gekomen, zich met hare zuigeling, een aanvallig meisje, te slapen gelegd en het arme wicht doodgedrukt had. In den morgenstond schudde eene buurvrouw de moeder wakker en vond het kind levenloos aan hare zijde. Een schrijver bij de rekenkamer ten raadhuize te Amsterdam is in hechtenis genomen wegens diefstal van circa f 2000 aan coupons van de aandeelen der premie- leening van 1874, die niet ter uitgifte bestemd waren. Dat meer coupons waren betaald dan noodig was, bleek onge veer drie weken geleden bij het opmaken der gemeente- rekening, maar het bleef toen nog duister, of de vermeer dering van het bedrag aan valschheid, of aan diefstal was te wijten. Thans is daaromtrent zekerheid verkregen. Jl. Maandag avond is te Amsterdam een knaapje van ongeveer acht jaar in de Spuistraat door den tram wagen overreden. Beide beenen werden hem letterlijk verbrijzeld. Onder den naam «diepzinnige beschouwingen van den school-inspecteur Slimmert over den colorado-kever» ontleent de Tijd aan het Schwarze Blatt het volgende stukje: «Ziet, lieve kinderen, de colorado-kever is een zeer gevaarlijk dier en moet daarom met wortel en tak uitgeroeid worden; maar veel gevaarlijker en uitroeijings- waardiger zijn de rijksvijanden. De rijksvijand is öf rood óf zwart; de colorado-kever is rood en zwart tegelijk, alzoo de geïncarneerde verbinding van de roode en de zwarte Internationale. De colorado-kever stelt zich tevreden met den aardappel, maar de rijksvijand knaagt aan het merg van den Duitschcn eik. De eolorado-kever is ultra marijn en de zwarte rijksvijand is ultramontaan. De roode rijks vijand wil onze huizen met petroleum verbranden, maar de colorado-kever wordt zelf met petroleum verhrand, en zóó moge het ook allen rijksvijanden gaan! Neemt dit goed ter harte, kinderen, en gij ook, meester! Goeden morgen! Door de directie der Rijnspoorweg-maatschappij is aan de inzenders van klagten over vertraagde aankomst der treinen bij gelegenheid der begrafenis van H. M. de Koningin te kennen gegeven, dat de oorzaak der late aan komst niet aan haar geweten kon worden en zij zich dus niet verpligt acht tot teruggave der vracht en tot ver goeding van schade. Omtrent den toestand van de te veld staande gewassen zijn de boeren in het Gooi over het algemeen zeer tevreden. De hooioogst valt bijzonder meê: vooral in de lage polders staat het gras overvloedig. Aardappelen beloven veelde weinige vroege soorten, die nu gedolven worden, geven een middelmatigen oogst; de kwaliteit is evenwel uitmun tend. Rogge staat zeer goed; boekweit minder, dewijl dit gewas te larig droogte en schraal weer heeft gehad. De peren-, maar vooral de appelboomen hebben veel van de rupsen te lijden gehad; de opbrengst daarvan zal ook zeer gering zijn. Jl. Dingsdag avond ten 7 ure werd te Haarlem in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente de aangekon digde openbare vergadering van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank gehouden. De vergade ring werd door den voorzitter van het hoofdbestuur, jhr. J. L. de Jonge, met eene korte toespraak geopend, waarna hij het woord gaf aan prof. J. P. T. van der Lith, van Utrecht, die op zich genomen had om de plaats te vervullen van den heer P. Hofstede de Groot, van Gro ningen, die door familie-omstandigheden verhinderd was als spreker op te treden. De heer van der Lith sprak eerst een woord over het belang van de afschaffingszaak in het algemeen en daarna over de beteekenis van deze vergadering in het bijzonder, de eerste, die gehouden werd na de herziening van het reglement. Die reglements-ver- andering was ook het onderwerp yan den tweeden spreker, den heer J. Hillen, van 's Hage, wiens doel het vooral was aan te toonen, dat de herziening van het reglement geene verandering heeft gebragt in het hoofdbeginsel van de Vereeniging: niet drinken en niet schenken. Dat be ginsel werd door hem op krachtige wijze verdedigd en de bekende argumenten voor de zaak der afschaffing in onder houdenden en indrukmakenden vorm voorgedragen. Tevens deed hij uitkomen, dat door de verandering in het regle ment het oude vooroordeel, als ware de Vereeniging vooral een genootschap tot genezing van dronkaards, op den achtergrond zou geraken. Als derde spreker trad op dr. J. van de Moer, van Amsterdam, die wees op het verband tusschen het gebruik van sterken drank en misdrijf. Plij citeerde allerlei tref fende getuigenissen van verschillende leden van regtbanken, auditeurs-militair en bewaarders van gevangenissen. Spr. eindigde zijne belangrijke en boeijende mededeelingen met het aanhalen van eenige zinsneden uit Laurillard's bekend geschrift: «Uit de cel.» In een ernstig slotwoord legde ds. J. G. van Walscm, van Wateringen, getuigenis af van zijn geloof aan het goede en heilige der afschaffingszaak. Het publiek was niet zeer talrijk, de concurrentie van het schoone weder en die van het afscheidsconcert van het concert-gezelschap onder directie van Pflaging waren blijkbaar velen te mag- tïg geweest. Gisteren werd de huishoudelijke vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaardigden gehouden, onder voor zitterschap van jhr. J. L. de Jonge. Er werd besloten het hoofdbestuur uit te noodigen, zich met andere corpo- «ratiën en autoriteiten in betrekking te stellen, ten einde te IJmuiden eene geschikte gelegenheid tot herberging en verpoozing voor den zeeman te openen, waar geen sterke drank zal verkocht worden. Het hoofdbestuur ver klaarde die taak te aanvaarden. Verder werd^ besloten aan de regering te verzoeken om, afgescheiden van eene herziening der patentwet, aan de Staten-Generaal voor te stelleneene bijzondere belasting in te voeren op drank verkoop, zoo in het groot als in het klein; het aantal drankwinkels (slijterijen, tapperijen en wat dies meer zij) te beperken tot een matig cijfer, in verhouding tot de bevolking; vereenigde uitoefening van tapperij met andere winkelnering te verbieden, overigens de vergunning tot vestiging van drankwinkels op le dragen aan de gemeente besturen; die vergunningen alleen verkrijgbaar voor man nelijke ingezetenen, in het volle genot hunner burgerlijke regten, te onderwerpen aan een regt van f 25 tot f 500, in halfjaarlijksche termijnen vooruit te betalen en onher roepelijk te verklaren in geval van herhaalde overtreding binnen 12 maanden van plaatselijke of rijkswetten op het stuk der tapperijen. Nog werden aangenomen deze voorstellen van het hoofd bestuur a. Der regering te verzoeken om uit het ontwerp van Strafwetboek bij afzonderlijk wetsvoorstel aan de goedkeuring der Staten-Generaal en de bekrachtiging des Konings te onderwerpen en binnen den kortst mogelijken termijn in werking te brengen al die bepalingen, welke ten doel hebben openbare dronkenschap en drankverkoop te beteugelen, als zijnde eene voorziening van zeer urgenten aard. b. Den minister van Justitie het meermalen, doch tot dusver vruchteloos kenbaar gemaakt verlangen in herinnering te brengen, om de geregtelijke statistiek te vermeerderen met al zulke opgaven als dienen kunnen om den invloed van drankgebruik en dronkenschap op de bemoeijenissen der justitie, zoo in burgerlijke als in strafzaken, zoo duidelijk mogelijk te doen uitkomen. Vervolgens werd aangenomen het voorstel om den minister van Binnenl. Zaken te verzoeken in de sterfte- tafels, die als bijlage van de Nederl. Staatscourant het licht zien, de sterfgevallen, door sterken drank veroorzaakt, afzonderlijk te doen vermelden, evenals zulks geschiedt in de provinciale opgaven van Groningen. Verworpen werd het voorstel-Rotterdam om behalve den gewonen almanak ook een scheurkalender voor 1878 uit te geven. Op voorstel der afdeeling Brielle werd besloten den minister van Oorlog te verzoeken den verkoop van sterken drank in cantines te verbieden. De beslissing over een voorstel der afdeeling Utrecht om den minister van Financiën te verzoeken, geen brieven gaarders enz. aan te stellen, die tegelijk tapper zijn of een kroeg houden, werd aan de prudentie van het hoofdbestuur overgelaten. Eindelijk kwam nog in behandeling een voorstel van Rotterdam om eene bijzondere strafwettelijke bepaling te vragen: 1. om tappers enz. verantwoordelijk te stellen voor de schade, door personen veroorzaakt, die hunne tapperij in beschonkenheid hebben verlaten; en 2. tegen de tappers, die bewezen worden aan reeds beschonkenen nog weder sterken drank te hebben verstrekt. De Provinciale Staten van Zuidholland hebben gis teren al hunne werkzaamheden afgedaan en de beide begrootingen aangenomen. Het rapport der commissie om trent de missive van Gedep. Staten nopens de verbetering van het vaarwater tusschen de groote Zuidhollandsche rivieren en stroomen en het IJ of Noordzeekanaal heeft aanleiding gegeven tot eene discussie, waarbij aan Gedep. Staten van verschillende zijden dank en hulde werd gebragt voor hun ijver in deze betoond. De conclusie der com missie, aan wier werkzaamheid mede dank werd gebragt, gelijkluidend met die van de Prov. Staten van Noord holland, is bij acclamatie aangenomen, nadat bij amende ment van den heer Buijs, om in No. 1 der conclusie, waar gezegd wordt: dat, als de regering blijft weigeren tot uit voering van het werk over te gaan, dat werk, behoudens aanzienlijken geldelijken steun van het Rijk, zelf te onder nemen, in te lasschen, «in de eerste plaats van het Rijk,» en zulks om anderen steun, zoo noodig, niet per se uit te sluiten. De vergadering is daarna in naam des Konings gesloten. De Keizer en Keizerin van Brazilië zullen, te 's Hage vertoevende, ook eenige merkwaardige steden der provincie bezoeken. Thans brengen HH. MM. een bezoek aan Ierland. Aan het te 's Hage gehouden examen van post ambtenaren in de telegraafdienst hebben 21 kandidaten deelgenomen. Hiervan zijn geslaagd 5. Weder zullen een logementhoudster en twee loge menthouders voor de arrondissements-regtbank te 's Hage vervolgd worden, wegens gelijke vergrijpen als waarvoor de Wed. 't Hoen aldaar onlangs teregt stond. Wat met een draaimolen wordt verdiend kan blijken uit het feit, dat voor 10 dagen staan met een caroussel te Utrecht aan den daarop regthebbende f 400 is geboden. De groote nationale wedstrijd voor schutter-, burger en militaire harmonie- en fanfare muziekkorpsen, in 't Park Tivoli te Utrecht te houden, is thans bepaald op 6, 7 en 8 Sept. Er zijn prijzen uitgeloofd van f 200 tot f 500 en medailles. In den polder «van der Eigen,» nabij 's Bosch, worden op vele plaatsen enkele grassoorten, vooral de zoogenaamde Hanepoot, door ontelbare rupsen totaal ver nield. Vooral moet het erg zijn in het zoogenaamde Harensche veld. Op een stuk land van den landbouwer v. d. K. te Dalfsen, ter grootte van 1| hectare, is ruim 25000 kilogr. hooi gewonnen, hetwelk een waarde van f 500 ver tegenwoordigt, voor welken prijs vroeger het halve land gekocht is. Een tweede geval van overlijden na het onmatig :bruik van. karnemelk is te Noordwolde voorgekomen. ;n grasmaaijer is aan die onmatigheid bezweken. Voor het herstellen der stormschade aan de werken der nieuwe Statenzijl, in Groningen, was de laagste inschrijving die van den heer J. J. Bekker, te Lent, voor f 364,500. In een Gallicisch dorp gaf onlangs een reizende «panorama»-man voorstellingen. Hij had een kind bij zich, dat door een echtpaar herkend werd als hun kind, dat eenige jaren te voren bij een brand was gestolen. Groote opgewondenheid ontstond in het dorp, maar de «panorama» - man beweerde, dat het kind tot eene andere familie uit een nabijgelegen dorp behoorde. De zaak was moeijelijk uit te maken. Daarom bragt men het kind eerst in de nabijheid der vrouw, die volgens den kermisreiziger niet de moeder was. De vrouw kuste het kind en was diep bewogen, maar het kind toonde hoegenaamd geene aan trekkelijkheid tot de moeder. Toen bragt men het bij de vrouw, die als de regte moeder werd aangewezen en het kind vloog onder den uitroep «mama» in hare armen. Treffende gelijkenis schijnt tot de vergissing te hebben geleid. Gerstiicker schrijft uit Greifswald aan de Köln. Zeit. dat hij het afbranden der door den Colorado-kever aan getaste aardappelvelden te Mülheim reeds dadelijk voor geen afdoenden maatregel hield, omdat de grond naauwelijks enkele duimen onder de oppervlakte eenigszins verwarmd werd. Hij wist dan ook een nader onderzoek uit te lokken, doch de eerste proeven om in den omgeploegden grond nog larven van den kever te vinden, leverden geen resultaat op. Toen echter werden twaalf arbeiders aan het werk gesteld om met de spa den bodem te onderzoeken en binnen enkele uren werden, ongeveer vier duim diep, op de plek waar vroeger de larven zich vertoond hadden, nog ruim zestig levende larven en poppen gevonden. Men hoopt daardoor nu voorloopig elk gevaar afgewend te hebben. De Stolwerksche chocolade-fabriek te Keulen, welke naauwkeurig nagebootste Colorado-kevers in de verschillende tijdperken van hun ontwikkeling in den handel bragt, heeft daarmede zooveel succes dat zij nacht en dag werk heeft om aan alle orders te voldoen. De plaatselijke besturen bestellen ze voor de scholen en uit Engeland vooral verlangt men ze bij tienduizendtallen zoo spoedig mogelijk te ontvangen. Ook in de nabijheid van Vlotho, in Westfalen, heeft men op een aardappelveld Colorado-kevers ontdekt. Rondom het stuk land heeft men, even als te Mülheim, onmiddel lijk diepe greppels gegraven, vervolgens het veld met zaagsel en run bestrooid, dit met petroleum begoten en daarna alles in brand gestoken. Provitieinle Staten van fVoordhollniid. Zitting van Dingsdag 10 Julij. In deze vergadering is besloten, de jaarwedden van Gedeputeerde Staten voor te stellen op een bedrag van f 3000. De begrooting van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1878 en de provinciale begrooting, mede voor 1878, zijn vastgesteld. Aan het Anisterdarasch Genootschap ter bevordering der koepok inenting voor minvermogenden is ten behoeve van het parc- vaccinogène op nieuw een subsidie van f 500 voor drie jaren verleend. Het voorstel betreffende het bouwen van twee aaneen verheelde woningen, ten behoeve van den 2den en 3den geneesheer van het gesticht Meerenbcrg, is aangenomen. De suppletoirc begrooting van het gesticht Meerenberg voor 1877 en de begrooting van dat gesticht voor 1878 zijn aangenomen. Voor de droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Legmeer- plassen is een subsidie verleend van f 15,000, voor de verbetering van den weg tusschen Hilversum en 's Graveland van f 1500 en voor de bewaar- en haudwerkschool te Terschelling voor drie jaar een subsidie van f 125 's jaars. Gunstig is geadviseerd op de aanvrage om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ten behoeve van de gemeenten Petten, Graft en Rausdorp, en ongunstig op zoodanige aanvrage ten behoeve van de gemeente St. Pancras. Met betrekking tot de zaak der verbetering van den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam is besloten 1. dat spoedige verbetering van het vaarwater tusschen Amsterdam en Rotterdam, ten behoeve der binnenlandsche scheepvaart, dringend noodzakelijk is, en hoewel die hoofdzakelijk van algemeen rijks belang zij, evenwel ook de belangen der provinciën Zuidholland en Noordholland er in die mate bij zijn betrokken, dat het op den weg ligt van de besturen dier provinciën om, wanneer de regering blijft weigeren tot de uitvoering van het werk over te gaan, dat werkbehoudens aanzienlijken geldelijken steun van het rijk, zoowel wat de verbetering als het verder onderhoud betreft zeiven te ondernemen, voor zooveel de bedoelde waterweg niet behoort tot de rivieren, die reeds op dit oogeublik in beheer en in onderhoud zijn bij het rijk; 2. Aan heeren Gedeputeerde Staten op te dragen om, van dit beginsel uitgaande, gezamenlijk met hunne ambtgenooten in de andere provincie, de aangevangen onderhandelingen de met regering voort te zetten, verder alles te doen wat noodig is om de tot stand koming van het werk te bevorderen en den Prov. Staten te ge lijker tijd van den uitslag hunner bemoeijelijkheden verslag te doen onder bijvoeging van zoodanige voorstellen als zij zullen meenen te behooren. 3. Dat de Provinciale Staten van Noordholland hunnen dank betuigen aan de collegiën' van Gedep. Staten van Noordholland en van Zuidholland beiden, voor hetgeen in deze zaak door hen is verrigt, met de uitnoodiging, op den ingeslagen weg voort te gaan en met den wcnsch, dat het beoogde doel spoedig zal zijn verkregen; 4. een afschrift dezer besluiten toe te zenden aan de Schippers vereniging //Schuttevaêr." De ontwerp-reglementen van bestuur van den "Binnen- en Buiten-Uiterdijk, den Grooten IJpolder, de Watergraafsmeer, den Gein- en Gaasperpolder, den Bloemedalerpolder, den Binnendijkschen, Overheenschen en Bergerpolder en de banne Oosterblokker zijn vastgesteld. De voorstellen tot wijziging van de reglementen van bestuur de Broekermeer, den Nederlandspolder, den polder de Nes, de polderdistricten Geesmerambacht, de Baarsdorpenmeer in den polder zijn aangenomen. Met voorstel tot wijziging van het reglement van bestuur van den Houtrakpolder is gerenvoyeerd aan Ged. Stalen, evenals het adres om wijziging van het reglement op de jagt en visscherij. Bij tweede vrije stemming is in de plaats van jhr. C. Hartsen tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gekozen jhr. rar. A. V. Teding van Berkhout met 38 stemmen; op jhr. C. Hartsen waren uitgebragt 29 stemmen, terwijl een briefje in blanco was. Dr. E. C. Büchner werd bij eerste stemming herkozen met 52 stemmen; op jhr. C. Hartsen waren 9 stemmen, op den heer Insinger 2 stemmen uitgebragt; er waren 5 blanco billetten in de bus.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2