Buitenland. voeren onderhoudswerken, enz. was ingeschreven als volgt: Gewoon onderhoud: J. Selderbeek, alhier, ad f 2598; K. Blom, idem, ad f 2509; C. N. Vlaming, idem, ad f 2487. Straatwerk: E. Krans, alhier, ad f 3097; IC. Blom, idem, ad f 2930; C. N. Vlaming, idem, f 2785; P. Ootes, te Wognum, ad f 2670; K. Bijman, aldaar, ad f 1995. De werken zijn aan de verschillende laagste inschrijvers gegund. Het totaal bedrag der laagste inschrijvingen bij de primitieve besteding bedroeg f 5228, dat der herbeste ding f 4482, makende op zulk een betrekkelijk klein bedrag een verschil in minder van f 746. Het schilderwerk, waarvoor de vorige keer geene bil- letten waren ingekomen, is gegund aan H. Pastoor alhier voor f 170; diens mededinger, J. Baars alhier, had inge schreven voor f 198.» «In de laatste hier gehoudene vergadering onzer afdee- ling der Holl. Maatschappij van Landbouw hebben bijna alle tegenwoordig zijnde leden verklaard te zijn tegen een te wachten voorstel van het hoofdbestuur tot verhooging der contributie. In diezelfde vergadering is door een der leden een voorstel aanhangig gemaakt, strekkende, dat onze afdeeling zich voortaan zal belasten met de organi satie der jaarlijksche harddraverij alhier. Motief voor dit voorstel is het feit, dat, behoudens een paar gunstige uit zonderingen, de belanghebbenden bij onzen jaarlijkschen feestdag zich, om de daaraan verbonden vele voorloopige bemoeijingen, al bitter weinig, of beter gezegd in het geheel niet bekommeren; dat zij dit alles laten aankomen op de welwillendheid van belangstellende medebui'gers, terwijl hunne bijdragen, de goeden alweder niet te na gesproken, soms zoo karig zijn, dat tot dekking der kosten een beroep moet worden gedaan op de beurzen der particulieren. Gevolgen van een en ander zijn een overhaast opgemaakt, soms onvoldoend feestprogramma, en hoe langer hoe min der lust om zich met het feest druk te maken. Wordt het voorstel aangenomen, dan zal de afdeeling de zaak ongetwijfeld met ijver en ernst aanvatten en op het regte terrein trachten te brengen. Doch het is dan tevens te hopen, dat heeren belanghebbenden, nu het hun zoo gemakkelijk wordt gemaakt, eindelijk eens zullen inzien het pligtmatige, dat zij, die de winsten van den feestdag opsteken, er ook de kosten van betalen.» In de grutterij van G. Mulder, te Dirkshorn, barstte jl. Donderdag morgen omstreeks 11 ure een brand uit, die zich aanvankelijk dreigend liet aanzien. Dank zij echter de groote krachtsinspanning van het toesnellend werkvolk, mogt het gelukken den brand te blusschen nog vóórdat de vlammen, die den geheelen zolder reeds verkoold had den, zich aan het benedengedeelte van 't gebouw mededeelden. Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 8 dezer: «Gisteren avond heeft de gemeenteraad met 8 tegen 7 stemmen aangenomen het voorstel van het raadslid den heer S. C. Coster, om het kaasmarktplein te vergrooten, door den aankoop van het blok huizen daar nog staande, voor f 92,700. Dientengevolge heeft het raadslid de heer J. C. Yonk, staande de zitting, zijn ontslag als raadslid ingediend, op dat stemgeregtigden uitspraak zullen kunnen doen omtrent het genomen besluit. Met 8 tegen 7 stemmen is besloten de zomervacantie voor de openbare school voor meisjes alhier, met 14 dagen te verlengen, zoodat zij nu op 6 weken is vastgesteld. Tot derden hulponderwijzer aan de openbare burgerschool alhier is benoemd de heer J. Koeter, thans te Haarlem.» De afd. Alkmaar en omstreken van Volksonderwijs,tellende circa 900 leden, verzond dezer dagen de volgende circulaire niet onder de jagers te begeven, maar op een kleiner heuvel te blijven staan, vanwaar men de vlakte overzien kon, en zoo uit de verte, zonder er deel aan te nemen, de gevaarlijke jacht bij te wonen. Zij beloofden het mij. Doch mijns ondanks was ik ongerust en angstig. Daar ik voor den bepaalden tijd gereed was gekomen met hetgeen mij op de hoeve terughield, vertrok ik 's namiddags en bereikte spoedig, langs mij bekende wegen, de plaats van samenkomst. Zij hadden mijn raad gevolgd, doch, in plaats van af te stijgen, waren zij te paard blijven zitten. Hare paarden, aangevuurd door het geschreeuw der Vagueros, door het zien hunner makkers die over de vlakten galoppeerden en om den heuvel heen renden, hadden de beide onvoorzichtige vrouwen medegesleept, die de dieren niet langer meester konden blijven. Zij zouden echter nog niet veel gevaar geloopen hebben, als zij zich hadden over gegeven aan het instinct der paarden, die reeds van oudsher waren afgericht op de vervolging der ossen; maar zij beproefden de dieren met de teugels te dwingen, doch met zoo slechten uitslag, dat zij weldra onzichtbaar werden onder groote stofwolken, midden tusschen den razendên troep. Een val, een mistred, en zij waren verloren. Ik besloot mij bij haar te voegen. Het gefluit vau mijn werpstrik verjoeg rechts en links de verschrikte dieren, en ik slaagde er in, den teugel van Emma's paard te grijpen, op het oogenblik dat zij, schier bedwelmd door de onbeschrijfelijke ver warring om haar heen, op het punt was van haar paard te vallen, dat zich ter nauwernood meer op de been kon houden. Mijne zuster, die meer ervaring in dit opzicht bezat, had van de door mij gemaakte ruimte tusschen de kudde gebruik kunnen maken om het gewoel te ontwijken en mijne Kanaken te bereiken, die, zoodra zij het gevaar zagen aankomen, zonder bedenken mij yolgdeu. Emma is mij voor die redding altijd zeer dankbaar gebleven. Sedert haar huwelijk heb ik haar niet terug gezien; maar ik geloof met u, dat, als de gelegenheid zich voordeed, zij zich gelukkig zou achten mij kaar bijstand te verleenen. En die gelegenheid doet zich nu voor. Door uw huwelijk met Jane zoudt ge haar bloedverwant worden en dit zou haar meer in de nabijheid brengen van den broeder eener vriendin, die zij nog altijd betreurt. Zij heeft eenigen invloed op Jane, die haar bemint en ontziet, en van die zijde, gelijk van den kant des Koniugs, kan zij voor u eene onwaardeerbare bondgenoote worden. Ik kaD u evenzeer van dienst zijn bij den Koning, dat weet gij Ik dank u voor uwe aanmoediging en de bewijzen uwer vriendschap. Ik zal doen wat gij mij zegt; maar hoeveel moeite zal het mij kosten, mij van Jane's hart te verzekeren Wel zeker! Zoo zijn alle verliefden. Zij zien overal niets dan bezwnren, en als zij zijn zooals gij, Frank, dan wantrouwen zij altijd zichzelf. Het is waar, maar het lot is nu eenmaal geworpen, en ik zal volhouden zoolang ik kan. Ik heb haar te lief dan dat zij eindelijk niet een weinigje van mij zou gaan houden. (Wordt vervolgd «Gelijk u bekend is, wordt in de tegenwoordige omstan digheden deelneming onzerzijds aan het verkiezingswerk, door het belang van het volksonderwijs, gevorderd. Bij dezen kwijten wij ons van den pligt de leden in dit kiesdistrict tot ernstige medewerking op te wekken, dat Mr. W. van der Ivaay, op Dingsdag, den 12 Junij e. k., bij de meest talrijke opkomst der kicsbevoegde vrijzinnige mannen, tot afgevaardigde ter Tweede Kamer van de Staten- Generaal worde herkozen. Uwe krachtinspanning op onze roepstem zij een wel sprekend getuigenis van toewijding aan het volksbelang, dat ons vereenigt. Namens het Bestuur, Dr. G. J. de Lange, Voorzitter. M. J. Wuyster, Secretaris.» JI. Woensdag morgen wandelde eene jufvrouw in het Vondelspark te Amsterdam, die zeer lief was tegen de kindertjes, voornamelijk als deze van gouden ringetjes of andere sieraden van eenige waarde voorzien, onder het opzigt der kindermeisjes wegliepen of alleen in het Park waren. Zij werd op heeterdaad door een burger betrapt, terwijl zij bezig was een aanvallig meisje van de oor belletjes te ontdoen. De man nam onze lieve jufvrouw bij den arm en bragt haar, ofschoon zij er wel zeer veel op tegen had, naar den naastbijzijnden politiepost, waar zij in het bezit gevonden werd van onderscheidene voorwerpen. Zij zal waarschijnlijk, ondanks het schoone zomerweder, hare verdere wandelingen in het Vondelspark moeten staken. (Amst. Crt.) Op een der kostelooze scholen te Amsterdam ontdekte de onderwijzer dezer dagen, dat een knaap zijn boterham in een Turksch lot gewikkeld had. Na onderzoek bleek, dat zijne moeder, eene schoonmaakster, geruimen tijd geleden een pak Turksche loten (13 in getal, gelooft men) op straat gevonden had. «Wat op straat ligt, kan niet veel waard zijn,» dacht ze, en ze gebruikte de loten als kastpapier. Toen dit papier minder oogelijk begon te worden, gebruikte ze het om er de boterhammen van haar zoon in te wikkelen. Te 's Hage is een Bond van officieren der rustende schutterij in Zuidholland opgerigt, met het doel die schut- - terij zooveel mogelijk uit haar rustige rust op te wekken. Te 's Hage is aangekomen mevr. Grant, echtgenoote van den gewezen President der Vereenigde Staten van Noord—Amerika, die zich thans met zijne verdere familie te Spa bevindt. Het badsaizoen te Scheveningen zal Maandag a. s. worden geopend. In tegenwoordigheid van de autoriteiten der marine en verdere genoodigden, werd jl. Woensdag te Hellevoet- sluis de eerste steen gelegd van het gebouw der inrigting ten behoeve van de opleiding der machinist-leerlingen, hetwelk behalve de leerzalen ook geschikte werkplaatsen zal bevatten. Volgens het Z. D. is door den heer D. voor het schip, dat hij beschuldigd wordt geassureerd te hebben nadat het reeds verongelukt was, geen schadevergoeding ontvangen. Door zijne gevangenneming werd hij onver wacht uit zijne veelomvattende werkzaamheden gerukt, zonder orde op zijne zaken te kunnen stellen; ja, hem werd zelfs geweigerd om met zijne vrouw over zaken te corresponderen. Niet alleen dat hij daardoor financiëel zeer zal benadeeld worden, maar ook is hij geheel op één lijn gesteld met misdadigers, want, zegt het blad, tot onze groote verwondering hebben wij bij deze gelegenheid ver nomen, dat men in de gevangenis geen onderscheid maakt tusschen correctioneel-veroordeelden en personen, van welke nog niet bewezen is of zij strafschuldig zijn. Een preven tief gevangene kan nl. niet meer als vroeger koopen wat hij wil. Hij kan wel eene vrije kamer 25 cents per dag, en a f 1.20 per dag extra eten bekomen, door den directeur der gevangenis te verstrekken, die van dit dag geld 10 pCt. aan het Rijk moet uitkeeren! (Als belooning voor het verleenen van den titel van restaurateur?) Wat zal de directeur-restaurateur, voor f 1.08 kostgeld per dag, kunnen verstrekken, wanneer hij er nog wat aan verdienen moetHet Z. D. verneemt, dat de heer D. voornemens zou zijn, hetzij hij vèroordeeld wordt of niet, Middelburg vaarwel te zeggen en in den vreemde te gaan wonen. Wat er dan van het droogdok moet worden, zal de tijd leeren. In het begin der maand Aug. a. s. zal te Nijmegen een groot zangersfeest worden gehouden. Reeds zijn ver schillende maatregelen getroffen. Er wordt o. a. een tent gemaakt met 1920 zitplaatsen; er zijn 700 zangers, die zich voor deelneming hebben opgegeven, en verschillende groote muziekkorpsen zijn geëngageerd ter opluistering der feesten. Jl. Dingsdag avond tusschen 11 en 12 ure zijn de heer D. met zijne dochter op den openbaren weg, tusschen Kampen en IJsselmuiden, aangevallen door twee personen uit laatstgenoemde gemeente en op eene erge wijze mis handeld. De daders zijn gearresteerd. Wegens den ongunstigen toestand in den handel, heeft eene voorname firma te Enschedé de betalingen voor hare stoomkatoenspinnerij en weverij gestaakt. Men vreest voor meerdere financiëele ongelegenheden. Op de markt te Leeuwarden werd den 1 dezer aangevoerd een paard, dat bleek lijdende te zijn aan kwa den droes. Het dier werd onder politie-geleide van de markt verwijderd en daarna onmiddellijk afgemaakt en begraven. Tegen den eigenaar is proces-verbaal opgemaakt. In een Maandag a. s. te houden vergadering zal worden bepaald wanneer het Landhuishoudkundig Congres te Assen zal gehouden worden, in Aug., in Sept., of in liet volgende jaar. De dezer dagen verschenen derde jaargang der von Löbell'sche Jahresberichten besluit met een overzigt van den oorlog met Atsjin gedurende het jaar 1876 met de volgende beschouwing: «De Nederlanders kunnen dus met voldoening op de in 1876 te Atsjin verkregen resultaten terugzien. Aan het plan van generaal Pel is wel nog geen volledige uitvoering gegeven, daar Kroeng Ryah nog steeds niet in het bezit der Nederlanders is. Onder dagteekening van 1 Februarij jl. telegrafeerde de militaire tevens civiele bevelhebber te Atsjin, dat hij meester was van de Kroeng Raya (Ryah) Kwala Loeh tot Gighen. De zware stortregens in Oct. beletten generaal Wiggers om de voorgenomen operatie ten einde te brengen. Wat Pel echter in Febr. over de zuiderlinie gedaan heeft, deed Wiggers in Sept. voor de noordoostlinie. Wel is waar veroverde hij geen halve provinciën, want de Nederlundsche positiën zijn slechts ongeveer één, hoogstens anderhalf uur verder vooruitgeschoven-, maar de stelling is er geheel door verbeterd. De gevaren voor de patrouilles zijn zeer verminderd en men leunt tegen een goedgezinde bevolking aan. De verliezen des vijands waren belangrijk en maakten op de Atsjinezen een grooten indruk. De resultaten zijn het regtmatig loon voor de taaije volharding, waarmee de Nederlanders den oorlog voeren, die hun, be halve de groote verliezen aan menschenlevens, zoowel door het vijandelijk lood als door het moorddadig klimaat en de zware vermoeijenissen van allerlei aard, volgens officiële opgaven van 18731875 alleen reeds meer dan 451 millioen gulden gekost heeft. De eindelijke onderwerping der Atsjinezen aan het Nederlandsch gezag is nog slechts als een kwestie van tijd te beschouwen. (Möchte nur noch eine Frage der Zeit sein.) Benoemingen, enz. Met ingang van den 6 dezer is de directeur van het Postkan toor te Zaandam, A. D. Methorst, benoemd tot commies der posterijen 2de kl. De kapt.-luit. ter zee N. Mac Leod, laatst behoord hebbende tot het eskader iu O -Indië en vandaar den 29 Mei jl. terugge keerd, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Berigten betreffende den Russisch-Tnrksehen oorlog. Keizer Alexandcr van Ruslnnd is jl. Woensdag te Plojesti (bij Bucharest), het hoofdkwartier van het Donau-leger, aangekomen, waar hij met geestdrift is ontvangen. Het is eindelijk zoover gekomen, dat het tijdstip der opening van den eigenlijken veldtogt iu Turkije als aangebroken mag worden beschouwd. Indien het juist is, dat de waterstand vun den Donau geen beletselen meer iu den weg zal stellen voor den overtogt van het Russische leger, dan zal zeker binnen weinige dagen het leeken tot den aanval gegeven worden. Frankrijk. Op de Parijsche tentoonstelling in het volgende jaar zal men eenige nummers kunnen zien van eene Amerikaansche courant, gedrukt op papier, uit afval van verwerkt ivoor vervaardigd. EDgelacd. Jl. Maandag,omstreeks half vier in den namiddag, is, naar men uit Philadelphia aan de Londensche Times telegrafeert, Mount Carmel, eene bloeijende stad van 3000 inwoners, aan de Wabash, in zuidoostelijk Illinois, door een tornado gedeeltelijk verwoest. De wervelwind raakte de stad in het zuidelijk gedeelte en liep noordwaarts, alles vernielende wat hij tegenkwam, o. a. drie kerken, twee dagblad-bureclen, twee scholen, het gebouw der regtbank en 120 huizen. In de bouwvallen ontstond brand en eerst te middernacht slaagde men er in, dien te blusschen. Twee- en-twintig menschen kwamen bij het onheil onder vallend puin of in de vlammen om; veertig werden, en velen doodelijk, gewond; nog twintig anderen vermist. Eene deputatie, ten deele uit dames bestaande, heeft jl. Dingsdag hare opwachting gemaakt bij den heer North- cote, om hem te verzoeken de Woman Disabilities Removal Bill, die den volgenden dag in het Lagerhuis in behande ling zou komen, te ondersteunen. De lieer Northcote antwoordde, dat hij, ofschoon in beginsel niet tegen de wet, die ook aan vrouwen het stemregt verleent, het tegenwoordige tijdstip niet geschikt achtte om ingrijpende veranderingen, betreffende de kiesbevoegdheid, te maken. Een berigt via Madeira meldt, dat de blokkade van Dahomey den 12 Mei 11. werd opgeheven. De boete, den Koning opgelegd, was verminderd. De eerste uitkeering dier boete, 500 vaten palmolie, was bij de schipbreuk van de stoomboot Gambia nabij Kaap Palmas verloren gegaan. Doitschlud. Keizer Wilhelm vertoeft dezer dagen te Liegnitz, de garnizoensplaats van het regiment grenadiers, tot welks chef Z, M. 60 jaren geleden, den 6 Junij 1817, doorzijn vader benoemd werd. Het regiment heeft dien gedenkdag zeer luisterrijk gevierd en de Keizer heeft de feesten met den Kroonprins en Prins Albert bijgewoond. Amerika. Men herinnert zich het onlangs ontvangen berigt, volgens hetwelk de Peruaansche stad Iquique den 9 Mei door eene aardbeving verwoest werd. Zooals men thans nader ver neemt, is den volgenden dag eene overstrooming Iquique ligt aan zee niet uitgebleven en zijn daarbij zeshonderd menschen verdronken. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. van Tongerloo, zeeman en J. Rieuwers. D. Kort, kleêrmnker en F. Houtkoop. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: A. Maarleveld, geb. Byl, Z. G. Munter, geb. Leegwater, D. M. Keijzer, geb. Barteling. OVERLEDENG. Heida, 19 jaren. A. van Dalfsen, 5 maanden. 294ste STAATS LOTERIJ. EERSTE KLASSE. Vierde lijst: No. 18404 f 100.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2