HELDERSCHE EiV NIEUWED1EPER COURANT. 1877. N°. 38. Vrijdag 30 Maart. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. „Wij hnldigei het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag Abonnementsprijs per kwartaal i Zaturdog namiddag, franco per post 1.80. - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiëa: Van 14 regela 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oort-Indl?. Laatste ligting 's avonds 6 uur. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PA ULO WNA brengen ter openbare kennis, dat door hen voorloopig vastgesteld en gedurende de eerst volgende veertien werkdagen, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd a. het Kohier van don Hoofdelijken Omslag, b. de Belasting op de Honden, beiden voor het dienstjaar 1877. Elk der op die Kohieren aangeslagene kan, binnen bovengemelden tijd, bezwaren tegen zijn aanslag bij den Raad inbrengen. Anna Paulownaden 29 Maart 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd 0. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JÓNGH, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Maart. De oud-luit. ter zee 1ste kl. C. L. van Woelderen is, naar wij vernemen, benoemd tot mede-directeur der Stoom vaart-Maatschappij Zeeland. Zr. Ms. schroefstoomschip Batavia, kommandant luit. ter zee 1ste kl. van Oorschot, is jl. Dingsdag namiddag alhier van Amsterdam aangekomen, om de volgende maand naar Batavia te vertrekken. Genoemde bodem liep 9^ mijl in de wacht. Tot de door Z. M. den Koning benoemde ridders der. Militaire Willemsorde 4de klasse, wegens de' krijgs bedrijven in Atsjin, behoort ook onze vroegere plaatsgenoot de korporaal der infanterie van het O.-I. leger E. A. Wallin, sedert bevorderd tot sergeant. De gedecoreerde sergeant T. Hellegers is sedert bevorderd tot adjudant- onderofficier, dienstdoend officier. Het gestrande schip Oncko, kapt. Teerling, is ver brijzeld. Het schip den Helder, kapt. Rab, van Zante naar Antwerpen, is met verlies van groote mast en bijbe- hoorend tuig te Falmouth binnengebragt. Met betuiging van dank voor de ingezonden bijdragen ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de beman ningen der te Vlaardingen te huis behoord hebbende visscherevaartuigen Marie en Prins van Oranje, ontvingen wij het berigt, dat van de uit deze gemeente ontvangen som, ten bedrage van f 275, aan de betrekkingen der bemanning van de Marie f 150 en aan die van de Prins van Oranje f 125 is uitgekeerd. De verdeeling is geschied met het oog op de meerdex-e of mindere behoefte. Jl. Dingsdag avond hield de Sociëteit Mars eene vergadering, waarin de heer van Lier, officier van gezond heid bij de landmagt, als spreker optrad. Nadat spreker, door afbeeldingen verduidelijkt, den bloedsomloop in 't menschelijk ligchaam had beschreven, toonde hij aan, van hoeveel belang het is, in voorkomende gevallen van ver wonding de eerste hulp te kunnen aanbrengen, in afwach ting dat een deskundige de noodige maatregelen neemt. Spreker bepaalde zich daarop tot het leggen van verbanden en maakte het zijn gehoor duidelijk, hoe zulks op de meest doelmatige wijze dient te geschieden. Blijkbaar met groote belangstelling wei'den deze mededeelingen gevolgd, want, toen de voordragt geëindigd was, werden door de aanwezigen proeven geleverd in het leggen van verbanden, waardoor allerduidelijkst bleek, dat men den spreker de noodige aandacht wel had geschonken bij de behandeling van dit belangrijk onderwerp. Bij de discussie, die op het gesprokene volgde, werd door een der leden gewezen op het nut van de bekendheid met liet leggen van een verband, inzonderheid voor onze vrouwen en moeders, die zoo vaak getuigen zijn van grootere en kleinere ver wondingen. Men herinnerde, dat indertijd eenige jonge lieden hier ter plaatse zich op die zaak hadden toegelegd en vestigde de aandacht er op, dat het wenschelijk zou zijn, dat dit voorbeeld alsnog navolging mogt vinden. Tegen den zomer zal aan de kust, bij Vlissingen, een zoölogisch station woi'den opgerigt van de Dierkundige Vereeniging, gelijk dat in het afgeloopen jaar alhier was geves tigd. Men stelt zich hiermede ten doel, de week- en lagere dieren, die aan de Zeeuwsche kusten voorkomen, microscopisch te onderzoeken. Volgens ingewonnen informatiën te Scheveningen door het Dagblad, was aldaar van het gerucht, dat hier de ronde deed, als zoude tusschen Hollandsche en Engelsche visschers op zee een gevecht hebben plaats gehad, niets bekend. De alhier aangevoerde viscli gisteren cn eergisteren, bragt met het oog op de Vasten nog goede prijzen op. Vooral rog werd de laatste dagen veel gevangen en ver kocht voor 70 cents per stuk. De haringvangst gaat thans voordeelig. De prijs is f 2.70 het tal of 200 stuks. Men voert de haring hier direct uit zelfs naar Parijs. Toezegging van beroep naar Schermerhorn aan dr. J. A. Bruins, pred. te Aartswoud. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te-Harlingen ds. W. F. Loman, px-ed. te Amsterdam. In eene vergadering der afdeeling Schagen en om streken van de Vereeniging Volksonderwijs werd o. a. verslag uitgebragt omtrent het ingestelde onderzoek naar den toestand van het onderwijs in de verschillende ge meenten, welke tot de afdeeling behooreïh Dat onderzoek had vele gebreken aan 't licht gebragt, zoowel ten opzigte van schoolvei'zuim als van andere gewigtige belangen. In meer dan één geval mogt de afdeeling zich verheugen in den steun der verschillende gemeentebestui'en. Zoo was een vooi'stel aan die besturen om, in plaats van twee halve vacantie-dagen 's weeks, een heelen vrijen dag te geven, om daardoor het schoolverzuim op halve dagen te keeren, door allen goedgekeurdzoo ook had de raad der gemeente Schagen, naar aanleiding van een verzoek om ondersteu ning bij 't organiseren van schoolfeesten en de uitdeeling van prijzen voor getrouw schoolbezoek, f 100 voor dat doel beschikbaar gesteld. Bewijzen, dat de afdeeling wel eenigen invloed naar buiten uitoefent. Het getal leden bedraagt thans 55. Het wetsvoorstel betreffende het lager onderwijs achtte de vergadering reeds zóó grondig behandeld in «de Bode» der Vereeniging en men kon zich met de conclusiën van het hoofdbestuur zóó goed vereenigen, dat men discussie over het ontwerp minder noodig vond. Breedvoerige gedachten wisselingen hadden er plaats naar aanleiding van de ontvangen circulaii-e omtrent de stichting van een schoolmuseum te Amsterdam; was men algemeen overtuigd van 't wenschelijke er van, moeijelijker was het tot een besluit te komen over de wijze, waarop de afdee ling hare sympathie met het plan zou betuigen, ook met het oog op de financiën. De gemeenteraad van Alkmaar heeft aan de Eerste Kamer een adres gerigt, waarin de goedkeuring wordt verzocht van de door de Tweede Kamer aangenomen regterlijke wetten. Als argument wordt in dat adres o. a. aangevoerd, dat Alkmaar is het centrale, van alle zijden toegankelijk en als hoofdmarkt uit alle deelen van het noorderkwartier bezochte punt der provincie. Woensdag den 11 April e. k. zullen de bekende neger-zangers te Alkmaar eene zanguitvoering geven. De Amst. Crt. kan thans het officiëel, vol ledig programma geven van hetgeen is vastgesteld door het centraal-comité der internationale tentoonstelling voor tuinbouw en voort brengselen uit het plantenrijk. Maandag 9 April, des avonds ten 8 ure, worden de leden van den jury door den burge meester cn den gemeenteraad ten stad huize plegtig ont vangen; Dingsdag 10 April komt, ten 11 ure, de jury in het volkspaleis bijeen, en des avonds biedt Amsterdam hem daar een soirée aan; Donderdag 12 April, ten 2 ure des namiddags, wordt de tentoonstelling plegtig geopend in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning en de koninklijke familie; Vrijdag 13 April, ten 11 ure des morgens, wordt het congres geopend in de zalen van het Genootschap Natura Artis Magistra, en ten 6 ure des avonds zal in de parkzaal aan de leden van den jury en de gedelegeerden een diner worden aangeboden, dat gepresideerd zal worden door Z. K. H. Prins Hendrik, eere-voorzitter der tentoonstelling; Zaturdag 19 April: zittingen der afdeelingen van het congres; Zondag 15 April: bezoek van Z. M. den Koning aan Natura Artis Magistra; Maandag 16 April: uitstapje naar Baarn en Soestdijk; ontvangst van de leden van den jury door Z. K. H. Prins Hendrik op het paleis Soestdijk; zamen- komst, ten 11 ure 's morgens, aan het Oosterspoorweg station; Dingsdag 17 April: uitstapje per stoomboot door het Nooi'dzee-kanaal naar de Noordzee; zamenkomst aan den Oosterdoksdijk ten 8| ure des morgens. Verder kunnen wij nog meêdeelen, dat er ongeveer 1000 inzendingen voor de rubriek «bloemen» zijn; ongeveer 250 inzendingen van voorwerpen van nijverheid en kunst, toe gepast op den landbouw en ongeveer 100 inzendingen voor de rubriek producten uit het plantenrijk. Over het geheel is het aantal opgaven van inzendingen zeer groot, zoodat bijna geen enkele afdeeling van het uitvoerige programma onbezet is gebleven. Er is een afzonderlijke jury van dames benoemd voor de beoordeeling der bouquetten. Ongelukkiger wijze behoort die afdeeling tot de minst-bezette. Te Amsterdam bewoog zich jl. Dingsdag morgen een onafzienbare stoet van het midden der stad naar de Muider- poorf. Het was de uitvaart van mr. J. v. S. Mulder, aan wiens uitstekende eigenschappen zijn zeer talrijke vrienden en vereerders aldus welverdiende hulde bragten. Men meldt uit Leiden, dd. 26 dezer, aan het Dbl. «Een mannetje, half zoo groot als zijn vrouwtje, een zes voet hoog, kreeg heden in de Vrouwenkamp met zijne wederhelft twist en bragt deze met een kagchelpook eenige slagen op het hoofd toe, die veel bloedverlies veroorzaakten. Man, vrouw en pook werden naar het politie-bureau getransporteerd.» Zeker persoon, gewoon des nachts met zijn doghond op de kattenvangst te gaan, werd jl. Maandag nacht te 's Hage, weder met dat bedrijf bezig zynde, door de politie op heeter daad beti'apt. Het gelukte hem echter te ontsnappen, doch de hond, die er op geleerd was de katten den strot af te bijten, werd naar het politiebureau vervoerd. (D.) Een geloofwaardig persoon deelt aan het Dagblad als eene bijzonderheid mede, dat hij dezer dagen bij het openen van een kip-ei, daarin nog een klein eitje met schaal er om vond. Op de markt te Utrecht werd jl. Maandag een span koetspaarden verkocht voor de som van f 3600. Te Arnhem is weder eens eene hekserij-historie voorgevallen. Een meisje, dat ziek was en niet spoedig herstelde, werd door een paar vrouwen, «die er verstand van hadden,» voor behekst verklaard, en de heks was.... een naai-jufvrouw, die het kind een appel had gegeven. Dit is even natuurlijk als het feit, dat men onttooverings- maatregelen nam en de jufvi-ouw een pak slaag toedacht. Dergelijke domheden zijn ergerlijk en schandelijk; maar erger nog is het, dat de arme jufvrouw, eene weduwe, haar broodwinning verloor, daar ook de andere ouders hunne kinderen van de naaischool namen. Foei! Foei! De Arnli. Crt. voegt bij dit verhaal: «Vóór men de negers in Afrika opheft, is er hier te lande toch ook nog wel wat te doen.» Men schrijft uit Zwolle: «Voor zoover de landerijen in deze streek droog zijn, is men druk bezig met aardappelen pooten en zomerrogge zaaijen, en worden de tuingronden vooral druk met zaden bezet. Op enkele plaatsen heeft men reeds jong vee in de weide gedaan. Over het geheel echter, laat de toestand van akker en weide nog veel te wenschen over. De binnen- polders loopen langzaam droog en gelukkig onder zeer koud weder, anders zoude het eerste groen alligt vlotgras zijn, wat zeer nadeelig is én voor het vee én voor een goed hooigras.» Uit Deventer wordt gemeld, dat de nuchtere kalveren dit jaar zeer laag in prijs zijn. Zij gelden slechts f 3 a f 4 per stuk. Men schrijft dit toe aan het groote gebrek, dat allerwege aan veevoeder heerscht en het ongunstige vooruitzigt omtrent de weilanden, waardoor de veehouders weinig jong vee aanfokken. Bij Hasselt is de woning op het boerenerf het Kievitsnest afgebrand met den inboedel, 5 melkkoeijen, 4 pinken, 1 kalf, 1 varken, benevens eene groote hoeveelheid hooi. De brand ontstondj dooi'dien de vlam sloeg in een pan met olie, waarin de vrouw koeken bakte. Het hooge water was oorzaak, dat hulp niet spoedig genoeg nade ren kon. Het paard van den molenaar Weenink, te Aal ten, is jl. Maandag te Geelendijk bij Dinxperlo, door een paar boeren opgevangen en tot staan gebragt, terwijl het in hollende vaart naar laatstgenoemd dorp rende. Het lijk van zijn geleider werd, geheel met bloed bespat, op korten afstand van daar op den grond gevonden. Meer weet men op het oogenblik van deze zaak niet. De koopman J. F., te Wemeldinge, besloot jl. Zatur dag avond ten ruim 10 ure, in wat opgewonden stemming, bij het huiswaarts keeren het kanaal over te zwemmen, in plaats van over de sluisdeuren te gaan. Hij rukte zich van zijn geleider los, sprong in het water, zwom tot kort bij het remmingswerk en zonk toen plotseling in de diepte, waaruit hij Zondag morgen ten 5 ure levenloos is opgehaald. Men schrijft uit Leeuwarden: «Do tijd der vette koeijen is naar het schijnt voor onze streken aangebroken en de liefhebbers van malscb rund- vleesch kunnen te gast gaan. Een der slagers alhier heeft 2 koeijen voor de slagtbank gereed, wegende respectivelijk 1596 en 1490 halve kilogrammen; een andere slagers telt een koe ter bezigtiging wegende 1476 halve kilogr.; de 3 koeijen zijn alle van Friesche veehouders afkomstig. Ook in andere plaatsen doet men in zware koeijen; al thans te Sneek is er eene geslagt van 1300 en te Stiens een van 1000 halve kilogrammen.» Jl. Dingsdag werden te Sneek de eerste kievitseijeren aangevoerd, die verkocht werden tegen f 0.90 k f 1 per stuk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1