STATEN-GENERAAL. B u ite n I a n d. uil ■H ADVERTENTIËN. DANKBETUIGING. EEN TWEEDE BAKKERSKNECHT. Feesten te Amsterdam. SCHOEN- EN LAARZENMAKER. SIGAREN nieuwsgierig naar hetgeen nu gebeuren zou. Gedurende eenigen tijd zaten zij zeer ernstig op het plankje: zij schenen zich eerst in hunne nieuwe verblijfplaats te willen oriënteren. Kort daarop sprong een hunner in het water en begou langzaam te zwemmen, waarin hij spoedig nagevolgd werd door den anderen. Nu begon het op den bodem van het glas levendig te worden. Als met lucht ge vulde ballons stegen langzamerhand de jonge dieren van den bodem naar de oppervlakte. Het eenige nog overgeblevene zonder pooten had dit naauwelijks bemerkt, of het trachtte zich in het zand te verschuilen. Doch in plaats van daardoor zich aan de aandacht der moordenaars te onttrekken, kregen zij het door het opstijgende zand in het oog en onmiddelijk begon nu weder de vervolging, die eenige minuten later eindigde met den dood van het dier, dat toen door alle vier werd opgegeten. De twee groote kikvorschen hadden de vlugt genomen naar het plankje en schenen de geheele geschiedenis niet regt te begrijpen. Ik moest nu mijne waarnemingen gedurende eenige uren staken, omdat mijn pligt mij elders riep. Toen ik weder naar het glas kwam zien, was alles in de grootste beweging. Thans schenen de gulzige jongen het op de groote kikvorschen gemunt te hebben, die telkens naar het plankje vlugtten. Zoodra zij echter weder in het water kwamen begon de vervolging op nieuw en wel met dit gevolg, dat de ccne kikvorsch zoodanig afgemat werd, dat hij door de jongen gedood kon worden. Den anderen nam ik, omdat mijn doel bereikt was, uit het glns en stelde hein weder in vrijheid. Ik moet nog de opmerking maken, dat ik steeds voor genoegzaam voedsel gezorgd liad en dat de dieren dit ook aanvankelijk met smaak schenen te eten, doch dat de begeerte naar het vleescb van liunne natuurgeuooten eerst ontstond toen zij in het bezit der achterpooten kwamen. Merkwaardig is nog de omstandigheid, dat de vier jonge kikvorschen, ook toen zij niet meer in de gelegenheid gesteld werden door zulk een moord hunne vraatzucht te bevredigen, weigerden van het hun toegediende voedsel te gebruiken, maar de voorkeur gaven aan vasten, tot op zekeren morgen drie dood op het water drevenden vierde zetten wij weder in den vijver. Benoemingen, enz. Tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw zijn benoemd: de lieer mr. W. A. Henny, directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Oost-Indië, en dr. N. J. Hoorweg, directeur van het gymnasium Willem III te Batavia. Op zijn verzoek is op pensioen gesteld de luit. ter zee lste kl. J. vnn Burg, ad f 1625 's jaars. Bevorderd tot luit. ter zee lste kl. de luit. ter zee 2de kl. P. J. L. de Chateleux. De otf. van adm. 3de kl. J. A. Torré, dienende aan boord van bet wachtschip alhier, wordt den 20 dezer op non-activiteit gesteld en den 21 dezer vervangen door den otf. van adm. 3de kl. F. II. M. Rant. Eerste Kamer. Zitting van Zaturdag 7 April. Al de regterlijkc wetten zijn aangenomen; de grootste minderheid was 13 stemmen. De Kamer is op reces gescheiden. Frankrijk. Jl. Dingsdag avond wierp een buitengewoon hevige windvlaag een voorbijganger en een stuk van een uithang bord tegen de spiegelruit van een wisselaarskantoor op den hoek van de Rue de Rivoli en den Boulevard Sebastopol te Parijs. Het glas vloog in stukken en al de obligatiën, aandeelen, barikbilletten, goud- en zilvergeld 500,000 francs ongeveer. die achter het glas tentoongesteld waren, vlogen op straat. Men stelle zich den angst van den wisselaar voor! De voorbijganger had geen letsel gekregen en het geld kwam ten slotte weder bij den eige naar teregt. Volgens Figaro bevindt Langrand Duraonceau, de befaamde Belgische bankier, die zoovele millioenen in zoovele zaken zoek maakte, zich tegenwoordig in hoogst behoeftige omstandigheden in Noord-Amerika. Hij heeft twee zoons in Frankrijk achtergelaten, die het niet veel beter hebben. Men zal zich herinneren, dat er eenigen tijd geleden in alle Fransche bladen sprake was van een geheim, een uitvinding van den heer Telliez, om in den winter nieuwe aardappelen te hebben. Figaro deelt thans mede waarin het bestaat. Jammer, dat dit reeds eenige dagen te laat geschiedt, om de proef nog in dit jaar, althans precies overeenkomstig het voorschrift, te kunnen nemen. Het luidt als volgt: Zoek op het einde van Maart mooije aardappelen uit van eene late soort. Leg ze op teenen horden in eene overdekte, frisschc, goed geluchte plaats en bewaar ze daar tot Augustus. Werk op het einde van Julij een stuk land, ligten grond, waarop koorn, rogge of haver gestaan heeft, 30 centimeter diep om, en plant in de eerste dagen van Augustus de uitgezochte en tot zoo- lang, op boven aangegeven wijze, bewaarde aardappelen. Sprei tegen half October een stroobed van 10 centimeter over de geheele bepoote oppervlakte. In de eerste dagen van Januarij heeft men reeds eenige goede nieuwe aard appelen en einde Februarij is het geheele gewas volrijp om geoogst te worden. Ouitschlaod. Gelijk Wellington, die het paard, dat hij in den slag bij Waterloo bereed, hoog in eere hield, heeft ook Keizer Wilhelm aan het ros, een voortreffelijken raphengst, dat hem in den slag bij Königgriitz en in den beslissenden strijd bij Sadowa droeg, sedert buitengewone zorgen gewijd en het den naam van Sadowa gegeven. Dezer dagen, er zijn sedert 11 jaar verloopen, is het paard gestruikeld, heeft zich wat bezeerd, en de Duitsche kavallerie is in alarm als ware een officier iets overkomen. De Militar- Zeitung verhaalt bij deze gelegenheid het volgende, door een oog- en oorgetuige medegedeeldAl zijne aandacht aan den strijd, met zijne telkens wisselende kansen, wij dende en geen gevaar ziende, was de Koning op zijn moedig strijdpaard midden in het hevigst vuur geraakt. Bismarck reed naast hem. Het regende granaten. «Majes teit,» zeide Bismarck, «'t wordt hier wat heet.»«Dat is de plaats waar het legerhoofd zich behoort te bevinden,» antwoordde de Koning. Na eenige oogenblikken, waarin het doodsgevaar steeds toenam, wendde Bismarck het over een anderen boeg. «Als Uwe Majesteit niet om haar persoon geeft, zij hebbo dan ten minste medelijden met den minister-president, wien het trouwe Pruissische volk rekenschap zal vragen waarom hij den Koning heeft laten doodschieten. In naam des volks bid ik u, sire! begeef u uit dit helsche vuur.» Toen stak de Koning glimlagchend de hand aan Bismarck toe en zeide: «Nu, goed dan,» en wendde den teugel, maar hij reed in zulk een kortgalopje weg, als deed hij een wandelridje. Bismarck kwam dus niet veel verder en maakte van den nood eene deugd. «Ik ging zoo digt naast den Koning rijden,» verhaalde hij, «dat ik met de punt van mijn stevel Sadoiva een echten, oud-Duitschen schop kon geven, en nu renden wij uit het vuur. De Koning merkte wel wat ik gedaan had, maar hij zeide niets en liet mij begaan. Alleen toen wij afstapten voerde hij mij toe: «Als ik Caligula was, zou ik in verzoeking komen mijn Sadowa minister-president te maken. Het dier heeft eon hijzonderen aanleg staatsmans- knepen te vatten.» Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. C E L E B E 3. 3 Febr. van hier vertrokken. 21 Maart te Batavia aangekomen. P B I N 3 IÏENDKIK. 24 Febr. van hier vertrokken. 6 April te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 17 Maart van hier vertrokken. 6 April Suez aang. en vertr. M A D D R A. 17 Maart van hier vertrokken. 3 April Port-Saïd aang., 4 vertr. Prinses Asalia, 7 April van hier vertrokken. 8 April Southampton aangek. Java. 17 Febr. van Amsterdam vertrokk. 20 Maart Aden aangek, en vertr. Voorwaarts. 7 Maart van Batavia vertrokken. 8 April Gibraltnr gepasseerd. O O N R A D. 27 Maart van Batavia vertrokken. Prins van Oranje. 30Maart alhieraang.,vertr.28April II O L L A N D. 2 April alhier aang., vertr. 8 Mei. j Afloop der openbare verkooping, gehouden ten overstaan van den Notaris J. IV. HATTINGA RAVEN, in het lokaal „Musis Sacrnm" te Helder, op 9 April 1877. Een Huis en Erf in de Middenstraat, op den hoek van de Tuinstraat te Helder. Kooper de héér P. Tcsselaur, voor f 1435. Een Huis en Erf aan de Zuidstraat te Helder. Kooper de heer H. C. Visser, voor f 700. Eeu Huis en Erf in de Oranjestraat te Helder. Kooper de heer J. Koster Jz., voor f 740. De Huizen aan de Binnenhaven, Keizerstraat, Koningstraat en het Weiland in den Helderschen Polder zijn opgehouden. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENP. de Graaf, geb. Hagen, D. W. C. Westers, geb. Goede, Z. J. Blokholf, geb. Paauw, 1). T. Bruin, geb. Waagmeester, Z. L. G. de Bruin, geb. v. Gisteren, Z. H. Schut, geb. Schuitema, Z. T. van Es, geb. Dol, D. OVERLEDENH. P. C. van Keulen, 16 dagen. S. M. C. v. d. Heuvel, geb. Visscher, 42 jaren. C. H. Wanner, 38 jaren. K. Wessel, geb. v. d. Schaaf, 40 jaren. P. M. Wiedeman, weduwe van M. Meerens, 72 jaren. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Van 1 tot 3 L Maart 1877. ONDERTROUWD: J. Rezel, arbeider en M. Stokman. Jb. Siewers, koopman en M. de Smit. L. Metzelaar, landbouwer en A. Blaauboer. D. Blaauboer, landbouwer en M. E. Meijer, te Zijpe. T. Komen, arbeider te Heerhugowaard en A. Leenders. GETROUWD: Jb. Hum en M. de Leeuw. T. de Wit en J. Gijzeu. BEVALLENC. J. Keet, geb. Klaasseu, Z. N. Heiligenberg, geb. Biesboer, Z. A. Keppel, geb. Cornelissen, 1). J. van der Peet, geb. Molenaar, Z. T. Poth, geb. Troost, Z. A. Klein, geb. van Weelden, D. J. Koster, geb. van der Werf, D. N. Kuiper, geb. Oom, Z. OVERLEDENT. Heijblok, 7 weken. D. van Zandwijk, 19 maanden. G. de Groos, 10 maanden. G. Keppel, geb. Visser, 37 jaren. B. Aris, 5 jaren. R. de Vries, 20 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer mm. The.*momcter C. Toestam 'van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 8 12 ztw. 1.4k. 756.22'- 4.4 11.8 f 4.4 o.so Vlak. 9 12 otn. 0.5„ 751.70 - 8.2 10.6 f29 0.74 10 i 8 otz. 0.1„ 750.02;- 9 9 10.6 f 4.9 0.96 10 12 ozo. 0.7 ii 749.36 - 10.5 14.6 f 6.4 0.84 11 Weêrsgesteldheid: 8 April 12 u. Mistig, stil, mooi. 9 April 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 10 April 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 10 April 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 14 Febr. 9 April. Urania. H. de Boer. Batavia. 26 Maart. Jan van Haaften. R. Rutgers. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Hawthorns.st. J.W.Batten. Shields. Steenk. Duink.&Goedk. Haven van IJmuiden. Binnengekomen: 7 April. Urania, st., Hamburg. 8 April. Leopardst., Londen; Charlotte, Kuiper, Cette; Pleiades, Brown, Newcastle. 9 April. European, st., Huil. Vbrtrokken: 7 April. CosmopoHtan, st., LondenEddystonest., Huil. 8 April. C. de K. JPedel, Roed, Riga; Louise Wichards, Ehmcke, Newcastle; Comeet, st., Hamburg; Brie Gezusters, de Boer, Riga; Bellona, st.., Londen. 9 April. Surprice, Burgess, RotterdamThe Barnet, Scrivener, Rochester; Peter Éohland, Pruhn, Quebec; Waveking, Corbett, j Baltimore; Persa, Klip, Curacao; Caroline Susanne, Trautwein, New-York. LATKBE BBBI6TBM. Gisteren namiddag werd hier door de sleepboot «Stad Amsterdam» binnengesleept de Pernisser vischlogger «Dank baarheid,» schipper N. Noordzij. Laatstbedoelde had op sleeptouw de Engelsche vischlogger «Princie Charlie,» van Huil, die door de «Dankbaarheid» jl. Zaturdag avond ter hoogte van Jt Vlie, door het volk verlaten, gevonden is. De Engelsche sloep schijnt aangezeild en hare bemanning overgesprongen te zijn op het aanzeilende vaartuig. Het schip was, behalve dat de boegspriet gebroken, de achtermast omver lag en de steven ontzet was, in goeden staat en de inventaris compleet. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaam heden bijeengeroepen tegen Dingsdag 17 dezer. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het beroep van den logementhouder Thuis uit Oud-Zevenaar, die door het geregtshof te Arnhem ter zake van vergiftiging zijner huisvrouw tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld. Aangenomen de toezegging van beroep naar Kolhorn, door ds. Th. van Berkum, pred. te Oude Niedorp. Bedankt voor het beroep naar Schermerhorn, door ds. J. A. Bruins, pred. te Aartswoud. De kapitein A. P. F. Prince, van het 3de bataillon 7de regiment infanterie te Hoorn, is op non-activiteit gesteld. In het jl. Dingsdag uitgebragt verslag door het Utrechtsch comité van het Roode Kruis komt o. a. de belangrijke mededeeling voor, dat de op 23 Nov. 1873, op het fort Honswijk verminkte kanonnier Melis van den Akker, wiens lot genoemd comité zich had aangetrokken en voor wien destijds van alom liefdegiften inkwamen, met de hem ver schafte kunstarmen, bijna al het mogelijke verrigt: hij schrijft zoo goed als menigeen in zijn stand met natuurlijke hand, en heeft aan het comité schriftelijk medegedeeld, dat hij een kippenhok, eijerenrek, ijsslede, vischkaren, enz. heeft getimmerd. Eveneens kan hij met zijne kunstarmen spitten, hakken, zaaijen, wieden en planten. Hij eindigt zijn brief aan het comité, met de woorden: «UEd. kunt haast niets denken of van den Akker kan het doen.» Uit dankbaarheid heeft hij een scheepje vervaar digd, dat hij aan de Amalia-stichting ten geschenke heeft gegeven en aldaar is tentoongesteld. Een telegram uit Konstantinopel van gisteren luidt Het protocol worclt beschouwd verworpen te zijn. PURMERENDER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 29 Btuks Paarden. Veulens. 144 Runderen. 142 vette Kalveren f 0,90 a 1,per kgr. (vlug) 226 magere dito - 4,a 12,per stuk.(stug) 1102 Schapen. 35 u vette Varkens - 0,50 a 0,60 perkilog. (stug) 25 magere dito - 18,a28,per stuk. (stug) 52 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,22$ a 1,30 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,a per 100 stuks. Eend-Eijeren- 3,40 a Marktberig-ten. AMSTERDAM, 7 April. Tarwe. Op levering f 1 hooger. Nov. f 312. Rogge. Op levering Mei f 194,. Oct. f 196, 195. Raapolie. Mei iets hooger. Mei f 40$, najaar f 38$. Lijnolie. Vast. Mei tot f 28 gedaan. Koolzaad. Op het voorjaar f 2 hooger, en najaar f 1 lager. Op 800 KG. olie in April f 408, in Oct. tot f 395 gedaan. 9 April. Tarwe. Op levering belangrijk hooger; Nov. f 319. Rogge. Onveranderd; nieuwe Galatz f 203; dito f200; Tagan- rog t 203; Petersb. f 193, 195. Op levering hooger verkocht; Mei f 196; Oct. f 197, 198. Koolzaad. Onveranderd; April f 400; Oct. f 395. Raapolie. Per 100 KG.: Vliegend f 41; Mei f 404, Sept Dec. f 38$, Lijnolie. Per 100 KG.: Vliegend f 28$ Mei f 28$, I; Zomer f 28$, i, 29; Sept./Dec. 29$, Vee. Vette Koeijen lste kw. 95, 2de kw. 90 en 3de kw. 80 c. per KG. Melk- en Kalf koeijen f 120 a 290. Nuchtere Kalveren f 3 a 6. Schapen en Lammeren f 20 a 28. Vette Varkens 50 a 62 c. per KG. Biggen f 7 a 11. Paarden f 90 a 400. ALKMAAR, 9 April. Vee. 1 Koe f 240; 182 vette Kalveren f 28 a 110 35 nuchtere Kalveren f 5 a 14; 1 schaap f 22 92 vette Varkens 50 a 63 c. per KG. ROTTERDAM, 9 April. Tarwe. Nieuwe Vlaams, en Zeeuws, beste f 10,70 a 11,20, dito Flakk. en Overra. beste f 10,50 a 11, Rogge. Vlaams, en Zeeuws, f 7,40 a 8,10, Flakk., Overm. en Noordbr. f 7,10 a 7,70. Boekweit. Noordbr. f a grove Fransche f a Gerst. Vlaams., Zeeuws., Flakk. en Overm. Winter beste f6,50 a f 7,mindere f 5,30 a 6,80; dito dito Zomer beste f 5,60 a f 6,10, mindere f 5,a 5,40. Haver. Dikke f 4,70 a 5,70, Ordinaire f 3,80 a 5, Koolzaad. Zonder handel. Meekrap. Handel zeer beperkt; vorige prijzen. Vlas. Op het land heerschte de vorige week vrij algemeene vraag en werd er veel verkocht tot vaste prijzen, ook de ter markt aangevoerde ruim 24,000 steen vonden grif koopers tot vol vorige prijzen. SCHIEDAM, 9 April. Jenever f 19,25, AmBt. proef f 20,50, Moutwijn f 14,per N. vat. ZWOLLE, 9 April. Vee. Aanvoer pl. m. 800 stuks. Handel levendig. Men besteedde Toorvette Koeijen f 275 a 325; neurende dito f 125 a 250 verschgekalfde dito f 130 a 260; guste dito en Vaarzen voor de weide f 125 a 180; zomerkalfde dito f 125 a 160; neurende Brabantsche Vaarzen f 130 a 160; dragtige Pinken en Vaarzen f 90 a f 125; jarige Pinken f 50 a 70; Stieren f 90 a 130; weide Kal veren f 30 a 55nuchtere dito f 4 a 7. Op pl. m. 90 wagens waren 550 Biggen aangevoerd; 6/w. golden f 7 a 10.25,10/w. f 11 a f 13.75; dragtige Varkens f 40 a 70; magere dito f 30 a 50 vette dito 50 a 55 c. per KG. Boter. Per 20 KG. f 24,50. Kort te voren gold ze f 38,60. STAD EN AMBT VOLLENHOVEN, 7 April. Hooi. Uiterdijksch f 30 a 50 per 1000 kilogram. LONDEN, 9 April. Vee. 2700 Runderen, 11000 Schapen en Lammeren, Kal veren en 100 Varkens. Prijs der Runderen 5/9, Schapen 6/6, Kalveren 6/6 en Varkens 4/9" per steen. RIGA, 4 April. Vlas. Door de onveranderde vaste stemming der houders zonder handel, en de noteeeing is nominaal. Bevallen van een Meisje M. H. THIEWIEMERS. Naaldwijk9 April 1877. Bevallen van een Zoon L. G. DE BRUINVAN GISTEREN. Nieuwediep, 10 April 1877. Gevoelig voor de vele blijken en bewijzen van belang stelling, bij hunne 25jarige Echtvereeniging van Familie, Vrienden en Bekenden, zoo in als buiten deze gemeente, ondervondenbetuigen de ondergeteekenden hiermede openlijk aan allen hunnen welgemeenden dank. de Cocksdorp9 April 1877. Jb. KOOGER. Me. RAVEN. De Heer en Meirouw SCHUURMANMAAS GEESTERANUS betuigen hun dank voor de ontvangen bewijzen van deel neming, bij het overlijden van hun Dochtertje. Die iets te vorderen heeft van den onder- O geteekende wordt verzocht daarvan OPGAVE Smf te doen, vóór den SO dezer. Nieuwediep9 April 1877. P. C. VAN DER MEULEN. Stoomvaart-Maatschappij Nederland." Voor het Stoomschip PRINS VAN ORANJEdat op 28 April 1877 zal vertrekken, zijn benoodigd: 1 vette KOE, 3 KALVEREN, 9 «ÏPTTAPFIM 10 VARKENS, 50 k 60 KG. ieder, 50 KIPPEN, 24 GANZEN. Gegadigden voor de levering gelieven vóór of op den 18den April a. s. hunne prijsopgave in te zenden, op billetten, welke daartoe gratis verkrijgbaar zijn aan het Bureau Provianddienst (Buitenhaven), Nieuwediep. JAN Dz. SMID, te Kolhorn, vraagt tegen 1 Mei e. k. Brieven franco, liefst in persoon. De ondergeteekende beveelt, bij de ophanden 'zijnde INTERNATIONALE TENTOONSTEL LINGEN, zijn Logement, genaamd: MEPPELER VEERHUIS en ZAANLARDSCH KOFFURUIS, Texelsche Kade, No. 19, te Amsterdambeleefdelijk aan. VOLKERT ALTINK, Logementhouder. De ondergeteekende berigt bij dezen aan Textls Ingezetenen, dat hij zich van af heden alhier heeft gevestigd als Hij beveelt zich mitsdien minzaam aan voor de levering van nieuw werk en reparatie van alle tot zijn vak behoorende artikelen. Burg op Texel, Gasthuisstraat, j IVf A A T 9 April 1877. Zoolang de voorraad strekt worden de van de verkooping overgeblevene tot heneden inkoopsprijzen OPGERUIMD. Wed. W. F. KISSING. Nieuwediep10 April 1877.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3