HELDERSEHE EIM NlElIWEDIEPER COURANT. 1877. N°. 35. Vrijdag 23 Maart. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. GEMEENTERAAD. Binnenland. „W ij h u 1 d i g e n het goed e." •w •jsmaem' Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprij» per kwartaal 1.30. franco per post - 1.65. Uitgever AABAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentién: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Blken Donderdag vertrekt de inail naar Oost-Indie. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat op heden door den Raad dezer gemeente vast gesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen opde.gewoue kautooruren ter Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd a. Het Voljaarskohier van den Hciofdelijken Omslag, over het dienstjaar 1877; b. Het Voljaarskohier der belasting op de Honden, over het dienstjaar 1877; en c. liet Suppletoirkohier der belasting op de Honden, over bet dienstjaar 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 21 Maart 1877. L. VER1IEY, Secretaris. Zitting Woensdag den 21 Maart 1877. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 12 leden; afwezig de heeren Groen, Berghuijs, van Veen, van der Meuleii en Wercndlijn Smit. De aanteekeningeu yan het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en gocdg'ekeurd. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van het primitief kohier van den Hoofdelijke» Omslag in deze gemeente, voor de dienst van 1877. De Voorzitter deelt mede, dat tegen dat kohier eenige bezwaarschriften zijn ingekomen, voor welker behandeling de deuren worden gesloten. Na de heropening der openbare zitting wordt liet genoemde kohier goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag van f 19726.86. Vervolgens worden achtereenvolgens vastgestelda. het primitief kohier van de belasting op de honden, dienst 1S77, ten bedrage van f 900; en b. het suppletoir kohier dierzelfde belasting over 1876, ad f 95. Elk der bovengenoemde kohieren zal, volgens de wettelijke bepalingen, gedurende acht dagen worden ter visie gelegd. De zitting wordt hierop voor gesloten verklaard. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Maart. Met ingang van 1 April a. s. is de lieer P. Groen aangesteld tot correspondent van de Nederïandsche Bank, voor den Helder. Over den vreemden loop der zaak van het Oera Linda Bok Betuigt het U. D. zijne verwondering. Terwijl nu iedereen langzamerhand tot de overtuiging is gekomen, dat de heer C. Over de Linden en niemand anders de vervaardiger van het Oera Linda Bok is, en zelfs de heer E. Verwijs dit verklaart, al moet hij, om tot die verklaring te komen, erkennen dat hij, de taalgeleerde, zich kolossaal bij den neus heeft laten nemen door een eenvoudigen scheeps timmerman, komt nu de zoon, de heer L. F. Over de Linden leukweg vragenhoe weet gij, dat C. O. d. L. de schrijver is; op welke feiten steunt uwe meening? Tevens brandmerkt hij als dwaasheden eenige gegevens, waarop de onderstelling rustte. Deze mystificatie zou ongetwijfeld ook wel weer enkelen in twijfel brengen, indien niet.... en dat is nu wel jammer.... in dezelfde N. R. Crt., waarin het inge zonden stuk van den heer L. F. Over de Linden voorkomt, een uittreksel geplaatst was van de brochure van den heer J. Beckering Vinckers, die daarin met feiten bewijst, dat C. Over de Linden, eerste meesterknecht op de marinewerf te Nieuwediep, het boek heeft geschreven. Door het departement van Marine is jl. Dingsdag aanbesteed: het maken van een woongebouw voor de dienst van het Loodswezen bij den Nieuwen Waterweg aan den Hoek van Holland, met den aankleve van dien. Van de vijf ingekomen billetten was het minste dat van den heer J. Slot, te Maassluis, voor f 16,300. Aan het examen van onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luit. der infanterie, cavalerie en artillerie hier te lande en in Oo6t-Indië, eerstdaags te 's Hage te houden, zullen ongeveer honderd adspiranten deelnemen. Beroepen te Amsterdam ds. C. A. Renier, te Utrecht te Groningen ds. D. Muller Massis, pred. te Wichmond en W. Sijpkens, pred. te Elburg. Prof. E. H. von Baumhauer heeft voor zijne benoe ming tot inspecteur van het lager onderwijs in Noord holland bedankt. Te 's Hage overleed dezer dagen in 78jarigen 'ouderdom de landschapschilder H. A. van der Burgh te Amsterdam de oud-hoofdonderwijzer P. J. Andriessen, de vriend der jeugd, bij geheel de natie bekend en geëerd om zijn talrijke werken voor de jeugd, hij werd in 1815 te 's Hage geboren; en te Utrecht overleed de heer J. des Amorie van der Hoeven, indertijd consul-generaal in China, thans o. a. secretaris van het centraal-comité van den weerbaarheidsbond. Omtrent de dezer dagen vermelde lotgevallen van mej. Johanna van Beek schrijft le Cour. d. 1. Mensenog: «Wij kunnen hier bijvoegen, dat de heer G. Kolfschoten, toenmaals burgemeester van Wamel, thans notaris te Gen- dringen, zich met de opvoeding van mej. v. B. heeft belast en haar als zijn eigen kind heeft opgevoed.» Men schrijft uit Terschelling aan de Amst. Crt.: «De commissie, die geconstitueerd is om te Terschelling, zijne geboorteplaats, een aan de nagedachtenis van Willem Barendz gewijd gedenkteeken te doen oprigten als eene blijvende hulde van het nageslacht, voor de belangrijke diensten ook door hem aan de wetenschap bewezen, door manmoedig doordringen en overwinteren op Nova-Zembla in 1596, bestaat, uit de heeren: P. Altena, voorzitter, T. Ruijgh, secretaris, C. J. Opkens, penningmeester, P. J. Wichers en D. H. Duijf.» De polderwerker, die uit baldadigheid een spiegel ruit van den sigarenwinkel des heeren Endel, op de Leidschestraat te Amsterdam, met zijn laars stuksloeg, werd jl. Dingsdag door de correctioneele kamer der arrön- dissements-regthank aldaar veroordeeld tot eene gevange nisstraf van vier maanden en eene geldboete van f 100. De grap komt hem dus zeer duur te staan. Het geregtshof te Amsterdam heeft jl. Woensdag den bekenden opligter P. P. H. A. Thieman, wiens zaak in de vorige week was behandeld, schuldig verklaard aan valschheid in een onderhandsch geschrift, aan het deshewust gebruik maken van dat valsehe geschrift en aan vier bedriegelijke opligtiugen. Het hof achtte de bedriegelijke handelingen met zulk een overleg gepleegd, dat het zich niet vereenigde met een door den verdediger verlangd onderzoek naar den zielstoestand van den beschuldigde, in verband met de vraag, of hij, de pseudo jhr. Berg van Dussen Muilkerk, lijdende was aan een zoogenaamde groot heids-manie. Het hof veroordeelde hem, overeenkomstig het rekwisitoir van het M., tot een correctionele gevangenisstraf van vier jaren, twee geldboeten ieder groot f 50 en vier dito ieder groot f 25. (Amst. Crt.) De namen der verongelukten met de locomotief op het noordelijk-havenhoofd teIJmuiden zijn: S. Ölotemaker, machinist; A. ten Boom, stoker; R. Mairs, duiker en W. de Groot, wisseljongen. Hunne lijken zijn gevonden, twee daarvan waren vreeselijk verminkt. De raad der gemeente Katwijk heeft besloten de noodige stappen te doen, opdat van regeringswege daags na eventuëele stormen oorlogschepen worden uitgezonden ter inspectie langs de kust, of ter plaatse waarheen de pinken ter visscherij zijn uitgevaren, opdat zoo noodig aan schipbreukelingen hulp worde verleend. Al weder een hond! Het anti-hoedafnemersbond daagt op in Zeeland. De redactie van het Zeeuwsch Dagblad noodigt de Nederlanders uit, die op eene andere dan de gebruikelijke wijze willen groeten, daarvan eene schriftelijke verklaring aan haar te zenden. Zal de redactie die verklaringen in haar archief bewaren, of zullen, als van het anti-dienstvervangingsverbond, lijsten, zelfs tiende en twintigste vervolgslijsten, worden publiek gemaakt van hen, die hun hoed niet meer willen afnemen? En dan? Het is ons volmaakt onverschillig of mijnheer A., B. of C. dit besluit al neemt, waartoe hij volkomen bevoegd is: 't is een zaak tusschen zijn hoofd en zijn hoed, waarmede niemand iets heeft te maken. Alleen de hoeden maker kan er eenig bezwaar tegen hebben. Maai' waartoe die verklaringen? Iedereen zal het wel zien, wanneer de bondgenoot, groetende, zijn hoed niet afneemt. Of zou men de lijsten van buiten moeten leeren, opdat men, een der anti-hoedafnemers ziende aankomen, zich zei ven ook de moeite besparen kan om het oude gebruik te volgen? Aan de ontwerpers van het plan meenen wij evenwel deze opmerking te mogen aanbieden, dat zeden en gewoonten niet door bondgenootschappen in of uit de wereld worden gebragt; zij spruiten voort uit behoeften of uit navolging, maar niet uit afspraak. (Arnh. Crt.) Vrouw R., in de Klai'endalstraat te Arnhem, stond jl. Zondag namiddag met haar kindje, oud 9 maanden, op den arm, voor hare woning te praten; toen zij weder in huis terug keerde, bemerkte zij tot hare ontsteltenis, dat de kleine plotseling, waarschijnlijk tengevolge eener beklem ming in den mond, was gestorven. Ook de gemeenteraad van Nijmegen zal gratie voor de ter dood veroordeelde regtbank aldaar van de Eerste Kamer verzoeken. Te Zutphen overleed den 15 dezer de gepens. kapt.- luit. ter zee H. A. Ridder van Rappard. De voormarkt der palm-paardenmarkt te Zwolle was jl. Dingsdag zeer druk. Vele fraaije paarden werden door Fransche kooplieden tot hooge prijzen aangekocht. De prijzen liepen van f 700 tot f 1000. Men verwachtte den volgenden dag een drukke markt. Op de groote palm paardenmarkt te Deventer was jl. Maandag een buitengewoon groote aanvoer. Er waren vele Fransche en Tielsche kooplieden aanwezig, die op de stalbn hooge prijzen betaalden. De prijzen waren buitengewoon hoog; men besteedde tot f 900 per stuk. Op een boeldag te Dragten is door twee slagers een stier gekocht, die hun met de onkosten op f 650 te staan komt. In de groote steden van Italië worden niet alleen, zooals overal gebruikelijk, de openbare voertuigen geregeld geïnspecteerd en toezigt gehouden op de noodzakelijke herstellingen en vernieuwingen, voor de veiligheid van het publiek gevorderd, maar wordt ook op den toestand der paarden naauwkeurig gelet, en die welke den inspecteur te oud, te zeer afgewerkt, of uit anderen hoofde ongeschikt voor komen, dadelijk met een knipletter in het haar gemerkt, als afgekeurd voor de dienst. Een even heugelijk als helaas zeldzaam berigt. Het verbruik van geestrijk vocht was in Engeland in 1876 minder dan in 1875. In 1464 waren de eijeren omstreeks Paschen zeker goedkooper dan zij waarschijnlijk dit jaar zullen zijn. Een mand van 100 eijeren kostte destijds één duit. 't Was in dienzelfden goeden tijd, dat de heeren burgemeesteren van Hoorn op het stadhuis een gastmaal gaven «als de heer van Carlois daar was,» en daartoe een somine van ten volle 3 stuivers hadden verteerd. Kort daarna werd dienzelfden heer op het gemeld stadhuis door heeren burgemeesteren nog een gastmaal aangeboden, dat iets minder luisterrijk was en dan ook 2| stuiver kostte. Ook is in de Hoornsche stadsrekeningen van hetzelfde jaar gevonden, dat burge meesteren aan een maaltijd, het bier daaronder gerekend, verteerd hadden 16 braspenningen, en 10 stuivers aan Franschen wijn op Paasch-Dingsdag, als er kerkmeesteren, waardijns en andere overheden onthaald werden. Dit was in hetzelfde voordeelige jaar, dat men in Amstel- landt koopen kon: «Een mudde tarwe, een mudde gerst, een mudde rogge, een mudde haver, een ton appelen, een vette kalkoen en een kan wijns» voor 31 stuivers te zamen. Tot de zeldzame verschijnselen, die deze winter oplevert, behoort, dat het te Athene dezer dagen dik gesneeuwd heeft. Een ooggetuige, een Rus, deelt het volgende mede: Bij het Servisch Ibar-leger was het gebrek aan officieren zoo groot, dat die van den generalen staf gedurig in het vuur dienst moesten doen, en generaal Nowosselou dikwijls geheel alleen bleef. In een' dër~ heetste gevechten was dit weder het geval, en zoo had de generaal niemand anders bij zich overgehouden dan een zuster van barmhartigheid, Frl. Sadowskaja, die gewonden hielp verplegen. In een beslissend oogenblik kwam het er op aan, een bevel, te zenden op een punt, dat door de Turken beschoten werd. De generaal had geen adjudant tot zijn beschikking. Moedig nam de zuster van barmhartigheid de taak op zich, steeg te paard, reed in vliegenden galop door een digten kogel regen naar het bedreigde punt, en keerde gelukkig behouden tot den generaal terug, met de tijding, dat het bevel over- gebragt was en reeds uitgevoerd werd. De zuster van barm hartigheid heeft de medaille voor uitstekende krijgsdaden ontvangen. Voor huwbare jongedochters zal misschien het hier volgende niet onwelkom zijn. Over 't geheel is het getal vrouwen op aarde vrij wel gelijk aan dat der mannen, maar op de verschillende deelen van den aardbol heerscht in dat opzigt nog al verscheidenheid. In Frankrijk komt 't aantal vrouwen 't digtst bij dat der mannen; men vindt er 1007 vrouwen tegen 1000 mannen. In Zweden zijn 1064, in Griekenland daarentegen slechts 933 vrouwen op elk duizendtal mannen. Van alle landen der aarde is Paraguay datgene, waar 't vrouwental het grootst is; men vindt daar 2079 vrouwen tegen 1000 mannen. Dit is een gevolg van den vreeselijken oorlog, dien het land met Brazilië heeft gevoerd, waardoor de bevolking van 1,437,000 tot 221,000 is verminderd. Deze uitzondering buiten reke ning latende, vindt men de grootste afwijkingen op de eilanden, die door de zee van de overige wereld worden afgescheiden. Op de Canarische eilanden kunnen 1000 jonge mannen hun bruidje onder 1208 jonge meisjes kiezen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1