier Hoofdei ijken Omslag. Hondenbelasting. Ontslag Hulponderwijzeres. HELDER en NIEÜWEDIEP, 20 Maart. Jl. Zaturdag avond werd in Musis Sacrum de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van het Artillerie- Vrijkorps. De president, de heer Aberson, opende deze bijeenkomst met eene toespraak, waarin hij een aantal nieuwe leden welkom heette en den wensch uitsprak, dat, met het oog op de nieuwe bepaling van het verpligtende der betaling van contributie voor alle leden, de vereenigïng, na een lOjarig bestaan, blijken mogt geven van nieuwen bloei. Tot leden van het bestuur werden met bijna een parige stemmen herkozen de heeren Aberson, de Meijer en B. H. Polak, en tot leden der commissie voor de geschillen, volgens art. 31 van het reglement, de heeren C. J. van Spall, J. F. Bussing, A. Thomasz en M. P. Polak. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd tot onderzoek gesteld in handen eener commissie van twee leden. Er geschiedde voorlezing van het jaarverslag over 1876, opgemaakt en ingediend naar aanleiding van het koninklijk besluit van 12 Mei 1867. We ontleenen daaraan deze opgaven: Het korps telde in het vorige jaar 68 werkende, 7 werkend-bijdragende en 20 bijdragende leden. De schietoefeningen hadden tweemaal 's weeks plaats in bet fort Admiraal Dirks en leverden de volgende uitkomsten op: op 100 passen 385 schoten, waarvan 311 treffers; op 150 passen 88 schoten, 61 treffers; op 200 passen 615 schoten, 468 treffers. Op verdere afstanden mogt ook dit jaar met het oog op de veiligheid niet geschoten worden. Wedstrijden werden in 1876 niet gehouden. De reden hiervan is geweest het gemis van goede geweren. De in bruikleen ontvangen Booms-geweren staan zoover ten achter bij de vuurwapenen, bij 't leger en bij andere vereenigingen in gebruik, dat het ongeraden werd geoordeeld met zulke gebrekkige vuurwapenen een concours te organiseren. Thans zijn evenwel een drietal Remmington-geweren in bruikleen ontvangen, terwijl twee der leden voor eigene rekening ieder een Beaumont-geweer hebben aangeschaft. Door het departement van Oorlog zijn 3000 scherpe patronen voor achterlaad-geweren verstrekt. Ten slotte werd bepaald, dat de schietoefeningen dit jaar ongeveer med°. April zullen beginnen, te houden op Zondag in den vroegen morgenen 'a Woensdags namiddags, en dat ongeveer tegen het einde van Julij a. s. of in 't begin van Aug. een schietwedstrijd zal worden gehouden. Jl. Zondag middag viel het zoontje van den heer T. al spelende, nabij het Hoofd, in de haven. Op het geroep om hulp schoot dadelijk de vletterman P. de Wijn toe, ontdeed zich onder het loopen van zijn overjas, sprong zonder aarzelen het jongske, dat reeds door den feilen stroom werd meegevoerd, achterna en had het geluk het kind te redden. Wij maken hiervan te gereeder melding, omdat Piet de Wijn, hoe jong nog, voor eenigen tijd ook eene vronw uit liet water redde, die op het punt stond te verdrinken. De zesde en laatste Volksvoordragt in dit saizoen zal, naar wij vernemen, op Maandag 26 dezer plaats hebben. Een Belgisch visscher, die Zondag avond, ver buiten zijn bestek, in den Helder was verzeild geraakt, wierp zijn anker uit in de woning van een paar eerbare dames. Na daér eenigen tijd vertoefd te hebben, verliet hij de gastvrije woning, maar bemerkte weldra dat bijna al zijne francstukken gevlogen waren. De beide dames schijnen, uit bezorgdheid, dat onze visscher nog een andere haven mogt aandoen, zijne francstukken in bewaring te hebben genomen, waarmee echter onze visscher maar volstrekt niet tevreden was en de hulp der politie inriep, die van hare belangstelling in deze zaak direct liet blijken. De stoomboot, in aanbouw voor de vaart tusschen LeeuwardenHarlingenNieuwediep en Zaanstreek, moet van groote afmeting zijn en o. a. een lengte hebben van 124 Amsterdamsche voeten. Bij den wedstrijd der kapelmeesters van de korpsen infanterie tot het coraponeeren van een nieuwen defileermarsch voor het leger, is aan den heer P. A. Stenz, kapelmeester van het 6de reg. inf. te Breda, de eer te beurt gevallen, dat zijn marsch als de beste is bekroond. Plet heeft Z. M. behaagd het beschermheerschap over de Vereeniging het Nederl. Rundveestamboek te aanvaarden. H. M. de Koningin, die sedert een paar dagen onwel is, tengevolge van een zware verkoudheid, verkeerde jl. Zaturdag nog in denzelfden toestand. Z. K. H. Prins Frederik vertrok gisteren namiddag van 's Hage naar Berlijn, ten einde a. s. Donderdag het 80ste geboortefeest van Z. M. den Keizer van Duitschland bij te wonen. De heer Th. van Berkum, predikant te Oude- Niedorp, is beroepen naar de Herv. gemeente te Kolhorn. Ds. J. W. van den Linden, te Barsingerhorn, staat met ds. Lulofs, te Winterswijk, op het tweetal bij de Doopsgez. gemeente te Koog-Zaandijk. Men schrijft van Langedijk «In weerwil van het natte en slappe winterweder doen de groentebouwers in deze streek uitnemend goede zaken met hunne overgehouden producten. De uijen worden ver kocht voor f 7 per HL., de beste uitersche kool niet zelden voor f 13 a f 15 de 100 stuks, de gele winterkool, welker kwaliteit slechts matig is, voor f 10 a f 12 per 100. Ook voor wortelen en rapen worden goede prijzen bedongen. De vrij drukke verzending naar het buitenland oefent natuurlijk op het stijgen der prijzen een gunstigen invloed uit, en de alhier opgerigte Mainzer-zuurkpolfabriek, die meer dan een 100,000 tal witte kooien heeft verwerkt en welker waar goeden aftrek vindt, heeft almede het hare er toe bijgedragen om den groentebouw hoe langer hoe meer tot eene rijke bron van winst te maken voor deze streek.» Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat bij den heer D. Brugman, te Lutjewinkel, een schaap in de vorige week vijf lammeren heeft geoond, waarvan vier in leven zijn. Jl. Zaturdag morgen is de bliksem geslagen in een watermolen te Oostzaan; het gebouw werd niet beschadigd, maar van het gezin van vijf personen vond de man onmiddellijk den dood; twee kinderen bleven niet ongedeerd, een hunner is geheel verlamd en het andere verkeert in een toestand van krankzinnigheid; de overigen zijn tot dusver met den schrik vrij gekomen. Het Nederl. barkschip Wijk aan Zee, geb. in 1866, groot 659 ton of' 401 last, gevoerd door kapt. de Looper, is gisteren te Amsterdam in veiling tot f 35,000 opgehouden. De gevaarlijke liefhebberij om bij feestelijke gelegen heden met geweren of pistolen te schieten, heeft aan een bruiloftsgast te Haarlemmermeer dezer dagen een hand gekost, hetgeen vermoedelijk niet zal beletten, dat er door die slechte gewoonte nog menig ongeluk zal plaats hebben. Haarlemmermeer is zóó verheugd met zijn kantongeregt, dat de gemeenteraad besloten heeft de daarvoor noodige lokalen gratis beschikbaar te stellen. Uit Haarlem meldt men, dd. 17 dezer, aan de Arnh. Ct.: «De benoeming van prof. dr. von Baumhauer tot inspecteur van het lager onderwijs in deze provincie, heeft zeer de aandacht getrokkenalhier was dit in hooge mate het geval; zeer verschillend werd daarover geoordeeld. De meeste stemmen uitten juist niet een gunstig getuigenis. Jl. Zaturdag middag is er naar aanleiding van die benoe ming eene beslissing gevallen. Prof. v. B. bekleedt sedert jaren de betrekking van secretaris der Hol). Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen, wier zetel te Haarlem gevestigd is. Bestuurderen waren Zaturdag bijeen om te antwoorden op de vraag, of het secretariaat hunner Maatschappij vereenigbaar is met de betrekking van inspec teur bij het lager onderwijs. Men heeft tot antwoord gegeven: neen, onvereenigbaar. Alzoo zal de nieuwbe noemde inspecteur te kiezen hebben tusschen zijne functie in dienst der Maatschappij en zijne functie in dienst van den Staat. Eene schoone gelegenheid om de waarde zijner liefde en toewijding voor de zaak van het lager onderwijs te kunnen beoordeelen. Met belangstelling zien wij de beslissing in dezen te gemoet.» Van een landgenoot te New-Jersey ontvangt het Dagbl. van Zuidh. en 's Grav. het volgend berigt aan gaande den Colorado-kever «Onlangs heeft professor Riley in de Academy of Science te St. Louis over dat insect een voordragt ge houden, die hij inleidde met de woorden: «Een vaarwel aan den aardappelkever.» Hij toonde o. a. aan, dat de kever vervolgd wordt door hevige vijanden, die hem geen langen levensduur gunnen. Hij toonde een kever, wiens ligchaam met parasieten zoo geheel bedekt was, dat hij met de spits eener naald geen punt van aanraking kon vinden waar geen parasieten zaten; hij schatte het aantal dezer laatsten op 800. De kever, eens door deze vijanden bezocht, vindt een zekeren dood. Bovendien heeft hij een aantal andere vijanden, als: padden, kraaijen, een rood- borstigen vogel, «crossbeak» geheeten, alle huisvogels en meer dan 20 verschillende soorten kleinere insecten, die bij hem huizen willen.» Jl. Zaturdag morgen heeft in Diligentia te 's Hage eene vergadering plaats gehad van belangstellenden in de zaak der Noordpool-expeditie, daartoe opgeroepen door de heeren Fransen van de Putte, oud-minister, Jansen, lid van den Raad van State, van Wassenaer, lid der Tweede Kamer, mr. J. K. J. de Jonge, archivaris en Koolemans Beijnen, luit. t/z. Algemeen werd adhaesie betuigd aan het plan om een schip uit te rusten, en zoowel op Nova-Zembla, als op enkele andere plaatsen, gedenkteekenen op te rigten. De bovengenoemde heeren hebben zich thans, op verzoek van de vergadering (die bij afwezigheid van den heer van de Putte, door den heer Jansen werd gepresideerd), ge constitueerd het hoofdcomité en zullen in de verschillende steden belangstellenden uitnoodigen, om plaatselijke comité's tot bevordering van het bovengenoemde doel te formeeren. Vindt het denkbeeld, om een gedenkteeken voor Heems kerk en Barendsz in de Noordpoolstreken op te rigten, bijval, dan zullen, zoo mogelijk in dezen zomer, gedenk- steenen worden opgerigt op Jan-Maijen, Boeren-eiland, Spitsbergen, de Oranje-Eilanden en Nova-Zembla. Op Terschelling, waar Willem Barendz. geboren is, ontmoet niet alleen het denkbeeld sympathie om op Nova Zembla een gedenkteeken voor Heemskerk en Barendz. op te rigten, maar wil men ook een monument hier te lande. Een commissie is benoemd om te trachten aan dat denkbeeld gevolg te geven. Nopens den Duitschen handel in rundvee ontving het U. D. het volgend berigt: De veepest heeft zulk een uitbreiding erlangd, dat overal eene zeer geregtvaardigde vrees voor besmetting bestaat, welke den handel tot dien voor volstrekte behoefte beperkt. Die vrees is te meer te verklaren, omdat vele nieuwe gevallen niet meer op rekening der eerste binnensleping, maar op die van besmette vee wagens moeten worden gesteld. De ontsmetting heeft te oppervlakkig plaats gehad. De koopers trekken zich natuurlijk terug, omdat zij en met grond, eene verdere daling verwachten. Is het gevaar van besmetting eenmaal geweken, dan ziet men eene snelle rijzing te gemoet. De handel in Hollandsch fokvee staat geheel stil. Jl. Zaturdag avond viel te Utrecht plotseling de bok van eene vigelant op het paard, dat daardoor op den loop ging. De koetsier viel op den grond, raakte onder het rijtuig en bekwam eenige kwetsuren. Te Utrecht is overleden de gepensioneerde kapt.-luit. ter zee J. van der Schaaff, een der oudste officieren van de Marine. Hij nam o. a. deel aan het bombardement van Algiers in 1816. Velen berinneren zich waarschijnlijk nog den naam van het achtjarig meisje, dat in 1861 te Leeuwen na de doorbraak acht dagen op de golven rondzwalkte, gezeten op een stukje dak der ouderlijke woning, gedekt door den ouden jas van haren vader, haar in de ure des gevaars nog tijdig toegeworpen. Bij de wed. Wermeskerken, te Tiel, kwam in die dagen een boekje uit, geschreven door ds. H. C. Ribbius, predikant te Druten, getiteldJohanna van Beekwonderdadig geredmet het portret der geredde. Velen zal het waarschijnlijk aangenaam zijn te vernemen, wat er van haar geworden is. Wij zijn in staat daarom trent te berigten, dat de gaven der liefde, voor haar afge zonderd, goed zijn besteed. In een pensionaat ontving zij eene goede opvoeding. Zij werd verloofd aan een candi- daat-notaris, en nu dezer dagen werd haar verloofde tot notaris benoemd. Ter plaatse, waar zooveel leed het kind trof, zal de vrouw zich voortaan vreugde bereid vinden. (N. Rott. Crt.) Dr. Eelco Verwijs erkent in de Nederl. Spectator hoe de bejaarde scheepstimmerman Cornelis over de Linden hem met het Oera Linda Bok heeft misleid. De wijze waarop de heer Verwijs die misleiding opneemt doet zijn karakter eer aan. Hij lacht er zelf ook over. Dit evenwel blijkt uit het artikel, dat de geleerde taalvorscher geen oogenblik dupe is geweeet van het bedrog, dan slechts in zooverre, dat hij nooit in dien leuken, gemoedelijken ouden man den maker van het handschrift heeft gezien. Onbetaal- baar is die plastische voorstelling, hoe over de Linden, als Verwijs iets uit het Oera Linda Bok vertaalde, zijne vrouw trouwhartig op de knie klopte, als wilde hij zeggen «hoe is het mogelijk! Wie had dat gedacht, kind!» En dan die vrees, dat er iets ten nadeele van zijne familie in mogt staan! Piet van Os heeft zijn meester gevonden. (Arnh. Crt.) De Deventer Crt. is verontwaardigd over 't besluit der Tweede Kamer, waarbij de regtbank van Deventer is opgeheven. In een hoofdartikel onder 't opschrift mishandeld zegt zij o. a. «Wij roepen het luide uit en zullen het niet vergeten,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1