gezelschap in hun eigen schouwburglokaal te Amsterdam te zien en kunnen het daarom bij onze mede-ingezetenen recommanderen. Hoewel evenmin bij ons bekend, mogen we het Paarden spel onder directie van den heer Blanus, die zijne voor stellingen in de binnen weinige dagen geheel opgetrokken flinke tent op de Groene Plaats zal geven, niet voorbij gaan; 't geheele personeel is nog niet compleet en we kunnen dus van zijne Arabische, Fransche, Spaanscho en andere artisten geene beschrijving geven. Zijne paarden hebben we evenwel gezien, en daaronder zijn zulke inder daad fraaije beesten, dat we geen oogcnblik twijfelen of de voorstellingen van dat gezelschap zullen met het meeste genoegen worden bijgewoond. "We willen hopen, dat de kermisweek schoone dagen moge opleveren, opdat ieder naar zijn vermogen van het feest kan genieten.» De nieuw beroepen predikant bij de Ned. Herv. ge- meente te Alkmaar, ds. B. van Schelven, werd in de gods dienstoefening van il. Zondag morgen bevestigd-, door ds. E. B. Gunning, waarna hij des avonds zijne intreê-predicatie hield naar aanleiding van 1 Cor. II 9. De installatie van den nieuw benoemden burgemeester te Medemblik, den lieer J. P. de Zwaan, hadji. Dingsdag plaats in eene plegtige zitting van den Gemeenteraad. Te Monnikendam had jl. Woensdag bij het hooi- rijden het volgende ongeval plaats. Een landbouwer reed met zijn wagen, waarop 27 kleine jongens zaten, over den zeedijk naar zijn land, om weder hooi op te laden. Bij het afrijden van den dijk kantelde de wagen en viel om, zoodat de meeste jongens zich meer ot minder ernstig bezeerden. Een paar hunner braken een arm of een been; een ander brak een paar ribben; een schijnt eene hersen schudding te hebben gekregen, hij is althans sedert den val geheel versuft en als het ware idioot. Jl. Donderdag morgen stond op den Haarlemmerdijk te Amsterdam eene dame te praten niet eene vriendin, ter wijl vlak achter haar een sleperskar stilhield. De dame in kwestie droeg een hoed met zooveel bloemen en malsch groen, dat het groote sleperspaard de verleiding niet weerstond er naar te happen. Eensklaps weerklonk een angstkreet der jufvrouw, en ziet! daar zwaaide het gewrocht van kunstbloemen onder luid gelach der omstanders dooi de lucht in den mond van den grooten zwart. Na een poos er aan geknabbeld te hebben, begreep het paard waar schijnlijk dat het niets van zijn gading was en liet den hoed los, echter niet zonder groote schade aangerigt te hebben in den tuin die er op groeide. P. II. Bruijn, gewezen secretaris der Amsterdamsche Kanaal-maatschappij zal den 27 Julij a. s. (en niet 27 Junij, zooals aanvankelijk is gemeld) teregtstaan wegens misbruik van vertrouwen en diefstal in loondienstbaarheid. Jl. Dingsdag zijn te Haarlem aanbesteed de werken tot voortzetting der strandverdediging op Vlieland behoorende tot de zeeweringen in Noordholland. Minste inschrijver de heer L. Kalis Kz., te Sliedrecht, voor f 57270. Het Hof te 's Bosch heeft twee personen, beschul digd van het boosaardiglijk mishandelen van een paard, in liooger beroep tot 15 dagen celstraf veroordeeld. Te Zutphen zijn jl. Dingsdag middag onder het baden een soldaat van het 8ste regement infanterie eii een 14jarige knaap (zoon van den kastelein uit de Buiten-societeit) verdronken. Vier gezinnen uit Zwolle, tot de secte der Mormonen behoorende, zijn te Amsterdam aangekomen, van waar zij heden de reis naar Amerika hopen aan te nemen. Van 2 dier gezinnen blijven de 18- en 20jarige dochters weiger achtig om hare ouders te volgen. Of zij gelijk hebben! Te Meppel is afgekeurd en op de mestvaalt begraven eene hoeveelheid van 63 KG. varkensworst, aldaar per spoor van Groningen aangevoerd. Een correspondent van the Straits—Times in Sunghie Oedjong heeft aan dat blad, onder dagteekening van 16 April, het volgend verhaal gezonden van een gevecht tusschen een boa en een bul hond. De boa was ongeveer 15 voet lang en de bul hond, toebehoorende aan den kaptein Murray, was dezelfde die in December 1875 met zijn meester en diens regiment eerst een moeras doorwaadde en vervolgens de Paroa-versterkingen hielp bestormen. Men had de boa sedert eenige dagen in een kooi opgesloten, doch daar zij was afgestaan aan een Chineescli geneesheer om haar gal te gebruiken, werd zij den 16 April uit haar gevangenis verlost. De hond viel haar onmiddelijk aan, doch zij bleef rustig en beet nu en dan slechts naar haar vijand. Daardoor begon de hond overmoedig te worden en greep de slang bij den kop, doch nu werden de bordjes spoedig verhangen. In een oogenblik had de boa den hond bij zijn bek gepakt en hield dien zoo stevig vast, dat de hond te vergeefs beproefde zich los te rukken. In minder dan een halve minuut had de slang haar ligchaam om dat van den hond gewikkeld en wel met zulke digte kronkelingen dat alleen de kop van haar slagtoffer zigtbaar bleef. Voor dat men hakmessen bij de hand had, drong het bloed reeds uit de bek van den hond en kraakten zijn beenderen. Men kon hem toen a.Ueen nog redden door den boa in stukken te hakken. Het bleek dat de boa sterke, scherpe en binnen waarts staande tanden had, en daarmede niet alleen op de kinnebakken, maar ook op het gehemelte voorzien was. Hoe meer pogingen de hond dus deed orn zich los te trekken, des te vaster drongen de tanden van de slang in zijn vleesch. De hond heeft verder geen gevolgen van zijn kneuzingen gehad. Benoeming'ei), enz. Aan den heer mr. J. P. Verloren is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend al9 lid der commissie van admini stratie over de gevangenissen te Hoorn, en is henoemd tot lid der genoemde commissie de heer mr. F. Booy, gewezen griffier bij de opgeheven arrondissements-regthank te Hoorn. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen le de Pijp c. a. de heer M. J. Romer, thans te Beilen c. a. Met ingang van den 1 Julij a s. worden bevorderd tot luit. ter zee 1ste k Ide luits. ter zee 2de kl. H. Nijgli en J. llaremakcr; tot off. van ndm. 1ste kl., die der 2de kl. P. F. van Wage, J. C. de Vriese, J. Beijer, F. T. Courier dit Dubekart. L. F. C. Seelking, J. G. Bebelaar en M. 1). L. Hertzveld; tot off. van adm. 2de kl.. die der 3de kl. W. E. Muller. Den hiervoren bevorderden off. van adm. 1ste kl. L. F. C. Seelking wordt, op z.ijn daartoe gedaan verzoek, met den laatsten der maand eervol ontslagen, waarin dit besluit te zijner kennis zal worden gebragt, met vergunning om de activileits-uniform, aan zijn rang verbonden, te blijven dragen. Buitenland Frankrijk. Volgens den bekenden schrijver Chicaneau, laat de inrigting der krankzinnigen-gestichten in Frankrijk veel te wenscben over. Hij zegt er van in eene zijner regter- lijke mededeelingen: Zelfs voor een schuldige, die aan het schavot zou ontsnappen door krankzinnigheid te veinzen, ware het verblijf in een gekkenhuis eene vreesolijke straf. Men huivert, wanneer men aan de behandeliug denkt, die men den verpleegden uit hoop op genezing maar al te spoedig en op ruwe wijze doet ondergaan, zoo nis het aanwenden van dwangbuizen, ijskoude stortbaden, onthou ding van voedsel. Doch een voorval van de laatste dagen bewijst, dat de ruwheid der verpleging ten top gestegen is. De krankzinnigen worden levend gekookt, wel is waar niet volgens recept, maar door zorgeloosheid. Verleden Woensdag heeft de regtbank te Pau de zaak behandeld van een meisje, Adèle geheeten, die als be waakster in liet gesticht Saint-Luc eene vrouw uit de zoogenoemde storende klasse in een bad heeft laten koken. Het ongelukkige slagtoffer klaagde over de koude; Adèle opende de kraan, die heet water aanvoert, en ging even weg om twee patiënten, die mot elkander aan het vechten waren, te scheiden. Toen zij terugkeerde, was er in de badkuip niets dan een massa gekookt vleesch. Gedurende liet regtsgeding is gebleken, dat in het gesticht Saint-Luc slechts 10 vrouwen 250 verpleegden bewaken. Een groot deel van het verschrikkelijk ongeluk moet dus aan de onvoldoendheid van het personeel toegeschreven worden. Aldus heeft ook de regtbank gemeend, door Adèle slechts tot 8 dagen gevangenisstraf te veroordeelen. (Journal Illustré.) Het is van gewigt in deze dagen van hevige span ning, nu ook in het buitenland de vrees wordt gekoes terd, dat de meerderheid in het land zal overrompeld worden en de zegepraal der regering tot oproer zal leiden te hooren wat een gematigd republikeinsch en helderziend blad als het Journal des Débats zegt van de vermoedelijke toekomst na de ontbinding der Kamer. «De meerderheid, zegt het blad, kan bij de verkiezingen slechts winnen. Het tegenwoordig ministerie moge eene strijdlustige bonding aannemen, het is veel zwakker, veel onvaster, middelmatiger in alle opzigten en nog veel minder populair dan het ministerie-Buffet. Het heeft thans de geduchte wapenen niet meer van den staat van beleg en van de benoeming der maires door liet uitvoerend gezag. Het is onmagtig. Derhalve is de uitslag der verkiezingen niet twijfelachtig voor ons.... Men zal tot den Senaat zeggen: Stemt gij tegen den maarschalk, dan treft gij het uitvoerend gezag. Wij van onzen kant zullen zeggen: Stemt gij tegen de Kamer, dan treft gij u zei ven, want ge loopt gevaar, dat de nieuwe Kamer tegen u zijn zal. Het Uitvoerend Gezag kan niet in het hart getroffen worden, want om het weer te verheffen is het voldoende, dat men van titularis verandert, maar hoe zal men den Senaat weêr opheffen, indien deze getroffen wordt?» De bijzonderheden omtrent de merkwaardige Kamer zitting van jl. Zaturdag toonen aan, dat het Parijsche volk inderdaad vertrouwen stelt in de republiek en dat het geleerd heeft, zich te bedwingen. Anders toch hadden de heftige tooneelen, waarvan de Kamer getuige was, nood zakelijk moeten overslaan tot een straat-oproer. Belangwekkend, ondanks het weinig verheffende van het schouwspel, is de schildering welke de correspondent van de Times geeft van die zitting. «Zij was, zegt hij, zeker de opgewondenste, heftigste, ontmoedigendste van alle, die in de laatste zeven jaar gehouden zijn. In de vijf en een half uur, welke zij duurde, te midden van eene ontzaggelijke opeengepakte menigte op de galerijen, in de gangen, op de trappen, in de wachtzalen, weergalmde één aanhoudend gebrul, van de eene zijde der Kamer tot de andere. Elke plaats werd stormenderhand bezet; slechts met moeite werd het gedrang aan de straatdeuren gekeerd en twee personen moesten van de tribune der diplomaten worden verwijderd, om aan de echtgenoote van den minister Decazes en hare moeder toegang te verschaffen.» Van den minister de Fourtou, die het eerst het woord voerde, hangt de berigtgever het volgende conterfeitsel op: «Zijne ranke gestalte en zijn zenuwachtig voorkomen, zijn vierkant hoofd en vastberaden gelaatstrekken, zijne gebaren, zijn achtelooze blik, welke door zijn bril niet verborgen wordt, zijn korte zwarte baard, zijne handen, nu eens in de zijden gezet, dan weêr uittartend opgeheven, zijn schrille stern en zuidelijke tongval, alles verraadt den man van strijd, die vrijheid als gevaarlijk haat en hartstogtelijk het geweld bemint, dat hij zich tot wet maakt.» Yan Gambetta's redevoering, noodzakelijkerwijze slechts eene welsprekende herhaling van vroegere vertoogen, schrijft hij: «Bij elk woord viel men hem in de redeOp zeker oogenblik, toen de heer Gambetta zeide, dat het gezag thans in verdachte handen gevallen was, sprong de heer Paris, minister van Openbare Werken, met een dreigend gelaat naar de spreekplaats en stormden de regter— en linkerzijde op elkander in. De boden moesten de vijande lijke magten scheiden. Werkelijk scheen het, alsof men handgemeen 6tond te worden, en als bij instinct spitste men het oor op revolverschoten. Toen het tumult bedaarde, hernam de heer Gambetta zijne rede te midden van ver nieuwde kreten, en gedurende eenige oogenblikken hoorde men slechts afgebroken, met allengs heescher wordende stem gesproken volzinnen onder bet rusteloos gehuil door, totdat men van weerszijden afgemat raakte en de spreker naauwelijks hoorbaar eindigde. Het is niet mogelijk, dezen vreeselijken strijd van één tegen honderd te be schrijven; van dezen redenaar, mee zijne omslagtige manier, zijn bleek gelaat, zijn van zweet druipend voorhoofd, den eenen kop koffij, het eene glas bier na het andere uit drinkende, de spreekplaats op en neder stappende, zijne tegenstanders tartende met stem en gebaar, platte klanken en uitdrukkingen mengende door de sierlijkste en wel sprekendste taal, het hoofd achterwaarts werpende, met woede te keer gaande, terwijl hij zijne volmaakte kalmte betuigde, in één woord: voor de ademloos toehoorenden op de tribunes een schouwspel opleverende, dat beurtelings bewondering en afkeuring uitlokte.» Jl. Donderdag heeft de Senaat beraadslaagd over de ontbinding der Kamer. Behalve Victor Hugo en Berenger, heeft de hertog de Broglie gesproken. Hij schijnt de beweringen, die in de Kamer reeds waren afgehandeld, te hebben herhaald, maar nog iets verder gegaan te zijn, en heeft zichzelven overtroffen door liet betoog, dat de ministers der republiek geen republikeinen behoeven te zijn, omdat dit niet in de grondwet is voorgeschreven. Ook hij bleef volhouden, dat het land te kiezen had tusschen Mac Mahon en Gambetta. Engeland, Eene order van den Privy Council, in de London Gazette van den 20 dezer, meldt, dat vee uit Sleeswijk— Holstein, van Tönning verladen, van 23 Junij tot 7 Dec. 1877 in Londen alleen mag ingevoerd worden, en voor- loopig aan de markt gebragt in Deptford. Wat Hollandsch vee aangaat, daarin wil de Privy Council tot heden geene veranderingen maken. Een vreeselijke brand teisterde dezer dagen Nieuw— Brunswijk (waarschijnlijk de Atnerikaansche stad van dien naam tusschen New-York en Philadelphia); 200 hectaren met huizen en verscheidene openbare gebouwen zijn ver woest. De schade wordt geraamd op 10 a 15 millioen dollars. Mschlatd. Te Berlijn zal van 8 tot 29 Sept. eene internationale tentoonstelling van leder en lederwerken, schoenen, zadel- niakerswerk, handschoenen, militaire equipementstukken van leder, gereedschappen voor de bèreiding en de bewerking van leder enz., gehouden worden. Amerika. De Roodhuiden te Idaho zijn opgestaan en hebben de troepen der regering teruggedreven. De gouverneur van Idaho telegrapheert, dat een algemeene oorlog der Rood huiden ophanden is en vraagt hulp. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: P. Barten, schipper en P. Stokebrand. J. Buisman, werkman eu J. Bakker. K. Blom, schilder en J. S. M. Koeleman. GETROUWD: Geene. BEVALLENC. Kennick, geb. van Hert, D. N. Liedmeijer, geb. Hollander, Z. A. Gomes, geb. van ltiel, D. G. S. Rade, geb. Ruiter, Z. OVERLEDEN: A. M. M. II. Laurey, geb. Sprenger, 66jaren. G. Moret, 70 jat en. H. Kager, 1 maand. G. jakker, 4 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 1 '$nnf 1 Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. •■2 S {Toestand ■o o van p-| de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 22 12 zzw. 9k. 1 7 52.73r 8.6 17.8 t 0.7 0.86- Golvend 23 8 zw. 8,. 750.51 - 10.S 15.4 - 0.0 0.96 23 12 wzw. 8,/ 752.72 - 8.6 I 15.7 - 1.5 0.82| 1 Weersgesteldheid: 22Junij 12u. Ligtbewolkt, winderig, tnooi. 23Junij 8u. Betrokken, regen. 23Junij 12u. Bewolkt, winderig. Milrine-Haven JVieuwediep. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- oj Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. United. W. Gair. Anible. Steenk. van Gijn Co. Union T. R. Mather. ChipChase.st. T. Reed. Ncwc:istle. ZurMi'thlen&Co. Tjilingsie. T. L. Jaarsma. Hudichswall. Hout. Amons Co. A. Sandberg. T. Hausen. Karelsham. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 21 Junij. Nora, st., Londen; Echo, st., NewcastleVidar, st., Stockholm; Eddystone, st., Huil; Mary, st., Londen. 22 Junij. de Haan, Visser, Marowijne; Vesta, 9t., Hamburg; Jenny, Michielsen, Riga; zeiljagt Roulotte, Spencer Chanpan, Dover. Vertrokken: •21 Junij. Aurora, Litidgren, Gothenburg; Laura Gillies, st., Newcastle; Albcrt, Rasmussen, Omega-, Etna, st., Koningsbergen; Ilernianu, Schmidt, Gotheuburg; Urauia. st., Hamburg; Cardeues Packet, Ouweband, SurinameTern, st., Liverpool. ALKMAARSCHE MARKT VANGISTEREN per mud 41 m.Tarwe f 10,50al3, 10 m.Rogge 9,25a m.Gerst 6,50a 7, (Chev.) 7,50a 8, m.Ha ver a m.Paardenb. a m.Br.Boonen 9,al 2, m.Kanariezaud,, a m.Mosterdz.(r),, a m- ii (g m.BIMaanzuad// a m.Corianderz. a 51 10 per 50 KG. m.Karweizaad f a per mud m.Grn.Erwten,/ 18,a 2 m.Graauwe,/ 22,a m.Vale a m.Witte a 771 stap.Koas, weg. 172829 KG. perÖOKG. Kleine Hooif Gras f84,25 Commissie,/ #84,50 Middelb. „85, Laagste prijs f 15,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2