Buitenland Den 13 Febr. 11. is te Batavia voor den raad van justitie de zaak van de heercn Hagers en v. d. Gevel, wegens de aanvaring van het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden, aange vangen die kapiteins staan teregt wegens or.willigen manslag. De eisch is tegen den heer Hagers een jaar gevangenisstraf en f 300 boete, tegen den heer v. d. Gevel 6 maanden en f 200. Benoemingen, enz. Z. M. heeft goedgevonden ter zake der krijgsverrigtingen in Alsjin en wel bijzonder gedurende het tijdvak van 26 Dec. 1875 tot 9 Maart 1876 o. a. te benoemen tot ridders der Mil. Willemsorde de kapt. der mariniers W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten, en den Isten luit. van dat corps J. B. Vcrhey, alsmede den lsten luit. der infanterie, gedetacheerd van het Ned. leger, T. W. J. Buijs, den marinier 1ste kl. P. J. Akkermans en den marinier 3de kl. C. A. Roelofs. De Staatscourant bevat de volgende koninkl. besluiten: 1. Het vaaodel van het 3de bataillon van het N.-I. leger wordt versierd met de Atsjin-raedaille. Dit bataillon heeft deelgenomen aan de lste expeditie tegen Atsjin in April 1873. behoorde tot de troepen- magt der 2de expeditie en verkeerde sinds Dec. 1873 onafgebroken in haar geheel op het oorlogsterrein. 2. Het vaandel van het 3de veld- bataillon van het N.-I. leger wordt versierd met het teeken der Militaire Willemsorde. Dit bataillon nam een buitengewoon roemrijk aandeel aan vele gevechten op Atsjlnschen bodem,, blonlc bijzonder uit bij de vermeestering van kampong Lcmboeh, den 25 Dec. 1873, was na dien datum geheel of gedeeltelijk tegenwoordig bij schier alle belangrijke ontmoetingen met den vijand en blonk gedureude de operatien tegen de IV, IX en XXII Moekim, van 16 Jan. tot 7 Maart 1876, op nieuw uit. 3. Het vaandel van bet 9cle veld- bataillon wordt- versierd met de Atsjin-medaille. Dit bataillon heeft mede behoord tot dc troepenmagt der 2de expeditie en verkeerde sinds Dec. 1873 onafgebroken in haar geheel op het oorlegslerrein. De luit. ter zee lste kl. W. A. Arriens, laatst adjudant van den gouverneur-generaal van Oost-Indië, eu vandaar den 17 dezer teruggekeerd, is met dieu datum op non-activiteit gesteld. De lste luit. VV. A. F. Helms, van het 7de reg. infanterie, wordt den 1 April gedetacheerd te Delft, om voor de O.-lnd. artillerie te worden opgeleid. Doitschland. De Duitsche Keizer ontvaugt op zijnen verjaardag steeds van heinde en ver geschenken van allerlei aard. Thana, op zijnen 80sten verjaardag, was die bezending nog rijker en veelsoortiger uitgevallen. Men zag daar een bouquet van rozen, zoo groot, dat geene tafel in het paleis liet dragen kon; een Brunswijker worst, zoo groot als de Keizer zelf; bijenkorven, aardbeziën, barometers, tapisseriewerk, aardappelen, stoelen, paascheijeren enz. De hofbanketbakker had een sierlijk bewerkt aquarium, een kubieke meter groot, gezonden, waarin zich 80 visschen van verschillende soort bevonden, allen toebereid om onmiddellijk verorberd te worden. Uit de saus, waarin zij ronddreven, verhieven zich eenige klippen, waar eene Duitsche miniatuurvloot van marsepijn zich tusschendoor bewoog. De gever heet Schulze. Onder de geschenken komen nog voor die afzonderlijke melding verdienen. Zijn kleinzoon Prins Waldemnr, gaf grootvader een boek, dat hij zelf had ingebonden. Onder de treffende, eenvoudige gewoonten van de dynastie van Pruissen behoort, dat elk der Prinsen, ten einde een blik te krijgen op het dagelijksche leven, een ambacht leeren moet. De Kroonprins is letterzetter van zijn ambacht en de Keizer zelf is een glazenmaker. Blijkens eene bekendmaking van de Rijkskanselarij, dd. 22 dezer, waren sedert die van 15 dezer geene nieuwe gevallen van veepest binnen het rijksgebied geconstateerd. Spanje. Te Cadix is aan den Koning van Spanje door den bevel hebber van de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee, aan boord van zijn admiraalschip Minotaurus, een groot banket aangeboden. De Koningin van Engeland had voor die gelegenheid een gedeelte van haar massief gouden vaatwerk gezonden. De ministeriële bladen te Madrid betoonen zich zeer ge voelig voor die hulde, aan den Souverein van Spanje door Groot—Brittanië's Vorstin gebi'agt. STATUV-GKNKRAAL. Eerste Kamer. Zitting van Maandag 26 Maart. Na discussie zijn aange nomen een achttal ontwerpen, waaronder de overeeukomst met Duitschland omtrent de verbindiugskanalenovereenkomst niet de Maatschappij van landaanwinning in de Frieschc Wadden, en tot wering van besmetting door zeeschepen. Morgen voortzetting. Voorts is bepaald, dat de Kamer na Paschen, op 4 April a. s., zal terugkomen ter behandeling van de accijnswet en de regterlijke wetten. Tweede Kamer. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de militaire pensioenen der lnndmagt heeft ver schillende amendementen voorgesteld, strekkende om het tegen woordig bedrag der pensioenen voor alle rangen (uitgezonderd die van luit.-generaal), met f 300, voor den kapiteinsrang alleen met f 400 te vermeerderenvoorts om de pensioenen voor de militairen beneden den rang van officier, te bepalen op f 400, f 300, f 250 en f 200; ten derde, om het pensioen van de weduwen en kinderen der officieren, onderofficieren en minderen te vermeerderen met ongeveer de helft van het bedrag, waarmede hel peusioen dezer militairen wordt verhoogd; ten vierde om de verhooging wegens Indische dienst niet toe te kennen aan militairen, die vóór het in werking treden dezer wet in Indië hebben gediend, met uitzondering van hen, die den oorlog tegen het Rijk van Atsjin hebben medegemaakt. Door, de regering is in een ontwerp tot verhooging der begrooting ▼an het departement van Justitie, voorloopig f 100,000 aan gevraagd tot handhaving en uitvoering der maatregelen tegen de verspreiding der veeziekte. De buitengewone kosten worden voor namelijk vereischt voor de voorziening in de behoeften der militairen, dienstdoende als hulpniarechaussée ter bewaking der grenzen. Frankrijk. In den Parijscheu Jardin d'acclimatisation zal eerstdaags een gecostumeerden optogt worden gehouden ten voordeele der werklieden te Lyon. De togt zal voorstellen de reis van den Prins van Wales door Indië; olifanten, kameelen, enz. zullen er aan deelnemen. Volgens een berigt in den Siècle heeft dezer dagen zekere Bouillet, 66 jaren oud, te Saint-Maur-les-Fosses zijn zes-en-dertigste, en zekere Philippe Verviers, een schoenmaker te Parijs, in de Avenue la Rochelle, 70 jaren oud, zijn zes-en-veertigste kind bij den Burgerlijken Stand aangegeven. Een geheimzinnig reiziger houdt de aandacht bezig van het volk. Voor eenige dagen stapte in een der eerste hotels een jongmensch af, vergezeld door twee lieeren van omstreeks 30jarigen leeftijd. Hij noemde zich, of men noemde hem, want hij zelf schijnt niemand te spreken, graaf de Camondo. Men gelooft niet, dat het gebleken is, dat dit jongmensch, behalve de geheimzinnigheid waarin hij zich hulde, iets gedaan heeft, om de aandacht te trekken: toch ging plotseling het gerucht op, dat hij de zoon van Napoleon III was. Hier bleef het bij. Jl. Woensdag morgen is bij Marseille, aan den oever der zee, een in stukken gehouwen vrouwenlijk gevonden, hetwelk, ofschoon men zorg gedragen had het gelaat tot onkenbaarheid toe te verminken, niettemin bevonden is het ligchaam te zijn van zekere weduwe Boyer. Zij is, zoo woidt verzekerd, vermoord geworden door zekeren student in de geneeskunde, Vitalis, die te vergeefs bij baar had aangehouden om de hand harer 17jarige dochter Marie. Beiden zijn in hechtenis genomen en eerstgenoemde moet reeds bekend hebben. Engeland. De bekende roeiwedstrijd der Universiteiten van Oxford en Oambridge, welke jl. Zaturdag plaats had, heeft geen resultaat opgeleverd, daar beide booten te gelijk aankwamen. Gemeenteraad van Texel. Vergadering van Vrijdag 23 Maart 1877. Afwezig de heeren S. Keijscr, K. Dz Bakker, P. Langeveld, Jb. Bakker. Jb. Vlaming eu A. Drosdc beide eersten met ken nisgeving van verhindering. Na opening der vergadering worden dc notulen gelezen en goedgekeurd. Er wordt gelezen eene missive van den heer K. Dz. Bakker, houdende kennisgeving, dat hij. tengevolge van vertrek uit de gemeente, de vergadering niet kan bijwonen en eervol ontslag ver zoekt als lid van den Raad. Dit ontslag wordt eervol verleend, onder dankbetuiging voor de door hem bewezene diensten. 1. De Voorzitter berigt, dat., ingevolge den hein opgedragen last, aan de Plaatselijke Schoolcommissie is geschreven, naar aanleiding van de aanvrage om toelage voor (ie schoolbibliotheken. Deze missive wordt, na lezing door den Secretaris, aangenomen voor kennisgeving. 2. De Voorzitter zegt, dat hij met den heer Koot heeft geraad pleegd betreffende het verzoek van P. Dekker, gewezen dagelijksch opzigter bij den toren te Oosterend. Hij stelt aan den Raad voor, om de aanhangige zaak overeenkomstig het voorstel van den heer Koot te regelen. Dit voorstel wordt aangenomen. 3. Mede berigt de Voorzitter, dat hij, ingevolge den aan hem opgedragen last, den toestand der school aan den Hoorn met het Raadslid den heer Zijra en een timmerman heeft onderzocht; dat dc vloer en de zijmuur zich in een slechten staat bevinden, doch dat er geen gevaar voor ongelukken bestaat, en dat hij de noodigste herstellingen heeft doen bewerkstelligendat de toestand echter op den duur niet houdbaar is en hel plan bestaat, om de oude school door een nieuwe te doen vervangen. Hij stelt mitsdien aan den Raad voor, om het Dagelijksch Bestuur te magtigen de noodige plannen te doen maken voor eene nieuwe school en onderwijzers woning aldaar. Deze magliging wordt verleend. 4. Er wordt gelezen een concept-adres aan den Minister van Binnenl. Zaken, betreffende het verkrijgen eener haven te Nieuwe Schild. Goedgekeurd en aangenomen voor kenuisgeving. 5. De Voorzitter berigt, dat hij, naar aanleiding van het voorstel van den heer Mentz, heeft onderzocht in hoeverre de nieuwe, doch niet gebruikt wordende, begraafplaats zou kunnen worden verhuurd voor bouwland. Hij vermeent den Raad te moeten adviseren, uit hoofde van verschillende redenen, daartoe niet over te gaan. Dien overeenkomstig wordt besloten. 6. De Voorzitter berigt, dat de voorwaarden, waarop het oude schoollokaal aan de Vereeniging tot oprigting eener algemecue bewaarschool aan den Burg zou worden aangeboden, hetgeen in deze vergadering definitief zou worden vastgesteld, niet kan plaats hebben, aangezien de Vereeniging nog niet als regtspersoon is eikend. Aangenomen voor kennisgeving. 7. Er worden ter tafel gebragt eenige provinciale bladen en circulaires, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aan genomen. 8. Er wordt voorlezing gedaan van het proces-verbaal van opname der boeken eu kas van den gemeente-ontvanger, over het lste kwartaal 1877. Aangenomen Yoor kennisgeving. 9. Er wordt gelezen eene missive aan HII. Gedep. Staten, hou dende kennisgeving, dat de besteding der school te Eijerland heeft plaats gehad en gegund is aan den aannemer W. de Jong, voor f 14.599. Aangenomen voor kennisgeving. 10. Er wordt gelezen een rekwest van Pieter Koning, koopman, handelende onder de firma Koning St Co. alhier, houdende kennis geving, dat bij met andere deelhebbers eene stoombootdienst weuscht in werking te brengen van Texel naar Amsterdam, langs het Nieuwediep, Alkmaar en Purmerend, tot vervoer van personen, goederen en vee; dat hij daarvoor bij de Hooge Regering concessie heeft aangevraagddat hij zich lot den Raad wendt met verzoek 1. om eene vaste ligplaats in de haven te Texel; en '2. om de thans nog bestaande beurtdienst op te heffen. l)e Voorzitter stelt, namens het Dag. Best., voor om, wat het eerste punt betreft, bij eventuëele in dienst stelling der stoomboot, eene ligplaats te verleencn, doch omtrent het tweede punt afwijzend te beschikken. Dienovereenkomstig wordt besloten. 11. Er wordt gelezen een rekwest van P. van der Werf, hulp onderwijzeres aan de openbare school voor lager onderwijs te Oosterend, houdende verzoek om eervol ontslag, wegens vertrek naar elders. Dit ontslag wordt verleend, ingaande 1 April a. s. 12. Er wordt, gelezen eene missive van de Plaatselijke School commissie, waarbij wordt ingezonden het jaarverslag over hel onderwijs en de kennisgeving inhoudende, dat de leden hun mandaat nederleggen. De Voorzitter stelt voor, aan de leden der PI. S. eervol ontslag te verleenen, onder dankbetuiging voor de in die betrek king bewezene diensten, en in eene volgende vergadering eene aanbeveling ter vervanging den Raad aan te bieden. Dit voor stel wordt na eenige discussie aaugenomen. Daarna wordt het jaarverslag door den Secretaris gelezen en aangenomen voor kennisgeving. 13. Er wordt gelezen eene missive vau den Minister van Finan ciën, houdende kennisgeving, dat deze gemeente over 1876 zal hebben bij te dragen f 120.8U, als zijnde de opbrengst der ver zonden telegrammen van het Telegraafkantoor aan den Burg zoo veel beneden het bepaalde bedrag gebleven. Tevens wordt aan den Raad kenbaar gemaakt, dat van af 1 Jan. 11. de waarborgsom is bepnald op f 600, in plaats van f 800 jaars. Aangenomen voor kennisgeving. 14. Door den Voorzitter wordt, namens B. en W., den Raad aangeboden het kohier van den hoofdelijken omslag en van de hondenbelasting. Beide stukken zullen gedurende 14 dagen op de Secretarie voor een ieder ter visie worden nedergelegd. 15. De heer Zijm zegt, dat de bergplaats voor de brandspuit aan den Hoorn wordt in orde gebragt door de administratie der armenkamers aldaar, wie het gebouw toebehoort. Hij wenscht dat de vergoeding, door de gemeente voor de berging der brand spuit en toebehooren te betalen, worde gesteld op f25's jaars. Na eenige discussie wordt die som bepaald op f 15. 16. De heer Mentz vraagt, of omtrent liet rekwest van den omroeper Biersteker al eene beslissing is genomen. De Voor zitter zegt, dat die zaak later zal worden ter tafel gebragt; dat de verordening omtrent den omroeper dagteekent van het jaar 1798, zoodat deze wel geacht kan worden eenigszins verouderd te zijn dal het voornemen bestaat om zoo spoedig doenlijk deze zaak te regelen eu daaromtrent aan den Raad een voorstel aan te bieden. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. INGEZONDEN. I Aan de Redactie van de Ileldersche en Nieuwcdieper Courant. Mijnheer de Redacteur! De schrijver van het door u overgenomen berigt uit de Utrccht- scho Courant schijnt, mij het regt te willen betwisten om bewijs te vorderen, wanneer men iets omtrent mij of mijne familie beweert. Ik vroeg bewijs voor de beweringen, dat het Oera Linda Bok onechl, en mijn vader C. Over de Linden de vcrdicliter en ver vaardiger er van zoude zijn. Daarvoor zijn nog geene bewijzen geleverd. Bedoelde schrijver vermeent, dat het in de N. Rott. Crt. ver melde resumé uit de laatste brochure van den heer Beckering Viiickers daarvoor voldoende bewijzen oplevert, en acht de zaak daarom als afgedaan. Gelief een plaatsje te gunneu in uw blad voor mijne verklaring, dat de heer Beckering Vinckers niets bewijst en dat dit binnen kort door mij in geschrift zal worden aangetoond. Helder, 23 Maart 1877. Uw bestendige lezer, L. F. OVER DE LINDEN. Vrijdag avondj 23 Maart, had te Anna Paulowua de laatste Nutsvergadering in dit saizoen plaats. De „lezing" werd gehouden door den heer A. J, de Jongh, die tot onderwerp zijner rede gekozen hadde laatste. Die uitdrukking gaf spreker aanleiding, in kernachtige, boeijende stijl, verschillende toestanden in 't leven weder te geven, waarin de woorden de laatste gebezigd worden. Dat de laatste werd zoo ter snede en op zulk eene verrassende wijze bijgebragt, dat elke schets, waarin die woorden voorkwamen, eene treffende schilderij was. Daarom hopen wij, dat de heer de Jongii nog menigmaal zijne krachten beproeve eene „lezing" te maken, opdat deze rede vooral niet de laatste zij. De heer Groneman, van Wieringerwaard, die de „eerste bijdrage" leverde rnet een gedicht van Schimmel, is bekend door het juiste wedergeven, van wat de dichter gevoeld moet hebben, wiens werk Z.Ed. voordraagt. Ook de heer J. C'. J. Graat, van Nieuwediep, bragt veel bij tot veraangenaming dezer vergadering, zoodat het nuttige met het aangename zeer wel verecnigd was. Ei AT EK E BEllIfiTKiV. Van mond tot mond circuleert hier het volgende berigt eener tragische gebeurtenis, dat wij onder reserve mede- deelen. Dezer dagen zou een Scheveninger bomschuit, visschende bij Doggersbank, aangevallen zijn door een Engelschen vischlogger, die het plan scheen te hebben de bomschuit in den grond te loopen. Bij den aanval brak de kluiverboom van den logger, en de Scheveninger vis- schers, ziende waarom het hier te doen scheen, enterden den logger en vingen een woedend gevecht aan tegen de bemanning. Bij die gelegenheid zouden zij drie dier vis- schers zwaar verwond, sommigen meenen verslagen hebben, en na overigens den logger met toen nog twee jongens bemand verlaten te hebben, naar Scheveningen zijn gezeild en aangifte van het voorgevallene hebben gedaan. Van de gestrande schoener Onco is hier aangebragt 250 HL. drooge, benevens twee schuiten natte haver. Ook heeft men ankers, kettingen en het grootste gedeelte van den inventaris van de schoener afgehaald. H. M. de Koningin is van hare ligte ongesteldheid hersteld. Uit het financiëel verslag over het boekjaar 1876 van de Holl. Spoorwegmaatschappij blijkt, dat deze belangrijke Maatschappij zich voortdurend in toeneinenden bloei mag verheugen, hoewel het dividend slechts f 58 zal bedragen. De exploitatie van de Noordhollandsche lijn, die in het vorig jaar nog een klein verlies opleverde, bragt nu een bate van f 3142.98. Aangeboden is om de exploitatie van de lijn Zaandam Enkhuizen te aanvaarden. Jl. Woensdag is te Blokker met 63 stemmen de heer Jacob Ruyter te Westblokker tot lid van den gemeenteraad aldaar gekozen; van de 138 kiezers, die op de nieuwe kiezerslijst geplaatst zijn, kwamen 126 op. Op den heer Gerrit Rol, te Westblokker, werden uitgebragt 62 stemmen, terwijl ééne van onwaarde verklaard werd. Bij den gemeenteraad is om onderscheidene redenen protest tegen deze stemming ingediend. Te Ameide is jl. Zaturdag een huisgezin, bestaande uit de moeder, dochter en schoonzoon, plotseling ongesteld geworden, na gezamenlijk soep (die vermoedelijk vergiftige bestanddeelen bevatte) te hebben gegeten. De moeder is overleden. De overigen zijn herstellende.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2