Buitenland. Nederlanden, Gedurende een harer bezoeken te Parijs, vroeg Napoleon, welke dienst hij haar bewijzen kon. Zij vroeg hemVerzoek den heer Thiers om mij te vergezellen door de museums.» «Dat is, helaas! het eenige wat ik niet doen kan,» antwoordde de keizer. De Koningin deqfl een huurrijtuig ontbieden, reed naar de woning van den heer Thiers, introduceerde zich zelve en verzocht hem, haar gids te zijn door de museums en schilderijen-galerij. Thiers zocht zijn hoed en rotting op, ging weg met de Koningin en maakte zijn vrouw jaloersch, die bij hare tehuiskomst vernam, dat de heer Thiers plotseling vertrokken was met eene vreemde dame in een huurrijtuig.» Onder de namen dergenen, die door de Société d'encouragement au bien onlangs zijn bekroond geworden, behoort ook die van de Koningin van Portugal, de dochter van Victor Emmanuel. Vóór drie jaar toch stortte deze zich met doodsgevaar in de golven, om hare beide kinderen de Kroonprins en don Alfonso te redden, die eensklaps aan strand door de zee werden weggesleept. Ook de Koningin zelve ware in den golven omgekomen, indien het niet aan den wachter van een vuurtoren had mogen gelukken, haar met hare kinderen te redden. Een Engelsch geleerde, M. Richardson, heeft door naauwkeurige proeven, op gevangenen genomen, bevonden dat het menschelijk ligchaam zwaarder of ligter wordt in de verschillende jaargetijden. Gedurende 9 jaren heeft men geregeld 4000 personen onderzocht. Daaruit is gebleken dat het ligchaam gedurende de wintermaanden in gewigt achteruitgaat; de verandering openbaart zich in de eerste dagen van September, de afneming duurt voort tot het einde van Maart. In September verliest het ligchaam 0,21 pCt. van het geheele gewigt, in October 0.1, in November wordt er bij uitzondering iets gewonnen, in December bedraagt het verlies 0.03, in Januarij 0.14, in Februarij 0.24, in Maart 0.95. In April is de vooruit gang 0.03, in Mei 0.01, in Junij 1.52, in Julij 0.08, in in Augustus 0.7 percent. Een Gentenaar te Amsterdam. Het is nog al de moeite weerd de lotgevallen te verhalen van een onzer stadgenootcn, een braven jongen, die geen vlieg kwaad zou doen, maar die toch in de Hollandsche stad Amsterdam een aardige affaire heeft gehad, welke ons aantoont, dat onze Hollandsche broeders altijd zoo broederlijk niet handelen en maar seffens spreken van in de bak te steken, evenals ware men in Frankrijk onder het Napoleouisch of Mac-Mahonisch bestuur. Ziehier wat er aan dien braven en geestigen Gentenaar gebeurd is. Hij gaat in gezelschap van eenige vrienden naar Amsterdam. Zij bezoeken des morgens wat er merkwaardigs te zien is in die stad aan gedenkgebouwen, winkels en koffijhuizen, nemen in een gekend hotel logement, maar gaan des middags in een restau rant eten. Hetzij de verandering van lucht, hetzij de vermoeidheid.... wij kunnen het niet zeggen, altijd is zeker dat onze Gentsche jongen onpasselijk wordt en op den koer wat gaat wandelen. Zijn vrienden omringen hem, doen hem een glas water drinken en toen hij wat hersteld is, doen zij hem terug in de eetzaal gaan, maar de hitte- pakt hem op nieuw en maakt hem geheel onpasselijk, tol zoo verre, dat hij gelukkig in tijds zijn zakdoek kan uithalen om in geen affront te komen. Natuurlijk maakt dat wat opschudding onder de personen, die aan tafel zitten, en zijne vrienden komen hunnen kameraad ter hulp. Maar de baas, die in zijn buffet stond, komt in eens toe gesneld en roept: Nou, wat is dat, je jaagt mijne klienten weg, raijnheeren, ik zal daar terstond mede gedaan maken." Terwijl onze zieke daar met het hoofd in de handen zit, komen er twee politie-agenten binnen, zij gebieden hem op te staan en leiden hem naar buitenwaar eene wacht soldaten staat en alzoo wordt hij met al die militaire pracht, vergezeld van een paar honderd straatjongens, naar de Amsterdamsche Mammelokker geleid. Noch protestatie, noch aanbieding van borgtogt, niets hielp. Hij moest den bak in. zich op de donkerblauwe, schuimende golven der rivier. Baldwin richtte de oogen op dit uitgebreide tafreel, en, zonder zijn vriend aan te zien, verhaalde hij, met een schier klanklooze stem, de ge schiedenis van zijn ongeluk. Hij klaagde Forbes niet aan; hij wist immers niet eens, dat deze zich jegens hem misdragen had bij poogde ook niet zich zeiven van schuld vrij te pleiten. Hij zeidc dat hij opgewonden, toornig geweest washij had, zonder te weten wat hij deed, Forbes van zich afgestooten en deze was gevallen. „Ik boog mij over hem heen en zag hem sterven. Ik zie hem in dit oogenblik voor mij, stervende, door mijne hand." Hij zweeg; en voor de eerste maal, sedert hij begonnen was te spreken, staarde hij vol vrees op het gelaat van zijn vriend. Deze, zoo bleek als een lijk, hield de oogen op den grond gericht. „Niemand dan gij weet wat er gebeurd is;" ging Baldwin voort; „ik was tot die bekentenis aan niemand verplicht, dan aan u. Aan u heb ik mijn geheim, heb ik mij zeiven overgeleverd, en gij kunt met mij doen wat gij wiltik ben in uwe hand. Ben ik schuldig, dan zal ik mij aan elke straf, die over mij uitgesproken wordt, rustig onderwerpen. Ben ik onschuldig, spreek mij dan vrij en verlos mij van deze foltering, die ik niet langer verdragen kan Zie, hoe ellendig ik geworden ben, ThomasHeb medelijden met mijIk heb onuitsprekelijk veel geleden Een bange stilte. „Ik heb niemand op de wereld dan u!" zeide Thomas eindelijk. Uit zijne oogen sprak het oude, volle vertrouwen, en de oude liefde; en Baldwin kon dien blik nu rustig doorstaan. Even als met Johanna, zijn schuldenares, had hij nu ook met Thomas, zijn schuldeiscber, afgerekend, en deze had hem zijn schuld vergeven. Hij haalde diep adem. Hij was weder vrij! Johanna leefde afwisselend in het Zuiden van Frankrijk en te Parijs, als een jonge, rijke, gevierde weduwe. Zij is zeer vroom gewordenzij heeft die stugge, ijzige vroomheid, die de menschen door heel het land beroemd, maar iu den kring van vrienden en bekenden gevreesd maakt. Haar huis is met de grootst mogelijke orde ingericht; de bedienden beven voor haar, ofschoon zij.nooit „standjes" maakt; geen arme waagt het, haar te naderen; maar de naam van Mevrouw Gordon Baldwin prijkt met groote bijdragen op alle inschrijvingslijsten voor liefdadige doeleinden. Hare wel dadigheid is echter evenzeer vrij van ijdelheid als van medelijden. Zij begiftigt scholen, hospitalen, armenhuizen, volstrekt niet om bekend of beroemd te worden, maar alleen omdat zij het haar plicht acht, weldadig te zijn, en dien plicht slechts vervullen kan, door voor philantropen van beroep aanzienlijke sommen ter verdeeling onder noodlijdenden beschikbaar te stellen. Men ontdeed hem van zijn uurwerk en ketting, geldbeugel en al wat weerde had en hij mocht daar blijven op eene houten plank liggen of zitten tot des anderen daags raorgcuds. Maar het schoonste van al nu! Na daar een paar uren gezeten te hebben, vroeg onze stadgenoot of hij geen kamer met een bed kon krijgen. Neen, antwoordde men. Hij vroeg wat eten. Men geeft geen eten. Hij vroeg te driuken. Ja, dat zal men u brengen. En men bragt hem een houten emmerkeu met water. Hij mocht er van drinken, maar het niet bij zich houden en telkens hij zijn dorst wilde laven moest hij kloppen en naar het emmerken vragen, dat tot overmaat van ongeluk, geheel nieuw geverwd was, cn telker.s hij dronk waren zijn lippen met groene ulieverw besmeurd. Eindelijk werd hij des anderen daags morgends, nadat hij al de uren op den stadstoren had hooren slagen, voor den commissaris gebragt, die hem een proces-verbaal aflas, volgens welk hij voor het geregt zal moeten verschijnen voor opstand tegen de politie. Onze Gentenaar viel gelijk uit de lucht, hij protesteerde daar tegen en zijne protestatie werd in het proces-verbaal geacteerd. Daarmede moogt hij heen gaan men gaf hem alles terug wat men hem afgenomen had cn zegde dat men hem zou hebben laten weten wauneer hij voor de regtbank zal moeten verschijnen. Zedeles Gentenaais als gij naar Holland gaat ziet dat ge in geen hotel of restaurant ziek wordt of men zal u vrijburger maken. ^Stad Gent.) Benoeming-en, enz. Tot heemraad in het bestuur van den Terschellingerpolder is benoemd de heer C. G. Rijkeboer. Tot Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst is benoemd de kapt. ter zee F. H. P. van Alphen en tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de luit. ter zee 1ste kl. G. Doorman. Frankrijk. De Parijsche Figaro meldt, dat Adeline Patti voor nemens is haar huwelijk met den markies de Caux nietig te doen verklaren. Naar zij beweert was de lioornsche geestelijke, die hen in Engeland huwde, niet bevoegd om het huwelijk te sluiten. Als zij dit door de regtbank kan doen verklaren, dan zou de markies de Caux verpligt zijn haar de enorme sommen terug te geven, die hij in de laatste jaren, toen hij met haar in gemeenschap van goe deren leefde, van haar ontvangen of liever van haar honorarium ingehouden heeft. Engeland. In de vergadering van de British Association is gehandeld over den Colorado-kever. Vrij algemeen waren de des kundigen 't er over eens, dat dit insect in Europa zich niet zou kunnen acclimatiseeren. Om deze en nog andere redenen meenden zij dat de bevreesdheid voor het diertje zeer overdreven is. Duitscbland. Bezoekers der Berlijnsche diergaarde hadden jl. Don derdag de zeker zeldzame gelegenheid een jonge struisvogel te zien, die eerst 24 uur te voren door middel der bioei- machine uit het ei te voorschijn was gebragt. Het diertje is een halve voet hoog, doch als het zijn langen nek opsteekt meer dan de helft hooger; het is bijna geheel kaal, slechts hier en daar met bruin dons bedekt. Eerst moest het kunstmatig gevoed worden, doch spoedig at het alleen. De Amerikaansche wijfjesstruis legde 5 eijeren, die, zooals dit bij hen de gewoonte is, door het mannetje werden uitgebroedzij kwamen goed uit en volgden den vader overal, daar de moeder vooreerst nog niet in de Het is haar niet mogelijk, eenige belangstelling tc gevoelen voor het lijden van het individu. Zij vermag slechts aan haar eigen lijden te denken, en om dat te verzachten, geeft zij haar goud aan de lijdende menschheid. Zij is niet slecht; zij heeft in haar leven nooit één enkele bepaald strafbare daad gepleegd, maar zij heeft ook nooit iets goeds gedaan dat niet uit egoïsme voortsproot. Om vreemde menschen heeft zij zich nooit kunnen bekommeren. De natuur heeft haar de mogelijkheid, om dit te doen, onthouden. Zij is voorzeker niet te bewonderen, maar zij is nauwelijks te berispen. Goedhartige lieden, zooals er nog wel op de wereld zijn, zullen haar misschien beklagen. Thomas Landsdale heeft zich te New-York gevestigd. Honderde armen zegenen bem. Iedere hulpbehoevende, die hem gezien heeft, verlaat hem getroost. Het laatste ongeluk, Baldwins dood, heeft den weekhartigen man nog medclijdender gemaakt. Hij geeft zijn aalmoezen dikwijls aan onwaardigenmaar hij gaat niettemin voort, naar zijn beste weten wel te doen. Voor argwaan is in zijn ver trouwend hart geen plaats. 't Is heter, door velen bedrogen te worden en velen te helpen, dan allen te wantrouwen en alleen te staan. Gordon Baldwin is kort na zijne terugkomst te Ilakodate als een held gestorven. Hij heeft den dood gevonden toen hij, om de equipage van een strandend schip van een wissen ondergang te redden, zwemmende een lijn naar het strand overbracht en daarbij tegen een rots gesliugerd en verpletterd werd. Hij heeft nog zes uur geleefd, juist lang genoeg om te hooren dat de manschappen gered waren, cn dat hij zijn leven niet nutteloos had opgeofferd; lang genoeg om den troost te smaken dat hij Forbes' dood geboet en gewroken had. De leden der vreemdelingen-gemeente te Hakodate hebben gedurende zijn doodstrijd het sterfhuis als bestormd. De vromen hebben met hart en ziel voor hem gebeden; en de onge- loovigen hebben om hem geweend. Thomas Landsdale heeft hem de oogen toegedrukt. Zijn liefdevolle, vertrouwende blik, waarvoor Baldwin eenmaal zoo bevreesd was, is de laatste troost van den stervende geweest. En dus zijn ze allen wel bezorgd: Forbes en Baldwin zijn dood en hebben rust. Twee menschen, Johanna en Thomas, denken nog aan hen en weten, dat met hen iets begraven is, wat bij hun leven en hun geluk behoorde en door niets kan worden vervangen. Overigens is het alsof zij er nooit geweest waren. Thomas is de smart over den verloren vriend nooit geheel te boven gekomen doch hij is niet ongelukkig. Hij wordt door enkelen bedrogen, geplunderd, bespot zelfs; maar hij wordt door velen geëerd en be mind. Hij doet goed en zal goed blijven doen tot aan zijn jongsten snik. Johanna leeft teruggetrokken, als op een eenzame, koude hoogte, en is op weg zich de renommee van een heilige te verwerven. kinderkamer toegelaten mogt worden. Terwijl het mannetje zat te broeden, legde het wijfje nog een ei, dat men poogde bij de 5 overigen te voegen, doch te vergeefs. Toen werd het in de broeimachine door middel van warm water uit gebroed en het beestje is thans even frisch en gezond als de 5 broertjes of zusjes, die eenige dagen ouder zijn. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: W. Dupont, tagrijn en M. Piller. C. Vos, zeeman en H. Reinderraan. A. F. Boon, behanger en A. Bommel. GETROUWDGeene. BEVALLEN: E. Marchand, geb. de Leeuw, Z. M. Reitsma, geb. Sevenhuijsen, Z. C. Dekker, geb. Ligthart, D. J. Lap, geb. Gude, 1). OVERLEDENGeene. Burgerlijke Stnnd. Gemeente Zijpe. Van 1 tot 15 Augustus 1877. ONDERTROUWD: Arie Spierdijk, 82 jnren, wonende te Helder en Aagtje Zwaan, 34 jaren. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Rijer, zoon van Jan Struijf en Aagje Delver. Trijntje, dochter van Laurens Liefhebber en Geertje Rampen. Pietcr, zoon van Maarten Bossen en Pietertje Voorthuijsen. Maria Johanna, dochter van Andries Simon Ligthart en Catharina Schaap. Johannes, zoon van Paulus de Moei en Maria de Nijs. Jannetje, dochter van Jan Biersteker en Maartje Bregman. Pieter, zoon van Pietcr Delver en Pietertje de Groot. OVERLEDEN: Aris Aarsen, 53 jaren, echtgenoot van Grietje Steen. Jan de Leeuw, 25 jaren jaren, echtgenoot van Neeltje. Kater. Levenloos aangegeven zoon van Jan Struijf en Autje Kossen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). ai 3 c Windrigtiug Barometer Thermometer .i>a* Toestand cc cn mm. C. a s van Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. o- de zee. 24 12 w. 5k. 766.37 f 5.47 15.8 - 2.7 0.61 Slechtw. 25 8 otz. 1.5,, 763.85 t 2.95 15.4 - 1.2 0.76 25 12 otu. 4„ 76-2.10 t 1.20 16.9 - 1.5 0.72 weingolv Weersgesteldheid: 24Aug. 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 25Aug. 8u. Digtbewolkt, beneveld. 25Aug. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. Marine-Haven Nieuwediep. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- oj Binnenhaven te loss n. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Gebrs Janzen. M.T.Sanue. Riga. Hout. Amons&Co. Henr.Gerard.Susanna.N.Kreeft. Suudswall. llebecca. R Laing. Newcastlc. Steenk. Duink.StGoedk. Kepier, st. O.Mobrike. Sunderland. Chip Chase, st. T.Recd. Newcastle. ZurMiihlen&Co. Haven van IJmuiden. Binnengekomen.- 23 Augustus. Cosmopolitan, st., Londen; Echo, st., Newcastle; Frederick Snowdon, st., idem; European, st., Huil; Iberia, Jones, Huclva. 24 Augustus. Etna, st., Danzig; Mary, st., Londen; Olaf Nielson, Rasmussen, Archangel; Frans, Marcussen, Wyborg; Elisa- beth, Visser, Oostzee. Vertrokken: 23 Augustus. Astren, st., Koningsbergen; Quail, st., Liverpool Juno, st., Croonstad; Nora, st., Duinkerken; Fijen, st., Oostzee. 24 Augustus. Adder, Winkelman, Hellevoetsluis; Adriana, Fenega, Riga; Onditie, st., Bordeaux; Redrose, Jones, Leith. -294ste «TAATS-LOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Vijftiende lijst: No. 10993 f 10,000; No. 3938, 4370, 4908, 8720, 9613, 12660, 15235, 17746, 19540 en 19943 «ieder f 1000; No. 2752, 6346, 16549, 16621 en 20886 ieder f400; No. 6243, 7241, 10306, 11361, 15522,17364 en 18365 ieder f 200; No. 108, 1982, 3738, 6025, 9258, 11256, 18428, 19986, 20701 en 20874 ieder f 100. Zestiende lijst: No. 20179 prijs f 1000 en premie f 30,000; No. 17610 f 1500; No. 8206, 14828 en 20006 ieder f 1000; No. 3411, 7920 en 11905 ieder f 400; No. 5842 en 6496 ieder f 200; No. 5368, 6698, 8129, 14523 en 14951 ieder f 100. ALK MA A RSO H E M ARKT V AN GISTE REN per mud 2— al 2,7 5 9,a9,62| 6,50a6,62i 7,50a 7,75 4,25a 5,75 319 m.Tarwe 49 m.Rogge 193 ,"-Gera' (Chev.) 350 m.Haver m.Paardeub. m.Br.Boonen a 5 m.Kannriezaad„ 10,50a 2» m.Mosterdz.(r)„ 22,50a m. (g)// a m.BIMaanznad,, a 4G m.Koolzaad 14,a per 50 KG. 72 m.Karweizaad f 24,50a25, per mud m.Grn.Erwten„ a „q m.Graauwe,, a m.Vale 12,50a m. Witte 12,a 613 stap.Kaas, weg. 12G898 KG. per50KG. Kleine Hooif ,Gras f36,50 Commissie,, „35,50 Middelb. „36, Laagste prijs f 20, ALKMAARSOHE MARKT VAN HEDEN. per stuk 4 Paarden b.'tj. f 105,-a330,- 1 Veulen 90,a 38 Koeijen 175,-a270,- 16 Nucht.Kalver.,, 8,a!9, 284 Schapen 21,a38,— per stuk 90 Lammeren 7,a23, 197 Mag.Varkens f16,a28, 138 Bigg.ben.10w.,, 6,—all,— 12 Bokk.&Geiten 4,a 9, Boter fl,a 1,15 per0.630KG. Vervolg- Nieuwstijding-en. De mailboot Holland vertrok jl. Donderdag van Port-Saïd; de Koning der Nederlanden arriveerde dien dag te Napels. Zr. Ms. schroefstoomschip Macassar, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. J. C. Commijs, is den ochtend van 24 dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord is alles wel. Bedankt voor bet beroep naar de Evang. Luth. gemeente te de Rijp door ds. W. J. Hekking, pred. te Brielle en Hellevoetsluis. Dc uitslag van de jl. Douderdag te Purmerende gehouden harddraverij, waaraan door 24 paarden werd deelgenomen, was als volgt: prijs, f 250, behaald door Wilhelmina, bruine merrie,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2