B u ite n I a n d. leverden het bewijs, hoe de werktuigkunde, op dit gebied, in den laatsten tijd is vooruitgegaan. De eerste prijs werd toegekeud aan de Johnstons graanmaaimachine, van de firma Krom Co. te Amsterdam, de tweede aan de sping- balance idem van Hornsby, ingezonden door den heer de Blocquery Jr., te Haarlem, de derde prijs werd gelijkelijk toegekend aan de Walter A. YVoods en de Howard graan- maaimachines, ingezonden door de heeren Peignat Co. te Amsterdam en ICortmans te Botterdam. Aan den «Om nium» graanmaaijer van Samuetsen Co. viel een prijs van 't bestuur ten deel. Nog noodigde de jury het bestuur der Vereeniging uit, een eereprijs* toe te kennen aan de buiten mededinging door de heeren Peignat Co. te Amsterdam, ingezonden Walter A. Woods zelf schoven bindende graanmaaimachine. Deze machine, vernuftig maar toch eenvoudig in hare zamenstelling, trok bovenal de aandacht. De werking, die door iedereen om het zeerst werd ge roemd, mogt verrassend heeten. Zeker is dit werktuig bestemd om onder de landbouw werktuigen van den nieuweren tijd eene eervolle plaats te bekleeden. Nog werd, gelijktijdig met dezen wedstrijd, een wed strijd met de zicht en met de sikkel, door personen die zich daartoe bij het bestuur aangeboden hadden, gehouden. Ook in dezen wedstrijd werd met energie en met eere gestreden en de prijzen, daarvoor uitgereikt, mogten alles zins verdiend heeten. Een opgewekt diner besloot den door schoon weder begunstigden dag, waarop Hollands Noorderkwartier met voldoening mag terugzien. Jl. Woensdag vierde de afdeeling Amsterdam der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst haar 25jarig bestaan. De heer Martin Kalff' hield bij deze gelegenheid cene uitvoerige rede, waarin hij het standpunt der bouw meesters in onze dagen behandelde en de stelling ontwik kelde, dat men, om eenigen tak van kunst te verheffen, de bevordering van alle kunstvakken op het oog moest hebben. Voor de openbare gasverlichting te Haarlem is de regeling naar den stand van de maan afgeschaft. Alle lantaarns zullen nu branden tot 12 uur 's nachts, waarna een deel aanblijft tot een uur voor zonsopgang. Jl. Donderdag is te 's Hage de vierde jaarvergade ring gehouden van de Vereeniging van officieren van scherpschutters-korpsen in Nederland. Blijkens het verslag was het jaar voor de militaire organisatie der weerbaar heids—korpsen niet vruchteloos voorbijgegaan. De kas had een batig slot. Het getal leden was van 40 tot 42 gestegen. Tot lid van het bestuur is gekozen de heer F. Prince, van Gouda, en herkozen de heer Visser, van Schiedam. Op eene vraag van den heer P. Mouton deelde de heer Bos mede, dat jaarlijks eiken 1 Julij in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, ten overstaan van een notaris, de uitloting van de preniieleening ten behoeve der weerbaarheid plaats heeft; dat het waarborgfonds behoorlijk gedekt bij de Commandiet-kas te Amsterdam berust en dat de houders der loten zeer gerust kunnen zijn. Jl. Maandag middag ontstond brand in de boerderij van den landbouwer K. de Boer, te Katwoude, vermoede lijk tengevolge van broeijen van hooi. Niettegenstaande spoedige hulp van de brandspuit, is het perceel geheel afgebrand. De inboedel is grootendoels gered. Het huis was vier jaren geleden nieuw gebouwd, daar de vorige boerderij van genoemden landbouwer mede door brand tengevolge van broeijen van het hooi vernield was. Een betreurenswaardig voorval had jl. Woensdag voormiddag te Utrecht plaats. Een meisje, omstreeks 15 jaren oud, verliet in stilte hare verblijfplaats en begaf zich naar de kazerne. Haar moeder, onbewust waar zij zich had hegeven, ging te harer opsporing uit. Op de hoogte van den waterkant nabij de zoogenaamde steenen trap, werden moeder en dochter elkander gewaar en de laatste, beducht voor de moederlijke straf wegens haar desertie en die willende ontkomen, liep in de rivier, met het ongelukkig gevolg dat zij onmiddellijk in de diepte verdween en verdronk. "Te Middelburg werd jl. Dingsdag een dertienjarige knaap, werkzaam op een kantoor aldaar, uitgezonden om een som van f 263.88 te betalen. Korten tijd daarna kwam hij schreijende bij zijn pleegvader, bewerende dat hij op de stationsbrug door een onbekend persoon was aangevallen, die hem het geld ontnomen had. Ofschoon hieraan weinig geloof werd gehecht, werd de zaak echter bij de politie aangegeven en, na herhaaldelijk en scherper ondervraagd te zijn, kwam de knaap eindelijk tot de bekentenis, dat hij het geld ergens onder het gras gestopt en eene kleinigheid er van verteerd had. Volgens zijne aanwijzing werd op het stations-terrein digt hij de begraafplaats gezocht en het geld gevonden. De knaap had voor een bedrag van 19 cents er van ver teerd. De zaak is in handen der.justitie. In den regel is het eene vuurwerk vrij wel gelijk aan het ander. Bij de Rubensfeesten te Antwerpen zal daarop echter eene uitzondering worden gemaakt. Omtrent het daar te geven vuurwerk leest men in de Midd. Crt. .Op voorstel en door toedoen namelijk van een onzer beste kunstenaars, den heer Verlat, zal op het Vlaamsche Hoofd, tusschen twee aldaar liggende forten, eene beschieting plaats hebben, welke eindigen moet met eene schijnbare veldschans of versterkt dorp, op halfweg van beide forten, in brand te schieten. De schans van 65 M. breedte en eene nog niet bepaalde hoogte, zal uit piktonnen, petroleumvaten enz. opgetimmerd worden, en hieruit moet een brand en een vuurwerk ontstaan, zoo groot en prachtig als in Antwerpen ooit gezien werd. Jl. Zondag is te Vlissingen een matroos van het wachtschip plotseling overleden na het gebruik van raauwe mosselen, die bij onderzoek vergiftigd bleken te zijn. Naar men verneemt, is voor het paard, dat de vorige week op de harddraverij te Sneek den prijs heeft gewon nen, eene som van f 4000 geboden. Jl. Maandag ochtend kwam bij den burgemeester dei- gemeente Druten het berigt, dat onder deze gemeente een man door verdrinking een einde aan zijn leven gemaakt had; in den modder was namelijk een laars met een kous er in, een jas en eene portcmonnaie gevonden. De burge meester toog onmiddellijk, met den secretaris, een volontair ter secretarie en eenige veldwachters aan het werk om den man op te visschen. Nadat de burgemeester eenige malen met een eind touw om het lijf, door den veldwachter vast gehouden, naar het lijk gedoken had, kwam het berigt, dat de vermeende drenkeling alles maar voor de grap hacl gedaan, en dus verder zoeken noodeloos was. Uit het noorden des lands meldt men, dat er zeker in geen jaren zoo'n weelderige, hoogst gunstige stand van weide en nagras is geweest, als zulks thans het geval is. De weidende paarden, schapen, enz. loopen letterlijk tot ver over de knieën in 't groen; daarenboven is het gras door het heerlijk malsche weder uitmuntend geschikt voor de melkerij en het boterproduct. Er zijn landlieden, die bijna de helft meer boter karnen, dan anders om dezen tijd van het jaar. De aangevangen hooioogst, tweede snede, laat niets te wenschen over; als het droog binnenkomt, wat natuurlijk zeer gewenscht wordt, dan is er zeker eens zooveel hooi in de beide sneden gewonnen als in 1876. Telegrapiiische concerten. Het door prof. Bell uitgevonden Telephon, waarmede het gesproken woord en de muziek kan worden overgebragt, trekt op het oogen- blik in Amerika de algemeene aandacht. Den 2 April 11. had in de groote Steinwayhall te New- York het eerste telegraphische concert plaats, waarvan de virtuozen te Philadelphia aan het klavier zaten. Het had eene eigenaardige, mj'sterieuse bekoorlijkheid, de op zoo grooten afstand voorgedragen nielodiën uit Martha en andere bekende opera's, als op geestesvleugelen aangevoerd, te hooren, terwijl de muziek eenigszins gedempt klonk, alsof zij uit een nevenzaal voortkwam. Het valt naauwelijks te betwijfelen, of ook den bewoners van andere groote steden zal weldra dit genot worden aangeboden. Een virtuoos, die er zich op toelegde, zou zich door deze elec trische echo's kunnen verveelvoudigen en in tien of meer plaatsen tegelijk lauweren inoogsten. Een redenaar zou op dezelfde wijze (wat tot nu toe nog niet eens den Vorst van Lichtenstein mogelijk was) tot het gansche land kunnen spreken, want prof. Bell heeft aangetoond, dat hij van Boston naar Salein iemand iets in het oor kon fluisteren, ja in Salem zelfs nog ver staanbaar was, wanneer de electrische stroomen den grooten omweg over North-Conway moesten nemen. Wie kent uit de «Munchener Bilderbogen» de ge schiedenis van den grooten worst niet? Dit sprookje zal spoedig waarheid wotden, want de Neuerberger magistraat heeft, volgens de Tribune, dezer dagen verlof gegeven om een optogt door eenige straten dier stad te houden, met een worst van 200 meter lang, 550 pond wegende, door een aantal gecostumeerde slagersjongens gedragen, en voor afgegaan en gevolgd door muziek. In 1641 werd te Neuerberg voor het laatst zulk een reuzenworst door de stad gedragen. De tegenwoordige zal door den slager Eckert geleverd en door den restaurateur Todt gebraden worden, om daarna te verdwijnen in de magen dor leden van het oudheidkundig genootschap, die te Neuerberg hun gewone jaarlijksche vergadering houden. «Wat! Je bedelt voor je dochter, en die is al vier weken dood?» «Juist, mijnheer, maar ik ben universeel erfgenaam.» 92ste vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Onder voorzitting van mr. C. Pijnaeker Hordijk werd deze ver gadering jl. Dingsdag te Amsterdam geopend. In zijn inleidend woord wees spreker er op, hoe de Maatschappij van den beginne af bovenal getracht heeft het lager onderwijs te verbeteren en daarin niet zonder vrucht werkzaam is geweest. Met nadruk spoorde hij aan om op dezelfde wijze voort te gaan en dezelfde beginselen ook in den tegenwoordigen tijd, krachtiger dan ooit, toe te passen. Uit het verslag van liet hoofdbestuur aangaande den staat der Maatschappij en harer departementen en van zijne verriglingen gedurende hel afgeloopen jaar bleek o. a., dat zij 380 afdeeliugen telde en het getal leden met 251 was toegenomen. De antwoorden op de prijsvraag over armverzorging waren gesteld in handen van eene commissie van 7 personen, en van de 9 antwoorden op de tweede prijsvraag, over dc middelen tot ontwikkeling van het schoonheidsgevoel, was ecu met goud bekroond en een met eene premie van f 100, behoudens enkele opmerkingen en verbeteringen, liet voorstel van het hoofdbestuur, om opeidijk dank te betuigen aan de commissie, vanwege de Maatschappij belast met het onder zoeken der wetten op lager en middelbaar onderwijs, voor het 2de gedeelte van haar uitgebragt rapport, en den wenseli uit te spreken, dat dc regering bij de mogelijke herziening van de wet van 2 Mei 1803 hare gezette aandacht zal schenken aan het rapport, dat van wege het hoofdbestuur aan de hooge staatsdienaren is toegezonden, werd met acclamatie aangenomen. Ook het voorstel van het hoofd bestuur. om art. 4-3 al. 2 der wet aldus te wijzigen, dat de bescheiden, behoorende bij het verslag der algemeene vergadering, onder den titel van Jaarboeken der Maatschappij worden gedrukt en aan ieder departement zooveel exemplaren worden afgegeven als gelijkstaat met het drievoud der stemmen, dat door het departement iu dc algemeene vergaderiug kon worden uitgebragt, werd, na discussie en verwerping van een amendement, aangenomen. Even eens werd het voorstel van het hoofdbestuur aangenomen, om ten behoeve van de stichting van een Ncderlandsch Schoolmuseum uit de algemeene kas eene bijdrage van f 300 te verlcencn. Aangaande het voorstel van het hoofdbestuur, om het te ontheffen van de taak tot het doen opstellen van een werkje over de voordeeleu van den vrede, werd een amendement van het departement Gouda aangenomen, waarbij aan het hoofdbestuur werd opgedragen om op de volgende vergadering een voorstel te doen tot het uitschrijven van eene prijsvraag over dit onderwerp. Woensdag werd de vergadering voortgezet en daarin o. a. het volgende behandeld: Over het voorstel van het departement Almelo, om zich te wenden tot de hooge regering, met het verzoek oin te bewerken: 1. dat aan alle inrigtingen ter opleiding van onderwijzers en onderwijze ressen (kweekscholen, normaalscholen, opleidingslessen) de gezond-' heidsleer in verband met de natuurleer van den mensch 'worde onderwezen; 2. dat op de scholen voor lager onderwijs de kennis en de algemeene waarheden der gezondheidsleer door de meest gepaste middelen worden bevorderd, had eene langdurige discussie plaats, liet werd met cene aanzienlijke meerderheid aangenomen. Vervolgeus werd zonder discussie met acclamatie het voorstel van het departement Boskoop aangenomen, om de eerste alinea van art. 47 der algemeeue wet aldus te doen luidenVan het voor gevallene in de algemeene vergadering maakt het hoofdbestuur een verslag op, hetwelk, onder den titel van handelingen der alge meene vergadering, niet later dan ultimo October gedrukt en aan de leden der Maatschappij uitgereikt, wordt. Daarna stelde de voorzitter aan de orde het rapport der afge vaardigden van Zalt-Bommel, Zwolle en Leiden, gecommitteerd tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid om de toe komst der onderwijzers en onderwijzeressen van departementsscholen voor lager of voorbereidend onderwijs te verzekeren. De bespreking vau dit rapport en de daaraan toegevoegde voorstellen eindigde met het aaunemen van eene motie van het departement Boskoop, waarbij de vergadering, het betreurende, dat er gecne meer afdoende middelen waren voorgesteld, dc commissie uilnoodigde om nog dit jaar met écu lid van bet hoofdbestuur haar onderzoek voort te zetten en nieuwe plannen van uitvoering voor te stellen. Het voorstel om aan het hoofdbestuur magtiging te verleenen om zoo noodig uit naam der Maatschappij aan de Tweede Kamer een adres te zenden in zake de concep'twct, van het lager onderwijs overeenkomstig de beginselen der Maatschappij, verwierf de alge meene instemming der vergadering, zoo ook het voorstel'van het hoofdbestuur, om van het met goud bekroonde antwoord der prijsvraag over de middelen tot ontwikkeling van het schoonheids gevoel, 3500 exemplaren te doen drukken en verspreiden. Berigt en uit Atsjin. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram vau den Gouverueur-Gcneraal van Nederlandsch-Indië, zijn uit Groot-Atsjin drie bataillons naar Samalangan gezonden, om dit steeds vijandig gebleven landschap, welks kust onze oorlogschepen nooit konden naderen zonder beschoten te worden, tot onderwerping te brengen. Een dier bataillons is, kort na de landing, den lOden en llden dezer tweemaal met een groot aantal vijanden iu gevecht geweest. De vijand werd afgeslagen en liet 66 dooden achter. Aan onze zijde sneuvelden de kapiteins II. J. Jonker en J. Lojenga benevens 15 minderen, terwijl 4 luitenants én 32 minderen gewond werden. Benoemingen, enz. Aan de heeren mr. F. H. G. van der Hoeven, inr. J. T. Boelens en mr. Ph. W. Schollen is met ingang van 15 dezer eervol ontslag verleend respectivclijk als auditeur bij den schuttersraad, 1ste en 2de luit. bij de dd. scliutterij te Hoorn; eerstgenoemde met ont heffing van de waarneming dierzelfdè betrekking bij den schutters raad van het 6de bataillon rustende schutterij in Noordhollnnd. Bij de dd. schutterij zijn benoemd: te Hoorn tot auditeur bij den schuttersraad de heer A. P. Heg, thans schutter; tot lsten luit. de heer II. Polman, thans 2de luit.; tot 2dcn luit. de heer L. Hooft, thans schutter; te Alkmaar tot 2den luit. de heer mr. P. W. Scholten, tot dusver 2de luit. bij de dd. schutterij te Hoorn en de heer mr. F. F. Karseboom, vroeger 2de luit. bij de dd. schutterij te Haarlem. Bij Zr. Ms. besluit van 16 dezer zijn ingetrokken de bij besluit van 1 Mei gedane benoemingen van de heerenmr. Ch. Bosch Reitz tot kantonregler-plaatsvervanger alhier eu van B. C. van Berkel, tot idem te lioorn, en worden met ingang van 1 Scpt. benoemd tot plaalsv.-knutunrcgter alhier de lieer F. Fontein, ontv. der reg. en dom.; tot idem te Hoorn «le heer C. Hulst, notaris aldaar. Tot burgemeester der gemeente Zwijndreeht is benoemd de beer I'. J. A. de Bruine, met toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeenten Hoogwoud en Opmeer. De off. van gez. 1ste kl. II. J. Nicuwkerk, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier en belast met de waarneming dei- geneeskundige dienst bij het Kon. Inst. voor de Marine, bij's Rijks werf en bij het gedeelte van het korps mariniers, wordt met den 10 Sept. a. s. op non-activiteit gesteld. Aan den 2den timmerman iu het vaste korps dek- en onder officieren aan boord van het wachtschip te Hellevoelsluis J. Bec- kers is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring cn tevredenheid wegens de redding van een marinier uit het water aldaar op 9 Julij 11., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. België. De Antwerpsche Précurseur deelt, naar aanleiding van de feesten, welke de volgende week ter eere vair Rubens staan gevierd te worden, een uit authentieke bron geputte lijst mede van de thans levende nakomelingen des schilders. Zij behooren tot 1*20 gezinnen in België, Amerika, Oosten rijk, Frankrijk en Italië. De meeste hoofden dier gezinnen zijn graven en baronnen. Frankrijk. Ook de gemeenteraad van Saint-Lo heeft verleden week met 11 tegen 4 stemmen geweigerd, gelden toe te staan voor het ontvangen van den President der Republiek. De raad bestaat uit 23 leden. Engeland. Bij besluit van den Privy Couucil wordt de invoer van bladeren en stelen van de aardappelplanten uit de Vereen. Staten, Canada en Duitschland in Groot-Brittannië verboden. Van Lancaster naar Market Harbour reed in een derde klasse rijtuig een man met zijn vrouw en kind. Te Batley wisselden de echtgenooten hunne plaatsen wegens de togt. Naauwelijks was dit gebeurd, of een andere trein reed voorbij en plotseling werd het hoofd der vrouw van den romp gescheiden en twee compartimenten verder geworpen terwijl die zijde van het rijtuig geheel werd opengescheurd. Bij onderzoek bleek, dat in den voorbijsnellenden trein een ijzeren staaf dwars gelegen had en daardoor het onheil was veroorzaakt. Gelukkig zat in het getroffen rijtuig slechts een zevental personengeen der andere reizigers kreeg letsel. Bij het verslag van de jury is de leuke opmerking gevoegd, dat voortaan grootere zorg moet worden gedragen bij het laden van platte wagens met staafijzer. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: A. C. de Langen Wendels, kantoorbediende, wonende te Amsterdam en E. M. Ligtenberg. A. Kikkert, zeeman,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2