Buitenland. Gemeenteraad van Texel. EIGEN HULP. In de omstreken van Arnhem heeft de hagelslag aan het te veld staande gewas veel schade ioegebragt. De bliksem is tot tweemaal toe in eene boerderij in den Heijenoord ingeslagen en heeft, zonder verdere ongelukken te veroorzaken, eenige verwoestingen aan het dak en binnenshuis aangerigt. Uit Amsterdam meldt men aan de Zutph. Crt. over het bloeijende Rembrandtspark, dat men daar kan ontwaren, welk een voorregt de Amsterdamsche achterbuurt-bewoners liet achten, in 't gezelschap van Flora een uurtje te slijten. Men kan gerust zeggen, dat dit parkje een geheel nieuwen verschijningsvorm van het stadsleven te aanschouwen geeft. De bezoekers bestaan voor het grootste gedeelte uit hen, die hun leven in de naaüwe straatjes en stegen, welke zich in den omtrek van het Rembrandtsplein bevinden, slijten. Eene dergelijke bevolking in haar werkpakje in het paradijsje, want dit park verdient dien naam, bijeen te zien, is voorzeker in ons land iets ongehoords. Des middags, als de zon niet al te fel schijnt, blijft geen plaatsje op de banken onbezet. Oude lieden nemen er hun siësta, naast moeders met ziekelijke, bleeke kinderen op haar schoot, of die van anderen, vergezeld van het levenslustige jonge volkje, dat in haar nabijheid dartelt. Want vooral de spes patriae is er rijk vertegenwoordigd. En het is een lust, die krioelende menigte langs de smalle paden zich te zien bewegen en zeer eerbiedig, het moet gezegd worden, de grenzen haar gesteld in acht nemen. Wat schier onge- loofelijk schijnt, ondanks 't drukke bezoek blijven gras perken en boomen ongeschonden, en hieruit blijkt misschien wel het duidelijkst, hoezeer het publiek dezen schoonen hof op prijs stelt. We vermelden dit feit met ingenomen heid, omdat het tevens bewijst, dat ons volk even goed als het Engelsche zijne openbare uitspanningsplaatsen weet te waardeeren en ze dus waard is. Natuurlijk hebben zeer scherpziende en naauwgezette menschen opgemerkt, dat dit ontspanningsoord ook al weêr meêwerkt om het volk slechter te maken. Zij hebben namelijk ontdekt, dat er een aantal luiaards op die banken zit, en nu en dan onder de schaduw der linden een al te dorstige ziel zijn ï'oes uitslaapt; dat de huismoeders er hun werk vergeten en de dienstmeisjes niet alleen om de geuren en kleuren van rozen en geraniums te genieten, Rembrandts gezelschap zoeken; doch het dagelijksch bestuur is gelukkig blind voor die gevaren. Het heeft nu voorgesteld het Jonas Daniël Meijer-plein op gelijke wijze in een lustwarande te her scheppen. Wordt, wat men niet betwijfelen mag, aan dit plan gevolg gegeven, dan zal dat plekje zich zeker in een niet minder talrijk bezoek mogen verheugen. In de on middellijke nabijheid der Israëlitische wijken gelegen, zal het in een ware behoefte voorzien.' Abrahams kroost beweegt zich gaarne buiten'shuis. In de zoogenaamde «Jodenbuurt» zitten de lieden bij voorkeur aan de deur der tent, zelfs als de dag heet wordt, en wanneer hun nu een bloemhof wordt aangeboden, zullen zij zich niet onbe tuigd laten. Jammer slechts, dat zoovele digtbevolkte wijken der stad geen gelegenheid aanbieden tot het aan leggen van dergelijke plantsoentjes. Doch wij mogen ons er over verheugen, dat de gemeenteraad open oogen toont te bezitten voor de behoeften van den arbeidenden stand en voor den reinigenden invloed van het natuurschoon. Wat het bij een goeden wil op dit gebied nog tot stand zal brengen, is moeijelijk te bepalen; vooral als particu lieren, in de uitbreiding van het Vondelspark, dat inder daad prachtig begint te worden, het zoo schitterend blijven voorgaan. Uit het thans verschenen programma van het onderwijs aan de Rijkslandbouwschool te Wageniugen voor het leerjaar 1877/78 blijkt, dat aan die school 18 leeraren zijn verbonden met twee adsistenten. Men vindt in het programma zeer uitvoerig de vereischten van toelating voor leerlingen in de verschillende klassen omschreven en een overzigt van het afgeloopen schooljaar. Het getal der leerlingen die de landbouwlessen volgden, beliep 39. Het proefstation, officiëel tot nog toe alleen voor zaad- controle geopend, en waaraan zich slechts twee zaadhandelaars hier te lande (de heeren E. van den Bosch te Goes en J. Leuper en Zoon te Haarlem) onderwierpen, ontving 146 vragen van verschillenden aard, wel een bewijs dat door den Nederlandschen landbouwer die inrigting wordt op prijs gesteld. Als een gelukkig verschijnsel wordt teregt aangemerkt, dat de meeste leerlingen zonen zijn van ontwikkelde land bouwers, die hier practisch den landbouw zullen beoefenen. Ook onder hen, die zich voor het volgend schooljaar hebben aangegeven, is dit het geval; en het is wel een bewijs, dat ouders, die door hunne zonen de inrigting meer van nabij hebben leeren kennen, ze hoogschatten, dat juist uit die streken, vanwaar thans leerlingen op de school zijn, zich verscheidenen voor het toelatings-examen van den volgenden cursus hebben aangegeven. Boven Wageningen woedde jl. Zaturdag een hevig onweder, vergezeld van hagel. De tabak is door den hagelslag voor een groot deel vernield, tot groote schade voor dc planters. Engelsche bladen melden dat Ilenri Vieuxtemps aan de,, linkerzijde geheel verlamd en voor de kunst verloren zou zijn. De Belgische Kamer heeft dezer dagen bij motie van orde de uitzetting van Jourde, gewezen minister van finan ciën onder de Parijsche commune, goedgekeurd. Het Amerikaansche blad the Agriculturist, dat sinds 1842 in het licht verschijnt en groot aanzien geniet, deelt mede dat de larven van het onze-lieve-heer's haantje coccinellazeer krachtig en met goed gevolg op de larven van den colorado-kever jagt maken. Prof. Perels, te Weenen, heeft van de tentoonstelling te Philadelphia een werktuig meêgebragt, om in water opgelost Parijzergroen over de akkers te sproeijen. Het is een soort van blikken ransel, dat op den rug wordt gedragen en waaraan een blaasbalg verbonden is. Dc lucht, door dien blaasbalg in den ransel gebragt, maakt dat de vloeistof, die ver van den man af uit een pijp te voorschijn komt, in fijne stof deeltjes zich verspreidt en op de bladen der planten neervalt. Een kilo Parijzergroen wordt bij 62 liter water gevoegd; deze hoeveelheid is voldoende om 220 aren te besproeijen. In den tijd van een uur kunnen door één man 20 aren besproeid worden. Een dergelijk werktuig is in bezit van het landbouwkundig instituut te Halle. Als nieuwe bijdrage tot de Amerikaansche zeden kan het volgende gelden. Een onderwijzeres, die met een der directeuren van een meisjesschool, waaraan zij verbonden was, een woordenwisseling had gehad, kreeg haar ontslag, en de directeur nam daarop zelf de contröle over de school op zich. Den eersten dag wist hij zijn gezag glansrijk te handhaven en deed een meisje voor straf in een hoek staan. Den volgenden dag echter kwamen de meisjes gezamenlijk tegen hem in opstand, bonden hem handen en voeten, wierpen hem op den grond en dienden hem een ouder- wetsch pak slaag toe. Slaven noemt men vaak de dronkaars, slaven zelfs tegen hun wil. Rotterdam leverde er op nieuw een bewijs voor. Wegens aanhoudend drankmisbruik werd een politieagent ontslagen hij had zich niet aan den jenever kunnen ontworstelen, ofschoon zijn eergevoel hem na 't oneervol ontslag, tot zelf moord dreef. Verlengd genot. O! hoort men vaak menigen schoonen mond zeggen: «Ik houd zooveel van bouquetten in huis en in mijn kamer, maar hoe jammer! zij blijven niet lang goed, hoe dikwerf ik ze ook versch water laat geven.» Eilieve, juist dit dikwijls versch water geven is er nadeelig voor; ik onderstel, dat uwe bouquetten noch echte oud-Hollandsche bloemruikers zijn, zamengesteld uit bloemen die op haar eigen stengel prijken en niet op stokjes of rietjes zijn gebonden, zooals vlinders die aan spelden gespietst zijn. Wanneer ge zoodanige lossen, natuurlijken bloemruiker hebt zamengesteld, doe dan in het water der bloemvaas eenige Algen of draad wieren van die slijmige, groene langdradige plantenweefsels die men in slooten, vijvers en stilstaand water in menigte vindt en het genot van uwe ruikers zal van drie dagen tot drie weken verlengd worden. Als ge goudvischjes in glazen kommen of aquariums hebt, voeg ook aan dat water eenige Algen toe en uwe viscbjes, die ge anders zoo spoedig aan uittering verliest, zullen er zich uitmuntend bij bevinden en u een langdurig vermaak en genoegen verschaffen. Benoeming-en, enz. Tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de heer P. van Borssum Waalkes, pred. bij de Herv. gem. te IJsbrechtum c. a. De luit. ter zee 2de kl. K. F. Steinmetz, die der 1ste kl. L. Backer Overbeek, de off. van adm. 3de kl. J. P. van Goethem, J. J. van Dieraen en W. A. Ie Putte, zoomede de scheepsklerk S. Hummelinck, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, en de luit. ter zee 2de kl. H. van Assendelft de Coningh, laatst behoord hebbende tot de rol vau het schroefstoomschip Aruba te Paramaribo, en van daar teruggekeerd, eerstgenoemde met den 26sten en de overigen met 28 Junij jl., zijn met die data op non-activiteit gesteld. Engeland. De heeren dr. Jorissen, Paul Kruger en Bock, de gede legeerden door den ex-president Burgers afgezonden om te protesteren tegen de inlijving van de Transvaal-republiek bij Engeland, hebben jl. Donderdag te Londen een onderhoud gehad met lord Carnarvon en hem, met hunne geloofs brieven, afschrift van het door hen medegebragte protest overhandigd. Dr. Jorissen was de woordvoerder; hij las een zeer kort opstel voor, houdende uiteenzetting van het doel hunner zending, en verzocht dat het hun gemakkelijk moge gemaakt worden de verlangens en gevoelens van de bevolking der Transvaal uit te drukken. Lord Carnarvon antwoordde, dat Hr. Ms. regering zich in de onmogelijkheid bevond om terug te komen van de acte waarbij Theophile Shepstone de Transvaal tot Britsch grondgebied verklaard heeft. Hij gaf aan de gedelegeerden de verzekering van zijne levendige belangstelling in de welvaart van het gewest en van zijne sympathie voor de gevoelens en wettige begeerten der Hollandsche bevolking, beloofde naauwkeurig te zullen onderzoeken al de vertoogen welke zij mogten indienen betreffende onderwerpen van binnenlandsch bestuur, en verklaarde zich bereid hen binnen kort te ontvangen om zich met hen hierover te onderhouden. De oud-President Grant is van Groot-Brittannië naar het vasteland vertrokken. Te Dacca (Britsch-Indië) is eene dame, mrs. Mono- mohini Wheeler, tot inspectrice der scholen benoemd. Duitschlaid. De Reichsanzeiger maakt een keizerlijk besluit openbaar, waarbij de uitvoer van paarden over alle grenzen van het Rijk tot nader order verboden wordt en de Rijkskanselarij wordt gemagtigd, vrijstellingen van het verbod toe te staan en de noodige maatregelen van contröle te bepalen. De Duitsche bladen maken melding van een hoogst zeldzamen, ja welligt nog nimmer beleefden gedenkdag. Te Buer namelijk vierde de geestelijke Lappe zijn zeven tig-jarig priester-jubileum. Hij was 56 jaar pastoor te Buer, is thans 98 jaar oud en heeft op den feestdag nog de mis gedaan. Vergadering van Maandag 9 Julij 1877. Afwezig de heer P. Langeveld. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goed gekeurd. De Voorzitter berigt, dat hij informatiën heeft ingewonnen om trent de sollicitanten naar dc betrekking van vroedvrouw aan den Burg; dat mej. de wed. Haverbulle heeft berigt gezonden zelve over te komen, doch tot heden daartoe door omstandigheden is verhinderd, en dat alzoo nog geene voordragt tot benoeming kan worden aangeboden. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige ingekomen prov. bladen en circulaires, welke ua mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Er wordt voorlezing gedaan van het proce9-verbaal van opname van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, over het 2de kwartaal 1877. Aangenomen voor kennisgeving. 3. De Voorzitter berigt, dat het besluit der geldleening ad f 23,000 goedgekeurd van HH. Gedep. Staten is terug ontvangen. Aangenomen voor kennisgeving. 4. De Voorzitter stelt aan dc orde de vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag, dat tengevolge der reclame van de wed. G. List is verdaagd. Na mededeeling der beslissing van HH. Gedep. Staten wordt het kohier gewijzigd en vastgesteld. 5. De Voorzitter berigt, dat, alvorens een besluit wordt genomen tot verkoop van eenigen gemeentegrond aan den Hoorn, ingevolge art. 230 der gemeentewet een besluit dient genomen te worden tot onttrekking van dezen grond aan de publieke dienst. Het con cept-besluit wordt ter tafel gebragt en goedgekeurd. 6. Er wordt aangeboden bet besluit tot verkoop van eenigen gemeeutegrond, liggende nabij den Hoorn, aan verschillende per sonen, welk besluit na geheele mededeeling wordt goedgekeurd. 7. Er wordt gelezen een rekwest van den heer C. Boldingh, het verzoek inhoudende om benoemd te worden tot makelaar. De Voorzitter zegt, dat door den heer J. H. Moojen in de vorige vergadering dergelijk verzoek is gedaun en alstoen is aangehouden tot deze vergadering. Hij stelt nlsnu namens B. en W. voor, beide heeren tot makelaar te benoemen. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. 8. Er wordt gelezen eer.e missive van de heeren C. Reij en J. Tijs Zijm, daarbij te kennen gevende, dat zij voor de op hen uil- gebragte benoeming tot leden der Plaatselijke Schoolcommissie bedanken. Aangenomen voor kennisgeving. 9. Er wordt aan de orde gesteld de benoeming vau twee leden voor de Plaatselijke Schoolcommissie; daartoe worden aanbevolen de heeren D. Jsz. Bakker en C. Rab, die beiden met algemeene stemmen worden benoemd. 10. De Voorzitter deelt aan den Raad mede, dat, ter voorzie ning in de dagelijksche uitgaven, door den gemeente-ontvanger te doen, een besluit dient genomen te worden voor eene tijdelijke geldleening. Het concept-besluit wordt ter tafel gebragt en na voorlezing goedgekeurd. Niets meer tc behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. INGEZONDEN. In No. 64 van 30 Mei 11. van dit blad plaatste ondergetee- keude nameus eenige mede-ambteuareu een ingezonden stukje, waarin de wensch werd geuit, dat een of ander ambtenaar in dit blad eene oproeping zou plaatsen tot eene zamenkomst van belang stellenden, ten einde in die zamenkomst de oprigting van een district „Eigen Hulp" te bespreken. Niemand heeft aan ons verzoek voldaan. Daarom doen wyzelven nu, wat we liever anderen hadden zien ondernemen; iutusschen vertrouwen we, iu onze pogingen gesteund te zullen worden. Van eenige invloedrijke heeren mogten we reeds de verzekering hunner hooggewaardeerde medewerking ontvangen, en dit maakt onzen arbeid ligter. Volgens opgave vnn den 16 Junij hadden ruim 100 personen, te HelderNieuwediep woon achtig, zich aangemeld als deelnemers; wie zulks gedaan heeft uit overtuiging, zal zeker deze oproeping met ingenomenheid lezen, en daarvan door opkomst blijk geven. Tot eene zamenkomst op Zondag a. s. 15 Julij, des namiddagt 2 uur, heeft de heer Polak zijn lokaal Musis Sacrum welwillend beschikbaar gesteld. Genoemden heer wordt daarvoor bij dezen openlijk onze dank gebragt. Dag eu uur zijn naar onze bescheiden meeniDg zóó gekozen, dat de meeste ambtenaren deze zamenkomst zullen kunnen bijwonen. Welnu, mede-ambtenaren: officieren, godsdienstleeraars, onder wijzers, ambtenaren der belastingen, posterijen, spoorwegen, der telegraphie, van het loodswezen, enz. enz. komt op ter boven aan geduide vergadering. Laten we daar zamenspreken over de moge lijkheid der oprigting van een district „Eigen Hulp." Gij, die verbetering verlangt op stoffelijk gebied, 't is uw eigen belang, dat daar zal worden besproken. Gij, die deze verbetering niet behoeft, 't is het belang uwer mede-ambtenaren, uwer medewerkers, dat daar ter tafel zal komen. Dat dus niemand wegblijve; dat elk verschijne, om door zijne voorlichting zaken, die voorlichting behoeven, in een helder licht te stellen. Laat deze eerste zamenkomst het begin zijn van broederlijke zamenwerking tot verbetering van veler toestandlaat ook de Vereeniging van ambtenaren te HelderNieuwediep en omstreken door vereeniging van krachten zegenrijk terugwerken op zijne leden. Moge onze hoop op eene flinke opkomst niet teleurgesteld worden. Wieringerwaard. Namens eenige mede-ambtenaren J. M. KEEN. Het woord ambtenaar moet (zie Verslag der lste algemeene vergadering van E. H., te 's Hage op 30 Junij 11. gehouden) in den ruimsten zin worden genomen. Het bedoelt behalve hen, die van een vast tractement moeten leven, allen, die in belooning van geestelijken arbeid geheel of gedeeltelijk hun middel van be staan vinden. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENM. D. Hordijk, geb. Hordijk, Z. B. Velleman, geb. Snoek, D. T. Dingler, geb. Bontes, Z. A. H. van der Made, geb. Buijs, Z. S. J. de Ruiter, geb. Peters, D. M. M. Keiler, geb. Mac Pee, D. G. Bruniug, geb. Esbach, Z. A. S. Meur, geb. Muller, Z. OVERLEDENE. M. Koenen, 4 maanden. P. C. Kuiper, 3 maanden. E. Bommel, 1 dag. Weêrkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). '3 Uren. Windrigtiug en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 8 12 w. 6k. 765.57 f 5.0 14.2 - 3.8 0.72jweingolv 9 12 wzw. 10„ 766.79 f 6.2 14.7 - 8.3 0.82 Golvend 10 8 wtz. 5„ 765.34 t 4.8 15.9 - 0.5 0.86 wéingolv 10 12 zwtw. 5 765.87 f 5.4 17.6 - 0.5 0.83 H Weêrsgesteldheid: 8Julij 12 u. Ligtbewolkt, winderig, mooi. 9Julij 12 u. Bewolkt, winderig, buijig. lOJulij 8u. Digtbewolkt, winderig, mooi. lOJulij 12 u. Idem.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2