Buitenland. de andere voor den steen. Het geheel wordt door stoom in beweging gebragt, door middel van raderwerk en een ketting zonder einde. In de kalkbak bevindt zich een soort van rad, tusschen welks tanden juist zóóveel specie gevat wordt als voor een steen noodig is, die op het gereed zijnde metselwerk wordt nedergelegd. Hierop volgt de bak met steen, die aan den onderkant een opening heeft, met een klep gesloten, waardoor op het juiste oogenblik een steen met schuivende beweging nederdaalt en door twee rollen op zijn plaats wordt gedrukt. Het werktuig kan niet omdraaijen, en moet dus na 't afwerken van elke laag worden teruggebragt, of wel de bakken voor kalk en steen moeten worden omgezet. Landbouwtentoonstelling- te Alkmaar. De tentoonstelling te Alkmaar is jl. Zaturdag plegtig geopend. Het geheel maakt een goeden indruk. Vooral tuin— en akkerbouw en bloementeelt zijn uitmuntend ver tegenwoordigd. De afdeeling zuivelbereiding bezit prachtige nummers en die van werktuigen en gereedschappen voor den landbouw beslaat een zeer groot terrein. Het ongunstige weder maakt, dat de tentoonstelling niet zoo druk bezocht wordt als ze verdient. Op de 1ste lijst van bekrooningen vinden wij o. a. de volgende inzenders: Afd. II. Pluimgedierte. Toom hoenders, 1ste prijs de Haardt, Oosterblokker; bestuursprijs Stapel, Berkhout. Pluimgedierte (hiervoren niet gevraagd), bestuursprijs Maaseu, Nieuwe Niedorp. Voortbrengselen of gereedschap pen, betrekking hebbende op de bijenteelt, prijs Spoelder, Nieuwe Niedorp. Afd. IV. Akkerbouw. (A. Halmgewassen). Roode Er.g. wintertarwe, 1ste prijs J. Breebaart Kz., Winkel. Witte wintertarwe, 1ste pr. dezelfde; 2de pr. H. Waiboer Az., Winkel. Witte Eng. idem, 1ste pr. J. Breebaart Kz. Che- valier-gerst, 1ste pr. dezelfde; 2de pr., J. Ham, Anna Paulowna. Korte Haver, 2de pr. J. Breebaart Kz. Deen- sche haver, 1ste pr. dezelfde. Probsteyer haver, 1ste pr. dezelfde. (B. Peulvruchten). Groote groene of blaauwe erwten, 2de pr.fW. Buys, Bergen. Kleine idem, 2de pr. J. Breebaart Kz., Winkel. Paardenboonen, 1ste pr. de zelfde. (C. Fijne zaden). Karweizaad, 1ste pr. K. Knecht, Winkel; 2de pr. J. Breebaart Kz. Kanariezaad, 1ste pr. dezelfde. Bruin mosterdzaad, 2de pr. K. Bommezij, Oter- leek. Wit idem, 1ste pr. J. Klopper, Bovenkarspel. (E. Knol— en wortelgewassen). Uijen, 1ste pr. K. C. Visser, Hoorn; 2de pr. C. van der Oordt, Lutjebroek. Rapen (voedergewas), 1ste pr. J. Ileeman, Noordscharwoude. Afd. V. Tuinbouw. Vijf stuks grootste peren van eene soort, 1ste pr. C. Schut, Hoorn. Verzameling groenten, lste pr. K. C. Visser, aldaar. Bloemkool, 1ste pr. D. Schuitemaker, Noordscharwoude. Verzameling koolsoorten' lste pr. D. Jongerling, Zuidscharwoude. Bieten (kroten), lste pr. C. van der Oordt. Uijen, lste pr. D. Schuitemaker. Koolrapen, lste pr. IJ. Butter, Koedijk. Verzameling geneeskrachtige kruiden, geteeld aan de Langedijk, lste pr. C. de Boer, Zuidscharwoude. Afd. VI. Houtteelt. Verzameling altijd groene heesters (geen coniferen), lste pr. F. Schut, Hoorn. Afd. VIII. Zuivelbereiding. (B. Kaas). Stapels Noordh. (Edammer) kleine kaas, van minstens 2 KG. en van 98 stuks, op de markt van 14 Sept. 1877 te Alkmaar, lste pr. R. Klaver, Sijbekarspel2de pr. K. Houter Jbz., Schellinkhout. Stapels middelbare Noordhollandsche (Edam mer) kaas, van ongeveer 5 KG. en van minstens 50 stuks, op de markt van 14 Sept. 1877 te Alkmaar, 2de pr. P. Roskam Pz., Alkmaar; 3de pr. G. Apeldoorn Jz., Egraond- binnen. Vijf stuks Noordhollandsche (Edammer) kaas, gemaakt in Mei of Junij 1877, elk niet ligter dan 2 KG., lste pr. R. Klaver. Vijf stuks commissiekaas, in 1877 gemaakt, elk van ongeveer 4 KG., lste pr. K. Conijn, Hoogwoud. Afd. IX. Werktuigen en gereedschappen voor den land bouw. Paardenhooihark, pr. van het bestuur J. C. Ohm stede, Alkmaar, bij loting. Ploeg, lste pr. L. Wissekerke, Koegras. Verzameling handgereedschap voor akker- en tuinbouw, 2de pr. J. C. Ohmstede, Alkmaar. Handspuit, pr. van het bestuur B. Hove Zoon, Schagen. Werk tuigen voor akker-, hooi- of tuinbouw, zuivelbereiding of stal voedering, vervaardigd door de inzenders in Nederland, bronzen medaille, kaaspers, J. Beek, Hoorn. Afdeeling X. Niet behoorende tot vorige afdeelingen. Het meest volkomen en schoonste stel kuiperswerk, 2de pr. J. C. Witte, Hoorn; 3de pr. firma Stik voort, Alkmaar. Verzameling tuintenten, tuintafels, banken en stoelen, met opgaaf van den prijs, 2de pr. W. van Vuure, Alkmaar. Niet gevraagde voorwerpen. Prijzen van het bestuur. Dekriet, Jacob Zwaagt, Heer-Hugowaardcorianderzaad, C. Kroon Kz., Oudkarspel; werktuigen, J. C. Ohmstede; boerenwagen op veeren, C. Heerding; rijtuig, A. II. Driessentuig, D. J. J. Poltuigen, A. Lindrijtuigen, S. J. Jonker; bloemenstandaards, enz., J. Brongers, alle 7 te Alkmaar. Vee. aPaarden). Hengsten geb. in 1874, van inl. ras, lste nrSchermerhorn. Veulenmerriën van inl. ras, bestuurspr. Bakker Wieringerwaard. Kar- of sjees- paard van 4 tot 6 jaren oud, van inl. ras, in Nederland geb., ingespannen, lste pr. Detter, Oosterblokker. Jonge paarden, geb. in 1873, van vreemd of gekruist ras, merriën of ruins, 2de pr. Langeveld, Anna Paulowna; 3de pr. Ham, idem. Idem inl. ras, lste pr. Kalis, Oterleek: 2de pr. Bood, Schermerhorn3de pr. Houtkooper, Heiloo. Idem 1874, vreemd of gekruist ras, lste pr. Kampen, Burgerbrug. Idem inl. ras, bestuurspr. Reijne, Akersloot. Idem 1875, vreemd of gekr. ras, lste pr. Langeveld. Idem inl. ras, lste pr. Govers, Alkmaar. Idem 1876, vreemd of gekr. ras, lste pr. Breebaart. Idem inl. ras, lste pr. Spil, Obdam. Veulens geb. in 1877, vreemd of gekr. ras, lste pr. Bree baart. Idem inl. ras, lste pr. v. d. Oordt. (b. Rundvee). Zwartbonte pinkstier van Nederl. ras, geb. in 1876 enz., lste pr. Sijp, Hoogwoud. Pinkstier geb. in 1876, Nederl. ras enz., lste pr. Rezelman, Winkel. De beste zwarte kuispink van Ned. ras, geb. in 1876 enz., lste pr. Vijn, Hoogwoud. Melkgevende koe van inl. ras, bestuursprijs Swart, Oostwoud. Melkgev. vaars van inl. ras. geb. in 1875, 3de pr. Kouter, Schellinkhout. Vaars, die niet ge kalfd heeft, van inl. ras, geb. in 1875, lste pr. Geus, Koedijk. Tweejarige os, lste pr. Spaans, Barsingerhorn. c. (Wolvee). Ramlam, geb. in 1877 in Nederland, bestuurs prijs Rezelman, Winkel. dVarkens). Zeugen, geb. in 1876 of vroeger, 2de pr. Kalis, Oterleek. eVet vee). Vetgeweide os, 2de pr. van Leeuwen, Opmeer; 3de pr. Severhuizen, Warmenhuizen. Vetgeweide koe, lste pr. Spaans, Barsingerhorn; 3de pr. Honig, Noordscharwoude. Vet varken, lste pr. Mes, Oterleek. Benoemingen, enz. De kapt.-luit. ter zee G. Bijl de Vroe, lste officier en de luit. ter zee E. J. Hoos, beiden van Zr. Ms. wachtschip alhier, worden respectivelijk niet den 15 Oct. a. s. en den laatsten dezer op hon- activiteit gesteld en eerstgenoemde met den 16 Oct. a. s. vervangen door den kapt.-luit. ter zee N. Mac Leod. De off. van gez. 2de kl. G. Dranken en de off. van adm. 3de kl. A. Vermeulen, behoorende tot de rol van Zr. Ms. opleidingschip Admiraal van Wassenacr en gedetacheerd aan boord van de instructie- brik Ternate, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. STATEX-GEXERAAL. De minister van Binnenl. Zaken beeft jl. Zaturdag middag ten 2 ure de vereenigde zitting der beide Kamers gesloten. In de sluitingsredc werd den dank des Konings betuigd voor de mede werking tot de bevordering van 's lands belangenherinnerd ver volgens de onderscheidene zaken in't afgeloopen zittingjaar afgedaan, o. a. de nieuwe iudeeling der regtbanken en kantongeregten, de coöperatieve vereenigingen, de onteigening en inkwartieringen, de bevordering van nuttige openbare werken, de quarantainewet, de herziening van het handelstarief, de regeling van het muntwezen in Nederland en lndië, de militaire pensioenen en het onderwijs aan de militaire academie. Veel is nog in toestand van voorbereiding voor lateren wetgevenden arbeid. Vereenigde zitting; der beide Kamers, op Maandag 17 September 1877, tot opening van de gewone vergadering der Staten-Generaal. De heer de Vos van Steenwijk, die den voorzittcrsstoel inneemt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de vergaderzaal der Tweede Kamer vereenigd hebben, tegen half een ure de zitting en laat een koninklijk besluit van 6 September jl., No. 5, houdende zijn benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende hel aan staande zittingjaar, door den griffier der Kamer voorlezen. De Voorzitter, wien derhalve, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der grondwet, de leiding der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie van 18 leden, die Zijne Majesteit den Koning bij HDs. aankomst in het gebouw der Staten-Geueraal zal ontvangen en in- en uitgeleide doen. De ministers, hoofden van ministerhlelc departementen, de kanselier der beide orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich ten een ure mede in de vergaderzaal. Z. M. de Koning, die zich met Z. K. H. Prins Hendrik op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de Koning plaatst zicli op den troon, en houdt, terwijl Z. K. II. de Prins naast HD. gezeten is, de volgende openingsrede „Mijne heeren! „Het verheugt mij, de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk weder vergaderd te zien. „De algeineene deelneming in den rouw, die mij en mijn huis trof door het overlijden van Hare Majesteit de Koningin, bewees op nieuw, hoe naauw mijne onderdanen met het koninklijk huis zijn verbonden. „Mijne betrekkingen met de vreemde mogendheden laten niets te wenschen over; geene stoornis werd daarin gebragt door den oorlog in het Oosten. „De oogst der veldvruchten en de opbrengst der visscherijen zijn voldoende; de veestapel vereischt nog voorzorg. De handel is over het algemeen de crisis, die sedert eenige jaren heerscht, nog niet te boven. Van het ten vorigen jare geopende Noordzee-kanaal wordt een druk gebruik gemaakt; ook de verbeterde haven te Harlingen, en de krachtige voortzetting der werken aan den nieuwen Maasmond komen der scheepvaart ten goede. „De toestand der geldmiddelen mag bevredigend heetenver beteringen in het belastingwezen zullen aan uw oordeel worden onderworpen. „Ik waardeer de belangstelling in kunst en nijverheid, bij onder scheidene tentoonstellingen hier te lande gebleken. „De zee- en landmagt kwijten zich voortdurend met toewijding van hare belangrijke pligten. „De diensten, door beide wapenen in bet noorden van Sumatra bewezen, verdienen dank en lof. Nu, sedert maanden in Groot- Atsjin geene militaire operatiën noodig zijn geweest, koester ik de hoop, dat, na de onderwerping van nog enkele omlcrhoorighedeu, onze krijgsmagt aldaar aanmerkelijk zal kunnen worden verminderd. „Yoor het overige is de toestand van Nederlaudsch-Indië vol doende. Voorstellen betreffende den aanleg van werken, die tot vermeerdering der volkswelvaart op Java moeten leiden, zullen u bereiken. Een wetsontwerp tot vermeerdering der arbeidskrachten in Suriname komt weldra tot uwe kenuis. „Ter voldoening aan de grondwet zal een uader voorstel worden ingediend tot verhooging van het getal leden der Tweede Kamer. „Ik reken op uwe bereidwilligheid om nuttige en noodige ver beteringen in verschillende deelen der wetgeving te helpen tot stand brengen. „Moge op onze cendragtige pogingen om 's lands welzijn te bè- vorderen Gods onmisbare zegen rusten. „Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend." Z. M. de Koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met Z. K. II. den Prins, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat dc commissie is teruggekeerd, de ver eenigde zitting. De volgende wets-ontwerpen (de meer ondergeschikte ter zijde gelaten) moeten in het zittingjaar 18771878 door de Staten- Generaal worden behandeld1. herziening van de wet van 1851 op de bevordering van officieren enz.2. wijziging van de wetgeving op de bedelarij3. wijziging van het Burgerlijk Wetboek (hypotheek- regt); I. bepalingen omtrent het vervoer van buskruid enz.; 5. Iudische bcgroolingsrekening 1867; 6. bepalingen omtrent de becedigde ver talers; 7. herziening van de zegelwet; 8. regeling van het toezigt op openbare middelen van vervoer (behalve spoorwegen)9. afschaffing van het procuraat; 10. vervroeging van het tijdstip der meerder jarigheid 11. wijziging van de wet op het notarisambt12. herziening van de schoolwet; 13. herziening van de {kieswet; 14. droogmaking van de Zuiderzee; 15. wijziging van de wet op de zeevisscherijen 16. regeling van liet auteursregt; 17. wijziging van het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te laude; 18. idem voor het krijgsvolk te water; 19. overeenkomsten met de Indische spoorwegmaatschappij; 20. handelsverdrag met Zwitserland 21. herziening van de belastbare opbreugst der gebouwde eigendommen22. herziening van de wetten op de militie en de schutterijen. Een en ander behalve de lnopende zaken, de Indische begrouting, de staatsbegrooting, de vesting- begrooting, de spoorwegbegrooting enz. Welk gevolg dus? Frankrijk. De gemeenteraad van Nogent-le-Rotton is ontbonden gewordenomdathij vergunning heeft gegeven tot het uitsteken van een rouwvlag van het stadhuis op den dag der begrafenis van Thiers. Dnitschiand. Jl. Woensdag heeft de Berlijnsche politie eene jonge dame aan de justitie uitgeleverd. In een prachtig blaauw zijden gewaad en met eene houding zoo trotsch en fier als eene echte Spaansche vrouw, verscheen zij in het lokaal, alwaar zij voor de beambten werd gebragt. Nieuwsgierig keken deze op, waarna een hunner tot aller verbazing uitriep: «Zoo, Wichmann, oude jongen, hebben we jou toch eindelijk weer in handen? Wat zie je er deftig uit!» «Ik heb niet de eer, mijnheer»stamelde zij bedeesd en keek hem vragend aan. De ander liet zich evenwel niet van zijn stuk brengen, maarrukte haar de fraaije Mozartpruik van het hoofd en onder een algemeen gelach herkende men in de vermeende dame den vroeger ver oordeelden Wichmann, die sinds eenigen tijd uit de gevangenis op Plötzensee was ontsnapt. Onmiddellijk werd hij in zijne dameskleeding daarheen teruggebragt. Te Hamburg is voor goed eene dame als arts gevestigd. Mej. Anna Dahms, doctores in de medicijnen, is in Pruissen geboren. Dewijl in haar vaderland nog geen vrouwen tot het bijwonen van academische lessen en het dingen naar een wetenschappelijken graad worden toegelaten, begaf mej. Dahms, die eene onweerstaanbare roeping voor de genees kunde en hare uitoefening gevoelde, zich in het voorjaar van 1870 naar Edinburg, alwaar zij, na zich eerst de Engelsche taal grondig te hebben meester gemaakt, zich voorbereidde voor het toelatingsexamen, om als student aan de universiteit aldaar te worden ingeschreven. Zij slaagde naar wensch en woonde gedurende drie semesters de verschillende colleges der medische hoogleeraren bij. Met het vierde halfjaar ging zij naar Boston, en bestudeerde in het vrouwenhospitaal aldaar uitsluitend vrouwenziekte en verloskunde. In het voorjaar van 1873 begaf zij zich naar Parijs, en werd aldaar, op grond harer inschrijving als student te Edinburg, dadelijk toegelaten tot de geneeskundige lessen. Zij doorliep den geheelen cursus in de medicijnen en werd 4 Junij 1877 tot doctor in de medicijnen, chirurgie en verloskunde gepromoveerd. Zij had in den loop van hare vijf studiejaren, en wel in 1875, te Londen zich eenige maanden in een vrouwenhospitaal practisch geoefend als assistent-arts. Van vele zijden en door hoogst aanzienlijke personen daartoe aangezocht, heeft zij zich thans te Hamburg gevestigd. Nadat het aan de beruchte Adèle Spitzeder was mislukt, zich te Hamburg bij een tooneel van zeer raiddel- matigen rang als actrice te engageren, heeft zij thans bij het Vaudeville-theater van Quarg, Alexanderplein te Berlijn, voor tien voorstellingen een engagement gesloten, niet tegen een vaste bezoldiging, maar tegen de helft van de zuivere opbrengst. In de verwachting dat iedereen nieuwsgierig zal zijn om de beruchte houdster der Beijersche woeker- banken op de planken te zien, heeft de directeur de entree voor die avonden vastgesteld op het zesvoudige van den gewonen prijs. Berigten betreffende den Rnssisch-Tarksclien oorlog. De jongste dépêches vau liet Europeesch oorlogstooneel bevestigen het vermoeden van de laatste dagen, dat de val van Plewna nog slechts een kwestie van tijd is. Het is alleen maar de vraag, ofschoon een ontzettende vraag, hoevele menschenleveus eerst nog geofferd zullen worden door de Russische hoofdofficieren, die bij wat meer zamenwerking en strategisch beleid zeker de vreesclijke verliezen van het Russische leger tot een veel geriuger cijfer hadden kunnen beperken. Ook aan de Turksche zijde tellen de verliezen bij duizenden door het versnipperen van de krachten. Nu eens hoort men van een zegepraal van Osraan-pacha, dan weer van een zegevierend voortrukken van Mehemet Ali tegen de troepen van den Grootvorst en Sulciman-pacha levert nog steeds met succes partiücle gevechten in den omtrek van den Schipka-pas. Het [arme Bulgarije gaat vreeselijk gebukt ouder de rampen van den oorlog. De rijke, vruchtbare vlakte tusschen Eski-Sagra en Yeni-Sagra, waar vóór korten tijd eene welvarende bevolking woonde, is een woestenij gelijk. Van de honderd dorpen in die vlakte is geen gehucht meer over. Alles is verbrand, vernield en platgetreden. De meesten van die dorpen waren bewoond door Bulgaren. Eski-Sagra telde vroeger 28,000 zielener is thans ter naauwernood meer een levende ziel in de stad. Winkels en woningen zijn voor drie vierden in de asch gelegd; al de kerken werden vernield. De correspondent van de Daily News te Adrianopel hangt het volgende tafereel op van den toestand: „Niets ellendiger clan het land bezuiden den Balkan. Ontvolkte en verbraude dorpende bevolking verdwenen, op eenige weinigen na, die in't kamp bedelen; oogst en vruchten in overvloed, maar niemand om ze iu te zamelen alles stilte en verwoesting. En hoelang kan deze ellende nog duren? De oorspronkelijke bewoners zijn dood, of in elk geval niemand

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1877 | | pagina 2