Buitenland. De afgrijselijke wreedheid van sommige lieden, die men, helaas! als menschen moet behandelen en niet als schadelijk gedierte mag vertrappen, grenst aan 't ongeloofelijke. Een fraai paard zoo toch leest men in de Maasbode vond men te Ammerstol 's morgens dood in de weide liggen. Bij onderzoek bleek, dat het vleesch, evenzoo de beide ooren, waren afgesneden; daarbij had men de wonden met terpentijn bestreken. Naar men vermoedt, heeft het beest zich doodgeloopen van pijn. In eene andere weide hebben waarschijnlijk dezelfde deugnieten vier koeijen verminkt, door ieder een poot bij 't gewricht af te zagen. De stukken lagen bij de verminkte lijken. In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten heeft de kapitein-kommandant der dd. artillerie-schutterij te Hellevoetsluis, de heer P. Gallas Sr., jl. Zondag het bevel overgedragen aan den tot kapitein-kommandant be noemden lsten luitenant B. F. van Eek. De aftredende kommandant heeft een ruim veertigjarigen diensttijd bij de schutterij achter zich. Het Utrechtsch Dagblad deelt mede, dat er een plan bestaat om te Utrecht een nationalen wedstrijd voor schut terij-, burger- en militaire harmonie- en fanfare-corpsen uit te schrijven. Nadat dit denkbeeld in eene vergadering van voorstanders der muziek was besproken, is jl. Dingsdag avond de concept-begrooting, door eene commissie voor gelegd, door de vergadering goedgekeurd. De wedstrijd zal een drietal dagen duren en in «Tivoli® zoo mogelijk in September gehouden worden. Men wenscht vooraf zich te verzekeren van de deelneming van het publiek, waartoe inschrijvingslijsten zullen worden aangeboden voor eene waarborgsom en voor personelen toegang, die voor de drie dagen bijzonder laag gesteld is, ten einde de deelneming te grooter te kunnen doen zijn. Bij den heer v. d. H., op de Bildstraat te Utrecht, heeft een zwaluw op den kop van een raagbol, in de keuken staande, haar nest gemaakt; door een gebroken ruit kwam het vogelpaar in de keuken. Veertien Walchersche boeren hebben op den eersten Pinksterdag, bij gelegenheid van een schietwedstrijd, vijf- en-dertig liters jenever gedronken. Te Doetinchem is een geagreëerd klerk van het Postkantoor gearresteerd, verdacht van valschheid in ge schrifte, gepleegd om een tekort in zijn kas te verbergen. Eerstdaags zal reeds de aanbesteding voor het her bouwen van het Asyl Steenbeek plaats hebben, dank zij de milde bijdragen, die de algeineene liefdadigheid heeft bijeengebragt. Volgens bestek bedraagt de lengte van het te maken hoofdgebouw 36.11 M., bij eene breedte van 12.25 M. In dit gebouw worden 48 kamertjes gemaakt voor helpsters en asylisten. De begrooting voor 't gebouw, benevens schuur met stalling, waschhuis, enz. bedraagt f 37,500. Het gebouw moet betrokken kunnen worden vóór of op 15 Oct. a. s., terwijl de schuur reeds op 15 Aug. moet worden opgeleverd voor de berging van den oogst. Jl. Maandag had te Westerbroek een ernstig ongeluk plaats. De boerenknecht van mevr. Hesselink was aan het vervoeren van hout, toen de paarden op hol geraakten, met het ongelukkig gevolg, dat hij van den wagen viel en op de plaats dood bleef. De landbouwer H., die bij hem op den wagen zat, werd insgelijks er af geslingerd en zwaar gekwetst. Uit Berlijn is nog eene vrouw naar Wezel over- gebragt als medepligtige der vervaardigers van valsche Nederlandsche muntbilletten. Tot nu zijn 12 personen gearresteerd. Te Parijs verschijnt IJautre Monde op zwart papier met vuurroode letters, orgaan voor spiritisten. inlandsche vrouw. Het onzekere licht der fakkels liet mij niet toe, hare trekken te onderscheiden, doch het gemak waarmee zij leidsels en rijzweep hanteerde, de schitterend gekleurde zijdenstoffeu van haar gewaad, dat hare geheele gestalte en hare beenen omsloot, want, gelijk alle inlandsche vrouwen, droeg zij te paard een rijkleed, de eerbiedige afstand waarop haar gevolg achter haar bleef, alles bewees dat zij, die daar op dat late avonduur aankwam, iemand van hoogen rang was. Zij sprak een paar woorden met den huismeester, die daarop tot on9 kwam. Princes Jane vraagt of men haar kan ontvangen, haar en hare lieden. Zeg haar, antwoordde Frank, dat zij altijd welkom is, en geef de noodige bevelen om al het volk dat haar vergezelt zoo goed mogelijk te ontvangen. Wij zullen wachten, eer wij aan tafel gaan, tot zij ons zal gelieven te laten weten of zij met ons verkiest te dineeren, dan wel of zij op haar kamer gediend wil worden. Eenige oogenblikken luter kwam hij terug om te zeggen dat de Princes aan ouzen disch zou verschijnen en ons niet lang zou laten wachten. Ik kende Princes Jane reeds siuds verscheidene jaren. Zij was een zuster van den Koning, bezat een groot vermogen, onderscheidde zich door haar onafhankelijk karakter, en was twintig jaar oud ge worden zonder te huwen. Op dien leeftijd verkeert in deze tropische gewesten eene vrouw in al der glans harer schoonheid. Jane was misschien niet schoon in den volstrekten zin, dien wij Europeanen aan dat woord hechten, maar zij was het wel voor de Kanaken en zelfs voor de vele vreemdelingen, die vol bewondering waren over haren prachtigen blauwzwarten haardosch, hare groote fonkelende oogen, haar welgemaakte gestalte, haar weelderige vormen en de éven zachte als fiere uitdrukking van haar gelaat, die aan haar geheele voorkomen een eigenaardig karakter verleende. Zij was zeer geestig, coquet naar men zeide, grillig en wispelturig, een be dorven kind bij uitueraendheid, maar zij bezat tegelijkertijd een onuitputtelijke geestkracht en een vasten wil, waardoor zij ontzag inboezemde aan haren broeder en haren vader, dien zij liefhad maar niet gehoorzaamde. Zij hadden de hoop opgegeven haar ooit meester tc zullen worden en lieten haar nu leven naar de inspraak haren luimen. Jane maakte zich hare onafhankelijkheid goed ten nutte. Zij hecrschte als oppermachtige gebiedster in haar vrouwenhof, vertoefde zelden te Honolulu en liet zich weinig op het paleis zien. Zij hield dol veel van reizen, uitstapjes in den omtrek en uit gestrekte wandelritten door de eilanden, die zij in alle richtingen doorkruiste. Het eiland Havaï vooral had voor haar iets bijzonder aanlokkelijks. Het was de bakermat der dynastie, en in hare hoedanigheid van verzamelaarster der zangen en overleveringen harer voorvaderen, zocht zij bij voorkeur daar de herinneringen aan het verled ene. (Wordt vervolgd.) Een altud vruchtdragende keeseboom. De Revue Horticolc bevat eene afbeelding en beschrijving van eene soort van kerseboom, welke in Frankrijk onder den naam van Cerasns scmperjloreris of Cerissier de la Toussaint (Allerheiligen-kers) bekend is, omdat hij van Julij tot November onafgebroken vruchten voortbrengt. De boom, die eene hoogte van 6 meters bereikt, draagt meestal gelijktijdig bloesems, halfrijpe en rijpe vruchten, welke aan lange stelen hangen en middelmatig van grootte zijn. De smaak dezer kers is wel is waar in den herfst niet bijzon der fijn, doch nog zeer goed. Henson's houtbestrating. De stilte, die ook in de drukste straten heerscht, wanneer liet verkeer van rij en voertuigen over een houten plaveisel plaats vindt, is reeds eene groote aanbeveling voor de bestrating met hout, en deze goede eigenschap gaat nog met vele andere gepaard. Verscheideue straten van Londen zijn er in de laatste jaren van voorzien geworden en het getal vermeerdert nog snel. Benoemingen, enz. Met den 1 Junij a. s. wonlt dc luit. ter zee 2de kl. J. A. II. Beek, dienende aan boord van de instructicbrik Zeehond, overgeplaatst aan boord van het wachlschip te Hellevoetsluis en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. Bollaan, thans dienende aan boord van genoemd wachlschip. De off. van adm. 2de kl. VV. F. Margadant, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indic en van daar den 20 dezer teruggekeerd, is met dien datum pp non-activiteit gesteld. STITÉA-GEMRAAL. Eerste Kamer. Aangenomen niet 2S tegen 1 stem het ontwerp betreffende het onderwijs aan de militaire academie en met 25 tegen 4 stemmen dat tot verhooging vau hoofdstuk V (Rotterdainsche waterweg). Ingekomen is het verzoek om ontslag van den heer Singendonck als griffier der Kamer. De Kamer is op reces gescheiden. Tweede SUuier. Aan de Kamer is ter bekrachtiging voorgelegd de verkoop aan de gemeente Medemblik van de wallen langs de noord- en westzijde der Westerhaven aldaar, welke kaaijen dienen tot opslagplaats ten behoeve der scheepvaart. Berigten betreffende den Itussiseh-Turkschen oorlog. Telegrammen van het Donau- en van het Kaukasus-leger melden, dat de bewegingen der troepen zeer belemmerd worden door regen en de onbegaanbaarheid der wegen. De tweede op de Donau vernielde Turksche monitor, die in de berigtcn uit Bucharest en St Petersburg „een der grootste" van de Donau-flotille genoemd werd, is volgens een Lloyds-tclcgrain „het kleine Turksche torenschip Dar Mation." Omtrent de vernieling van den Turkschen monitor op 26 dezer zijn uit Bucharest allerlei wonderlijke en tamelijk opgeschroefde verhalen in omloop gebragt. Een telegram uit St. Petersburg zegt, dat die verhalen onjuistheden bevatten en de zaak zich als volgt heeft toegedragen: „Onze officieren bragten op klaarlichten dag en ouder het vuur van het vijandelijk schip den torpedo nabij den monitor en deden dezen in de lucht vliegen. Eene sloep werd door de ontploffing bijna geheel met water gevuld, een andere werd door een kogel getroffen, maar gekwetst werd aan onze zijde niemand." België. Te Seraing schijnt liet werkvolk, voor een deel althans, tot bezinning te komen; reeds hebben onderscheidene arbeiders den wenscli te kennen gegeven om weder aan liet werk te gaan. Er zijn intusschen reeds betrekkingen aangeknoopt met Duitsche mijnen, zoodat te voorzien is, dat vele arbeiders vooreerst geen werk meer zullen vinden. Frankrijk. Jl. Maandag werd in de kerk Nötre Dame te Parijs zonder buitengewone plegtigheid het standbeeld van den in 1871 door de Commune gefusilleerden aartsbisschop Darboy onthuld, vervaardigd door den beeldhouwer Bonnassieux. Het is van wit marmer en stelt den aartsbisschop voor in de houding, waarin hij gestorven is: met de linkerhand tegen een muur leunende en met de regterhand, ten bewijze dat hij zijne moordenaars vergiffenis schonk, het teeken des kruises makende. Het voetstuk is van geel graniet. Te Bordeaux is een gevaarlijke dief gearresteerd, zekere Housty, vroeger kapper, doch die ook in de sloten makerskunst niet onervaren schijnt geweest te zijn. Althans hij heeft zich een sleutel weten te maken of te laten maken, waarmede hij de publieke brievenbussen opende om ze te bestelen. Bij zijn arrestatie op heeter daad vond men hem in het bezit van 147 brieven. Sedert twee maanden leefde hij op grooten voet van de geldswaarde, die hij uit de brieven ligtte. Hij heeft bekend er viel dan ook aan geen ont kenning te denken en daarbij verklaard, dat hij eens bij slechts eene «busligting» 8000 frs. in waarden aan toonder buitgemaakt had. Engeland. Aan de aandeelhouders van Reuter's telegraafmaatschappij werd over het jaar 1876 een dividend van 5 pCt. uit gekeerd. De zuivere winst beliep 3819 p. st. Ter reede van Hastings is den 26 dezer liet stoom- jagt Sunbeam, met het Parlementslid Brassay, diens echt genoot en familie aan boord, van eene reis rondom de wereld teruggekeerd. Het jagt heeft in den tijd van 46 weken 30,000 Engelschc mijlen afgelegd. De langste brug, die ooit over eene rivier gebouwd werd, zal de thans in aanbouw zijnde brug wezen, die de beide oevers van de Tay in Schotland zal verbinden. De brug zal 10,321 voet lang zijn en de kosten zullen 220,000 p. st. bedragen. Amerika. De rijzing van granen is in den laatsten tijd in de Vereenigde Staten zoo snel geweest, dat sommige gelukkige speculanten in een paar dagen tijds een groot fortuin hebben gemaakt. Het is algemeen bekend, dat zeker iemand f 2500 geleend heeft van een vriend, daarvoor tarwe kocht op levering en ze later weder verkocht met eene winst van f 35,000; dit geld belegde hij wederom op de zelfde wijze en maakte ten slotte na verloop van twee weken eene winst van f 150,000. Annexatie der Traiisvanlsche Republiek. Treffend is het verslag, dat men in de dagbladen vindt van de laatste toespraak vau president Burgers aan zijne ambtenaren, nadat zijne waardige proclamatie over bet gebeurde was voorgelezen. Ziehier zijne woorden „Hceren ambtenaren der Zuid-Afrikaansche republiek! Gij zijt geene vreemdeliugen in bet land. Gij weet wut er gebeurd, wat er gaande is. Gij weet wat de regering besloten heeft te doen. Wij buigen alleen voor de overmagt. Wij geven toe, omdat wij niet met goed gevolg het zwaard kunnen trekken tegen die overmagt, omdat wij, zulks doende, bet land slechts in grootere ellende en rampen dompelen zouden. Wij hebben besloten ons op Engeland zelf te beroepen, en krijgen wij daar geen gehoor, dan zoeken wij de vriendelijke interventie van andere mogendheden, die onze onaf hankelijkheid hebben erkend. Ik heb u bijeengeroepen om u één verzoek te doen. Blijft, iu afwachting van den uitslag vau dat beroep, uwe ambten bekleeden. Geen andere ambtseed zal van u gevorderd worden, en gij kunt blijven dienen onder den eed, een maal aan de republiek gezworeu. Ik heb daarvoor mijn woord verpand, en ik weet het, ik kan op u rekenen, dat gij mij niet te leur zult stellen. Dient de nieuwe regering met diezelfde eerlijkheid en trouw als gij onze regering hebt gediend, want daardoor dient gij het volk. Ik ga het kantoor verlaten, onder protest van mij zeiven, van de regering, van de ambtenaren, van den Volksraad en van het volk. Staat mij dus eene gunst toe, dut gij zoo lang het volk blijft dienen en hel woord gestand doet, dat ik voor u verpand heb. Ik dank u voor de trouw, die gij mij bewezen hebt iu uwe betrek king als ambtenaren. Ik ga uit het kantoor inct de verzekering, dat ik niemand uwer met opzet hebt gekrenkt, en mogt ik het soms uit zwakheid gedaan hebben, dan vraag ik u om verschooning. Mijnheer de consul van België, gij zijt de eenige vertegenwoordiger eener vreemde mogendheid, hier tegenwoordig. Gij weet wat hier gebeurd is en gij weet, hoe die gebeurtenis stand heeft gegrepen en zult zeker alles aan uwe regering medcdcelen. Ik dank uwe regering, uwen Koning, uw volk en u zeiven voor de broederhand, door België aan deze jonge republiek toegestoken. Wec9 gij mijn tolk bij uwen Koning en uw volk en zeg hen, dat, al is de regering ook veranderd, het volk toch blijft. Intusschen verzoek ik u, mijnheer de consul! dat gij hier op uwen post blijft totdat de uitslag van het protest zal zijn afgeloopeu. En nu, mijne heeren treed ik voor het oogenblik van het tooneel af. Ik wenscli n Gods besten zegen toe. Vaartwel! Weest u zclven, het volk en der regering getrouw." De heer Swart rigtte eenige korte woorden van vaarwel tot den president en uitte de hoop, dat de dag spoedig moge komen, waarop men hem weer met hartelijkheid als Hoofd vau den Staat zou ver welkomen. Hij overhandigde daarop den sleutel van hetgouvernements- kautoor aan den heer Burgers. Deze zeide: „Hier is de sleutel van ons kantoor. Ik geef hem af aan de overmagt en leg hem daardoor iu Gods handeu. Die hem te zijner tijd aan den regten man zal geven. Ik gelast u het is mijn laatste order geeft hem af aan het Hoofd der nieuwe regering en gedraagt u waardiglijk als mannen en ambtenaren. Vaartwel Al de ambtenaren te Pretoria hebben sedert besloten (onderden ouden eed) in hunne betrekkiugen te blijven. Stoomvaart-Berig-ten STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Madüba. 17 Maart van hier vertrokken. 29 April te Batavia aangekomen. Prinses Amalia. 7 April van hier vertrokken. 18 Mei te Batavia aangekomen. Prins van Oranje. 28 April van hier vertrokken. 21 Mei Aden gepasseerd. holland. 8 Mei van hier vertrokken. 29 Mei Suez aangek, en vertr. Voorwaarts. 19 Mei van hier vertrokken. Was 22 Mei bij Yarmouth E. W. Java. 17 Febr. van Amsterdam vertrokk. 11 April te Batavia aangekomen. C e le b es. 17 April van Batavia vertrokken. 30 Mei alhier aangekomen. Prins Hendrik. 5 Mei van Batavia vertrokken. 29 Mei Port-Saïd aang. en vertr. Koning der Nederlanden. 26 Mei van Batavia vertrokken. c o n r a d. 7 Mei alhier aang, vertr. 9 Junij. Stad Haarlem. Vertrekt 16 Junij vau Amsterdam. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: R. Groot en S. C. C. van Grunningen. P. J. Verburgt en M. Ran. C. J. Buijs en J. Bal. P. Katnp en M. Duijvetter. P. de Bel en A. de Vries. J. C. Weitz en M. C. Busman. BEVALLENE. Heemskerk, geb. Vonk, D. J. Stutterheim, geb. Thomasz, D. OVERLEDEN: M. Gorter, geb. den Hartog, 78jaren. W. F- Kissing, 9 maanden. A. Zaxze, 28 jaren. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 24 tot 31 Mei 1877. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENGerrit Reiuier, zoon van Gerrit Souteudijk Krab Henningh en Catharina Maria Wutting. Johanna, dochter van Johannes Smit en Jacoba Magdalena Martinusse. Albert en Catha rina, zoon en dochter van Willem Verbaarschot en Grietje Ra9. Johanna, dochter van Gerrit Platvoet en Jantje Kuijper. OVERLEDENHarmana Margaretha Zasburg, 35 jaren, gehuwd met Jan Boon Klz. Ambtshalve ingeschreven 1.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2