Gemeenteraad van Texel. De hooiteelt is dit jaar bijzonder gunstig, zoo in kwaliteit als in kwantiteitde toestand van het grasland is mede zeer bevredigend. De moesbouw laat over het algemeen weinig te wenschen over. Tuinvruchten waren er in voldoende mate, maai de nachtvorsten in de maand Mei hebben alle hoop doen verdwijnen op een goede opbrengst der appelen- en peren- boomen. De bloembollenteelt gaf min gunstige resultaten. Men schrijft ons van den Burg op Texel, dd. 27 dezer: «Jl. Zondag morgen ten ongeveer 4 ure werden wij gewekt door het geroep van brand. Al dadelijk bleek die te zijn ontstaan in een boet of bergplaats, toebehoorende aan en staande achter het huis van den schilder Dekker, in de Weverstraat alhier. Het gevaar, dat zich eenige oogenblikken dreigend liet aanzien, zoowel voor het huis van D. als voor de andere panden, werd gelukkig door krachtdadige pogingen van den eigenaar en eenige buren spoedig afgewend, hoewel de boet met inhoud bijna totaal zijn vernietigd; de gevolgen waren anders, bij sterken wind (vooral door totaal gemis aan water voor de brand spuiten), niet te overzien geweest. De belangstellende en beangstigde toeschouwers, waarvan sommigen, door de ontsteltenis van het oogenblik, in de meest zonderlinge en fantastische costumes waren toege sneld, konden dus weldra, volkomen gerustgesteld, hunne respective haardsteden weder opzoeken.» Jl. Zaturdag nacht is eene groote boerderij en een kapitaal woonhuis van den heer H. A. Tinholt, in de Haarlemmermeer, Ringdijk bij den Vijfhuizenweg, 3 J 17, afgebrand. Jl. Vrijdag geraakten twee paarden voor een boeren wagen gespannen, te Hoofddorp, in de Haarlemmermeer, op °hol. Op den wagen zaten 2 personen; een geraakte tusschen de paarden en den wagen en is er zonder letsel afgekomen, doch de ander is, toen de paarden een dwars weg inliepen, met den wagen onderstboven gevallen tegen een hek, en heeft zich nog al bezeerd. De 87jarige heer M. Kalf, te Leur (bij Wijchen), her dacht dezer dagen zijn zeventigjarige dienst als onderwijzer. Zijn onze berigten juist, zegt het Wageningsch Weekbl., dan laat de gezondheid van dr. Kuyper andermaal veel te wenschen over en wel in die mate, dat hij tot eenigen ingespannen arbeid ongeschikt is en daarom de versterkende berglucht in den vreemde weder moest gaan opzoeken. Een beroep naar de groote en werkzame gemeente te Amsterdam zal hij dus wel niet kunnen aannemen. Door het kantongeregt te Heerenveen is de kuiper W. A. v. d. P., te Akkrum, veroordeeld wegens het ver vaardigen van een botervat, waarvan 1. de staven, de bodem en het deksel niet waren gemaakt van zuiver en blank eikenhout, zonder kwade oesten; 2. de kiemen niet allen 2 cM. groot waren; 3. het staafwerk, buitenwerks over den buik of het midden gemeten, te wijd in omtrek was; 4. de binnenzijde niet glad en effen was geschaafd; 5. noch van boven, noch van onderen de hoepen met houten pennen of ijzeren nagels waren vastgeklonken 6. het kuipersmerk in den bodem niet duidelijk was inge brand; en 7. het kuipersmerk niet op den naad of de zamenvoeging van twee staven was gezet, tot 7 geldboeten ieder van f 3 of drie dagen subsidiaire gevangenisstraf voor elke boete. Uit Engeland is berigt ontvangen dat te Walter A. Wood's graanmaaimachine, die het graan afsnijdt en de schoven gebonden weglegt (genaamd de zelfbindende graan- „Ja; dat was aan het einde van de tweede week. Doch toen het paard nog altijd niet wakker werd, zei Patrick, dat de papaVer- stroop hem niet zoo lang kon doen slapen; en hij kwam bij me, en zei, dat ik er niet van moest spreken, maar dat hij mijnheer Fogg verdacht van het paard gemagnetiseerd te hebben." „Ik heb nog nooit van een gemagnetiseerd paard gehoord." „Ik ook niet, maar Patrick zei, dat het onder de betere soort van paarden veel voorkwam. En daar hij maar steeds bleef slapen werd ik angstig en stuurde Patrick naar den paardendoctor, en deze kwam met eene galvanische batterij; daarmee zou hij het paard wel wakker krijgen, zei hij. Hij maakte de draden aan een poot vast en liet den stroom werken. Het paard werd wakkerHij vloog overeind, schopte veertien planken van den stal kapot en sprong over de heining op het erf van mijnheer Pott, waar hij een nest jonge varkens stuk trapte, twee koeijen dood schopte en acht jonge appelboompjes midden door beet. Patrick zei, dat hij ook probeerde, het jongste kind van mijnheer Pott op te eten, maar dat heb ik niet gezien. Misschien heeft Patrick het overdreven. Ik weet het niet. Het schijnt niet heel geloofelijkdunkt u wel, dat het paard werkelijk zou probeeren, een kind op te eten?" „De persoon, van wien ik hem kocht, heeft mij niet gezegd, dat hij veel van kleine kinderen hield." „Doch hij kwam tot bedaren. De eenige uitwerking was, dat de papaverstroop of de electriciteit, of wat ook, al zijn haar naar den verkeerden kant had doen staan, zoodat hij er-erg raar uitzag. O ja; het scheen ook op zijn eetlust te hebben gewerkt. Hij scheen altijd even hongerig te zijn. Hij at de hooiruif op, en twee stellen tuigen. En op zekeren nacht brak hij los en knabbelde al de deurknoppen in het achterhuis af." „Deurknoppen, Emma? Was hij verzot op deurknoppen?" „Ja, en Louisa's gezangboek heeft hij ook opgegeten. Zij liet het op de tafel liggen in de galerij. Patrick zei, dat hij een man in Ierland kende, wiens paard zich zou laten doodhongeren, als men hem geen bijbels te vreten gaf. Als hij geen bijbels kon krijgen, stelde hij zich met nieuwe testamenten tevreden, doch wanneer hij in 't geheel geen kost van dien aard kreeg, was hij volslagen onhandelbaar." „Dat paard zou ik wel eens willen zien, beste." „Wij haalden dus den paardendoctor weer, en hij zei dat het arme dier eene onderhuidsche inspuiting van morphine moest hebben, om zijne zenuwen tot bedaren te brengen. Hij gelastte Patrick een machine aan te schatfen, om de morphine onder de huid van het paard te brengen. Doch Patrick zei, dat hij die machine wel kon missen; en op zekeren dag nam hij de morphine en begon een gat in het paard te boren met een houtboor." „Een houtboor, Emma?" „Een gewone houtboor. Doch het paard scheen dit onaangenaam te vinden en schopte Patrick zoodanig door het beschot heen, dat de man drie ribben brak. Daarop liet ik den doctor de operatie verrigten zooals het behoorde, en toen scheen het paard volmaakt wel, behalve dat hij, naar Patrick zeide, plotseling eene buitengewone maaimachine), die op den gehouden wedstrijd in den Waard en Groetpolder algemeen geroemd werd, ook te Liverpool op een onlangs gehouden wedstrijd den hoogsten prijs verwierf en door alle Engelsche landbouwers, die daarbij tegenwoordig waren, als een volmaakt werktuig geroemd werd. Benoemingen, enz. Tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw is benoemd dc heer mr. J. Leonard Wolterbeek Dsz., te Amsterdam. Tot lid van den raad van tucht voor de koopvaardij te Amster dam is benoemd de luit. ter zee 1ste kl. J. A. Suock, adjudant van den directeur en commandant der marine aldaar. De dirig. off. van gez. dr. F. J. van Leent en de olT. vauadm. 2de kl. J. A. H. Huart, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 19 en 21 dezer teruggekeerd, zijn met die data op non-activiteit gesteld. Met ingang van 1 Sept. a. s. is benoemd tot offic. van gez. 2de kl. bij de marine de heer J. Bijleveld, arts. Oost—Indië. Benoemd tot vice-coinmandeur voor het vak van scheepsb. op het marine-etablissement te Soerabaija A. Kooij. Buitenland. Frankrijk. De heer Thiers heeft den 24 dezer te Saint-Germain- en Lave eene deputatie uit den gemeente- en arrondisse- mentsraad ontvangen, die hem een bloemruiker over handigde. Op de toespraak van een lid uit den arrondis- sementsraad, die uit naam van allen het woord voerde, antwoordde Thiers aldus: «Ik verheug mij over uw bezoek en ik ben getroffen over de bewijzen uwer genegenheid. De woorden van een eerlijk man, gelijk gij, maken altijd indruk op mij. Zooals ik sedert jaren gezegd heb, beschouw ik de republiek als de eenige regering, die in Frankrijk mogelijk is. Zij, die er niets anders voor in de plaats weten te stellen en hare bevestiging toch verhinderen willen, zijn de ware rustverstoorders, de ware anarchisten, van wie Frankrijk weldra rekenschap van het in dit jaar toegebragte zedelijk en stoffelijk nadeel zal eischen. Rekent dus, mijne heeren, op mijne standvastigheid tot ondersteuning van de republiek. Maar veroorlooft mij tevens met dezelfde standvastigheid te zeggen, dat ik de republiek als eene conservatieve beschouw; want om krachtig te wezen, moet zij even geruststellend als liberaal zijn. Let er op hoezeer wij dit jaar in onze denkbeelden zijn vooruitgegaan. De rust en de vastberadenheid des lands hebben wij hieraan te danken. Bewaart die kalmte en die vastheid van wil, en wij zullen overwinnen. Alles voorspelt het, en ik aarzel niet het u te verzekeren.» Leve de heer Thiers! Leve de republiek! volgde op dit antwoord van den grijzen staatsman. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat aldaar en in den omtrek aan den zeekant een verschrikkelijke storm heeft gewoed. Een der bladen schrijft, dat men in geen veertig jaren zulk eene geweldige verstoring in de atmosfeer heeft waargenomen. De schade, door den storm veroorzaakt, is nog bij geen benadering op te geven. Honderden kleine vaartuigen zijn aan de kust vergaan of hebben schade bekomen. Alleen bij Arcachon 27 schepen. Engeland. Wegens de talrijke spoorwegongelukken is tusschen Rumanië en Rusland eene overeenkomst aangegaan, volgens welke de spoorwegmaatschappij voortaan voor eiken soldaat, die op hare lijnen omkomt, 4000 fr., voor eiken officier neiging bad gekregen om op zijn kop te staan." „Dat is wel het eerst, dat een paard daarin liefhebberij heeft, lieve." „Patrick zei van niet. Hij vertelde mij van een man, bij wien hij te Oshkosh in dienst was; die had een span muilezels, welke altijd op hun kop stonden, wanneer ze niet aan 't werk waren. Hij zei, dat al de muilezels in Oshkosh het deden. Daarom bond Patrick een zwaren steen aan den staart van ons paard, om hem in evenwigt te houden. Dit werkte ook heel goed, totdat ik op een Zondag met het paard naar de kerk reed; toen stonden de menschen om hem heen, en keken naar hem, en hij begon met zijn staart te zwaaijen en sloeg zes jongens de hersens in met een steen." „Sloeg hij hun de hersens in, lieveling?" „Ik heb het zelf niet gezien, maar toen ik uit de kerk kwam, vertelde Patrick mij, dat zij zoo goed als dood waren. En hij zei, dat hij zich herinnerde, hoe die man te Oshkosh zijn muilezels overhaalde om weer op hun pooten te gaan staan, door hun muziek te laten hooren. Dat maakte hen gedwee, zei hij. En dus giug Patrick een kennis van hem halen, om in den stal op de harmonica te spelen voor ons paard." „Werd hij toen kalmer?" „Eerst scheen het wel, maar op zekeren dag wilde Patrick hem laten, vanwege den kolder, en hij moet het paard op de verkeerde plaats hebben geraakt, want het arme beest viel boven op den harmonica-man en stierf. De muzikant was ook bijna dood." „Het paard is dus dood? En waar is de rekening?" „Die zal ik u voorlezen: Dollars. Paardendoctor125.50 Papaverstroop voor 't hoesten80.00 Galvanische batterij10.00 Iteparatie van den stal12.25 Pott's koeijen, varkens, appelboomen en kind. 251.00 Schade aan deurknoppen, enz175.00 Louisa's gezangboek0.25 Houtboor en inspuitingen15.00 Reparatie van Patrick's ribben145.00 Harmonica-muziek21.00 Schadevergoeding aan den muzikant184.00 Begrafeniskosten van zes jongens995.00 Dollars 2014.00 „Is dat alles, vrouwlief?" „Ja." Mijnheer Butterwick vouwde de rekening op en ging op het erf achter het huis om over de zaak te denken. Later vertelde hij mij, dat hij had besloten het nog onbetaalde gedeelte der rekening te repudirëen, en dan te trachten een beter paard te koopen. Hij had gehoord, zeide hij mij, dat Keyser, een boer in Lorver Merion, een paard te koop had, en verzocht mij om met hem daarheen te gaan. Ik stemde hierin toe. (Slot volgt.) 12,000 fr. betalen zal. Zoo wordt ten minste uit Bucharest aan de Times gemeld. Duitschlaod. Dr. Struck, directeur van het rijks departement voor gezondheid, heeft thans openlijk medegedeeld, dat hem door den rijkskanselier is opgedragen om, met medewer king van den voorzitter van het departement van justitie, een ontwerp tegen de vervalsching van levensmiddelen zamen te stellen. Hij heeft thans alle instellingen, genees- en scheikundigen en allen, die zich met dit onderwerp hebben beziggehouden, uitgenoodigd, hem vóór den 1 Oct. hunne opmerkingen te doen toekomen, opdat hij van hunne ervaring gebruik kunne maken. Bij verschillende proeven heeft men te Berlijn de uitstekendste resultaten verkregen met de stoommachine als beweegkracht voor tramwagens. Vergadering van Vrijdag 24 Augustus 1877. Afwezig de heeren P. Langeveld, J. R. G. Coninck Westenberg, II. Bakker, A. Dros en Jb. Vlaming. Na opening der zitting, worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. Door den Voorzitter worden ter tafel gebragt eenige provin ciale bladen, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebragt de rekening der gemeente, dienst 1870, welke gedurende meer dan 14 dagen op dc Secretarie voor een ieder ter visie heeft gelegen en verkrijgbaar is geweest. Geene aanmerkingen op die rekening ingekomen zijnde, stelt hij voor, ze goed te keuren. Het besluit daartoe wordt ter tafel gebragt en goedgekeurd. 8. De Voorzitter brengt ter tafel een nieuw concept-besluit betreffende de verhooging der tractementen van de hoofdonderwijzers, dat na eenige discussie wordt goedgekeurd. 4. Er wordt gelezen eene missive van IIH. Gedep. Staten, be treffende eenige te doene herstellingen aan scholen en onderwijzers- woningen. Na geheele mededeeling dezer missive, wordt besloten aan B. en W. op te dragen, de werken te doen onderzoeken en uitvoeren. 5. De Voorzitter brengt ter tafel eene missive van HH. Gedep. Staten, betreffende het verbeteren der haven te Oude Schild, en zulks naar aanleiding van een door den heer W. H. Bruno Bok ingediend adres. Nadat door den Voorzitter daaromtrent de noo- dige inlichtingen zijn verstrekt, wordt door hem een concept- nntwoord voorgelezen, dat wordt goedgekeurd. G. Er wordt gelezen eene missive van den heer K. Brouwer, hulponderwijzer te de Cocksdorp, houdende verzoek om eervol ontslag uit die betrekking, tengevolge zijner benoemiug tot hulp onderwijzer te Anna Paulowna. Dit ontslag wordt verleend tegen den 1 October a. s. 7. De Voorzitter berigt, dat met den hoofdonderwijzer te Oost, den heer J. P. Quant, nog geene overeenkomst is tot stand gekomen dat het schoolgebouw en de ondcrivijzerswoning in zulk een on- gunstigeii toestand verkeeren, dat eene geheele vernieuwing onver mijdelijk is, tot staving waarvan hij mededeeling doet eener verklaring van den heer Schoolopziener. Aangezien nu de school slechts door eeu klein aantal kinderen wordt bezocht cn deze gevoegelijk van de openbare school te Oosterend kunnen gebruik maken, stelt hij namens het Dagelyksch Bestuur voor, de school te Oost te sluiten tegen den 1 April van het volgende jaar en aan den hoofdonder wijzer Quant een eervol ontslag te verleenen. Na verschillende dcliberatiën wordt met eenparige stemmen daartoe besloten. 8. Er wordt gelezen eene missive van den hoofdonderwijzer te de Cocksdorp, den heer P. II. Schreuder, houdende mededeeling, dat twee kwcekelingen aan zijne school hunne opleiding ontvangen met verzoek daarvoor de bepaalde vergoeding te mogen erlangen. Aan den Voorzitter wordt opgedragen daaromtrent een onderzoek in te stellen. 9. Er wordt gelezen eene missive van den heer professor Lemansil betreffende mej. E. Bakker, van Vlieland, sollicitante naar de betrekking van vroedvrouw aan den Burg. De Voorzitter stelt naar aanleiding dier missive voor, tot de benoeming over te gaau. Hiertoe wordt besloten en mej. Bakker -met algemeenc stemmen benoemd. 10. Er wordt gelezen een rekwest van den heer W. Slaman, hpndende verzoek om een gedeelte grond aan de haven te Oude Schild in erfpacht te mogen erlangen, tot het daarstellen eener smederij en woning. Dit rekwest zal nader in behandeling worden genomen. 11. Er wordt gelezen eene missive van heeren kervoogden der Herv. gemeente te Otide Schild, houdende kennisgeving, dat ten gevolge van belangrijke herstellingen aan de kerk aldaar, het brandspuithuisje moet vervallen, met verzoek het te verplaatsen. Deze missive wordt in handen gesteld van het Dag. Best., om een onderzoek daaromtrent in te stellen. 12. De Voorzitter stelt aan de orde het onderzoeken der geloofs brieven van de nieuwgekozen Raadsleden en benoemt daartoe eene Commissie, beslaaude uit de heeren D. Bruijn, P. 11. Mentz en J. J. Roeper. De zitting wordt voor eenigen tijd geschorst. Na opening der vergadering wordt, bij monde van den heer Mcntz, berigt, dat cr geeue aanraerkiugeu op de geloofsbrieven zijn en de Commissie voorstelt tot toelating van de heeren S. Keijser Sijbz., C. Reij, J. Tijs Zijra, J. L. Brans, A. P. Koom en C. Duinker. De Voorzitter breugt het voorstel in hoofdelijken omvraag en eenparig wordt tot toelating dier heeren besloten. 13. De Voorzitter stelt voor, over te gaan tot de besteding der straatverlichting in de verschillende dorpen. Na opening der billetten wordt de verlichting gegund als volgt: Voor den Burg, aan Jan Kok ad f 6.49; voor Oude Schild, aan Jb. Js. Bruin ad f 7.95; voor Oosterend, aan Joh. Zoetelief ad f 7.50; voor den Hoorn, aan Johannes Daalder, ad f 5.75; voor de Cocksdorp, aan P. Bruin ad f 8; voor de haven te Oude Schild, aan P. Bruin Pz. ad f 15.50; voor de Waal, aan T. Kerke ad f 8alles per lantaarn. 14. Aan de orde wordt gesteld het nazien der rekening van het Algemeen Armbestuur, welke na gegeven inlichtingen omtrent eenige posten wordt goedgekeurd. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de zitting gesloten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: H. van der Kieboom, koffijhuishouder en A. Eindhoven. GETROUWD: Geene. BEVALLEND. A. Dekker, geb. Meuth, Z. E. Kramer, geb. Kuiper, Z. J. Kos, geb. Brakenhoff, Z. S. Flugger, geb. Visser, Z. E. A. Woldringh, geb. Kramp, Z. OVERLEDEN: J. F. Man, 4 maanden. V. A. C. Heeren, 3 weken. J. Teunissen, 1 dag. S. de Wit, 28 jaren. M. Koorn, 67 jaren. H. K. Rappoldt, 2 jaren. A. M. den Hartog, geb. van Grinsven, 66 jaren. A. Kwast, 4 maanden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2