ADVERTENTIËN. Weêrkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). X Uren. Windrigtiug en Kracht. Barometer mm. Thermometer vC. j= i ■J? g Toestand -s O I van p. de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 12 zwtz. 9k. 753.16 - 8.1 13.5 - 1.1 O.77^veiugolv 31 8 zoto. 0.1,, 754.64- 6.7 14.4 f 1.6 0.83 Vlak. 31 12 o. 1.2// 754.42 - 6.9 17.2 f 2.4 0.811 1 Weersgesteldheid: 30Mei 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooi. 31 Mei 8 u. Idem. 31Mei 12 u. Idem. In den nacht van 80 op 31 Mei jl. Laagste temperatuur 43.7 Fahrenheit. Heden de hoogste. 64.0 Marine-Haven Nieuwediep. Binnengekomen Schepen bestemd hunne Lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Olga.st. Durley.st. Celebes.st. Rosebud. Gezagvoerder. G. Heasley. M. Robson. C. A. Bakker. W. Watson. LadyBeatrix.st.J.Burgess. Trevethick.st.P.Swan. Herkomst. Nicolaïf. Taganrog. Bat.viaSuez. Seaham. Newcastle. Stukg. Steenk. Cargadoor. Duink StGoedk. u de Vries Co. Duiuk.&Goedk. v. Gijn 8t Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen Times, st., LeithSmeden, st., Riga. Christiania, st., Christiania; Adriana Johanna, Mulder, 29 Mei. 80 Mei. Suriname. 29 Mei. 30' Mei. Vertrokken: Chip Chase, st., Newcastle; Merlin, st., Londen. Ondine, st., Bordeaux. Marktberigten. AMSTERDAM, 29 Mei. Rogge. Op levering in deze maand lager afgegeven, f203; Oct. weinig veranderd, f 204, 205. Koolzaad. Dadelijk f 403. Raapolie. Najaar f 38|. Lijnolie. Najaar f 81f. 30 Mei. Tarwe. Op levering hooger; Nov. f 330. Rogge. Met weinig zaken lager verkocht; Petersb. f 215. Op levering in deze maand lager verkocht, f 195; Oct. iets vaster, f 204, 205, 204. Koolzaad. Per 2000 KG. onveranderd; Oct. f 395; puik Inl. f 410 per 800 KG. Raapolie. Per 100 KG.: traag; Vlieg. f39J; Sept./Dec. t 38$ Mei 1878 f 39f. Lijnolie. Per 100 KG.: flanuw gesloten; Vliegend f 32; Junij f 31?, Julij/Aug. f 32, 31? Sept./Dec. f 31*. 31. Petroleum. In cons. f 17.50. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. 95 en 2de kw. 75 c. per KG. Nuchtere Kalveren f5 a 12. Vette Varkens 44 a 58 c. per KG. ALKMAAR, 28 Mei. Vee. 2 Koeijen f 300, 471 vette Kalveren f 21 a 90, 14 nuchtere dito f 7 a 18, 19 Schapen f 30 a 70, 127 vette Varkens 48 a 61 c. per KG. ROTTERDAM, 29 Mei. Vee. Gisteren en heden zijn ter markt aangevoerd: 1396 Run deren, 261 vette en Gras-Kalveren, 60 nuchtere Kalveren, 607 Schapen en Lammeren, 203 Varkens en 216 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Runderen 1ste kw. 95 a c., 2de kw. 84 a c., 8de kw. 76 a 78 c.Kalveren 1ste kw. 105 a c., 2dekw. 95 a o., 3de kw. 70 a 80 c.; Schapen 1ste kw. 85 a c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 75 a c.; Varkens 1ste kw. 68 a 72 c., 2de kw. 66 a 68 c., 3de kw. 54 a 60 c.; alles per kilogram schoon aan de haak. Boter. 1ste kw. f 60, 2de kw. f 54, 8de kw. f 48. SCHIEDAM, 30 Mei. Jenever f 18,75, Amst. proef 1 20,Moutwijn f 18,50 per N. vat. KAMPEN, 28 Mei. Boter. Aangevoerd vaten van 20 KG. en vaten van 10 KG., benevens stukken van KG., te zamen KG., zij gold f 1,a 1,10 per KG. en f 24 a 28,per 20 KG. Hooi. Buiten- f 25,a 26,en Binnen- f 23,a 24, per 1000 kilogrammen. OOSTSTELLINGWERF, 29 Mei. De buitengewoon lage prijzen, die in sommige dorpen dezer gemeente voor de Boter worden besteed, de vorige week slechts 57£ thans 67£ c. per KG., hebben tengevolge, dat er bijna geen Boter is te bekomen. De landbouwers weigeren te verkoopen. MEPPEL, 28 Mei. Vee. Stalprijzen: Koeijen, guste f 120 a 240, dragtige f 120 a f 270, melk- f 80 a 170, guste Vaarzen f 70 a 150, Schapen f 12 a 18, Lammeren f 5 a 18, dragtige Varkens f 25 a 50, vette 50 a 56 c. per KG. Hooi. f 30 a 45. BELFAST, 26 Mei. Vlas. Op de verschillende markten waren deze week aangevoerd 73 ton machinaal en uit de hand gezwingeld. Voor eerst- geraelde soort werd 6/6 a 9/3 en voor de tweede soort 5/6 a 8/4 per steen betaald. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 10 Paarden Ossen - Stieren - 80 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijeu - Vaarzen - Hokkelingen 25 Nucht.Kalveren- Vette Rammen - 684 Schapen - f 50a250 80al60 100a300 150a250 110al70 65a 75 6a 17 2145 Lammeren 10 Bokken&Geiten - l 20 MagereVarkens - 1G 40 Biggen - 11 Kippen c. 7 5 Eenden Boter per kop - 95 Kaas per kilogram - 40 Kip-Eijeren per 100 -315 Eend-Eijeren -275 a 28 a 15 al25 a al05 a 50 a320 a280 Vervolg- Nieuwstijdingen. De laatste berigten omtrent H. M. de Koningin luiden, dat de toestand der doorluchtige zieke zorgwekkend is. Z. M. de Koning heeft eene Rijks-medaille ingesteld, welke zal worden uitgereikt aan hen, die zich jegens het vaderland ver dienstelijk hebben gemaakt door het schenken van belangrijke voorwerpen van kunst of wetenschap aan de ltijks-musea. De Curatjaosche Courant van 5 dezer bevat het berigt, dat de heer H. B. Kip, bij koninklijk besluit van 8 Febr. jl. benoemd tot gouverneur van Curaqao, den 1 Mei jl. in eene plegtige zitting van den Kolonialen Ilaad het bestuur dier kolonie aanvaard heeft. Van de 110 jongelingen, die zich hadden aangemeld, om te worden toegelaten tot het examen voor de betrekking van machinist- leerling 2de kl. bij de Marine, hebben er 46 voldoend en 55 onvoldoend examen afgelegd6 werden er bij geneeskundig onder zoek afgekeurd, terwijl er 3 niet zijn verschenen. Voor de dienst in Nederl.-Indië zijn benoodigd een twaalftal onderwijzers derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer. De voorwaarden behelst de Staatscourant van heden. In het jaarlijksch verslag der Amsterdamsche Kanaal-Maat schappij leest men o. a. het volgende over de verregaande malversatie en ontvreemding van aandeelen ten nadeele dier Maatschappij door haar eersten administratieven ambtenaar: /,Door zijn misdryf, zoo luidt op dit punt het verslag, te grooter naarmate het vertrouwen, dat hem geschonken was, en geschonken worden moest, grooter was, leed niet alleen onze Maatschappij voor eene aanzienlijke waarde schade, maar was der moraliteit eene zoo ernstige beleediging aangedaan, dat wij, toen zijne schuld bewezen en hij ten slotte tot erkentenis gebragt was, gemeend hebben, hem niet aan den arm der geregtigheid te mogen onttrekken. Behoeft het gezegd dat deze ervaring de grievendste gebeurtenis was, tot nog toe door ons ondervonden. Geen natuurlijke bezwaren, geen tegenstand van buiten treffen zoo diep als de ontdekking van trouweloosheid in eigen kring of huishouding. Wij mogen misschien met reden ons afvragen, of niet de inspanning en eendragt, gevorderd om aan de eersten het hoofd te bieden, ons in ontoereikende mate op de laatste deed bedacht zijndoch het baat weinig in dergelijke beschouwingen ons te ver diepen, tenzij wij er leering uittrekken voor het vervolg en het vast besluit tot het verdubbelen van waakzaamheid, ook dan wanneer men geen reden meent te hebben om vertrouwen te ontzeggen, dat bij ieder beheer onmisbaar is." De wintertuin, de hoogste prijs in de verloting der tentoon stelling te Amsterdam, is voor f 2600 aangekocht voor de tuin bouwschool Linnaeus te Watergraafsmeer. De waarde was aan gegeven op f 15,000. Alzoo vijf en een half maal hooger dan er nu voor betaald is. Dit geeft veel te denken, zegt het Handelsbl. Dit zijn wij niet met het Handelsbl. eens: om over iets te denken moet men het begrijpen, en wij begrijpen er niets van. Alleen weten wij uit de Maatschappij van Landontginning, dat men zich vergissen kan in het taxeren van landhoeven, en het schijnt dat tuinen in hetzelfde geval verkeeren. (Arnh. Crt.) Volgens berigt van IJmuiden was daar gisteren een Volen- dammer schuit door een uitgaande sleepboot midscheeps aangevaren en direct gezonken. De visschers waren met moeite op een modderbak overgesprongen. Het gebruik van dynamiet en daarmede verwante producten heeft sedert tien jaren een ongekende uitgebreidheid ondervonden. Er bestaan op dit oogenblik 14 fabrieken van dit artikel, namelijk twee in Duitschland, twee in Amerika en twee in Spanje, een in Frankrijk, Bohemen, Italië, Noorwegen, Portugal, Zweden, Zwitser land en Hongarije. Van dit nieuwe ontploffingsmiddel werden in 1874, volgens de statistiek, 3£ millioen kilogram gemaakt. De grootste fabriek is die van Krümmel. bij Hamburg, die jaarlijks 600,000 kilo levert. De Italiaansche componist Verdi ia te 's llage aangekomen en afgestapt aan het Hotel 1'Europe. Te Noorderhoogbrug (Groningen) heeft weder een moord plaats gehad. Een dronken molenaarsknecht heeft in eene herberg een landbouwer doodgestoken, tengevolge van een twist over de vertering. Dakpannen, welke vroeger uithoofde van hare voortreffelijke kwaliteit uitsluitend uit Nederland werden ontboden dus rappor teert de Nederl. coueul te Stralsund aan onze regering worden sedert eenige jaren wegens lageren prijs uit Antwerpen getrokken. Slechts één enkele lading werd in 1876 uit Harlingen aangevoerd. Generaal Grant, de ex-president der Vereenigde Staten, zette jl. Maandag te Liverpool voet aan wal. De burgemeester dier stad ontving hem op de kade, en heette hem, voor 't eerst in wthe old country," hartelijk welkom. Het Britsche museum, zoo meldt the Athenaeum, zal weldra het grootste boek der wereld raagtig worden. Tegen het einde der 17de eeuw heeft namelijk de Keizer van China bevolen alle belangrijke Chinesche werken te herdrukken en in een encyclopedie te vereenigen. Dit werk dat den titel had van King tin ka, kin tu schuh theik ching (Keizerlijke bibliotheek van oude en nieuwe letterkunde), kwam in het begin der 18de eeuw gereed en bestond uit 6109 deelen. Nog slechts enkele volledige exemplaren zijn' er van overgebleven. Een dezer is thans te Peking te koop en zal waarschijnlijk in het bezit van het Britsche museum komen. Volgens een telegram der Post uit Posen is jl. Vrijdag gedu rende eene godsdienstoefening de bliksem in de Roomsche kerk te Wieschen geslagen. Zes personen werden dadelijk gedoodvier-en- zeventig zwaar gewond. Te Konstantinopel is een complot ontdekt geworden, dat de afzetting van den- Sultan ten doel had. Zeer veel personen zijn in hechtenis genomen. Een uitgebreide bewaarplaats van wapenen is gevonden. Vele aanhangers der jong-Turksche partij verlaten de stad. New-York verloochent zijne voormalige naam van Nieuw- Amsterdam niet, zegt de Arnh. Crt. naar aanleiding van hel berigt ,/Heeren te huur." Gelijk in onze hoofdstad voorheen misschien nog eene dienstbode eene uitgaans-vrijer krijgen kon, voor wien zij, behalve de vertering, vijf en twintig cents betaalde, wanneer hij een parapluie had, heeft men thans in dc Nieuwe Wereld deze oud-Amsterdamsche instelling weder ingevoerd niet voor dienstboden, maar voor dames uit den gezeten stand, die zonder geleide sommige plaatsen niet bezoeken kunnen. Eene vereeniging is opgerigt, welke ,/heeren" verhuurt, die tot geleider strekken, heeren van //deftige huize," zegt het prospectus der instelling. 1 De Amerikaansche Railroad Gazette maakt melding van zeer geriefelijke spoorwegwaggons, welke door het Spaansche gouver nement voor de banen op Cuba bestemd zijn. Ze zijn namelijk „kogelvrij" en het publek dat er gebruik van maakt is dus tegen, op dat oproerige eiland nog al eens voorkomende, ongelukken gewaarborgd. Zulk een geblindeerde waggon weegt 3250 KG. In den Amerikaanschen burgeroorlog waren soortgelijke waggons evenzeer in gebruik, doch daar alleen ten dienste der armee; elke waggon was toen van een bronzen kanon voorzien. Op Cuba evenwel strekken de waggons uisluitend „ten gerieve" der reizigers. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderen, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wan hopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vinden, en moest zij haar taak beperken om het lijden der teringzieken te verligten en 't leven met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend, dat men de borstlijders aanraadt een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennebosschen, waarvan de uitwaseming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsen, en 't is voornamelijk tot dezulken dat wij onze woorden rigten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een harstachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bronchitis ont aarden. 't Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebben, zich er van bediene, zoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenen, dat ze een zware verkoudheid of ligte bronchitis hebben, als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teerwater. Vroeger deed men wat teer in een karaf en vulde die met water, dat men tweemaal per dag schudde, gedurende eene week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossing, waar van de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaaugenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bij de meeste apothekers, onder den naam van Goudron de Guyot, een zeer geconcentreerde teerlikeur, die u in staat stelt, om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teerwater te bereiden van niet onaangenamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van genoemde teer likeur in een glas water, en men verkrijgt terstond een teerwater, meer of minder met de aromatieke bestanddeelen der teer bezwangerd, en van zoo geringen prijs, dat een flacon van twee francs voldoende is om tien a twaalf liters teerwater te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstelligen, heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien, die bij eiken flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur Goudron de Guyot dat men, met den besten uitslag, proeven genomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, alsook te Brussel, Weenen en Lissabon. De heer Guyot heeft tevens kleine capsules, ter grootte van een gewone pil vervaardigd, die onder een enveloppe van gelatine zuivere Noorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teercapsules, genomen op 't oogenblik dat men gaat eten, vervaagen gemakkelijk de teerlikeur. Ieder flacon van twee francs vijftig centimes bevat zestig capsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goedkoop het gebruik is der capsules de Goudron de Guyot. Vijf tot zeven en een halve cent daags. Wanneer eene verkoudheid ver ouderd is, of wanneer men het effect wil bespoedigen, kan men de teercapsules gelijktijdig gebruiken met de teerlikeur, die men bij 't eten en naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ontslaat van het gebruik van afkooksels, patés en siropen, en dikwijls reeds gevoelt men na't eerste gebruik de gezegende uitwerking. Heden overleed ons jongste Kindje. 30 Mei 1877. A. A. KISSING. H. J. KISSING-KRUL. Algemeene kennisgeving. De ondergeteekeuden betuigen hun dank voor de blijken van belangstelling, ontvangen bij gelegenheid van hunne 25jarige Echt vereeniging. Anna Pauloxona-Polder29 Mei 1877. J. SMIT. M. SMIT—HARTOG. Dat er degelijke harmonie bestaat bij het Stafmuziekkorps der Koninkl. Nederl. Marine, bleek weder op den 28 dezer, den dag mijner vijf-en-twintigjarige dienstvervulling; als Musicus bij voornoemd Korps. Ik gevoel mij dan ook gedrongen openlijk mijn innigen dank te betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling en eer, mij op dien dag bewezen door den Kapelmeester en mijne Collega's; welke blijken nog verhoogd werden door een Souvenir, bestaande in een prachtige Pendule. Tevens zeg ik ook Vrienden en Bekenden mijn hartelijken dank voor hunne belangstelling in het voor mij zoo aan genaam feest van dien dag. A. SCHOUTEN, Stafmuziekant bij bovengenoemd Korps.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3