HËLDERSCHE liV MEUWËDIEPER COURANT. 1877. N°. 39. Zondag 1 April. Jaargang35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. „W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. v franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advcrtentiën: Van 11 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL, bevattende Advertentiën en de artikelen: 1. Staart-menschen 2. Karwei; en 3. Bijzonderheden uit het leven der Ooijevaars. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De Burgemecsler der gemeente Helder brengt ter openbare kennis, dat. wegens het stellen van den bovenbouw der nieuwe brug, DE VAART DOOR DE OUDE POSTBRUG over het Ileldersch Kanaal, van den 2 April aanstaande tot nadere aan kondiging gesloten zal zijn. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 29 Maart 1877. STAKMAN BOSSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordhollaud de tweede zitting zal houden te HOORN, en wel voor zoover deze gemeente betreft op DINGSDAG den TIENDEN APRIL 1877, des voormiddags ten half elf ure. Volgens artikel 88, in verband met artikel 92 der Wet op de Nationale Militie, moet voor die zitting verschijnen hij, die voor een loteling als plaatsvervanger of als nummerverwisselaar verlangt op te treden. In die zitting wordt tevens uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken. Burgemeester en Wrethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 30 Maart 1877. L. VERHEY, Secretaris. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 31 Maart. Langs het Noordhollandsch kanaal is alhier van Amster dam aangekomen liet Engekch stoomjagt Yola, eigenaar de heer Lillingstone, die zich aan boord bevindt. Genoemde heer heeft met de Pandora de reis naar de Noordpool meegemaakt, van welken togt hij tevens een goed deel der kosten droeg. Bij besluit van 30 Nov. 1876, heeft Z. M., beschik kende op het verzoekschrift van K. Rezelman te Winkel en twee anderen, HDs. bewilliging verleend op de acte houdende wijzigingen in de acte van oprigting van de naam- looze vennootschap: ode Modelboerderij te Winkel,» gevestigd te Winkel. Toén dezer dagen te Texel eene hoog bejaarde vrouw, alleen wonende, zich wilde verwarmen op een stoof, ge raakten hare kleederen met het vuur in aanraking, zoodat deze vlam vatten. Haar kleindochtertje, dat grootmoeder eten bragt, ontdekte het onheil en riep om hulp, maar te laat. Grootmoeder stierf 6poedig onder de hevigste pijnen, die de brandwonden veroorzaakten. Men meldt uit Anna Paulowna: «Jl. Dingsdag avond werd alhier eene vergadering der afdee'ing van Volksonderwijs gehouden. Over het algemeen kon men zich met het gevoelen van het hoofdbestuur om trent het wetsontwerp op het lager onderwijs vereénigen. Vervolgens is, op voorstel van den heer M. D. van den Berg, eene commissie benoemd tot het doen van huisbe zoek, om de ouders aan te sporen, hunne kinderen beter en langer ter school te zenden.» Men meldt ons uit Schagen, dd. 30 Maart: «Dingsdag II. werden de gewone wintervergaderingen van ons departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen op feestelijke wijze gesloten. Bij die gelegenheid werd namelijk aan den timmermansknecht Jan Kamp alhier, die gedurende 25 achtereenvolgende jaren bij denzelfden patroon, den heer W. Roggeveen Dz., was werkzaam geweest, ter dier zake van wege het departement een keurig bewerkt getuigschrift uitgereikt, hetwelk als penteekening den vervaardiger, den heer F. Gielen, tot alle eer verstrekt, 't Genot van dien avond, welke werd ingeleid door den heer J. H. W. Slangen, met eene korte rede over «tegenstrijdigheden,» werd niet weinig verhoogd door de medewerking onzer harmonie-kapel, alsmede door de opvoering door eenige heeren en dames van een paar lieve tooneelstukjes, op eene wijze, die 't ons doet bejam meren, dat de hier beschikbare krachten niet meer gebruikt worden, 't Was in één woord een regt gezellige en genotvolle nutsavond. Maandag a. s. zullen de amusementen, voor zooverre die van hier bestaande vereenigingen uitgaan, worden besloten met een concert, te geven door de zangvereeniging Euterpe, met medewerking der harmonie-kapel. Tot de bijwoning daarvan zijn o. a. uitgenoodigd alle leden van ons departement, hetwelk in deze is voorgegaan door in den loop des winters, de beide vereenigingen voor enkele zijner vergaderingen te inviteren. Die onderlinge goede verstandhouding tnsschen bestaande vereenigingen is in. i. in kleine plaatsen eene hoofdvoorwaarde voor het gezellig genot; 't doet me daarom genoegen te kunnen constateren dat ten minste in dit opzigt hier alles in het reine is.» De Vereeniging «het Nederlandsch Rundveestamboek» zal eene algemeene vergadering houden op Vrijdag 20 April a. s., des middags ten 12 ure, in het Koninklijk Zoölogisch Genootschap te Amsterdam. Onder de punten van behandeling komen voor: Voorstel tot vermindering van het bedrag der inschrijving van runderen; bespreking omtrent het al of niet blijven opnemen in het stamboek van den melkspiegel, naar aanleiding van een ingekomen schrijven der Maatschappij ter bevordering van veeartsenij kunde in Nederland; voorstel tot opname in het kalveren- boek van kalveren, afkomstig van ingeschreven koeijen en niet ingeschreven stieren; voorstel van het bestuur om de bespreking der «voorloopige bepalingen nopens liet Neder landsch Rundveestamboek» aan te houden tot de alge meene vergadering in 1878; voorstel tot inzending van vee op de wereldtentoonstelling in 1878 te Parijs, op naam der Vereeniging, buiten bezwaar der kas; verkiezing van commissarissen. Men schrijft aan de Leidsche Courant «Vee in het weiland te doen, al stond het vol gras, zou even onmogelijk zijn als de tuinders met vrucht den akker kunnen bearbeiden. Steeds houdt de regen aan, terwijl er zoo algemeen naar droogte en zonneschijn verlangd wordt. Op laag gelegen land spitten de war- moeziers modder en de aardappelen worden gepoot in de dras. Het is te bezien of zulk eene vrucht zal verrotten, waarvoor dan ook wel gevreesd wordt. Toch dringen de werkzaamheden, die reeds zoo veel later dan anders zijn begonnen; maar de loodkleurige lucht voorspelt nog geen heil aan de lente. Wel voorspellen de vruchtboomen bloesems; de peren- en appelboomen althans zijn vrij goed met knoppen beladen. Van de pruimen, perziken en abri kozen is weldra een rijken bloesemschat te verwachten. De kweekerijen hebben nog een naargeestig voorkomen; de druif groeit even traag in de kassen, als de sierplanten verscheidenheid van bloemen aanbieden.» Te 's Hage had jl. Donderdag de prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen der ambachtsschool. De voorzitter deelde mede, dat alle jongens, die de inrigting verlieten, eene werkplaats hadden gevonden. Een van hen op een loon van 12 cents per uur. Binnen een maand alzoo hèeft de knaap de som verdiend, die zijne geheele opleiding aan de ambachtsschool eischte. Te Meppel gelden de lijnkoeken tegenwoordig f 13 h, f 13.50 per 100 stuks. Johann Strauss, de wals-Koning of liever de dans- muziek-componist, die in dit saizoen met Olivier Métra te Parijs de bal-orchesten in de groote opera heeft ge dirigeerd, is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. W. Basch, de bekende goochelaar, is den 20 dezer te Breslau overleden. Het is een broeder van E. Basch, wiens voorstellingen steeds zooveel bijval vinden. Graaf Harry von Arnim ligt te Nizza gevaarlijk ziek. Regtszaken. Een gevaarlijk persoon, met een vreeselijk uiterlijk, döor een vijftal rijksveldwachters geëscorteerd en met het dwangbuis aan, verscheen jl. Donderdag voor het geregtshof te 's Hoge. Het was J. H. Smit, oud 36 jaren, geboren te Eelde, doch laatstelijk zonder vaste woonplaats. Hem werd ten laste gelegd: gewelddadigheid tegen een magistraatspersoon in of ter gelegenheid zijner bediening, welke bloedstorting en kwetsing tengevolge had, en hij had dit gedaan na vroeger veroordeeld te zijn tot cellulaire gevangenisstraf van langer dan zes maanden. De beschuldigde, die den 15 Dec. 11. in het huis van arrest te Goes was gedetineerd, om eene hem opgelegde straf te ondergaan, wenschte eene klagt in te brengen over onvoldoende voeding en verlangde daartoe het lid der com missie van regenten, als weekcommissaris fungeerende, te spreken. De heer mr. Libert, toen die betrekking waarnemende en niets kwaads vermoedende, trad om de klagt te vernemen de cel van beschuldigde binneu en achtte de aanmerking geheel ongegrond. Hierover was Smit zóó verontwaardigd en geraakte daardoor in zóó opgewonden toestand, dat hij zich niet ontzag met zijn gevulde etensblik dien heer een slag op het hoofd toe te brengen, waardoor eene hevig bloedende wond werd veroorzaakt. De verwonding had gelukkig geene ernstige gevolgen en was spoedig genezen. Besch., thans zeer bedaard, bekende het hem ten laste gelegde en betoonde blijkbaar berouw. Advocaat-generaal mr. Gregory achtte het wenschelijk, dat deze gevaarlijke persoon voor langen tijd zou on schadelijk gemaakt worden en eischte eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Na re- en dupliek veroordeelde het hof den beschuldigde tot 3 jaren gevangenisstraf. De IVegerzangers. Met het oog op de komst van de Negerzangers alhier, nemen wij op verzoek het volgende ingezonden artikel uit de Gron. Crt. over. Sedert eenige weken is Nederland getuige van een schouwspel, dat zonder wedergade is. Een tiental mannen en vrouwen, die voor veertien jaren nog slaven waren en die spreken kunnen van de vreeselijke behandeling, die zij in meerdere of tniudere mate in persoon hebben ondervonden of aan de hunnen hun ouders, broeders, zusters hebben beleefd, reizen ons vaderland rond en worden alom met onderscheiding, met toejuiching, met eerbied ontvangen. Wat zij waren tot in 1863? Een hunner liederen spreekt het aldus uit: Geen verkoopblok meer voor mij Neen nooit, neen nooit! Geen verkoopblok meer voor mij! De lieer heeft verlost. Geen drijverszweep meer voor mij, Neen nooit, neen nooit! Geen drijverszweep meer voor mij De Heer heeft verlost. Geen geeselroe meer voor mij, Neen nooit, neen nooit! Geen geeselroe meer voor mij De Heer heeft verlost. Maar datzelfde lied zegt ons ook wat zij thans zijn. Geen slaven meer, maar vrijen! En bovendien: Christenen. Sedert de broedergemeente voor anderhalve eeuw begonneu is aan de slaven van Amerika Christus te prediken, is dit groote werk, trots allen tegenstand der slavenhouders, voortgezet en de arme ongelukkigen hebben in de liefde van Christus troost gevon den en verkwikking ook bij het bitterst leed. Een hunner zangen luidt: Geen sterv'ling weet wat smarten ik verdraag, Neen niemand weet wat smart ik draag, Neen, niemand dan mijn Jezus! Broeders, bidt, o bidt voor mij, Bidt, broeders, dat God mij genadig zij! 't Geloof in Christus, met zielsverrukking door de slaven aan genomen, heeft hen gedragen door alle rampen heen en is ook thans, nu zij dc vrijheid hebben gekregèn, hun roem en hun kracht. Door de vrijverklaring in 1863 is evenwel eene groote ver andering in hunnen toestand gekomen. Zij werden vrij, maar verreweg de grootste meerderheid wist van die vrijheid geen gebruik te maken. Hun vroegere meesters, die het niet kónden verhinderen dat de slaven Christenen werden, hadden zich in dit onvermijdelijke gevoegd; maar door de strengste wetten hadden zij er voor gezorgd dat de slaven geen lezen of schrijven leerden. Zij moesten dom blijven, zoo dom mogelijk. De gevolgen bleven niet uit. Die domme slaven zijn nu domme vrijen en geven veel reden tot bezorgdheid. Het eenige middel: opvoeding en onderwijs wordt nu aange grepen. Reeds tijdens den burgeroorlog was men er mee begonnen overal verrezen scholen, al waren het dikwijls slechts hutten] legertenten of leegstaande slavenverkoophuizen. Van allerwege sneldeu ook onderwijzers toe; in den eersten tijd belastten vooral dames uit het Noorden zich met die moeijelijke taak. Sedert dien tijd werd het onderwijs meer georganiseerd en uit gebreid. Aan vele plaatsen verrezen hoogère scholen, onder anderen de Fisk-Universiteit in Nashville, vroeger een der middelpunten van den slavenhandel. Om dit werk te bevestigen en krachtiger voort te zetten, hebben de leerlingen dier hoogere school te Nashville ëene kunstreis ondernomen; zij hebben hunne liederen overal gezongen en wel met zulk een goed gevolg, dat uit de opbrengst hunner concerten een grootsch gebouw, de Jubilee Hall. gesticht is. Thans reizen zij voor den tweeden keer rond, ten einde de noodige gelden voor eene Livingstonehall bijeen te brengen. Zij hebben de eer genoten bij den hoogsten adel van Engeland te worden toegelaten en zijn er zelfs door de Koningin ontvangen. Gelijke onderscheiding is hun ten deel gevallen bij vele onzer aanzienlijken in den lande en ook bij onzen Koning. Niet minder stof van dank geeft het hun, als eene aandachtige schare, uit alle standen, die misschien voor het grootste deel zelfs hunne taal niet verstaat, maar van hun volharding en hun geloof heeft gehoord, met ingespannen aandacht aan hunne lippen hangt. Dezer dagen waren zij te Kampen. Om half zeven ure werd de Broederkerk, waar zij om acht uur zingen zouden, geopend. Binnen eenige minuten was het gebouw eivol. De zangers werden door eenige heeren van het comité, dat hunne komst had voor bereid, in de kerk geleid. Vóór den preekstoel was een verhevenheid aangebragt, waar zij zouden zingen. De drie eerste nummers maakten reeds een onbe- schrijflijken indruk vooral ook het:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1