B u i te n I a n d. werd uitgereikt aan W. A. Beijer, die zich boven zijne mede-leerlingen had onderscheiden. De heer Vries bragt hulde cn dank aan 't bestuur der gemeente voor den belangrijken geldelijken steun, en beval de inrigting verder in de belangstelling van den gemeenteraad aan. Hij wekte verder de ouders en voogden van leerlingen op om hunne kinderen getrouw de lessen te doen bijwonen en om hen aan te sporen het onderwijs te waardeeren en zich in hun vrijen tijd daar meer en meer aan te wijden. Spreker betreurde zeer, dat velen gedurende hun verblijf aan deze inrigtipg blijken gaven, dat zij de gewone lagere school ongeregeld bezocht of op veel te jeugdigen leeftijd verlaten hadden, en drong bij de ouders er op aan, dat zij ook in deze het belang hunner kinderen mogten bevorderen. Ten slotte nam de heer S. Braaksma het woord om, namens het gemeentebestuur, dank te brengen aan heeren directeuren en onderwijzers dezer school, maar tevens om de jongelieden krachtig aan te sporen van het onderwijs in hun eigen belang een getrouw gebruik te maken. Spreker wees er op, hoe de tijd, waarin wij leven, belang rijke cischen stelt aan den werkman en hoe een onderwijs, als hier zoo min kostbaar wordt verstrekt, hun in staat kan stellen in later tijd aan die eischen behoorlijk tc voldoen. Loffelijke vermelding voor gemaakte vorderingen werd toegekend aan de volgende jongelieden: 4de jaar, wiskundige vakken: W. A. Beijer, B. Schuite maker, J. Klein en E. J. van Melle; hand- en lijn- teekenen: W. A. Beijer, E. J. van Melle, M. Hoogerduin en J. Lak; letterkundige vakken: W. A. Beijer en B. Schuitemaker. 3de jaar, wisk. vakken: J. P. Meijneke, Gr. Scliellinger, C. Ran en J. O. Ran; hand- en lijnteekenen: J. P. Meijneke, A. Maandag, J. Tielrooij, J. F. Groen, C. Ran, J. C. Ran, C. Pool en K. Hoogerduin; lett. vakken: J. P. Meijneke, C. Pool, A. Maandag, J. Tielrooij, C. J. Reijers en G. Scliellinger. 2de jaar, wisk. vakken: J. Schol, S. Duinker, K. Bran denburg, L. Beijer, B. Gomes, P. Kikkert en M. Hooger duin; hand- en lijnteekenen: Jb. Schol, M. de Waard, R. J. de Vree, B. Gomes, H. Hemelrijk, D. Vlam, A. de Kok, M. J. van Steenbergen en P. Biersteker; lett. vakken: J. Schol, B. Gomes, D. Vlam, A. Korft en S. Duinker. lste jaar, wisk. vakken: J. Hoogerduin, W. de Klerk, J. Nobbes, J. Klok, J. G. Sariemijn, J. A. Berkeljon, M. Blom, J. van Riel, T. de Jong, C. T. de Boer, D. Bakker, K. D. Ekamp, T. Duinker, P. Boom en B. Julianus; hand- en lijnteekenen: J. de Graaf Lz., J. G. Sariemijn, M. Blom, C. Oosterbaan, J. van Riel, B. J. Willems, J. Hoogerduin, A. de Ruiter en H. Korff; lett. vakkenJ. G. Sariemijn, C. Oosterbaan, J. Klok, J. A. Berkeljon en M. Blom. Mede werden loffelijk vermeld: J. Schol, J. Labout, M. Schuitemaker en P. Korff, waarvan de eerstgenoemde één en de drie andéren twee jaar na den vierjarigen cursus nog aan 't onderwijs hadden deelgenomen. De belang stelling, door hen aan den dag gelegd, werd aan de overige leerlingen ter navolging aangeprezen. Na voldoend examen is door de commissie voor het examineeren van varenslieden te Rotterdam jl. Zaturdag het diploma van tweeden stuurman toegekend aan den heer M. Kammerad, leerling aan de zeevaartkundige school van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Naar wij vernemen zullen de schietoefeningen van het Artillerie-Vrijkorps alhier, bij gunstig weder, op Zondag 15 dezer aanvangen. De Duitsche stoomboot Bellona, van Penang, te IJmuiden vastgezeten, is gisteren middag te Amsterdam aangekomen. In den nacht tusschen jl. Zondag en Maandag ontstond brand in een woonhuis te Huisduinen. Het perceel is tot den grond toe afgebrand. De leden van den kerkeraad en de president-kerk voogd te Kolhorn hebben ds. J. H. L. Bouman, bij zijn vertrek van daar naar Ammerstol, ten blijke van hunne ingenomenheid met zijn werk en persoon, en tot aandenken, ten geschenke gegeven een inktkoker en beker, beiden rijk met zilver gemonteerd. Te Kolhorn is jl. Zondag een hulppostkantoor gevestigd. Uit Nieuwe Niedorp meldt men: «De bibliotheek van ons departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft vooral gedurende de laatste wintermaanden zeker weder aan velen nut en genoegen verschaft. Uit het verslag van den bibliothecaris is toch gebleken, dat daarvan veelvuldig gebruik gemaakt wordt, daar sinds de laatste 12 maanden 1045 boekdeelen ter lezing werden afgegeven aan personen uit 60 verschillende huisgezinnen, meerendeels van den zoogenaamden arbei denden stand. Om die nuttige inrigting steeds meer aan haar doel te doen beantwoorden, wordt elk jaar eene zekere som uit de departementskas tot aankoop van nieuwe en degelijke boekwerken beschikbaar gesteld, terwijl in het vorige jaar door bijzonder gunstige omstandigheden een hoogero bijdrage daarvoor is afgezonderd.» Aan de Tijd wordt uit Rome getelegrapheerd, dat de geruchten, als zou de Paus ernstig ongesteld zijn, allen grond missen. Hij geniet integendeel de beste gezondheid. Verder meldt het telegram, dat de preconisatie van een bisschop voor Haarlem is vertraagd door onvoorziene omstandigheden, die echter weldra uit den weg zullen geruimd zijn. Te Meerlen had iemand het ongeluk van de trede van een rijtuig te vallen, waardoor hij eene wonde boven het oog kreeg. Men raadde hem aan blaauwsel op. de wonde te leggen, doch het gevolg was, dat de man spoedig daarna overleed. Door de vergiftige bestanddeelen van het blaauwsel was het hoofd geweldig gezwollen. Het hondje te Zierikzee, dat door den leeraar dr. P. S. zou mishandeld zijn, tengevolge waarvan deze door den kantonregter werd veroordeeld, is volmaakt wel, hoewel het nog niet.... zindelijk is. Eerlang zal de arrondissements— regtbank, op vei zoek van dr. P. S., de deugdelijkheid van het gewezen vonnis onderzoeken. Zeker iemand uit de provincie (zoo verhaalt de Zutph. Crt.) kwam per trein in de hoofdstad en nam een rijtuig van de algemeene dienstonderneming. Toen hij afstapte, vroeg hij wat hij betalen moest. «Vijf schellin gen,» zei de voerman. «Goed, daar zijn ze; wat is uw nummer?» «Ik bedoel vier schellingen, mijnheer.» «Ook goed; wat is uw nummer?» «Nou, drie schellingen dan, omdat jij 't bent.» «Hier zijn ze, man; wat is uw nummer?» «Twee schellingen is 't minste, mijnheer.» «Nu, twee schellingen dan; wat is uw nummer?» «Een schelling, mijnheer, ik wil 't dit keer voor één schelling doen.» «Daar heb je ze, man; dat zal wel alles zijn wat je toekomt. Jou nummer kan ine nu niet meer schelen. Goeden morgen! Uit de Marne (prov. Groningen) meldt men: «We leven thans ook hier in den tijd der boeldagen, 't Jaar getijde en de verwisseling van vele bewoners op boeren plaatsen brengt dit mede. Als gewoonlijk wordt er slechts weinig op zulke verkoopingen goedkoop. De opbrengsten van de zoogenaamde beslagen zijn zoo enorm hoog, dat de oudste menschen zich niet herinneren, dat ze zooveel hebben opgebragt. Wel draagt hiertoe bij de aanwezigheid van meer en betere landbouwwerktuigen, maar vooral is het een gevolg van de zoo hooge prijzen der levende have in vergelijking met vroegere jaren. Dat de schapen f 30 en meer opbrengen, koeijen van f 150 tot zelfs f250, mindere en jongere naar evenredigheid, hoort men dikwijls. En vooral draagt er toe bij de buitengewoon hooge prijzen der paarden. Goede, makke tuigpaarden toch loopen meermalen tot aan f 700 en f 750, ja soms nog hooger en beste werk paarden f 400 tot zelfs 600. Hierbij komt de 5 pCt. opgeld, 't Behoeft dus niemand te verwonderen, dat de hooge prijzen der landerijen in aanmerking genomen, het voor vele jonge landbouwers een zeer zware taak is eerst goed op streek te geraken.» Met algemeene steramen is tot heemraad van den polder Callantsoog herkozen, de heer Cornelis Vader Az., landman aldaar. De Saarbriicker Zeitung verhaalt, dat een zeer berucht daglooner, die reeds meermalen teregt stond, in de afgeloopen week weder tot een jaar tuchthuisstraf veroordeeld werd. Volgens gebruik, deelde de voorzitter der regtbank na de uitspraak van het vonnis mede, dat, wilde hij zich in cassatie voorzien, hij dit binnen drie dagen moest doen. «Heer president!» antwoordde de man, «aan een jaar zitten laat ik me niet kennen! Voor zulk een bagatel appelleer ik niet.» Baüwman's handdorschmachine. In No. 2 van Ceres leest men het volgend artikel van H. van Gortel, te Wageningen Door de afdeeling Neder-Veluwe der Gelderschc Maat schappij van Landbouw werd onlangs aan de heeren L. A. L. Kortman Comp. te Rotterdam, op daartoe gedaan verzoek, toegestaan eene handdorschmachine in deze afdeeling te beproeven. De afdeeling benoemde eene commissie om het resultuut der beproeving ten ulgemeenen nutte bekend te maken. Terwijl reeds op onderscheidene plaatsen dergelijke machines zijn beproefd, waar nien zijn verwondering over het schoon en spoedig dorschen te kennen gaf en den agenten een getuigschrift vereerde, na slechts een kort onderzoek te hebben gedaan, wilde men hier eens van de gewoonte afwijken; de commissie wilde een degelijk onderzoek. Aan het belangrijk rapport, in de jongste vergadering der afdeeling door een lid der commissie, den heer van Gijtenbeek, uitgebragt, ontleent men het volgende: Bij de beoordeeling heeft de commissie gelet: 1. op de soort van graan; 2. op de droogte; 3. op de werkkrachten; en 4. op de onkosten. In 4| uur tijds werden 700 garven afgedorscht, welke 4 HL. rogge opleverden. Daarvoor waren noodig 6| man; met het schoonmaken 36 werkuren, berekend (wegens den moeijelijken arbeid) tegen 121 cents per uur, maakt f 4 50, dat is dus 67| cents per vim. Neemt men nu in aanmerking, dat het dorschen hier, voor 60 cents per vim, zeer goed kan worden uitbesteed, dan bemerkt men direct, dat men zich om het voordeel geenszins zulk een machine behoeft aan te schaffen. Terwijl de commissie in 't algemeen het aanschaffen van werktuigen moet aanbevelen, maakt daarop echter de handdorschmachine eene uitzondering; de eerlijke proef, alhier genomen, heeft bewezen, dat zij noch voor den kleinen, noch voor den grooten boer geschikt is: daar de machine zwaren arbeid vereischt, kan de eerste niet over vele krachten beschikken, terwijl de laatste, bezitter van paarden, zich eene andere kan aanschaffen. Volgens den wensch der Geldersche Maatschappij van Landbouw zal het belangrijk rapport der commissie over Baüwman's handdorschmachine welligt binnen kort in zijn geheel aan de Landbouwcourant ter plaatsing worden aangeboden. Regtszake n. Het- kantougeregt te Leiden heeft jl. Zaturdag de beide leerlingen der hoogere burgerschool C. Heynsius en A. A. Schilfgnarde, be schuldigd van het werpen mot sneeuwballen, vrijgesproken, opgrond, dat de eerste als hebbende den leeftijd van nog geen 16 jaren bereikt, moet geacht worden te hebben gehandeld zonder oordeel des onderscheids, en aangaande den tweede dat, na de verklaringen van de 3 getuigen en van den agent van Rijk, die be9ch. eveneens niet met sneeuwballen had zien gooijen, het hem ten laste gelegde feit niet voldoende bewezen isde kosten van het geding te dragen door den Staat. .11. Donderdag stond voor het hof te Arnhem teregt J. van Elk, uit Ilees, wegens poging tot moord op zijne wettige huisvrouw. De besch-, een 64jarig man, verkeerde in den waan dat zijne vrouw, die 20 jaar jonger is, anderen bewijzen van genegenheid gaf, een vermoeden dat, blijkens alle getuigen, geheel in zijne ver beelding bestond. Hij was daarmede zoozeer vervuld, dat hij nog den vorigen avond, toen zijne vrouw naar de deel was gegaan omdat dé varkens onrustig waren, de deur was uitgeloopen, om den pastoor kennis te geven dat het in zijne woning niet pluis was. Uit de wijze waarop hij zich toen gedroeg, bleek genoeg, dat de man niet wel bij het hoofd was. Den anderen morgen riep hij zijne vrouw in eene achterkamer en bragt haar daar met een tabaksmesje eene diepe wonde toe aan den hals, die waarschijnlijk haar dood zou hebben teweeggebragt, wanneer niet spoedig zeer doelmatige heel kundige hulp was verleend. De verschillende omstandigheden in aanmerking genomen, eischte de advocaat-generaal slechts een ge vangenisstraf vau drie jaren. De verdediger van den besch., rar. Brants, meende dat de daad niet toerekenbaar was, als in een toestand van zinsverbijstering gepleegd. De besch., vroeger weduwnaar, was slechts anderhalf jaar met zijne tegenwoordige vrouw gehuwd hij erkende dat zij altijd zeer goed voor hem was. Ook thans was zij de eerste die hem bij het verlaten der geregtszaal de hand bood, terwijl zij hem brood en kaas gaf. De heer Doornbosch, burgemeester van Baflo, die wegens het op eigen gezag laten digtmaken van een gat in een dijk voor de regtbank te Appiugadam heeft teregtgestaan, is veroordeeld tot een dag gevangenisstraf en de kosten van het geding. Jl. Donderdag stonden voor de arrondis9ement9-regtbank te Winschoten teregt twee meisjes, nl., A. de B. V. en S. K., uit het Groene Weeshuis te Groningen, doch sedert den 24 Maart jl. gedetineerd in het huis vau arrest aldaar, ter zake vau het arglistig wegnemen van 32 tinnen borden of bakjes, toebehoorende aan ge noemd weeshuis, welke zaak door het geregtshof te Leeuwurdeu was verwezen naar de correctionele teregtzittiug van die regtbank. De besch. werden beticht de bewuste borden in Jan. en Febr. dezes jaars uit een kist of kast op eene der zalen van 't genoemde weeshuis weggenomen en ze verkocht te hebben bij een te Groningen wouend koopman voor oud tin. De gelden, daarvoor outvaugen, hadden zij gedeeltelijk versnoept en gedeeltelijk verbruikt aau sterken drank. In deze zaak werdeu vier getuigen gehoord. Om de borden aan den man te brengen moesten de besch. natuurlijk zich buiten het weeshuis begeven, doch hadden slechts eenmaal verlof gevraagd en verkregen om uit te gaan; de andere keeren wareu zij stil uit de poort achter het weeshuis geslopeu en er ook weder zoo inge komen, zonder dat zij door iemand waren opgemerkt geworden. De beklaagden bekenden het feit, aan haar ten laste gelegd, er bijvoegende, dat zij het hadden gedaan om wat zakgeld te krijgen. De heer officier vun justitie uam het rekwisitoir, waarin hij wees op de liefderijke verpleging en voeding van de weezen in het weeshuis, 't welk er toe leidde, dat zij gceu gebrek leden; hetgeen zijns inziens een verzwarende omstandigheid was te noemen. Aan den anderen kant echter herkende hij ook omstandigheden van ver zachtenden aard, nl. 1) den jeugdigen ouderdom van de beide be klaagden, en 2) dat zij van den beginne af met de geheele waarheid wareu voor den dag gekomen. Zijn rekwisitoir luidde: dat beide beklaagden zouden worden schuldig verklaard aan eenvoudigeu diefstal eu deswege veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden in eenzame opsluiting tc ondergaan, en in de kosten des gedings. Morgen uitspraak. Benoemingen, enz. Tot leden der Nederl. hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid, kunst en landbouw te Parijs iu 1878, zijn benoemd: A. Hoogendijk Jz., lid van het coll. voor de Zeevisscherijen en scheepsr. te Vlaardingen; J. M. van Kerapeu, industrieel te Voorschoten; D. W. Rost van Tonniugen, gepensioneerd Oost-Indiscli hoofdambtenaar, te 's Hage, en J. A. Willink YVz., te Amsterdam De off. van gezondheid lste kl. bij de Marine dr. A. VV. van Reuterghem is, met den laatsten Maart, eervol uit de zeedienst ontslagen, cn, met ingang vau den 1 April, bevorderd tot off. van gez. lste kl., de off. van gez. 2de kl. VV. Schutte. Frankrijk. Sedert drie weken eet men te Marseilla leeuwen- vleesch; de kapitein van een pakketboot heeft een dooden leeuw uit Afrika medegebragt en voor den verkoop met een spekslager te Marseille een contract gesloten. De winkel is steeds stampvol met lieden die coteletten en lapjes van den koning der woestijn verlangen en sedert drie weken reeds worden al die aanvragen beantwoord, 't Moet dus wel een vreeselijk groote leeuw zijn geweest. Engeland. Dr. Richardson, de bekende ontwerper van de model stad »Hygieia,» hield onlangs te Londen weder een paar belangwekkende lezingen over de gezondheidswetenschap. Hij beschreef hoe hij een woonhuis zou willen bouwen, om 't t.e doen beantwoorden aan de eischen der hygiëne. Zuivere lucht, zuiver water, droogte, zonlicht en gelijk matige temperatuur ziedaar in een huis de hoofdvoor waarden tot gezondheid. Dit zette de doctor voorop. Vervolgens soinde hij de kapitale gebreken op bij de tegen woordige manier van bouwen voor de middenklasse. Eindelijk, na betoogd te hebben hoe men niet behoort te bouwen, schetste hij hoe men 't wel behoorde te doen. Allereerst sprak de doctor 't doodvonnis uit over kelder kamer», souterrains, of hoe die holen van vochtigheid en duisternis anders heeten mogen. Inderdaad, een souterrain, of ruimte onder den grond bestemde men oudtijds voor de dooden, of voor aardappelen, kooien en ratten. Thans laat een derde der bewoners van onze groote steden er zich levend in begraven. Dr. Richardson wil zijn huis bouwen op gemetselde bogen, door welke de lucht vrij spelen kan, zoodat dampen noch gassen uit den grond in de woning kunnen opstijgen. Verder wil hij de trap hebben aangebragt in een koker aan de achterzijde van 't huis, geheel zelfstandig, met deuren op elke verdieping. De trap toch, zooals zij thans is aan gebragt, is de breede weg voor togt en stank, en tevens 't groote beletsel tegen gelijkmatige temperatuur. Op de derde verdieping, aan de voorzijde, wenscht de doctor de keuken; daarachter de slaapkamer voor de dienst boden. En op 't platte, met asphalt bekleede dak van 't huis wil hij een met glas overdekten tuin aanleggen, die tot rustplaats van de ouden en tot speelplaats van de jongen dienen kan. De verwarming van de verdiepingen moet geschieden door toevoer van warm water in buizen uit de keukendie van den tuin op 't dak door den daarbij ontwikkelden stoom. Zóó verzekert men overal eene gelijkmatige temperatuur. 't Spreekt verder van zelf, dat bij de beschrijving naauw- keurige aanduidingen omtrent ventilatie en afvoer van «overbodigheden» niet ontbraken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2