1877. N°. 72. Zondag 17 Junij. Jaargang35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. BEKENDMAKING. Binnenland. helderschë 'fj „W ij huldigen het goed e." i:\ nieuwemepër courant. Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. franco per post - 1.65. ïllken Donderdag vertrekt de mail naar öüst-Sndië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis dat, tengevolge dc beernfenis van II. M. de Koningin, op den 19den en 20sten dezer maand geene openbare vermakelijkheden, van welken aard ook, mogen plaats hebben en geen muziek mag- worden gemankt. Helderden 16 Junij 1877. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van SCHA GEN brengen ter algemeene kennis, dat, tengevolge der Begrafenis van wijlen H. M. de Koningin op Woensdag den 20 dezer, de Kermis aldaar, dien dnc, zoomede Dingsdag bevorens, gesloten zal zijn, en geene Vermakelijkheden, van welken aard ook, zullen worden toegelaten; blijvende overigens den duur der Kermis bepaald van Zondag 17 tot en met Zondag 24 Junij a. s. Schugnl, den 12 Junij 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. J. MULLER. De Secretaris, D E N IJ S. IIKLDER en NIEUWEDIEP, 16 Junij. De verdere uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer is als volgt: Te Alkmaar (aftredend lid mr. W. van der Kaay) zijn uitgebragt voor de vacature tot Sept. a. s. 2070 geldige stemmen. Herkozen mr. v. d. Kaay (lib.) met 1639 st. G. Fabius (pons.) verkreeg 314 en A. Brummelkamp (anti- revol.) 69 st. 6) K I A N A. Eaiia herinnering aan de Sandwichs-eilanden. (Vervolg.) Met oogmerk om mijn beide reisgenoot en onder vier oogeu te laten, gaf ik mijn paard de sporen en voegde mij bij Kimo. Ik kende hem wel van aanzien, doch wij hadden nooit veel meer dan ter loops een enkel woord met elkaar gewisseld, toen ik te Honolulu een bezoek kwain brengen aan de Princes. Zoodra hy mij zag, maakte hij een diepe buiging, en de beide Kanaken, die naast hem reden, hielden uit bescheidenheid den stap hunner paarden wat in, om ons gelegenheid te geven een eindweegs vooruit te gaan. Slipter hadden we onmogelijk kunnen wezen, Kimo; door uw goede zorgen zijn wij juist op het bepaalde uur vertrokken. De Princes had mij hare bevelen gegeven, en ik heb ze uitgevoerd. En ze hadden ook moeielijk beter kuuncn uitgevoerd worden, hernam ik, zonder mij uit het veld te laten slaan door dit niet zeer veelbelovend begin. Wanneer zullen wij bij den vulkaan wezen? Morgen tegen den middag, of 's avonds op zijn laatst. Waar zullen we van daag kampceren? Te Olaa. Men heeft er beste weilanden en frisch water. Onze mannen zullen in een oogwenk de noodige beschutting voor een enkelen nacht gereed gemaakt hebben. In dit jaargetij vindt men er wilde ganzen in overvloed, eu bovendien hebben wij aan levensmiddelen geen gebrek. Ik zie dat men zich op u verlaten kanZijt ge reeds dikwijls dit district doorgetrokken? Zeer dikwijls; er wordt ook nog vau gesproken in onze'legeuden. Ik weet van Jane dat gij een menigte zulke oude zangen kent. Een er van vooral heeft bijzonder mijne belangstelling gaande gemaakt: die van Kiaua; kent ge dien? Ja, eergisteren hoorde ik de Princes dat lied nog voor u opzeggen. Ik was onder de Verandah. Dan hebt ge dus ook gehoord welk antwoord zij op mijne vragen gaf? Ja, hernam hij, zonder den minsten schijn van aarzeling of verlegenheid. Zij heeft u gezegd dat ik de voorspelling vau Kiana kende. Dat is waar. Zij heeft er bijgevoegd dat ik waarschijnlijk het geheim zal bewarendat is ook waar. Ik heb aan mijn moeder ouder eede beloofd, zooals zij het aan de hare gezworen had, dat dit geheim nooit verraden zou worden. Men zal de voorzegging van Kiana eerst kennen op den dag dat zij in vervulling komt Hij zweeg plotseling stil cn verviel gedurende eenige oogenblikken in een diep gepeins. Luister, vervolgde hij; ik weet dat gij een vriend van mijn stam zijt, dat gij zijne rechten en zijne onafhankelijkheid tegenover de vreemdelingen verdedigt; ik dank er u voor. De profetie van Kiana is misschien weldra aan den vooravond liarcr vervulling ge komen. Als ik den dag nog beleef, waarop dit tijdstip aanbreekt, Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. j Voor de periodieke verkiezing is mr. v. d. Kaay gekozen met 1612 van de 2124 geldige stemmen. Febins verkreeg 414 en Brummelkamp 76 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 3666. In Junij 1875 stemden 2791 kiezers. Te Dockiun (aftredend lid mr. P. Harinxma thoe Slooten) zijn uitgebragt voor de vacature tot Sept. a. s. 1781 gel dige stemmen. Gekozen mr. Harinxma (lib.) met 1072 st. I Voor de periodieke verkiezing waren uitgebragt 1786 st. Gekozen dezelfde met 1073 st. Te Middelburg (aftr. lid mr. D. van Eek) zijn uitgebr. 2076 geld. st. Gekozen mr. v. Eek (lib.) met 1214 st. Te Zierikzee (aftr. lid J. J. van Kerkwijk) zijn uitgebr. 919 geld. st. Gekozen v. Kerkwijk (lib.) met 811 st. Heden voormiddag heeft in de Israëlitische Synagoge alhier een plegtige bidstond plaats gehad voor de zielrust van H. M. de Koningin. De heer B. Werendlijn Smit, notaris alhier, is be noemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, standplaats Nieuwer-Amstel. We vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande annonce, waarin wordt aangekondigd een extra-trein van hier naar den Haag en Delft, op Woensdag 20 dezer. Door deze reisgelegenheid wordt men in staat gesteld tijdig ter bestemder plaatse aan te komen, wanneer men de begrafertis- plegtigheid van H. M. de Koningin der Nederlanden wensclit bij te wonen. Voorzeker zal van dezen buitengewonen trein een zeer druk gebruik worden gemaakt. Z. M. de Koning zal, naar het Dagblad verneemt, in het einde dezer of in het begin der volgende maand naar Zwitserland vertrekken, ten einde daar een gedeelte van den zomer te vertoeven. Te Zurich heeft Z. M. een hótel doen aankoopen en inrigten. Naar men verneemt is aan het ministerie van Oorlog een nieuw ontwerp van wet op de nationale militie in bewerking. Beroepen te 's Hage dr. A. H. de Hartog, pred. te Rotterdam. Het dividend over het afgeloopen boekjaar der Nederl. Handelmaatschappij is bepaald op f 53 voor elk aandeel. Het logement «Het Wapen van Amsterdam» te l regel# 60 Cent», zal ik u het geheim zeggen; lot zoolang moet ik zwijgen. Ik bleef hem vol verbazing aanstaren. Hij sprak met zulk een onbegrijpelijke overtuiging, dat ik er van ontstelde. Welnu, ik eerbiedig uw zwijgen; denk aan uwe belofte. Ik zal haar niet vergeten, en, voegde hij er met diepen wee moed bij, ik zal u dan alles zeggen wat gij verlangt te weten. Moogt gij liet mij niet behoeven te vragen Ik vertraagde den stap van miju paard, liet de ruiters die mij volgden langs mij voorbijgaan, en nam mijue plaats naast Jaue weder in. Zij was in een levendig, opgeruimd gesprek met Prank gewikkeld. Beiden zoo jong, hij zoo verliefd, braken ze zich weinig het hoofd over de oude geschiedenissen uit vroeger dagen en genoten zij het heden. Prank had blijkbaar zijn tijd goed gebruikt, te oordeelen naar zijn gelaat. Dat van Jane teekende een ongekunstelde vol doening. Was het eerie voldane coquetterie? Was het meer en beter? Ik had het niet, kunnen zeggen. Is het u gelukt Kimo te temmen? vroeg zij. Ik heb u met hem zien praten en uw onderhoud scheen nog al van levendigeu aard. liet is mij gelukt te weten te komen dat ik er nooit achter komen zal, uitgenomen in geval zekere gebeurtenissen, waarnaar ik niet behoef te verlangen, daartoe aanleiding kwamen geven. Dat is zoo duidelijk als een orakel. Wat moet dat beteekenen? Ik verhaalde haar mijn gesprek met Kimo. Jane hoorde mij aan met een ernstigen blik, doch Frank glimlachte. Welnu, vroeg ik toen ik alles verleid had, wat dunkt u? Ik weet het niet, zei Jane; intusschen, als ik u raden mag, laat het er bij blijven. Ik ben misschien wel wat bijgeloovig, doch die geschiedenis van Kiana heeft altijd een vreemden indruk bij mij teweeggebracht. Met echt vrouwelijke nieuwsgierigheid heb ik reeds vroeger moeite gedaan om de profetie te vernemen. En wel verre van Kimo zijne stilzwijgendheid euvel te willen duiden, ben ik hem er nu dankbaar voor, en ik heb niet den minsten lust hem te ondervragen. En gij, Prank? Ik? Ik ben al zeer ongeloovig ten opzichte van de profetiën dezer inlanders. Ik geloof wel dat Kimo te goedertrouw handelt, maar ik geloof ook dat hij een buitensporig groot gewicht hecht aan woorden, die in een vlaag van koorlsachtigen waauziu zijn uitgesproken, en waarvan de echtheid, na verloop van zoovele eeuwen, door niets meer gewaarborgd wordt. Wie zegt ons dat zij bij den overgang van het eene geslacht op het andere niet ver minkt of gewijzigd zijn? Jane schudde het hoofd. Gij bedriegt u. De mondelinge overlevering wordt nooit veranderd; de Kauaken koestèren er een bijgeloovigen eerbied voor en ik ben zeker dat de voorzegging van Kiana onverminkt bewaard blijven zal, zoolaug er nog één afstammeling in de rechte lijn is vau haar die het geheim vernomen heeft. Hoe verklaart ge het dan dat Vakea het niet overgebracht Prij der Advertentiéii: Van 1— elke regel meer 15 Cent». Groote letter» of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Oostefrc-iid op Texel, op Dingsdag 12 dezer in veiling ge- bragt, door den notaris W. H. Bruno Bok, is verkocht aan den heer K. D. Mantje, voor f 4225. De gemeenteraad van Bergen, bij Alkmaar, heeft besloten den hulponderwijzer aan de openbare lagere school een personeele gratificatie te verleenen van f 100 voor elk vol jaar dat hij werkzaam zal zijn aan gemelde school. Zooals het zich laat aanzien, zal er ditmaal te Hoorn goed en gezond hooi in overvloed zijn. Overal waar het maaijen begonnen is, ziet men het dik op het land liggen. De aardappelen komen goed vooruit, zoodat men ze nu reeds ter markt gezien heeft, doch tegen 14 gulden per hectoliter. Overigens staan alle gewassen uitermate goed en beloven veel. Te Westerblokker is de heer G. Rol gekozen tot hoofdingeland voor het ambacht Drechterland. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben besloten, dat op den dag der begrafenis van H. M. de Koningin geen beurs zal worden gehouden. Naar de Standaard verneemt hebben de predikanten der Nederl. Hervormde gemeente te Amsterdam besloten, gedurende 18 weken den rouw aan te nemen wegens het overlijden van H. M. de Koningin. Te Amsterdam is een horologie gerold aaneen agent van politie. De dag der opening van de tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, te Amsterdam, is voorloopig bepaald op den 4 Julij a. s. Een stereoscoop, geplaatst voor eene photographie, bij een boekhandelaar te Amsterdam voor het raam ten toongesteld, heeft jl. Donderdag een begin van brand ver oorzaakt; de lens, werkende als brandglas, concentreerde de zonnewarmte zoodanig, dat de photographie vlam vatte. In Zuidholland zijn eenige kommandanten der rustende Schutterijen tot de overtuiging gekomen, dat deze 40,000 man en de 30,000 reserve zeer weinig uitrigten. Die opmerking behoort tot de meest juiste, welke ooit gemaakt zijn. In vredestijd bespeurt men nooit iets van de rustende Schutterijen en men staat vaak verwonderd, wanneer men van een eerzaam dorpsnotable verneemt, dat de oude heer een militairen raiig bekleedt, en de aange- heeft op zijn nakomelingen? Malia, zijne dochter, was bij zijn dood nog te jong om daar mede vertrouwd te worden, eu, volgens onze gebruiken, mocht zij het alleen van hem vernemen. Maar Kimo gelooft dat de voorspelling op het punt is van vervuld te worden. Alles hangt af van de uitlegging, hernam Frank. Voorspellingen munten in den regel niet uit door bijzondere duidelijkheid. Doch laten wij nu vau dit geheim afstappen, dat ons niet aangaat en op Jaue een onaangename» indruk maakt. Frank had gelijk: onze reisgenoote scheen zich niet op haar gemak te gevoelen. Ik voor mij had nu berouw over dit gevolg mijner onhandige nieuwsgierigheid. Langzamerhand echter verdween Jane's zenuwachtige aandoening bij den aanblik van het heerlijke panorama, dat zich voor onze oogen ontrolde, op het oogenblik dat wij, aan den uiigang van het bosch, op de helling van den berg kwamen. Kimo kwam bij ons en, met de hand naar een groep boomen wijzend, als 't ware een vooruitgeschoven voorpost van het bosohleger waaruit wij gekomen waren, deelde hij ons mede Hier zullen we nu halt houden. Wij kunnen dan over een uur of drie weder op weg gaan en tegen den nacht te Olaa zijn. Terwijl de Kanaken ons maal gereed maakten, num ik de omstreken eens in oogenschouw. Kimo wees mij de plaats, waar, dertig jaar geleden, de veldslag geleverd werd, waarin hij zeide dat zijn vader gesneuveld was. Met behulp van mijne verbeelding en van hetgeen ik mij uit de verhalen van Franks vader herinnerde, haalde ik mij die gevechten nog eens voor den geest, waarin de strijdenden zich man tegen man moesten meten, waarbij de naakte ledematen zich wrongen en kronkelden in wanhopige bochten. De plek was daarvoor uitmuntend goed gelegen. Uitgenomen het kleine boschje, waaronder onze makkers gelegerd waren, was er geen boom, geen struik in den gauschen omtrek te zien; de grond was er zoo effen als een tapijt en begroeid met fijn gras en mimosas. Onder deze schitterende zon, in deze vlakte, die ir. een zee vau licht baadde, kon geen enkel heldhaftig bedrijf en geene enkele weifelmoedigheid voor het oog der strijdenden verborgeu blijven. Het was een verwoede strijd geweest: met den dag begonnen, was eerst bij het invallen van den nacht het einde gekomen. Kaméhaméha, die overwinnaar bleef, had zijn laatsten tegenstander zien bezwijken. Enkelen was het met veel moeite gelukt, schoon met wonden overdekt, zich tot den zoom van het woud voort te slepen; hun geheim had hen echter den volgenden dag verraden en men had ze toen afgemaakt. De achtergelaten lijken waren door de wilde honden verslonden. En nu de natuur had haar groene kleed uitgespreid over deze vormlooze overblijfselen, waarvan ik met .mijn voet nog tegen eenige brokstukken stiet, die in de zon en den regen lagen te verbleeken. Ik voegde mij weder bij mijne reisgénooten. In de schaduw van den dichtst gebladerden boom hadden de Kanaken schitterend gekleurde dekens opgestapeld, die een soort Yan divan vormden,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1