ARNHEISCHE EAU DE COLOGNE-FABRIEK Lokaal voor Evangelisatie, TEEKENEN. •rnJGB? ARNHEM. AAN DE LEDEN DER HERV. KERK. Vervolg' Nieuwstijdingen. De mailboot Celebes is jl. Dingsdag te Port-Saïd aangekomen en weder vertrokken. Naar wij vernemen, zal het Maandag avond in de Noorderhanks verzeilde en sedert hier binnengesleepte Noorsche driemastschip Oregon een niet onbelangrijke „sjouw" opleveren voor eenige Heldersche vletterlieden, die, toen de equipage, uit vrees dat het schip uit elkander zou slaan, niet hare booten de vlugt nam, het verlaten schip, dat inmiddels vlot was geraakt en afdreef, trachtten te bereiken en het geluk hadden het „als ver laten" in bezit te nemen. Ook de beide sleepbooten, die den geheelen dag bezig zijn geweest om het schip veilig en behouden hier binnen te brengen, zulleu zeker een groot deel van den buit bedingen. De Oregon is een kolossaal en prachtig schip, dut zeker eene belangrijke waarde vertegenwoordigt. Blijkens een bij de regering ontvaugeu officieel telégram uit Londen van 15 dezer heeft zich in een koestal aldaar op nieuw de veepest geopenbaard. Jl. Dingsdag vierde de Christelijke school te Alkmaar haar zomerfeest. Door welwillende medehulp van ouders en belang stellenden was het bestuur in staat gesteld, den kindereu eene buitenpartij te geven in het Berger Duin. Tegen 2 ure waren een getal van 200 grootere en kleinere scholieren, onder geleide der onderwijzers en bestuursleden met hunne dames, in een elftal rij tuigen gezeten, toen juist eene hevige onweêrs- en regenbui losbrak en een oogenblik de feestvreugde dreigde te verstoren. Maar het vuur der jeugdige geestdrift bleek tegen deze afkoeling bestand te zijn, en nog eer men de stad uit was scheen de zon weêr vrien delijk door de wolken. In het heerlijk Berger Bosch liet het weêr niets te wenschen over; zoodat de kinderen, behalve aan het geliefkoosd duinen klimmen, zich naar hartelust aan allerlei geïmproviseerde spelen konden verzadigen. Een ruime voorraad broodjes, koek, limonade en bier deed het overige, en na een opgewekten terugrit hield men, onder luid gejuich en het welkom van ouders en vrienden, te half negen weêr den intogt in de stad. Z. M. de Keizer van Brazilië heeft jl. Dingsdag avond in zijn hotel te 's iïage HH. KK. HH. de Prins van Oranje, Prins Alexander, Prins en Prinses Albert van Pruissen, zoomede de adjudanten van laatstgenoemden Prins ontvangen. Daarna ver leende de Keizer aan verschillende personen met hunne dames audiëntie, o. a. aan 's Konings ministers, de gezanten van Frankrijk en Duitschland, kolonel Netscher, den lieer Fijnje, voorzitter van den Baad van Toezigt op de spoorwegdiensten en aan verscheidene geleerden, o. a. aan den heer E. Boller, lid van het Aziatisch genootschap te Parijs. De Keizer en de Keizerin hebben Woensdag morgen de residentie verlaten. Per Hollandschen spoortrein van 8.50 vertrokken zij naar Haarlem, om na een kort oponthoud aldaar zich naar Amsterdam te begeven, waar IIH. MM. eenige dagen denken te vertoeven. Z. K. H. Prins Frederik deed hun uitgeleide tot aan het station en nam aldaar van hen een hartelijk afscheid. Het Nederl. Zendelinggenootschap hield jl. Dingsdag te Bot terdam hare 80ste jaarvergadering onder presidium van dr. van Griethuijzen, wijl de president, dr. Hofstede de Groot te Kampen, door ernstige ongesteldheid verhinderd werd. De financiëele toestand was voldoende. Niet in alle provinciën echter waren de werkzaam heden zoo belangrijk als elk vriend vau 't genootschap moet wenschen. Men spoorde aan tot vermeerdering van 't getal „Vliegende blaadjes," de aanstelling van een reiziger en zoo mogelijk het plaatsen van bussen op de catechisatiën. Omtrent de aauleiding tot de te Nisse gepleegde poging tot moord op een dienstmeid door haar minnaar, een schaapherder, uit Hoedekenskerke, deelt de Middelb. Crt. mede„Nadat de meid op de kermis met een timmermansknecht gedanst had, waarvan haar minnaar bij die gelegenheid niets gezegd had, werd hij later door anderen daarmede in de herberg geplaagd. Zich vervolgens met de meid naar de keuken begevende, kreeg hij woorden met knar en gingen beiden naar buiten, waar hij onder bedreigingen de gouden hoofdstukken van baar terugvorderde, welke hij vroeger aan haar gegeven had. Uit vrees voldeed zij hieraan, waarna hij haar aanvatte, in den parochieput, vlak voor de herberg, wierp en op de vlugt ging Op haar angstgeroep kwamen twee mannen uit hun woningen, die haar schijnbaar levenloos uit den put haalden. Door de hulp van den geneesheer J. A. Geill is het, na twee uren hard werkens, gelukt hare levensgeesten weder op te wekken. De vleêrmuis, die met zijn snavel een kind van een tuinman ta Bijsoord in de hersenen pikte, behoort waarschijnlijk tot de diersoort iu Frankrijk bekend onder den naam van „canard." Daar meer en meer van deze dieren zich beginnen te vertoonen, en onlangs zelfs een op eene lijkkist een rid van een paar uren medemaakte, ontstaat de vraag, of het niet wenschelijk zou zijn bij de firma Stollwerck afbeeldingen er vau te laten maken. Wij erkennen evenwel, dat het lastig zou wezen, omdat de canard zich in zoo velerlei gedaanten openbaart. (Arnh. Crt.) De lindenboomen schijnen, volgens eene opmerking in een 1 brief uit de hofstad aan de Arnh. Crt., uit de mode te raken en niet langer als fatsoenlijke hoornen te worden aangemerkt. Althans voor de straatbeplanling, waar vroeger die ruikers op stam met hun weligen bladerdos het liefst gebruikt werden tot groote ver- fraaijiug der grachten en pleinen, bezigt men tegenwoordig ander plantsoen, adres aan de leelijke plantenrij van armoedige dennen en kale kulstjes, die het hart van burgemeester en wethouders dei- hofstad verheugt en waarover de boom kenner zich even hard erge- ren moet, als de man met een greintje gevoel voor schoon. Maar waaraan moet die impopulariteit van het lindenplantsoen geweien worden? Aan het verband, dat er tusschen zijn bloemen en apo theker en drogist bestaat? Misschien wel. Eu toch is inderdaad geen geur liefelijker en fatsoenlijker dan die van den lindenbloesem. Ik ben overtuigd, dat, wanneer de een of andere Ncderlandsche Bimmel of Piver, of hoe de geurmaker naar de mode ook lieeten mag, er een „reukje" uit bereidde, alle dames de doublé e,itraits van dit of dat, rozen, violen, reseda, heliotlirope en wat ook, er voor zouden laten staan. Ook fresh moicn lay zal wel in de oogen van elk stadsnufje erg onfatsoenlijk en boersch ofschoon dit laatste lang niet zoo erg is, als het bourgeois wezen; toch heeft de Londensche Bimmel het in de mode gebragt. Eu zou dan de lindenbloesemgeur niet in de mode te brengen zijn, die, wat aan genaamheid en liefelijkheid betreft, die van den acacia evenaart en die vun oranjebloesem nabij komt? In de Gion. Crt. wordt er op gewezen, dat brand en brand gevaar bij hooi door een hoogst eenvoudig middel kan voorkomen worden. Een landbouwer bestrooide, als er een voer hooi in de schuur was gebragt, dit met een pond zout, waardoor het sterke broeijen werd getemperd en het hooi bovendien smakelijker en gezonder werd. En voorts had hij midden iu den hooistapel eene opening van beneden naar boven. Deze verkreeg hij door een vrij groote mand op den bodem te plaatsen en, naar gelang de hooistapel hooger klom, steeds hooger op te trekken. Die opening rookte na eenige dagen als een schoorsteen. Het vocht van het hooi ontlastte zich er door in een dikke damp gedurende vele dagen. Des winters was al het hooi, behalve een klein weinigje vlak bij den schoorsteen, frisch, droog en gezond, en liet werd met graagte door het vee gebruikt. Een nieuwe straatindustric werd dezer dagen door een bezoeker der stad Brugge in België opgemerkt. Hij zag een grooten wagen door de straten trekken, waarop vier groote kuipen stonden. De wagen hield stil en de voerman begon met al de kracht, waarover zijn longen beschikken konden, te verkondigen, dal hij alaminute alle mogelijke kleedingstukken verfde. Dadelijk kwamen er van alle zijden mannen en vrouwen aanloopen, de een met een broek, een ander met een rok, een japon of ten tafelkleed, enz. Een voor eeu werden deze stukken nu in een d'r vier vaten gedompeld, om er zwart, blaauw, groen of bruin weder uit te komen, al naai de keus van de eigenaars. Men zag zelfs vrouwen lum boven- kleederen uitLrekken om die la minute te laten verwen. Het „uithangbord" dezer nienwerwetschc indilstriëelen was een groote poedel, die zeer wijs op den bok zat te kijken. Het beest was vroeger wit geweest, doch hij prijkte nu met de vier kleuren die zich in de kuipen bevonden. In het te Frankfort opengestelde circus van den heer Carré brak jl. Woensdag avond gedurende de voorstelling een brand uit, die men meent aan moedwil te moeten toeschrijven. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van den directeur en zijn personeel, die het publiek tot kalmte aanspoorden, heeft men geen ongelukken te betreuren gehad. De minister van Financiën te Madrid beloofde aan de afge vaardigden van fondsenhouders en makelaars, dat hij weldra een wetsontwerp zou indienen om de aflosbare schuld in beteren toestand te brengen. Marktberig-ten AMSTEBDAM, 17 Julij. Tarwe. Op levering hooger; Nov. f 3-11. Bogge. Op levering onveranderd vast; Oct. f 196, 197. Koolzaad, f 3 hooger; Oct. f 420. Baapolie. Willig; Najaar f 414, 42£; Mei f 42j, 43. 18 Julij. Tarwe. In één doen witb. Poolsche f 410 c. z. k. Bogge. Met weinig handel; nieuwe Petersb. f 193, 195. Op levering lager afgegeven; Oct. f 197, 196, 195. Koolzaad, f 1 lager; Oct. f 421. Lijnzaad, f 2$ hooger; Calcutta f 355 per 1960 KG.; B,eval f 325 per 2040 KG. Baapolie. Per 100 KG. bij gerijven f lager; Vliegend f 42; Sept./Dec. f 41$; Mei'f 41$. Lijnolie. Per 100 KG. flaauw; Vliegend f 34$; Aug. f 33? Sept./Dec. f 32?, -f. Petroleum. Zeer vast, loco f 15Sept. flö$; Sept./Dec. f 16|. Vee. Vette Kalveren 1ste kw. 85 en 2de kw. 75 c. per KG. Graskalveren f 12 a 18. Nuchtere Kalveren f5 a 10. Vette Varkeus 46 a 55 c. per KG. BOTTEBDAM, 16 Julij. Tarwe. Nieuwe Vlaams, en Zeeuws, beste f 12,90 a 13,70, dito Flakk. en Overm. beste f 11,a 13,60. Bogge. Vlaams, cu Zeeuws, f 9,50 a 10,Flakk., Overm. en Noordbr. f 8,50 a 9,75. Boekweit. Noordbr. f agrove Fransche f a Gerst. Vlaams., Zeeuws., Flakk. en Overm. Winter beste f 5,70 a f 7,mindere f -,a dito dito Zomer beste f 5,30 a f 6,60, mindere f -,a -, Haver. Dikke f 4,50 a 6,Ordinaire f 3,50 a 5,50. Vlas. De aanvoer was slechts zeer klein en de handel onbe duidend. Enkele partijen vondcu nog koopers, maar het saizoen kan als. geëindigd beschouwd worden, zoodat het berigt tot nader zal gestaakt worden. ADVERTENTlifi Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter M. F. C. NIEUWENHUIJS, geb. VAN BORRENDAM. Helder17 Julij 1877. Heden overleed, in den ouderdom van bijna 86 jaren, onze geliefde Vader, de Heer HERRIT VLAMING Sr. Texel, 17 Julij 1877. Namens Kinderen en Behuiodkinderen, B. VLAMING. G. VLAMING. A Igemeene kennisgeving. Heden overleed, na een kortstondig lijden van eenige dagen, mijn geliefde Echtgenoot GERRIT STRUIF Jansz., in den ouderdom van 62 jaren en 8 maanden, na eene genoegelijke echtvereeniging van ruim 35 jaren. Schagen18 Julij 1877. Wed. STRUIF, Meijer. De Heer en Merronw BOONACKERKIKKERT betuigen hiermede hun welgemeenden dank voor de vele bewijzen van deelneming, die zij op 15 dezer mogten ontvangen. Schagen, 17 Julij 1877. PALMSTRAA T. ZONDAG 22 JULIJ 1877, des morgens ten 10 ure, D. V., Spreker: Ds, Jb, I 0 L IJ A, Predikant te Wecsp. BOTTEBDAM, 17 Julij. Vee. Gisteren en heden zyn ter markt aangevoerd: 1218 Bun- dereu, 187 vette en Gras-Kalveren, 5 nuchtere Kalveren, 1580 Schapen en Lammeren, 259 Varkens en 146 Biggen. De prijzen liepen als volgt: Bunderen 1ste kw. 88 ac., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 76 a c.Kalveren 1ste kw. 95 a c., 2dekw. 80 a 85 o., 3de kw. 70 a c.Schapen lste kw. 85 a c., 2de kw. 80 a c., 3de kw. 70 a 75 c.; Varkeus lste kw. 68 a c., 2de kw. 60 a 64 c., 3de kw. 50 a 60 c.; alles per kilogram schoon aan de haak. Boter, lste kw. f 58, 2de kw. f 54, 3de kw. f 48. SCHIEDAM, 18 Julij. Jenever f 18,Arast. proef f 19,25, Moutwijn f 12,75 per N. vat. KAMPEN, 16 Julij. Boter. Aangevoerd 911 vaten van 20 KG. en 97 vaten van 10 KG., benevens 400 stukkeu van KG., te zamen 19390 KG., zij gold f 1,30 a 1,40 per KG. en f 26,— a 28,50 per 20 KG. Hooi. Buiten- 1 14,— a 18,— en Binnen- f 16,— a 17,— per 1000 kilogrammen. MEPPEL, 16 Julij. Vee. StalprijzenKoeijen, guste f 80 a 150, dragtigc f 80 a f 120, melk- f 80 a 130, guste Vaarzen f 70 a 130, Schapen f 15 a 30, Lammeren f 5 a 9, dragtige Varkens f20a 40, vette 44 a 50 c. per KG. Hooi. f 25 a 35. BELFAST, 14 Julij. Vlas. Op de verschillende markteu waren deze week aangevoerd 13 ton machinaal en 1 uit de hand gezwingeld. Voor eerst- gemelde soort werd 6/6 a 9/3 en voor de tweede soort 5/6 a 7/6 per steen betaald. STAAT VAN" BRIBVEST, geadresseerd Aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van den 1 tot en met den 30 Junij 1877. J. Storsy, mej. A. Huisman, W. van Dijk, D. Bakker, C. Zinke- laar, P. Klop, II. van de Wetering, G. Duinker, P. Doumer, mej. F. Marsais, mej. Nooiteboom, J. Coersen, van Baaij (2 stuks), A. v. d. Wouden, L. Smidt, mej. B. van Haarlem, wed. Harrascn, weel, J. Coenderman, wed. Wolters, allen te Amsterdam; C. Jonker, te Anna Paulowna; wed. K. Hoogendijk, L. van Duns en W. Ilahn, alle 3 te 's Gravenhage; mej. L. C. Soetens, te Haarlem; M. J. Gorter, te llarlingen; wed. van der Iluisen, te Leiden; J. Steeman, te Loenderdijk; mej. van Donsteren, te Middelburg; W. J. Vak en Postuman, beiden te Nieuwediep; W. Schaap, te Nieuwe Sluis; mej. J. Neehout, te Peperga; vrouw Verrees en C. van der Steen, beiden te Botterdam; mej. M. P. van Znnte, te SteenwijkA. Arons, te Tilburg; J. Jongenelcn, te Uithuizen; W. Mens, te Vlaardingen. Van het Hulpkantoor Anna Paulowna-Polder D. Maarteuboer, te Alkmaar; C. van Es, te Amsterdam; W. Krafft, te 's Gravenhage; II. Kossen, te Barsingerhornmej. L. de Jongh, te Enkhuizen. Briefkaarten A. Swin, te Amsterdam; mej. B. Hille, te Vlissingen. STAAT VA Hf BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de maanden April, Mei en Junij 1877. Noord-Amcrika: J. A. Tinholt., te Beaufort. Engeland W. Ilartenberg, to SouthainptonG. Joung, te Shields. Oost-Indie: P. G. Smit, te Atjeh. De Directeur van het Postkantoor, W E N TIIO L T. Lokaal voor Evangelisatie te AimaPaulow na» ZONDAG 22 JULIJ a. s„ D. V., Spreker: De Eerw. Heer W. J A K 0 B S, Evangelist te Amsterdam. het bestuur. "^an l'e Se®erc^e Kiezers van Dingsdag jl. zij bekend gemaakt, dat ik in mijne tegen- woordige betrekking het lidmaatschap van den Gemeenteraad in geen geval zou kunnen aanvaarden. Ik verzoek daarom geheel buiten herstemming te blijven. R. H. F. RONTE. Stoomvaart-Maatschappij N«Ierland." Voor liet Stoomschip KONING DER NEDERLANDEN, dat'op 11 Augustus 1877 zal vertrekken, zijn benoodigd: 1 vette KOE, 2 KALVfcREN, 11 VARKENS, 100 KIPPEN, 24 GANZEN. Gegadigden voor de levering gelieven vóór of op den 29sten Julij a. s. hunne prijsopgave in te zenden, op billetten, welke daartoe gratis verkrijgbaar zijn aan het Bureau Provianddienst (Buitenhaven), Nieuwediep. De ondergeteekende, geëxamineerd in het TMEKENEN, nog eenige uren disponibel hebbende, wenscht die tot het geven van grondig onderwijs in genoemd vak te besteden. J. GROOT, Onderwijzer. Adres: Dames CANTFORT, Schagen. K-OKTINKIjIJKE De EAU DE COLOGNE dezer Fabriek in diverse merken verkrijgbaar bij alle voorname WINKELIERS en COIFFEURS in het geheele Rijk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 3