MATINEE MUSICALE, B u ite n.l a n d. AFSLUITING AAN DE SPOORBRUG. Y i f e I I Stafmuzielvkorps derK. N. Marine. ADVERTENTIËN. DANKBETUIGING. Avondzitting. Met 38 tegen 17 stemmen is aangenomen art. 87 van hoofdstuk V (Rotterdamschc waterweg) en daarna de geheele verhooging van het hoofdstuk met 54 tegen 2 stemmen. Nog werd na eenige discussie aangenomen de conclusie der meerderheid van de commissie nopens de statistiek der goederen in de doode hand, strekkende om de regering te verzoeken aan de Kamer eene uit gewerkte tabel over elke gemeente afzonderlijk over te leggen, opgevende den aard en den omvang der bezittingen in de zoo genaamde doode hand. Daarna had de interpellatie plaats van den lieer Fransen van de Putte over het doel en de resultaten der zending van den gouverneur-generaal naar Atsjin. De minister van Kolouiën antwoordde, dat het doel was de zaken met eigen oogen gade te slaan en na te gaan of onze vestiging geconsolideerd was en het constateeren van den toestand om tot duurzame bcstuurs- regeling te geraken. Omtrent de resultaten heeft de minister meegedeeld eene uitvoerige nota van den gouverneur-generaal, waarin vele geruststellende verzekeringen voorkomen over de onderwerping der bevolking en de toenemende consolidatie. De heer Fransen van de Putte bedankte den minister. De Kamej- is daarna op reces gescheiden. Frankrijk. In weerwil van het gure voorjaarsweder, wemelt het te Parijs van vreemdelingen uit alle oorden der wereld. De schilderijen-tentoonstelling in de Chainps-Elysées (Nijver heids-paleis) trekt meer en meer de aandacht. Jl. Woensdag, op het oogenblik dat het in de haven van Villefranche liggend smaldeel zich gereed maakte zee te kiezen, is de ketel van het gepantserd fregat Revanche gesprongen. Men verzekert, dat daarbij twintig personen omgekomen en zestig, waarvan twintig doodelijk, gewond zijn. Ongetwijfeld herinnert men zich nog Moyaux, de ellendige, die onlangs de Fransche politie in beweging bragt, omdat hij, na zijn dochtertje verinoord te hebben en op zijn vrouw en schoonvader te hebben geschoten, niet te vinden was. Gedurende drie weken gelukte het hem de justitie te ontsnappen, maar eindelijk viel hij in hare handen. Jl. Dingsdag stond hij teregt voor den moord op zijn kind, dat hij in een dertig meter diepen put wierp, 't Bleek, dat hij het kind vermoordde, omdat hij er geen raad meer mede wist en het niet aan de zorg der moeder wilde toevertrouwen. Deze laatste had zich in haar huwelijk misdragen. De jury nam de schuld als bewezen aan, maar oordeelde, dat er verzachtende omstan digheden waren. Dientengevolge is Moyaux tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Te Parijs is, bij het doortrekken van den Boulevard Saint-Germain, niet alleen menig prachtig hotel onder den moker verdwenen, maar ook het koffijhuis Cordier. Het was maar doodeenvoudighet blonk niet uit door weelderige inrigting, door schatten van spiegels of overvloed van kost baar kristal, en toch mogt het eenig in zijne soort heeten. Parijs, misschien was zij in geene hoofdstad ter wereld te vinden, kon de wederga van het Café Cordier niet aanwijzen. Het koffijhuis ontleende zijne vermaardheid aan de niet alledaagsche bijzonderheid, dat Cordier, de eigenaar, met zijnen neus billart speelde, de sterkste spelers 10 punten op de 30 voorgaf, en altijd de partij won. Bij een gewone partij smeerde hij zijnen neus met wit krijt, voor het potspel met blaauw, omdat er dan wat veel van zijne buitengewone queue gevorderd werd. De Parijsche naaisters en modisten lijden groote schade door den Russisch-Turkschen oorlog; een enkel modehuis heeft tot nog toe een maandelijksch verlies van 250,000 fr. Dit is grootendeels het gevolg van een politie-maatregel, waarbij aan elke vrouw in Turkije verboden wordt Euro- pesche kleederen te dragen. Een speciaal korps van agenten heeft in last alle vrouwen aan te wijzen of op te brengen, die dit gebod zelfs in de geringste mate overtreden. Bij onvermogen der delinkwenten is de familie aansprakelijk voor de gestelde boete. De gravin de Chambrun heeft eene weddenschap aangegaan, dat zij binnen zeker aantal dagen te paard van Nice naar Parijs zal rijden. Zij wordt vergezeld door den heer en mevrouw de Simonis en door den majoor Outhier. De kleine karavaan bestaat uit de noodige wissel paarden, een reisrijtuig, een bagagewagen en drie honden, het eigen dom der gravin. Volgens de laatste berigten was zij over Castellane en Sisteron te Grenoble aangekomen en smaakte zij de zelfvoldoening, dat de landelijke bevolking van Provence haar en haar gezelschap voor een troep paard rijders aanzag. Zelfs verhaalt men van een stadje, waar de omroeper haar in het logement een bezoek kwam bren gen en, voor het geval, dat zij van plan mogt zijn voor stellingen te geven, zijne diensten aanbood. Engeland. Shepstone zegt in zijne proclamatie, waarbij de Transvaal geannexeerd wordt, dat de Hollandsche taal nevens de Engelscho de officiële zal zijn; dat de tegenwoordige wetten voorloopig van kracht blijven; dat alle staatsambtenaren, die dit verlangen, hunne betrekking behouden; en dat alle concessiën en contracten van kracht blijven en voor de staatsschuld moet geborgd worden. In Engeland, aan welk land de eer toekomt den eersten maatregel bij de wet vastgesteld te hebben tot bescherming der huisdieren, wordt nog steeds ijverig de hand aan de toepassing daarvan gehouden. De Martin's Act, van 1822 dagteekenende, en waarnaar de Fransche wet-Grammont gemaakt is, bedreigt de mishandelaars van dieren met strenge straffen, en de Vereeniging tot dieren bescherming, te Londen gevestigd, heeft overal ruim bezol digde agenten, die door de justitie gemagtigd zijn proces verbaal op te maken van de delicten, tot hunne kennis komende. Dat deze agenten zonder aanzien des persoons te werk gaan, is dezer dagen op nieuw gebleken. In de vorige week namelijk stonden op hunne aanklagt eenige jagers der Koningin voor den magistraat te Beaconsfield (graafschap Buckingham) teregt, beschuldigd van wreedheid tegen eene hinde. Het arme dier, tot het uiterste gebragt, was in een vijver gesprongen. Nadat de jagers te vergeefs gepoogd hadden het daaruit op te jagen, hadden zij zich in. een kring om het water geplaatst en toen de brakken er in gedreven. De honden, op alle wijzen aangehitst, waren te water gegaan, hadden zich woedend op de hinde geworpen en het dier met de tanden verscheurd, zoodat zij, na een half uur bloedig martelens, slechts lillende stukken vleesch aan land bragten. Het feit werd behoorlijk bewezen, maar de schuldigen kwamen er toch met eene scherpe afkeuring van hun gedrag en eene strenge ver maning af. De aanklagers hadden de letter der wet over 't hoofd gezien. De Martin's Act namelijk beschermt alleen «huisdiereneen hinde behoort niet tot die categorie, en derhalve moest de regter te Beaconsfield Hr. Ms. jagers van alle verdere regtsvervolging ontslaan. Amerika. Hayes, de nieuwe president der Vereenigde Staten, is een volbloed afschaffer en mevr. Hayes vooral ijvert zoo sterk voor deze zelfde zaak, dat onlangs, toen de Russische Grootvorsten Alexis en Constantijn te Washington ver toefden en de president ter hunner eer in het Witte Huis een officiëel diner gaf, zij bepaald weigerde eenigen anderen drank te laten voordienen als water. Gelukkig kreeg de staatssecretaris Evarts lucht hiervan en aan zijn invloed was het te danken, dat het plan der goede doch eenigszins bekrompen vrouw gewijzigd en de noodige wijn aangebragt werd, ofschoon Hayes met vrouw en zoon water dronken. «Het merkwaardigste van dit geval,» zegt het New- Yorksche blad, waaraan wij dit ontleenen, «was, dat noch de Prinsen, noch de heeren en dames uit hun gevolg zich aan den wijn te buiten gingen, een feit, dat aan moeder Hayes zeker wel vreemd moet voorgekomen zijn en geheel in strijd was met hetgeen zij zich van wijndrinkers had voorgesteld. Mevrouw Hayes heeft echter den heer Carey, den ceremo niemeester, kenbaar gemaakt, dat in het vervolg alle Amerikaansche burgers, die tót de tafel des Presidents mogten worden toegelaten, zich met water zouden hebben te vergenoegen. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave va» Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geeue. GETROJJWD: J. Jonker en N. Korff. II. Klein en M. Zwaan. C. Roerdomp en A. Akkerman. R. Geus en R. de Jong. P. Geus en R. Goudswaard. C. Blankman en V. Ruijter. BEVALLENN. Bakker, geb. Vermeulen, Z. G. Roodt, geb. Smit, Z. IJ. Koek, geb. Kok, Z. F. Goedkoop, geb. Westerink, D. OVERLEDENA. Duijts, geb. Vliek, 34 jaren. Ambtshalve ingeschreven 1. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 10 tot 17 Mei 1877. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENGerrit, zoon van Pieter Tuinder en Trijntje Daalder. Klaas, zoon van Leendert Eelman Jz. en Dirkje Bakker. Cornelia Johanna, dochter van Pieter Dalmeijer en Jannetje Kalis. Jacob, zoou van Tulps Krijnen en Trijntje van Grouw. Gerrit Pieter, zoon van Johan Karei Gustaaf Möller en Isnbella Petronella Krab Henning. Job, zoon van Marten van der Vliet eu Trijntje Brik. Guurtje, dochter van Pieter Stark en Maria Bakelaar. Neeltje, dochter vau Leendert Roeper en Grietje Kok. OVERLEDEN: Arelia van Oostendorp, 13 jaren, dochter van Jan van Oostendorp (overleden) en Jantje van Houten. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 'FM Uren. VVindrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Sland. Afw. 16 12 zwtw. 0.6k. 764.38 f 3.58 11.5 - 1.5 0.87 Vlak. 17 8 zto. 2.0,< 763.14 f 2.24 12.4 f 1.2 0.88 Slecht. 17 12 zto. 6.0„ 761.47 f 0.57 16.1 f 3.0 0.65 Weersgesteldheid: lfiMei 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 17 Mei 8 u. Ligtbewolkt, winderig, mooi. 17Mei 12 u. Idem. Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 26 Maart. 17 Mei. Jan van Haaften. R. Rutgers. Batavia. *Ligt ter reede. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Trcvethick. P. Swan. Newcastle. Steenk. van Gijn Co. Haven van IJniuiden. Binnengekomen: 14 Mei. Jeannetle, Böttcher, Dantzig; Christiania, stChristiania. Vertrokken: 14 Mei. Mcdc'a, st., Duinkerken. 15 Mei. Uuropean, st., Huil; Vesta, st., Hamburg. Marktberigten. AMSTERDAM, 15 Mei. Tarwe. Op levering traag; Nov. f 342. Rogge. Op levering lager verkocht; in deze maand f 223; Oct. f 218, 217, 216. 16 Mei. Tarwe. Op levering vaster; Nov. f 848. Rogge. Iets flaauwcrGalatz f 235; Petersb. f232. Oplevering prijshoudend; Oct. f 216, 217. Koolzaad. Bij vorigen marktdag iets trager; Oct. f 403. Raapolie. Per 100 KG.: vast; Vlieg, f 39}; Sept./Dec. f 39, f 38}, 39 L Mei 1878 f 40}. Lijuolie. Per 100 KG.: vast; Vlieg, f 33}; Zomer f 38}, Sept./Dec. f 32}, 33, 32}. Petroleum. In cons. f 17.50. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. 95 en 2de kw. 80 c. per KG. Nuchtere Kalveren f 4 a 8. Vette Varkens 50 a 60 c. per KG. ROTTERDAM, 15 Mei. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1239 Run deren, 235 vette en Gras-Kalveren, 132 nuchtere Kalveren, 375 Schapen en Lammeren, 293 Varkens en 224 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 92 a c., 2de kw. 84 a c.. 3de kw. 80 a c.Kalveren 1ste kw. 110 a c., 2dekw. 95 a c., 3de kw. 80 a c.Schapen 1ste kw. 85 a c., 2de kw. S0 a c., 3de kw. 70 a 75 c.; Varkens lste kw. 72 a c., 2de kw. 68 a 70 c., 3de kw. 58 a 66 c.; alles per kilogram schoon aan de haak. Boter, lste kw. 60, 2de kw. f 54, 3de kw. f 48. SCHIEDAM, 16 Mei. Jenever f 21,Amst. proef 1 22,25, Moutwijn f 15,75 per N. vat. UTRECHT, 14 Mei. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 798 paarden aangevoerdin luxe-paarden was matige handel, werkpaarden waren meer gewild. Duitsche handelaren waren op de markt niet aanwezig. Een 25tal paarden, die voor werken niet meer geschikt waren, werden voor f 30 a 35.80 opgekocht voor paarden-slagterijeu. Van wege de maatschappij tot exploitatie van veestallen en vee transport zijn vijf wagens met paarden naar Parijs gezonden. CAPELLE (LANGSTRAAT,) 14 Mei. Hooi. Prijs gestegen. Men besteedt reeds f 23 de 1000 halve KG. De verpachting der Hooivelden in deze streek is in vollengang. Er wordt 15 a 25 pCt. meer gegeven dan in het vorige jaar. KAMPEN, 14 Mei. Hooi. Buiten- f 23,a 24,en Binnen- f 21,a 22, per 1000 kilogrammen. MEPPEL, 14 Mei. Vee. Stalprijzen: Koeijen, guste f 80 a 170, dragtige f 120 a f 250, melk- f 80 a 140, guste Vaarzen f 70 a 130, Schapen f 10 a 25, Lammeren f 3 a 8, dragtige Varkens f 40 a 60, vette 60 a 58 c. per KG. Hooi. f 25 a 50. SCHAGER MARKT van HEDEN. PEK TELEGRAAF. 12 Paarden f 70a300 1655 Lammeren t 11 a 17 10 Ossen 110al70 12 Bokken&Geiten - 1 a 8 10 Stieren - 90al50 30 MagereVarkens - 16 a 27 120 Gclde-Koeijen - 160a280 33 Biggen - 6 al3} 40 Kalf-Koeijen 210a2S0 Kippen c. a 50 Vaarzen - 90al70 Eenden - a 30 Hokkelingen 50a 75 Boter per kop - 85 a 95 20 Nuclit.Kalvereii - 6a 16 Kaas per kilogram - 40 a 50 Vette Rammen - a Kip-Eijeren per 100 -270 a290 1486 Schapen 26a 38 Eend-Eijeren -330 a Vervolg' Nieuwstijding-en. De schade door den brand aan de Westerkerk veroorzaakt, is, zoo wy vernemen, reeds heden door den agent, den heer P. Groen, naar genoegen van beide partijen geregeld, en afgemaakt tot een bedrag van f 31,300; er zal bijgevolg zeer spoedig met de weder opbouw der kerk begonnen worden. De mailboot Prins van Oranje kwam den 14 dezer te Port-Saïd aan en vertrok dienzelfden dag. De 1 ste luit. der mariniers H. A. J. Batteké is, met ingang van 16 dezer, voor den tijd van drie maanden gedetacheerd aan 's rijks geweerwinkel te Delft. Beroepen te Vreeswijk ds. J. D. van Arkel, te Broek op Langedijk. Aangenomen het beroep naar Schermerhorn door ds. L. R. Oldeman, prod. te Ouwerkerk in Duiveland. Bedankt voor het beroep naar Berkel en Rodenrijs door ds. E. B. Gunning J.Hz., pred. te Alkmaar. Naar men verneemt, zal den 20 Julij te Kloetiuge het vijfde kinder-zendingsfeest gehouden worden. De pachters van het vischwaler in den Anna Paulowna Polder klagen zeer over den overlast en de schade, die zij van het steeds toenemend aantal zee-otters ondervinden. Deze roofzuchtige dieren verscheuren onophoudelijk hunne fuiken, wanneer zij er visch in ontdekken. Men zou er wel nu en dan een kunnen doodschieten, maar de eigenaars van het jagtveld vreezen, te regt of ten onregte, dat zij, vrijheid gevende om op otters te schieten, meer eenden dan otters zouden zien verdwijnen. Blijkens een nader berigt van den Nederlandschen consul te Stockholm, dd. 8 Mei jl., had den vorigen dag (7 Mei) eene stoomboot het oostelijk vaarwater van Sandhamn naar Stockholm geopend. Het noordelijke vaarwater van Furusuud was echter nog geheel voor de scheepvaart gesloten. Ook was het berigt ontvangen, dat de haven van Norrköping weder voor de vaart geopend jsdaarentegen was de haven van Gefle nog geheel ontoegankelijk en zou het zeker nog wel veertien dagen duren alvorens schepen in die havcu zullen kunnen binnenkomen. Tengevolge van westelijken wind was de Zweedsche kust bijna geheel van ijs bevrijd gewordende op 8 Mei te Stockholm binnen gekomen stoombooten hadden echter het berigt medegebragt, dat in de Oostzee nog groote massa's drijfijs aanwezig zijn. In een der voornaamste magazijnen van juweelen te 's Hage kwam dezer dagen een vrouwtje om een vijftal sieraden te laten schatten. Ze vroeg het op te schrijven omdat haar geheugen haar wel eens bedroog, want ze was reeds negentig. Op nadere vragen gaf het moedertje te kennen dat ze de dames aan het tooneel nog steeds kleedde, dat het tachtig jaren geleden was, dat ze voor het eerst aan het tooneel kwam. Toen ik een jonge meid was en er goed uitzag, zong ik er en had wonder wat omziens. Ook heb ik gedanst: o mijnheer, vooral het dansen ging me zoo goed af. Zich meer en meer opwindende zeide ze: „ik kan dit nog," en pirouetteerende en groetende zooals op de planken gebruikelijk ver liet ze het magazijn van den meer en meer verwonderden juwelier. 't Zou geen moeite kosten een onderzoek te doen naar de waarheidsliefde van de oude tooueelspeelster of danseres, thans bediende der dames van het tooneel. Is het waar, dat zij "tachtig dienstjaren telt, het dubbele van het maximum der lands-gepen- sioncerden, dan voorzeker verdient zij door de vaderlandsche tooneelliefhebbers voor hare verdere levensjaren verzorgd te worden, zegt de N. Rott. Crt. teregt. Te Delft heeft een sluwe opligtster zich dezer dagen als dienst bode verhuurd en kwam nadat ze den godspenning ontvangen had werkelijk opdagen, dochstom dronken. Men deed haar natuurlijk direct vertrekken met opoffering van den penning. Deze comedie heeft ze hij eenige familicn gespeeld. Don Carlos vertoeft tegenwoordig te Parijs. De zeeleeuwin die het Brighton Aqurarium sinds eenige maanden bewoont heeft dezer dagen het leven geschonken aan een zeeleeuwin-welp. Dit is het eerste voorbeeld van een zeeleeuwin, die in gevangenschap haar gezin vergroot. Wegens noodzakelijke herstellingen zal de passage voor HIJTUIGEW over de Spoorbrug, over het Heldersche Kanaal nabij de Nieuwe Kerk, van heden af tijdelijk gestremd zijn. HelderHe Burgemeester den 17 Mei 1877. STAKMAN BOSSE. STAAT VAX BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van den 1 tot en met den 30 April 1877. J. H. Mingmard, C. Meijer, C. Calmer, Goldsmit, raejufvr. M. Hoogewerf, M. Jansen, J. ,W. B. Roos, Sophie Wolff, L. Chardow, J. Schouten, H. Meijer, C. Appeldam, wed. v. d. Veen, J. Petrus, W. Leen, wed. A. vau der Feen, J. Breek, N. Pover, wed. Keman en J. Dijkgraaf, allen te Amsterdam; W. Meijer, te Batavia; wed. C. Ruijgh, te BussumD. Bruin, te Hoogwoud; Hendriks, te Nieuwe diep; K. Blom, te YeenhuizenJ. C. List, te Velsen; J. de Nijs, (niet vermeld). Briefkaarten P. van Coevorden, J. A. Ruijs en H. Visser, allen te Amsterdam. De Directeur van het Postkantoor, WENTHOLT. De sluiting der mail naar Batavia en Padang, te ver zenden per mailboot Voorwaarts, geschiedt voor druk werken den 18 dezer, na aankomst van trein IH (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 19 dezer, na aankomst van trein I, ten 9.27 des morgens. Correspondentie. Een ingezonden artikel ontvingen wij voor dit nummer te laat. BIJ GUNSTIG WEDER: op den TWEEDEN PINKSTERDAG (21 MEI), des namiddags ten 2 uur, door het Contribuanten vrij entrée. Een Heer0.50. Elke Dame- 0.25. Getrouwd JAN JONKER Jr. NEELTJE KORFF, die tevens, mede namens de wederzijdsche Familie-betrek kingen, hun hartelijken dank betuigen voor de vele belang stelling, bij die gelegenheid ondervonden. Helder, 16 Mei 1877. Bevallen van eene Dochter I. J. H. BRUNO BOK VAN DÜNNÉ. Texel16 Mei 1877. Benige kennisgeving. Heden overleed, na een kortstondig doch geduldig lijden, mijne geliefde Echtgenoote ANTONETTA VLIEK, in den ouderdom van 34 jaren, mij nalatende vier Kinderen, allen te jong om het voor mij zoo smartelijk verlies te kunnen beseffen. Helder15 Mei 1877. L. DUIJTS. Mede uit naam der Familie. Strekkende deze tot algemeens kennisgeving. Voor de vele blijken van belangstelling, bij onze i Echtvereeniging, zoo van hier als van elders ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. Petten, den 16 Mei 1877. Jb. WARTENHORST. N. KLERK. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk zoo ruimschoots ondervonden, betuigen de ondergeteekenden hunnen opregten en welgemeenden dank. Schagerbrug, 12 Mei 1877. J. CAM. G. CAM—NOTTELMAN. PS. Tevens bevelen zij hunne AFF AIR ES bij het geachte Publiek beleefdelijk aan en hopen door eene solide en prompte bediening ieders gonst te mogen verwerven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3