HEIjDERSCHE O NIEUWEDIEPER COURANT. 1877. N°.89. Vrijdag 27 Julij. Jaargang 35. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. GEMEE1NTE11AAD. GORDON BALDWIN. B i nnenla n d. „Wij huldigei het o e d e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. w franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prij der Ad ver tent iën: Van 1i regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Zitting van Dingsdag den 24 Julij 1877. Voorzitter cle heer Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden; afwezig de heeren Graat, de Lange en Hugenholtz, niet kennisgeving van verhindering. (3 vacaturen.) De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen eu goedgekeurd. De Voorzitter brengt ter tafel de geloofsbrieven van de heeren Maalsteed, Giltjes, Jelgersma en Hugenholtz, den 17 Julij jl. tot leden van den Baad herkozen. Hij stelt voor, die stukken alsnog niet te onderzoeken, maar zulks uit te stellen tot de volgende zitting, wanneer tegelijk de geloofsbrieven der leden, die bij de aanstaande herstemming zullen gekozen worden, aan dat onderzoek kunnen onderworpen worden. Dienovereenkomstig wordt besloten. Door B. en W. worden den Raad aangeboden de rekeningen van de Gemeente, het Burgerlijk Armbestuur, liet Algemeen Weeshuis en de dd. Artillerie-Schutterij, allen over de dienst van 1876. De hoofdstukken der Gemeente-rekening sluiten met de volgende cijfers Hoofdstukken. Inkomsten. Bedrag, f. Ontvangsten wegens vroegere diensten 22536.49 II. Inkomsten van gem.-eigendommen en bezittingen 562.50 IIL Opbrengst van belastingen en hellingen. 170693.915 IV. Ontvangsten v. verschill. aard en toevallige baten 1730.34' V. Buitengewone ontvangsten22.22 Totaal 195545.47 Uitgaven. I. Kosten van huishoudelijk beheer12731.80 II. invordering van do plaatselijke be lasting en teruggave deswegens11395.45 III. Kosten van onderhoud van gemeente-eigen dommen, en de deswegens verschuldigde lasten 19021.38 IV. Kosten der openbare veiligheid en brandweer. 27018.55 V. plaatselijke gezondhcids-politie. 50. AU. van het onderwijs39938.70 VII. het armwezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen33806.14® VIII. Renten en «aflossingen4600. IX. Pensioenen en wachtgelden1806. X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofd stukken behoorende555.61® XI. Buitengewone uilgaven van allerlei aard 21201.47 XII. Onvoorziene uitgaven894.54 Totaal 173019.65 Balans. Inkomsten195545.47 Uitgaven173019.65 Voordeelig saldo f 22525.82 De overige rekeningen sluiten met de volgende totaalcijfers: Burgerlijk Armbestuur. Ontvangsten. 9914.32® Uitgaven 8155.49 Voordeelig saldo 1758.83® 3) Novelle van BUDOLPH LINDAU. {Vervolg.) Sedert dien tijd waren Forbes en Baldwin van den vroegen morgén tot den laten avond bijna onafgebroken bij elkaar geweest, en een eigenaardig vertrouwelijke betrekking had zich in dien korten tijd tusschen deze beide zoozeer van elkaar verschillende mcuschen ge vormd. Baldwin vond dit natuurlijk en dacht er niet verder aan maar Forbes verwonderde er zich in stilte over. Hij kon'zich niet verklaren, hoe het kwam, dat hij, zoodra hij met Baldwin samen was, zich een ander en beter mensch voelde. Hij kon met dien „wilde van Yesso," gelijk hij hem gedoopt1 had, ongedwongen spreken en schertseu, eu hij betrapte er zich daarbij meer dan eens op, dat hij hem ongevraagd, ja met genoegen, vertrouwelijke mededeelingen deed. Baldwin verlangde volstrekt niets van Forbes. Dit was het geheim van den aangenamen indruk, dien bij op den wantrouwenden, rijken man "gemaakt had. Hij had het noch op zijne paarden, noch op zijne loge in de opera, noch op zijn geld voorzien. Hij had zich volkomen en oprecht uit het hoofd gezet dat zijn vriend „de rijke Forbes" was. Hij zag in hem niet9 als een goed kameraad. Forbes bescfJe dit. Het w«as voor hem een nieuw, weldadig gevoel, met iemand omgang te hebben, die geen dienst van hem verlangde, ja dien hij niet eens een dienst bewijzen kon. „Nu, wat hebt gij besteld?" vroeg Forbes, nadat hij tegenover Baldwin aan de tafel in het café plaats genomen had. „Een goed diner." „Ik hoop dat ge het krijgen zult. Waar bestaat het uit?" „Dat weet ik voorloopig nog niet; maar ik heb een uitstekenden eetlust en bereid mij nog op de aangenaamste verrassingen voor." „Hebt gij de keus aan den kellner overgelaten."' „Zooals gij belieft te zeggen." Forbes glimlachte. „Kunt gij uit al dien onzin wijs worden?" ging Baldwin voort, terwijl hy op zijn beurt de spijskaart opnam: Potage Parmcntier Algemeen Weeshuis. - Ontvangsten 50036.45 Uitgaven 47525.54® Voordeelig saldo 2510.90® Artillerie-Schutterij. Ontvangsten Uitgaven 1995.52® 1647.35 Voordeelig saldo 34S.17® Onder de ontvangsten en uitgaven van het Algemeen Weeshuis zijn begrepen de opbrengst van den verkoop van 't land genaamd Breewater eu de belegging dier gelden op liet Grootboek dei- Nationale Werkelijke Schuld. Tot het onderzoek dier rekeningen splitst zich de Rand in drie afdeelingen, ieder onder voorzitterschap van een der leden van het Dagelijksch Bestuur, volgenderwijzelsté afd. de heeren Giltjes, van Veen en Groen; 2de afd. de heeren Brnaksma, Bitter, Jel gersma, van KclckhöVen en Hugenholtz; 3de afd. de heeren Janzen, de Lange en Maalsteed. Op hun daartoe gedaan verzoek wordt, op voorstel van B. en W., eervol onlslag verleend aan de hulponderwijzers bij de gemeente scholen J. L. Maascn en J. Verweij de Winter, wegens vertrek, eerstgenoemde naar Ter Aar, laatstgenoemde naar Driebergen. Het onlslag gaat in respectivelijk 1 Augustus en 1 September c. k. Tot hulponderwijzers worden benoemd: aan de gemeente-school No. 4 de heer C. Biese, hulponderwijzer te Muntendam eu aan school No. 3 de heer J. Ham, hulponderwijzer te -Mijdrecht. Voor de vervulling van eerstgenoemde betrekking waren op de voordragt geplaatst, behalve den benoemde, de heeren R. Feddema, te Olde- boorn en J. IV. A. Seijler, te Spierdijk. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen: a. Dat op 16 Julij 11. heeft plaats gehad de driemaandelijkschc opneming van de boeken en de kas des gemeente-ontvangersdat een en ander in orde is bevonden, in kas zijnde de som van f 23550.20®. b. Dat de heer B. Wereudlijn Smit ontslag heeft genomen als lid van den Raad. c. Dat door B. en W. bij liet overlijden van II. M. de Koningin een adres van rouwbeklag is gezonden aan Z. Af. den Koning, wegens het verlies dal het Koninklijk Huis d.aardoor heeft geleden. en d. Dat dc Voorzitter met den heer Hoogendijk heeft gespro ken over de belemmering van den openbaren weg in de Hoogs!raat door liet leggen van hout, en dat het uitzigl beslaat dat binnen korten tijd dat ongerief zal worden weggenomen, doordien het hout bestemd is om te worden verkocht. De Voorzitter herinnert, dat in de vorige zitting, n.aar aanleiding van een adres van bewoners der Koningstraat, is gesproken over verbetering v«an den openbaren weg in die straat eu dat bedoeld adres toen in handen is gesteld van de Commissie voor de Gemeentewerken. Bij die Commissie heeft dal adres een punt van ernstige overweging uitgemaakt en vreemd is het niet, dat algemeen geheele bestrating het eenig afdoende middel werd geacht om aan de bezwaren van adressanten te gemoet te komen. De staat der gemeente-linancicn laat dit echter niet toe en vandaar dut liet voorstel van een der leden dier Commissie algemeen bijval vond, om op deze wijze te komen tot afdoende verbetering: Als de voetstraat aan beide zijden van den weg gereed is, blijft er in 't midden onbestraat eenc breedte van 6 M. Wanneer nu de bestra ting geschiedt voor kosten van de eigenaars of bewoners der per- ceelcn, met eene subsidie van de gemeente, bedragende of j van jFilet de soles Toinville waarom niet Nemours of Montpensier epigrammes d'agneau; chaufroid de Volaille enz. Dan versta ik de Ainos van Yesso nog beter dan dit koeterwaalscbe keukenlatijn." Forbes antwoordde daarop slechts door een kellner te roepen en dezen op een voornamer toon en met aanwijzing van vele bijzonder heden een „uitgezocht" diner te bestellen. Baldwin luisterde opmerkzaam en met zichtbaar genoegen toe. „Wat gij toch al niet weetsprak hij lachend. „Gij moet bier mijn leermeester worden." „Met pleizier. Apropos, zijt gij bij den kleermaker geweest?" „Ja zeker." „Wanneer zult ge uw nieuw costuum krijgen?" „Morgen avond." „Het wordt tijd!" „Zoo?" antwoordde Baldwin ter loops. Daarna bezag hij op merkzaam de mouwen van zijn rok en zei nadenkend: „Dit pak heeft voor een paar maanden een klein kapitaal te San Francisco gekost. Het is waar, dut we sedert dien tijd veel slecht weêr in de prairiën en op de Atlantische zee gehad hebben, maar ik vind dat het er- toch nog heel goed uitziet. Enfin, het maakt niet uit. Van morgen af zal ik nooit anders als in een feestelijk gewaad in uwe tegenwoordigheid verschijnen." Omstreeks half acht was een bejaard, deftig heer, die eene jonge elegante en schoone dame den arm gaf, de zaal binnengetreden en had met zijne gezellin aan een tafel tegenover Baldwin plaats ge nomen. Forbes had de binnenkomenden, wieu hij den rug toe keerde, niet opgemerkt; daarentegen had de dame de bedaarde, welwillende opmerkzaamheid van Baldwin tot zich getrokken. Dit was aan de andere zijde niet onopgemerkt gebleven, en de blikken van .den reiziger en de jonge Piirijsche dame hadden zich reeds herhaalde malen gekruist. Forbes bespeurde dat er iets achter zijn rug omging, en vroeg zonder bepaalde bedoeling: „Wuar ziet ge zoo oplettend naar?" „Naar een lief gezicht." Forbes draaide zich langzaam omdaarna stond hij licht blozend op en naderde met een beleefde buiging de tafel, waaraan de oude liet bedrag der kosten, dan kou aan aller wensoli op de beslc wijze worden voldaan. Dit voorstel is door B. en W. allergunstigt ontvangen en over genomen, doch dat Collegie geeft in overweging, liet «alsnog niet in behandeling te nemen. Vooreerst is dit voorstel welligt van verreikende gevolgen, daar ook de eigenaars of bewoners van perceelen in andere ongeplaveide straten de toepassing er van voor zich zouden verlangen. En ten anderen: de Raad is niet voltallig en wordt binnen kort door eenige nieuwe leden aangevuld. Het Dag. Best. acht het daarom wenschelijk, dat de beslissing over een zoo ingrijpend voorstel worde verdaagd tot in September, wanneer ook de nieuwgekozen leden kunnen oordeelen over deze belangrijke aangelegenheid. De heer van Veen sluit, zich bij het gevoelen van B. en W. aan en dit te meer, omdat, in dien tusscliëntijd, bij 't bekend worden van het aanhangig voorstel, gelegenheid wordt gegeven om het oordeel van belanghebbenden en van de ingezetenen in 't algemeen te vernemen. Het voorstel tot uitstel van behandeling wordt daarop zonder hoofdelijke omvraag a«nngenomcn. De Voorzitter deelt eindelijk nog mede, dat van de bewoners der Gasstraat een verzoekschrift is ingekomen ter zake van de be strating van den openbaren weg aldaar. Er wordt besloten, ook dit adres te stellen in handen der Commissie, voor dc Gemeentewerken. De zitting wordt hierop voor gesloten verklaard. HELDEB en NIEUWEDIEP, 26 Julij. Jl. Dingsdag namiddag werd uit de gracht van liet fort Erfprins alhier opgevischt liet lijk van den korporaal H., van het hier in garnizoen liggend bataillon van het 7de reg. infanterie. Hij had zich Zaturdag nacht ten 12 ure uit de kazerne verwijderd, en toen hij over de nieuwe werken van het fort zocht te ontsnappen, moet hij door de duis ternis misleid, in de gracht geraakt zijn. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft het eere-lid- maatschap aanvaard van de Koninklijke Vereeniging van gepensioneerde officieren van het Nederlandsche leger. Tengevolge der geschillen met de republiek Venezuela, die een zeer nadeeligen invloed op den handel en de scheepvaart in Curacao hebben uitgeoefend, hebben de middelen in die kolonie in 1876 veel minder opgebragt dan geraamd is geworden. Die middelen namelijk, op f 407,251 geraamd, hebben niet meer dan f 333,756.02 opgebragt. In het tekort van f 64,000 (f 10,000 worden gedekt door een overschot op de begrooting) wordt nu door de regering, in een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp, voorgesteld te voorzien door verhooging van het subsidie van Nederland. In het tijdperk van vier weken, 17 Junij tot 14 Julij zijn, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte aangetastin Noordbrabant 2, in Zuidholland 46, in Noord holland 1, in Utrecht l,in Friesland 2, totaal 52 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 91 runderen door die ziekte aangetast. lieer en cle jonge dame zalen. Deze beantwoordden zijn groet met veel vriendelijkheid. „Is mevrouw uw echtgenoot nog niet te Parijs teruggekomen?" vroeg Forbes. „Neen, wij verwachten h«aar eerst morgen," «antwoordde de oude heer. „En gij ziet hoe wij van onze vrijheid misbruik maken. Wij hebben sedert vier dagen ook niet één keer thuis gegeten. Johanna verlangt dat ik haar de Parijsche restaurants eens zal laten zien en als een welopgevoed vader luiast ik mij haar te gehoorzamen." „Is die heer uw vriend, van wien ge gisteren spraakt?" vroeg het jonge meisje nu fluisterend. „Inderdaad," antwoordde Forbes op denzelfden toonen ver legen lachend voegde hij er bij„gij ziet, ik heb niet overdreven hij komt kcrsversch uit de wildernis; maar hij zal er binnen een paar dagen wat geciviliseerder uitzien en dan zal ik de vrijheid nemen hem u voor te stellen. „Uw vriend zal ons ten allen tijde welkom wezen," verzekerde de oude heer. Forbes nam daarop weder tegenover Baldwin plaat9 en verhaalde dezen met de voorgewende openhartigheid, waarmede men gewoonlijk over een aanwezige derde persoon 9preekt, dat het jonge meisje julfrouw Johanna Leiand was, de dochter van den rijken bankier Leiand uit New-York. „Rijk of arm," was Baldwins «antwoord, „zij ziet er buitengemeen lief uit en bevalt mij wel." „Gij zult kennis met haar mogen maken," ging Forbes voort. „Ik heb u reeds aangediend en zal u voorstellen zoodra gij het begeert." - Johanna Leiand wist zeer goed, dat de beide jongelieden op dit oogenblik over haar spraken. Maar zij was er aan gewoon geraakt het voorwerp van voortdurende opmerkzaamheid te wezen, en zag dan ook volkomen onbevangen om zich heen. Een poos later stonden Forbes en Baldwin op, om de restauratie te verl.nten, Forbes ging nog eens na«ir de tafel van den heer Leiand, om zijn compliment te maken, terwijl de lange Baldwin met een halve, linksche buiging, zooals men ten beste geeft aan kennissen wien men nog niet voorgesteld is, de zaal doorging. Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1