HELDERSCHE EN VIEl H ERIEPER COURANT. 1877. N°.80. Vrijdag 6 Julij. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. Binnenland. „wy huidige» het goede." Vorochijnl Diugsdag, Donderdag eu Zaturdag uamiddag. IbftBnêaèntipfijs pér V\f£ft5il 1.30. r i fraDeo per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Baretu: MOLENPLEIN N°. 163. Prij der Advertentien: Van 14 regelt 60 Centi, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden ntar plaatsruimte berekend. flülken Uonderdng vertrekt de mail nanr Oost-Indiê. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Pleitrede van een burgerman voor P, II, Bruijn, Edel-achtbare heeren! Deze man, die voor u teregtstaat, heeft een paar ton weggenomen. Hij had vier duizend gulden tractement en leefde, alsof hij twintig duizend gulden inkomen bezat. Hij leefde, alsof hij, die 't werk deed bij de Kanaalmaatschappij, even goed betaald werd, als directeuren en commissarissen, die niets doen, zelfs niet eenmaal toezien en toezigt houden, waarvoor zij betaald worden! In den tijd toen hij weinig geld verdiende, en veel geld wegnam, heeft hij een ridderorde gekregen. Dit staat nu heel gek, en is alleronpleizierigst voor sommige menschen, die dezelfde ridderorde gekregen hebben op eene fatsoenlijke manier, bijv. omdat zij president zijn geweest van eene eerewacht bij eenigen koninklijken intogt, of omdat zij lang bij de schutterij gestaan hebben. Men moest, voortaan geen ridderorden geven aan menschen, die iets te maken hebben met maatschappijen, actiën, aandeelen en beursspeculatiën, want men weet nooit, hoelang deze men schen schoone handen zullen houden. Men moest ook geen tractementen geven, waarvan men niet leven kan. Een directeur van de Kanaalmaatschappij, die dagelijks bidt: «leidt ons niet in de verzoeking,» is een sinistre grappen maker, terwijl hij de brandkast met het geld der Maat schappij, dat van den aannemer en van zijne mede-com missarissen, toevertrouwt aan een slecht bezoldigd ambtenaar. Zoo'n directeur rekent eene dagelijksclie portie «verzoeking» tot den werkkring van den secretaris, even als het houden der notulen Edel-achtbare heeren! Wanneer ge straks uw veroor- deelend vonnis over dezen man uitspreekt, bedenkt dan wel, dat hij gezondigd heeft in Amsterdam.Ik weet niet, of hij aan kunstmanie lijdt; ik geloof zelfs, dat met die bewering zijn verdediger een onmogelijke poging heeft aangewend, om een interessanten krankzinnige te maken van een opligter, hoewel ik niet ontken, dat de lucht in Amsterdam iemand gek maken kan. Maar dat deze man geleefd heeft jaren lang in het verstikkend miasma, dat zekere hoeken van de Beurs uitwasemen, en dat hij daar van ziek is geworden, staat bij mij vast. Moreel ziek, een kwaal, die gepaard kan gaan met bloeijende wangen en krachtig ontwikkelde spieren, en die zich alleen verraadt door onrustige oogen en een enkelen diepen rimpel tusschen de wenkbraauwen. Bij dezen man was het gevoel voor het mijn en dijn, was de eerlijkheid verloren gegaan. Hij is even incom pleet, als iemand zonder arm of zonder oogen; geestelijk even onvolkomen en onvolledig georganiseerd, als een doove ligchamelijk onvolmaakt is. Dat heeft hem het Amsterdamsche miasma gedaan. De beurskoorts, erger dan de rotkoorts en de zwarte pest. Die tasten het leven, deze de eer en de ziel aan. Ziet om u heen, hoevelen zijn er niet, die leven van slecht gewonnen geldZiet, hoe ze geëerd worden, hoe hun aanzien in den schoot valt, hoe naar hunne stem geluisterd wordt, hoe hun rijkdom geëerbiedigd wordt, hoe niemand vraagt naar de bron hunner weelde! Deze man staat voor u teregt. Hij heefi misbruik gemaakt van vertrouwen; hij is een opligter. Het zij zoo; waarom? Omdat hij geld nam, dat hem niet toekwam? Dat straft men in Amsterdam niet. Ooidat hij speculeerde met het geld van anderen? Dat is in zekere kringen regel. Omdat hij aandeelhouders bedroog? Maar aandeelhouders zijn immers de negentiende-eeuwsche opvolgers van lijf eigenen, des gens corvéab'.es et taUlables a merci? Welke Maatschappij bekommert zich nbg om hunne regten en belangen? Geduldige schapen, wordt hun een dividend uitgekeerd; als het noodig is de aandeelen te doen rijzen ter beurze, wordt hun, als de directie of hare bankiers gaarne willen inkoopen, een ongunstig verslag voorgelegd! Neen, daarom niet, maar omdat hij minder voorzigtig is geweest, omdat hij zich heeft laten vangen! De schande en de straf zijn van 't gebrek aan slimheid gevolgen, niet van de daad; neen, niet van de daad. Want indien slechts... maar ik wil niet aangeven, hoe deze be klaagde gerusteüjk en kalm de vruchten had kunnen genieten van zijne handigheid. Gij behoeft slechts de deskundigen te raadplegen, die gij vinden kunt overal, zelfs wel op uwe sociëteit! Er is eene schuld van doen en eene schuld van laten. Aan het lot van dezen man is ook het Openbaar Ministerie schuldig. Door nalatigheid, door wat ons, burgerlieden, dikwerf heeft geschenen onverklaarbare nalatigheid, wat wij in ons burgerlijk onverstand dikwerf hebben genoemd gebrek aan moed. Toen grootere en kleinere firma's ons land beweldadig- den met Amerikaansche spoorwegen, toen Hollandsche namen voor een deel in den buit geleend werden aan Amerikaansche zwendelaars, om de spaarpenningen te lokken door leugenachtige programma's en in 't beste geval half ware mededeelingen, toen verwachtten wij allen, dat de justitie een onderzoek zoude instellenen nu nog, terwijl de lijst der verliezen dagelijks grooter wordt, nu meer en meer blijkt, hoe de weelde van emittemen en hunne hand langers gekocht is met de tranen van bedrogen weezen en weduwen, en alle klassen der maatschappij op contributie zijn gesteld en hebben moeten offeren op het onzuivere altaar der schaamlooze money—making, verbazen wij ons, dat de justitie den tijd niet gekomen acht, om, als zijniet «alles gelijk kan doen,» de kleine dieven, de geringere overtreders van de wet en het regt m rust te laten, ten einde althans een onderzoek in te stellen, dat licht zoude brengen in de vraag, welke dier emissiën gelijk te stellen zijn met opzettelijke opligterij, en welke ons door onver gefelijke ligtzinnigheid alleen hebben uitgeplunderd! Het is waar, deze beklaagde heeft veel geld verteerd, dat hem niet toekomt, en het is billijk, dat hij gestraft worde, zoo als het ook billijk is, dat uwe Rotterdamsche collega's de hand leggen op den koopman, die assuradeuren bedriegt. Maar onbillijk en onregtvaardig is het, en het geweten van het publiek komt er tegen op, wanneer deze kleinere schuldigen gestraft worden, terwijl de daden van hen, die als met den vinger worden aangewezen, de uit gevers van zekere Landgrant— and Railway-compagniën, en andere Amerikaansche zwendel-compagniën, zelfs geen onderzoek uitlokken Wanneer de justitie tegenover deze grootcn niet gezwe gen had, deze kleinen zouden thans niet teregtstaan. Wanneer sommige menschen, die in koffij doen, plotse ling failleeren met een enorm passief; wanneer blijkt dat hunne boeken niet, of althans niet behoorlijk in orde zijn, en er geschiedt dan niets, letterlijk niets; de justitie houdt zich tevreden met de wetenschap, dat er op de eene of andere manier een accoordje van vijftien procent tot stand komt, dan verliest langzamerhand het publiek het bewust zijn, dat, behalve slimheid en handigheid, ook eerlijkheid in den handel regt heeft van medespreken. Dan wordt meer en meer het speculeren met het geld van anderen een hoogst fatsoenlijk bedrijf, dat ingeval van slagen zijn man rijk maakt, en bij nederlagen eindigt met een vriend schappelijk accoordje. Dan wordt liet uitzenden van be- driegelijke programma's, het noteren van kunstmatige beurskoersen, in één woord het exploiteren van het goed- geloovige en eerlijke publiek, een tak van nijverheid, zoo als elke andere, eervol en deftig! Dan wordt het lang zamerhand eene gewone zaak, die ons thans nog verbaast, dat aandeelhouders in hunne déconfiture nog weêr geld beschikbaar stellen aan dezelfde emittenten, die hen in 't vuur hebben gebragt, om de laatste restes uit den brand te redden door een reorganisatieplan, of de een of andere manoeuvre waaraan «weêr wat te verdienen valt.» Edel-achtbare heerenOok door deze rustige rust der justitie, die zich heeft neergelegd bij en tevreden gesteld met de vervolging dier eenvoudige misdrijven, die een minder crediet-misbruikend geslacht omschreef in den Code Pénal, en zelfs geen poging heeft gewaagd om de moderne zwendelarijen te brengen onder de letter der wet, wat toch zoo onmogelijk niet schijnt, heeft de smetstof zich uitgebreid, totdat zij magtig is gewordeil, zoo als wij haar thans zien, slagtoffers makende regts en links, het gevoel van eer verstom pen de, en den handel verlagende tot een prijsrennen, waarin de slimste en de sluwste, den eerlijken man vertrappend, tot belooning een leven van weelde zich opbouwt uit de spaarpenningen van eerlijke lieden! Neen! deze man is schuldig, al is hij minder te veroor- deelen, dan zoovelen, wier rijtuig voor uw huisdeur het publiek laat zien, dat gij hunne bezoeken ontvangt Maar meer dan een schuldige is deze een slagtoffer van de verregaande ligtzinnigheid zijner superieuren en van de verderfelijke werking, die de omgeving, waarin hij leefde, schijnt uit te oefenon op ieder die de lucht inademt, waarin zich de financiers van deze tweede helft onzer eeuw bewegen. In die atraospheer, waarin rijkdom meer geldt dan eer, slimheid meer dan regt, beursgeknoei meer dan handel geldt, waarin geld verdienen een verouderd begrip, geld bij elkaar krijgen de levende daad is! De Hemel helpe hem en ons, en behoede ons voor gelijke verleiding; behoede ons voor den clemoraliserenden invloed van slecht verkregen geld! Maar dat zij, voor wien het pligt is dezen Augiasstal te zuiveren, de hand aan 't werk slaan en zich niet langer trevreden stellen met.de gemakkelijk verkregen bekentenissen van de kleine zondèn, maar den grooten zondaren het zwaard der wet niet mogen sparen. En nu, edel-achtbare heeren! Of gij dezen man tot eenige maanden gevangenisstraf meer of minder veroor deelt, is voor hem en mij volkomen hetzelfde. Zelfs al verwijst gij hem tot het maximum dér cellulaire straf, zal hij nog ruim f 100,000 verkregen hebben voor ieder jaar straf. Uit een financieel oogpunt nog een prachtige specu latie! Maar dat uw vonnis zij een gloeijend brandmerk voor hen allen, die zwendelaars in effecten en in goederen de handelswereld verpesten, is de conclusie van EEN BURGERMAN. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 Julij. De 36ste verjaardag van II. K. H. Prinses Maria, gemalin van Z. D. H. Prins von Wied, wordt heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. De gevallen van oogziekte aan boord van het oplei dingsfregat Evertsen hebben een goedaardig karakter. Tot op heden zijn circa 60 manschappen in 's Rijks hospitaal onder behandeling. Als een bewijs dat 't «schapen-boeren,» bij de ver bazend hooge prijzen van het vee, een zeer winstgevende industrie is, deelen we het feit mede, dat de spoorweg wachter L. alhier een schaap heeft van slechts één jaar oud, dat 2 lammeren heeft gebragt. Die beide lammeren zijn dezer dagen verkocht voor f 34 en de wol van het schaap bragt f 8.50 op. Als onze lezers dit nummer der courant in handen nemen, is de kermis in vollen gang. Aan gelegenheden tot ontspanning is waarlijk geen gebrek. Er is veel, dat men niet moet verzuimen te bezoeken. Niet minder dan drie tooneel gezel schappen beijveren zich, avond aan avond, om het publiek aangenaam bezig te houden. Bij Judels en Bouwmeester vond de beide eerste avonden «De reis door Berlijn in 80 uren,» om de afwisseling van allerlei zotte tafcreelen, grooten bijval, terwijl gisteren avond aan de beminnaars van meer ernstige stukken een avond van ontspanning werd verschaft, 't Gezelschap van Driessens heeft mede gedurende de beide tooneelavonden getoond, dat het alles aanwendt wat mogelijk is om aan eene degelijke keuze van stukken een goede opvoering te paren. We maken onze lezers attent dat do begaafde actrice, mej. Beersmans nog aan dit tooneel is verbonden. Niet minder hulde komt toe aan de directie Prot en Kistemaker. Wie daar de opvoering van «Een misdaad op den bodem der zee» nog niet heeft bijgewoond, haaste zich, heden avond er nog een kijkje te nemen. Alleen reeds het keurige decoratief maakt een bezoek aanbevelenswaardig. De ver schillende directiën kondigen voor de nog volgende speel avonden allen stukken van het beste genre aan. Wij willen hopen, dat de moeite en kosten, aan de opvoeringen ver bonden, door talrijke opkomst mogen beloond worden. Niet het minst belangrijk zijn de voorstellingen onder dii'ectle van den heer Blanus op het Molenplein en van de heeren Blanus en Schuitenvoerder, op het Westplein. De artisten, daar werkzaam, geven blijken van groote vlug heid en bekwaamheid. De muziek- en zanguitvoeringen in de bovenzaal van den heer Caarls vingen eerst gisteren aan, doch lokten al dadelijk door netheid en degelijkheid een groot aantal bezoekers, even als aan de beide andere etablissementen ten deel viel. Van verschillende zijden vernemen wij, dat onder de overige uitspanningen vele zijn, die mede niet onbezocht verdienen te blijven. Inzonderheid voor 't jonge volkje moet een bezoek aan de beide Paardenspellen, en vooral aan het Théatre van den heer Spriet, zeer aan te bevelen zijn. De heer Blanus op het Molenplein geeft morgen (Vrijdag) eene kindervoorstelling. Houdt het schoone weder nog wat aan, dan verwachten wij, dat dit volksfeest onder de «drilkke kermissen» zal kunnen worden gerangschikt. Door de Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij is eer gisteren te Amsterdam o. a. aanbesteed: het veranderen der treksluitboomen langs den Noordholl. Staatsspoorweg tusschen HelderZaandam; minste inschrijvers de heereri Gebr. Moorman, alhier, ad f 2050. Naar men verneemt, zijn bij het departement Van Oorlog in bewerking wetsvoorstellen, strekkende tót gedöël- telijke herziening zoowel van bet Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te land, als van het reglement van krijgs tucht voor het krijgsvolk te land. Velen schijnen te meenen, dat de centen met 1 Julij geen wettig betaalmiddel zouden zijn. Zij kunnen echter

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1