HELDERSOHE EiV MEI WERIETER COURANT. 1877. N°. 110. Jaargang 35. Vrijdag 14 September. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. De dood van Thiers. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zntuvdug namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever AA. BAKKER Cz. Bureau: H O L E X P L *5 I V K°. 103. Prijs der Advertenti (Li: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Sonderda^ vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 nur. De sluiting der mail naar Oost-Indië, te verzenden per stoomschip MADURA, geschiedt voor drukwerken den 14 dezer, naaankomst van trein III(NoordhollandscheSpoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 15 dezer, na aan komst van trein I, ten 9.47 des morgens. Er heeft geene verzending via Napels plaats. Zeker is het overlijden van dezen staatsman op dit oogenblik, zoo kort voor de verkiezingen, die een oordeel zullen vellen over den coup d'état, die zich Mac-Mahon onder clericalen en reactionairen invloed den 16den Mei heeft veroorloofd, eene gebeurtenis, waarvan men het gewigt moeijelijk kan overschatten. Voor de republikeinsche partij kan het verlies onherstelbaar blijken. Immers, wanneer men zich voorstelt wat die partij op het oogenblik is, kan men niet ontkennen, dat zij behoefte heeft, minder nog aan een leider, dan aan een naam, een banier. Het woord van den overledene: «de republiek is het gouvernement, dat ons het minst verdeelt,» is eerst eene waarheid ge worden geruimen tijd nadat het was uitgesproken, is eerst eene waarheid geworden na 16 Mei. Men herinnere zich den toestand vóór dien datum. De Fransche Kamer was verdeeld in een aantal schakeeringen, minstens negen fractiën: de Bonapartisten, de Orleanisten en de zuivere monarchisten aan de eene zijde, de drie schakeeringen der republikeinen aan den linkerkant, de drie groepen van het centrum, verdeelden de Kamer, en aan die verdeeling beantwoordden een minstens gelijk getal politieke overtui gingen in de natie, een minstens gelijk getal nuances van de publieke opinie. De gelukkige inval van Gambetta en een zoodanige inval alleen zou in staat zijn iemand tot staatsman te stempelen om met ter-zijde-stelling van alle, dikwijls zeer ingrijpende, verschillen van meening de stemming in de Kamer, die na 16 Mei plaats vond, als grondslag te nemen voor eene nieuwe partijvorming, het door hem gegeven wachtwoord, van den éénen hoek van Frankrijk tot den anderen met verwonderlijke een stemmigheid aangenomen en herhaald, om de ruim drie- 5) LÜCRETIA. Naar het Italiaansch van CLATJDE VIGNON. {Vervolg.) Op een avond trad zij, van eene wandeling terugkeerend, de kerk Santa-Croce binnen. Zij had behoefte, bij de schimmen der groote mannen uit de gloriedagen haars vaderlands bemoediging en vrede te zoeken. In plaats van zich echter hiermede bezig le houden, verdiepte zij zich in droomerijen en vond zij niets dan een chaos in haren geest, evenals in haar hart. Plotseling, toen zij het schip der kerk verliet, bemerkte zij in de nabijheid van een wijwaterbekken Marcel, die in ernstige gepeinzen verzonken scheen. Zij herkenden elkaar tegelijkertijd en bleven beiden een oogenblik onbewegelijk, als betooverd bestaan. De kerk was bijna ledig. Eeuige monniken sloegen een kruis en sleepten met hunne sandalen over de grafsteenen, waarop met elk vijftal jaren een letter uit den naam van een beroemd man wegslijt. liet verdwijnende daglicht wierp nog slechts eene zwakke schemering door de vensters en de onzekere gloed der altaarkaarsen vermengde zich met dat flauwe licht. Het oogenblik was als aangewezen voor bekentenissen, vragen en onvoorzichtige woorden. Ze zweefden beiden op de lippen hem de betuigingen zijner liefde, haar meer dan éénc vraag die een vurige belangstelling zou verraden hebben. Beiden aarzelden, en hunne oogen bekenden het. Lucretia ge voelde dat er een gevaar dreigde. Wel wantrouwde zij hare kracht niet, want zij was nog nooit in verzoeking gekomenmaar tegenover de liefde van Marcel bekroop haar een instinctmatig gevoel van vrees. Met gebogen hoofd deed zij eene schrede voorwaarts. Marcel waagde het niet, haar te volgen, docli hij strekte de hand uit om haar het wijwater aan te bieden. Een hevige ontroering maakte zich van beiden meester, toen zij elkanders vingers aanraakten. Gravin Palaudra raapte al haar wilskracht bijeen, dankte hem met een buiging en verliet met haastigen tred het kerkgebouw. Dien avond voelde zij zich onrustiger dan gewoonlijk. Zij nam zich voor, niet naar graaf de Lantori te gaan, maar het besluit viel haar moeielijk en zij bracht de lange uren met mijmeringen over Capellani door. //Wat deed hij in Santa Croce Was hij mij gevolgd vroeg zij zich af. //Neen, zijne verbazing, toen hij mij bemerkte, was volkomen ongeveinsd. Bad hij? Zocht hij naar eene inscriptie op de grafzerken Is hij vroom, geleerd, oudheidsvorscher of kunstenaar Zij kon zich niet uit dien gedachtenloop losmaken. Den volgenden dag dineerde zij bij de marchesa Malespini en vond daar tot hare bevreemding ook Capellani. Daar het gezelschap intusschen slechts uit vertrouwde vrienden bestond, kon zij niet lionderd afgevaardigden, die zich hij stemming tegen het kabinet de Broglie-Fourtou als een aaneengesloten partij te stellen tegenover de reactionair-clericale politiek, die door het ontslag van Jules Simon was ingewijd, heeft der republikeinsche partij eene magt en een invloed gegeven, die zij vroeger niet had, en die de beste verwachtingen van de aanstaande verkiezingen opwekte. Met zeldzame vol harding en onder medewerking van bijna alle hoofdorganen der republikeinsche partij, is die eenheid bewaard geworden, heeft men den grondslag gelegd tot eene partijvorming op zoo breeden basis, dat niet alleen alle republikeinen van beginsel, maar ook de groote inassa des volks, die niets anders verlangt dan een eerlijk, onpartijdig en vooral blijvend gouvernement, zich kouden en moesten scharen binnen de aldus wijdgetrokken grenzen der partij. Maar, om dit mogelijk te maken, moest deze republi keinsche partij alles verliezen, zich ontdoen van alles wat de herinnering kon opwekken aan de bloedige dagen van de eerste Fransche republiek, of van de socialistische wan orde, die de republiek van 1848 heeft gekenmerkt. Gambetta's naam aan het hoofd der nieuwe partij, zou hare vorming hebben belet; de redevoeringen van den weisprekenden maar radicalen pleitbezorger, de decreten van den dictator van Bordeaux, benemen het groote publiek het geloof aan en het vertrouwen op de daden van den weioverwegenden bezadigden staatsman, waartoe Gambetta meer en meer toont zich te zullen ontwikkelen. De republiek moest republiek blijven om de kiezers in de steden te behouden, en toch zoo weinig mogelijk repu- blikeinsch zijn om de kiezers op het platteland te winnen. Aan het hoofd eener zoodanige partij kon niemand beter staan dan de grijze Thiers. Hij was, men zou kunnen zeggen de personificatie van een groot deel des Franschen volks. Hij bijna alleen in het Wetgevend Ligchaam had zich verklaard tegen den oorlog met Pruissen, en het Fransche volk, wel te onderscheiden van de ligtbewogen massa's der groote steden, was hem dankbaar, dat hij woorden gegeven had aan zijn eigen tegenzin tegen den oorlog, en de voor Frankrijk vei'derfelijke afloop van dien krijg had hem in de oogen van velen een aureool van onfeilbare wijsheid om het hoofd gelegd. Maar buitendien, Thiers was republikein uit nood. Als de meesten zijns volks, was hij monarchaal uit gevoel, neiging en beginsel, als de meer ontwikkelde bourgeoisie uit overtuiging een nalaten, zich over deze ontmoeting te verheugen. Zoo bood zich dan eindelijk de gelegenheid aan, in een ongedwongen gesprek met dezen man wederkeerig elkanders meeningen en denkbeelden te vernemen zij kon nu zonder gevaar beproeven het raadsel op te lossen. Het onderhoud was levendig en geanimeerd. Duizcnde vragen, die men destijds in groote gezelschappen vermeed, werden op het tapijt gebracht. Lucretia betoonde zich buitengewoon stoutmoedig. Zij waagde het, over Napoleon te spreken en vroeg aan den Minister van Marie Louise, bij welke gelegenheid hij zijn eerekruis ver diend had. „Men heeft mij gezegd, dat Napoleon zelf liet u overhandigd heeft; is dat waar?" vroeg de marchesa. „Ja,, mevrouw; bij Austerlitz," was het antwoord. „Zulk een eereteeken op het slagveld verdiend te hebben, is groot en schoon," zeide Lucretia. „Er wordt in ieder geval veel moed en dapperheid vereischt, om door een man als Napoleon te worden opgemerkt." Marcel glimlachte en wierp het hoofd in den nek, alsof die roem voor liem niet veel te beteekeuen had. „Ik was toen achttien jaar oud," sprak hij; „en is men in een wetteloos land geboren, waar de meerdere of mindere roekeloosheid en vermetelheid over 's menschen lot beslist; is men te midden eener revolutie opgegroeid, welker leiders niets dan stoutmoedigheid en altijd weder stoutmoedigheid prediken, dan deinst men op dien leeftijd voor niets terug en verricht men wonderen. Wordt aan de jeugd in tijden van politieke koortsvlagen gelegenheid geboden om zich te onderscheiden, dan brengt zij de wereld in verbazing. Het is dan een aera der helden en het enthousiasme zwaait den scepter. Maar gij hebt gezien hoe diezelfde mannen, die ten tijde van den slag van Marengo hun leven dagelijks vol doodsverachting op het spel zetten, en te voet, in lompen gehuld, de Eransche vlag door de wereld droegen, in het jaar 1815 hunnen Keizer ver loochenden en verkochten. Het kwam doordat zij inmiddels veertig jaar oud en rijk geworden waren „Op zijn veertigste jaar is men dus voor geen heroïsme, voor geen toewijding meer vatbaar? „Op zijn veertigste jaar weet men te veel en nog niet genoeg.... Het heroïsme kan slechts uit twee bronnen voortspruitenuit de heilige eenvoudigheid der eerste jeugd, of uit de onverschilligheid des ouderdoms omtrent alle aardsche dingen. Om zijn geheele geluk op één worp te zetten, moet men of het nog niet kennen of het verachten. Men moet daarvoor een kind wezen, of een Christen." Lucretia waagde het niet, het gesprek van de hoogte, waarop Marcel het door zijne antwoorden gebracht had, weder op persoonlijke kwestiën terug te brengen. Maar hoe meer zij dezen man, die sedert eenige weken hare gedachten bijna onophoudelijk bezig hield, poogde voorstander van een constitutioneel en liberaal, maar krachtig bewind; in zijn ouderdom was hij republikein geworden, omdat, zooals hij zelf verklaarde, deze regerings vorm hem voor het oogenblik de minst slechte, de eenige mogelijke scheen. Men mag aannemen, dat Thiers deze opvatting deelde met de overgroote meerderheid der kiezers van het platteland. Fransche dagbladen gaven dan ook het voorbeeld, om te spreken van een republique-Thiers, als een bijzonder, eigenaardig soort van staatsvorm, daarmede uitdrukkende, dat de geheele. loopbaan van Thiers, die minister was van een constitutioneelen Staat, en die als schrijver o. a. in zijn «Histoire du Consulat et de 1'Empii'e» zich een voor stander had getoond van een sterk centraal gezag, waar borgen gaf, dat deze republiek onder zijne leiding, waaraan hij zijn naam leende, niet ontrouw zoude zijn aan de pligten, wier vervulling men voor alle andere in Frankrijk van den Staat eischt, nl. uitgebreide zorg voor de materiële welvaart, krachtige handhaving van inwendige orde en rust, onderdrukking van alle anti-sociale elementen. Indien het goed gezien was, om van den grijzen staats man den naam te leenen, die de verspreide elementen vermogt te vereenigen tot ééne volkspartij, de ondervinding heeft toch ook hier wederom geleerd, hoe gevaarlijk het is, op één persoon te steunen voor het heil des volks, welk een hoog spel eene natie speelt, wanneer zij hare toekomst, ook al is het de meest nabijliggende, van een man in plaats van van een beginsel afhankelijk maakt. Thiers is gestorven voor dat zijn taak volbragt wordt, en de algemeene verslagenheid, die zijn dood in Frankrijk veroorzaakt heeft, de overdreven lof, die hem thans te beurt valt, de moedeloosheid, die zich van sommige fractiën der republikeinsche partij heeft meester gemaakt, de on zekerheid omtrent den uitslag der verkiezingen, die ontstaan is, de triomfkreten, die de clericale pers, waarvan zich ten onzent de «Tijd» tot de schaamtelooze echo heeft gemaakt, aanheft, de verbeterde kansen der reactionaire politiek, dit alles zijn zoovele bewijzen, dat de omstandig heden Thiers op een voetstuk hadden geplaatst, hooger dan waarop hij (en gaarne voegen wij er bijof iemand anders) regt had. Thiers was zonder twijfel een bekwaam man, die tot in hooge jaren zijn helderen blik en scherp verstand had bewaard; hij was een staatsman van meer dan gewone te doorgronden, des te meer gevoelde zij te weifelen tussclien be wondering en verachting. Hij behoorde tot geen der typen, die hare fantaisie zich geschapen had; en niettemin maakte zijne persoonlijkheid een zoo diepen indruk op haar, dat al de ideale figuren, waaraan zij sedert twintig jaar geloofd had, daardoor uit- gewischt werden. Hare nieuwsgierigheid was in de hoogste mate geprikkeld. Zij voelde als een gloeiende koorts door hare aderen stroomenzij ge voelde dat een machtig, onwederstaanbaar iets haar overheerschte. Bijna onwillekeurig gat zij Marcel een teeken om haar naar de aangrenzende galerij te volgen. „Volgens uwe theorie dus zou er noch iets schoons, noch iets waars en goeds op deze wereld bestaan!" riep zij met een uitdruk king van nauw bedwongen toorn, alsof zij tevens tegen de bedwelming wilde protcsteeren, die haar dreigde te overvallen. „Volgens uwe theorie dus zouden zielenadel, toewijding en offervaardigheid slechts een kwestie van leeftijd zijn? En toch zijn er Franschen geweest, die medegingen naar St. Helena;en Italië Zij hield, eer zij dit gevaarlijke terrein betrad, een oogenblik stil doch haar moed verkreeg spoedig de overhand. „Wat denkt ge b. v. van de Carbonari?" vroeg zij. „Mevrouw de gravin, de grootheid ligt niet meer waar gij die zoekt; gij zijt verscheidene eeuwen bij onze beschaving ten achterenLieden die zich laten dooden, zijn ongetwijfeld voor anderen zeer nuttigdat is iets wat het leven den man, die niet moedwillig de oogen sluit, al heel spoedig leert." Een plotselinge aanval van woede, een gevoel van haat, een on overwinnelijke behoefte aan wraak maakte zich van Lucretia meester eu deed haar het besef harer woorden en handelingen verliezeu. J a. gij hebt. gelijkhet is beter tot die anderen te behooren en de lichamen van lieu, die zich dooden laten, als voetbank te gebruiken, om daarmede tot de macht op te klimmen, niet waar?" ging zij met bevende stem voort; „ik zie wel, mijnheer vou Capellani, dat gij den leeftijd achter u hebt, waarop meu een hart bezit; dat gij daarentegen met de grondstellingen onzer beschaving uitnemend bekend zij t." En met een snelle beweging greep zij het roode lint, dat in Marcels knoopsgat prijkte, en rukte het er uit Nauwelijks had zij die ongehoorde daad bedreven, of Marcel om vatte haar en sloot haar als een razende in zijne armen. En Lucretia maakte zieli niet vol ergernis uit zijne omhelzing los, en zij slaakte evenmin een kreet van angst of woede, Het bloed bruischte haar in de aderen als een watervaler steeg een nevel voor hare oogen op; zij viel in Capellani's armen en ontving zonder tegenstand te bieden zijne gloeiende kussenZoo verliep er een minuut, welke zij zich, toen zij een uur later in hare kamer alleen was, herinnerde, zonder er geloof aan te kunnen slaan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 1