s tÏteïv-generaal Buitenland voor de vergetelheid te bewaren. Vijf van de zeven adres santen zijn katholiek en hunne woorden verdienen uit dien hoofde meer vertrouwen, wanneer zij over den toestand der katholieken spreken, dan die van anders geloovenden. Zij doen uitkomen hoe, nadat de onzijdige scholen waren verdrongen door de afzonderlijke scholen voor iedere ge zindte, de kinderen elkander voor paap en geus schelden; hoe tijdens het bestaan der openbare scholen de godsdienst zin der katholieken is toegenomen; hoe ook in hetzelfde tijdvak de christelijk-historische partij zich ontwikkeld heeft. De godsdienst heeft dus niet onder het neutraal onderwijs geleden. De adressanten maken daarop melding van den aard van het openbaar onderwijs in hunne gemeente en laten dan volgen: «Zoude er in Europa wel een streek of Staat zijn, alwaar in het algemeen meer regtzinnigheid in het geloof en ijver voor de godsdienst bestaan, dan onder de roomsch—katholieken van Nederland?. In de vroegere pauselijke Staten zijn toch de onderdanen van zijn Heiligheid wel allen door roonisch- katholieke en door de geestelijken zeiven aangestelde personen onderwezen, en in Italië, Oostenrijk, Frankrijk en Spanje is toch wel het onderwijs sinds eeuwen onder de hoede en den invloed der roomsch-kaholieke geestelijkheid geweest, en wat heeft men'daar Men zegt van millioenen ongeloovigen. Iu de voormalige Kerkelijke Staten en in Italië ten minste zoovelen, dat zij den Heiligen Vader van zijn wettelijke Staten beroofd hebben, waarin Victor Emmanuel wel nimmer zou geslaagd zijn, wanneer de onderdanen van Zijn heiligheid den Paus, die door roomsch—katholieke en door de geestelijken zeiven aangestelde onderwijzers waren onderwezen, zoo goed en regtzinnig geloovig geweest waren als de roomsch- katholieken in Nederland, welke op de openbare lagere scholen en in de noordelijke provinciën veelal door protes- tantsche onderwijzers waren onderwezen, waarvan er velen hun vaderland en ai wat hun dierbaar was verlaten hebben en naar den vreemde zijn getogen om den Heiligen Vader tegen zijn eigen ongeloovige onderdanen te beschermen. Mag men de school, welke zulke christenen onder hare leerlingen kan tellen, veroordeelen Aan deze beschouwing knoopen adressanten de volgende opmerking vast «Wanneer de geestelijken en de oudeis thans die taak voor hen te zwaar beginnen te beschouwen, en die voor een groot gedeelte overdragen aan anderen, tevens belast met het geven van onderwijs in maatschappelijke kundig heden, vreezen de ondergeteekende, dat de volgende ge slachten van tijd tot tijd, even zooals de Kerkelijke Staten en elders, voor een aanmerkelijk gedeelte zullen ontaarden in naam-christenen, zonder geloof en ware godsdienst.» Op deze en meer andere gronden vragen de adressanten de handhaving van de openbare school tegenover de eischen, vervat in de nota van de heeren van den Berch van Heemstede c. s. De Ned. Spectator gaf jl. Zondag als plaat eene logeerkamer met twee bedden. Uit het eene ledikant steekt het hoofd van den minister Heemskerk, uit het andere dat van den heer Kappeyne. Op tafel staan twee smeulende nachtkaarsen, op het punt van uit te gaan. In den walm dier kaarsen leest men: «verslag schoolwet» en «voorstel— Moens.» Hoe de brandende kwestie als een nachtkaars uitging! In den IJpolder nabij Sloterdijk zijn partijen koolzaad, waarvan de bouw zoo goed als mislukt is. Een gewoon verschijnsel van pas drooggemaakten grond. Vele stukken worden op nieuw geploegd en uiet haver bezaaid. De kantonregter te Delft heeft dezer dagen zekeren H. B. veroordeeld wegens het vervoeren van een kalf, welks kop buiten den wagen hing, en C. V. wegens het vervoer van op elkander geworpen kalveren. Voor de verbetering der hoofden van de marine haven te Hellevoetsluis is door de regering een som van f 72,000 aangevraagd. Een verschrikkelijk ongeluk heeft jl. Zaturdag te 's Prinsenhage, onder het gehucht de Beek, plaats gehad. De landbouwer P. K. zat omstreeks 8 uur 's morgens met zijn zwager L. L., die bij hem werkzaam was, zijne vrouw en 17jarige dochter koffij te drinken, toen plotseling hun huis in brand vloog. De brand nam zoo hevig toe, dat alle vier de handen aan het werk sloegen, om te redden wat mogelijk was. Het eerste wat men wilde uitdragen, was eene kist met kleeren en eenige kleinigheden, doch ter naauwernood aan de deur gekomen, stortte het bran-^ dende rieten dak reeds naar beneden en versperde den uitgang. De beide mannen hebben zich door de vlammen heen gered, doch de beide vrouwen vonden hun ellendiger) dood in het verterend vuur. Alle boerengereedschap, huisraad, twee koeijen, een kalf, hooi, stroo, graan, alles is vernield. De mannen verkeereu in levensgevaar door de bekomen brandwonden. Gelukkig, dat de jongere kin deren naar school waren. Een achtjarige knaap had de stoutheid om te Deurne bij een horologiemaker, die met zijne vrouw naar Helmond was, in te breken en wel op het midden van den dag in een druk bezochte straat. Hij sloeg eene ruit in en nam vier zilveren horologes mede. Hij schijnt hier wat te veel aan gehad te hebben, want hij gaf aan twee andere kinderen elk een er van cadeau. Thans zijn er drie van teregt, als een van hem zeiven en deze twee, doch No. 4 is nog zoek. Het knaapje is door de maréchaussee van Helmond in arrest genomen en ter bestemder plaats getranspor t eerd De arrondissements-regtbank te Zierikzee heeft jl. Vrijdag uitspraak gedaan in zake het appèl van dr. P. S., leeraar aan de hoogerc burgerschool aldaar, van het vonnis van het kantongeregt te Zierikzee, waarbij hij veroordeeld was tot geldboeten, wegens mishandeling van zijn hondje. De regtbank heeft, na het liooren van onderscheidene ge tuigen, het onaannemelijk geacht, dat de heer S. het zoo veel geruchtmakende feit zon hebben gepleegd en hem mitsdien vrijgesproken. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat de heer O. Koedam te Beusichem eigenaar is van een paard, dat den leeftijd bereikt heeft van 41 jaren, hetwelk nog dagelijks zijn werk verrigt. D.; heeren Boeke Huidekoper, te Groningen, zijn in het bezit van een eenvoudig, zeer belangrijk voorwerp. Wij zouden het, zegt de Dragtster Crt., Amerikaansche springbeletter noemen, omdat dit voorwerp de koe of het paard, dat het om den hals heeft, belet over een sloot te springen. Het vervangt dus de voor de dieren zoo lastige en de pooten kwetsende «bongels» of kluisters, of de koppelbouten, waarmede de veehouders gewoon zijn een dier, dat het gebrek heeft uit het land te springen, aan een meer rustig dier vast te maken en dat daardoor dik wijls ook bedorven wordt. Wij meenen dus veehouders geene ondienst te bewijzen door ze attent te maken op dat eenvoudig werktuig, waarvan bovengenoemde firma, zoover wij weten, tot nu toe de eenige importeur is. Uit het noorden des lands meldt men, dat de vee- prijzen aldaar tegenwoordig hoog zijn. Op de stallen worden, door Fransche en Engelsche opkoopers, veel op kalven staande koeijen en gust vee voor de weiden gevraagd. Men besteedt voor de beste kalfkoeijen van f 230 tot 260; beste gusten gelden f 230 tot 240; minder soort f 140 tot f 180. Dergelijke prijzen zijn in geen tijden besteed, hetwelk te meer verwondering wekt, daar de prijzen van het hooi eene ongekende hoogte hebben bereikt, tot zelfs f 60 per 1000 KG. Dagelijks trekken een massa run deren per spoor naar het buitenland. Zóó groot was in de Parijsche dameswereld korte lings nog de rage om geel of oranje te dragen, dat men daaraan zelfs de natuurlijke kleur der bloemen opofferde. Kunstbloemen, die vergeet—mij-nietjes en koornbloemen voorstelden, werden niet meer blaauw geverwd, maar oranje, en evenzoo verkocht men in de bloemenwinkels bijna uit sluitend gele of oranjekleurige viooltjes. Alsof, wanneer het dan volstrekt gele bloemen zijn moeten, de natuur zulke niet in overvloed aanboodIntusschen is de geelzucht sterk aan het dalen en drijft de Fransche smaak weder boven den speculatiegeest, die gebruik maakte van den opgang, gemaakt door een paar hooggele- en oranje schilderijen van excentrieke schilders. Berigten uit Atsjin. Batavia, 29 Maart 1877. Aanstaanden Zaturdag iu den morgen wordt de gouver neur-generaal uit Atsjin te Batavia terug verwacht. Eene commissie van hoogere ambtenaren zal hem op de ree te gemoet gaan, en aan den Boom zal Z. E. door de verdere liooge dignitarissen worden opgewacht. Uit de berigten omtrent het verblijf van Z. E. te Atsjin is nog niets op te maken omtrent de gevolgen van de reis. Die berigten houden slechts de gewone beschrijving in van de ontvangst van den landvoogd, de versiering der wegen, de opstelling der troepen en ha-e, de woorden door Z. E. gespreken bij de ontvangst in den Kraton, en een bezoek aan het graf van generaal Pel, waarop mevr. van Lansberghe een inmortellen-krans legde, en de gouverneur-generaal eenige woorden ter nagedachtenis van zijn vriend sprak. Het eenige bijzondere nieuws, trouwens niet officiëel, is, dat Z. E. de plaats, die voor het nieuwe hospitaal uitgezocht was, afgekeurd heeft, als te laag gelegen. Misschien is het slechts een verzuim, dat daarbij niet berigt werd, dat een andere betere plek is aangewezen. Doch de uitvoerige berigten loopen slechts tot den 17 en de gouverneur-generaal is tot den 25 Maart te Atsjin gebleven, en kan dus nog heel wat gezien en besproken hebben. Vier hoofden zijn tijdens het verblijf van den gouverneur-generaal beëedigd; daarentegen zijn juist in dien tijd in den westelijken hoek, waar sedert den togt naar Korong Raba verleden najaar geen vijanden meer te zien zijn, weer eens een post en een patrouille aangevallen, 't geen trouwens niets meer bewijst, dan dat een troep vijanden zich weder eens naar dien hoek begeven hadden. Het is nog zeer de kwestie, of het niet noodig zal zijn de zuider-linie een weinig vooruit te schuiven. Bij Biloel-zuid hebben wij een vijandelijke batterij, die onzen post bestreek, moeten opruimen, en zullen daar waarschijnlijk onze ver sterking verleggen moeten. Wij vernamen dezer dagen, dat een aan Serdang, onze noordelijke tabaks-nederzetting ter Oostkust grenzende staat, Tamiang, die manschappen aan Atsjin moet leveren en tot nog geleverd heeft, ons gezag wil erkennen, mits wij er een paar compagniën stellen. Het schijnt, dat in kringen, die goed ingelicht kunnen zijn, de indruk heerscht, dat de active vijandelijkheden ten einde beginnen te loopen. Troepen Atsjinezen, die van tijd tot tijd nog eens een patrouille aanvallen, zullen waar schijnlijk nog lang voorkomen. Maar de meerderheid der bevolking zou volgens die opvatting beginnen tot rust te komen. Een duur houbeestje zal Atsjin in allen gevalle nog lang blijven. Berigten betreffende den Itiissiscli-Turkschen oorlog. Van het. oorlogsterrciü zijn geene belangrijke tijdingen ontvangen. Waar de Turken beweren eene belangrijke overwinning behaald te hebbeu, zeggen de Kussen, dat er niets is voorgevallen. Men had zeer te kampen met slecht weder. Moukhtar-pacha, do opperbevelhebber van het Turksche leger in Klein-Azië, is den 2;! en 30 April nabij Kars door dc Russische troepen onder Melikoll' geslagen De strijd moet zeer verwoed ge weest ziju, maar de nederlaag der Turken volkomen. Het gevolg van dezen strijd was, dat Moukhtar vlugtend op Erzerum is terug getrokken, de verdediging van Kars aan de bezetting overlatende. Daarop is Kars den 2 dezer omsingeld en hebben vliegende kolomics het hoofdleger van Moukhtar achternagezet. Ook te Ralhum is de positie der Turken ernstig bedreigd. Dit succes mot het bezetten van Bajazid der Russische wapenen is misschien van overwegend gewigt, daar de Turken ir Kars den sleutel van Klein-Azië zien. Hot blijkt, dat de insluiting van Kars eerst is gevolgd na een derde gevecht, op den 3 dezer. De Russen schijnen in die ge vechten grootc verliezen geleden te hebben. De diplomatieke betrekkingen tussclien Turkije en Rumenië zijn door de Porte afgebroken. ERZERUM, 2 Mei, 9 uur des avonds. Eene Russische kolonne van 12,000 man, manoeuvrerende ten Oosten van Kars, beproefde de bergpas van Soynance te forceeren, doch werd tot Yarishan teruggedreven. Bij twee bestormingen van een fort van Kars werden de Russen met aanzienlijk verlies teruggeslagen. Sheik Abdullah, het beroemde Kurden-hoofd van Van, trekt met 10,000 Kurden tegen de Russische grenzen op. Benoemingen, enz. De olt'. van gez. 1ste kl. bij de zeemagt D. Dronkers wordt, op verzoek, met den 15 dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. Met den 16 dezer wordt bevorderd tot off. van gez. 1ste kl. die der 2de kl. dr. F. M. Cowan. Oost-Indië. Benoemdtot opziener voor de politie bij het Marine-etablissement te Soerabaija de bootsman bij dat etablissem. P. J. L. Westerbeek. Belast: met de waarneming der betrek king van Marine-magazijnmeester te Soerabaija dc off. van adm. 2de kl. bij de Marine L. F. O. Seelking, thans gedetacheerd bij het departement der Marine. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 7 Mei. De beraadslaging over het wets ontwerp tot regeling van het onderwijs aan de Militaire Akademie is aangevangen. Morgen voortzetting. CngelaBd De dagbladen deelen het antwoord mede van Engeland op de circulaire van Gortschakoff. Het is vervat in een depêche van giaaf Derby aan lord Loftus en gedagteekend 1 Mei. Het gouvernement, heet het in die depêche, heeft met diep leedwezen vernomen, dat de Keizer bevel heeft gegeven Turkije binnen te rakken. Het kan zich niet met de motieven vereenigen, door Gortschakoff tot regt- vaardiging van deze beslissing aangevoerdhet deelt de meening niet, dat de stap van Rusland vereenigbaar is met de belangen van Europa.'Het binnenrukken van Russische troepen zal bezwaarlijk den toestand der Christenen ver beteren. Het gedrag van Rusland is in strijd met het verdrag van Parijs, hetwelk de mogendheden, onder teekenaars, verpligt de onafhankelijkheid en onschend baarheid van Turkije te eerbiedigen. De Keizer heeft, door eigenmagtig de wapenen tegen Turkije op te nemen, zonder zijne geallieerden te raadplegen, zich losgemaakt van het Europeesch verband, dat zoo lang is gehandhaafd. Het Engelsche gouvernement kan zich niet aansluiten bij de verklaring van Gortschakoff, dat Rusland in 't belang van Europa handelt. Zij kan daaraan hare goedkeuring niet schenken. (Ziet «Zuid-Afrika.» Red.) Zuid-Afrika. Uit Kaapstad wordt dd. 17 April gemeld: «De Transvaal is bij Groot-Brittannië geannexeerd. De Engelsche vlag is op 12 April te Pretoria geheschen. De heer Burgers protesteerde, maar raadde toch vreedzame onderwerping aan. Gedelegeerden zullen naar Europa en Amerika vertrekken, om te protesteeren bij de mogend heden, die de republiek erkend hebben. Engelsche troepen zijn in de Transvaal aangekomen, daar men ongeregeldheden verwacht. Een gewapende tegenstand is onwaarschijnlijk. Shepstone bad de oorlogsbelasting afgeschaft. Tot de inlijving van Grikwaland was besloten. 8 toom vaart- Berig ten STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Koning des Nederlanden. 17 Maart van hier vertrokken. 27 April te Batavia aangekomen. m a d o r a. 17 Maart van hier vertrokken. 29 April te Batavia aangekomen. Prinses Amalia. 7 April van hier vertrokken. j 26 April te Suez aangek, en vertr. Prins van Oranje. 28 April van hier vertrokken. 1 Mei van Southampton vertrokk. Holland. 8 Mei van hier vertrokken. j Java. 17 Febr. van Amsterdam vertrokk. 11 April te Batavia aangekomen. c o n r a d. 27 Maart van Batavia vertrokken. 7 Mei alhier aangekomen. Cblebes. 17 April van Batavia vertrokken. 5 Mei te Aden aangek., 6 vertr. prins hendrik. 5 Mei van Batavia vertrokken. Voorwaarts. 14.April alhier aang., vertr. 19Mei Stad Haarlem. Vertrekt 16 Junij van Amsterdam. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Ongave van Zaturdag middag tot. Dingsdag middag. ONDERTROUWD: O. Blankman, schipper en V. Ruijter. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A. J. Rotgans, geb. Louw, D. E. C. Klein, geb. v. Vliet, 1). M. II. Brcetveld, geb. van Stelten, D. OVERLEDEN: F. Goos, 14 jaren. D. Trap, geb. Boon- acker, 59 jaren. J. T. Riemers, 59 jaren. C. Buijs, 57 jaren. A. Mazijk, 32 jaren. A. Wijngaarden, geb. de Bont. Levenloos aangegeven 1. Üurg-erlijke Stand. Gemeente Zijpe. Van 16 tot 30 April 1877. ONDERTROUWD: Cornelis Biersteker, 30 jaren en Dieuwertje Struijf, 18 jaren. Reijer Bouwen, 23 jaren en Antje Bijpost, 23 jaren. Pieter Wortel, 22 jaren en Trijntje Jongert, 23 jaren. Jncob Doorn, 24 jaren en Maartje Zeeman, 30 jaren. Pieter Svvarthof, 27 jareu en Grietje Roozing, 23 jaren. Jan Quak, 26 jaren en Maarlje Smit, 22 jaren. Jan de Vries, 27 jareu en Elisabeth van der Meuleu, 22 jaren. Lambertus Roosloot, 23 jaren en Maria Magdalena Westhof, 23 jaren, wonende te Schoorl. Lam bertus den Das, 26 jaren, wonende te Anna Paulowna en Dieuwertje Roodjes, 23 jaren. Jaeob Cam, 23 jaren en Grietje Nottelman, weduwe, 28 jaren. GETROUWD: Cornelis IJven en Neeltje Zeeman. Ilillebrand Slik en Grietje Boontjes. Jan Boontjes en Dieuwertje Blaauboer. Jan Brommer en Neeltje Boontjes. Dirk Johanues en Cornelia de Beurs. Klaas Kreijger en Grietje Kool. Thijs Dekker en Maartje Verduin. Arie Kosseu en Aaltje Rentenaar. Albert de Visser en Trijntje Blaauw. GEBORENTrijntje, dochter van Hendrik Breet en Neeltje Brommer. Abraham, zoon van Cornelis Keijzer en Maartje Nottel-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2