B u i te n I a n d. van den offic.vangez. der marinede Graaf ehinine verzochten, die in opgesloten toestand kregen en gebruikten, doch onmiddellijk ziek werden. Voordat de offic. van gezondh. der marine Steensma er bijkwam, waren reeds drie soldaten en twee koelies overleden. De vier overigen werden door hem met tegengift gered. De flesch, waaruit de medicijnen waren toegediend, was van de «Merapi»Zij is onmiddellijk ten overstaan eener commissie van officieren verzegeld en met het rapport der lijkopening naar Kotta-Radja aan den plaatselijken chef van de geneeskundige dienst opgezonden. Een rijke gierigaard ging eens blootsvoets, zonder lantaarn over straat, 't Was pikduister, maar 't was goedkoop. Terwijl hij uitrekende, hoeveel hij jaarlijks kon besparen, als het eens mode was blootsvoets te gaan, stootte hij zich tegen een scherpen steen den nagel van den grooten teen af. Hij hinkte naar huis, vertelde zijne vrouw zijn ongeluk en voegde er bij: «Goddank! dat ik mijn schoen niet aan had, want wat zou daar een gat in gekomen zijn.» Berig'ten uit Atsj in. Een van den gouverneur-generaal - van Nederl.-Indië bij het departement van Koloniën ontvangen telegram, dd. 14 dezer, bevat het berigt, dat op aanstoking van den ex—Radja van Simpang-Olim onze post in dat landschap is aangevallen en dat daarom onze troepen zijn opgerukt naar de plaats, waar die ex-Radja zich ophield. Zijne versterking is na een kort gevecht genomen; 13 vuur monden en veel wapenen en ammunitie werden buitge maakt; de ex-Radja vlugtte. Aan onze zijde werden 1 officier en 5 minderen gewond. De gezondheidstoestand in Groot-Atsjin wordt in het telegram gunstig genoemd. Aldaar is in de vorige maand de generaal-majoor Diemont op zijn verzoek, wegens ziekte, tijdelijk als bevel hebber vervangen door den kolonel van der Heijden. Uitslag1 der verkiezing van leden voor den Gemeenteraad. De uitslag der op jl. Dingsdug alhier gehouden verkiezing is geweest als volgt: Er werden uitgebragt: wit stembriefje 268, rood en groen stembriefje ieder 266 stemmen; volstrekte meerder heid respectivelijk 135, 134 en 134. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt 684. Wit stembriefje. Herkozen de lieeren: W. J. Maalsteed met 179, P. A. C. Hugenholtz met. 17S, C'. Giltjes en L. Jelgersma ieder met 176 stemmen. Verder verkregen stemmen de heeren: H. Janzen Ez. 119, C. J. van Spall 78, A. J. van Kelckhoven 69 en M. J. Manheim 49, tusschen welke vier heeren eene herstem ming moet plaats hebben. Xog werden stemmen uitgebragt op de heeren: R. II. E. Route 44, J. W. Hattinga Raven 37, A. Vos Rz. 35, J. C. Maun en E. Snel ieder 31, C. A. Reukenkamp 29, K. G. van Vliet 24, J. T. Tinkelcnberg 21, 1\ J. Duinker 19, B. L. Vries 15, L. F. over de Linden 12, mr. 1). P. H. Aberson 10, dr. 1'. Rakker 10, L. A. Lanrey 9, I,. Klein, 1'. J. Heijuing, J. Goedkoop en A. Klein ieder 8, M. L. van Gelder en G. J. van Rruggen ieder 7, en een aantal personen een minder getal stemmen. Rood stembriefje. Stemmen werden* uitgebragt op de heeren J. W. Hattinga Raven 120, P. J. Duinker 104, H. Janzen Ez. 61 11. H. F, Rontc 43, tusschen welke vier heeren eene herstemming moet plaats hebbenverder werden stemmen uitgebragt op de heeren M. J. Maulieim 26, dr. P. Rakker 20, A. Vos Rz. en L. F. over de Linden ieder 19, J. T. Tinkelenberg 16, C. A. Reukenkamp 14, F. Snel 11, C. J. van Spall 9, mr. D. P. H. Aberson 8, en op nog eenige andere heeren een minder aantal stemmen. Groen stembriefje. Stemmen verkregen de heeren: J. T. Tinkelenberg 114, H. Janzen Ez. 53, tusschen welke heeren alzoo eene herstemming moet plaats hebben; verder de heeren: M. J. Manheim 19, L. F. over de Linden 18. A. Vos Rz. 17, J. W. Hattinga Raven 11, en nog eenige andere heeren een minder aan tal stemmen. het eiland zien inschepen, op ruime booten en in schuitjes, die allen geroeid werden, vlug en sierlijk, alsof zij zeilden in den wiud. Kozakken, op verkenning uitgezonden, kwamen terug, meldende, dat er aan den wal, op de kleine rotsen, die den Donau over welven en waarlangs de groote weg van Rustschuk loopt, vrij aanzienlijke versterkingen moesten liggen. Roveudien waren er ongeveer een duizend Turken te Sistowa gesignaleerd, maar geen enkele hinderpaal was er, geen enkele batterij, niets wat den door- togt ernstig zoude belemmeren. De Russische troepen, die zich het eerst hadden iugescheept., behoorden tot het 53ste en 51ste regi ment der veertiende afdeeling. Generaal Dragomiroff, een man van omstreeks 40 jaren, met een krijgshaftig voorkomen, kommandeerde den overtogt. Ilij had zich op het eiland gevestigd en gaf het bevel tot inscheping van iedere compagnie. In den nanacht had het «en weinig geregend; men rekende dus op de schemering, maar vergeefs, want de zon ging prachtig op, als om de Turken te waarschuwen. De schild wachten, aan de andere zijde geplaatst op den weg naar Rustschuk, gaven het sein. Hunne geweerschoten lokten dadelijk acht stukken geschut uit, elk door zes ruiters gevoerd. Verscheidenen, door vijf of zes kogels getroffen, vielen achterover; wel vijftig Russen ver dronken en een vlot met twee stukken geschut, acht paarden en zes man werd door de wateren van den Donau geheel verzwolgen. Maar deze verschrikkende feiten maakten op de andere Russen niet den minsten indruk. In weerwil van dien hagel bommen en kogels, voeren de schuitjes steeds voort; men wist, dat de Turken niet talrijk waren en geene middelen hadden, sterk genoeg, om den Russen het aan wal gaan te verhinderen. De Russische soldaten kwamen werkelijk aan den oever.... Nu klommen zij op de kleine rotsen, zoo voorzigtig mogelijk. De weerstand" der Turken had niets te betcckenenvan mijn observa torium zag ik hen duidelijk vlugten in de rigting der bergen, vervolgd door de Russen, lot zij zich verspreidden als tirailleurs, terwijl overal in de wijngaarden en de bosschen witte rookwolkjes van het musketvuur getuigden. Hoe lang dit duren zou was onverschillig; de groote zaak was beslist: de togt over den Donau was gelukt! De chef van den staf gaf den troepen, die aanhoudend gedurende den nacht waren toegestroomd, bevel, om zich gereed te maken den anderen kant over te trekken. l)e kozakken zadelden hunne paarden; de voetknechten gespten hunne randsels digt; de officieren drukten elkander vrolijk de hand; door alle rangen liep de tijding: //Wij gaan naar Tsarigrad!" En waarlijk, het zwaarste is achter den rug, en de onbeduidende weerstand der Turken, aan de andere zijde van den Donau, doet hopen, dat zij in den Ralkan zich ook niet krachtig zullen weren. De weg naar Adrianopel is vrij; en deze weg voert ook in het hart der Ottoraaansche monarchie." Te Texel zijn voor dc periodieke aftreding van 4 leden inge komen 240 billetten. Hiervan bekwamen de heerenJ. Tijs Zijl 198 stemmen, G. Heij 163, S. Keijser Sijbz. 148, H. Rakker 119, J. L. Brans 74, J. Eusing 66, G. J. van Kerkwijk 19, F. Klz. Rremer 15, Sijb. Jsz. Keijser 12, C. A. Duinker 11, en verschil lende heeren eeu minder aantal stemmen. Alzoo gekozen de 3 eerstgenoemde!)herstemming tusschen de heeren H. Bakker en J. L. Brans. Voor de vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer K. Dz. Rakker, zijn ingekomen 240 billetten; 1 blanco. Hiervan bekwamen dfe heeren: G. A. Duinker 135 stemmen, J. L. Brans 38, J. Zwanenburg 12, C- Duinker 9, J. J. Rab, J. Ensing, H. Boogaard en G. Blom ieder 3, en verschillende heeren een minder aantal stemmen. Alzoo gekozen de eerstgenoemde. Voor de vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den heer P. Langeveld, zijn ingekomen 240 billetten; 2 blanco. Hiervan bekwamen de heeren: A. P. Koorn 17S stemmen, P. Koorn 8, J. L. Brans, A. Koning Jr. en P. P. Kikkert ieder 6, J.J. Rnb cn Joh. Sijb. Keijser ieder 4, S. Keijser Sijbz. 3, en verschillende heeren een minder aantal stemmen. Alzoo gekozen de eerstgenoemde. Te Anna Paulowna zijn herkozen de aftredende leden, de heeren A. K. Kaan en R. C. Waiboer. Te Zijpe zijn voor de periodieke verkiezing van 4 leden 163 van de 377 kiezers opgekomen; 2 briefjes werden van onwaarde ver klaard, zoodat het getal geldig uitgebragte stemmen bedroeg 161 Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: G. G. Hulst (aftr. lid) 152 stemmen, Jb. Brunnner (id.) 124, A. Kos (id.) 113, Jobs. van Beusekom (id.) 63, P. A. Blaauboer 33, Wijbr. v. d. Oord Gorns. Blaauboer 26, G. F. Nobel 23, R. Rezelman 21 en op eenige andere heeren 6 en minder stemmen. De drie eerstgenoemde heeren zijn derhalve herkozen, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. v. Beusekom en P. A. Blaauboer. Te Wieringerwaard zijn herkozen de aftredende leden, de heeren Jb. Kooij en A. J. Kaan. Te Callantsoog zijn voor de periodieke verkiezing van 2 leden uitgebragt 12 stemmen, zijnde f van het getal kiezers. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: D. Jiramink (aftr. lid) 12 stemmen, D. Buik (id.) 9, L. Thomasz 2 en A. Baken 1 stem. De twee eerstgenoemdeu zijn dus herkozen. Te Sc/iagen zijn ingekomen 166 geldige billetten, waarvan zijn uitgebragt op de heerenO. de Pater Sr. 96 stemmen. J. Gover 65, J. Ligthert 58, IC. E. Numan 42, H. B. Voorman 35, H. R. de Meer 18, II. Bakker 10, enz. Alzoo gekozen de heer C. de Pater Sr.; herstemming tusschen de heeren J. Goversen J. Ligthert. Te St. Maarten zijn voor de gewone vacaturen van 2 leden de aftredenden, de lieeren J. Brommer cn P. Jonker, herkozen. Voor de buitengewone vacature, ontstaan door bet vertrek van den heer G. Grin, moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren KI. Blom en KI. Slot. Te Barsingerhom zijn ingekomen 136 geldige billetten, waarvan zijn uitgebragt op de heeren: W. Kooijman 66 stemmen, II. Harp 61, C. Bood Jbz. 51 en G. Plevier 44, zoodal niemand is benoemd en er tusschen die 4 heeren eene herstemming moet plaats hebben. Te Alkmaar zijn voor de verkiezing van 5 leden ingeleverd 578 billetten, waarvan 2 van onwaarde; volstrekte meerderheid 289. Hiervan verkregen de heeren: H. J. Conijn 484 stemmen, J. M.F. Wellan 459, W. F. Stoel 303, S. C. Coster 292, II. P. van der Tak 226, H. J. Bruinvis 213, II. J. Ansingli Bz. 206, jhr. J. G F. van Spengler 139, P. van Leeuwen 136, P. Rentmeester 110, J. H. Paleari 96, M. Jonges Kz. 41 en J. D. Preijer. Alzoo ge kozen de 4 eerstgenoemdeuherstemming tusschen de heeren H. P. van der Tak en H. J. Bruinvis. Voor de verkiezing van 1 lid (rood stembriefje) zijn ingeleverd 578 billetten, waarvan 24 van onwaarde; volstrekte meerderheid 278. Hiervan verkregen de heeren J. C. Vonk 424 stemmen en 1'. van Leeuwen 109, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Te Avenhorn zijn herkozen de heeren D. Schuitemaker Lz., C. de Groot Jz. en J. C. Pan. Te Haringkarspel is herkozen de heer Yv". Govers. Herstemming (usscheu de heeren J. Schoorl en E, Rijkes. Te E/ikkuizen zijn herkozen de heeren G. P. Nijhoff, J. Moll en N. Sluis. De herstemmingen hebben plaats op Dingsdag den 31 dezer. Benoemingen, enz. De kapt. H. Mooy, administr. van kleeding en wap. bij het 5de reg. infanterie, is op zijne aanvrage op pensioen gesteld. Berig'ten betreffende den Itussiscli-Tnrksclien oorlog. Gedurende de laatste dagen vallen voor Rusland twee zeer gewigtige feiten te constaterennl. de. inneming van Nikopolis en het forcecren van een Balkan-pas, gevolgd door het in bezit nemen van een station aan den spoorweg naar Adrianopel. Nikopolis („de stad der overwinning") werd sedert lang van de overzijde van den Donau door de Russische batterijen beschoten, doch zonder veel succes. Na den overtogt werden de Russische liniëu door deze vesting aan de regterzijde evenzeer bedreigd als door Rustschuk aa» de linkerzijde, maar men meende alleen door een geregeld en langdurig beleg meester van de plaats te kunnen worden. Jl. Zondag avond echter begon er eeu grooten slag tusschen de van Sistowa komende Russen en de bezetting van Nikopolis. Dien avond reeds namen de Russen het dorp Simovitz, nabij Niko polis, stormenderhand in. Vervolgens werden de hoogten bezet, die deze plaats bestrijken, waarbij eene groote hoeveelheid munitie werd buitgemaakt. l)e Turken, vreezende omsingeld te worden, trokken zich Maandag ochtend met het garnizoen terug en de Russen bezetten Nicopolis, dat door de Turken verlaten was. Een Rumeen- sche batterij nabij Iskass, voegt het officiëele telegram uit Peters burg er bij, bestookte de Turken in de flank. Van nog meer belang is het overtrekken van den Balkan, dat Vrijdag avond plaats had door den Schipka-pas ten zuiden van Grabova en wel, zegt de officiële Russische dépêche, door 18 bataillons, zonder dat er één schot werd gelost. Zij kwamen den volgenden morgen te Jenisagra aan, welke plaats den vorigen dag door de Baschibozuks in de asch schijnt gelegd te zijn. „Het operatieplan van de Turken schijnt zeer koen te zijn," telegrafeert de Oostenrijkscbc gezant te Konstantinopel, die het eerste berigt er van zond aan graaf Andrassy, „daar zij volstrekt geen weerstand geboden hebben." Duitscblacd. Een herbergier te Mtilheim, die larven van den colorado-kever, in plaats van ze volgens de politie-veror- dening aan de overheid te brengen, op sterk water gezet had, om ze aan zijne gasten te toonen, is tot eene boete van twintig mark veroordeeld. Uit Hamburg wordt gemeld, dat aldaar in*het begin der vorige week een herhaling heeft plaats gehad van een aanslag als door Thomas indertijd te Bremerhaven is ge pleegd, maar gelukkigerwijze op kleine schaal. Door de echtgenoot van den heer Windschen werd een kistje ge vonden, gewikkeld in eenige couranten. Te huis komende doet zij daarvan mededeeling aan de leden van het gezin. Een der aanwezigen, die de dagbladen had verwijderd, ontwaarde, dat op het deksel de volgende woorden waren geschreven «Beste Carl. Bij mijn doorreis alhier zend ik je een kleine verrassing. Later volgt mijn brief. Uw toegenegen Heinrich.» Eenige dagen later werd het kistje, dat met een stevig touw was toegesnoerd, door den zoon des huizes geopend. Naauwelijks echter had hij dit doorgesneden of er volgde een vreeselijke ontploffing. Het glazen dak der plantenkas, waarin de jonge Windschen zich bevond, werd verbrijzeld, de wanden uiteengeslagen en hij zelf zoo ernstig gekwetst, dat hij voor zijn leven verminkt zal zijn. Tot heden is geen spoor van den misdadiger ontdekt. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: G. Smits en K. Mens. G. Huurman en E. Out. B. F. Otto en J. Hen. BEVALLENM. T. C.Nieuwenhuijs, geb. Borrendani, D. E. T. G. Arend, geb. Penninkhoff, Z. II. Krijns, geb. Koopman, M. Kwekkeboom, geb. Stuifzand, Z. C. Bruin, geb. Voet, Z. Jl. van der Hulst, geb. Kroou, Z. OVERLEDEN: G.Vlaming, 85 jaren. G. J. Rijkers, 1 maand. J. Breetveld, 10 weken. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 11 tot 18 Julij 1877. ONDERTROUWD: Dirk Boon en Neeltje Boon. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Dirkje Cornelia, dochter van Dirk Bakker Cz. en Saartje Blom. Cornelisje, dochter van Cornelis Slik en Trijntje Plaatsman. Jan, zoon van Hendrik Boon en Beatrix Hoedenmaker. Jantje, dochter van Pieter Witvliet en Jacoba Koenraad. Naantje, dochter van Jacob Peper en Martje Bremer. OVERLEDENMartje Boon. 68 jaren. Frouwtje Smit, 86 jaren, weduwe van Jacob Schaatsenberg. Cornelis Koopman, 44 jaren, weduwnaar van Jannetje Bruin. Weêrkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 3 Uren. Windrigting en Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 18 12 zwtw. 8k. 756.37- 4.03 16 6 - 2.0 0.78 Golvend 19 8 w. 0.1„ 757.23 - 3.17 16.0 - 0.9 0.82 Vlak. 19 12 wzw. 1.4// 757.57 - 2.83 17.4 - 1.3 0.75 Weêrsgesteldheid: 18Julijl2u. Digtbewolkt, winderig. 19.Tulij 8u. Ligtbewolkt, mooiwecr. 19Julijl2u. Idem. Msirine-Haveu Nieuwediep. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. AnnaLucretia. A.Mosterman. Sundswall. Hout. BlikmanScCo. Barsingerhorn. S.v.d.Woude. Riga. Silentia. O.Basberg. Helsingfors. Amons&Co. Vanadis. E.Christensen. Hudichswall. JohanEilardMarie.A.E.Scheurleer.Ekeness. Concordia. II. Bakker. Nerva. Bradley.st. T.Russell. Newcastle. Steenk. Duiuk.&Goedk. Oregon. A.Beutlich. Basseiu.* Rijst. v. Vliet 8c Co. Baltimore. W.deWijn. Riga. Hout. Hollaud. J.Wiersma. Sundswall. LinaJohanna. H.0 vanWijk. Nerva. AnnaMargaretha. J.E.Coerkamp.Sundswall. Blikman 8cCo. *Bestemd naar Bremen. Haven van IJmuiden. Binnengekomen 17 Julij. Albatros, Koch, Suriname; Nora, st., Duinkerken; Times, st., Leith; Mary, st., Londen; Tem, st., Liverpool; Heldos, Salvesen, Wyborg. 18 Julij. Drammen, st., Gothenburg; Concordia, Kaetelhodt, Amerika; Ondine, st., Bordeaux. Vertrokken: 17 Julij. Wibbiena Siverdina, de Jonge, Sunderland; Mary, st.. LondenCosmopolitan, st., Londen. 18 Julij. Eddystone, st., Huil; Times, st., Leith; Anglian, st., Belfast. 294ste STAATS-LOTERIJ VIERDE KLA.SSE. Tweede lijst: No. 7426 f 5000; No. 4746 f 1000; No. 6181, 11323 en 15072 ieder f 400; No. 8544 en 13829 ieder f 200; No. 2406, 2880, 3750, 15761 en 19810 ieder f 100. Derde lijet: No. 12579 f 25,000; No. 13277 f 1500; No. 13773 f 1000; No. 14813 f 200; No. 2834, 7640 en 10608 ieder f 100. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 10 Paarden f 40a200 Veulens - a 4 Stieren - 140a215 42 Gelde-Koeijen - 150a285 12 Kalf-KoeijeD - 220a300 Vaarzen - n Hokkelingen - a 8 Nucht.Kalvcren - 10a 20 675 Schapen - 18a38 Vette Rammen - a Lammeren f a 6 BokkenScGeiten fa 9 30 MagereVarkens - 14 a 20 45 Biggen - 6 a 10 Kippen c. a Eenden - a Boter per kop -105 all5 Kaas per kilogram - 35 a 45 Kip-Eijeren per 100 -350 a370 Eend-Eijeren - a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2