September 1875 (Stbl. no. 5) aan den minister een regt tot liet verleenen van eene soort van gratie toegekend zoo geheel in strijd met onze constitutionele instellingen, en met de eerste beginselen van strafregt, hetwelk tot zooveel misbruiken en persoonlijk gunstbetoon kan aanleiding geven, dat wij ons geroepen voelen, de zaak der pistole spoedig tot een opzettelijk onderwerp van behandeling te maken, en meer speciaal de aandacht der Volksvertegenwoordiging daarop willen vestigen. Men versta ons wel, wij treden alleen in een kritiek der zaak, geheel afgescheiden van de aan den bovengenoemden veroordeelde verleende gunst. (Paleis van Justitie.) Het onderzoek naar de kleurenblindheid van liet trein- en wegpersoneel der Exploitatie-Maatschappij is afgeloopen. Dit heeft aangetoond, hoe noodzakelijk het is dat het personeel, dat met de seinen te maken heeft, nu en dan onderzocht worde of het de kleuren weet te onder scheiden; immers is gebleken, dat er velen aan kleuren blindheid lijdende zijn, o. a. 8 machinisten op het Noordernet. Deze zullen in andere betrekkingen bij de Staatsspoorwegen geplaatst worden. Men schrijft ons van Eijerland op Texel, dd. 8 dezer «Door Zijne Excellentie den Commissaris des Konings in Noordholland is bepaald, dat de verloting ten behoeve van het orgel in de kerk der Hervormde gemeente te Eijerland zal worden uitgesteld tot 1 April 1878. Dit besluit is genomen, omdat de waarde der geplaatste loten nog niet in verhouding staat tot het aanzienlijk bedrag, dat door de te verloten prijzen vertegenwoordigd wordt.» Men schrijft ons van Schagen, dd. 8 dezer: «Zondag 30 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. H. W. Slangen, hoofdonderwijzer alhier, als zoo danig in functie trad. Het is te hopen, dat de oud-leerlingen zijner school zoowel als zij, die nog heden aan zijne leiding zijn toe vertrouwd, zullen bedenken, wat het zeggen wil, 25 jaar lang zijne beste krachten te wijden aan de dierbaarste belangen der jeugd, het onderwijs.» Jl. Zaturdag hebben de lijkenverbranders te Amster dam hunne tweede algemeene vergadering gehouden. Aan genomen werd het voorstel van het hoofdbestuur, om het te magtigen een prijs uit te loven van f 200, voor eene wetenschappelijke, in bevattelijken vorm geschreven ver handeling (hoogstens 5 vel druks) over lijkenverbranding als de verkieselijkste wijze van lijkbehandeling. Een bedrag van f 119 werd beschikbaar gesteld voor het vervoer van een «lid-lijk» naar Gotba, om aldaar te worden verbrand. De afdeeling Amsterdam stelde voor aan de gemeente besturen eene circulaire te rigten, houdende het voorstel om de overblijfselen bij ruiming der kerkhoven te doen verbranden door middel van een vervoerbaren oven, daar toe ter beschikking gesteld door de Yereenigingen.(Amst.Crt.) Een korenmolenaar, voormalig lid van den gemeenteraad van Katwijk en president-kerkvoogd, die zich door zijne levenswijze en zijne «manier van spreken» boven de gemeentenaren had verheven, heeft jl. Vrijdag voor het hof te 's Hage teregtgestaan, beschuldigd van valschheid in geschrifte. Aan hem was het onderhoud van een weg opgedragen en de weg bleef slecht, niettegenstaande de uitgaven toch voldoende waren om hem in goeden staat te onderhouden. Een onderzoek werd ingesteld en nu bleek het, dat de molenaar de kwitantiën vervalschte en meer karren schelpen in rekening bragt dan er geleverd werden. Hij liet de visschers, die de karren aanvoerden, in schemer donker de kwitantie teekenen, en maakte bijvoorbeeld van 6 karren 16 en veranderde f 27 in f 72. Twee jaren celstraf is tegen hem geëischt. Donderdag a. s. zal het hof uitspraak doen. De gemeenschap tusschen Winkel en Barsingerhorn is belangrijk verbeterd door de verandering van de vaste brug te Lutjewinkel in een ophaalbrug. Daardoor is de aanval te doen te hebben. „Ik verlang geen gunstbetoon van dien aard en ik verleen het evenminantwoordde zij op kalmer toon. Capellani begreep nu, welke bedoeling Lucretia aan zijne woorden gehecht had en sloeg de oogen neder. „Een Franschman zou, helaas! niet in staat zijn, Oostenrijksche gevangenissen te openen," voegde hij er vergoelijkend bij, terwijl hij naar liet eereteeke.il op zijn borst wees. Dit antwoord bracht Lucretia in verwarring. Ilad zij zich omtrent Marccls bedoelingen vergist of veranderde deze, als een handig diplomaat, van taktiek, zoodra hij bemerkte dat zijne eerste poging geen succes had? „Men zegt. dat gij hier en ergens elders grooten invloed bezit," hernam zij met een half spotachtig glimlachje. „Zon dat elders misschien in Frankrijk liggen?" „Waarom niet, gravin?" antwoordde hij; en na een korte pause ging hij voort: „Als ik ergens invloed had, dan zon ik wenschcn dat het op een plaats was, waar ik dien geheel en al ter uwer beschikking kon stellenI)ie wensch zal u, hoop ik, toch niet beleedigen." Lij deze woorden begaf Marcel zich naar een ander gedeelte dei- zaal cn liet hij Lucretia in gedachten verzonken alleen. Van toen af zag zij den man, wiens rol, wiens ideeën en oogmerken in den hoogsten graad hare belangstelling wekten en haar voort durend stof tot nadenken verschaften, geregeld eiken avond. l)e koortsachtige spanning van haren geest, waaraan zij reeds bij hare eerste ontmoeting met dien man ten prooi was geweest, duurde niet alleen steeds voort, maar werd van dag tot dag heviger. Zij koesterde tegelijkertijd twijfel, verbazing en bewondering. „Een grootsch karakter kan hij niet bezitten," sprak zij soms bij zich zelve. „Hij is adjudant van Napoleon geweest, heeft hem kunnen verlaten en is gehuisvest bij zijne vijanden, bij zijne beulen Hij lieeft zich bij des Keizers terugkomst van het eiland Elba niet bij hem aangesloten. Heeft hij vrees gekoesterd?" Doch wanneer zij dan weder het fiere, edele hoofd van Marcel gadesloeg, dacht zij: „Neen, die man kent geen vrees!" Eu toch keerde de twijfel telkens en telkens terng. „Hij heeft aan de rust en het aangename leven in ons land de voorkeur ge geven boven de vermoeienissen van den oorlog en de ontberingen der verbanning," meende zij. Doch ook die opmerking beantwoordde zij het volgende oogenblik met eene besliste ontkenning. Wordt vervolgd.) oprit, die tamelijk steil en aan de hoeken min of meer gevaarlijk was, vervallen, daar de brug thans geheel gelijk ligt met den weg. Het is zeer te bejammeren, dat het gemeentebestuur iu zijn prijzenswaardigen ijver om het nuttige te bevorderen, niet tevens eene poging gedaan heeft om iets sierlijks tot stand te brengen. Daargelaten, dat ophaalbruggen geheel uit den tijd zijn, zal men kwalijk een wansmakelijker ophaalbrug aantreffen dan deze. De meermalen voorkomende meening, dat men het met de vervulling zijner schutterlijke dienstpligten niet zoo naauw behoeft te nemen, werd deze week te Delft gelogenstraft. Een schutter, die wegens wegblijven bij de exercitie de gewone boete had beloopen en niettegenstaande herhaalde aanmaning, die boete niet betaalde, werd, toen hij als getuige het burgerlijk huwelijk zijner zuster had bijgewoond, op het oogenblik waarop hij het rijtuig zou instappen om huiswaarts te keeren, door den bode van den schuttersraad, die daartoe bij vonnis gemagtigd was, in arrest genomen. Na een kort verblijf in de arrestanten kamer, volgde de betaling en kon hij ongehinderd aan de huwelijks-feestvreugde deelnemen. Ml Ie. Agar zal den 10 Oct. a. s. te Dordrecht in den schouwburg optreden in de Femmes aavantes en Horace. Ten gevolge van haar contract met de Comédie Fran^aise zal dit waarschijnlijk de laatste inaal zijn, dat zij in ons land optreedt. In de landbouw-kroniek der Overm. Crt. worden wenken gegeven, hoe te handelen niet de gerooide aard appelen, om te voorkomen, dat de erge vochtigheid van den Iaalsten tijd nadeelig op de knollen werkt. Door zoo droog mogelijk te bewaren kan men de verrotting de ontwikkeling der oneindig kleine zwammetjes het best tegengaan. Men ga aldus te werk: 1. de gerooide knollen, nadat de gezonden er uit gesor teerd zijn, eenige dagen aan een open luchtige plaats (onder ligte stroobedekking nogtans, om ze voor 't dag licht te beschutten) zoo goed mogelijk te laten droogen; 2. ze daarna bergen in een koele, luchtige plaats; dus de kelders vooreerst, tot de vorst begint, zoo luchtig mo gelijk houden 3. de hoopen aldaar aanloggen op een zeer drooge bed ding van zand, tuf krijt (mergel), steenkolenasch, houtskool en dergelijke 4. de aardappelen laagsgewijze bedekken met een dunne laag drooge houtasch of gestampte houtskool; gips is daar toe ook zeer geschikt; 5. de hoopen of tassen niet zeer groot maken; 6. mogt er nog verdamping of zweeten bij waargenomen worden, dan late men die waterdamp niet in de bovenste koude aardappellaag verdigten, maar vango ze op in een laag droog stroo, die desnoods, zoodra zij vochtig wordt, een- of tweemaal hernieuwd kan worden. Jl. Vrijdag middag ten 1| ure werd in Tivoli te Utrecht de wedstrijd van muziekkorpsen voortgezet, waarbij de kamp bestond uit militaire- en schutterij-fanfare-korpsen, waaraan werd deelgenomen door dat van het 3de regiment huzaren uit 's Hage, 20 personen, kapelmeester de heer C. A. "W. Bernhardt; van het 2de reg. huzaren uit's Bosch, 22 pers., kapelmeester de heer Joh. F. van Hemert; van het instructie-bataillon te Kampen, 23 pers., kapelmeester de heer J. F. E. Fischer; van de schutterij te Hoorn, 18 pers., kapelmeester de heer H. F. A. Utermohlen; het koninklijk Dordrechtsch fanfarekorps, 36 pers., kapelmeester de heer C. Bouman, en van de schutterij te Nijmegen, 22 pers., kapelmeester de heer H. Heuning. De uitslag is dat de jury heeft besloten van de militaire korpsen de lste prijs, een zilveren medaille en f 300, toe te kennen aan liet 2de reg. huzaren, en de 2de prijs, een zilveren medaille, aan het 3de reg. huzaren, alsmede een extra— 2de prijs aan het instructie-bataillon van Kampen, de beide laatsten onder toevoeging eener premie in geld. De lste prijs voor muziekkorpsen van schutterijen is niet toegekend; de 2de prijs, een zilveren medaille, werd behaald door het Nijmeegsche schutterij-muziekkorps. 's Avonds ten 7 ure nam het concours van harmonie- muziek voor steden boven de 40,000 inwoners een aanvang en wel tusschen het muziekkorps der schutterij van 's Hage, pl. m. 40 pers, kapelmeester de heer C. J. Becht; dat van Utrecht, pl. m. 40 pers., kapelmeester de heer C. Coenen, cn het orchest van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, pl. m. 50 personen, kapelmeester de heer Joh. M. Coenen. In dit concours werd de lste prijs, een zilveren medaille en f 500, behaald door het orchest van het Paleis voor Volksvlijt; terwijl een tweede prijs, een zilveren medaille, werd waardig gekeurd aan de muziekkorpsen der schut terijen van Utrecht en 's Hage. Zaturdag is in het Park Tivoli de wedstrijd der muziek korpsen geëindigd, en wel met een strijd tusschen de staf- muziekkorpsen van het 4de reg. infanterie te Leiden, het 7de reg. infanterie te Amsterdam, het 8ste reg. infanterie te Arnhem en de Kon. Ned. Marine te Helder; de uit spraak van den jury was, dat de lste prijs, zijnde een zilveren medaille en f 400, werd toegekend aan het 8ste reg. inf. te Arnhem, en de 2de prijs, zijnde een zilveren medaille, aan het 7de reg. inf. te Amsterdam. Bengaalsch vuur verlichtte het Park Tivoli, terwijl door de gezamenlijke korpsen eene groote militaire taptoe werd uitgevoerd, waarna het feest met een vauxhall besloten werd. Het marine-korps, zegt het U. D. o. a. in zijn verslag, bleek een deugdelijk en goed geoefend korps te zijn. Jl. Zaturdag is te Amersfoort eene bejaarde dame overreden door een vischkar uit Bunschoten. Zij werd in eene nabijzijnde woning ingebragt, waar zij twee uur later overleed. Te Deventer houden de inkoopen van vee voor Fransche, Duitsche en Belgische rekening aan. De prijzen zijn in de jongste dagen op nieuw aanmerkelijk gestegen. In Frieslands kleistreken staat men nog verwonderd over de frischheid der weilanden niet alleen, maar meer over den gunstigen stand van 't gras, waarin de runderen (allen puike soort en van kolossale afmetingen) nog even smakelijk grazen, als ware 't het begin van den zomer. Een gevolg hiervan is dan ook, dat de stalvoedering zich in die oorden meest tot de wintermaanden bepaalt, zoodat de massa hooi, aldaar verbruikt, betrekkelijk geriDg is te achten. Bouw- en hooilanden worden op de beste streken in deze provincie dan ook weinig aangetroffenboerderijen van 50 melkkoeijen (zonder overdrijving) zijn er volstrekt geen bijzonderheid. Dat het botergemaak aldaar belangrijk is en zeker in weinige streken geëvenaard wordt, blijkt uit de bijzonderheid, dat er veehouders worden aange troffen, die elk jaar voor meer dan f 15,000 boter aan de markten brengenterwijl de verkoop van het aangefokte vee mede een belangrijke som oplevert. Den 7 dezer werd dr. Strousberg te Moskou op vrije voeten gesteld. Onmiddellijk daarna vertrok hij naar Berlijn. De Mac.-Donald, een Amerikaansch schip, beeft op 37° N.B. en 32° W.L. de Engelsche driemaster Mary ontmoet, die halverwege was gezonken. Een vreeselijk tooneel deed zich voor op het dek, waar de golven van tijd tot tijd over heen spoelden. Van de 14 matrozen, de stuur lieden en den kapitein waren nog slechts twee van de eerste in leven. Sedert twee en twintig dagen bevonden zij zich op het dek en hadden zich daar vastgebonden. Het eenig voedsel was geweest indien er een doodo viel. ISenoemingen, enz. Met ingang van den 1 Oer. worden beuoemd aan de Tiïjks— universiteitente Leiden, tot hooglecraar in de faculteit der god geleerdheid dr. C'. 1'. Tiele: rcgtsgeleerdheidnars. Tellegcn, S. J. Fockeina Andreac en F. A. van der Lithwis- en natuurkunde: dr. K. Martin en dr. E. A. van der Buig; letteren en wijsbegeerte: dr. .lonekbloet, dr. P. J. Vetli, Pijnappel en A. C. Vreede; tot lector bij dezelfde faculteit: mr. G. ,T. Grashuis; te Utrecht, tot hoogleeraar in de godgeleerdheid: dr. Yaleton Jr.wis- en natuur kunde dr. Baehr en dr. C. M. Francken; te Groningen, tot hoog leeraar iu de regtsgeleerdlieidmr. «T. Freseman Viötor; genees kunde: dr. van Braam llouekgeesl; wis- en natuurkundedr. II. •T. Rink; letteren en wijsbegeerte: dr. Ilalbertsma. Benoemd tot secretaris der gemeenten Zuid- cn Noord-Schermer de heer C'. Vlij Pz.. burgemeester dier gemeenten. I)e luit. ter zee lste kl. D. G. Brand, bchoorende tot de rol van liet fregat Evertsen, wordt overgeplaatst in die van het wacht schip Ie Amsterdam, en op genoemd fregat vervangen door den luit. ter zee lste kl. L. A. Dittlof Tjassens De olF. van gez. 2de kl. J. Bijleveld wordt met den 10 dezer geplaatst aan boord van het wachtschip alhier. Tot lsten luit. bij liet 7de reg. infanterie is benoemd de 2de luit. A. C. 11. Alma, van het corps. Buitenland. Frankrijk. Geheel Frankrijk had jl. Zaturdag liet oog op Parijs gerigt en op de treurige plegtigheid, welke daar plaats had. De belangstelling, die men allerwege in de begrafenis van Thiers stelde, was groot en algemeen. De plegtigheid liep geheel overeenkomstig het programma af, zonder dat zich daarbij eenig incident voordeed. Belangrijke toespraken zijn bij het graf gehouden, o. a. door Jules Simon. Plaatsgebrek belet ons de opname. De geboorte-acte van Thiers: «In het jaar (1797) van de Fransche republiek, op den 29 Germinal (18 April) te 5 uur is voor ons, openbaar ambtenaar van de gemeente Midy, kanton Marseille, en voor den burgerlijken stand verschenen de burger Marie-Siméon Rostan, officier van gezondheid en verloskundige, wonende rue Cours-Isle No. 154, die ons een kind van het mannelijk geslacht liet zien, waarvan hij de moeder had verlost en dat hij ver klaarde te zijn geboren den 26 Germinal (15 April), te 2 uur, van de burgeres Marie-Magdeleine Amie en den burger Pierre-Louis-Marie Thiers, grondeigenaar, thans afwezig, in de woning van de moeder, rue des Petits- Pères No. 15 van welk kind hij de voornamen Marie- Joseph-Louis-Adolphe heeft gegeven. Acte hiervan is gemaakt in tegenwoordigheid van de burgers Pierre Poussel en Jeanne Imbert, beiden in dezelfde straat woonachtig, meerderjarige getuigen, waarvan de tweede verklaart niet te kunnen schrijven.» De acte van het overlijden, op liet stadhuis van St. Ger- main ingeschreven den 4 dezer, luidt «No. 286. Adolphe Thiers, 80 jaar 4 maanden. Gisteren te 6 uur des avonds is te St.-Germain en Laye, op het Pavillon Henri IV, overleden de heer Adolphe Thiers, voormalig President der Fransche republiek, grootkruis van het Legioen van Eer enz., lid van het Instituut, geboren te Marseille (Bouclies dn Rhóne), den 15 April 1797, en gehuwd met Elise Dosne. De aangifte van het overlijden geschiedde door Bartbélémy St.-Hilaire en Petit, den eersten vicaris van het kerspel.» Hoe Thiers dacht over de Oostersche kwestie in haar tegenwoordig en stand vindt men in een briefje opgeteekend, dat de overleden staatsman den 8 Aug. jl. heeft geschreven aan een briefschrijver in the Times (den heer Henry Reeve), die 't als volgt aan dat blad mededeelt: «De krijgskans keert zich ten voordeele van de Turken (schreef Thiers.) Europa is onregtvaardig jegens hen geweest, want het regt en het wezenlijk belang van het evenwigt der wereld waren aan hun zijde. Men zal het zich zeer hebben te berouwen, dat men hen aan hun lot overliet. Ik zeg dat ter eere van het gezond verstand en van een ver inzigt in de toekomst. Uit 't oogpunt van den tegen- woordigen vrede, is een spoedige schikking wenschelijk. Ik zie er echter het middel nog niet toe, want de overwonnen Russen zullen veeleischender zijn dan de overwinnende Turken. Ik vrees zeer de gevolgen van een tweede campagne; want de veldtogt van dit jaar schijnt mij niet voldoende toe om de rust in het Oosten te doen wederkeeren.» Een van de beruchtste communards, Parisel, die het eerst op de gedachte kwam om Parijs in brand te steken, overleed dezer dagen te New-York, waarheen hij, na het herstel der orde door het leger van Versailles, gevlugt was.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2