HELftERSCHË El\l NIEIIWEIMEPER COURANT. 1877. N". 87. Zondag 22 Mij. 9<a>1 Jaargang35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. „W ij h u 1 d i g e n het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kvtartaal1.80. w i i franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 1«3. k regels 60 Cents, Prij der Advertentiën: Van 1— elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. KI Ken I»onderdag vertrekt de inail naar Oost-Indiê. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Binnenland. II KL DER en NIEUWEDIEP, 21 Julij. «Eigen Hulp» telt in deze gemeente, blijkens de naam lijst, reeds 170 leden. Wanneer zich dat getal na de ver gadering op a. s. Zondag uitbreidt, en eenige gemeenten van den omtrek werken mede tot vorming eener districts— vereniging, dan is het te verwachten, dat de zaak eenc vrij groote uitgebreidheid zal verkrijgt*». Door de tusschenkoinst van den secretaris der Plaat selijke Schoolcommissie zijn aan de onderwijzers der open bare en bijzondere scholen in deze gemeente exemplaren verstrekt der ten vorigen jare reeds verspreide beschrijving en afbeelding van den zoozeer gevreesden colorado-kever. Het doel daarbij is, den kinderen reeds met de kenteeke- nen van dit dier bekend te maken, en ook langs dien weg te trachten den geduchten vijand van den aardappeloogst, waar hij onze grenzen overschrijdt, te bestrijden. Gisteren is bij de directie der Marine alhier aanbe steed: de levering van aardappelen ten behoeve van het Marine-Hospitaal. Minste inschrijver de heer P. van Twisk, ad f 3.20 per 50 KG. Voor het groot aantal werklieden, dat in deze gemeente verblijf houdt, is ongetwijfeld de volgende mede- deeling van belang. In de maand Junij 1878.zal te Botterdam worden ge houden eene tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd door beeldhouwers, behangers, blikslagers, draaijers in metaal en in hout, jalousiemakers, koperslagers, loodgieters, lijsten makers, metselaars, meubel makers, schilders (huis- en sieraad-), smeden (bankwerk), smeden (vuurwerk), steenhouwers, stoffeerders, stucadoors, timmerlieden, witwerkers en zink- werkers. Bij de inzending van voorwerpen wordt gelet op: eigen vinding, bijzonder nut, sterkte, zuivere en nette G0RD0N BALDWIN. Novelle van RUDOLPH LINDAU. I. George Forbes had tijd noch moeite gespaard om zijn jonggezellen- woning zoo prettig in te richten als maar mogelijk was. Hij bezat eenige ervaring en had veel landen en mcnschen gezienhij was zoo rijk, dat men zelfs te New-York, zijn geboortestad, van zijn «groot" vermogen sprak, en hij had niets te doen als wat hem genoegen kon geven. Onder zulke omstandigheden valt het niet moeielyk, voornamelijk als men te Parijs woont, zich bij zijn kennissen de reputatie te verwerven dat men een man van een voortreffelijken smaak is. Forbes had bij een jong, talentvol kunstenaar, dien hij eenige groote bestellingen bezorgde, goeden raad ingewonnenhij had voorts de beste Parijsche werklieden maanden lang aan het werk gehouden en zijn behanger een zoo goed als onbeperkt crediet geopend. Op deze wel wat kostbare, maar uiterst eenvoudige en gemakkelijke wijze was het hem dan ook gelukt zijn klein hotel, in de nabijheid der Champs Elysées gelegen, hoogst smaakvol en gezellig in te richten. De schilderijen van Corot, Rousseau, Diaz, Rosa Bonheur enz., die in het salon, de zoogenaamde studeerkamer cn de eetzaal prijkten, behoorden tot de erkende uitstekende werken der genoemde meesters; de groote Rubens in de slaapkamer was authentiek; de kroonluchters en pendules waren prachtstukken van Fransche industrie; en nergens kon men gemakkelijker stoelen en canapc's vinden als in de gezellige vertrekken, met gelijke zorg tegen de zonnestralen als tegen de koude beschut, vau het „Hotel Forbes," rue Dumont d' Urvïlle. Bijna een heele week lang nadat Forbes van zijn huis bezit ge nomen had, was hij eiken morgen met nieuw genoegen, en met een trots als waren de schoone zaken, waarover hij zich verheugde, zijn eigen werk, door alle zalen en kamers gewandeld; ook had hij met een tevreden glimlachje de complimenten over zijn uitmuntenden smaak in ontvangst genomen, die elk zijner bezoekers zich verplicht aohtte hem te moeten aanbieden. Doch weldra was hij aan het gezicht van al die schilderijen, porcelein- en bronswerken evenzoo gewoon geraakt, als aan zijn gemakkelykeu stoel en aan zijn goeden kok; eu iu de dagen dat wij hem leeren kennen, vier jaar nadat hij zich te Parijs nedergezet had, was alles wat hem iu zijn woning omringde, niet meer in staat, ook nog maar een oogenblik zijne opmerkzaamheid te boeien. Het leven, dat de 33-jarige George Forbes leidde, was in weerwil ▼an de schijnbare afwisseling, vrij eentonig. Hij woonde zeven maanden van de twaalf te Parijs. Gedurende den zomer reisde hij van het eene uitspanningsoord naar het andere. Men ontmoette hem dan te Trouville, te Biarritz, of in de Pyreneeën, soms ook in Baden of Homburg, waar toen nog druk gespeeld werd. Eens was hij zelfs naar de Vereenigde Staten teruggekeerd en had hij zijn voornaam, koud, vervelend gezicht te Saratoga en te Newport vertoond. Gedurende den ganschen winter en in het voorjaar, tot in het laatst van Mei, vertoefde hij te Parijs. Hij ging dan bewerking, geheel eigen werk, tenzij de hulp van andc-ren onvermijdelijk is. Onbeduidende zaken worden afgewezen, gelijk mede die te groote ruimte innemen, of die bescha digd zijn. Aan de vervaardigers der best gekeurde voor werpen zullen getuigschriften, al of niet met preiniëu, worden toegekend. De inzending van voorwerpen geschiedt van 6 tot 11 Mei 1878. Het programma bevat verder nog een aantal mededeelingen, waarop wij bij dezen de aandacht onzer werklieden vestigen. Tot het verkrijgen van nadere inlichtingen zal voorzeker gelegenheid worden gevonden bij de leden der subcommissie, de heeren A. Vos Rz. en P. Verliey alhier. Eindelijk drukken wij den wensch uit, dat door heeren werkbazen in deze gemeente de deelneming aan den gco- penden wedstrijd bij hunne werklieden worde bevorderd en aangemoedigd. Door het departement van Oorlog zijn aan het bestuur van het Artillerie-Vrijkorps alhier 3160 scherpe patronen voor achterlaadgeweren verstrekt, ten dienste van de schijfschietoefeningen dier Vereeniging. Z. M. de Koning is, zoo wordt aan de Midd. Crt. gemeld, van Zurich naar Bagnères de Luchon (Haute-Garonne, Frankrijk) vertrokken, waar Z. M. verder gedurende zijn verblijf in het buitenland denkt te vertoeven. Z. M. betrok het Grand hótel de Richelieu. Door den minister van Financiën zal eerlang een ontwerp worden ingediend tot regeling van de beplantingen langs de Rijkswegen. Te Hoorn is jl. Dingsdag tot lid van den gemeente raad gekozen de heer W. K. baron van Dedem en zijn herkozen de heeren T. Kroon, T. J. Bucker en J. S. de Vries; te Winkel zijn herkozen de heeren D. Rezelman en J. Breebaart; te Hoogwoud zijn herkozen de heeren C. Pijper, A. de Wit en Jb. Vlaar; te Terschelling is gekozen de heer D. H. Duijf, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. J. Swart, J. H. Stobbe, J. C. Zorgdrager, J. Roos, J. van der Ploegen H. Bodewijk. De algemeene vergadering der onderwijzers in het '9 morgens een rijtoer maken in het Bois de Boulogne, ontbeet thuis, geeuwde een uur laDg achter een krant, een brief of een roman, viel er ook wel eens bij in slaap, maakte «eenige visites of vertoonde zijn paard iu de Avenue de 1' Imperalrice, en verscheen eindelijk tegen zeven uur in het Café Anglais of bij Bignon, om daar zijn diner te gebruiken. Na het eten ging hij naar een schouwburg of nanreen der soirees van de zoogenaamde Amerikaansche Kolonie." Daar maakten moeders met volwassen dochters en jonge weeuwtjes hem het hof. Ook kwam hij in deze kriugeu in aanraking met mannen, die er op bedacht waren dat de jonge millionair hun den een of anderen tijd wellicht nog eens een dienst zou kunnen bewijzen en die derhalve geen moeite ontzagen om hem te amuseeren. Doch Forbes was niet erkentelijk ten opzichte der voorkomende beminnenswaardigheid waarmede men hcra overal bejegende, en niemand onder zijne talrijke bekenden kon zich beroemen, met hem op vertrouwelijken voet te staan. Hij was wantrouwend. I11 vroegere jaren was hij een paar maal „beetgenomen," zooals in liet dagelijksch leven ook wel met minder rijke menschen gebeurt; maar hij had het niet vergeten en niet vergeven, en hij vreesde altijd, dat iedereen, die met hem in aanraking kwam, het op zijn geld voorzien had. Het geloof aan eene onbaatzuchtige welwillendheid, dat nooit sterk bij hem ontwikkeld was geweest, had hij reeds lang verloren vriendelijkheid, zoodra zij zich boven alledaagschc beleefdheid ver hief en in het oog begon te loopen, gold bij hem voor zelfzuchtige vleierij en maakte hem nog terughoudender en voorzichtiger, dan hij gewoonlijk was. Dat was ook de reden dat jonge, fatsoenlijke mannen, die onder gewone omstandigheden misschien met hem bevriend waren geraakt, zich niet tot hem aangetrokken gevoelden en zijue nabijheid ontweken, zoodat zijn meer iutime omgang allengs treuriger werd en ten laatste bijna alleen nog bestond uit menschen, die zyn wantrouwen en zijn miskenning verdienden. De late avonduren bracht de zonderlinge man in zijn club door. Hij speelde, cn wou dikwijls aanzienlijke sommen. Groote verliezen had hij nooit te betreuren. Hij pointeerde met zijn eigen baar geld kalm en voorzichtig. Won hij, dan was hij steeds bereid, om alles wat hij voor zich had weder op het spel te zetten, en hij schoof met dezelfde gelatenheid een paar Louis d'or of een hoop verkreukelde bankbillctten van zich af. Was het geluk hein niet gunstig, dan verloor hij wat hij aan contanten bij zich luid een paar duizend francs eu stond dan geeuwend op hij geeuwde dikwijls om naar de leeskamer te gaan, daar de avondbladen iu te zien. en op het gewone late uur naar huis te rijden. Hij was een gevaarlijk, nauwlettend, onaangenaam speler. Men kon een vermogen aan hem verliezenmaar nooit meer, dan wat hij toevallig in zijn "zak had, van hem winnen. Zijn oudste kennissen herinnerden zich niet, dat hij ooit bij het spel geld geborgd had. Op een avond in de maand December 1863 verscheen Forbes als gewoonlijk om elf uur in de club eu nam, nadat hij rechts en links goeden avond geknikt hady aan de groene tafel plaats. Hij had den vorigen nacht een aanzienlijke som gewonnen, en een der jongelieden, die het meest verloren hadden, Ilenry Wetmore, daagde hem lachend uit, „een ordentelijke bank te maken." Forbes gaf er in het eerst volstrekt geen antwoord op; toen Wetmore echter zijn voorslag herhaalde, antwoordde de ander onverschillig en als ter 7de schooldistrict van Noordholland zal dit jaar gehouden worden te Schagen, den 31 Augustus e. k. Uit Schagen meldt men dd. 18 dezer: «Omtrent de verwachtingen van den te veld staanden oogst in deze gemeente kan het volgende worden mede gedeeld. De wintertarwe staat uitstekend en doet een rijken oogst verwachtenwinterrogge belooft slechts eene middelmatige opbrengst. Zomergerst staat tamelijk, daar zij veel door droogte geleden heeft. Haver staat uitste kend; paardenboonen tamelijk. Het gewas van erwten is vrij goed, doch wordt door ongedierte geplaagd. Van aardappelen is liet gewas gunstig; van do ziekte zijn nog geene sporen ontdekt. Het vlas en het maanzaad staan redelijk, doch het karweizaad ongunstig. Kanariezaad geeft een vrij goed, mosterdzaad een uitstékend gewas, doch dit laatste wordt geplaagd door rupsen, tengevolge der voor jaarskoude. Gras- en hooilanden staan uitmuntendde hoolopbrengst is overvloedig. Appelen en peren zijn schraal men verwacht daarvan eene minder dan middelmatige opbrengst.» Te Dirkshorn is de hooibouw bijna afgeloopen en algemeen is men tevreden over den grooten voorraad hooi, die wordt ingezameld; op sommigestukken kreeg men zelfs het dubbele van andere jaren. De regens der laatste dagen doen het jonge nagras goed, ofschoon het hooijen daardoor wel wat minder vlug van de hand gaat. De bouwakkers staan ook allerwege even welig, ofschoon de meeste gewassen later zijn dan andere jaren. De Keizer van Brazilië verlaat Amsterdam Zondag ochtend, om aan Utrecht een bezoek van twee dagen te brengen. JI. Dingsdag heeft de heer Vrolik de feestrede gehouden bij de viering van het lÖOjarig bestaan der Maatschappij van Nijverheid te Haarlem. Z. K. H. Prins Hendrik en de ministers waren tegenwoordig. Na die plegtigheid had de opening plaats van liet Museum van Kunstnijverheid in het Paviljoen in den Hout. De inrig- ting van dat Museum was opgedragen aan de heeren F. loops, dat liet tegen zijn gewoonte iiulruischte, een nieuwe partij als de voortzetting eener oude te beschouwenhij was pas zoo even beginnen te spelen en wist voorloopig nog niet, of het hem heden beter passen zou, een bank te nemen of daartegen te pointeeren. «Zeer gemakkelijke stelregels," merkte Wetmore op, terwijl bij spottend lachend de schouders ophaalde. Forbes zag bem laag en sterk aan en antwoordde na eene pijnlijke stilte: „Als gij uit uw humeur zijt omdat gij gisteren verloren hebt. dan kan ik daarover slechts mijn leedwezen uitspreken; de gedachte, dat gij twist met mij zoekt omdat ik gewonnen heb, ligt verre van mij; liet recht, mij de wet voor te schrijven, hoe ik te spelen heb, komt u niet toe; ook betwijfel ik of gij u wel op dat recht beroepen zoudt. Maar als gij gelooft dat ik u een revanche schuldig ben, wees dan slechts zoo goed dc som te noemen, om welke gij met mij spelen wilt, en het zal mij een bijzonder groot geuocgen wezen, mij dadelijk ter uwer beschikking te stellen." Dc arme Wetmore, dien men van alle kanten verpletterende blikken toewierp en die slechts met groote moeite het geld bij elkfiar ge borgd had, dat hij vier en twintig uur lang schuldig gebleven was, wenscl.te in zijn hart zijn gelukkigen, vermogenden tegenstander naar de Mookerhei. Maar deze had in den vorm het recht aan zijne zijde weten te bewaren, en Wetmore gevoelde dat hy alleen stond en er voor hem niets anders overbleef als zich zoo goed mogelijk in de zaak te schikken. Hij mompelde op een spijtigen toon, doch niet onvriendelijk: „Gij neemt het geval veel te ernstig op; het was zoo niet gemeend." Forbes betaalde daarop zijn geld, speelde nog voorzichtiger dan gewoonlijk, verloor een kleinigheid en nam tegen twee uur in den morgen zijn vertrek. Nadat li ij de club verlaten had, begon Wetmore zich op nieuw over hein te beklagen, en ditmaal vond hij van alle kanten byval. „Wat mij troost," zoo besloot hij zijn ontboezeming, „is, dat Forbes, ofschoon bij veel meer wiut dan een vau ons allen, toch nooit recht genoegen in liet spel heeft. Ik erger mij wel als ik verlies, maar daarvoor heb ik er dan ook weer schik in als ik toe vallig eens win. Forbes verveelt zich altijd. Ik gun het zoo'n onnangeunmen, rijken vent Forbes wist heel goed, toen hij naar huis reed, dat men hem op dit. oogenblik in de club onder handen nam, en dat onder de talrijke kennissen, die hem daar met een vriendelijk lachje plachten te begroeten, er niet één was, die op den inval zou komen, hem in zijne afwezigheid te verdedigen. Den volgenden morgen, gedurende een rit in het Bois de Boulogne, maakte hij reisplannen. „Ik zal eens voor een paar weken naur Nice, Florence en Rome gaan," overlegde hij bij zich zeiven. «Misschien amuseer ik\nij daar wat beter, dan hier. In elk geval krijg ik dan toch eens weer andere gezichten te zien als die van Wetmore en Compagnie. De heele troep is mij onuitstaanbaar." Toen hij een uur later in zijne woning was, overhandigde zijn bediende hem twee brieven, die zooeven gekomen waren, llij legde ze, zonder zelfs naar de adresscu gezien te hebben, op tafel neer, en eerst riadat hij zich op zijn gemak verkleed cn door een blik op de klok zich overtuigd had, dat men hem over een kwartier voor het ontbijt zou komen roepen,, wierp hij zich bij den haard in een stoel eu las de beide brieven! Wordt vervolgd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1